HOLTENS NIEUWSBLAD Jaarlijks 3 ion uii hei Vreemdelingenverkeer Plaatselijk Nieuws De Heer Sikkes in Dalfsen geïnstalleerd Door gezamenlijke inspanning kan dit bedrag verhoogd worden No. 32. Jaargang 6 (Tweede Blad). ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1954 Verschijnt elke Zaterdag. De grote sociaal-economische beteke nis van het vreemdelingenverkeer de ideële en culturele waarde daarvan wil len we hier buiten beschouwing laten wordt tegenwoordig algemeen erkend. Voor de mensen, die zich met het VW- werk bezig houden is het, voor het door dringen van de zakelijk geïnteresseerden van deze betekenis met het oog op de fi nanciering van de propaganda, dikwijls alleen maar moeilijk haar met nauwkeu rige en controleerbare cijfers in geld uit te drukken. Toch worden daartoe telkens pogingen ondernomen. De Provinciale VVV in Overijssel heeft o.m. met dit doel ook dit jaar weer een overzicht samengesteld van het vreemde lingenverkeer in ons gewest over het jaar 1953, waarin zij aan het slot een soort analyse geeft van de financiële resultaten, welke dat vreemdelingenverkeer voor Overijssel heeft gehad. Deze vreemdelingenstatistiek voor Overijssel over 1953 is dezer dagen in druk verschenen en de samenstellers komen daarin tot de slotsom, dat men de ont vangsten uit het vreemdelingenverkeer, voor zover in deze statistiek vermeld, in Overijssel wederom mag stellen op ten minste 7 millioen gulden. Het voorbehoud „voor zover in deze statistiek vermeld" mag wel gemaakt wor den als men leest hoe moeilijk het is de juiste gegevens te achterhalen en welke onzekere factoren er nog overblijven. Met zeer grote waarschijnlijkheid kan echter worden aangenomen het wordt in het overzicht met andere woorden ge- .zegd dat de totale ontvangsten veel meer dan 7 millioen bedragen hebben. Deze waarschijnlijkheid wordt zeker heid, wanneer men de gegevens, welke deze statistiek over het vreemdelingenver keer in Holten vermeldt, vergelijkt met de cijfers, die hier van officiële zijde zijn verzameld. Groot aantal overnachtingen In het provinciaal overzicht lezen we, dat het aantal gasten, hetwelk in Holten verbleef (inclusief 116 buitenlanders) 2989 bedroeg en dat 'het aantal overnachtingen 11.235 heeft bedragen. Gespecificeerd was dit aantal aantal overnachtingen: in ho tels 8.220, in pensions 625 en in kampe menten 2.390. De cijfers, welke de werkelijke omvang van het vreemdelingenbezoek aan Holten benaderen en uit een vrij nauwkeurig on derzoek afkomstig zijn, liggen echter veel hoger. Uit dit onderzoek is komen vast te staan, dat het aantal gasten in 1953 ten minste 4136 bedragen heeft en het aantal overnachtingen 25092. Dat is meer dan het dubbele van de provinciale cijfers. Van de gasten waren 132 buitenlanders en in de genoemde cijfers is een klein aan tal zakelijke overnachtingen begrepen. Naar de verschillende logiesgelegenhe- den onderverdeeld bedroeg het aantal gasten en overnachtingen1: hotels 2,161 gasten en 9442 overnachtingen, pensions 403 gasten en 3047 overnachtingen, pen sions bij landbouwers 21 gasten en 294 overnachtingen, kampeerboerderijen 781 gasten en 4329 overnachtingen, kampeer- huisjes (zomerhuisjes) 518 gasten en 5885 overnachtingen en kampeerterreinen 252 gasten en 2095 overnachtingen. Aan de hand van deze cijfers zou een interessante beschouwing te geven zijn omtrent de aard van het toerisme en be treffende de duur van de vacantie der verschillende categoriën vacantiegangers, doch wij willen ons beperken tot het ge ven van een indruk, welke de financiële resultaten zijn geweest van het vreemde lingenverkeer voor onze plaats. Wij doen dat aan de hand van de prij zen en bedragen, welke door de provin ciale VVV worden gehanteerd en die hoewel we ze niet geheel onderschrijven toch wel een basis vormen voor een zo juist mogelij ké benadering van de wer kelijke ontvangsten. De provinciale VVV stelt de logiesprijs per dag (logies, ontbijt, lunch, diner) op 10 gulden. Bij 9442 overnachtingen komen we dan tot een bedrag van f 94.420, ver meerderd met 15 pet. service wordt dit, afgerond 109.000 De diverse overige uitgaven stelt zij voor de hotelgasten, en dit is waarschijnlijk wat te hoog, op 50 pet van de hotel uitgaven (uitgezonderd de ser vice) is 47.210 Gemiddelde pensionprijs f 6 is bij 3047 pensionnachten f 18.282, vermeerderd met 10 pet. service totaal rond 20.000 Diverse uitgaven een derde der pensionkosten (excl. ser vice) 6.000 De uitgaven van de kampeer- huisjesbewoners en pensiongas ten bij landbouwers stellen wij op f5 per dag, dat is bij 6179 overnachtingen 30.895 De diverse luxe uitgaven op f2,— is,- 12.358 De uitgaven van kampeerders op terreinen of in kampeer boerderijen schat de prov. VVV op f 3,per dag, dat is bij 6424 overnachtingen 20.872 De diverse uitgaven menen wij ,te mogen stellen op f 1,6.424 Tenslotte schatten wij aan de hand van gobaal bekende ge gevens de ontvangsten van ge zelschappen voor koffiedrin ken, koffietafels, lunches en diners in de verschillende ho tels en zalen gedurende de maanden Juni, Juli en Augus tus inclusief de service op 29.241 heeft. Dit is meer dan de helft van de uitgaven, welke in de gemeentebegroting als jaarlijkse uitgaven van de gemeente zijn opgesteld. Dit bedrag van drie ton is natuurlijk geen zuivere winst voor de Holtense za kenlieden, maar men zal begrijpen van welk een enorme betekenis het voor de plaats zou zijn, wanneer deze jaarlijkse geldinspuiting in het zakenleven nog be langrijk zou kunnen worden verhoogd. Aan dit bedrag wordt in tal van geledin gen van onze bevolking verdiend, zodat het alleszins verdedigbaar is, dat deze groepen zoveel mogelijk, naar de aard van hun aandeel, in het werk van de plaatselijke WV bijdragen. Met de wens, dat dit in de komende weken, wanneer de VW-bestuurders bij de zakenlieden rond zullen gaan, inder daad .het geval moge zijn besluiten, wij ons artikel. In een speciaal daarvoor belegde raads vergadering is Zaterdag 31 Juli j.l. de heer S. Sikkes als gemeente-secretaris van Dalfsen geïnstalleerd. De raadszaal van het oude gemeentehuis, zo lazen we in de Prov. Overijsselse en Zwolse Cou rant, was voor deze gelegenheid met bloe men opgefleurd en tal van belangstellen den woonden de installatie bij. Naast de echtgenote van de heer Sikkes zagen wij Mevrouw Van Bruggen, oud-burgemees ter IJnzonides, notaris M. Frankema, de groepscommandant der Rijkspolitie, de heer M. Hollander, de hoofden der ge meentelijke diensten, terwijl ook de ove rige ambtenaren aanwezig waren. De woorden, welke bij de installatie gespro ken werden, getuigden van vertrouwen in jde keuze van de nieuwe secretaris, die uit ongeveer 75 sollicitanten werd be noemd. Installatie van de secretaris. Nadat vervolgens de nieuwe gemeente secretaris de bij de wet voorgeschreven eden had afgelegd, werd deze functio naris het eerst toegesproken door de voorzitter. Een nieuwe taak gaat voor U beginnen, aldus spr., en niemand weet, wat deze taak in de toekomst nog zal bieden. Wel weten wij echter, dat alle in gezetenen van Dalfsen U hier een goede toekomst wensen. Spr. stipte verdergaan, dat bij het afscheid van de heer Sikkes in Holten veel goede dingen van hem zijn gezegd. Dit bevestigde de uitstekende in lichtingen, welke vóór de benoeming wa ren verkregen en die leidden tot de ge maakte keuze uit 75 sollicitanten. Dalf sen is geen grote gemeente, zei spr., maar er is wel het een en ander te doen, waar- De boerendansers „De Larense Schot ser s". Op de plaats van de spölman staat thans de heer J. Mossink uit Holten, be ter bekend als „Kupers Jenske". bij U ook behulpzaam zult moeten zijn. Over Uw taak als hoofd van de admini stratie behoef ik U niets te zeggen, ver volgde spr. dan, maar wel dient U er op bedacht te zijn, dat U hier een gemeente v.an andere structuur zult vinden. Deskundige ambtenaren zullen U ech ter bij de uitoefening van Uw werk terzijde staan en ik kan U wel zeggen, dat U ook op de steun van de vroede vaderen zult kunnen rekenen. Ik heb dat ook persoonlijk ondervonden. Wij hebben veel goede klanken over U gehoord en ik hoop, dat deze bewaarheid zullen worden. Ook wil ik gaarne al mijn krachten geven om deze mooie gemeente de plaats te doen innemen, welke zij ver dient en ik hoop en vertrouw, dat U hierin met mij zult willen samenwerken. Zorg, dat ge een goed secretaris van Dalf sen wordt en moge God Uw arbeid hier willen zegenen, aldus besloot spreker, die vervolgens ook Mevr. Sikkes een hartelijk welkom toeriep, waarbij hij haar namens het gemeentebestuur een bouquet bloemen aanbood .Als oudste raadslid sprak de heer Dijk, die de hoop uitte, dat de nieu we secretaris er aan zou meewerken, de financiële lasten voor de gemeente draag baar te maken en hem toewenste, dat hij onder Gods zegen, in het belang van de gemeente Dalfsen zou blijven arbeiden. Namens het gehele personeel werd hierna nog het woord gevoerd door de hoofd commies ter secretarie, de heer J. Lep pink, die de secretaris de verzekering gaf van de steun zijner ambtenaren. Dank aan gemeentebestuur, spre kers en bevolking. De heer Sikkes, die hierna het woord verkreeg, bracht allereerst dank aan B. W .en de raad voor zijn benoeming. Spr. hoopte, dat hij in het hem toevertrouw de ambt aan de verwachtingen zou kun nen beantwoorden, waarbij hij zich op het standpunt stelde, dat hij geen ge meentebes tuurder, doch slechts uitvoe rend ambtenaar was. Ik hoop echter, al dus spr., op bescheiden wijze mijn krach ten, welke die van een onvolmaakt mens zijn, te kunnen geven in het belang van de gemeente Dalfsen. Spr. gaf de verze kering, dat hij s bij de uitoefening van zijn taak steeds het algemeen belang voorop zal stellen. Gaarne beloof ik U veel en hard te zullen werken om de ge meente van dienst te zijn, aldus spr., die in dit verband een beroep deed op de steun van de burgemeester, wethouders, raad, diensthoofden en de ambtenaren. Spr. bracht verder, mede namens zijn echlgenote, dank aan de bevolking .voor de vriendelijke ontvangst en zeide ten slotte met Gods hulp zich volledig te zullen geven aan de belangen van de ge meente. AFSCHEID GEMEENTE-SECRETARIS. Zeer tot onze spijt verzuimden we te vermelden, dat bij het afscheid van de gemeente-secretaris, de heer S. Sikkes, ook nog het woord werd gevoerd door het hoofd der O.L. Dorpsschool, de heer B. H. Brouwer. De heer Brouwer, die sprak namens de collega's van Dijkerhoelc, Espelo en Ulo, wees op de prettige en vlotte samenwer king, die er steeds* is geweest tussen de heer Sikkes en hoofjdjen van scholen. De onderwijszaken waren bij U, aldus de heer Brouwer, in zeer goede handen. Onze aanvragen, die, zo voegde de heer Brouwer er schertsend aan toe, steeds\ billijk waren, werden altijd snel afge werkt en we hopen daarom ook, dat Uw opvolger op deze wijze zal voortgaan. De heer Brouwer besloot tijin korte toe spraak met de heer Sikkes in Dalfsep goode jaren toe te wensen. VOETBAL. Holten 2 won op de serie wedstrijden van ABS te Bathmen haar ontmoeting te gen Davo 4 Imet 10. Zondag komt ze uit tegen Epse 2. Wordt deze wedstrijd ge wonnen, dan mag zij kampen om de eer ste en tweede prijs. Holten 3 verloor door een misverstand op de nederlaagwedstrijden van Nijverdal haar ontmoeting tegen Nijverdal 2 met 80. Het had echter tegen Nijverdal 3 moeten spelen. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN. De herijk van maten en gewichten is voor deze gemeente bepaald op Maandag 23 en Dinsdag 24 Augustus a.s. in een nader te bepalen lokaal. WIELERSPORT. Ronde van Oldebroek. De Holtense nieuwelingen Willy Lam- mers en Wim Beijers kwamen Zaterdag avond uit in de eerste Ronde van Olde broek, een wedstrijd voor nieuwelingen over een afstand van pl.m. 70 km, geor ganiseerd door de Chr. muziekvereniging „Concordia" en de Chr. Mondaccordeon- vereniging „Jubal" aldaar, met medewer king van de RTVZ te Zwolle. Bij de achtervolging van een tweetal renners Dikkers uit Zwolle en Wolf uit Wezep kwam Beijers te vallen, waardoor hij na nog enkele ronden gere den te hebben, moest opgeven. Willy Lammers eindigde in de A-klasse op de derde plaats. Beiden wisten nog enkele premies in de wacht te slepen. De uitslag van de A-klasse luidde: 1. H. Dikkers, Zwolle; 2. H. Wolf Wezep; 3. Willy Lammers, Holten; 4. M. Spijker man, Meppel. Brinks, Beijers en Lammers hebben ingeschreven voor de Ronde van Wierden op Zaterdag 28 Augustus a.s. Dinsdagavond j.l. presenteerde zich de Tour de France-ploeg met haar chef d' équipe, Kees PeJlenaars, in het gemeente lijk sportpark te Deventer. Pl.m. 6000 bezoekers waren getuige van goede wie lersport. Tussen de wedstrijden der profs reden amateurs en nieuwelingen ook en kele aantrekkelijke wedstrijden. De Holtense nieuwelingen G. L. W'„ Beijers, W. Lammers en H. Brinks verde digden met veel élan en succes de kleu ren van hun woonplaats. Zij hadden een goede pers. Het Deventer Dagblad schreef van hun verrichtingen „Dubbele zege van nieuweling Beij ers". „In de wedstrijden voor amateurs en nieuwelingen boekte de nieuweling Beijers uit Holten een dubbele zege. In de kop pel-achtervolging voor nieuwelingen zijn plaatsgenoot Lammers was zijn kop- pelgenoot passeerde hij al spoedig het koppel Brinks -Schieveen (Hol ten-Apel doorn), een prestatie, die geen van de andere koppels kon evenaren. Zijn tweede overwinning boekte de 16-jarige Beijers in de wedstrijd voor amateurs en nieuwe lingen over onbepaalde afstand. Het aan tal ronden werd voor de renners geheim gehouden tot de laatste ronde. De ama teurs Reg ter uit Apeldoorn en Koekoek uit Olst draaiden aanvankelijk vrij lange tijd aan het hoofd van het uitstekend be zette veld. Beijers en Obdeijn (Nieuw- Heeten) zorgden, dat zij in de nabijheid van de beide strijdlustige coureurs bleven en toen zij zo ongeveer het einde van de race vermoedden, namen zij de kop over. I Net iets sneller. Op het moment, dat de jury voor de laatste ronde liet bellen, zaten tij aan kop en die goede positie wisten tij tot de eindstreep te behouden. In de eindsprint bleek Beijers net iets sneller dan zijn ri vaal Obdeijn en de amateur Regter uit Apeldoorn. Hoe hard de Oostelijk ama- teur-kampioejn Bl^dde uit Zutphen er ook aan trok, hij kon geen van de drie koplopers meer bereiken en finishte als vierde. Hietbrink werd vijfde." Henk Brink had het met zijn koppel- genoot Van Schieveen wat slecht getrof fen en alleen kon hij het niet bolwerken. Zij eindigden aLs vierde. AANRIJDING WONDERLIJK GOED AFGELOPEN. De 10-jarige Jannie van Dam uit de Pastoriestraat is er Dinsdagmiddag bij een aanrijding door een auto wonderlijk goed afgekomen. Zij werd, toen tij plotse ling ter hoogte van Schoneveld's radio- handel de Oranjestraat overstak, geraakt door de personenauto, bestuurd door de heer Van 't H. uit Amsterdam. De kop lamp werd ingedeukt en het glas ver nield; het meisje werd gewond in het gezicht, dat erg opliep. Het is echter zelf weggelopen, maar later door de po litieman, die de aanrijding te behandelen kreeg, onder dokters handen gesteld,' want ze had aan haar moeder niet precies verteld wat er gebeurd was, omdat zeniet op de grote verkeersweg mocht komen. De dokter achtte enige dagen rust nood zakelij k. VOORGOED VRIJ VAN MIL. DIENST. Aan de dienstplichtige van de lichting 1951, D. Aanstoot in de Beuseberg, is door de Minister van Oorlog voorgoed vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmisbaarheid. RIJSSENSE MARKTVERLOTING. Blijkens een advertentie in dit blad is de Rijssense Marktverloting reeds weer gestart. Ook in Holten, o.a. bij het VVV- kantoor, zijn loten van deze bekende ver loting verkrijgbaar. Als steeds bestaat de hoofdprijs uit een vette koe, terwijl de tweede prijs een Solex is. BURGERLIJKE STAND HOLTEN Geboren: Willem Marinus, zv J. Nij - land en G. A. Landuwcr. Jenneken Jeannette Hendrika, dv H. J. W. Jansen en A. A. J. Nijkamp. Hendrina Jp- hanna, dv J. A. Aanstoot en H. Teese- link. 'Ondertrouwd: J. W. Broekmaat, 26 jaar en H. C. Schlahmiich, 25 jaar, bei den wonende te Holten. BEVOLKING. Ingekomen: J. J. Chr. Janssen van 's- Gravenhage naar Holterberg 26. J. Hoogland van Delft naar Holterberg 72. Vertrokken: A. de Liefde Meijer en ge zin van Holterberg 26 naar Amsterdam. H. Brink en gezin van Oude Deventer - weg 15 naar Almelo. ZONDAGSSCHOOL. In verband met de werkzaamheden aan de verwarmingsinstallatie in de Dorps school, kan de Zondagsschooldienst om half elf op Zondagmorgen niet doorgaan. Er wordt nu om twee uur een bijeenkomst gehouden in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, waarbij alle Zondags schoolleerlingen worden verwacht. PUZZLECLUB „DE TOEKOMST" DIJKERHOEK. De puzzleclub „De Toekomst" te Dij- kerhoek organiseerde op Zondag 8 Aug. een puzzlerit per fiets. Daar de weers omstandigheden niet zo gunstig waren, namen er maar 20 deelnemers aan deel. De rit zal herhaald worden op Zondag 15 Augustus a.s.; start om 1.30 uur precies bij smederij Broekhuis. De puzzlerit per bromfiets zal waarschijnlijk op 5 of 12 Septemner gehouden worden. Officiële publicaties TIJDELIJKE GESLOTENVERKLARING VAN WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter openbare kennis, dat in verband met het uitvoeren van werken, de BEUSEBERGERWEG van de Larenseweg tot de Russendijk, vanaf heden tot en met 21 Augustus a.s., gesloten wordt ver klaard voor het verkeer in beide richtin gen. Holten, 11 Augustus 1954. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, burgemeester, W. BEIJERS, wnd. secretaris. Zodat de totale ontvangsten kunnen worden geschat op 282.000 Hierbij is nog geen rekening gehouden met de talrijke individuele dagjesmensen, die onze plaats in 1953 hebben bezocht, zodat veilig kan worden aangenomen, dat Holten over dat jaar bijna f 300.000 uit het vreemdelingenverkeer ontvangen

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 3