L De nieuwe School met de Bijbel Ds Ce Ce Addink deed zfn intrede te Holten Vermaan der artsen H.H. Adverteerders Het Bevolkingsonderzoek op T.B.C. te Holten TEN BOLSCHER Rijssen No. 45. Jaargang 6. ZATERDAG 13 NOVEMBER 1954 Verschijnt elke Zaterdag. I0LTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dii blad bedraagt 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting }>Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5483 - 234 Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 De nieuwe predikant Ds C. C. Addink heeft zich Zondag onder grote belang stelling verbonden met de Hervormde Gemeente van Holten. Hij deed des mid dags zijn intrede als opvolger van Ds Knipscheer, thans predikant-directeur van het Diaconessenhuis te Arnhem. Bevestiging. In de morgendienst, die zeer druk be zocht was, werd Ds Addink in het ambt bevestigd door Ds Knipscheer, die als tekstwoord voor zijn predikatie gekozen had Mattheüs 4 19 („En Hij zeide tot hen „Volg mij na en ik zal U visschers der mensen maken"). Na de prediking werden door de be vestiger hartelijke woorden van geluk wens en welkom gesproken. Hij hoopte, dat de nieuwe herder en leraar zich ver dienstelijk zal weten te maken. Dat is mogelijk door de mensen vriendelijk en met innemendheid tegemoet te treden. Hij zal het goede dan zeker terugont vangen. Nadat het Herv. Kerkkoor bij de aan vang van de dienst reeds had gezongen, zong het onder leiding van de heer J. Kroon, na de bevestiging de nieuwe pre dikant de zegenbede toe. Intrede. In de middagdienst waren behalve het dagelijks bestuur der gemeente, tal van genodigden aanwezig, welke uit hoofde van hun werk met de nieuwe predikant in aanraking komen o.a. de afgevaar digden van de Zondagsschool, en de jeugdverenigingen, maar ook; behalve de naaste familieleden, tal van vrien den van de familie Addink uit zijn vori ge gemeenten Rotterdam-Vreewijk en Wolsum. Na het zingen van Ps 150 1 en 3 en Ps 73 13 volgde Schriftlezing uit het le Hoofdstuk van de le brief van Paulus aan de Corinthiërs aan welk Schrift woord Ds Addink ook zijn predikatie ontleende (1 Corinth. 1 21-24. „De Jo den verlangen tekenen, de Grieken wijs heid"). In zijn geestelijk woord tot de ge meente wees Ds Addink er op dat alle begin moeilijk is, hetgeen ieder op z'n tijd ervaart, maar dat hij en zijn vrouw blij zijn om in Holten te mogen arbei den. Het beroepen van een nieuwe pre dikant, zijn intrede enz. zijn belangrijke dingen, waarin echter gewone mense lijke factoren een rol spelen. Wij zijn hier dan ook niet bijeen om dit samen zijn met een reeks van vrome doekjes te bekleden. Maar niets gaat buiten God om. Hij bracht ons samen en daarom moeten wij luisteren naar Zijn woorden, opdat wij het bij het nieuwe begin zoe ken waar het ligt. Het is gemakkelijk elkaar te omzeilen en misschien nog ge makkelijker om ons van elkaar verwij derd te houden door het zoeken van eigen moeilijkheden. Het tekstwoord (vers 12) zegt het duidelijk. „Ik ben van Paulus en ik van Apollos en ik van Cefas en ik van Christus". Overal waar men sen zich op mensen beroepen en niet op Christus, trachten zij zich te verheffen boven het Kind in de kribbe. Het is toch gemakkelijk om, hoewel zeer verschil lend in economische of maatschappelij ke positie één te zijn in onze liefde voor God. Hij toont in het woord van Paulus ons beter te kennen, dan dat wij ons kennen. Wij zijn de geestelijke na zaten van Joden en Grieken. De Joden geloofden meer in de Thora, zij waren blind voor de kracht van Gods liefde. Dat gevaar bedreigt ook de mens, die zeker is van zijn menszijn, die vanuit zijn zelfverzekerdheid de eis om tekenen stelt. De Grieken zochten wijsheid. Het zijn de mensen van cultuur en bescha ving. Zij geloven in de kracht van de mens. Bij beiden, dat is de inhoud van deze predikatie wordt de mens centraal gesteld. Maar het evangelie is niet naar de vrome of de heilige mens. Toch ver kondigen wij aan alle gewone mensen Christus, de gekruizigde, de kracht Gods en de wijsheid Gods (vers 23 èn 24). Bij alles in de wereld moet het gaan om Christus, ook in de verenigde naties, in de wereldraad van kerken. Dat geldt niet alleen voor de wereld, maar ook voor elk mens persoonlijk. Voor elk mens viel de beslissing door Jezus Christus en Zijn kruis, viel de grote beslissing op Golgo tha. Voor de Joden was dit ergernis, voor de Grieken dwaasheid. Toch wordt de gekruisigde Christus gekozen als de kracht en de liefde Gods. Het evangelie wordt U gewone mens gezonden. Ik mag U zeggen, dat de grote beslissing geval len is op Golgotha. Ik mag U in Chris tus naam in angst en vreugde bij staan. Zo mag ik medewerker zijn aan Uw blijdschap en Uw vreugde. Ook in mijn leven is de beslissing gevallen op .iilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllli). Ds. Addink is geboren in 1916 in Sprang-Capelle (N.B.). Hij bezocht de middelbare scholen te 's-Hertogenbosch, deed in 1935 eindexamen HBS B en in 1939 Gymnasium A en ging in 1939, met enige vertraging door de mobilisatie, theologie studeren in Utrecht. Hij was van Maart 1944 tot Maart 1945 hulp prediker in Rotterdam-Vreewijk, ver zorgde aldaar de schoolcatechisaties van September 1945 tot December 1946 en studeerde daarnaast voor het doctoraal examen in de theologie. Zijn doctoraal-examen deed hij irr De cember 1946 met als hoofdvak het Nieu we Testament. In Maart 1947 werd Ds. Addink be vestigd in Wolsum en Westhem (Fr.), terwijl hij van October 1950—Febr. '52 veldprediker was bij de Artillerieschool te Breda.' Golgotha. Mag ik uit die beslissing mijn prediking brengen? Na het zingen van Gez. 34 de verzen 2, 6 en 8 en van Gez. 149 de verzen 1 en 3 sprak Ds Addink een persoonlijk woord, waarbij hij zich in de eerste plaats richtte tot het gemeentebestuur en de gemeenteraad, welker aanwezig heid hij ten zeerste waardeerde. Hij sprak de hoop uit, dat de goede samen werking waarvan hij reeds bij zijn be zoeken aan Holten gehoord had, mag voortgaan, tot heil van de hele ge meente. Verder sprak hij tot de hoofden van scholen. Er zijn wel eens spannin gen geweest, maar deze hebben plaats gemaakt voor een prettige sfeer. Hij hoopt met hen en het onderwijzend per soneel kennis te maken. Met betrekking tot de aanwezigheid van de vertegen woordigers der Geref. Kerk verheugt het spr. dat er èen groeiende openheid is, zoals bleek uit de interkerkelijke dienst bij de herdenking van de kerkhervor ming. Ds Addink waardeert het bezoek en de vriendschap van de aanwezigen uit Rotterdam-Vreewijk en Wolsum. Spr. richt zich dan nog tot de verte genwoordiger van de breedmoderamen van de Classis en de preases der Ring en zegt, dat hij in IJlst een zeer pret tige omgang had met de collega's. Hij hoopt, dat dit ook hier zo mag zijn. Bijzonder dankbaar is hij zijn bevesti ger, Ds Knipscheer. Het zal voor hem moeilijk zijn diens plaats hier goed in te nemen. Zich tot de Kerkeraad en de consulent Ds Israël wendend zegt spr. zeer ver heugd te zijn over de gastvrije ontvangst en de bloemen in zijn woning. Hij dankt de leden der kerkvoogdij voor de goede zorg aan de prachtige pastorie en is verheugd deel uit te mogen maken van een actieve kerkeraad. Met de Commissie uit Dijkerhoek hoopt hij op een goede verstandhouding evenals met de Zondagsschool en de jeugdverenigingen. Het kerkkoor dankt hij voor de gezongen zegebede. Gaarne rekent hij op de hulp en medewerking van de organist en de koster. De Gemeente wekt hij op getrouw te zijn in de dienst van het Woord. De Pastorie staat altijd voor iedereen open. De burgemeester spreekt. De Burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, spreekt Ds Addink vervolgens toe en zegt dat hij helaas reeds vele malen hier woorden van welkom en afscheid heeft moeten spreken. Hij wil de nieuwe pastor-loei gaarne welkom heten. Dat is geen vormelijkheid, want ondanks de scheiding van Kerk en Staat, werken de burgerlijke en kerkelijke overheden op vele gebieden samen. Hij hoopt, dat dit bestendigd blijft op dezelfde wijze als zulks met Ds Knipscheer het geval was. Ds J. L. Verbeek Wolthuis uit Hellen- doorn spreekt woorden van welkom na mens de Ring Rijssen. De verhoudingen zullen hier niet minder prettig zijn dan in IJlst, want zo merkt deze spr. ondeu gend op „U hebt hier een speld in een hooiberg gevonden." Voor Herv. Holten is dit een blijde dag. Hij hoopt, dat de nieuwe predikant ook hier met de blijd schap des geloofs mag werken. Tenslotte zegt Ds Israël: „Wij hebben U gehoord en kennis gemaakt. Dat be tekent niet, dat we elkaar nu van top tot teen kennen. Hij hoopt, dat deze in trede mag uitlopen op een hechte vriendschap. In Holten is het goed wer ken en als wij, ziende op Jezus, verder gaan, dan zult U en Uw vrouw het met de gemeente en de gemeente het met U hier goed hebben. Wij bidden U Gods zegen toe, waarop de gemeente Ds Addink staande toezingt het 4e vers van Gezang 194 „Treedt vro lijk voort op 's Heren wegen". Zoals de lezer bekend is gaat ook de Vereniging tot Stichting en instandhou ding ener School met de Bijbel een nieuwe school bouwen. De bestaande school is door de Inspecteur van de Volksgezondheid niet meer voldoende gevonden en aangezien er toch een uit breiding moest plaatsvinden, heeft de gemeenteraad zijn medewerking ver leend voor. de bouw van een nieuwe school. Het hoofd der school, de heer Kroon, is zo vriendelijk geweest ons een pers pectief te vervaardigen en een beschrij ving te geven zodat ';ii onze lezers thans reeds een indruk kunnen geven hoe de school er uit zal zien. De nieuwe school met de Bijbel zal blijkens de tekening een geheel an der aanzien krijgen dan de pas geopen de, imposante dorpsschool. Na ingewon nen adviezen werd door het Bestuur de laagbouw gekozen, terwijl men streefde naar een type, dat een synthese zou blijken te zijn van een gang- en hall- school. Het complex wordt aan de fioordzijde begrensd door de aan te leggen School straat, aan de oostzijde door de Bos kampstraat. De hoofdtoegang is aan de Schoolstraat. Het glooiïende terrein plaatste de architecten, de heren L. Bos en Alb. Schmal te Hengelo, voor extra moeilijk heden, daar zij rekening dienden te hou den met een natuurlijk verloop van 2 meter, te rekenen vanaf de Boskamp straat in westelijke richting, terwijl tevens de aan te leggen Schoolstraat deze glooiing zal behouden en een flau we bocht zal hebben. Het gebouw zal nu bestaan uit twee vleugels, waarvan die aan de zijde der Boskampstraat 0,5 meter hoger zal lig gen en niet in het verlengde van de hal en de andere vleugel; hierdoor wordt bereikt dat de lijn van het gebouw die van de Schoolstraat volgt. Beide vleugels tellen drie lokalen.Ze worden geschei den door een hal, die vanuit beide vleu gels door deuren gescheiden is. Achter de hal ligt het zevende lokaal alsook de hoofdenkamer tevens vertrek voor de schoolarts. Boven dit zevende lokaal ligt het achtste, bestemd voor handwerkonder- wijs, handenarbeid en voor gebruik bij het overblijven, ook vindt men daar de persooneelskamer, leermiddelenkamer en een ruime bergzolder. Alle lokalen hebben dubbele belichting en zijn voorzien van stalen ramen. Ze hebben een afmeting van 8,60 bij 6,50 meter en zien uit op 't zuiden, waar tus sen het schoolgebouw en de achtertuinen van de huizen aan de Pastoriestraat een gazon met bloemenborder komt te liggen, terwijl het bredere gedeelte van deze grond voor schooltuin zal worden inge richt. De hal met balcon is kleiner dan die der dorpsschool; ze biedt daarente gen het voordeel, dat ze volkomen van de lokalen geïsoleerd ligt, zodat men ze kan gebruiken zonder andere klassen te storen of door andere klassen gestoord te worden, terwijl ze tevens dienst zal doen als filmzaal. Aan beide einden der twee vleugels bevinden zich de toiletten, voorzien van wasbakken en drinkgelegenheid. Ze zijn voor jongens en meisjes gescheiden en zijn voor zover ze liggen in de weste lijke vleugel vanaf het schoolplein te bereiken. Aan de westzijde wordt het complex afgesloten door een 50 m. lange berg ruimte, plaats biedend aan 150 rijwielen en aan het sportmateriaal. Tussen rij wielbergplaats en hoofdingang ligt een verzonken speelplaats, van het hoger gelegen gazon gescheiden door een muurtje. De hal en oostvleugel liggen dus op het hogere gedeelte. Het voor terrein zal een gazon worden, beplant met vakken rozen, azalea's en vaste planten, terwijl langs speelterrein en schoolgebouw een passende beplanting zal worden aangebracht. Al met al mag verwacht worden, dat ook dit nieuwe schoolgebouw in de nieuws dorpskern een aanwinst zal zijn, die het is reeds gezegd wellicht minder imposant zal aandoen dan de dorpsschool doch een meer landelijk aanzien zal hebben en waarin de mo derne inzichten voor het onderwijs ook ten volle tot hun recht zullen kunnen komen. Helaas blijkt het nodig te zijn dat ook ondergetekenden U de noodzakelijkheid van aller deelname aan het komende be volkingsonderzoek op tuberculose, onder ogen te brengen. Daarom roepen wij U met klem op, om Uw mogelijk voornemen niet aan de doorlichting deel te nemen, te herroepen zo niet alleen voor Uzelf dan toch voor Uw gezin en voor de gemeenschap. Dit onderzoek komt alleen dan geheel tot zijn recht wanneer alle Holtenaren zonder uitzondering zich hebben laten doorlichten en dus geen mogelijke bron nen van besmetting onontdekt blijven door Uw gebrek aan medewerking. Het zou ook voor Uzelf van het groot ste belang zijn een eventueel beginnende besmetting in de kiem te smoren door vroegtijdige geneeskundige behandeling. Wij twijfelen er niet aan dat U in het belang van Uzelf en van de gemeenschap U alsnog zult opgeven voor het onder zoek. Het dient een groot en goed doel. J. P. Nagelhout C. H. Rietdijk. Uw advertenties betreffende de St. Nicolaas en de Winkelweek zien wij gaarne zo spoedig mogelijk tege moet, opdat daaraan voldoende zorg kan worden besteed. Zij kunnen worden ingezonden via de redacteuren, de heren W. Beijers en J. Wiggers, of de administrateur, de heer Beltman. Besteedt tijdig aandacht aan Uw reclame, want adverteren doet ver- j kopen. HOLTENS NIEUWSBLAD. Het is zeer verheugend, dat wij als gemeente van Holten weer in de gele genheid gesteld worden onderzocht te worden op t.b.c. De ziekte, die weliswaar in mindere mate zeer droeve omstandig heden ten gevolge heeft, dank zij de vooruitgang op medisch gebied, doch die nog steeds nieuwe slachtoffers opeist. Daarom is het een prachtig idee de ge hele bevolking door te lichten en dat tegen een zeer kleine vergoeding. Het is daarom des te teleurstellender, nu blijkt, dat zeer velen hun verant woordelijkheid uit het oog dreigen te verliezen, aangezien ruim 600 personen weigeren zich te laten doorlichten. Het is toch van zo'n groot belang èn voor de bejaarden èn voor de jongeren, daar het besmettingsgevaar groot is! Vandaar, dat wij als predikanten een dringend beroep doen op U allen, die meent niet aan de doorlichting te moe ten meewerken, opdat U alsnog uw me ning herziet. Wij menen, dat het een ieders plicht is èn voor zich zelf èn voor z'n omgeving gehoor te geven aan de oproep om doorgelicht te worden. Laten wij daarom een dankbaar ge bruik maken van deze bijzondere gele genheid. De predikanten van Holten: C. C. ADDINK R. A. HOOGKAMP J. H. ISRAEL ACCOUNTANTSKANTOOR voor: BELASTINGZAKEN BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Gerrit Jan Broekmaat, 38 jr. en Berendina Johanna Lonink, 42 jr., beiden te Holten. Gehuwd: Jan Koopman, 27 jr., Goor, en Janna Meerman, 26 jr., Holten. Cornelis van Os van den Abeelen, 27 jr., Almelo, en Johanna Cornelia Neurden- berg, 27 jr., Holten. Jan Willem Nij- land, 26 jr. en Janna Johanna Klein Horsman, 18 j., beiden te Holten. Ingekomen: C. C. Addink en gezin, van Wijmbritseradeel naar Raalterw. 12. Vertrokken: J. Meerman, echtg. van J. Koopman, van Dorpsstraat 59 naar Goor. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 en 10.30 uur Ds Addink en 7 uur Ds Israël. In alle diensten collecte voor Jeugd werk. Dijkerhoek. 10 uur Ds Israël. Bed. H. Doop. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de geestelijke arbeid onder het ziekenhuispersoneel. GROTE AANMELDING ARBEIDSTERS CONFECTIEBEDRIJF. Er heeft zich voor het alhier te stich ten confectiebedrijf „Holten", dat in de maand Januari a.s. met haar productie hoopt te beginnen een groot aantal meis jes aangemeld. Het aanbod is zelfs zo groot, dat een selectie kan worden toe gepast. Het bedrijf vroeg voor haar ate lier geroutineerde en aankomende naai sters en leerlingen.

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 1