ÉiM De geschiedenis van Petertje Knabbel als „autorenner" M HOTEL „DE HOLTERBERG" OPENDE HAAR POORTEN. Het hotel-café-restaurant „De Hol terberg" is uit zijn as herrezen. De ruïnes zijn weg en 't nieuwe gebouw, dat het vorige jaar reeds gedeeltelijk kon worden gebruikt, is thans ook of ficieel in gebruik genomen. Doordat het geheel wit is geschilderd, is het aesthetisch veel aantrekkelijker ge worden en maakt het een voorname indruk. De officiële opening werd de vorige week Vrijdag verricht door onze bur gemeester, Mr. W. H. Enklaar, in te genwoordigheid van de overige leden van het dagelijks bestuur der gemeen te afgevaardigden van verschillende ve'renigingen tal van Holtense zaken lieden. De heer en mevr. Claasen, de hote lier en zijn echtgenote, ontvingen de gasten in de met bloemen versierde ontvangzalen en in deze prettige sfeer heerste er direct een ongedwongen stemming. De burgemeester herinnerde bij zijn openingstoespraak aan de wond epiek bij de entrée van de Holterberg, wel ke door de herbouw van het hotel is weggenomen en constateerde, dat daarmede wel het laatste wederop- bouwgeval een einde heeft genomen. Spr. wenste de heer en mevr. Claa sen geluk, dat zij in dit nieuwe hotel een nieuw begin mogen maken en hij noemde hotel „De Holterberg" een pa rel aan de kroon van Holten. Hij sprak de hoop uit, dat zij door een goede verstandhouding met de collega hotelhouders een bijdrage kunnen le veren voor een bloeiend hotelwezen in Holten. Hij sprak verder gelukwen sen uit aan 't adres van de heer Beek huis, de eigenaar van het hotel, welke deze middag niet aanwezig kon zijn, en ook de architect, de heer van de Bovenkamp, complimenteerde hij, die het eerste wederopbouwgeval behan delde en met de stichting van dit hotel ook zijn laatste werk als zoda nig beëindigde. De burgemeester hoopte, dat allen met genoegen op dit mooie werk mo gen terugzien. De heer Claasen dankte, mede na mens zijn echtgenote, de burgemees ter voor zijn hartelijke woorden en zeide begrepen te hebben, dat 't wer ken in zo'n zaak en in zo'n mooie om geving verplichtingen oplegt, die zij beiden gaarne willen nakomen. Zij zullen gaarne de vriendschap bevor deren tussen de collega's. De vice-voorzitter van V.V.V., de heer Beijers, sprak woorden van ge lukwens aan het adres van de heer Beekhuis en tot de fam. Claasen en herinnerde eraan, dat, toen het oor spronkelijke theehuis nu omstreeks 30 jaar geleden hier gesticht werd, dit de eerste zaak was op de Holterberg. De V.V.V. rekent gaarne op een prettige samenwerking tussen haar en de ho telhouders, die zich allengs op de Hol terberg gevestigd hebben. De heer J. M. Metzger complimen teerde de heer en mevr. Claasen na mens de hotel-café-restauranthouders ter plaatse. Een nieuwe zaak brengt de anderen niets, maar waar de heer en mevr. Claasen beiden lange tijd in het horeca-bedrijf zijn werkzaam ge weest, hoopt hij, dat zij hun vele re laties naar Holten zullen weten te trekken. Als het hier regent, druppelt het nog wel bij de anderen. Als een symbool voor een goede samenwer king bood hij namens de collega's een electrische klok aan. In zijn dankwoord aan de beide laat ste sprekers zeide de heer Claasen gaarne tot samenwerking bereid te zijn. De woorden van de heer Metz ger .meende hij eerder te moeten om draaien en te moeten hopen, dat als het bij ,,'t Lösse Hoes" regent, ook bij hem nog wel een druppeltje zal val len. Hiermede was het officiële gedeelte afgelopen en bleven de talrijke gas ten nog enige tijd gezellig bijeen. Er werden nog tal van bloemen en ge schenken binnengebracht. CHR. JONGE BOEREN VERGADERDEN. De leden van de afdeling Holten van de Chr. Jonge Boeren Organisatie kwam Maandagavond in vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer W. Aanstoot, die deze bijeen komst opende met gebed na 't zingen van Ps. 138 1 en 't lezen van Ps. 104. Nadat de notulen waren gelezen en enkele ingekomen stukken waren af gehandeld, hield de heer G. Bloemen- daal uit Notter een inleiding over het onderwerp „Stedenbouw". Spr. stond uitvoerig stil bij de stedenbouw van vroeger en nu. De eerste steden bouwers stamden uit het geslacht van Kaïn. In Genesis lezen we, dat La- mech drie zonen had, die aanleg had den op het gebied van techniek en cul tuur, Ondanks de krachten en gaven die deze mensen ontvangen hadden, weken zij van Gods geboden af. Laten wij, aldus spr., er voor waken dat wij bij de moderne stedenbouw alles wat hiermede samenhangt,.niet te veel zien op hetgeen de mens tot stand kan brengen, maar de Schepper en Onder houder aller dingen de lof en de eer geven van hetgeen mensenhanden tot stand kunnen brengen op deze aarde. Nadat enkele vragen waren bespro ken betreffende dit onderwerp, sprak de voorzitter een woord van afscheid tot de heer W. Hulsman, die over en kele weken hoopt te vertrekken naar Canada, en werd hem tevens hartelijk dank gezegd voor het vele werk, dat hij als bestuurslid in het belang van de afdeling heeft willen verrichten. De heer Bloemendaal sloot hierna de vergadering met dank aan God na het zingen van Ps. 75 1. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Antonij, zv A. Koopman en J. H. Bouwhuis, Burg. v. d. Borch- straat 47. Gerritdina, dv G. J. Brinkman en J. W. Bronsvoort, Neer dorp 2. Aaltje, dv G. H. Ebrecht en H. Kolkman, Larenseweg 39. Elsje Hendrika Marina Jannie, dv G. Nieuwenhuis en J. J. H. Wansink, Look 19. Hendrikus Adriaan Geert, zv H. Smit en H. G. Nijland, Burg. v. d. Borchstraat 18. Ondertrouwd: Gerrit Willem Leunk, 28 j., Holten, en Johanna Willemina Vasters, 24 j., Holten. Hendrik Jan Stukker, 24 j., Holten, en Jannie Prins, 21 j., Holten. Johannes Hendrikus Dollekamp, 26 j., Holten, en Aaltje Koopman, 26 j., Holten. BEVOLKING. Ingekomen: G. Heideman, e.v. J. W. Hulsman, van Borculo naar Beu- seberg 135. Vertrokken: A. C. de Jonge van Holterberg 12 naar Almelo. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Week van 24 t.m. 31 Maart 1954. Inlichtingen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie. Gevonden: 1 Bussink koek; 1 vul penhouder; 1 hondenriem; 1 munt biljet f 1.00 Verloren: 1 paar gebreide hand schoenen; 1 kilometerteller v. rijwiel. GESLAAGDE LOMPENACTIE. Eerste ronde leverde f220 op. „H.M.V." en de Supportersvereni ging „H.M.V." kunnen tevreden zijn over de eerste ronde van de lompen actie, die Zaterdagmiddag werd inge zet. Dank zij de royale medewerking van de dorpsbewoners kwam er een flinke portie lompen bijeen en de op brengst bedroeg niet minder dan f 201. Verschillende huisvrouwen hadden de lompen reeds verkocht, doch de op brengst werd Zaterdagmiddag spon taan ter beschikking gesteld van dë mannen van de inzamelingsploeg, ter wijl er ook enkele ingezetenen waren die een bedrag aan geld gaven omdat men geen lompen kon geven. Al met al bracht deze eerste ronde ruim f 220 op. Aangezien tal van huisvrouwen nog niet klaar waren met de schoon maak, zal er binnenkort nog een 2e inzameling in het dorp plaats hebben. Aanvankelijk was men ook van plan om met een vrachtauto de boe renbedrijven af te rijden, doch om technische redenen moest hiervan af gezien worden. De besturen van ge noemde verenigingen hebben echter de plaatselijke firma's, die geregeld met hun vrachtauto's bij de boeren komen bereid gevonden om de lompen mee te nemen. Werkelijk heel Holten werkt mee aan de lompenactie van H.M.V. RECTHFCATIE. In ons vorig nummer werd vermeld dat de heer J. Nijkamp, Larenseweg, was geslaagd voor het diploma Mid denstands Bedrijfsadminisratie. Dit moest zijn Moderne Bedrijfs administratie. P.V. „DE BERGVLIEGERS". Nu het nieuwe wedstrijdseizoen spoedig weer begint, gaat de Post duivenvereniging ,,De Bergvliegers" zich Woensdagavond beraden over de plannen voor dit seizoen. Wij laten hier nog enkele kampi oensuitslagen over 1953 volgen: Oude duiven: Afdeling Vitesse: 1. J. Schoneveld, 417.2 punten; 2. L. Ga- zan, 324.7 pt.3. H. J. Aaftink, 320.3 pt. Afdeling Mid-Fond: 1. Joh. Veld huis, 353.6 pt.; 2. G. Veldhuis, 183.9 pt.; 3. J. Haan, 143.7 pt. Afdeling Fond: 1. J. Haan, 529.6 pt.; 2. G. Steunenberg, 188.8 pt.3. J. Rosman en J. Schuppert, 22.1 pt. Kampioen-vogel tot Orleans (pl.m. 600 km.)1. J. Haan met H-51-877210 243 punten. Kampioen-vogel boven Orleans: 1. J. Haan met H-51-810207 191.7 pt. Jonge duiven: 1. W. v. d. Pluym, 252.3 pt.; 2. H. J. Aaftink 244.7 pt.; 3. G. Steunenberg 227.4 pt. Het Generaal-kampioenschap over oude en jonge duiven is als volgt: 1. J. Haan 1170.2 pt.; 2. J. Schoneveld 765.7 pt.; 3. G. Steunenberg, 720.4 pt. In deze vergadering zullen de be kers, medailles en diploma's worden uitgereikt voor de kampioenschappen van 1953. 35. Met een sprongetje zit hij weer achter het stuur. Een duwtje, en zijn wagentje is weer op gang. Het gaat meteen al snel. Hij durft haast niet naar beneden te kijken, want dan krijgt hij zo'n duizelig gevoel. Wat een snelheid! Hij houdt zich nu met al zijn kracht vast. De wind suist om zijn oren. De maan kijkt met grote ogen naar de kleine durf-al. Hét is net of hij zeggen wil: „Pas maar op, dat je niet over de kop slaat". 36. Zou de maan gezien hebben, dat er een grote steen op de heuvel ligt? Petertje ziet er niets van en dan gebeurt het vreselijke ongeluk. Het is te laat om nog uit te wijken. Met een slag vliegt hij tegen de steen op. Het wagentje slaat over de kop en Petertje wordt er uit geslingerd. Voordat hij be grijpt, wat er met hem is gebeurd, ligt hij onder het wagentje, half versuft. rmg (afc heei kelc verc V woo wel Joh hOU pen aan teel bou A aan wel i woi voo te l te\ kan C EERSTE LUSTRUM CHR. BESTURENBOND. Christelijke vakbeweging groeide gestadig. Bijna honderd leden. In 't gebouw „Irene" werd Woens dagavond de jaarlijkse voorjaarsbij eenkomst gehouden van de Chr. Be sturenbond, in welke bijeenkomst te vens het 5-jarig bestaan werd her dacht. Het was voor de talrijke bezoe kers een teleurstelling, dat de voor zitter van het C.N.V., de heer M. Rup- pert in verband met een belangrijke vergadering in Duitsland niet aanwe zig kon zijn en dat ook de tweede spreker, de heer Roolvink, verstek had moeten laten gaan. Gelukkig had het bestuur de heer van Mastrigt te Utrecht, hoofdbestuurslid van het C.N.V., bereid gevonden om deze avond naar Holten te komen voor 't houden van een spreekbeurt. De voorzitter van de Chr. Besturen bond, de heer P. van der Meulen, opende deze vergadering met gebed na het zingen van Ps. 68 1 en het le zen van Lukas 5 1-11. De heer van der Meulen sprak ver volgens een kort woord van welkom, waarbij hij zich in 't bijzonder richtte tot de spreker, de heer van Mastrigt, en tot de heer Sterk, die ter afwisse ling enkele films zou draaien. In zijn openingswoord liet de voorzitter de achter liggende vijf jaren de revue passeren en herinnerde hij aan moei lijkheden die in het begin overwon nen moesten worden. Thans is 'n zeer groot aantal christelijke werknemers in Holten georganiseerd en ziet men de noodzaak van organisatie in. He laas blijven nog velen aan de kant staan en hen roep ik deze avond toe: „Sluit U aan bij het Chr. Nationaal Vakverbond". God heeft ons werk in de afgelopen vijf jaar rijk gezegend. In het voor jaar van 1949 zijn we gestart met en kele leden slechts en thans telt onze afdeling reeds 99 leden. De eerste 100 vol te maken zal gauw genoeg gaan, doch we moeten streven naar 200 le den. Wanneer ieder lid zijn taak en roeping verstaat en zich inzet voor de propaganda, dan zal bij ons tweede lustrum het ledental belangrijk hoger zijn. Nadat de secretaris, de heer M. Scholman, 'n verslag had uitgebracht over de afgelopen vijf jaar, werd het woord gegeven aan de heer van Mas trigt, die in een toespraak van pl.m. een half uur verschillende belang rijke dingen van de laatste tijd be handelde. Spreker stelde de vraag of het nu eigenlijk nog wel nodig is, dat men zich als werknemers zo druk maakt. Het grootste gedeelte van datgene waarvoor de vakbeweging heeft ge vochten, is immers verwezenlijkt. Er is inderdaad veel bereikt, doch telkens doen zich weer nieuwe en ook veelal grotere problemen voor, die om een oplossing vragen. Bij het oplossen van deze problemen kan en mag de christelijke vakbeweging niet aan de kant blijven staan. Elk jaar melden zich op de arbeids markt 40 a 50.000 jonge mensen en in de komende jaren zal dit aantal stij gen tot 60.000 Voor hen moet werk worden gevonden. Hoe staat het er bij met de uitbreidingsmogelijkheden? In de agrarische sector bestaat niet de minste kans hiervoor. Willen wij in de toekomst om de wereldmarkt aan de concurrentie het hoofd kunnen bie den, dan zullen wij in nog veel ster ker mate moeten voortgaan met me chanisatie van onze landbouwbedrij ven, omdat we zodoende de kostprijs van onze producten kunnen drukken. Dus in geen geval meer mensen in de agrarische sector. Volgens spreker zijn er slechts twee mogelijkheden om de Nederlandse ar beiders werk te geven: le. Industria lisatie en 2e. Emigratie. Wat de industrialisatie betreft stelt het C.N.V. zich op het standpunt, dat men de industrieën moet vestigen in die streken waar een overschot van werkkrachten is en dat men de men sen van het platteland niet naar de grote industrie-centra moet halen, waar ze mogelijk worden losgeslagen van tradities. Aan het slot van zijn rede wees spr. op de plicht die iedere werknemer heeft bij het oplossen van de vele pro blemen. Samen zijn wij, aldus de heer van Mastrigt, verantwoordelijk en sa men moeten wij die verantwoordelijk heid aanvaarden. Daarom werden er vakorganisaties gevormd, waarin de arbeiders samen hun verantwoording dragen. Voor de christen-arbeider, zo be sloot spr. zijn rede, is dit het C.N.V., de organisatie die zich gebonden weet aan Gods Woord. De christen-arbeider moet bewust kiezen voor het C.N.V. en streven naar uitbouw van 't C.N.V. Nadat de heer van der Meulen een woord van dank had gesproken tot de heer van Mastrigt voor zijn rede, wer den door de heer Sterk enkele films vertoond over Frankrijk, N.-Afrika en Venetië. Ds. R. A. Hoogkamp sprak hierna een slotwoord en sloot hierna deze ge slaagde bijeenkomst met dankgebed. Tot slot werd 't Lutherlied gezongen. DE HEER H. J. WANSINK TACHTIG JAAR. Vandaag, Vrijdag 2 April, herdenkt de heer H. J. Wansink zijn tachtigste verjaardag. Zijn verdiensten als voor uitstrevend zakenman, voorzitter van de Ned. Molenaarsbond, raadslid, tijd. wethouder, voorzitter van de Holten- se Handelsvereniging en functionaris van tal van verenigingen zijn zo be kend, dat wij daaraan nauwelijks be hoeven te herinneren. De heer Wansink heeft zich in ver band met zijn hoge leeftijd, hoewel hij toch altijd nog zeer vitaal was, uit 't zakenleven teruggetrokken en is ern stig ziek geworden. Hij heeft een zeer moeilijke tijd doorgemaakt, maar zijn krachten zijn nog in zodanige mate hersteld, dat hij deze bijzondere ver jaardag de leeftijd der allersterk- sten in gezegende omstandigheden hoopt door te maken. Het zal hem op deze dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Wij feliciteren hem en zijn familie met deze bijzondere dag van harte en spreken de hoop uit, dat hij nog en kele jaren deel mag uitmaken van onze plaatselijke gemeenschap, welke hij altijd een warm hart heeft toege dragen. 77 HOLTENSE BOMEN OP SCHOUWEN—DUIVELAND. Door de scholen, verenigingen en particulieren zijn op initiatief van het Rampencomité 77 boomplantcertifi- caten bijengebracht voor Schouwen Duiveland. AANRIJDING. In de Dorpsstraat werd mej. H. F. Steunenberg Donderdagmorgen aan gereden door een vrachtauto van de firma Palthe te Almelo en op het trot toir geworpen, waardoor zij met het hoofd op een ijzeren punt van een hek terecht kwam. Zij werd met een bloe dende hoofdwonde bij mej. M. Conen binnengebracht, waar dokter C. H. Rietdijk haar de eerste hulp verleen de en constateerde, dat het ongeluk gelukkig nogal meegevallen was. Mej. Steunenberg reed naast de vrachtauto ter hoogte van het Post kantoor, toen de oplegger wegens het remmen voor een tegenligger door de gladheid naar de kant van de weg schoof en haar daarbij raakte. PREDIKBEURTEN. 4 April (6e Lijdenszondag) Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 uur Ds Israel, 10.30 uur Ds Israel, 19 uur Ds Knipscheer (Gelijkenis van het zuurdeeg)In alle diensten collecte i voor 't jeugwerk. Dijkerhoek. 10 uur Ds Knipscheer. Collecte voor het jeugdwerk. Geref. Kerk. 10 uur (Voorb. H. Av.) en 3 uur (Openbare Geloofsbelijde- nis) Ds R. A. Hoogkamp. In beide diensten extra collecte voor de hulpbeh. kerken in de clas sis Deventer. OPENBARE GELOOFSBELIJDENIS. In de Geref. Kerk zal Zondag a.s. in de middagdienst door 21 jonge- mensen openbare geloofsbelijdenis worden afgelegd. AMBTSDRAGER DER HERV. KERK GEKOZEN. Bij de Vrijdagavond in het gebouw „Irene" gehouden stemming voor de verkiezing van 4 ouderlingen en een notabele der Ned. Herv. Kerk werden tot ouderling gekozen de heren J. G. Jansen, Dijkerhoek; G. H. Noteboom, Beuseberg en H. Muller, Dorp. In de vacature Slijkhuis werd tot notabel gekozen de heer J. D. Holterman, La renseweg. AUTO'S BOTSTEN. Enige tijd tevoren was de personen auto bestuurd door de heer M. Gode schalk in de bocht van de weg bij het abattoir, waar het uitzicht door een hoge heg nogal belemmerd wordt, in botsing gekomen met een vrachtauto van de firma Gebr. Wansink, bestuurd door de heer B. Willems. Het Volks wagentje kon dit niet maken en werd ernstig beschadigd. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor. MARKELOSE ACCORDEONISTEN GAVEN MOOIE UITVOERING. Hoewel de zaal van café Maats niet geheel gevuld was, bestond er toch een vrij grote belangstelling voor de accordeon-uitvoering van de Marke- lose vereniging „Willen is Kunnen", onder leiding van haar dirigent, de heer W. Dollekamp. Deze uitvoering werd gegeven in samenwerking en gedeeltelijk ten j bate van de N.V.V. bestuurdersbond, en haar voorzitter, de heer Beijers, heeft het gezelschap aan het begin van de avond dan ook hartelijk be dankt voor deze aardige geste. Het is een aardige avond gewor den, met een gevariëerd programma, waaruit duidelijk bleek welk een veel- I zijdig instrument de moderne accor deon is. Het gezelschap, waarin en kele nog jonge krachten meewerken, bracht tal van goede muzieknummers o.a. het „Slavenkoor" van G. Verdi en „Veritas Vincit", een zwaar, maar mooi vertolkt nummer van Joh. Kok naar een arrangement van R. Wage naar. Maar ook de populaire melo dieën werden niet vergeten en zo be leefden de bezoekers, die de zaal bijna geheel vulden, veel genoegen aan de arrangementen van de dirigent, o.a. een Foxtrot-Medley en een potpourri van wereldmelodieën. Na de pauze volgden nog balletmuziek van Offen bach van J. Linard en „Balalaika souvenir" van J. B. Kok. De bekende accordeonist Henk Sie- bers gaf enkele staaltjes van zijn mu zikaal kunnen in een drietal soli met „El Redicadio" en „Circus Renz". De jeugdige Harry Dollekamp gaf een tweetal soli „Poème" van Fibich en het Nonnenkoor van Joh. Strauss. Met een gezellig bal werd de avond besloten, nadat met de loterij eerst nog enkele aardige prijsjes ten bate van de bezoekers kwamen. DONORS GAVEN BLOED VOOR PLASMA-ACTIE. Een veertigtal personen heeft Donder dag, naar aanleiding van een opi'ocp van de plaatselijke Rode Kruis-afdcling, in het Parkgebouw te Rijssen bloed gegeven voor de jaarlijkse bloedplasma-actie van het Ned. Roode Kruis. De donors wer den met een extra bus naar Rijssen ver voerd.

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 2