Gemeentebegroting 1955 vertoont een tekort van f 82*000 Plaatselijk Nieuws Ten Bolschev li Ill Programma Bevrijdingsfeesten opgesteld No. 9. Jaargang 7. ZATERDAG 5 MAART 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD last De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telof. K 51,83 - 231, Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 RIOOLWATERZUIVERINGSINSTAL LATIE VOORLOPIG VAN DE LIJST VAN KAPITAALSWERKEN AFGEVOERD. HOE HOOG WORDT SUBJECTIEVE RIJKSBIJDRAGE? De begroting van 1955, welke Burge meester en Wethouders de gemeenteraad hebben aangeboden, vertoont het niet on aanzienlijk tekort van f 82.000.Hoewel zulks het voeren van de gemeentelijke huishouding niet vergemakkelijkt, be hoeft dit geraamde nadelige slot o.i. toch ook weer geen reden te zijn voor ernstig pessimisme. Het geld is er wel, maar het zit in de kas van het Rijk en daaruit is het zonder een wat soepeler finan cieel beleid tegenover de gemeenten niet zo gemakkelijk over te hevelen in de ge meentekassen. Vooral de Minister van Financiën houdt in dit verband het been stijf, omdat men van regeringswege blijk- baar bang is, dat de gemeenten bij het loslaten van de financiële teugels tot al te rigoureuse investering zuilen over gaan. Want het is in andere gemeenten ook al net als in de onze. 2e. Dat er talloze plannen uitgevoerd zullen wor den, wanneer er voldoende middelen voor rente en afschrijving beschikbaar waren, afgezien nog van de talloze maatregelen, welke men nog zou willen treffen en fi nancieren uit de gewone middelen. In een begeleidend schrijven aan de leden van de raad zeggen ±5. en W.: „Evenals het vorige jaar vertoont ook de begroting voor i9oo een aanzienlijk tekort, in verband waarmede een sub jectieve rijksbijdrage is geraamd van f82.000.—. Enkele weken geleden is tot stand ge komen de wet tot wijziging van de finan ciële verhouding tussen net rijk en de gemeenten, geldende voor de jaren 1953 tot en met 1957. De uitkeringen uit het gemeentefonds krachtens deze wet zijn echter geheel ontoereikend de voor deze gemeente noodzakelijk te achten uitgaven te dekken. Op ons verzoek om verhoging van de algemene uitkering is tot onze grote teleurstelling nog steeds geen be slissing genomen. Het zal u zonder meer duidelijk zijn, dat het wel haast ondoen lijk is een begroting samen te stellen, wanneer niet bekend is over welke in komsten beschikt kan worden. In zijn oudejaarstoespraak wees de voorzitter van ons college reeds op de onbevredigende situatie, dat de uitkerin gen aan de gemeente geen gelijke tred houden met de steeds stijgende belas tingopbrengsten van het rijk, voortvloei ende uit de steeds groeiende welvaart in ons land en de huidige gunstige economi sche ontwikkeling. Voor 1954 werd het percentage der al gemene uitkering vastgesteld op 126, terwijl dit percentage voor 1955 voor lopig werd bepaald op 128; een verho ging derhalve van slechts 2 Voor deze gemeente betekent dit een bedrag van rond f 1600.hetgeen totaal onvol doende is om de steeds stijgende uitgaven op vrijwel elk terrein van de gemeente lijke huishouding te compenseren. Uit het feit, dat ruim 600 van de on geveer 1000 gemeenten genoodzaakt wa ren een verhoging der algemene uitke ring aan te vragen, blijkt overduidelijk het onbevredigende van de huidige rege ling. Bij de vaststelling van bovengenoemd uitkeringspercentage van 128 is nog geen rekening gehouden met de kosten, voort vloeiende uit de verhoging van lonen en salarissen per 1 October 1954 met 6 In verband hiermede is in de gemeente begroting evenmin met de gevolgen van deze loonronde rekening gehouden. Zo dra het uitkeringspercentage zal zijn herzien, zullen de daarvoor in aanmer king komende posten derhalve gewijzigd moeten worden." Tot zover het college van Burgemees ter en Wethouders. De lijst van kapitaalswerken bevat een groot aantal belangrijke objecten, welke het dagelijks bestuur zal willen uitvoe ren, nadat het bij een afzonderlijk be sluit daarvoor de machtiging van de raad heeft verkregen. Wij noemen o.a. aankoop vloerbedekking in de raadzaal en meubelen voor het gemeentehuis, de aanleg van de straatverlichting in de Boschkamp, aanschaffing tankwagen voor de brandweer, herbestratïng Laren- seweg, verharding westelijk deel Dorper- dijk, verharding Doorlopende Dijk, ver harding Beumersteeg, riolering Larense- weg, bouw middenstandswoning, uitbrei ding speelplaats school Dijkerhoek, bouw gymnastieklokaal, herstel dak u.l.o.- school en verbetering lokalen en gang, bouw bijzondere lagere school met cen trale verwarming en inrichting. Het be drag dat geïnvesteerd zal moeten wor den, wanneer dit verlanglijstje wordt uit gevoerd, wordt geraamd op f 689.900. Het bedrag der afschrijving zal alleen reeds vergen f 27.705.per jaar. Van deze lijst van werken zeggen B. en W. o.a. in hun brief: „In tegenstelling tot voorgaande ja ren zijn in de lijst van uit te voeren ka pitaalswerken niet opgenomen de kosten van de bouw van een rioolwaterzuive ringsinstallatie en de daarmede verband houdende werken. Op grond van de hui dige financiële positie der gemeente is het niet mogelijk een dergelijk object met de jaarlijks daaraan verbonden kos ten uit te voeren. Van verschillende zij den wordt op de bouw van een riool waterzuiveringsinstallatie aangedrongen, omdat de huidige afvoer van het riool water met het oog op de volksgezond heid niet langer toelaatbaar wordt ge acht. Op grond van verkregen inlichtin gen mag worden aangenomen, dat het de gemeente financieel mogelijk gemaakt zal worden in 1956 met de uitvoering een aanvang te maken." Verder schrijven zij: „Op de volgende onderdelen van de be groting moesten, vergeleken met het jaar 1954, nieuwe of hogere ramingen plaats vinden a. verhoging van jaarwedden en lonen 8.500. b. studietoelagen 1.000. c. kosten van de brandweer 590. d. bureau gemeentewerken 535. e. onderhoud riolering en wa terleidingen 4.400. f. kosten openbaar gewoon lager onderwijs (incl. ren te en afschrijving) g. kosten openbaar uitgebreid lager onderwijs (incl. ren te en afschrijving) h. kosten bijzonder gewoon lager onderwijs i. kostenvan middelbaar onderwijs diverse subsidies J k. rente en afschrijving 5.525.— 8.600.— 2.400.— 550.— 1.150.— 21.250.— Ten aanzien van de begroting van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf mogen wij u wijzen op de raming onder volgno. 35. In het geraamde bedrag zijn o.a. op genomen de kosten van electrificatie van de buurtschappen Lichtenberg en Look (voorzover het betreft de in deze ge meente gelegen percelen) en de buurt schap Haarle, gemeente Hellendoorn. Voorts is geraamd een bedrag van f 10.000 voor de aankoop van een nieuwe vrachtauto en een bedrag van f 35.000 voor de bouw van een dienstgebouw op het industrieterrein. Met betrekking tot de begroting van het keurings-, waag- en slachthuisbedrijf wordt het volgende opgemerkt: Deze begroting biedt bij de eerste aan blik geen verontrustende indruk. Beziet men de posten nauwkeuriger, dan blijkt, dat de gewone dienst zijn normale voort gang blijft houden, maar dat er boven dien enkele aanwijzingen zijn, die tot ern stiger nadenken stemmen. In 1955 zal namelijk de „slagerij met toebehoren" ge heel zijn afgeschreven. Stemt dit ener zijds tot voldoening, aan de andere zijde heeft dit de bijzondere betekenis, dat 't gebouwencomplex van het slachthuis in engere zin op papier zijn waarde heeft verloren. Het is goed zich hierbij te rea liseren, dat deze waardering op papier geheel parallel loopt met de reëele waarde. Reeds meerdere malen werd hierop ge wezen en de aandacht gevestigd op de slechte toestand van het gebouwencom plex en de installatie. Het is dan ook niet verantwoord belangrijke bedragen te besteden aan verbouwing, vernieuwing of reparatie van dit slachthuis. Het is ech ter noodzakelijk enkele urgente herstel lingen te doen uitvoeren in 1955, aan gezien anders binnen zeer afzienbare tijd stagnatie in de werkzaamheden van het bedrijf zal optreden. Voor de uitvoering van ileze herstellingen is een bedrag uit getrokken van f 7.500. Met het oog op het vorenstaande is een bedrag van f 3.000.geraamd voor het doen opmaken van een plan voor de bouw van een nieuw slachthuis." Wat de uitgaven uit de gewone dienst betreft, valt bij deze begroting niet veel te zeggen. Het bovenstaande lijstje geeft een globaal overzicht van een aantal ho gere ramingen. Nieuw is daarbij de studietoelage, die B. enW. willen beschikbaar stellen voor de studerende jonge ambtenaren. Zij zijn hiermede gekomen tot een wijziging van hun vroegere standpunt, hetwelk inhield, dat gediplomeerde ambtenaren de ge meente gemakkelijk gaan verlaten. Voor de schooltandverzorging is nog steeds geen bedrag uitgetrokken, hoewel deze over het algemeen van grote pre ventieve waarde wordt geacht voor de JAARVERGADERING OLM WAS DRUK BEZOCHT De afd. Holten van de OLM hield Maandagavond in Amicitia haar jaar vergadering, doch het was, zoals de voorzitter, de heer A. J. Pekkeriet, terecht opmerkte, meer een jaarfeest, want de zaal was tot de laatste plaats bezet, omdat na de pauze de Wierdense revue-artisten Graads, Dika en Moo op de planken kwamen. Voor dat het echter zover was, her innerde de voorzitter aan het succes, dat bestuur en leden hadden weten te behalen bij de ledenwerf-actie, waar door 78 nieuwe leden konden worden ingeschreven. Graads, Dika en Moo noemde de voorzitter goede trekpleis ters, maar hij vond het veel belangrij ker, dat de leden bij zo'n grote op komst elkaar zien konden om te we ten wie er eigenlijk wel allemaal lid zijn van de plaatselijke organisatie. Hij bracht allen, die aan de ledenwerf actie hadden meegedaan, een woord van warme dank. De secretaris, de heer J. H. Vene klaas Slots bracht vervolgens een zeer uitvoerig jaarverslag uit, waarbij hij in inleiding de algemene toestand in de landbouw over het afgelopen jaar de revue liet passeren. Honderden hectaren graan en aard appelen konden in de oostelijke delen van de provincies niet geoogst wor den. Op de lage gronden in eigen ge meente werden ook moeilijkheden on dervonden met de hooi-oogst, zodat het voor velen een zorgelijke tijd is geworden. Het woord „ondernemers risico" ligt de landbouwer zeer na aan het hart en spr. vroeg zich af of de regering en met name de Minister van Landbouw zich wel voldoende bewust zijn van het bedrijfsrisico van de boer. Hij betwijfelde of deze wel voldoende in de prijzen van de producten wordt doorberekend, vooral ten aanzien van de gemengde zandbedrijven. De ge schiedenis met de vaststelling van de melkprijs heeft wel geleerd, dat het hebben van een sterke boerenorgani- satie zeer noodzakelijk is. In dit verslag wordt uitvoerig mel ding gemaakt van de noodzaak voor de boerenzoons om tijdig een vak te le ren, omdat de landbouwbedrijven voor al op de lichte gronden, niet meer ge splitst kunnen worden. Men moet ech ter niet omschakelen op 20-jarige leef tijd. maar direct vanaf de lagere school maatregelen nemen. Veel is er echter nog te doen om de productiviteit van de gronden op te voeren door de uit voering van cultuurtechnische werken. Er zal gestreefd moeten worden naar een economische en verantwoorde be drijfsvoering. Er zijn vele moeilijkhe den en gezien ook de dalende prijzen in het begin van dit jaar, houdt dit geen schone beloften in voor 1955. Maar een boer zit niet gauw bij de pakken neer, aldus de heer Veneklaas Slots; hij beschouwt het als een voorrecht te mogen arbeiden in Gods wonderbare schepping. Hij is zich bewust zich niet enkel tot het aardse te kunnen bepa len. Na een beknopt overzicht te heb ben gegeven van de uitkomsten der rundveehouderij, varkens- en pluim veehouderij, de akkerbouw en de werk gelegenheid in de landbouw, gaf spr. een overzicht 'van het werk der afde ling. Het ledental is thans de 300 ge naderd. Er werden, mede in samen werking met anderen, een achttal le zingen en praatavonden gehouden; 4 maal kwam men in ledenvergadering bijeen; 't bestuur vergaderde 9 maal. Er werd een belangrijke excursie ge houden, terwijl de afdeling in tal van commissies en instellingen vertegen woordigd was. De lagere landbouw school van de OLM mag zich in een grote belangstelling verheugen. Bij ver schillende gelegenheden was de afde ling middels 't bestuur vertegenwoor digd. Belangrijk was het werk van de voorlichtingsdienst, waarvoor dank be tuigd werd. In zijn verslag drong de heer Vene klaas Slots tenslotte aan op scholing door onderwijs, het lezen van de vak bladen en het bezoeken van de Volks hogeschool, waarvoor nog veel te wei nig belangstelling bestaat. Met een op roep tot eensgezinde en krachtige ar- vorming en het onderhoud van het gebit, waardoor in een later stadium belang rijke besparingen kunnen worden bereikt, afgezien nog van het belang van het behoud van een goed gebit voor de ge zondheid van de mens. In de districts commissie van de schoolartsendienst, die destijds een onderzoek heeft voorbereid, is men nooit tot een voorstel kunnen komen, terwijl toch steeds meer gemeen ten hetzij individueel of collectief tot de schooltandverzorging overgaan. De zie kenfondsen kunnen ih de kosten hiervan vrij belangrijk bijdragen en in dit ver band mag dan ook de vraag gesteld wor den of het niet wenselijk is deze materie nog eens onder de ogen te zien. beid in de organisatie, besloot hy zijn jaarverslag met de woorden van Gez. 287. De secretaris van de OLM, Ir. Y. v. d. Wal, bracht vervolgens de dank over van het hoofdbestuur. Holten heeft een prima beurt gemaakt, door een zeer grote bijdrage te leveren in de vermeerdering van het ledental. Men had gerekend op pl.m. 300 nieuwe le den. Het zijn er tot nu toe 900 en het worden hopelijk vóór 1 April nog ruim 1000. Hij sprak een woord van welkom tot de nieuwe leden, waarvan er ve len in de zaal waren en bracht hulde aan de oude leden, die het dikwijls niet gemakkelijke werk opgeknapt hebben. Elke maand vergadert het hoofdbe stuur en worden de talloze problemen over prijzen, pacht, onderwijs en zo vele andere besproken. Maar ook voor de persoonlijke moeilijkheden biedt de OLM haar leden hulp en ook steun. Er wordt naar de OLM geluisterd en daar door met de boer rekening gehouden, wat de enkeling niet kan, kan men door de OLM gezamenlijk. Dat is de kracht van de organisatie, aldus be sloot de heer Van der Wal zijn korte toespraak. Het woord was daarna aan Graads en de beide vrouwleu. Het publiek heeft veel en hartelijk gelachen om de boertige leu van Graads en Dika. Moo zong voor de pauze een liedje over de stad en later van „Schoonmoo hef 't altied edoan". Er werden verschil lende schetsjes gespeeld, o.a., dat ze in het buitenland waren en „Als de Holterbarg es sprekken kon", terwijl Dika haar Graads weg bracht, toen hij voor de militaire dienst moest opko men. Dika en Moo speelden een schets je over de kooplust van eerstgenoem de. Het publiek heeft er veel plezier aan beleefd. Er werd nog een kleine verloting gehouden met aantrekkelijke prijzen, gedeeltelijk beschikbaar gesteld door de Holtense middenstand en de voor zitter verklaarde tenslotte de avond voor geslaagd en dankte de spelers en de heer B. Wieldraaier uit Nijver- dal, die met zijn accordeon voor de muzikale afwisseling zorgde, voor het gebodene. IHJIIIIIIIIIllilllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜ ACCOUNTANTSKANTOOR M Voor deskundige behandeling van p jg Uw belasting-aangifte. p p Zitting in Hotel Holterman p p elke Maandagmiddag. p Illllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllilllllillllllllllllllllllllllliilf LAAG VLIEGENDE VLIEGTUIGEN. De burgemeester verzoekt ons mede te delen, dat in verband met militaire oefeningen de kans bestaat, dat Woens dag 9 Maart a.s. vliegtuigen van de luchtmacht tussen 13 en 14 uur ter hoog te van de Wippertsbrug laag zullen overvliegen. AUTOBUSONDERNEMERS BEZOCHTEN HOLTEN Op uitnodiging van de Provinciale VVV -in Overijssel bracht een groep on dernemers en directeuren van autobus ondernemingen en directeuren van reisbureaux vorige week Vrijdag een bezoek aan Deventer en een deel van Twente. Nadat het gezelschap des mor gens was ontvangen door burgemeester en wethouders van Deventer, reed men met een bus van de GTW o.a. over de autoweg door de Holterberg naar Hol ten, waar het gemeentebestuur een lunch aanbood in hotel „De Holter berg". Hier ontving de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, in gezelschap van de gemeentesecretaris, de heer G. J. Lan- genbarg en enkele bestuursleden van de plaatselijke VVV, de gasten en sprak hij een kort begroetingswoord. De directeur van de provinciale VVV, de heer J. A. Veltman, beantwoordde deze toespraak en wees op het grote belang van de ontsluiting van het na tuurschoon, met name van de Holter berg, door goed onderhouden wegen. Nadat de heer P. A. Bos, bekend preparateur en jager, het gezelschap iets had verteld over de fauna van de Holterberg en omgeving, bezocht men zijn natuur-historisch museum bij hotel ,,'t Lösse Hoes", dat binnenkort weer een belangrijke uitbreiding zal onder gaan met een groot en zeer interes sant diorama. De deelnemers aan deze excursie waren zeer opgetogen over de pracht van het winterse landschap, waarvan de met sneeuw bedekte hellingen van het heuvelland een bizonder impone rende aanblik bieden. Na dit bezoek aan de Holterberg vertrok men naar het kasteel Weldam onder de gemeente Diepenheim om daarna naar Deventer terug te keren voor het diner, dat door het gemeente bestuur aldaar werd aangeboden. Het onlangs onder voorzitterschap van de burgemeester, Mr. W. H. Enk laar, gevormde comité voor de organi satie van de bevrijdingsfeesten op 5 Mei, heeft zich beraden over deze feestviering en in principe een pro gramma opgesteld, waarover op Maan dag 14 Maart a.s. nader overleg zal plaats vinden met de diverse vereni gingen in onze gemeente. Zij zullen 'n uitnodiging ontvangen om twee be stuursleden af te vaardigen. Voor de middag heeft het comité gedacht aan een défilé van alle vereni gingen, die daaraan kunnen meedoen, o.a. op het gebied van muziek, zang en sport, meisjes- en jonge mannen- verenigingen, maar ook op landbouw gebied enz. Na een rondgand door het dorp met vlaggen en vaandels, wil men dan in het Sportdal verschillende wed strijden organiseren, o.a. een voetbal wedstrijd, motorbehendigheidswedstrij- den, een gymnastiekdemonstratie, rui tersport, volleybal, muziek en zang, op treden van de „Tegehaja's" en de man dolineclub „Jong Leven", eventueel schietwedstrijden, touwtrekken voor fabrieks- en andere ploegen, grasbaan races enz. Het geheel zal dan tegen melkenstijd geëindigd moeten zijn. Aan dit programma zal des morgens een herdenking op de Canadese be graafplaats vooraf gaan, waarbij de schoolkinderen bloemen zullen leggen op de graven der gesneuvelden in te- genwoordighèid van een vertegenwoor diger van de Canadese Ambassadeur, de adoptanten der graven enz. Ds. C. C. Addink, Ned. Herv. predikant al hier, zal een kort herdenkingswoord spreken, terwijl HMV gevraagd zal worden voor een passende muzikale omlijsting te willen zorgen. Het vol gend jaar zal pas de grote herdenking plaats vinden. Na afloop zullen de schoolkinderen gesplitst naar de verschillende leef tijden o.a. met de leerlingen der Ulo en de laagste klas van de lagere landbouwschool, in de verschillende za len getracteerd worden en daar een programma te zien krijgen, als gooche laar, filmvoorstelling enz. De oudere jongens en meisjes zullen zelf een programma opvoeren. Des avonds zullen verschillende ver enigingen in de beschikbare zalen uit voeringen verzorgen, waarvoor zij zich reeds beschikbaar hebben gesteld. Het comité zal voorts contact opne men met de kerkeraden en de vereni ging van oud-strijders over de herden king op de avond van 4 Mei. Hoewel aanvankelijk bij de opzet uitsluitend gedacht is aan de organisatie van de feestviering, zijn herdenking en feest viering zodanig met elkaar verweven, dat zij niet los van elkaar te denken zijn en wil het comité gaarne ook hier aan zijn medewerking verlenen, vooral om de tocht naar het monument of eventuele stille omgang zo omvangrijk mogelijk te maken. Het comité rékent voor de herden king en viering van de 5e Mei op alle ingezetenen en verzoekt de verenigin gen reeds thans te overwegen, op wel ke wijze zij aan het défilé en de uit voering van het middag- en avondpro gramma het beste kunnen meewerken. Officiële publicaties KERMIS TE HOLTEN. Donderdag 28 April 1955. Burgemeester en Wethouders van Holten wensen bij inschrijving te ver pachten standplaatsen op de Meimarkt (tevens Kermis) op Donderdag 28 April a.s., t-w. voor een draaimolen of ander kindervermaak, enkele grotere attrac ties, een koek- en suikerkraam, fruit- kraam, vis- en zuurkraam, gebak, ijsco, enz. De inschrijvers moeten rekening hou den met concurrentie van kramerijen gedurende de markturen en een vaste viskraam op het dorpsplein. Inschrijvingsbiljetten met vermelding van de afmetingen van het grondopper vlak der inrichting binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad aan de Burgemeester van Holten. Bij gunning moet 50 der inschrijvingssom vooruit worden voldaan.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1