Het Landbouwschap Confectiebedrijf „Holten" officieel geopend Millloenen dames Het doel heiligt de middelenniet AGENDA Maandag 28 Februari is in onze ge meente de eerste schrede gezet op de weg naar industrialisatie. Het confectie bedrijf „Holten" opende des middags haar poorten voor een aantal meisjes, dat hier werk zal vinden, nadat de bur gemeester, Mr. W. H. Enklaar, het ate lier, dat gevestgid is geworden in het voormalige kleuterschoolgebouw achter de u.l.o.school, 's morgens officieel had geopend. Reeds vanaf de bevrijding heeft het Gemeentebestuur, daarbij bijgestaan door de industrie-commissie, pogingen gedaan om te komen tot een bescheiden indus trievestiging. Daarvoor werden de nodige gronden aangekocht, maar een industri eel vraagt bedrijfsruimte en die kon al daar tot nu toe niet geleverd woren. In het afgelopen jaar kwam een con tact tot stand tussen de industrie-com missie en het confectiebedrijf „Salland". De eigenaar van dit bedrijf, de heer J. H. Bos te Meppel, die ook aldaar reeds vele jaren een dergelijke onderneming drijft, heeft toen het oog laten vallen op het kleuterschoolgebouwtje, dat thans, na dat het Gemeentebestuur daaraan zijn medewerking had verleend, tot een een voudige, maar aardige werkruimte voor een 25-tal meisjes is omgebouwd. De officiële opening had Maandagmor gen plaats in tegenwoordigheid van het dagelijks bestuur der gemeente, de leden der industrie-commissie, de heer en mevr. Bos, met hun relaties, enkele bedrijfslei ders, bestuursleden van Volksonderwijs, en de aannemers, die het gebouwtje res taureerden. De burgemeester hield daarbij een kor te toespraak en zeide, aa nde symbolische handeling, welke hij zo juist, door de opening van de deur had verricht, een enkel woord te willen toevoegen. Nadat enkele bezwaren zijn opgelost, staan wij thans met genoegen bij de opening van een nieuwe industrie. Voor het College van B. en W. is het een moeilijke beslis sing geweest, want wij willen in Holten dolgraag industrie, maar anderzijds moesten wij, met het oog op de plaats van het gebouw, voorzichtig zijn, dat geen onderwijsbelangen zouden worden geschaad. De oplossing is gevonden en het onderwijs wordt niet geschaad, zodat het thans prettig is, deze industrie te mogen verwelkomen. Het gemeentebe stuur is, aldus de burgemeester, niet over één nacht ijs gegaan, maar het is ge troffen door het bericht van het E.Ï.T., dat het bedrijf „Salland" bekend staat, dat het zo goed zorgt voor zijn personeel en het is ons een groot genoegen, dat ingezetenen op prettige wijze hun brood kunnen verdienen. B. en W. zien vooral ook als een belang van deze vestiging, dat zij een trekpleister zal vormen voor anderen. Nu er één schaap over de dam is, hopen wij, dat er meerdere zullen vol gen. Mr. Enklaar zeide vooral te hopen, dat niet meerdere vrouwenindustrieën naar hier worden getrokken. Wij heb ben ook nog een vreemdelingenindustrie, aldus spr., welke ook aanspraak maakt op vrouwelijk personeel. En het is nu nog zo, dat ook de huisvrouwen nog wel te vreden kunnen zijn, omdat er nog wel voldoende meisjes overblijven. De burgemeester zeide te hopen, dat deze vestiging gevolgd mag worden door een mannenindustrie, dan kan deze dag goede gevolgen hebben. Spr. bracht een woord van hulde aan de industrie-com missie, die met niet aflatende ijver ge werkt heeft voor deze vestiging en met name voor haar voorzitter, de heer H. J. Beltman, noemde hij het een goede dag. Dit werk is wel voornamelijk te danken aan diens vasthoudendheid. B. en W. vinden het dan ook prettig ter zijde te worden gestaan door een advies commissie. Spr. complimenteerde de heer Bos en sprak de hoop uit, dat het con fectiebedrijf „Holten" een bloeiende toe komst tegemoet moge gaan. Voordat de burgemeester zijn toe spraak hield, had de heer Bos het ge zelschap welkom geheten en gewezen op dit begin van een nieuwe zaak. Per soneelsgebrek in de ateliers te Meppel en Deventer had ons doen uitzien naar nieuwe werkgelegenheid. De tip van een bevriende relatie bracht ons in contact met de industrie-commissie, die haar volle medewerking verleende. Doordat de vereniging Volksonderwijs bereid was de kleuterschool ter beschikking te stellen, is er wel een klein, maar alleszins toon baar atelier ontstaan. Wij zijn, aldus de heer Bos, hier juist ook in Holten begon nen, omdat in een zaak samenwerking moet zijn en we zijn overtuigd, dat hier in Holten nog de goede geest heerst, welke nodig is, om van deze kleine zaak in de toekomst iets groots te maken. Spr. dankte allen, die hebben medegewerkt aan de totstandkoming van het bedrijf, in het bijzonder de Burgemeester en he ren wethouders, en de heer Beltman voor alles wat deze voor ons deed, Volkson derwijs voor haar gebouw en de indus trie-commissie voor hare bemiddeling. Ook dankte spr. de aannemers, de heren T. Koopman, J. Maats en J. van Brug gen. De machine-installatie werd gele verd door de heer Van Leeuwen te De venter en ten slotte droeg de heer Bos de zaak over aan de heer G. Veldwieseh, die de dagelijkse leiding zal hebben. Na de Burgemeester sprak nog de heer H. J. A. Koldeweij, voorzitter van de af deling Holten van Volksonderwijs, die er op wees, dat het kleuterschoolgebouw natuurlijk nooit gedacht is als object van industrie, omdat het bestemd was voor culturele doeleinden, maar dat het onze afdeling toch wel verheugd 't thans te hebben verhuurd ter verhoging van de economische welvaart. Spr. dood bloe men aan, de hoop uitsprekend, dat het voor de heer Bos een bloeiend bedrijf mag worden en de meisjes er prettig mogen werken. De heer H. J. Beltman, voorzitter van de industrie-commissie, feliciteerde de heer Bos en het Gemeentebestuur en sprake de hoop uit, dat hier een goed bedrijf uit mag groeien in het belang van de gehele Holtense gemeenschap. De heer Bos bracht de sprekers dank en nodigde het gezelschap voor de koffie in hotel Holterman, waar men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Het confectiebedrijf is des middags gestart met een vijftiental meisjes, welk aantal voorlopig tot pl.m. 25 kan wor den uitgebreid. Het gebouwtje is geheel gerestaureerd, het bevat verschillende machines. Licht en lucht kunnen toetre den, alles heeft een lichte en zonnige tint en hier en daar is een aardig klim- plantje opgesteld, dat het geheel een huiselijke aanblik biedt. De meisjes zul len hier zeker prettig werken en veel kunnen leren. GOEDE TONEELAVOND IN DIJKERHOEK Dinsdag- en Woensdagavond hield de buurtvereniging „Schoolkring Dijker- hoek" in café „Het Bonte Paard" haar jaarlijkse gezellige avond. In afwijking van de vorige jaren had men nu eens niet een gezelschap laten komen, zo zei de voorzitter, de heer G. H. Wanders, in zijn openingswoord, maar de jongelui der buurtvereniging in de gelegenheid gesteld hun talenten te tonen met het toneelspel, omdat van verschillende zijden gebleken was, dat dit wel gewaardeerd zou worden. De heer Wanders heette op de eerste avond nog in het bizonder welkom de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar. De zaal was geheel bezet. De gevormde toneelclub heeft zich keurig van haar taak gekweten en met het toneelspel „De nieuwe veearts" 'n uitstekend debuut gemaakt. Niet, dat het spel in alle delen onberispelijk was, maar voor dilettanten, waarvan verschillenden voor de eerste keer op de planken stonden, werd er bizon der aardig spel vertoond. De inhoud van het stuk komt in het kort hierop neer, dat de dochter Han- nie (Mej. H. Veneklaas) van de boer Dirk Verhoeven (J. Veneklaas) kennis heeft aan een jongeman (J. Wissink), die in Frankrijk werkt, verliefd raakt op de nieuwe veearts (W. Geltink), die later helemaal geen veearts blijkt te zijn. Daar omheen zien we dan nog het spel van de oude schoolmeester (G. Veneklaas), die verliefd is op de huis houdster van Verhoeven, juffrouw De Vos (Mej. D. Koopman) en van Miep (Mej. H. Sluiter), de vrolijke zuster van Hannie. Verder speelden nog mee als zoon des huizes (J. Smale), de ar beider (J. Koopman), Maartje, de dienstbode (Mej. M. Kolkman) en een postbode (A. Nekkers). In zijn slotwoord heeft de voorzitter de jongelui bedankt voor hun keurig spel en voorts woorden van dank ge richt tot de heren H. Koopman, B. J. Paalman, Wissink en G. H. Broekhuis, die het toneel opbouwden en verzorg den; tot de heer Joh. van Geenhui zen, die voor een uitstekende grime ring zorgde. Hij bracht dank aan de winkeliers voor hun prijzen voor de verloting. Men was zeer voldaan over deze avond, gegeven door eigen krach ten. VROUWENWERELDGEBEDSDAG Vorige week Vrijdagavond kwam in het gebouw „Rehoboth" een groot aan tal Hervormde en Geref. vrouwen bij een om in het kader van de Vrouwen wereldgebedsdag de noden van deze tijd aan God op te dragen. Mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel sprak een kort inleidend woord, waar bij in het bizonder werd gewezen op het doel van deze avond. Mevrouw Jalink-Dubbeldam en me vrouw Limbeek-Bolks declameerden op keurige wijze het onderwerp uit de li turgie „Blijf in Mij". Er werden verschillende liederen ge zongen met orgelbegeleiding van Mej. H. L. Maat. VERKOOPDAG VAN DE HERV. VROUWENVERENIGING De verkoopdag van de door de Her vormde vrouwenvereen. vervaardigde kledingstukken, als babykleertjes, sok ken, pyama's, schorten enz., die Woens dag in het gebouw „Irene" gehouden werd, is niet zo goed geslaagd als het bestuur wel gewenst had. Bij de opening door Ds. C. C. Addink was wel een aantal dames aanwezig en vooral de jeugd was goed vertegen woordigd, maar 's avonds bleef de be langstelling beneden de verwachting. Niettemin heeft de verkoop wel een bedrag opgebracht, dat voor het ker- kewerk kan worden bestemd. De president-kerkvoogd, de heer J. Sinnema, heeft aan het slot van de avond gezegd, dat de kerkeraad erg dankbaar is met het werk van de vrou wen, waardoor 't contact met de kerk, waarom zij vroegen, zo prettig tot stand is gekomen. Hij heeft allen, die hieraan meewerkten, bedankt voor hun inspanning. De grote sprei werd gewonnen door Mevr. Kuiper-Kromdijk, de worst door de heer J. Oosterkamp, de taart, met het bonen raden, door Mej. D. Maats, terwijl de naam van de pop Stella door niemand geraden werd. Men hoopt bij gelegenheid nog eens weer een verkoopdag te organiseren. zeggen: Voor de handen niets b e 1 e r d a n HAMEA-GELEI. Een niet alledaags geval van oplich ting werd enige tijd geleden door de Hoge Raad berecht. Het verloop van zaken was als volgt: Boer Klaassen had reeds lange tijd een niet onaanzienlijke schuld bij zijn kunstmesthandelaar Pietersen te A. Hoewel deze hem herhaaldelijk tot betaling had aangemaand, wilde of kon hij hieraan niet voldoen. Tenslotte besloot de handelaar het over een.andere boeg te gooien. Hij begaf zich naar de boerderij van Klaassen met een prachtig plannetje. Het voorstel, dat hij de boer deed, was op het eerste gezicht alleszins redelijk. Hij zei opdracht van 'n groen tehandelaar te hebben een behoorlijke partij aardappelen voor deze te kopen. De aardappelen van Klaassen leken hem daartoe uitermate geschikt. Klaassen toonde zich eerst nogal wat huiverig voor de zaak. Hij vertrouwde Pietersen niet helemaal. Tenslotte gaf hij zich echter gewonnen. De koop werd gesloten en er werd afgespro ken, dat de knecht van Pietersen de aardappelen zou komen halen om deze bij de groentehandelaar in B. af te le veren. Pietersen begon de volgende dag met het maken van een geweldige blun der. Hij vergat zijn knecht voldoende over de zaak in te lichten. Bij boer Klaassen gekomen, vertelde de knecht dan ook, dat de aardappelen naar A. gebracht moesten worden. Klaassen wist pertinent zeker, dat de groente handelaar in B. woonde en begrijpe lijkerwijze groeide zijn wantrouwen hierdoor nog. Tenslotte weigerde de boer het vrachtje mee te geven. Diezelfde middag kwam Pietersen opnieuw over de zaak spreken. Men kwam overeen, dat Pietersen en zijn knecht de volgende dag zouden terug komen om de aardappelen naar het. adres van de groentehandelaar in B. te brengen. Zo gezegd, zo gedaan. De volgende dag kwam de auto van Pie tersen opnieuw bij de boerderij voor gereden. Voordat het opladen van de kisten aardappelen begon, kreeg de boer nogmaals de verzekering, dat z'n producten inderdaad bij de groentehan delaar zouden worden afgeleverd. Zes en dertig kisten aardappelen werden daarna op de auto geladen en nagestaard door de boer reed de wagen het erf af, in de richting van B. De vrees van de boer, dat de auto toch nog op het beslissende ogenblik links af zou slaan naar de woonplaats van Pietersen, werd niet bewaarheid. De wagen reed door in de richting van B. In die plaats gekomen, gaf Pietersen echter zijn chauffeur de op dracht te draaien en via een omweg naar A. te rijden. De aardappelen' 'werden daarna bij het huis van Pietersen gelost. Toen boer Klaassen de opbrengst van deze transactie wilde innen, kreeg hij te horen, dat hiervan geen sprake kon zijn, daar Pietersen deze wilde verre kenen met de openstaande schuld. Hiermee was Leiden, c.q. boer Klaas sen, in last. Hij nam hier echter geen genoegen mee en stapte naar de rech ter. Zowel politierechter, gerechtshof als Hoge Raad stelden Pietersen in het ongelijk. Hoe onbetamelijk het op zichzelf ook mocht zijn, dat Klaassen zijn schulden niet betaalde, in geen geval had Pie tersen op een dergelijke wijze zijn rechten mogen uitoefenen. Pietersen werd tot zes weken ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij met het doel zichzelf wederrechtelijk te bevoordelen, door 't aannemen van een valse hoedanigheid en op listige en bedriegelijke wijze Klaassen had be wogen tot de afgifte van de aardappels. Klaassen had uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat hij de aardappelen niet rechtstreeks aan Pietersen wilde ver kopen en deze had daarmede rekening moeten houden. De moraal van dit ve/haal? Het doel heiligt de middelen niet! F. S. N.B. De in dit artikeltje genoemde namen zijn vanzelfsprekend gefingeerd. UITVOERING „VOLKSONDERWIJS" De afd. van „Volksonderwijs" geeft Woensdag a.s. ter gelegenheid van de Biddag voor het gewas in Amicitia een uitvoering. Voor de leden en de ove rige betalende bezoekers zal optreden de bekende toneelclub van de afdeling Deventer, die in vele plaatsen in de omgeving bij de propaganda voor het openbaar onderwijs haar medewerking verleent. Opgevoerd wordt het toneel spel „Het spook van Canterville". Na afloop is er gelegenheid voor een dans je. SCHAATSWEDSTRIJDEN ULO-SCIIOOL De jongens van de Uloschool heb ben Donderdagmorgen onder leiding van het onderwijzend personeel op de banen van de ijsclub „De Noordpool" hardrijderijen gehouden op de schaats in klassikaal verband. Ongeveer 25 jongelui hebben elkaar in een sportieve strijd bekampt, waar na de volgende uitslag kon worden vastgesteld Klasse 1: W. Winkeltermaat; 2. W. Brinks; 3. H. Dikkers. Klasse 2: 1. Jan ten Velde; 2. W. Biesters; 3. H. Jansen. Klasse 3 en 4: 1. Wim Bouwhuis; 2. A. Schippers; 3 Georg. Dijkstra. Zij ontvangen nog een prijsje voor deze overwinning. In ons vorige nummer hebben wij een begin gemaakt met de opname van een reeks van korte artikeltjes, welke wij gaan publiceren over het ontstaan, de doelstelling en de bete kenis van het landbouwschap. Er be staat over dit publiekrechtelijke or gaan nog zoveel misverstand, dat wij meenden goed te doen deze, ons aan geboden artikeltjes, voor onze land bouwers op te nemen. Wij bevelen het lezen daarvan dan ook ten zeerste aan. Zelf doen. Iedere oudere boer en tuinder zal zich herinneren, hoe in de dertiger ja ren tal van crisismaatregelen waren uitgevaardigd. Deze maatregelen wer den vastgesteld door de regering in Den Haag. De uitvoering er van dus de toepassing in de verschillende pro vincies, in de dorpen en op de bedrij ven zelf was eveneens in handen van de overheid. Wel werden de or ganisaties om advies gevraagd, maar de verantwoording bleef steeds bij de overheid berusten. De boeren en tuinders waren wel overtuigd van het nut der crisismaat regelen, maar al spoedig kwam de me ning naar voren, dat zij zelf meer in vloed moesten hebben. Meer invloed op het vaststellen van de maatregelen èn meer invloed op de uitvoering daar van. Zij wilden niet alleen meer in vloed, maar meer verantwoordelijkheid. Met andere woorden: zij wilden meer zelf doen. Dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Om zelf maatregelen te kun nen nemen en vooral ook om deze zelf te kunnen uitvoeren, had het bedrijfs leven gezag nodig. De boeren en tuin ders moesten een taak overnemen van de regering. Om dat te kunnen doen, hadden zij ook een deel van het gezag nodig, dat in handen was van de over heid. Zij moesten immers maatrege len kunnen nemen, welke voor alle boeren en tuinders zouden gelden. En ze moesten er op letten, dat alle boe ren en tuinders die maatregelen zou den opvolgen. In 1937 is door de toenmalige Minis ter van Landbouw al geprobeerd een Landbouw-ordeningswet tot stand te brengen. De bedoeling was orde te brengen in de landbouwcrisismaatrege len en tevens aan het bedrijfsleven ge zag te verlenen om zelf maatregelen te nemen en uit te voeren. De bedoe ling was dus aan de boeren en tuinders publiekrechtelijke bevoegdheid te ge ven. Dezelfde bevoegdheid dus, als het Landbouwschap heeft, dat sinds een paar maanden zijn werk begonnen is. De plannen zijn dus al van 1937. Pas in 1954 is het Landbouwschap ingesteld. Ongeveer 17 jaar heeft het geduurd voor de plannen werkelijkheid wer den. VERLOTING HERV. VROUWENVERENIGING De onderstaande prijzen van deze verloting zijn nog niet opgehaald en kunnen in ontvangst genomen worden bij de heer H. Roelofs, manufacturer, Dorpsstraat alhier. 696 nachtzak; 485 jurkje; 175 mutsje; 6 kleedje; 694 cake; 917 pantoffeltjes; 664 schortje; 134 kussen; 157 kleedje; 58 kapmanteltje; 615 broekje; 161 kleer hanger; 339 panlappen; 416 cake; 445 kruikenzak; 770 kleed (geborduurd); 137 sprei. TONEELSPEL „AILI" We laten hieronder een korte weer gave volgen van de inhoud van dit spel, dat Dinsdag en Woensdag zal worden opgevoerd door de CJMV-- Dorp. Het stuk speelt rond 1925 in de on herbergzame wouden van Noorwegen, tijdens een barre winter. De schaarse bevolking bestaat hier in hoofdzaak uit ruige pelsjagers en bijgelovige kolen branders. In dit gebied woont pelsjager Berg- son met een pittige dochter en een kribbige huishoudster. De bevolking heeft het volste ver trouwen in de kwakzalver Bergson, die eigenlijk dokter is, maar zich laat zien als pelsjager. In de late avond, als Bergson wordt opgeroepen door de gewetenloze vrek van Siindsval, wtfst Aili Lars Jensen af. Later zien we Aili terug in de houding tegenover Björg Stilling. Lars Jensen is steeds de opstoker van alles en weet Jampe Bergson zo te bewerken, dat Björn het huis van Bergson verlaat. In het slot zien we Lars Jensen omkomen. Bergson vindt God terug en het spel keert zich tot een blijde toekomst. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Arend Jan, zv. Hendrik Ke- velam en Johanna Maria Veltkamp. Catharina, dv Gerrit Kooiman en Janna Maria Catharina van Ingen. Hendrika Gerritdina, dv Johan Klein Teeselink en Gerritdina Janna Blankena. Hendrika Gerhardina, dv Teunis Paalman en Jo hanna Hendrika Smit. Ondertrouwd: Hendrik Bronsvoort, 24 jaar," en Johanna Harmina Nekkers, 23 jaar, beiden wonende te Holten. Overleden: Anna Kruimelaar, 57 jaar, weduwe van Bernardus Mulder, Holten. BEVOLKING. Ingekomen: D. Becking, e.v. G. E. Koezier, van Zutphen n. Holterberg 18. Vertrokken: J. van der Veen van Kol- weg 21 naar Staphorst. Vrijdag 4 Maart 7.30 uur: Jaarfeest van C.J.M.V. „De Vriendenkring". Vrijdag 4 Maart 7.30 uur: Ouderavond O.L. school Espelo. Zaterdag 5 Maart in „Irene"Twee film- voorstellingen, om 7 en 9.15 uur, van de film: „Maarten Luther". Zaterdag 5 Maart 8 uur: Feestavond v, N-V-V. Bestuurdersbond in zaal Maats met medewerking v. d. Arb. Toneel- ver. „V.O.P." (uitsluitend voor leden) Opvoering vrolijk spel: „Maandag, ochtendziekte". Maandag 7 Maart, 7.30 uur: Jaarverga dering van de School met de Bijbel, in gebouw „Rehoboth". Dinsdag 8 en Woensdag 9 Maart in „Irene": Jaarlijkse uitvoering van de C.J.M.V. (dorp), om 7 uur. Opvoering van het toneelstuk: „Aili, wolven om de duivelskloof". Dinsdag 8 Maart 7.30 uur: Jaarvergade. ring Bedrijfsver. Dijkerhoek in 't Bon- te Paard. Woensdag 9 Maart (Biddag)Grote Bazar ten bate van de Christelijke Kleuterschool in 't gebouw „Reho both". Woensdag 9 Maart: Uitvoering v. Volks- onderwijs in Amicitia van het Deven ter toneelgezelschap, om 7.30 uur. (Zie adv.) Woensdag 9 Maart (Biddag): Dansen in hotel Müller. (Zie adv.) Woensdag 9 Maart (Biddag) 's avonds 8 uur: Feestbal met attracties in hotel Müller. (Zie adv.) Donderdag 10 Maart 7.30 uur: Praat- avond over de veevoeding. Sprekerfde heer Claassen uit Raalte, in Amicitia. (Zie annonce Fa. Gebr. Wansink). Vrijdag 11 Maart 7.30 uur: Jaarvergade ring Controlevereniging „Holten en Omstreken" in café Kalfsterman. Le zing van de heer W. Rietberg over: „Veevoeding". Vrijdag 11 Maart, 7.30 uur: Bijeenkomst van Landelijke Ruiters van Streek VI in zaal Vosman. Spreker de heer P. A. Voorsluis, Secr.-Insp. van de Kon. Ned. Fed. van L.R.V. Vertoning van enkele prachtige films. Ook niet-leden zijn hartelijk welkom. Zaterdag 12 Maart 7.30 uur: Uitvoering Larense Accordeonvereniging in café „De Wippert". (Zie adv.) Maandag 14 Maart 7.30 uur: Vergade ring herdenkingscommissie 5 Mei met afgevaardigden verenigingen ten Ge meentehuize. Maandag 14 Maart 8 uur: vergadering Studiecomm. „Overkoepelend Sport- orgaan" met verschillende afgevaar- dig in hotel Holterman. Maandag 14 Maart, 7.30 uur in „Irene": Propaganda-filmavond van de Vereni ging „Het Hoogeland". 's Middags 4 uur Kindervoorstelling. (Zie adv. in het volgend nummer.) Woensdag 16 Maart 7.30 uur: Vergade ring A.R. Kiesvereniging. Dinsdag 22 Maart: Uitvoering Nijver- dals Chr- Mannenkoor in Irene. Mede werking van Tegahaja's. RAYON-VERGADERING K.I. Abortus-bestrijding wordt aan gepakt. In het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman had Vrijdagavond der vorige week een goed bezochte verga dering plaats van de Rayoncommissie Holten van de K.I. Vereniging „Zuid- West Overijssel", onder voorzitterschap van de heer H. Beldman. In deze vergadering werd door de voorzitter mededeling gedaan van aankoop van een paar jonge roodbonte stiertjes: Willemien's Nero, vader Nero 5 en moeder Willemien, pl.m. 14 maand oud en gefokt door de heer H. J. Brou wer te Terwolde, en Truus' Paul, vader Betsie's Paul en moeder Truus, ruim 1 jaar oud, en gefokt door de heer J. H. Huiskes te Delden. Deze dieren zijn met b en bvoorlopig opgenomen in het N.R.S. De K.I.-vereniging mag zich in een toenemende belangstelling verheugen, zo werd aan de hand van de cijfers ge constateerd. Het aantal deelnemers be droeg in het afgelopen verslagjaar Hol ten 344, Markelo 443 en IJsseldal (Bath- men, Okkenbroek en omgeving) 360. Het aantal inseminaties bedroeg te Holten 3112, Markelo 3170, IJsseldal 3459 toetaai 9741 tegen vorig jaar 8366. Er was dit jaar meer vraag naar betere stieren. Opgeruimd werden de stieren Miena's Joost en Irma's Paul; aangekocht werd Bertha's Erwin, welke echter na proef tijd van 3 maand weer terug ging. Ver der werden gekocht Decias Boris en beide reeds genoemde stiertjes. Er werden twee inseminators opge leid, t.w. de heren H. Klein Teeselink en Bolink, terwijl als hulp-inseminator heer Reilink werkzaam was. Wegens gebrek aan ruimte werd een kapschuur gebouwd, teneinde hooi stro te kunnen aankopen wanneer de prijzen gunstig zijn. In de plaats van de heer Meilink als rayonbestuurslid gekozen de heer M, Boode. Vijf stieren zijn naar de stierenkeu ring te Zutphen en Den Bosch geweest, waar zij resp. 4 eerste en 1 tweede prijs en 1 eerste, 3 tweede en 1 derde prijs behaalden. Zuid-West Overijssel was de enige K.I. vereniging, die met 6 stieren naar Den Bosch mocht. Naar aanleiding van vragen uit di vergadering gaf de heer G. J. Rietber} de secretaris van de K.I. vereniging, nog enkele inlichtingen over de stand van zaken. Nieuwe leden werden alleen nog

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2