De Kroniek van 1954 Wij laten hieronder weer het gebruike lijke overzicht volgen van de voornaam ste gebeurtenissen in het afgelopen jaar, zoals wij deze optekenden in de daarvoor vermelde nummers van ons blad. 9 Jan.: Woningtoewijzing 1954-1956 voor Holten zeer gunstig. 70 nieuwe wo ningen in 3 jaar. - Door gladheid van de weg rijden 2 auto's in de Dorpsstraat op elkaar. - Bato richt een afdeling voor gehuwde dames op. - IJspret op de Noordpool met verlichte baan. 16 Jan.: Twee plaatsgenoten nemen het initiatief voor het bouwen van mid denstandswoningen. - C.J.M.V. te Espelo houdt haar jaarfeest. 23 Jan.: Feestavond van het N.V.V., eerste optreden van de Arbeiders-toneel ver. V.O.P. - Oprichting van de^ school- kring Espelo. - Het rampencomité vraagt geld voor de boomplanting op Schouwen- Duiveland. 30 Jan.: Geslaagde schaatswedstrij den voor schoolkinderen. - Uit vele sol licitanten is onze plaatsgenoot Henny Fransen als dirigent van de muziekver. Ontwaakt te Hattem benoemd. - Staf oefening in de Holterberg. Slapen in ten ten bij 12 gr. vorst. - Jongeren Discussie Groep gevormd onder leiding van Jaap Kater. 6 Febr.: Gecostumeerd ijsfeest op de Noordpool. Mej. Brinkman en de heer Berkhof schaatskampioen van Holten. - 11 plaatsgenoten nemen in Friesland deel aan de Efstedentocht. - Hotel „Hoog Holten" door de heer Mensink gekocht. 13 Febr.: Jaarvergadering V.V.V. De heer Goldstein tot erelid benoemd. - De raad besluit tot het bouwen van 16 nieu we woningen op de Boskamp. - 8 leden van de Ambtenarenbond ontvingen in in een feestelijke vergadering het gouden en zilveren N.V.V.-speldje voor 40- en 25-jarig lidmaatschap. - Gezellige avond van de Holtense Kunstkring. 20 Febr.: Zeer drukke afscheidsrecep tie van de heer Goldstein als voorzitter van de V.V.V. - De kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk besluit 't aantal ouder lingen van 9 op 12 te brengen. - Het 10-jarig bestaan van het Herv. Kerkkoor feestelijk herdacht. 27 Febr.: Burgemeester Mr. W. H. Enklaar installeert Beheerscommissie voor de Plattelandsbibliotheek. - Jaar lijkse gymnastiekuitvoering van Bato zeer geslaagd. - Ouderavond dorpsschool. 6 Maart: Burgemeester reikt E.H.B.O.- diploma's uit. - Jaarvergadering School met de Bijbel. - Ouderavond school Es pelo. - Schoolkring Dijkerhoek houdt gezellige avond met Hawaiianband en humorist. 13 Maart: Gemeente koopt diverse percelen grond aan de Boskamp. - C.J. M.V. hield haar 36e jaarfeest. - Zeer mooie toneeluitvoering van Volksonder wijs. 20 Maart: Gemeentebegroting wijst een tekort van ruim f 100.000.aan. - Ds. M. J. W. Knipscheer is beroepen als Pre dikant-Directeur van het Diaconessen- huis tc Arnhem. 27 Maart: Jaarvergadering Chr. Oran jever. De heren Tromop en Teeselink tot erelid benoemd. - De heer Hidding als 4e leerkracht aan de U.L'.O.school be noemd. - De Chr. Besturenbond en de Buurtvereniging onder de Mölle bestaan 5 jaar. - Eerste jeugdverkeersbrigadiers geïnstalleerd. - Raad geeft meer subsi die voor het kleuteronderwijs. 3 April: Grappenmakers hebben Hol ten een ton geschonken. - Zuster Ronner gaat naar Utrecht. - Firma Wonnink geeft weer een zeer gezellige modeshow. - Hotel de Holterberg na 9 jaar weer heropend. - H.M.V. zet lompenactie op touw. - De heer H. J. Wansink viert zijn 80ste verjaardag. 10 April: Jaarvergadering van de Melkfabriek „De Vrijheid". Flinke stij ging kaasproductie. - Eerste optreden van de Ontspanningsclub C.O.C. - Soli Deo Gloria geeft een Paaswijdings- avond. - Het dak van de nieuwe Dorps school is gereed. 17 April: Confectiefabriek wil in Hol ten een filiaal vestigen. Eerste oproep voor meisjes en vrouwen. - Voorzitter Bolink neemt afscheid van het Zieken fonds. - Slagerij Kalfsterman uitgebreid en heropend. 17 April: Jaap van de Smidsbelt opent zijn viswinkel - Eerste feestelijke ouder avond van de U.L.O.school. 24 April: De Brandweer doet examen. - Jaarvergadering Bouwvakarbeiders. 1 Mei: De Gemeente-secretaris, de heer S. Sikkes, benoemd te Dalfsen. - Plat telandsvrouwen gaan naar het bloemen corso in Lisse. - Bouwplannen van het Groene Kruis nemen vaster vorm aan. 8 Mei: De heer S. van der Veen 25 jaar kaasmaker bij De Vrijheid. - K.I.- stieren behaalden in Zutphen goede re sultaten. - Provinciaal commando Over ijssel van de Bescherming Burger Be volking vestigt zich in Holten. Firma Wansink met personeel en filiaalhouders naar de bollenvelden. - Joh. Koopman 40 jaar in het bakkersbedrijf, werd ge ridderd. - Winkel van de Gebr. Dikkers geheel gemoderniseerd, werd door de Burgemeester heropend. 15 Mei: Handelsvereniging vergadert en besluit weer een braderie te organi seren. - Volleybalclub opgericht. 22 Mei: De Bergruiters houden een concours-hippique. 29 Mei: De heer H. Wierda nieuw hoofd der school in Espelo. - Brandweer krijgt een tankauto. - Melkers doen exa men. - O.L.M. 2de in de ledenwerfactie in Overijssel. - De heer Van Geenhuizen laat zijn eigengemaakte motorboot te water. 5 Juni: Leerlingen Chr. school maken uitstapje. - De gezamenlijke motorclubs hielden een zeer goed geslaagde Over ijssel-rit 1954. 12 Juni: Voetbalwedstrijd ten bate van het Rode Kruis. - Bergruiters boek ten weer succes te Ommen. 19 Juni: De heer G. J. Langenbarg benoemd tot gemeentesecretaris. - De V.V.V. richt serre van de heer Maats in als informatiebureau. 26 Jui: Ds. C. C. Addink neemt be roep naar Holten aan. - Ouden van da gen maken autotocht. - Verschillende scholen en zaken maken uitstapjes. 3 Juli: Schoolfeest in Voorsweide voor kinderen van School met de Bijbel. - Con cert van H.M.V. - De vierscholensport- dag, die in het Sportdal is gehouden, is prachtig geslaagd. 10 Juli: Voetbalvereniging vraagt jonge krachten. - De heer J. v. d. Akker, oud-hoofd van de o.l. school, op 75-jarige leeftijd overleden. 17 JuliSoli Deo Gloria wint de eerste prijs in Hoog-Soeren. - Bouw pastorie aanbesteed. - Zomeruitvoering van Bato trok veel belangstelling. - Laatste bijeen komst Jongeren Discussie Groep. 24 Juli: Druk bezochte Zendingsdag in de Geref. Kerk. - De Jongeren Dis cussie Groep hield toneelavond. - Ouder avond School met de Bijbel. 31 Juli: Afscheid van de heer Sikkes Jen beëdiging van de heer Langenbarg. Motoracrobatiek in het Sportdal. - Zeer geslaagde demonstratie van de Bergrui ters in Kalfstermansweide. - Zuster Ron ner neemt afscheid van het Groene Kruis. 7 Aug.: O.C.H. viert Boerenbrulfte in het Sportdal. - De Motor- en Auto mobielclub organiseert een oriënterings- rit. voor "fietsen en bromfietsen. 14 Aug.: Eerste Holtense Braderie uitstekend geslaagd. Begunstigd door prachtig weer. - De heer Sikkes in Dalf sen geïnstalleerd. 21 Aug.: Dë Bergruiters presenteer den een nieuwe programma in Kalfster mansweide. - Hartelijk afscheid van Meester Hiddink en welkom voor de heer Wierda in Espelo. - A.N.W.B. vraagt ver betering autoweg Nijverdal-Holten. 28 Aug.: School- en volksfeest te Dij kerhoek. - G. Jansen uit de Beuseberg schutterskoning 1954. 4 Sept.Muzikale rondgang van H.M.V. ter gelegenheid van de verjaar dag van H.K.H. Prinses Wilhelmina. 11 Sept.: Jaarlijkse Paardenfokdag van Holbateo in Dijkerhoek. - Nieuwe straatnamen in de Boskamp en Gaarden. 18 Sept.Slotles Spreken in het Open baar met gezellig slot. - Holtense kaas met zilver bekroond. 25 Sept.: De heer J. Derksen op 42- jarige leeftijd in Almelo overleden. - Circus in Kalfstermansweide - De Berg ruiters houden een puzzlerit te paard. 2 Oct.: Praatavond van de N.V.V. Be- stuurdersbond. - 5e modeshow van de Firma Wonnink. - Nieuwe E.H.B.O.-cur- sussen weer begonnen. 9 Oct.: Ds. Knipscheer neemt afscheid van de gemeente. - Ongeveer 200 jongens en meisjes in ringverband bijeen in Irene. 16 Oct.: Afdeling Koningin Wilhelmi- nafonds opgericht. - Koninklijke onder scheiding voor de heer Haan bij zijn 40-jarig jubileum. - Gait Jan Kruutmoes van de radio treedt met zijn gezelschap in Amicitia op. 23 Oct.Bazar van de vereniging „Tes- selschade" en „Arbeid Adelt" in Hotel Holterman. - Leerlingen van de Dorps school nemen afscheid van het oude schoolgebouw. 30 Oct.: Een Kadercursus wordt ge organiseerd door de besturen van de Chr. Boeren- en Tuindersbond en de Chr. Jongeren Organisatie. - Trein vergeet in Holten te stoppen. 6 Nov.: Nieuwe Dorpsschool officieel geopend met tal van toespraken en ea- deaux. - H.G.K. gaf goede uitvoering. - Nieuwe School met de Bijbel werd aan besteed. - Lezing van de heer Meijer over de Heide Mij. voor Jong Holten B.O.O. 13 Nov.: Ds. Addink doet zijn intrede te Holten. - De Holtense Handelsver. be sluit met Sint Nicolaas weer een winkel week te houden. - Bij haar bezoek aan Twente passeert de Koningin ons dorp en wordt door de schoolkinderen toege juicht. - Cabaretavond N.V.V. Bestuur- dersbond valt zeer in de smaak. 20 Nov.: Cross Country „Bergruiters". - De heer Aaftink 12y2 jaar raadslid. - Belgische schilderes, die hier in het ka der van het plan Nagelhout logeert, exposeert werken die zij hier gemaakt heeft. 27 Nov.: Raad wandelt en keurt daar na het uitbreidingsplan goed. - Prach tige lezing van de heer H. J. Evens uit Den Haag voor Volksonderwijs over het leven in Amerika, toegelicht met lan taarnplaatjes. - Ouderavond U.L.O.- school. 4 Dec.: IJsclub de Noordpool bestaat 25 jaar. - Winkelweek trekt veel belang stelling. 11 Dec.: St. Nicolaas brengt een be zoek aan de scholen. - Er komen meer stoptreinen op het baanvak Deventer- Almelo. - Restauratieplannen van de Herv. Kerk aanvaard. - Het bevolkings onderzoek begonnen. - De raad besluit in Dijkerhoek twee woningen te bouwen. - Mej. F. M. Bos is benoemd tot stewar- des bij de K.L.M. 18 Dec.: Jong Holten vierde haar zes de lustrum. - Motor- en automobielclub hield een verkeersavond in café Vrug- gink. 24 Dec.: Prachtige lustrum-uitvoering van Soli Deo Gloria. - Burgemeester Enklaar heropent gemoderniseerde win kel van de Gebr. Veldhuis. - Ziekenfonds premie verhoogd. 31 Dec.: De Raad verlaagde de elee- triciteitstarieven. - Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" gaat melk uitbetalen naar kwaliteit en bouwt weer woningen. Een jaar Jongeren Discussie Groep. - Jaar vergadering C.B.T.B. - Kerstfeest van de verschillende Zondagsscholen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau Rijkspolitie, Holten, Oranje straat 55, telef. 352. Gevonden: 1 kinderportemonnaie met inhoud; 2 jutezakken; 1 herenpolshor loge. Verloren: 1 nummerplaat van auto E 44051 kindertruitje1 herenporte- monnaie met inh. KERSTFEEST DER ZONDAGS SCHOLEN. De viering in het Dorp Om 2 uur waren ongeveer 200 kinderen van de Zondagsscholen in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente aanwezig op de Eerste Kerstdag om kerstfeest te vieren met het personeel. Vele ouders en belangstel lenden waren ook gekomen, zodat de kerk vrijwel geheel gevuld was. De dienst werd geleid door de heer B. H. Brouwer, die allen hartelijk welkom heette, waarna werd ingezet met „Het daget in het Oosten", het eerste lied van het door de Nederlandsche Zendingsschool Vereniging uitgegeven liederenblad uit de „Kerstlitur gie voor de kleinen". Er stonden 4 flanelborden opgesteld, opdat de vertellingen konden worden aanschouwd met het oog, ter verduidelijking en beklij ving. Om half vier konden de aanwezigen het kerkgebouw verlaten, waardoor er plaats werd gemaakt voor een nieuwe schare om de tweede kerstfeestviering met de groteren mee te maken. Opnieuw kwamen tegen vie-< ren ongeveer 200 leerlingen van de Zon dagsschool binnen, terwijl vele ouders en belangstellenden reeds een plaats hadden bezet op de niet-gereserveerde banken. Na het welkomstwoord zongen allen „Daar v uit 's werelds duistre wolken", het eerste lied van het door de Nederlandsche Zon dagsschool Vereniging-uitgegeven liederen- blad uit de „Kerstliturgie voor de groten en gezamenlijke Kerstfeestviering". Ook in deze tweede dienst werd gewerkt met flanelfiguren. De Bijbelse vertellingen in de diensten werden gehouden door de dames: D. Kuiper en D. Maats. De vrije vertellingen over de „Kerstklok van He- bron" door mej. Jo Roelofs en de heer H. J. Koopman. Zij werden geassisteerd met het flanelbord door de dames D. Voordes, T. Muller, A. Koopman, D. Tuitert, R. Westerik Ad, H. MaatsKevelam en de heer P. F. v. Doorn. Hoewel er nog kleuters in de eerste dienst aanwezig waren, kon met aandacht worden geluisterd. De aanwezige geluidsversterker bracht de menselijke stem tot in alle hoeken van het kerkgebouw. Enige leerlingen uit de hoogste klas zongen in de eerste dienst driestemmig de „Engelenzang", waarnaar met grote aandacht werd gehoord. Na de vertellingen deelde de heer Brouwer nog mede dat er op de Zondagen 26 De cember en 2 Januari geen diensten zullen worden gehouden en dat door stijging van het aantal leerlingen de uitgaven voor het kerstfeest enorm zijn gestegen, zodat b.v. aan boekwerken alleen al voor f 860,— werd aangekocht. De hoogste klas ont vangt, aldus spreker, een luxe psalmen- en gezangenbundel, terwijl de op een na hoog ste klas een vertelbijbel ontvangt, zodat voor deze twee klassen al ongeveer voor f 600,moet worden aangekocht. De lijs- tencollecte was evenals vorige jaren goed geslaagd en het totaalbedrag zit tegen de elfhonderd gulden, doch de uitgaven voor de kerstfeestviering liggen nog hoger. Bo vendien moet er, volgens spreker, in 't be gin van 1955 direct voor ongeveer f 240, aan materiaal worden aangeschaft. De leer lingen krijgen dan niet weer de bekende Zondagsschoolroosterboekjes, maar een jaarboekje, 72 bladzijden tellend, waarin liederen op noten gezet, verklaringen, teke ningen, kaartjes, gebeden, plaatjes, e.d. zijn geplaatst. Voor de bestrijding van de kos ten moet een bron worden aangeboord. De collecte tijdens de dienst werd dan ook har telijk door de Zondagsschoolleider aanbe volen. De opbrengst bleek later f 128,te zijn, een mooi bedrag! Alvorens de scheidende leerlingen toe te spreken, wendde de heer Brouwer zich tot de heer H. J. Koopman, die door de aan vaarding van het ambt van Ouderling zich genoopt zag, het Zondagsschoolwerk neer te leggen. Spreker dankte hem hartelijk voor de ijver en toewijding, waarmee hij het Zondagsschoolwerk lange jaren heeft verricht en wenste hem een gezegnde ar beid toe in de kerkelijke gemeente, als Ouderling. Hierna werden de scheidende leerlingen toegesproken, waarbij onder meer werd ge zegd, dat de Zondagsschool voorbereidend werk heeft verricht voor de kerkgang. Door het regelmatig vertellen van de Bij belse geschiedenis is een fundament gelegd om de preek te kunnen verstaan, wanneer de predikant terugtast op gebeurtenissen en figuren uit de Bijbel. Door het aanleren van liederen zullen ze mee kunnen zingen tijdens de kerkdiensten uit de bundel die hun zal worden uitgereikt. Het personeel der Zondagsschool hoopt dan ook dat ze straks de kerkdiensten zul len gaan bezoeken. Sommigen hebben open hartig gezegd dat ze er nog te weinig van begrijpen; maar wanneer ze zich aanwen nen daarom thuis te blijven, bestaat het ge vaar dat ze later de weg naar de kerk niet meer betreden. De werkelijkheid is dat in derdaad vele oud-leerlingen niet vaak terug worden gezien in de kerkdiensten. Er is uit de jongerenkring zelf de vraag gedaan of het niet mogelijk is, om de Zondags school uit te bouwen met een topklas, waardoor men nog eens samenkomt. Dit wil de Zondagsschoolleiding gaarne be spreken met de Kerkeraad en eventueel met de Jeugdraad. In het eerstvolgende no. van Hervormd Holten zal hierover iets worden gepubliceerd en op Zondag 23 Januari zul len de oud-leerlingen die in 1953 en 1954 afscheid namen, worden verwacht om half elf in de Zondagsschool. Spreker zegt voorts dat straks vermoedelijk een periode van twijfel en critiek zal aanbreken. Dit moet hen echter niet verontrusten, daar het hoort bij het groeiproces in deze jaren. Echter moeten zij openhartig en eerlijk hun vragen en critiek bespreken met vertrouw de personen. Het geloof is verder niet al tijd een zaak van het verstand, maar veel meer een van het hart. Hoe kan het an ders dat de ene professor een vroom Chris ten is en de andere hooggeleerde niet tot een belijdenis in dezen kan komen. Mocht een onzer, aldus spreker, jullie, door woord of daad, in de weg hebben gestaan om tot geloof in Christus te komen, dan spijt ons dat. En daar ook wij, allen men sen zijn met tekortkomingen en gebreken, is dit zeer wel mogelijk, hoewel wij ge tracht hebben het beste voor juilie te zoe ken en te geven. Hij overhandigde de ver tegenwoordiger van de Kerkeraad, ds. Israël, de namen van de scheidende leerlin gen, met verzoek ze door te geven aan de Kerkeraad. Hierna zong de hoogste klas driestemmig „Ere zij God". De predikant nam nu de leiding over en sprak de kin deren en het personeel toe. Ook hij hoopte dat de psalm- en gezangenbundel goed ge bruikt en bewaard zal worden en dat de kinderen tot de kerkgang zullen komen. Spreker hoopt dat de ouders in dezen hun verantwoordelijkheid voor de jeugd mogen gevoelen. Hierna ontvingen de volgende kinderen, allen gekomen in 1941, uit han den van de predikant een kerkboekje: Marinus Achterkamp. Marinus Aanstoot, Johan van Bruggen, Henk Derksen, Barend Jan ten Dam, Marius Knijff, Freek KI. Teeselink, Mans KI. Velderman, Albert K1J. Ovink, Harry Lodeweges, Jan Markvoort, Jan Meilink, Eddy Maats, Jan Otter, Jan Oolbekkink, Henk Rensen, Gert Rouwen- horst, Henk Scholten, Albert Vukkink, Henk Veltkamp, Henk Wansink. Nanda Arfman, Hennie Aanstoot, Marietje Aaltink, Dikie Brinkman, Dika Dijk, Henny v. Geenhuizen, Willy Lodeweges, Dinie Lodeweges, Nelly v. Langen, Janny Meijer- man, Henny Oplaat, Dinie Oolbekkink, Henny Pieffers, Janna Paalman Wilhelmi na Smale, Alie Stukker, Dinie Stevens, Gerritje Tuitert, Dine Vukkink, Henny Vincent, Joke Vosman, Dika van Zon Jd Dika van Zon HJd., Om ruim 6 uur werd de dienst beëindigd, met het zingen van vers 85 uit de Zondags schoolbundel. In Dijkerhoek De Dijkerhoekse Zondagsschool vierde het kerstfeest onder grote belangstelling in het gebouw Bethanië. Na een inleiding door de heer Joh. Markvoort deed de heer G. J. Ulfman de kerstvertelling naar aanlei ding van het Lucas-Evangelie. De Heer J. Krikking vertelde het kerstverhaal „De kerstklokken van Hebron". Ds. C. C. Addink reikte hier aan de schei dende leerlingen met een toespraakje een bijbeltje of kerkboekje uit. De kinderen werden allemaal getracteerd en ontvingen nog een cadeautje. De heer Markvoort sloot deze goede sa menkomst met dankgebed nadat hij eerst een woord van dank gesproken had tot al len, die dit kerstfeest door hun financiële steun mogelijk maakten. In Espelo In de lokalen van de o.l.-school te Espelo hielden de leerlingen van de Zondagsschool Heihuizen hun kerstfeestviering, welke ge leid werd door de heer Westenberg uit Nij- verdal. Er was een kleine lithurgie opge steld aan de hand waarvan tal van kerstlie deren werden gezongen, terwijl de kinderen rijkelijk getracteerd werden. Het Kerst- Evangelie werd door verschillende leerlin gen gedeclameerd, terwijl de oud-leider, de heer Völckel het kerstverhaal vertelde aan de hand van het Lucas-Evangelie. De heer Nijland uit Nijverdal vertelde het verhaal „Josientje". Ds. C. C. Addink, vertegenwoordigde de Herv. Kerkeraad van Holten en reikte per soonlijk aan de kinderen, die de school ver laten gingen met een toespraakje een bij beltje uit. De op een na hoogste klas ont ving uit zijn handen een psalmboekje. KERSTWIJDING „SCHOOL MET DE BIJBEL" De leerlingen van de School met de Bijbel hebben Woensdag 22 December, des namiddags 2.30 uur, in de Geref. kerk hun Kerstfeest gevierd. Meester Kroon opende met gebed, waarna hij allen hartelijk welkom heet te. De verschillende onderwijzers en on derwijzeressen voerden met hun klas sen het Kerstdeclamatorium „Ziet, Ik verkondig U grote blijdschap" uit. Meester Pottjewijd las de verschil lende Messiaanse profetieën en gedeel ten uit het Nieuwe Testament voor, welke afgewisseld werden met zang en declamatie door de klassen. Meester Kroon vertelde het mooie Kerstver haal „Daan's Kerstfeest", wat met gro te aandacht door de kinderen beluis terd werd. Na het dankgebed werd nog gezamenlijk gezongen Gez. 93 vers 4: „Halleluja, lof aanbidding", waarna de ouders met hun kinderen huiswaarts gingen. Bij het verlaten van het kerk gebouw kregen de kinderen nog hun Kerstboekje en hun tractatie. De be langstelling van de zijde der ouders was zeer goed. Als bizonderheid dient nog vermeld, dat deze zeer goed geslaagde Kerst middag door de heer J. Ch. Sterk op zijn wire-recorder is opgenomen. Het orgel werd deze middag bespeeld door de heer D. J. Schuppert. JAARVERGADERING C.B.T.B. Woensdagavond 22 December kwamen de leden der afd. Holten van de Chr. Boeren en Tuinders Bond (C.B.T.B.) in het gebouw „Rehoboth" in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer H. Landeweerd, opende deze bijeenkomst met gebed, nadat gelezen was Matth. 7 13—29. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de vervlakking van deze tijd en op de afval van God en Zijn Woord. Wij hebben als christen landbouwers een roeping in deze tijd en wij moeten pal staan voor onze beginselen, op elk terrein van het leven. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. A. Kolkman, bleek o.m. dat het ledental iets was teruggelopen, doordat enkele leden overgingen naar de Ned. Chr. Landarbeiders Bond. De penningmeester, de heer A. Bronsvoort, maakte melding van een voordelig saldo van f 231.36, waarbij moet worden opgemerkt, dat dit jaar nog enkele belangrijke uitgaven (o.a. Bondscontributie f 125.—) te wachten zijn. De Commissie voor Kascontrole, welke be stond uit de heren G. W. Hulsman en M. Nijland, bracht bij monde van eerstge noemde een gunstig rapport uit. Weshalve werd de penningmeester décharge verleend voor zijn beheer. Als leden van de kascontrole-commissie '55 werden benoemd de heren G. W. Hulsman en Herm. Stevens. De aftredende bestuursleden, de heren H. Landeweerd en J. W. Rietberg, werden met algemene stemmen herkozen en namen hun herbenoeming aan onder dank voor het wederom in hen gestelde vertrouwen. Na de pauze hield de heer W. Rietberg, assistent Rijkslandbo uw-voorlichtingsdienst, een inleiding over het onderwerp: „De factor „boer" in het bedrijf". Een goede bedrijfsleiding, aldus spreker, is zeer belangrijk. Hoewel er vele factoren zijn, waar de rentabiliteit van het bedrijf van afhangt, is toch de factor „boer" als leider van het bedrijf, wel verre de belangrijkste, Hij toch is de motor van het bedrijf. Hij moet werken, maar niet minder denken. Hij is de spil, waar alles om draait. Dit kenmerkt ook zijn grote verantwoordelijkheid. Voor een verantwoorde bedrijfsvoering is het nodig, dat de boer vakkennis bezit en met de ont wikkeling op de hoogte blijft. Hij zal ook zijn bedrijf door en door moeten kennen, wil hij zo veel mogelijk resultaat bereiken. Er zijn behalve de factor „boer" vele andere factoren, die een belangrijke invloed op het bedrijf kunnen uitoefenen. Dit zijn o.a.: I. De vruchtbaarheid van de grond; 2. Ligging der percelen; 3. De kapitaals-positie; 4. De waterhuishouding (het schoonhouden van sloten etc.). Het is de boer, die op zijn bedrijf heel dit samenstel van factoren op verantwoorde wijze samenbundelt in zijn bedrijfsvoering, En hij kan dit doen, als redelijk, zedelijk wezen, begaafd met hart en verstand, met gevoel en wil, met overleg en bezinning. Hij moet kennis hebben van: a. een juist bouwplan; b. juiste rassenkeuze; c. wijze en tijd van onkruidbestrijding; d. benodigd zaaizaad per ha; e. hoeveelheid meststof per ha voor de ver schillende gewassen; f. tijd van aanwending der meststoffen; g. ondergrond enz. enz. Bij een niet-vakbekwame en ook bij een niet steeds denkende boer, zal het totale beeld van zijn bedrijf daarvan de zichtbare na delige kenmerken dragen. De zeer uiteen lopende cijfers van de rapporten van het Landbouw Economisch Instituut (L.E.I.) geven hiervan een leerzame illustratie. Een goede boer kijkt vooruit, zorgt vooruit en overweegt vooruit. Wagen of niet wagen, winnen of verliezen. Dat is het risico van de boer. Het is zijn zorg, maar ook zijn leven. We mogen echter zeker niet vol staan met deze zaak alleen te bezien van de materieel-technische kant en we kunnen evenmin volstaan met deze zaak alleen te benaderen vanuit een menselijk standpunt, Als christen zien we in de mens een beeld drager Gods, hoezeer dit beeld ook is ver wrongen en vervormd. De boer tracht de opbrengst van zijn bedrijf te vergroten. Hij streeft naar verlaging van de productiekosten en naar een zo hoog mogelijke prijs voor zijn producten. Maai een christen-boer waakt er voor, dat hij er zijn hart niet opzet. Aan de ene kant denkt en werkt hij is hij druk bezig zijn bedrijf zo rendabel mogelijk te maken, doch anderzijds stelt hij zich af hankelijk van zijn Hemelse Vader, Die vruentbare en onvruchtbare jaren in Zijn hand houdt. Zo is de factor „boer" méér dan een factor, het is een invloed. Een goede boer is onwaardeerbaar voor z'n bedrijf, een rijk bezit voor zijn gezin en ook een steunende kracht voor de maatschappij. Een christen-boer weet zich klein in zich zelf. Hij weet, dat hij geheel afhankelijk is, maar hij weet ook, dat hij in het geloof zijn hulp mag verwachten van zijn Hemelse Vader. Als hij zo leeft, weet hij zich opgeheven en roemt in zijn God, Die hemel en aarde heeft gemaakt. Dan is hij zich bewust, dat niet zijn akkers en zijn vee het hoogste kunnen zijn in zijn leven. Zijn bedrijf en alles wat van deze aarde is, draagt de vergankelijkheid in zich, en hij ziet dit elke dag weer opnieuw. Maar ver daar boven uit gaat het onvergankelijke, de eeuwige gemeenschap met Hem, uit Wien, door Wien en tot Wien alle dingen zijn, zo besloot de heer Rietberg z'n inlei ding. Nadat nog enkele vragen waren beant woord, sloot de heer Rietberg deze jaarver gadering met dankgebed. Subsidies plaatselijke verenigingen. De gemeenteraad verleende in zijn Maan dagavond gehouden vergadering aan ver schillende verenigingen en instellingen van elders subsidies, zoals uit het gepubliceerde raadsverslag blijkt. De bijdragen aan de plaatselijke verenigingen werden gehand haafd en zo ontvangen de volgende ver enigingen en instellingen de achter hun naam vermelde slbsidie voor 1955: Plaat selijke Vereniging Veilig Verkeer f 250,—; Muziekvereniging „H.M.V." f 362,50; Plat telandsbibliotheek f 350,Gymnastiekver eniging „Bato" f 300,Diaconie Herv. Gemeente, afd. Gezinsverzorging f 1000,—; Vereniging voor Vreemdelingenverkeer „Holtens Belang" f 1000,— (bij een eigen contributie van ten minste f 2000,be nevens f 175,en f 100,voor de pro- paganda-acties van de Contact-commissie Twente en de Vijfhoek; Consultatiebureau zuigelingen f 200,Exploitanten zieken auto f 200,De beide kleuterscholen ont vangen behoudens goedkeuring van ho gerhand f 20,— per leerling van 4 jaar en ouder. In verband met het nog niet goedgekeurd zijn van de begroting 1954 zijn de bovenge noemde subsidies over dat jaar nog niet of nog niet geheel aan de verenigingen uitge keerd. Zij hebben thans een schrijven ont vangen, dat het gemeentebestuur tot beta ling wil overgaan mits zij een verklaring tekenen, dat bij niet-goedkeuring van het subsidiebedrag het teveel uitgekeerde zal worden terugbetaald. „DE In ring proc

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 2