Uit het Plaatselijk Parlement Plaatselijk Nieuws HAMEA-GELEI^ AGENDA Een begin van industrialisatie. No. 8. Jaargang 7. ZATERDAG 20 FEBRUARI 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD sprijs van dii blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de^at^chtin^,^oit^ens Ntcuwsb^ Adv.-prijs: 115 m.m.(dcontant) f 1.50.lederen RAAD (WEINIG GESTICHT OVER GED. STATEN) LAAT ZICH NIET IN DE ZAK STOPPEN. SUBSIDIE VOOR R.K. KLEUTERSCHOOL TE NIEUW-HEETEN. NIEUWE AUTO VOOR HET G.E.B. LANGDURIG DEBAT OVER VERHARDING VAN ZANDWEGEN EN ONTEVREDEN PARTICULIERE BOUWERS. Alhoewel Sinterklaas en zijn zwarte knecht al enkele maanden terug zijn in Spanje, werden we Vrijdagavond in de vergadering van de vroedschap toch nog even herinnert aan de dagen rond het heerlijk avondje, toen de heer S o e r de uitdrukking gebruikte„We moeten ons niet in de zak laten stoppen". De heer S o e r doelde hier niet op de zak, die de knecht van de grote weldoener bij zich draagt, doch op een zak, die Ged. Staten van de provincie Overijsel blijkbaar bij de hand hebben om „ondeugende" gemeenteraden in op te bergen,, De uitlating van de heer S o e r kwam naar aanleiding van een mede deling van Burgemeester E n k 1 a a r, dat Ged. Staten enkele posten op de begroting 1954 geschrapt willen zien. Er bestond bij Ged. Staten bezwaar tegen een telefoon-aansluiting van het woonhuis van het hoofd van de Ulo school, de heer Sinnema, en ook een post van f 800.die bestemd was als subsidiëring van enkele culturele ver enigingen, die uitvoeringen geven, die boven het normale peil uitgaan, kon in de ogen van het Provinciaal Bestuur geen genade vinden. Verder verzochten Ged. Staten om de post groot f 40.000.geraamd voor aan schaffing van een tankauto met nevel spuit voor de brandweer, over te bren gen naar de begroting van 1955. Betreffende de telefoonaansluiting deelde bui-gemeester Enklaar mede, dat B. en W. van mening zijn dat deze aan sluiting alleszins gerechtvaardigd is. Het betreft hier een school, die bezocht wordt door een aantal kinderen uit Bathmen, Diepenveen, Raalte, Hellendoorn, Laren, Markelo en Rijssen, wier ouders de gele genheid moeten hebben om telefonisch met het schoolhoofd in contact te tre den. Met deze zienswijze was de raad het roerend eens en de geraamde post werd dan ook gehandhaafd. Aan het verzoek van Ged. Staten om een post van f 800, die bestemd was als subsidie van enkele culturele verenigin gen, te schrappen, zouden B. en W. wil len voldoen, echter slechts alleen omdat het niet meer mogelijk is de geraamde post een bestemming te geven, aangezien 1954 is verstreken. De leden waren het echter in deze met het college niet eens en het was in het bijzonder de heer Soer, die blijk gaf van z'n verontwaardiging ten aanzien van het verzoek van Ged. Staten. Men heeft, aldus spr., in „hoger sfe ren" steeds de mond vol over de cultu rele verheffing van het platteland, doch als een zeer bescheiden bedrag van f 800 wordt gevraagd, grijpt men in Zwolle naar het rode potlood. Met het schrij ven van B. en W. aan Ged. Staten be treffende deze kwestie was de heer Soer, evenals de andere leden, het van harte eens, doch de post moeten we niet laten vallen, aldus spr. We moeten ons door Ged. Staten „niet in de zak laten stop pen", doch de post handhaven. Wanneer Ged. Staten op hun standpunt blijven staan, moeten we in beroep gaan bij de Kroon. De heer Wansinlt was het met de heer Soer volkomen eens. Wanneer Ged. Sta ten deze post niet willen accepteren heb ben we een uitspraak van de Kroon te wachten en weten we waar we aan toe zijn. Ook de andere leden waren het hier mede eens en besloten werd de post te handhaven. Op de begroting 1954 was verder een post geraamd, groot f 40.000, voor aan schaffing van een tankauto met nevel spuit voor de brandweer.. Ook deze post zouden Ged. Staten wil len overbrengen naar de begroting van 1955. De heer Klein Velderman zou met de aankoop van de tankwagen-nevelspuit willen wachten en voor dit bedrag liever een zandweg willen verharden, doch de raad was het hiermee niet eens. Ook de Voorzitter was van mening, dat de tankauto-nevelspuit er zo spoedig mogelijk moest komen, zodat de brand weer met succes kan optreden indien er onverhoopt bij een brand geen blus water te krijgen zou zijn. Tenslotte ging de raad accoord met het voorstel van B. en W. om deze post over te brengen naar de begroting voor 1955. Eveneens werd voldaan aan een ver zoek van Ged. Staten betreffende de elec- trificatie van de buurtschappen Lichten berg en Look. Voldoen aan dit verzoek zal geen enkele stagnatie in de uitvoe ring van dit project tengevolge hebben. GRATIS GROND. In dank aanvaardde de raad een stukje grond nabij het industrieterrein, 't welk door de heer C. A. Müller gratis werd aangeboden. HUUR WONINGEN TUINSTRAAT. De huur van de woningen, die door de gemeente in de Tuinstraat resp. wer den aangekocht van de heren Kuit en Maneschijn, werd vastgesteld op f4. per week. De heer Soer noemde deze prijs aan de hoge kant, doch volgens de Voor zitter betaalden de bewoners ook aan de vorige eigenaren dit bedrag, 't Zou dwaas zijn, om met een verhoging in zicht, de huren te verlagen. Er is door de bewo ners niet om verlaging gevraagd en het zou al te dwaas zijn als we onnodig voor Sinterklaas gingen spelen. Hopelijk gaan deze woningen binnen niet al te lange tijd toch tegen de vlakte. SUBSIDIES. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten tot het verlenen van de volgende subsidies a. aan het Bestuur van de R.K. Kleu terschool te Nieuw-Heeten f 30.voor elk kind uit de gemeente Holten, waarbij dezelfde voorwaarden zullen gelden als voor de Holtense Kleuterscholen; b. aan de stichting „Carmel-college' te Nijmegen, ten behoeve van de R.K. H.B.S. te Almelo f 82.50 voor iedere leer ling uit Holten, die deze school bezoekt; c. aan de Stichting „Regionale Omroep Oost" te Hengelo f 53. Betreffende laatstgenoemde aanvrage vroeg de heer Landeweerd: Is het wel noodzakelijk en wat voor belang heeft de gemeente hierbij? De Voorzitter: Al was het alleen maar om onze instemming te betuigen met het streven van deze Stichting. We behoren tot de provincie Overijsel en we moeten trachten als streek en provincie ons streekeigen in de aether te krijgen. VASTSTELLING BEDRAG PER LEERLING. Op voorstel van B. en W. werd het bedrag per leerling voor de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, als bedoeld in artikel 55 bis der Lager On derwijswet 1920, voor het jaar 1955 vast gesteld op f 43.21. Het bestuur van de „School met de Bijbel" zal als voorschot op de exploita tievergoeding 1955 een bedrag ontvan gen van f 11436.25. NIEUWE AUTO VOOR HET G.E B. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad accoord met het B. en W.-voorstel om over te gaan tot aankoop van een nieuwe vrachtauto ten behoeve van het Gemeentelijk Electriciteits Bedrijf voor f 10.000.De oude wagen is volgens de Voorzitter geheel afgeschreven en 't is ten hoogste tijd dat deze wordt op geruimd. Er zal worden aangekocht een Willy's Jeep met voor- en achteraandrij ving, uitgerust met een 95 p.k. motor. VOORSTEL TOT VASTSTELLING DER WIJZIGINGEN van het uit breidingsplan in onderdelen voor het dorp Holten. De heer Wansink vroeg in verband met dit punt aandacht voor het geval van de rijwielhei-steller v. d. Bos aan de Larenseweg, die in zijn bestaan wordt bedreigd indien de plannen worden uit gevoerd zoals ze nu op kaart zijn ge bracht. Men ontneemt v. d. Bos de mo gelijkheidheid van uitbreiding. De Voorzitter: Dit geval is bekend, doch het is niet onze schuld, dat de zaak zo ligt. De heer Jansen: Van den Bos dacht dat het niet zo'n vaart zou lopen. Wan neer we de weg iets verleggen, zijn alle moeilijkheden opgelost. De heer Rietberg vindt dat de heer v. d. Bos nalatig is geweest en dit is te betreuren. Ook de heer Dikkers was van mening, dat men ondanks deze nalatigheid van den Bos altijd ter wille moet zijn en bur gemeester Enklaar zeide, niets liever te willen dan dat, mits het plan geen ge weld wordt aangedaan. Terloops merkte burgem. Enklaar nog op, gehoord te hebben dat er grondeigennaren zijn, die gezegd zou den hebben, dat ze op het schrijven van de gemeente betreffende het aan kopen van grond niets zouden uitdoen. De gemeente wil niets liever dan deze zaak zonder procedure tot een goed einde brengen. De betrokken grond eigenaren zal nogmaals een briefje worden gestuurd. VOORSTEL TOT HET TOEKENNEN VAN EEN GRATIFICATIE over 1954 aan het gemeente-personeel (vacantie- toelage) Volgens de heer Soer zou in andere gemeenten meer vacantie gegeven wor den als in Holten, iets wat volgens de Voorzitter wel mogelijk is, doch men ver- gete niet dat we niet karig zijn als men om een extra vrije dag vraagt. De va cantie wordt geregeld bij het Ambtena renreglement, doch dit reglement moet, afgezien van de thans geldende vacantie- regeling, nodig op de helling. De heer Jansen zou het aantal va- cantiedagen afhankelijk willen stellen van het aantal dienstjaren. Hoe meer jaren in gemeentedienst, hoe meer va cantie. De Voorzitter: We zullen deze hele kwestie nader onder ogen zien en be kijken wat wij redelijkerwijs kunnen doen. De heer DikkersEen flinke vacantie De Voorzitter: V/e zullen het met de ambtenaren .zeker eerder eens worden als met de winkeliersvereniging. Volgens de heer Soer zijn er verschil lende mensen, die in de vacantie nog harder werken dan gewoon, waarmee ik, aldus spreker, niet wil zeggen, dat ze in dienst van de gemeente niet hun best doen. RAADSLID GEEN BOOD SCHAPPENJONGEN. Bij de „Rondvraag" kwamen zoals gewoonlijk de tongen weer los. Het was duidelijk te merken, dat verschillende leden weer bezoek hadden gehad van „ontevreden" ingezetenen, die zij had den toegezegd hun geval in de raad aan de orde te stellen. Burgemeester Enklaar noemde deze gang van zaken onjuist en ongewenst en hiervoor wordt geen rondvraag gehou den. Men wordt op deze manier, aldus de Voorzitter, meer boodschappenjongen dan raadslid. Wanneer er klachten zijn of moeilijkheden kan men zich ten allen tijde tot B. en W. wenden en tot de hoofden van de bedrijven, die steeds voor ieder met raad en daad klaar staan. De heer Klein Velderman plaatste ten opzichte van het bureau van Gemeente werken bedenkingen, doch burgemeester Enklaar nam hiertegen onmiddellijk zeer beslist stelling door te verklaren, dat de heer Louwerse iedereen steeds op de juiste manier voorlicht en hem is geen moeite te veel. NATUURMONUMENTEN. Volgens de heer Klein Velderman zul len er aan de Kolweg enkele „natuur monumenten" verrijzen in de vorm van hooi- en strobergen. Gaat dit maar zo, vroeg spreker. Wethouder Teselink deelde hierop mede, dat aan deze zaak indertijd te wei nig aandacht is geschonken. De land bouwers Slettenhaar en Achterkamp moeten in het industrieterrein opbreken en voor het opbouwen van hun bergen is hun deze plaats aan de Kolweg aange wezen. Spreker betreurt het, dat het zo is gelopen, maar wie werkt maakt nu eenmaal fouten. B. en W. zullen deze kwestie nog eens nader onder ogen zien. Op een vraag van de heer Klein Vel derman: Wat is er op de begroting 1955 uitgetrokken voor wegverharding deel de de Voorzitter niets concreets mede, doch verklaarde dat in de eerste plaats die weg verhard zou worden, die het urgentst is. Over dit laatste was men eenstemmig van oordeel', dat dan de Doorlopende dijk het eerst onder handen genomen moet worden. De bewoners van deze dijk heb ben de gevraagde 20 ter beschikking, wat de bewoners van de Helhuizerweg nog niet hebben. Verder behoort de Hel huizerweg tot de beste van de gemeente en ook moet men niet uit het oog verlie zen, dat de provinciale weg naar Nieuw- Heeten parallel loopt met deze zandweg. De heer SoerDe bewoners van de Hel huizerweg waren het eerst met het aan vragen. Geldt hier niet: Wie 't eerst komt 't eerst maalt? Op een uitlating van de heer Klein Velderman, dat de Helhuizers veel be loofd zou zijn, reageerde wethouder Tee- selink met: „Door B. en W. is niets be loofd, mogelijk door de raadsleden". De heer Wansink zou het voorste ge deelte van de Lichtenbergerdijk (1000 meter) willen verharden, nu de gemeente Rijssen deze dijk tot aan de grens van Holten gaat verharden. Ook vindt de heer Wansink een bijdrage van 20 te hoog. Waarom in Markelo een bijdrage van 6 en hier 20 Volgens de Voorzitter werd in Markelo ruilverkaveling toegepast, waardoor ho gere subsidies worden verstrekt. PARTICULIERE BOUWERS ONTSTEMD. De heer Fikkert, die het plan heeft aan de Oude Deventerweg een woning te bouwen, zal dit plan niet verwezen lijkt zien, omdat het terrein, wat hij kan kopen, niet de vereiste minimum opper vlakte van 1500 rn.2 heeft. Verschillende raadsleden, zo bleek uit de discussie, die zich rond deze kwestie ontspon, zouden de heer Fikkert terwille willen zijn, doch dan zal eerst het uit breidingsplan gewijzigd moeten worden. De N.V. „O.A.D." kocht een perceel bouwterrein aan de Oude Deventerweg voor woningbouw. Is op de aanvraag om hier te mogen bouwen afwijzend be schikt, vroeg de heer Soer. Dit is inderdaad het geval, aldus de Voorzitter, omdat de O.A.D. eèn dub bele woning wil zetten, wat niet is toe gestaan. We willen deze omgeving lan delijk houden en we zijn op de verkeerde weg als we het bouwen van dubbele wo ningen tolereren. Dubbele woningen ho ren op de Boschkamp of in de Gaarden thuis. Volgens de heer Soer is het best mo gelijk een dubbele woning te bouwen, die in het landschap past. De heer Dikkers zou graag zien, dat de sneeuw zo snel mogelijk en op af doende wijze werd geruimd. Vooral is snel ruimen van groot belang. Als de sneeuw gaat dooien wordt de straat door het dorp in korte tijd bedekt met een vieze papperige massa, die hoog tegen de winkelruiten en puien opspat als auto's er door rijden. Burgemeester Enklaar deelde naar aanleiding van de opmerking van de heer Dikkers mede, dat vrijwel geen klach ten waren binnengekomen betreffende het ruimen van de sneeuw. We doen met de middelen, die ons ten dienste staan, ons best, doch men vergete niet dat we voor een goede sneeuwruiming onvol doende zijn geoutilleerd. Hierna sluiting van deze eerste raads vergadering in 1955, die werd bijgewoond door een flink aantal leden van de afd. Holten van de C.J.M.V., die de discussies met veel interesse hebben gevolgd. PRAATAVOND C.B.T.B. In het gebouw „Irene" werd Vrijdag avond der vorige week de jaarlijkse feestavond gehouden van de plaatselijke afdeling van de Chr. Boeren- en Tuin ders Bond. De voorzitter, de heer H. Landeweerd, opende deze bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze. In zijn kort woord van welkom richtte de heer Landeweerd zich in 't bijzonder tot de heer Wouterse, adjunct secretaris van de C.B.T.B. te Zwolle. Als inleiding op deze praatavond be sprak de heer Wouterse verschillende actuele punten op landbouw-economisch gebied. Uitvoerig stond spr. stil bij het Landbouwschap, melkprijsbeleid en de P.B-O. Het melkprijsbeleid met z'n vele moeilijkheden werd door spr. op duide lijke wijze toegelicht. Door de vergadering werden verder nog vragen gesteld over kostprijs ver schil van de melk, bevoegdheden van 't Landbouwschap, richtprijs voor var kens, toeslag op de rogge, het kwartje per 100 kg. melk voor de Gezondheids dienst enz. enz. Na bespreking van al deze vragen uit de practijk werd deze leerzame vergadering door de heer Wou terse met dankgebed gesloten. JONGEREN DISCUSSIEGROEP. De leden van de Jongeren Discussie- Groep (J.D.G-) kwamen Zaterdagavond voor het houden van haar maandelijkse bijeenkomst in hotel Holterman samen onder voorzitterschap van de heer J. Kater, die deze bijeenkomst met een toe passelijk woord opende. Wegens ziekte van de heer F. Petter die spoedig herstel werd toegewenst kon het onderwerp „Crematie" niet worden behandeld. Inplaats hiervan is door verschillende leden gememoriseerd over: Ideeënbus, J.D.G., 5 Mei-viering, „De Spaanse Vlieg", Vacantie, 's Mor gens per bus naar Goor, de spijker, de Emancipatie van de vrouw, Toneel etc. Na de pauze hield de heer Slijkhuis een lezing over de Volkshogeschool, waarvan er in ons land totaal acht zijn. Er werden naar aanleiding van dit on derwerp enkele vragen gesteld, die door spreker werden beantwoord. In de volgende vergadering zal door de heer G. Wissink een boek worden be sproken. De voorzitter verzocht aan de leden om zo spoedig mogelijk een ont werp in te zenden voor de 5 Mei-vie ring. terwijl verder met belangstelling wordt uitgezien naar de teksten van het clublied. maakt ruwe handen in één nacht gaaf en zacht Vrijdag 25 Febr. 8 uur precies: Samen komst van de Holtense vrouwen in gebouw „Rehoboth" v. d. Vrouwen- Wereldgebedsdag. Zaterdag 26 Febr., 7.30 uur: Uitvoering van het Larense Amusements Gezel schap in feestzaal „De Wippert" (zie advertentie) Zaterdag 26 Febr.: Laatste dag opgave voor boottocht Rode Kruis. Zaterdag 26 Febr.: Grote hardrijderij voor dames en heren om het kam pioenschap van Holten. (Zie adv.) Maandag 28 Febr. 10 uur: Officiële ope ning Confectiebedrijf „Holten" door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar. Maandag 28 Febr. 7.30 uur: Jaarverga dering afd. Holten O.L.M. met als bij zondere attractie na de pauze het op treden van Graads, Dika en Moo. Wordt gehouden in Amicitia. Maandag 28 Febr., 8 uur: Vergadering Chr. Jonge Boeren Org. in het gebouw „Rehoboth". Vertoning filmplaatjes over Canada enz., door de heer P. G. Dijkstra. Dinsdag 1 Maart van 9-12 uur: Laatste dag aangifte hondenbelasting zonder verhoogde aanslag. Zie Off. Public. Dinsdag 1 Maart 16.30-17 uur: Spreek uur Dr. Tromp Visser, kantoor Alg. Ziekenfonds (vooruit bespreken). Dinsdag 1 en Woensdag 2 Maart 7-30 u.: Gezellige avond Buurtver. School- kring Dijkerhoek in ,'t Bonte Paard". Opvoering toneelspel „De nieuwe vee arts" door jongerengroep uit de leden. Woensdag 2 Maart 4 uur: Vergadering afd. Holten Ned. Oorlogsgravencoini- té ten gemeentehuize. Woensdag 2 Maart 4 uur: Opening van de Verkoopdag werkstukken Herv. Vrouwenvereniging in Irene. Trekking verloting 's avonds in de zaal. Zie de advertentie. Woensdag 2 Maart 7.45 uur in Rehoboth: Vergadering C.B.T.B- Spreker de heer E. Habers. Onderwerp: „De economie op onze landbouwbedrijven". Donderdag 3 Maart 1-30-3 uur: Zitting Kraamcentrum Deventer, kantoor Al gemeen Ziekenfonds. Vrijdag 4 Maart 7.30 uur: Jaarfeest van C.J.M.V. „De Vriendenkring". (Zie annonce.) Vrijdag 4 Maart 7.30 uur: Ouderavond O.L. school Espelo. Zaterdag 5 Maart in „Irene"Twee film voorstellingen, om 7 en 9.15 uur, van de film: „Maarten Luther". Zaterdag 5 Maart 8 uur: Feestavond v. N.V.V. Bestuurdersbond in zaal Maats met medewerking v. d. Arb. Toneel ver. „V.O.P." (uitsluitend voor leden) Opvoering vrolijk spel: „Maandag ochtendziekte". Maandag 7 Maart, 7.30 uur: Jaarverga dering - van de School met de Bijbel, in gebouw „Rehoboth". Dinsdag 8 en Woensdag 9 Maart in „Irene": Jaarlijkse uitvoering van de C.J.M.V. (dorp), om 7 uur. Opvoering van het toneelstuk: „Aili, wolven om de duivelskloof". Dinsdag 8 Maart 7.30 uur: Jaarvergade ring Bedrijfsver. Dijkerhoek in 't Bon te Paard. Woensdag 9 Maart (Biddag)Grote Bazar ten bate van de Christelijke Kleuterschool in 't gebouw „Reho both". Woensdag 9 Maart: Uitvoering v. Volks onderwijs in Amicitia van het Deven ter toneelgezelschap. Woensdag 9 Maart (Biddag): Dansen in hotel Müller. (Zie adv. in volg. no.} Woensdag 16 Maart 7.30 uur: Vergade ring A.R. Kiesvereniging. Dinsdag 22 Maart: Uitvoering Nijver- dals Chr. Mannenkoor in Irene. Mede werking van Tegahaja's. Maandag 28 Februari a.s. zal, naar wij hopen, een mijlpaal worden in de ge schiedenis van onze gemeente. Op deze dag des voormiddags 10 uur zal het Confectiebedrijf „Holten", dat 'n begin zal kunnen worden van industrievesti- ging, geopend worden. De officiële ope ning zal geschieden door de burgemees ter, Mr. W. H. Enklaar. Het bedrijfspand achter de Ulo-school is bijna gereed, zo dat de meisjes die hier emplooi zullen vinden met hun werk kunnen beginnen. Industrievestiging op het platteland is geen eenvoudige zaak. Zij brengt tal van consequenties met zich mede, die nog niet alle te overzien zijn; maar zij kan aanleiding worden tot meer werk gelegenheid en tot een verhoging van de welstand van de gehele gemeenschap. Daarom juichen wij haar toe.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1