Pinksterfeest - Christusfeest Holtens Natuurschoon Plaatselijk Nieuws Tuinconcert op Huize f,De Berg" De boottocht van het Roode Kruis AGENDA Koopt Zomerzegels No. 20. Jaargang 5. ZATERDAG 99 MF.T 1QHQ Verschijnt elke Zaterdag. De abonnementsprijs van dit blad Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad te Holten. Telef. K 5^88 - 28 J, f 1.15 p. kwartaal 15 m.m. a contantf 1.50. Iedere m.m. meer 0.06 Adv.-prijs En zij werden allen vervuld met den Heiligen Geest en begonnen met andere tongen te spreken, zoals de Geest het hun gaf uit te sprekenHand. 2 4. Op dit Pinksterfeest in Jeruzalem gebeuren merkwaardige dingen. Jezus Christus vervult Zijn belofte, dat Hij de Trooster zenden zal, die de gelovigen zal leiden in de waar heid. Onder grote tekenen daalt de Hei lige Geest neer en vervult het hart van allen, die er zaten. Zij worden er vol van en dan gaan zij spreken. Dat is iets anders dan praten. Praten wordt er veel gedaan en vaak met niet veel resultaat. Praten is zo maar wat vertellen, zonder dat er een bepaalde bedoeling achterzit. Spreken dat is iets te vertellen hebben, een bepaalde bedoeling heb ben, zich tot de mensen richten met een bepaald doel. Vol van den Heiligen Geest gaan de discipelen niet praten, maar spre ken. Ze gaan niet „kuieren" met elkaar en met de omstanders, maar spreken tot de omstanders van datgene wat hun hart vervult. En dan is er maar één ding waar hun hart vol van is en waar zij met blijdschap over spreken, en dat is over de genade in Jezus Christus voor arme zondaren. Over dat onderwerp spreekt ook Petrus later in zijn machtige rede. Zij moeten spreken over datgene waar hun hart vol van is. Hoe verheugen zij zich dat Jezus Christus is hun Heiland en Zalig maker. Jezus Christus en Zijn genade is het onderwerp van aller gesprek. Is dat bij ons allen ook zo? De levenspractijk van ons aller le ven laat wel wat anders zien. Op hoevele familiesamenkomsten, visite's, bruiloften en begrafenissen wordt wel heel veel gepraat, maar wordt er door ons ook wel eens ge sprokenf En in de gezinnen thuis, hoe staat het daar? Laat dat niet zien de armoede van veler leven? Zondags is de kerk: Christusdienst, in de dagen der week: dienst aan ons zelf. Laat de viering van dit Pinkster feest ons weer eens er op wijzen, dat wij spreken moeten en waarover wij spreken moeten. Laat Jezus Christus en Zijn genade meer staan in het centrum van ons leven. Dan komt Hij ook meer in het middelpunt van onze gesprekken. Ons leven zal rijker en dieper wor den. Geduldig in tegenspoed en dank baar in voorspoed en met vertrou wen in de toekomst die des Heren is. Leven wij meer uit den Heiligen Geest, die Jezus Christus heeft uit gestort in de harten van allen, die Hem kennen en liefhebben. Zijn naam zal er in geprezen wor den, wij zullen onze naasten tot een zegen kunnen wezen. Ons eigen leven zal meer worden een getroost leven. Schenke de Here ons allen op en door dit Pinksterfeest een rijke zegen. Ds E. A. HOOGKAMP. Pinksteren 1953. VOOR FLINKE MENSEN UIT j HET RAMPGEBIED. De overstromingsramp, die een deel van ons land heeft getroffen, heeft ter stond de gevoelens van medeleven, en hulpvaardigheid in ons land wakker geroepen. Het appèl, dat op de inwoners dezer gemeente is gedaan, om ook hun steen tje bij te dragen in het herstel van de enorme materiële schade, die er geleden is, is niet onbeantwoord gebleven. Wij hebben allen echter wel beseft, dat de hulp, die wij in Februari heb ben geboden, niet de laatste zou zijn, waartoe wij ons geroepen zouden ge voelen. Het plaatselijk Rampencomité heeft gemeend, dat het thans de gelegenheid zou kunnen bieden om hen, die in de kwade dagen in het rampengebied op hun post hebben moeten blijven; die, toen velen moesten vluchten, hebben ge werkt en gezwoegd om het water een halt toe te roepen, enkele onbezorgde dagen in Holten aan te bieden. De mensen, waarom het hier gaat, hebben er niet alleen grote behoefte aan, maar ook recht op, dat zij eens een paar dagen geen dijken en water zien, niet behoeven te denken aan wederop bouw en financieringsproblemen. Zij moeten er eens even helemaal uit zijn. Welnu, wij hier in Holten bezitten de mogelijkheid hen deze rust en ont spanning te bieden; wij kunnen er voor zorgen, dat deze mensen, die in de ure des gevaars hun plicht en hun verant woordelijkheid kenden, weer nieuwe kracht en energie opdoen, om met frisse moed hun taak weer op te vatten. Dit besef heeft ons tot het volgende plan doen komen, dat wij met uw aller medewerking gaarne ten uitvoer zouden willen brengen. Uit de gemeenten Ooltgensplaat, Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet, waarmede Holten een bijzondere relatie heeft, omdat vandaar onze gemeente- architect naar ons kwam, wordt een 45- •al mensen, die daar in moeilijke uren het spit hebben afgebeten, naar Holten genood. Op 2 Juni stellen wij ons voor een autobus van de Holtense O.A.D. naar ïumansdorp te zenden, die aldaar onze gasten van de boot haalt. 1 Woensdag en Donderdag, 3 en 4 Juni, I porden onze gasten op een rustige en prettige wijze bezig gehouden, terwijl iij Vrijdag in de loop van de dag weer »aar Numansdorp worden gebracht. U zult het verstaan, dat de organisa- [ie van een dergelijke vacantietrip gelei 7 kost, vooral als wij dit, naar Holter ge woonte, ook goed doen. Ten einde dit plan nu te doen slagen, wil ik gaarne op alle Holter ingezetenen !en ernstig beroep doen, om nog een- laal hun hart en hun beurs te willen penen voor onze zo zwaar getroffen üidgenoten. Maakt het ons mogelijk onze gasten Pet grote gastvrijheid te ontvangen. In de week van 26 t.m. 30 Mei zal U een lijst worden aangeboden, waarop U uw bijdrage kunt invullen. Ten einde U een inzicht te geven in het bedrag, dat wij denken nodig te heb ben, kan ik U zeggen, dat wij gemiddeld per gezin op ƒ1.— a ƒ1.50 zouden willen kunnen rekenen. Men tekene naar draagkracht in, maar liefst niet minder dan een gulden. Op de lijst, waarmede U wordt be zocht, staat mede de gelegenheid open te vermelden of U bereid bent een deel nemer aan de reis naar Holten gratis logies met ontbijt te verschaffen. Wij stellen ons n.l. voor om onze gas ten bij particulieren in het dorp Holten of allernaaste omgeving des nachts onder te brengen. Het comité zou dan voor de maaltij den (behalve het ontbijt) bij verschillen de hotelhouders willen zorgen. Ik geloof, dat het een goed reëel plan is. Maakt gij het ons mogelijk deze men sen, die daaraan zo grote behoefte heb ben, te laten genieten van ons prachtig Holter natuurschoon. Mr. W. H. ENKLAAR, Burgemeester en Voorzitter van het Rampencomité. STEMMING GEMEENTERAAD. Woensdag, 27 Mei, is de dag der stem ming voor de gemeenteraad. Van des morgens 8 tot des avonds 5 uur kan men zijn stem uitbrengen in het stembureau, waarvan het nummer en de plaats op de oproepingskaart zijn vermeld. Zij, die door een ander als gemachtigde zijn aan gewezen, ontvangen een kleine groene kaart, welke op het stembureau moet worden overgelegd, zodat zij behalve voor zich zelf ook voor een ander een stem biljet ontvangen. Het kan voorkomen, dat men met deze machtiging in een ander stemlokaal moet stemmen als voor zichzelf. Het nummer en de plaats van het bureau staan echter op het groene kaartje vermeld. Een goed uur na de stemming zal de uitslag wel zo ongeveer officieus bekend zijn. Officieel wordt de uitslag der stem ming enkele dagen later door het cen traal stembureau vastgesteld. AANTAL KIEZERS. Het aantal kiezers, dat in het kiezers- register dezer gemeente voorkomt, be draagt 3080, als volgt verdeeld over de stemdistricten: stembureau 1 (gymnas tieklokaal) 881, stembureau 2 (bijz. school) 766, stembureau 3 (landbouw school) 839 en stembureau 4 (school Dijkerhoek) 594. C.J.M.V. Onze plaatsgenoot, de heer H. Hilve- rink, wachtmeester bij de rijkspolitie, is benoemd tot lid van het hoofdbe stuur der C.J.M.V. TEN BATE VAN HET RODE KRUIS. Op Zaterdag 30 Mei a.s. zal de Mu ziekvereniging H.M.V. op Huize „De Berg", van de heer J. H. ten Bos, een concert geven, onder leiding van haar dirigent, de heer J. F. Heleenders, en zullen de tuinen voor het publiek wor den opengesteld ten bate van het Rode Kruis. De heer 'Ten Bos wil de door onze vorige Burgemeester, wijlen de heer A. P. R. C. Baron van der Borch van Ver- wolde, gevormde traditie voortzetten en jaarlijks het publiek in de gelegenheid stellen voor een of ander charitatief doel in deze prachtige omgeving te ko men luisteren naar een concert van onze plaatselijke muziekvereniging. De heer en mevrouw Ten Bos heb ben voor deze keer het Rode Kruis aan geboden dit tuinconcert te arrangeren en de afdeling van het Rode Kruis heeft dit aanbod dankbaar aanvaard, om haar kas te versterken en de ingezetenen tevens in de gelegenheid te stellen eens een kijkje te nemen naar wat er op „De Berg" veranderd is, sedert de door de oorlog verwoeste villa is gesloopt en de heer Ten Bos daar weer een prachtige villa heeft doen verrijzen. Zij heeft H.M.V. bereid gevonden in deze mooie omgeving te concerteren en nodigt bij deze alle ingezetenen en even tuele zomergasten boven de 15 jaar uit tot een bezoek aan het concert en aan de tuinen van Huize „De Berg". Het dooi de muziekvereniging uit te voeren pro gramma zal nog nader in dit blad wor den bekend gemaakt. Dit tuinconcert wordt het voorspel van de door het Rode Kruis, ook in onze plaats, te houden inzamelingsactie, want het heeft voor de stormramp wel enorme bedragen cv Jvangen, maar nog meer uitgegeven, zodat het Rode Kruis thans arm is en in de komende weken een beroep moet doen op de gehele Nederlandse bevolking om het weer financieel krachtig te maken. Ten bate van 't Rode Kruis zal daar om voor dit tuinconcert een bijdrage worden gevraagd van 75 cent per per soon, welke, naar wij overtuigd zijn, met liefde gegeven zal worden. Het werk van het Rode Kruis is door zijn optreden tijdens de Stormramp van 1 Februari wel zo bekend geworden, dat iedereen deze prachtige organisatie heeft leren kennen en waarderen. Aan het bijwonen van het concert en de bezichtiging van de tuinen zijn en kele voorwaarden verbonden, o.a. dat men binnen de paden moet blijven, dat kinderen beneden de 16 jaar niet toege laten kunnen worden en dat de faisan- terie niet toegankelijk is. Maar hierop zal men ter plaatse wel opmerkzaam worden gemaakt. Er zal in de garage een kleine bar en op het terras van de tennisbaan een aardig zitje worden ingericht, waar men iets gebruiken kan, waarvan de netto opbrengst geheel ten bate van het Rode Kruis zal komen. Er zal nog een aardige verrassing zijn, welke een bezoek aan het tuinconcert dubbel aantrekkelijk maakt, zodat dit, wanneer de weersomstandigheden mee werken, een prachtige avond belooft te worden. Als de weersomstandigheden voor een openlucht-bijeenkomst niet gunstig zijn, zal het tuinconcert wor den gegeven op Zaterdag 6 Juni d.a.v. De heer en mevrouw Ten Bos en de afdeling van het Rode Kruis zien allen gaarne tegemoet in de hoop, dat iedere bezoeker en bezoekster in deze prach tige omgeving een genotvolle avond mag hebben. Met het m.s. ..Kasteel Staverden" door Nederland. Zoals we in ons vorige nummer reeds vermeld hebben, heeft mej. Geertje Dij - kink dit jaar de boottocht van het Roode Kruis, welke plaats vond van 4 tot en met 9 Mei j.L, voor rekening van de plaatselijke afdeling, meegemaakt. Het is voor haar een onvergetelijke tocht ge worden, evenals voor Mevr. S. Schippers- Bouma, welke de tocht als verpleegster meemaakte en daarmede een niet ge makkelijke taak te vervullen had, maar toch wel even tijd kon vinden om ons haar indrukken weer te geven. Het personeel, bestaande uit 3 ver pleegsters en 27 Roode Kruis -helpers, een kokkin en een scheepsmoeder, kwamen reeds Zondagavond onder leiding van de commandant, Dr, Smelt uit Deventer, aan boord om Maandagmorgen de inva lide passagiers te kunnen ontvangen. In de voormiddag werden zij ingescheept en nagewuifd door vele belangstellenden vertrok de prachtige boot omstreeks het middaguur vanaf de Welle in Deventer in de richting Zwolle. J3ij het mooie weer voelden de patiën ten - 25 mannen en 45 vrouwen, allen door hun lichamelijke toestand aan het bed gekluisterd - zich al gauw op hun gemak. We zakten de IJssel af en voeren over het IJsselmeer naar Harderwijk, waal lij avonds om 8.30 uur aankwamen. Bij diverse passagiers zagen wij sporen van zeeziekte. In Harderwijk kwamen enige officiële personen aan boord en de patiënten kregen fruit, gebak, bon bons en een wapenspeldje. Dinsdagmorgens om b.30 uur begon voor ons het werk al weer en om 9 uur gingen we varen in de richting Amster dam. We voeren langs de Zuiderzeewer ken naar Marken, waar we in de Gouw zee het anker uitwierpen voor de mid dagrust. Na een rondvaart over het IJ lagen we tegen vieren achter het Cen traal^ station. De geest was prima, be vrijdingsdag, en vele familieleden kwa men de patiënten bezoeken. Woensdagmorgens om 9 uur vertrok ken we weer en voeren dicht langs de Willem Barentsz. Dat was een evene ment voor al die mensen, die ook van onze walvisvaarders hadden gelezen en gehoord, maar nooit in de gelegenheid zouden komen om deze grote boojt eens te zien. Het was steeds weer ontroerend te zien, hoe juist deze mensen genoten van alles wat ze zagen. Door het Merwedekanaal voeren we in de richting Utrecht en achter het mili taire hospitaal Oog en Al hebben we tij dens de middagpauze stil gelegen. De ka pitein had 's morgens de stuurhut moe ten afbreken, anders konden we niet on der de bruggen door. De commandant, Dr. Smelt, zat over dag onder het varen bij de kapitein in de stuurhut en vertelde dan via de luidspre kers aan de passagiers, wat er rondom hen te zien was. Om 3 uur vertrokken we weer in de richting Vreeswijk. We kwamen door de monumentale Beatrix-sluis en legden aan is Vreeswijk, 's Avonds zorgde een man dolineclub voor gezellige muziek, het geen door de patiënten zeer werd ge waardeerd. Het was voor ons elke avond bij middernacht voor we in bed kwamen. Donderdagmorgen om 9 uur had de ka pitein de boot weer in beweging gebracht en zakten wij de Lek af naar Rotterdam. Na een rondvaart door de haven langs vele grote boten, o.a. de „Karei Door man" en havenwerken, voeren we in de richting Dordrecht, alwaar wij tegen vij ven aanlegden. Een amateur-muziekge zelschap zorgde voor een gezellige avond. De patiënten kregen prachtige bloemen en kaarten aangeboden. Vrijdagsmorgens gingen we over de Waal op naar Nijmegen. Allereerst pas seerden Ave het slot „Loevestein". Bij Tiel hielden Ave halt voor de middagrust. Voor de bloeiende vruchtbomen Avaren we eigenlijk ai Avat te laat; de meeste bomen stonden al prachtig groen in 't blad. Om 5.30 uur Avaren avc in Nijmegen. Daar Averden door leden van het jeugd-Roode Kruis keurige fruitmandjes aan de pa- tienten uitgedeeld. Reeds 's morgens om 7 uur vertrokken we uit Nijmegen en omstreeks 2 uur leg den Ave in Deventer Aveer aan. De reis was volbracht en het moment van afscheid nemen Avas aangebroken. Toen Avij tegen 12 uur de patiënten begonnen te kleden, kon men op hun ge zichten lezen, dat ze tegen dit afscheid opzagen. Afscheid \ran hun medepatiën ten, afscheid van de verzorgers, afscheid van alles, Avrat hun zulk een goede Aveek hd bezorgd. Mensen, die tot nu toe alleen in hun eigen kringetje hadden kunnen leven, hadden kennissen en vrienden ge maakt en er Averden 'van alle kanten adressen genoteerd, met de bedoeling de vriendschap per brief voor te zetten. Er Avaren er maar Aveinig onder de patiën ten, die in staat zijn hun gemaakte A'rien- den eens te bezoeken. Dr. Smelt drukte ons, de verzorgers, bij het afscheid op het hart, deze mensen, toch ook onze vrienden, af en toe eens te bezoeken. Dat deze mensen hadden genoten bleek Avel toen zc 's middags van boord Averden gedragen: velen huilden van geluk en dankbaai'heid. Nu konden zij ook meepraten over alles Avat ze had den gezien; zij telden nu Aveer mee. Voor ons was het een zeer drukke Van 24 Mei t.m. 29 Mei: Vacantie kap per W. Drent (zie annonce). Maandag 25 Mei: Bal in Amicitia vanaf 7.30 uur (zie annonce). Maandag 25 Mei (Pinkstermaandag) Bergruiters naar het Concourshippique te Hellendoorn. Dinsdag 26 Mei, van 7.30 tot 9 uur: aanmelding voor nieuwe cursus Mode vakschool „Correct" bij Wed. Kevelam, Kolweg 7, Holten (zie annonce). Woensdag 27 Mei: Laatste dag opgave deelname volksspelen Espelo (zie pro gramma) Vrijdag 29 Mei, van 4 tot 6 uur en van 7 tot 10 uur n.m.Tentoonstelling en verkoop van kledingstukken Holtense Naai- en Handwerkschool in het gym nastieklokaal (zie annonce). 31 Mei t.m. 6 Juni: Vacantie Bakker H. Tuller, Deventerweg Dinsdag 2 Juni: Uitstapje klanten en Personeel fa. C. A. Müller naar Val kenburg. Dinsdag 2 JuniExcursie Chr. Boerinnen Bond en Chr. Jonge Boeren Org. naar de Noord-Oost Polder, Giethoorn en omgeving. Woensdag 3 en Donderdag 4 Juni: Gou den feest van de o.l. school te Espelo (zie de nadere berichten in dit blad). VOOR HET KIND behalve op het postkan toor zijn ze verkrijgbaar bij Mej. Heintje Slotman, Oranjestraat 73. -v.. U.J 1101 ZiOCJ. UIUKK.C Aveek, maar een zeer goede Aveek. Mooier en dankbaarder xverk kan men zich niet denken. Wij kunnen hier slechts aan toe voegen: steunt Uw Roode Kruis, op dat het in staat blijft één of meer plaatsgenoten, welke daarvoor in aanmerking komen, te kunnen laten meegaan. COLLECTE VOOR ZONNEGLOREN EN SONNEVANCK. In de Pinksterweek zullen de leerlin gen der scholen de jaarlijkse collecte houden voor deze twee Prot. Christelijke sanatoria. Gaarne wekken wij de inge zetenen op voor dit goede werk hun bij drage mild te schenkel BURGERLIJKE STAND. Geboren: Dirk Jan, zv. H. Stoeven- belt en H. Luggenhorst, Deventerweg 22. Gehuwd: G. J. Veneklaas Slots, 26 jr. en J. H. Landuwer, 25 jr. PI. Bian- kena, 25 jr. en J. F. Veneklaas, 24 jr. H. Brink, 24 jr. en J. A. H. Oonk, 24 jr., Rijssen. G. W. Knapen, 29 jr. en F. Soer, 23 jr. BEVOLKING. Ingekomen personen: D. Lammerts, echtg. van B. J. Wissink, van Coevor- den naar Oranjestraat 7. G. W. Her der van Diepenveen naar Espelo 17. M. W. Aanstoot van Amsterdam naar Boskampspad 4. J. H. Bouwhuis, echtg. van A. Koopman, van Rijssen n Burg. v. d. Borchstraat 47. G. Huur- nink van Gorssel naar Kerkstraat 3. J. A. Slotman van Diepenveen naar Oranjestraat 69. G. B. Kemper van Raalte naar Espelo 14. B. A. Herder van Hellendoorn naar Espelo 17. Vertrokken personen: M. W. Herder van Espelo 17 naar Diepenveen. J. Aanstoot van Boskampspad 4 naar Al melo. J. W. Poliste van Beuseberg 45 naar Goor. M. Wijtman en gezin van Holterberg 71 naar Deventer. A. D. Oey en gezin van Holterberg 71 naar Goor. G, J. Schippers van Larense- weg 24 naar Apeldoorn. N. de Jong van Burg. v. d. Borchstraat naar Bols- ward. A. J. W. van der Pluijm van H. J. Wansinkstraat 20 naar Goor. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur en 10.30 uur Ds Israël. 2e Pinksterdag 10 uur Ds Knipscheer. Dijkerhoek. 10 uur Ds Knipscheer. 2e Pinksterdag geen dienst. Geref. Kerk. 10 uur Ds Hoogkamp en 3 •uur Ds Cozijnsen van Hellendoorn. 2e Pinksterdag 10 uur Ds Hoogkamp. Tijdens de Pinksterdagen extra col lecte voor de Zending op Soemba. OVERPLAATSING. Onze oud-plaatsgenoot, de heer J. Aanstoot, wachtmeester bij de rijkspo litie te Hellouw (Betuwe) is overge plaatst naar Sint Jansklooster (gemeen te Vollenhove). ZOMERAVOND FESTIVAL VAN H.M.V. De muziekvereniging „H.M.V." zal op 10 en 11 Juli a.s. een avond-festival ar rangeren in het Sportdal. Het ligt in het voornemen de aan trekkelijkheid van deze avonden te ver hogen door openlucht bioscoopvoorstel lingen. BLIKSEMINSLAG. Tijdens een kort, doch hevig onweer, dat Zaterdag j.l. boven Holten en naaste omgeving woedde, is de bliksem inge slagen in een kippenhok van de land bouwer J. W. Weijers, Borkeld, Mar- kelo. Het hok brandde tot de grond toe af. Een vijftal kippen kwam in de vlam men om. Een gelukkige omstandigheid was, dat de kippen kort tevoren ge-

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 1