Tumconcert Ceëperatle O.A.D. n.v. - Holten Espelo viert het gouden feest van haar school OP HU5ZE „DE BERG" Vief tig joar Sploschoole ïourwagenritten De volgende week zal met een twee- iaags feest het gouden jubileum herdacht forden van de openbare lagere school Espelo een van de bloeiende buurt- ohappen onzer gemeente. Het gemeentebestuur heeft dezer dagen al van uitnodigingen verzonden aan on- lerwijsautoriteiten, raadsleden, oud-hoof - len en -ouderwijzeressen wier adressen oen gewaar is kunnen worden en verder allen welke met het onderwijs aan school in aanraking komen. Woensdag 3 en Donderdag 4 Juni a.s. ieloven belangrijke dagen te worden in le analen van de geschiedenis van het choolleven in Espelo en het is te hopen, alle omstandigheden op die dagen runstig mogen zijn om dit feest opge- >ekt te kunnen vieren. Over de stichting van de school en de eestelij kheden zullen wij thans niet veel ichrijven daarvoor zal bij de officiële her- jenking nog wel gelegenheid zijn. Zo'n gouden feest vormt een moment ian herdenking en bezinning. Wij zijn laarom verheugd tal van personen, met inze burgemeester aan het hoofd, bereid wonden te hebben de verschillende as- iecten van dit feest en van het geestelijk jn economisch leven van deze buurtschap een kort artikeltje te belichten. Wij janken hen allen daarvoor, maar zijn evens overtuigd daarmede nog niet ge- ïeel volledig te zijn geweest. Zo zou nog de aandacht gevestigd kun- len worden op de paardenfokkerij, welke Espelo, door middel van de vereniging Holbatheo" een aantal enthousiaste be- efenaars vindt en op het Zondagsschool- /erk, dat werd en naar wij menen nog 'ordt beoefend in de Heihuizen enz. enz. Het gebodene vormt reeds een rijke chakering van de talloze facetten van iet leven in deze buurtschap. Wij willen in het kort iets schrijven lit de historie van Espelo, dat wij opte- lenden uit de mond van de heren M. Sikkink en Meester Bos, die met de ge- chiedenis van hun buurtschap zo goed op ie hoogte zijn. Het Hof te Espelo De buurtschap moet haar^naam te dan- ;en hebben aan een klooster, dat vroeger, loor grachten omringd, gestaan moet lebben waar nu de boerderij van de aeer G. Haarman staat. Grachten en res- van muren zijn daar wel eens bloot ikomen. Het moet de naam gedragen lebben van „Hof te Espelo", waarbij „10" ie aanduiding is voor bos en „Espe" wil leggen „Essen" of „Espen-bomen". Een kale vlakte Wie thans over de prachtige provinciale eg van Holten naar Raalte, op enkele kilometers voor Nieuw-Heeten, de school passeert, omringd door flinke bossen en verder de in de buurtschap verspreide kapitale boerderijen ziet met hun gra- weiden, kan zich nauwelijks voor stellen dat deze buurtschap voor onge- veel 100 jaar geleden één grote kale vlak te was met enorme zandverstuivingen en zelfs in de eerste jaren na de stich- ting van de school deze provinciale weg de zomer een brede strook maalzand in de winder één lange modderpoel v/as, welke nauwelijks begaanbaar was. In het artikel van de heer Haanstra vindt men daar iets over vermeld. Pas in 1917 heeft de verharding van de provinciale weg en de aanleg van de secundaire weg aaar Dijkershoek, Espelo uit haar isole ment verlost. Thans heeft het een geregel de busverbinding met Holten en Raalte door de O.A.D. In 1815 was Espelo echter .nog zo kaal, dat de overgrootvader van de heer Krik kink, Hans Krieger na zijn terugkeer van de 10-daagse veldtocht, vanaf de Witte berken (ongeveer het tegenwoordige Im- prové) de lamp kon zien branden bij zijn oudershuis, nu Brinkman (Stegeman) in tiet Neerdorp. Het moet Notaris van-Noo- ten zijn geweest, die met de bebossing van verschillende woeste gronden is begon nen (van Nootènsbos). Op,het erve van de heer G. H. Boode is acg lang een hoge aarden wal geweest, welke door zandverstuivingen is ont staan doordat men tussen aldaar staande eikenbomen tuinwerk had aangebracht om deze verstuivingen te beteugelen. Bij slechting van deze wal zijn de resten van 5 m hoge eiken nog te voorschijn ge komen. Thans mag een groot deel van Espelo tot de vruchtbaarste delen onzer gemeen te worden gerekend, zodat men niet be hoeft te vragen welk een enorme arbeid de voorvaderen der huidige Espelose boeren hier hebben verricht. Van meer recente datum zijn de door de heer Krik kink met wijlen notaris Teesselink uit Markelo uitgevoerde ontginningen en de stichting van de hoeve „Imprové" en de ontginning en ontwatering van de Vale Mars door de heer J. G. Holterman, thans bewoond door de heer Markvoort. Toen de kinderen ten tijde van de stich ting der school deze moesten bezoeken, stond in de winter het water over de weg. Door een goede ontwatering is dit alles geheel veranderd. Naar de Deventer markt De inwoners van Espelo zijn niet altijd zulke beste klanten van de Holtense win keliers geweest. Vroeger trok men naar Deventer naar de markt en bracht men vandaar voederartikelen en winkelwaar mee. Om de beurt werd dan door een der buren de kleedwagen ingespannen en nam men een viertal andere buren mee. Na de oprichting van de Zuivelfabriek „De Eendracht" door de- Gebr. Wansink en later ook door de Stichting van de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" is dat allemaal anders geworden. Toen brach ten de melkrijders de waren mee en kwam Holten tot bloei, doordat de buurtschap pen minder geïsoleerd werden. Dat isole ment van Espelo was aanvankelijk zeer erg, want de wegen waren dikwijls zo mul, dat geen wagen er door kon en in 14 dagen zagen de meester en zijn vrouw dan ook geen sterveling passeren. De eer ste onderwijzeressen waren bij het hoofd in kost want er waren toen nog geen fiet sen. De oprichting der school Reeds voor het begin van de laatste eeuwwisseling is door een aantal Espelo se boeren een poging gedaan om tot de oprichting van een eigen school te komen. Men kwam toen bij J. W. Krikkink op Pasman samen om een request aan de ge meenteraad op te stellen. Het waren o.m. Egbert Krikkink, Jan Willem Krikkink, Mans Boode en Jan Vukkink, wellicht nog enkele anderen, wier namen ons niet bekend zijn, die de eerste stoot tot deze oprichting gegeven hebben. Het heeft echter nog tot 1922 geduurd voordat hun actie succes had. Waar de school ook die nen moest voor kinderen uit het aangren zend deel van de gemeente Hellendoorn, heeft naar men zegt de toenmalige bur gemeester dier gemeente, burgemeester De Joncheere veel tot de totstandkoming bijgedragen. De school, welke onder leiding van het hoofd der school, de heer H. J. Hiddink en mej. R. v. d. Ridder, onderwijzeres, be langrijk bijdraagt tot de opvoeding van de Espelose jeugd, gaat thans jubileren, wij wensen allen in Espelo daarmede ge luk en hopen dat zij nog lang haar be langrijke paedagogische taak mag blij ven verrichten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Lambertus, zv D. J. Brons voort en C. T. Teeselink, Rijssenseweg 10. Gerrit Hendrik, zv Joh. Lande- weerd en F. J. Tromop, Look 97. Mar jan, dv J. Th. de Mik en A. W. de Boer, Pastoriestraat 21. Ondertrouwd: J. W. Hulsman, 25 j., en J. H. Landeweerd, 26 j. Gehuwd: F. Aaltink, 30 j., en H. W. Klein Ovink, 30 j., Laren (Gld.). Overleden: G. van den Bos, 68 j., echt- gen. van H. Boomkamp. BEVOLKING. Ingekomen: B. A. Herder van Hellen doorn naar Espelo 17. Vertrokken: N. de Jong van Burg. v. d. Borchstraat 29 naar Bolsward; F. Aaltink van Holterbroek 66 naar Laren (Gld.). H. J. van der Veen van Waag- weg 2 naar Coevorden. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 wielsleutel; 1 vulpen; 1 nummerplaatwieldop1 zw. zijden shawl; 1 res. benzine tank; 1 zakdoek (verpakt). Verloren: 1 zadeltasje met inh.1 portemonnaie met inh.; 1 goudkl. arm band; 1 kinderschoentje; 1 autodop. Inlichtingen Groepsbureau der Rijks politie, Oranjestraat 55, te Holten. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur Ds Israel, 10.30 uur Ds Israel (Bed. H. Doop). In beide diensten collecte voor „Den Alerdinck". Dijkerhoek. 10 uur Ds Knipscheer. Collecte voor „Den Alerdinck". Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Christélijke Kleu terschool. FRAAIE SUCCESSEN VOOR „BERG- RUITERS" Door de leden van onze plaatselijke rij- vereniging „Bergruiters" werd Hemel vaartsdag en Pinkstermaandag deelgeno men aan wedstrijden te Balkbrug en Hel lendoorn, waarbij de volgende successen werden behaald: Balkbrug: Dressuurproef voor 8 tallen (zware klas se) Eerste 8 tal 3e prijs. Individuele dressuur (klasse B) 3e prijs E. Aaltink met „Perhaps" 3e prijs W. Hulsman met „Goldmantel" 4e prijs J. Struik met „Henny" Springen klasse B (zwaar parcours) E. Aaltink met „Perhaps" 2e prijs H. Beldman met „Figurant" 3e prijs Springen klasse L (extra zwaar pare.) G. Hulsman met „Albert" 2e prijs Barrière springen E. Aaltink met „Perhaps" 2e prijs H. Beldman met „Figurant" 3e prijs Concours Hellendoorn: Dressuurproef voor 8 tallen le achttal „Bergruiters" 2e prijs 2e achttal „Bergruiters" 5e prijs Individuele dressuur (klasse B) Ring 3 H. J. Wansink met „Billy" 3e prijs G. Hulsman met „Albert" 4e prijs Ring 4 E. Aaltink met „Perhaps" le prijs J. Struik met „Henny" 3e prijs Ring 5 T. Beldman met „Marry" 4e prijs Dressuur klasse L H. Beldman met „Figurant" 3e prijs Springen klasse B H. Beldman met „Figurant" 2e prijs G. Bolink met „Harry" 4e prijs Springen klasse L (extra zwaar parcours) M. Bolink met „Lyda" 3e prijs Equipe springen. Bij dit nummer kregen de „Bergruiters" een eervolle vermelding. M. Bolink lever de bij dit nummer met „Lyda" een uit zonderlijk goede prestatie door niet min der dan 20 hindernissen te nemen. Barrièrespringen H. Beldman met „Figurant" 2e prijs M. Bolink met „Lyda" 4e prijs Zowel in Balkbrug als Hellendoorn verschenen de beste combinaties aan de start en de concurrentie was in beide plaatsen zeer zwaar. Y Wij herinneren onze lezers nog even aan 't tuinconcert, dat Zaterdag, 30 Mei (hedenavond) vanaf plm 7 uur door H.M.V. op huize „De Berg" gegeven wordt en waarvoor de heer en mevrouw ten Bos hun mooie tuin te bezichting hebben opengesteld ten bate van het Rode Kruis. Men vindt in een artikeltje en een advertentie in dit nummer tal van bijzonderheden over het werk van het Rode Kruis en de noodzaak om deze prachtige organisatie te steunen. Wij laten hieronder het programma volgen, dat door H.M.V. onder leiding van de heer H. F. Heleenders ten gehore zal wordengebracht. PROGRAMMA 1. „Marche des Parachutistes (Belgische Parachutisten mars) P. Leemans 2. „Sinfonia" a. Allegro assai b. Andante >Joh. Chr. Bach, Arr. Alb. Meijns c. Presto J 3. „Op Mars" Vrolijke marspotpouri van W. Ciere, Arr. Adr. J. Maas 4. „Mondnacht auf der Alster", wals, Osc. Fétras, Arr. Alph. Drussen 5. Coppelia Suite, Leo Delibes, Arr. P. Bisselink a. Mazurka b. Valse des Heures c. Dans de Féte d. Czardas „Dem 12 regiment bravourmars, Furter. De Schoole vief tig joaren As ik dat zo bedenk, Wat wordt dan tegenswoordig, De Wichter toch verwend. Toen gingen wie een uur veer Duur modder en slecht weer Duur zunne en duur keulte Te voote hen en wier. No geet ut op de fietse En 't is nog gin half uur. Maar jongen effen loopen, Dat heult 'r toch zoo vuur. Maor toen de schoole kwam hier, O jonge, wat gemak Een klein half uurtje lopen, Det was maer een paar trad. De eerste dag op schoole Wat was dat allemoal v-remd De wichter uut de Vlishook Waarn ons volle onbekend. Mekander an stoan kieken Zo'as det bie wichter geet Tot juffer de Haan en Meister Roelofsen Ons in de baanke leet De name wodden eneumd, Woe kwam men doar no an. Wie zeiden Kooweide, Vlis Van Zon of Haoleman. Van Schot en Goeiendag Van Foetje en van Dam En al die andere name Moar 't kwam der neet op an. In lézen en in rekkenen Daorin wa'k aardig glad. Moar schrieven wa'k bliej A'k daorin een achte had. Maor 's middags in spöluur Joa, maor dan gink't er van. Dan ginkt duur veld en busse Som oaveral op an En vonden wie een knienennöst Maor dan was 't vuur mekaar Elks ene in de tesse En 't g'ink dan wel es raad. De knientjes uut de jas soms En dan de schoole duur De wichter an ut lachen En meister een kop as vuur. Ook ekster en krajennöste pee kwammen ons te pas De eier onder de pette Dan was ut wel is pats. Ut leup oe dan duur de nekke Of duur de ogen hen. Maor wat was noe een jonge Dee doar neet tegen ken Ook soms deuw jager spöllen Zoo op een an heer En moesten anderen dan Moar hond of haze wêên En soms ook wilde dieren Als tijger, leeuw of beer De starksten van de jonges Wat gingen ze te keer. Ie mosten ze dan binden En sjouwen der met vot Dan worden 't vake wostelen En de boltse ging kapot, Och jao die kinder joaren, Zo zorgeloos en bliej A'k daor an trugge dènke Wat bint ze gauw veurbie En noe is 't vieftig jaoren 't Is onze daank wal weerd Volle hew der som ravot Maor toch ook volle leert En zo is rond de schoole 'n Hechten baand ontstoan Noe hebbe wie als ooien 'r Wichter of klein-wichter gaon Onderwiezers en -juffers Dee 't nog in léven zint, Ut zal ons bliej e maken A'j strak in ons midden bint. Holten, 26 Mei 1953 H. KRIKKINK, (Op Imprové) Uw Rode Kruis is paraat Help het paraat BLIJVEN! INBRAAK DOOR INKLIMMING. Een of meer onbekende individuen hebben in de nacht van Donderdag op Vrijdag Holten tot operatieterrein ge kozen en zich door inklimming toegang verschaft tot de woning van de familie T. Stokkers in de Oranjestraat en daar een portemonnaie met f 40.en waar schijnlijk een fototoestel ontvreemd. Bij de heer A. Vukkink aan de Deventer- weg is het niet zo voordelig afgestoken. Daar werd een nieuwe kinderfiets mee genomen, nadat men er niet in geslaagd was de bromfiets aan het lopen te krij gen. Een aantal tekeningen, welke zich in de fietstas bevonden, was daar al uit gelegd. Ook is men in de buurt bij ver schillende boerderijen aan het snuffelen geweest, doch hier werd niets vermist. De dader (of daders) heeft (hebben) schijnbaar ook poolshoogte genomen bij de Coöp. Boerenleenbank en het Post kantoor. De Rijkspolitie alhier en later de districtsrecherche zijn de gehele nacht reeds in de weer geweest om klaarheid in deze zaak te brengen, waarbij gebruik gemaakt is van een speurhond. Nadere gegevens ontbreken ons nog. EEN TRAGISCH ONGEVAL Onze oud-plaatsgenoot, Tony Rouwen- horst is Zaterdagmiddag van Kampen, waar hij de laatste jaren werkte, op weg naar het ouderlijk huis, tussen Heino en Raalte met zijn motorrijwiel verongelukt en daarbij op slag gedood. De overledene was 25 jaar oud en stond op het punt een zaak over te nemen om daarna te trou wen. In de volle bloei van het leven is hij plotseling daaruit weggerukt. Het stoffelijk overschot is Woensdag middag onder zeer grote belangstelling op de nieuwe algemene begraafplaats ter aarde besteld. Ds J. H. Israël sprak woor den van troost tot de nabestaanden. Een oom van de overledene sprak enkele woorden van herdenking en dankte voor de aan de overledene bewezen laatste eer. ONTSPANNING NA INSPANNING Met deze titel heeft men het program ma aangeduid, dat door de uitvoerende commissie van het plaatselijk Rampenco mité is opgesteld om de 45 werkers uit het rampgebied van Ooltgensplaat, Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet de vol gende week hier enkele dagen te ontvan gen, om hen na de geweldige inspanning van de laatste maanden enige dagen in onze contreien te laten doorbrengen. Dinsdag, 2 Juni zullen zij met een bus van de O.A.D. worden opgehaald van de boot in de haven van Numansdorp om na een gevarieerde reis te ongeveer half zes officieel ten Gemeentehuize te wor den ontvangen. Daarna heeft een gezamelijk diner plaats en na afloop zijn de gasten vrij met familie van het logeeradres de dan reeds plaatsgevonden korte kennismaking voort te zetten. Voor de volgende dag staat een wan deling en een fietstocht door onze schone dreven op het programma en voor Don derdag een autobustocht door Twente, welke een groot deel van de dag in be slag zal nemen. De maaltijden en ontvangsten worden telkens weer in een ander hotel gehou den, zodat men ook in dit opzicht met alle aspecten van het Holtense zakenleven in aanraking kan komen. Aan de deelnemers is reeds een schat van folders en gege vens toegezonden zodat zij zich tijdig op deze reis kunnen voorbereiden. De collecte begint reeds aardig te lopen al zijn sommige van de collectanten die voor de stormramp rondgingen door hun werkzaamheden in de landbouw erg bezet. Het aantal gezinnen dat bezocht moet worden is niet zo groot, met een beetje goede wil en hulp van een vriend of vriendin zijn deze in een aantal avonden toch wel af te werken. Er wordt over het algemeen flink getekend. Voor het Dorp is het belangrijk, dat er logeeradressen worden opgegeven. Met vereende krachten kunnen we een aantal ijverige en kloeke mensen, die midden fir de misère gezeten hebben een paar prachtige dagen bezorgen. Officiële publicaties. VERBOD TOT WEDERRECHTELIJKE INGEBRUIKNEMING VAN GEMEENTEGROND. De Burgemeester van Holten wijst er op, dat het niet langer kan worden ge doogd, dat bermen van wegen of andere gemeentegrond door particulieren wor den gebezigd voor het hebben van hout mijten, aardappelkuilen, opslag van ma terialen, afval, enz. enz. De politie zal tegen deze wederrechte lijke ingebruikneming van gemeente grond zonder nadere waarschuwing pro- ces-verbaal opmaken. Holten, 26 Mei 1953. De Burgemeester van Holten, W. H. ENKLAAR. OPENBARE AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Hol ten zullen op Woensdag 17 Juni 1953, des voormiddags 11 uur ten Gemeente huize in het openbaar trachten aan te besteden overeenkomstig het Aanbeste dingsreglement W.B. A. Perceel I. Het bouwen van een 9-klas- sige Hallschool met fietsenber ging en bijbehorende werken. Perceel n. Het glas- en schilderwerk daarvan. B. Perceel I. Het bouwen van een Hoofdonderwijzerswoning met bij behorende werken. Perceel II. Het glas-, schilder- en be- hangwerk daarvan. Ingeschreven kan worden voor A. en B. afzonderlijk en in massa. Bestek en voorwaarden met tekeningen zijn van Dinsdag 2 Juni 1953 af verkrijgbaar voor: Werk A. Architectenbureau L. C. van de Bovenkamp en M. van Guilik, Molen- belterweg 17 te Holten, tel. 231, tegen betaling van f 20.per stel of zullen worden toegezonden na ontvangst van postwissel groot f 20.50. Werk B. Gemeentewerken te Holten, tel. 333, tegen betaling van f 12.50 per stel, of zullen worden toegezonden na ontvangst v. postwissel groot f 12.75. Restitutie op de dag der aanbesteding voor beide werken f 10. ZITTINGSDAGEN GEMEENTE-ONTVANGER. De gemeente-ontvanger van Holten brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zijn kantoor in de week van 1 t.m. 6 Juni a.s. in plaats van op Dinsdag en Donderdag geopend zal zijn op Woens dag en Vrijdag, des voormiddags van 9—12 uur. De Gemeente-ontvanger voornoemd, G. J. BOUWHUIS. De Voorzitter van de Woonruimte commissie maakt bekend, dat de maan delijkse zitting dier commissie niet zal plaats hebben op Dinsdag 2 Juni a.s. maar op Dinsdag 9 Juni d.a,v. Holten, 29 Mei 1953. De Voorzitter voornoemd, J. KROON. in binnen- en buitenland U HET BESTE bij Nu feest inESPELO Binnenkort gaat het in Dijkerhoek ook zo! De biedt U aan: 2 stuks huishoudzeep v. 50 voor 38 ct 1 busje soepgroente v. 29 voor 22 et Bij aankoop van een pak TERROX van 39 ct een stuk toiletzeep VOOR EEN DUBBELTJE!

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 3