De Economie op onze Landbouwbedrijven Ten Bolscher EMSE N.V.V. Bestuurdersbond Jaarvergidermg „School me de Bijbel" AGENDA Ook Spier-psj" ZATERDAG 12 MAART 1955 Verschijnt elke Zaterdag. So. 10. Jaargang 7.- HOLTENS NIEUWSBLAD i abonnementsprijs van du blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5Jf83 - 23Jf Adv.-prijs: 1—15 m.m. (a contant) f 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 In het gebouw „Rehoboth" kwam op Woensdagavond 2 Maart de plaatselijke afdeling van de Christelijke Boeren- en Tuinderbond bijeen. Na opening met Schriftlezing en ge bed door de voozitter, de heer H. Lan- j deweerd, heette deze in 't bijzonder wel- kom de heer E. Habers, Hoofdassistent bij het Rijkslandbouwconsulentschap te j Hengelo, die een zeer leerzame lezing j hield aan de hand van bovenstaand on derwerp. De heer Habers begon met de behan deling van de drie productiefactoren: grond, arbeid en kapitaal. In ons land is de grond zeer schaars, de arbeid is duur. In de landbouw leidt dit soms tot grote moeilijkheden. Intensiveren, d.i. wanneer per eenheid grond meer arbeid en kapitaal geïnves teerd wordt. Intensiveren brengt met zich mee, dat eerst extra geld in het bedrijf wordt gestoken. Door intensive ren kan de productie worden vergroot. Intensiveren kost dus geld. Hierbij moet goed bedacht worden of 't rendabel is. Als voorbeeld werd door de heer Ha bers het aanschaffen van een trekker genoemd. De vraag is: „Kan dit uit. Met een trekker kan men lang niet alles doen. Een trekker kan dan pas rendabel zijn als hiervoor twee paarden kunnen worden afgeschaft en daarvoor m de plaats twee goede melkkoeien worden gehouden. Uitbreiding vee- en varkensstapel. Het bleek dat van 1 Mei '53 tot 1 Mei '54 het aantal melkkoeien was toegeno men met 40.000 stuks. Over dezelfde periode was het aantal zeugen uitge breid met 7000 stuks. Uit de cijfers van varkensdekkingssteekproef blijkt, urn de eerste 3 maanden van '55 ten op zichte van dezelfde maanden van 54 100.000 stuks meer slachtvarkens op de markt komen. Rationaliseren. Dit is van zeer groot belang. Het is dus hetgeen we hebben zo rationeel mogelijk maken, dus stre ven naar een meer productieve vee stapel; vroeger maaien voor hooiwin- ning, dus ook gebruik maken van rui ters; betere winning van kuilvoer, dus inkuilen met b.v. A.I.V.-zuur. Dit goede voer moet gaan door goede productieve dieren. Verder doelmatige bemesting. Hiervoor is grondonderzoek, in verband met een doelmatige bemes ting van groot belang. Alleen door een geslaagde rationali satie kan de kostprijs verlaagd worden. Rationalisatie, wat verbetering m de bedrijfsvoering betekent, moet voorop worden gesteld. i Pluimveestapel. De uitbreiding was I van 1 Mei '53 tot 1 Mei '54 4 millioen I kippen. De kippenhouderij is voor onze I kleine gemengde zandbedrijven van grote betekenis. De uitkomsten zijn op de kleinere bedrijven gemiddeld beter I dan op de grotere bedrijven, doordat hier I meer arbeid aan kan worden besteed. Het is belangrijk de meeste eieren te rapen als de prijs 't hoogst is. Dat is in i de maanden October, November en De- i cember. Leg per hen is hier 't belang- I rijkste. Door de voorzitter werd de heer Ha bers hartelijk dank gebracht voor zijn leerzame causerie. Hierna werd nog druk van gedachten gewisseld over diverse punten die waren aangeroerd. O.a. werd de vraag gesteld, wat te denken van de grote uitbreiding van het aantal koeien, varkens en kip pen. Door de heer Habers werden de vragen op duidelijke wijze beantwoord. Het was reeds bij elven, toen de voor zitter de vergadering met dank aan God sloot. Het bouwplan. Hierbij kijken naar de verschillende arbeidskrachten. Op een klein bedrijf moet men woekeren met de hoeveelheid grond. Hier passen dus vooral intensieve gewassen als aardap pelen en voederbieten. Op het kleine be drijf is vaak ruim arbeid beschikbaar. Het gaat er om deze arbeid zo rendabel mogelijk aan te wenden. We moeten toch proberen minstens een arbeidsloon te halen per volwaardige arbeidskracht. Veebezetting. De veebezetting heeft een grote invloed op de bruto opbrengst van het bedrijf. Dit loopt uiteen van minder dan 1 koe tot meer dan 2 koeien per ha. We moeten zoveel koeien houden op het bedrijf dat we ze 's zomers en 's winters volop kunnen voeren. Hierbij is een goede productieve veestapel van groot belang. Op bedrijven met 5 a 6 melkkoeien kan de opbrengst van de vee stapel f 1000.verschillen. Ook een juiste en doelmatige opfok van de kal veren is van groot belang. Bijkomende voederkosten. We moeten proberen uit 't grasland zoveel mogelijk prima voer te halen. De voeding moet aangepast zijn aan de behoefte. Voor een juiste voeding is berekening van t voederranstoen in de winter nodig. Het eigen ruwvoederrantsoen per koe is op sommige bedrijven toereikend voor 5 1. melk. Er zijn ook bedrijven, die hiervan 15 1. melk kunnen halen. Als het ruw voederrantsoen prima in orde is, dan is wintermeik wel aan te bevelen. Varkenshouderij. Over het financieel resultaat zijn de meningen verschillend. Bij de mesterij moet men beginnen met een goed type big aan te kopen. Bij de fokkerij alleen fokvarkens aanhouden of aankopen, die eveneens 't juiste type vertonen, n.l. zware hammen en weinig spek. Van het belang hiervan (export) is men nog lang niet genoeg doordron gen. (Bij de vraagstelling bleek, dat ook de vergadering van mening was, dat het prijsverschil tussen spek- en vlees varkens groter moet zijn.) Oorzaak van minder goede resultaten kan ook zijn verkeerde voeding. O.a. wordt bij vol ledig varkensmeel (voorheen was de naam eiwitrijk varkensmeel) nog wel eens aardappelen gevoerd. Dit is fout. Bij volledig varkensmeel moeten geen andere producten gevoerd worden, al leen water. sloot ontspanningsseizoen af. „V.O.P." gaf opvoering van een komische klucht. Als laatste ontspanningsavond in dit seizoen hield de Bestuurdersbond van t NV.V. Zaterdagavond in de zaal van café Maats een gezellig samenzijn voor de leden van de vakbondsafdelxngen. Aan deze gezellige avond verleende de Arbeiders Toneelvereniging V-O.P. haar medewerking door de opvoering van een klucht van Gerard Nielen, ge titeld -De Maandagochtendziekte een vrolijk' spel in drie bedrijven met dik wijls zeer komische momenten. Veel leden met hun echtgenoten en verloofden waren opgekomen om deze afsluiting van het seizoen mee te maken. De voorzitter, de heer Beijers, wees in zijn welkomstwoord op het verheu gend verschijnsel, dat de leden van de vakbondsafdelingen zich steeds meer één grote familie gaan gevoelen, waar door het werk van de Bestuurdersbond ook op cultureel terrein vruchtdragend kan zijn. Het vertrouw'en in het N.V.V. en de bereidheid om lid te worden neemt nog steeds toe. De Bestuurdersbond telde door het lidmaatschap der afdelingen, bij de oprichting na de bevrijding ruim honderd leden. Na geruime tijd op pl.m. 140 te hebben gestaan, is het ledental nu tot 185 gestegen, waarbij vooral ook jongeren de weg naar de organisaties weten te vinden- Hij wees er op, dat de leden indien zi] moeilijkheden hebben, vooral niet moe ten schromen zich tot de bestuurders te wenden wees daarbij op het correspon dentschap van het Bureau voor Arbeids recht van het N.V.V., dat vervuld wordt door de heer H. Soer, tot wie men zich met arbeidsrechtelijke en juridische vragen kan wenden, zonder dat dit kos ten meebrengt. Spr. deed een beroep op de dames en de gezinnen, om zich of hun oudere kin deren beschikbaar te stellen voor de z.g. Zonnestraal-collecte ten bate van de t.b.c-bestrijding en zich te melden bij de penningmeester, de heer G. L. Scholten, Pastoriestraat. Hij bracht „V.O.P." dank voor haar bereidheid om deze avond voor de Be stuurdersbond op te treden en de afde lingsbestuurders en zijn medebestuur ders van de Bestuurdersbond voor hun belangeloze arbeid, die altijd spontaan gegeven wordt en dikwijls persoonlijke offers vraagt. De toneelclub bracht vervolgens „De Maandagmorgenziekte" voor het voet licht. De bezoekers hebben echt genoten en zich dikwijls tranen gelachen om de dolle situaties, die zich op het toneel voordeden. Het spel heeft echter ook momenten met een ernstige achter grond, die het in de zaal dan doodstil doen zijn. Het stuk speelt in een provinciestadje op het ouderwetse kantoor van de in zaken erg achterlijke grossierderij in huishoudelijke artikelen van Gebr. van Buuren. De oudste firmant, Chris van Buuren (de heer H. Kolkman) is een nerveuze driftkop, die vooral op Maan dagmorgen z'n luimen botviert op zijn omgeving, waardoor men geen reizigers kan houden en de zaak zienderogen achteruitgaat. Er heeft een stuk over gestaan in „De Handelsreiziger" en het is zelfs zo erg, dat de zoon Rene (de heer J. Kater) wegens herhaalde onenig heid met z'n vader de zaak heeft ver laten. Als de broer en mede-firmant Bertus van Buuren (de heer S. de Vries) de onhoudbare toestand bespreekt met zijn zwager Koos Lammers (de heer J- te Wolthuis) en de oude bezadigde boek houder Kriek (de heer H. W- Kromdijk) wordt op initiatief van Koos besloten dat Bertus de volgende Maandag net zo nerveus en ongemanierd zal doen ais Chris. Koos zal hem een paar dagen la ter komen helpen. Ook het personeel, Fien Kloppers, n nicht (mej. Gerrie Smale), Wim Dilhorst magazijnbediende (de heer G. v. Oefst) en Nol Remmers (Rieki Mossink), jong ste bediende, geven er de brui aan en hebben een gelijk plan bedacht. Kriek wordt door beide groepen in het geheim genomen. De volgende Maandag is Chris van Buuren echter heel timide, hij heeft wroeging over zijn gedrag jegens zijn zoon en gedraagt zich uitzonderlijk kalm. Maar nu komen de anderen los en in de daardoor ontstane allerzonderling ste situaties wordt hij zich zijn eigen onheuse houding bewust. Er heeft zich inmiddels een vrouwelijke vertegen woordigster aangemeld, Rie Vermeer (mej. Minie Paalman), een imponerend meisje, dat handelend optreedt en ook René gaat in het geheim voor de zaak reizen Maar ondertussen spelen de an deren hun gefingeerd zenuwenspel. De oude Kriek, die de situatie kent, werkt onverstoorbaar verder en plaatst zo langs zijn neus weg van die rake op merkingen, die de lach in de zaal doet opklateren. Mevr. de wed. Beliens (mevr. Schop- pers-Landeweerd), die Chris van Buu ren haar hart en ook haar zaak heeft willen schenken, maar om dat zakelijk samengaan werd afgewezen, komt nu ook ten tonele. Als Pia haar dochter en I ook de verloofde van René blijkt te zijn I en Chris van Buuren van zijn humeurig- heid genezen, wordt het slot een happy end en komt ook de veduwe Belden nog aan haar trekken- In het stuk spelen nog een kleine rol, die keurig vervuld wordt mej. Minie Veneklaas als huishoudster en de heer G. H. Oplaat als Remmers, de vader van Nul. De spelers heuben zich onder uitste kende leiding van hun regisseur, de heer F. Groenewoudt goed van hun dikwijls lang niet gemakkelijke taak gekweten en mooi spel te zien gegeven, waarvan de bezoekers zier hebben genoten. De vertolking van le rol van Chris v. Buu ren door de her Kolkman en van de ouderwetse en anige boekhouder Kriek door de heer Komdijk verdient vooral een extra vermlding. De heer Joh. van Geenhuizen he.ft door zijn grimering de meeste persoien zeer goed getypeerd. Na afloop van het toneelspel heeft de voorzitter de regisseur en de spelers be dankt voor him giecie spel, waarna zij uit de zaal een sjmtaan applaus ont vingen. Met een kleine veioting en een gezel lig dansje met muzik van een bandje gevormd door de heen Aaftink .en een Markelose drummer werd deze gezel lige avond besloten. D heer Teeselink als vorzitter herkozen. In 't gebouw „Rebboth" werd Maan dagavond de jaarvegadering gehouden van de Vereniging ut Stichting en In standhouding ener fchool met de Bijbel te Holten, onder voczitlerschap van de heer M. Teeselink, <e deze bijeenkomst die ondanks glade wegen en ongun stige weersomstancgheden druk was bezocht opende iet gebed na geza menlijk zingen van 3salm 146 1 en 3 en het lezen van Psan 78 1 10. De heer Teeselin sprak hierna een openings- en welkoEtwoord en richtte zich in het bijzondt tot hen die deze avond voor het eet aanwezig waren. In de zomer van 19) zo God wil zal het 50 jaar gelem zijn dat we onze School met de Bp hebben gesticht, aldus voorzitter Teelink. De stichting ligt dus reeds bijna ;n halve eeuw ach ter ons, maar onze >eping ten opzichte van de instandhoudt? is gebleven. Aan de instandhouding mnen we nooit te veel zorg besteden Alle voorstanders van Christelijk ondetijs, van de School met de Bijbel moeti op de bres staan voor en strijden/oor onze Christe lijke Scholen. Moge ;ze avond ons ster ken in de strijd, zo ssloot de heer Tee selink zijn openingsoord. De secretaris, de eer J. Aaltink, las hierna de notulen liet in een uitge breid jaarverslag voornaamste ge beurtenissen op schlgebied in 1954 de revue passeren. Blijkens het finareel verslag van de penningmeester, deieer D. J. Schup- pert, stemmen de fenciële uitkomsten over het afgelopenaar tot dankbaar heid. De commissie vc kascontrole, die bestond uit de h.h. O. Klein Nagelvoort en Egb. Koopman, ad boeken en be scheiden keurig in de bevonden, wes halve de penningmster decharge ver leend werd voor zpeheer. Als leden van deiscontrole-commis- sie 1955 werden betmd de heren Egb. Koopman en E. H. ulsman. iestuursverkiezing. In plaats van de er G. Landeweerd, die wegens gezinastandigheden als bestuurslid bedankl werd gekozen de heer D. Beldman (*h.zn., terwijl met overgrote meerderH als bestuurslid werd herkozen de Ir M. Teeselink. In de vacature Landeerd waren verder door het bestuur cdidaat gesteld de heren Joh. BosscheiHerm. Landeweerd en Jac. Louwerse. De heer G. W. Riet man richtte zich met enkele woorden tot de heer Teeselink, die hij gelukwenste met z'n herbenoeming, waarbij hij tevens de hoop uitsprak, dat het de heer Tee selink gegeven mocht worden nog vele jaren leiding te kunnen geven aan de ver eniging. Ook wenste de heer Rietman dedheer Beldman geluk met zijn verkie zing tot bestuurslid. De heer Teeselink sprak hartelijke woorden van dank en grote waardering tot het scheidende bestuurslid, de heer G. Landeweerd, die vele jaren met grote liefde en enthousiasme de zaak van het Christelijk onderwijs heeft gediend. We betreuren uw besluit zeer, aldus de heer heer Teeselink, doch gezien de omstan digheden kunnen wij uw heengaan bil lijken. Het hoofd der school, de heer J. Kroon, hield in deze jaarvergadering een inte ressante causerie over het onderwerp: „De hoogste leerjaren". Hieronder ver staan we, aldus spr., in de 7e en 8e klas en het onderwijs, dat in deze beide klassen wordt gegeven verschilt zeer veel van hetgeen in de lagere klassen aan de orde is. De jongens en meisjes uit klas 7 en 8 zijn meer zelfstandig werkzaam en met hen worden tal van dingen behandeld, waarmede zij zo gauw ze van school af zijn in aanraking komen. Er wordt door verschillende ouders nog al eens gemop perd over het achtste leerjaar, vooral als men z'n jongen of meisje thuis hard no dig heeft. Dit is alleszins begrijpelijk, doch men vergete toch vooral niet, dat dit laatste schooljaar voor de kinderen van zeer groot belang is. Slotwoord Ds. Addink. Nadat opgaaf van nieuwe leerlingen had plaats gehad en de gebruikelijke rondvraag was gehouden, werd 't woord gegeven aan Ds. C. C. Addink, die een slotwoord sprak naar aanleiding van het Schriftwoord Philipp. 3 12: „Niet, dat ik het reeds zou verkregen hebben, of reeds volmaakt zou zijn, maar ik jaag er naar, of ik het ook grijpen mocht, omdat ik door Christus Jezus gegrepen ben." Wat heeft dit Schriftwoord ons te zeg gen? Voor het Christelijk onderwijs, dat onze kinderen ontvangen, mogen we dankbaar zijn, doch het gevaar is niet denkbeeldig, dat we hiermee tevreden zijn. We moeten niet denken, dat het hiermee goed is. De Christelijke school is belangrijk, doch in het gezin moet het kind practisch zien wat de bijbel voor vader en moeder betekent. Helaas, hoe veel vaders en moeders geloven het wel met de roeping die zij hebben ten op zichte van de godsdienstige opvoeding hunner kinderen. Zij laten dit over aan de onderwijzers op school en aan de do minee op catechisatie. Zij hebben de rust lief en onttrekken zich aan de greep van Christus. Wanneer wij, aldus Ds. Addink aan het einde van zijn korte toe spraak, gegrepen zijn door Christus, weten we ons niet alleen verantwoorde lijk voor eigen kinderen, doch haken we naar die ene school, waarop voor de bijbel, het Woord van God, volledig plaats is. De geslaagde jaarvergadering werd hierna door Ds. Addink met dank aan God gesloten, nadat nog gezongen was Psalm 89 7. pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIM ACCOUNTANTSKANTOOR Voor deskundige behandeling van J Uw belasting-aangifte. j| H Zitting in Hotel Holterman g M elke Maandagmiddag. flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 uur Ds Israel, 10.30 uur Ds Israel19 uur Ds Addink (Onderw.Gelijkenis der Talenten). In alle diensten collecte voor Inwen dige Zending. Dijkerhoek. 10 uur Ds Addink. Collec te Inwendige Zending. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Ploeger van Goor. In beide diensten is de 3e collecte bestemd voor de geestelijke arbeid onder de militairen. PLAATJES MET EEN PRAATJE. De leden van de afd. Holten van de Chr. Jonge Boeren en Tuinders Org. (C.J.B.T.O.) kwamen Maandagavond in vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer W. Aanstoot, die deze bijeen komst na gemeenschappelijk gezang van Psalm 19 5 en na Schriftlezing (Job 38) met gebed opende. In zijn openingswoord richtte de heer Aanstoot zich in het bijzonder tot de heer P. G. Dijkstra, die, nadat enkele huishoudelijke zaken waren afgehandeld, een aantal filmplaatjes vertoonde over Canada en Californië. De heer Dijkstra gaf bij de verschil lende fraaie opnamen, die hij maakte tijdens zijn reis door genoemde landen, een duidelijke toelichting en het gebo- dene werd zeer gewaardeerd. Vrijdag 11 Maart 7.30 uur: Jaarvergade ring Controieveremging „Holten en Omstreken" in caié Kalisterman. Le zing van de heer W. Rietberg over: „Veevoeding". Vrijdag 11 Maart, 7.30 uur: Bijeenkomst van Landelijke Ruiters van Streek VI in zaal Vosman. Spreker de heer P_. A. Voorsluis, Secr.-lnsp. van de Kon Ned. Fed. van L.R.V. Vertoning van enkele prachtige films. Ook niet-ieden zijn hartelijk welkom. Zaterdag 12 Maart 7.30 uur: Uitvoering Larense Accordeonvereniging in café „De Wippert". (Zie adv.) Maandag 14 Maart 7.30 uur: Vergade ring herdenkingscommissie 5 Mei met algevaardigden verenigingen ten Ge meentehuize. Maandag 14 Maart, 4.30 en 7.30 uur in „Irene"Propaganda-filmavond van de Vereniging „Het Hoogeland". Dinsdag 15 Maart, 7.30 uur: Vergade ring van de Alg. Ned. Bouwvakarb.- bond in zaal K. ter Horst. Spreker: de heer H. Timmer. Woensdag 16 Maart 7.30 uur: Vergade ring A.R. Kiesvereniging. Donderdag 17 Maart, 7.30 uur: Leden vergadering „Jong Holten" afd. B.O.O. in hotel Holterman. Bespreking o.a. goedkeuring nieuwe statuten. Donderdagavond 17 Maart, 8 uur: Ver gadering Herv. Vrouwenvereniging in Irene. Vrijdag 18 Maart, 7.30 uur: Bijeenkomst Jonge Kerk in het gebouw Irene. Maandag 21 Maart, 7.30 uur: Ledenver gadering van de afdeling van de O.L.M. in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman. Dinsdag 22 Maart: Uitvoering Nijver- dals Chr. Mannenkoor in Irene. Mede werking van Tegahaja's. Donderdag 24 Maart: Vergadering stu die-commissie overkoepelend Sport- orgaan, met de afgevaardigden der verenigingen, enz. Woensdag 6 April, 7 uur: Jaarlijkse Alg. Ledenvergadering Coöp. Boerenleen bank, iii café J. Jansen. VOOR GOED VRIJGESTELD. De dienstplichtige der lichting 1954 A. Brinkman te Dijkerhoek is door de Minister van Oorlog voorgoed vrijgesteld wegens persoonlijk onmisbaarheid. „DE VRIENDENSCHAAR" BOOD DE BEZOEKERS EEN GEVARIEERD PROGRAMMA. Vrijdagavond hield de C.J.M.V. „De Vriendenschaar" in het jeugdgebouw Irene haar jaarfeest, dat druk bezocht was. De avond werd op de gebruikelijke wij ze met gebed en samenzang (Gez. 112) door de heer A. Westerik geopend, waar na eerst het meer zakelijke gedeelte werd afgehandeld. De heer J. Jansen bracht het jaarverslag uit, waarin hij consta teerde, dat de vereniging, door het ver vullen van de militaire dienst, met enkele leden is teruggelopen. Zij telt voorts een jongensclub van 22 leden, geleid door de heer A. Pekkeriet. Door familie-omstandigheden ten hui ze van een der speelsters kon de opvoe ring van het toneelstuk in 3 bedrijven „Morgenrood" niet doorgaan. Men had echter gezorgd voor 'n alleszins gewaar deerde vervanging van dit deel van het programma. Voor de pauze speelden leden van de jongensclub „Puckie de Held" en leden van de C.J.M.V. „Ik verveel me zo", een één-acter met een humoristische inslag. De heer Herman Koopman, oud-plaats genoot, droeg gedichten voor, o.a. „Pi- latus" van Goos Kamphuis, en „De stad brandt" van een ons onbekende dichter. Dé pauze werd benut voor het houden van een verloting, die f 173.75 opbracht. In de tweede helft van deze samen komst gaf de heer Koopman een film projectie, o.a. van „De 4e wijze uit het Oosten" en plaatjes van Holten en om geving. Jan Jansen leidde enkele spelen als 1 x 1 1, de zuigfles en „vlug scheren", waarbij de ingezeepte ballonetjes in handen van de deelnemers explodeerden. De krontjongband „De Tegehaja's" bracht tenslotte een heel aardig pro gramma van Nederlandse en Afrikaanse liedjes, waarbij de dames Ada Koopman en Mevr. Dollekamp-Koopman, begeleid door de heer G. Jansen als extra-num mer zongen „Ik ken een lied". Mej. An neke Dollekamp en de heer J. Steunen berg zongen enkele soli. De voorzitter bracht allen na afloop dank en sloot deze geslaagde bijeenkomst met gebed.. en rheumatische pijnen wrijft U weg met

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1