WêsE. Plaatselijk Nieuws n HnmER 111 IIH Kom en Pijn Vrouwen-Wereldgebedsdag op 25 Febr. 1955. Do mesbanden ta U HAK öTrS tla*b&?te8 scheppen gezonde regelmaat AGENDA GRIEP! 03 (io. 6. Jaargang 7. ZATERDAG 12 FEBRUARI 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van du blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 51,88 - 281, JAARFEEST HERVORMDE MEISJESVERENIGINGEN. In „Irene" werd Woensdagavond het jaarfeest gehouden van de Hervormde Meisjesverenigingen „Martha" en „Jong Leven". Na de openingsliturgie sprak Mevrouw Jalink-Dubbeldam een kort woord van welkom, waarna door de secretaressen Mineke en Anneke Dollekamp het jaar verslag werd uitgebracht, dat keurig op rijm was gesteld. Om de pantomime „De pantoffel", die door een 8-tal meisjes werd uitgevoerd, werd hartelijk gelachen en de zaal bracht deze meisjes een flink applaus. Na de pauze, met tractatie, werd op gevoerd de schets „De steen op de weg". Ook dit spel bracht de nodige vrolijk- Tot slot van de avond werd de film (In grazige weiden" vertoond. Na een kort slotwoord door Mevr. Addink werd dit jaarfeest besloten met het zingen van Gezang 280 1 en 2. VERGADERING A.R. KIESVERENIGING. In het gebouw „Rehoboth" werd Woensdagavond de maandelijkse verga dering gehouden van de A.R. Kies vereniging „Nederland en Oranje". De voorzitter, de heer P. v. d. Meulen, open deze vergadering met gebed en Schriftlezing (Maleachi 3 1318) en d in zijn openingswoord stil bij de gebeurtenissen in Frankrijk (val van Mendès France) en Rusland (falen van Malenkov), Nadat de secretaris, de heer R. Reinink, de notulen had gelezen, werd het woord gegeven aan de heer H. Lan- deweerd, die een inleiding hield over Art. 23 van het Partijprogram, welk artikel handelt over de betekenis der Antirevolutionaire Partij. De partij heeft als richtsnoer Gods Woord en kenmerkt zich door een be ginselvastheid, waarin ook haar kracht ligt. Er werden naar aanleiding van dit onderwerp enkele vragen gesteld. Bij de rondvraag deelde de Voor zitter, de heer v. d. Meulen mede, dat hij voor deze functie bedankte. In de volgende vergadering, die D.V. zal worden gehouden op Woensdag 16 Maart a.s., zal o.a. aan de orde komen de verkiezing van een nieuwe voorzitter. Na afhandeling van enkele zaken van ondergeschikt belang werd deze verga dering door de heer Landeweerd met dankgebed gesloten. FILMAVOND NATIONALE LEVEN S VERZEKERINGS-BANK. Evenals het vorige jaar werd Woens dagavond in zaal Amicitia door de Na tionale Levensverzekerings-Bank N.V. een gratis filmavond gegeven, waarvoor goede belangstelling bestond. De Inspec teur, de heer H. J. Nijhof te Deventer, sprak een kort woord van welkom, waar na werd vertoond een prachtige en tevens leerzame film over de opleiding tot ver keersvlieger. De bedrijfsfilm, die hierna werd vertoond, gaf in woord en beeld een duidelijk overzicht van het brede ar beidsveld, dat door de „Nationale" be streken wordt. Na de pauze, waarin consumpties en een rokertje werden gepresenteerd, werd de buitengewoon geestige film „Honds dagen" gedraaid, waarna besloten werd met een film over de T.T.-races op het eiland Man. De heer Nijhof sprak aan het einde van deze geslaagde filmavond een kort woord en dankte voor de belangstelling. FOKVERENIGING HAD GOED JAAR Maandagavond hield de Fokvereni- ging „Fries-Hollands" haar jaarverga dering in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman, onder voorzitter schap van de heer E. Aaltink. Deze heette in zijn welkomstwoord in het bizonder welkom de heer P. Dqkstra, directeur van de Coöp. Fa briek van Melkproducten „De Vrij heid" die een belangrijk aandeel heeft gehad in de oprichting der vereniging en deze avond een aantal filmstroken vertoonde van zijn reis naar Canada en Amerika en van de gehouden fokvee- dagen. Er is een behoorlijke belang stelling voor de zwart-bont-fokkerij, zo verklaarde de heer Aaltink en het ledental, alsmede het aantal koeien neemt nog steeds toe. Door de heer J. W. Jansen, contro leur van de fokvereniging, werd ver volgens een overzicht gegeven van de werkzaamheden in het afgelopen jaar, waarbij hij wees op de resultaten, die tot nu toe zijn behaald met de stieren der K.I.-vereniging „Zuid-West Over ijssel", „Bonne" en „Joop". Van de oudere stier „Bonne" kan gezegd wor den, dat hij op jongere leeftijd niet zulke gunstige resultaten deed ver wachten, omdat het nakomelingschap zich niet zo goed ontwikkelde, maar momenteel zijn de resultaten zeer gun stig. De nakomelingen van „Joop" ver tonen direct een flinke ontwikkeling; zij zyn fors gebouwd en vertonen van achteren een goede ontwikkeling. De kalveren lijken op het eerste gezicht goed, maar ze zijn nog te jong om daarover een definitief oordeel te vor men. In het afgelopen jaar werden 33 koei en in het NRS opgenomen, met een ge middeld cijfer van 76,8 punt, hetgeen zeer goed genoemd mag worden. De vereniging telt momenteel 51 leden met 408 koeien. Er werd nog gewezen op de wense lijkheid om bij een eventuele aankoop van dieren de bemiddeling van de ver eniging of de controleur in te roepen, omdat de plaatselijke handel nog niet voldoende ingesteld is op de verkoop van zwart-bonte stamboek-stieren. De penningmeester, de heer D. J. Bronsvoort, bracht vervolgens het fi nancieel verslag uit, waaruit wij ontle nen, dat de inkomsten f219,70 en de uitgaven f 164,16 bedroegen, zodat de vereniging een batig saldo boekte van f55,54. De kascommissie, bestaande uit de heren G. J. Klaasses en J. W. Rei- link, had de bescheiden keurig in or de bevonden, zodat de penningmeester decharge verleend werd. De voorzitter bracht de controleur en de penning meester dank voor him verslagen. Bij de bestuursverkiezing was het aftredende lid, de heer H. Markvoort, reglementair niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer H. W. Veneklaas. Teneinde financieel te kunnen bijdra gen in de organisatie van de fokvee- dagen, werd besloten de contributie per koe van 40 cent te brengen op 50 ^ent per jaar. Na het huishoudelijk gedeelte ver toonde de heer Dijkstra de filmplaatjes over Canada, Amerika, de fokveedag 1954 en de paardenfokdag van Holba- theo in Dijkerhoek, die zeer in de smaak vielen. De voorzitter bracht de heer Dijkstra dank voor het gebodene. SCHOOLJEUGD VOERDE OPERETTE OP Een groepje van omstreeks 40 leer lingen van de Ulo en de lagere scho len in deze gemeente heeft Vrijdag avond van de vorige week voor de le den van de afd. Holten van „Volkson derwijs',' in Amicitia een operette op gevoerd van A. de Groot, getiteld: „Zwaan kleef aan". In deze operette ziet men hoe de jeugd beloond wordt. De jonge houthakker Hans krijgt in het eerste bedrijf van een oud vrouw tje voor zijn edelmoedig gedrag een gouden zwaan, die geluk brengt. Hij wil de wijde wereld in en het vrouwtje vertelt hem, hoe ieder, die een gouden veer wil plukken, aan de zwaan blijft kleven. Slechts door het uitspreken van een toverformule komt men weer los. Zo ziet men, hoe in het tweede bedrijf de veldwachter, de burgemees ter, de bakker en de schoorsteenve ger aan de zwaan blijven kleven. Het derde bedrijf speelt zich af aan het hof van de koning, wiens dochter ziek is van verveling. Een tovenaar en een groepje jongens trachten haar wat op te fleuren, maar Hans gelukt het met zijn zwaan en de daaraan ver kleefde groep de prinses aan het lach en te brengen. Hij trouwt met de prin ses en erft het koninkrijk. In een bonte afwisseling van aar dige tafereeltjes, met zang en decla matie en met wisselende decors, speelt zich dit gebeuren af. Door alle bedrij ven klinkt de melodie „Zwaan kleef aan", begeleid door de piano en een drietal violen. In de finale komt het gehele groepje voor het voetlicht en worden Hans en de prinses met kran sen omhangen. De toverformule heeft allen vrij gemaakt. Op vlotte wijze hebben de kinderen in aardige costuums en onder wisse lende lichteffecten deze operette uit gevoerd. De voorzitter van „Volksonderwijs", de heer H. J. A. Koldeweij, die de avond met een welkomstwoord en een korte toelichting had geopend, bracht aan het slot vooral de dames W. E. en J. H. Wolters, Mej. H. W. de Vries, de heer J. M. Wittermans en de kinde ren dank voor de vele moeite, die zij zich voor deze uitvoering hebben ge troost. De dames ontvingen bloemen en de heer Wittermans een klein pre sentje. Ook het strijkje, de heren B. H. Brouwer, A. P. de Jonge en L. J. Pel, alsmede de heren A. Jansen, J. van Bruggen, H. van Zeben en Joh. van Geenhuizen, kregen een bedank je, o.a. voor de toneelaankleding, de verlichting en de grimering. De kinde ren hadden prachtig gespeeld, zo zei hij. Hij wekte de niet-leden op om lid te worden van „Volksonderwijs" en zich op te geven voor de toneelgroep, welke wordt opgericht. Donderdagmiddag hebben de school kinderen uit het dorp, van Dijkerhoek en uit Espelo de generale repetitie bijgewoond en daarvan zeer genoten. wrijft U weg met Het plaatselijk comité schrijft ons: Vorige week Woensdagavond hield 't plaatselijk comité Vrouwen-wereldge bedsdag ten huize van Mevr. C. P. K. Enklaar—van Andel haar vergadering om voorbereidingen te treffen voor 't houden van de Vrouwen-Wereldgebeds dag op Vrijdag 25 Februari a.s., de eerste Vrijdag in de lijdensweken. Deze gebedsdag wordt over de ge hele wereld door vrouwen gehouden en het geeft een gevoel van saamho righeid, om met de vrouwen van zo veel rassen en standen en uit vele kerkgenootschappen samen God te mo gen danken, maar ook Hem te mogen smeken om hulp en ontferming voor deze wereld, waar zo grote nood is. We hopen, dat heel veel vrouwen uit onze gemeente deze laatste Vrijdag in Februari, des avonds om 8 uur pre cies, met ons zullen samenkomen in het gebouw „Rehoboth" aan de Sta tionsstraat. Ieder volwassen meisje en elke vrouw is hartelijk welkom. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Henriëtte Eveline, dv Ber nard Johan Wissink en Duurtje Lam- merts. Helena Johanna, dv Cornelis Huibert Rietdijk en Geertruida Gerharda Taconis. Gerhard Antonie, zv Gerrit Jan Johan Scheperman en Janna Breu- kink. Hendrik Zwier, zv Willem Bar- tus Schutrups en Hendrika van Rijssen. Gerritdina Egberta, dv Hermannus Stoevenbelt en Frederika Johanna Tee- selink. Albert Jan, zv Jan Reinaar- dus en Johanna Willemina Oolbekkink. Ondertrouwd: Jakob Jan Aukema, 28 j., Holten, en Karen Hooghiemstra, 24 j., Utrecht. Overleden: Kornelis Bos, 81 j., echt genoot van Francina Maria Muller, Hol ten. Hendrikus Sandvoort, 78 j., echt genoot van Maria Vrolijk, Holten. Eg- bert Veneklaas, 85 j., echtgenoot van Gerritdina Rensen, Holten. BEVOLKING. Ingekomen; J. N.-E. Neys en gezin van Indonesië naar Holterberg 42. Mevr. de Wed. M. von Stockhausen en gezin van Indonesië naar Holterberg 26. W. R. Wald en gezin van Indonesië naar Holterberg 42. H. R. Seinen en gezin van Indonesië naar Holterberg 42. A. J. Doornberg van Zutphen naar Aalpolsweg 30. Vertrokken: F. de Haan van Beuse- berg 118 naar Leeuwarden. Adv.-prijs1—15 m.m. (a contant) 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 v ragen LOMPENACTIE H.M.V. Reeds thans wordt de aandacht ge vraagd van alle huisvrouwen voor de lompenactie van de Muziekvereniging H.M.V. Aangemoedigd door het grote succes van eenzelfde actie, gedurende maar een halve dag in het vorig jaar, zal deze vereniging straks na de voorjaars schoonmaak aan alle huizen in de ge meente, ook in de buurtschappen, de lompen komen afhalen. H.M.V. heeft grote plannen, o.a. uit breiding van de vereniging met 'n jeugd- corps en een tamboercorps, waarvoor veel geld nodig is. De regeling van het ophalen maken wij U straks in de schoonmaaktijd nader bekend. LEDENVERGADERING „BATO". De gymnastiekvereniging Bato hield Vrijdag 4 Februari een ledenvergade ring. Ér was een goede opkomst. Inplaats van de voorzitter, opende de penningmeester, de heer Bulsink, de vergadering. Een van de belangrijkste punten was de heroprichting van een herenafdeling. Deze groep is Donderdag gestart met 8 leden. Men hoopt nu, dat er zich meer zullen opgeven als lid. Het werkprogramma voor 1955 is als volgt samengesteld: Er zullen in 't voor jaar onderlinge wedstrijden in de groe pen georganiseerd worden, dit vooral om de band in de vereniging te verster ken. In de zomer volgt dan een grote uitvoering. Verder werd een verlotingscommissie samengesteld. Er is n.l. besloten een verloting te houden. De loten zullen waarschijnlijk door de leden worden verkocht, waaraan voor hen 'n kleine attractie verbonden is. Ook is besloten het K.N.G.V.-lidmaat- schap op te zeggen. Men wil nu probe ren wedstrijden of iets dergelijks met omliggende niet-aangesloten verenigin gen te organiseren. Dan is er nog een jeugdbestuur gevormd. Dit zal voort aan naast het andere bestuur staan en heeft een eigen taak. De vergadering werd ook gesloten door de penningmeester, die allen voor hun opkomst dankte. CONTROLE-VERENIGING „BOERENBELANG". De heer Veltkamp als voorzitter herkozen. De leden van de Controle-Vereniging „Boerenbelang" (V VM-leveranciersj kwamen Donuerdagavoncl in zaal „Vos man'' in algemene ledenvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer W. Veltkamp, die zich in zijn openings woord in het Dijzonder richtte tor de heer Joh. den testen, bednjisieider V.V.M. te Nunspeet, en de neer D. Kuiper, hoofd der Chr. Landbouwschool te Nunspeet. Uit het jaarverslag, dat door de secre taris, de heer G. Jti. iNoteboom, werd uit gebracht, bleek o.m. dat het ledental met 3 was teruggelopen wegens ophef fing van het beurijf. Het aantal leden beciroeg op 1 Jan. 1955 128 met 967 koeien. De penningmeester, de heer L Hoek stra, deelde in zijn financieel verslag over 1904 mede, dat de inkomsten met inbegrip van het saldo 1953 hadden be dragen x 9751.33 en de uitgaven f 9241.40 zodat er op 31 Dec. 19o4 in kas was f 509.93. De commissie voor kascontrole, die bestond uit de heren W. Baitus en J. Huzen, bracht bij monde van eerstge noemde een gunstig rapport uit, wes halve de penmmgmeester decharge werd verleend voor zijn beheer. Tot leden van de controle-commissie 1955 werden benoemd de heren J. Huzen en H. Rensink. Door de controleur, de heer I. Hoek stra, werd hierna een uitgebreid over zicht gegeven betreffende de opbreng sten, vetgehalte, etc. Bestuursverkiezing. Bij de gehouden stemming werd de af tredende voorzitter, de heer W. Velt kamp, met algemene stemmen herkozen. Hij nam deze herbenoeming aan en dankte de leden voor het wederom in hem gestelde vertrouwen. Opfok van kalveren. Nadat de huishoudelijke agenda was afgewerkt, werd het woord gegeven aan de heer D. Kuiper, hoofd van de Chr. Landbouwschool te Nunspeet, die sprak over het onderwerp: Opiok van kalve ren". Wij fokken, aldus spr. in het begin van zijn inleiding, kalveren op om: le. ons bedrijf in stand te houden, 2e. onze veestapel te verbeteren. We houden die dieren aan, die uit munten in de productie. De afstamming is van het allergrootste belang en wan neer we spreken over afstamming, dan verstaan we hier veel meer onder dan één mooie lijst van vaders- of moeders zijde. Aan de jonge kalveren kan nooit te veel zorg worden besteed. Wat men een dier in z'n jeugd onthoudt is nooit meer goed te maken. Het opfokken van kalveren is een verantwoordelijk werk met het oog op de toekomst van het be drijf. Naar aanleiding van dit belangrijke onderwerp werden nog enkele vragen gesteld, die door spreker werden beant woord. Aan het einde van de vergadering sprak de voorzitter woorden van dank tot de heer Kuiper voor zijn leerzame lezing en tot de controleur der vereni ging, de heer I. Hoekstra, die steeds met grote accuratesse zijn werk verricht. Ook werd een woord van dank ge sproken tot de heer Den Besten, van wie men steeds zeer veel medewerking en steun mocht ondervinden. WEER EEN AUTO TEGEN HET VIADUCT Voor de derde maal in een korte spanne tijds botste Zondagmorgen een personenauto, komende uit de richting Deventer, tegen de spoorwegviaduct op. De auto werd bestuurd door de heer J. C. ter H. uit Amsterdam, die we gens onbekendheid met de situatie ter plaatse en door onoverzichtelijkheid van de bocht krachtig moest remmen met het gevolg, dat de door hem be stuurde volkswagen slipte en tegen de viaduct 'terecht kwam. Hij werd van de rechter- naar de linkerzijde gewor pen, waardoor de wagen zodanig be schadigd werd, dat de inzittenden daar mede hun weg niet konden vervolgen. Zelf bekwamen zij geen letsel. Men heeft de auto zolang in een zijweg ge parkeerd. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 amerik. gouden dames armband; gebreide kinderwant; rechter want; bankbiljet; muntbiljet; bos sleu tels; postduif. Verloren: bruin jongenspetje; bruine ceintuur; portemonnaie met inhoud; portemonnaie met inhoud; paar kinder wanten; paar wanten zwart met wit; bankbiljet. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie te Holten, Oranjestraat 55, telefoon 352. Dinsdag en Donderdag van 912 uur: Aangifte hondenbelasting ter gem.- secretarie (uiterlijk tot 1 Maart). Maandag 14 Febr. 7.30 uur: Vergade ring „Jonge Kerk" in „Irene". Spre ker Ds. Bartels van Amsterdam. Ond.: „Dienen en verdienen". Maandag 14 Febr. 9.30 uur: Keuring van auto- en motorverlichting bij garage Rouwenhorst en Zn. (Zie adv.;. Dinsdag 15 Febr. 8 uur: Jaarvergadering afd. Holten Alg. Ned. Bouwbedrijfs- bond in zaal K. ter Horst. Dinsdag 15 Febr. 7.30 uur: Ontspan ningsavond van de Voetbal ver emging „Honen" in café Maats, ter bevorde ring van de clubgeest. Woensdag 16 Febr. 7.30 uur: Vergade ring Fokvereniging „Holten en Om streken" in cafe G. Vruggink. Lezing met lichtbeelden door de heer R. W. Wijers. Woensdag 16 Febr. 7.30 uur: Ledenver gadering „Jong Holten" in café M. Kalfsterman. De dames worden mede verwacht. De heer F. Dijkstra spreekt over Canada. Woensdag 16 Febr. 7.30 uur: Voorlich tingsbijeenkomst van het G.E-B. in zaai J. Maats. (Zie annonce.) Woensdag 16 Febr.: Laatste dag inleve ring briefjes eikenhaknout. (Zie adv.) Woensdag 16 Febr. 8 uur: Ledenverga dering aid. Holten P-v.d.A. in zaai K. ter Horst. Donderdag 17 Febr. 7.30 uur: Vergade ring scnoolknng Espelo in de school. Lezing van de heer H. J. Hiddink over zijn verblijf in Indonesië. Donderdag 17 Febr. 7.30 uur: Bijeen komst van de Holtense Kunstkring in Amicitia. Donderdag 17 Febr. 8 uur: Vergadering Herv. Vrouwenvereniging m „Irene". Vrijdag 18 Febr. 7.30 uur: Raadsverga dering. (Zie agenda in dit nummer.) Vrijdag 18 Februari, 's avonds 7.3U uur, geoouw „irene". Praatavond C.B.T.B. Vrijdag 18 Febr.: Lezing over de toe komstige Ouderdomsvoorziening, in zaal K. ter Horst- Aanvang 8 uur. Zaterdag 19 Febr. 8 uur: Slotbal van de Dansciub Muller- Kelders Band. Don derdag geen dansles. Maandag 21 Febr.: Gecombineerde ver gadering Geref. Meisjes- en Jongens ver. met C.J.M.V. en C.J.V.F. in „ire ne". Aanvang half acht. Spreker: Ds. Postma van Nijverdal. Onderwerp: „Jeugd en Wereld". Maandag 21 Febr. 7.30 uur: Jaarverga dering afd. Holten Ned. Bond v. Plat telandsvrouwen in hotel Holterman. Woensdag z3 F'ebr-: Ouderavond Dorps school. Woensdag 23 Febr.: Oprichtingsverga dering afd. Holten Alg. Ned. Metaal- Bedrijisbond in zaai K. ter Horst. Spreker de heer Baarda uit Hengelo. Vrijdag 25 Febr. 8 uur precies: Samen komst van de Holtense vrouwen in gebouw „Rehoboth" v. d. Vrouwen- Wereldgebedsdag. Maandag 28 Febr. 7.30 uur: Jaarverga dering afd. Holten O.L.M. met als bij zondere attractie na de pauze het op treden van Graads, Dika en Moo. Zaterdag 5 Maart in „Irene"Twee film voorstellingen, om 7 en 9.15 uur, van de film: „Maarten Luther". Zaterdag 5 Maart 8 uur: Feestavond v. N-V-V. Bestuurdersbond in zaal Maats met medewerking v. d. Arb. Toneel ver. „V.O.P." (uitsluitend voor leden) Opvoering vrolijk spel: „Maandag ochtendziekte". Dinsdag 8 en Woensdag 9 Maart in „Irene"Jaarlijkse uitvoering van de C.J.M.V. (dorp), om 7 uur. Opvoering van het toneelstuk: „Aili, wolven om de duivelskloof". Woensdag 9 Maart (Biddag)Grote Bazar ten bate van de Christelijke Kleuterschool in 't gebouw „Reho both". Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 ct. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds Ad dink en 7 uur Ds Israël. Gelijkenis: De wakende dienstknechten. Dijkerhoek. 10 uur Ds Israël. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. VOETBAL. Uitslag Zondag j.l.: Holten 2Nijverdal 4 60 Programma voor Zondag: Holten 1Rietvogels 2 2.30 uur Haarle 2—Holten 2 De Zweef 3Holten 3 1.— uur 12.uur - - r r

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1