Jaarvergadering van het Groene Kruis Voorjaarsvergadering contactcommissie Twentse V.V.V.'s 30 APRIL Officiële publicaties. De vereniging „Het Groene Kruis" al hier hield Woensdagavond in hotel Hol- tertnan haar jaarlijkse ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer W. Beijers. Van de zijde van ghet Prov. Groene Kruis was in deze vergadering aanwezig het hoofdbestuurslid, Mej. E. H. Hengelveld, arts te Zwolle. In zijn openingswoord bracht de voor zitter dank aan de wijkverpleegster, zus ter Ronner, voor haar arbeid in het be lang van de zieken en aan het gemeente bestuur voor de coulante financiële re geling, welke tussen de gemeente en de vereniging bestaat. Voorts sprak hij waar derende woorden aan het adres van zijn medebestuursleden en tot de familie Langkamp voor haar goede zorg voor het magazijn. Een bijzonder welkom gold dokter Hengelveld en het bestuurslid, de heer H. J. Hiddink, welke als vertegen woordiger voor het eerst op de vergade ring aanwezig was. Mededeling werd gedaan van de Don derdag aanvangende kleutereursus, waar voor zich meer dan twintig deelneemsters opgaven. Jaarv er slagen. De secretaris, de heer G. Brands, gaf in zijn jaarverslag een overzicht van de be langrijkste werkzaamheden van de ver eniging en van de wijkverpleegster. Het ledental liep terug van 1040 tot 1010, maar door middel van een circulaire heeft het bestuur pogingen gedaan om de verloren leden terug te winnen, het geen door gemakkelijker betalingsfaci liteiten voor een belangrijk deel is ge lukt. Het aantal door de wijkverpleegster, Mej. Ronner, verpleegde zieken bedroeg 49, waarvoor 1707 bezoeken moesten wor den afgelegd, naast de 42 maatschappe lijke en 28 bezoeken aan kraamvrouwen. Voor de t.b.c.-bestrijding was dit aantal 175 en voor de zuigelingenzorg 658. Plet consultatiebureau werd door 92 zuigelin gen bezocht, waarvoor 802 consulten wer den verstrekt. Voorts werden de leerlin gen der scholen op onreinheid onder zocht, terwijl de zuster nog hulp ver leende bij een drietal pokkeninentingen. Aan Mevr. Wansink-Muller werd dank gebracht voor de waarneming van de taak der zuster. Het aantal uitleningen uit het magazijn der vereniging bedroeg 261. Het aantal patiënten, dat financiële bemiddeling ont ving voor verpleging in een sanatorium, liep in het afgelopen jaar terug van 8 op 1. Financiële uitkomst gunstig. De financiële uitkomsten der vereni ging waren gunstig. Doordat bijna geen aanschaffingen voor materialen behoef den te worden gedaan en de rijkssubsidie wat hoger was, was er een flink batig saldo. De inkomsten bedroegen f 5280,01, waarvan f3529,50 aan contributie en de uitgaven f3253,58. Het batig saldo ad f2026,01 werd door de vergadering be steed voor het bouwfonds, dat hiermede is gestegen tot een bedrag van f 7504,61. Uit het Emmafonds werd aan uitkerin gen betaald f 630,10. Het behield nog een saldo van f 318,72. De Emmabloemcollecte, ter verstevi ging van dit fonds, zal in de komende dagen door de beide afdelingen 'der Plattelandsvrouwen worden gehouden, zo werd medegedeeld. Nadat de heer A. J. Goldstein namens de kascommissie had verklaard, dat de administratie keurig in orde was, werd de penningmeester onder dankzegging gede chargeerd, terwijl ook de secretaris dank gebracht werd voor zijn uitvoerig jaar- Tot leden van de nieuwe kascommissie werden benoemd de heren J. M. Metzger en W. ten Berge. Bestuurswisseling. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van Mevr. A. Soer-Stokkers, die zich niet herkiesbaar stelde, gekozen Mevr. M. Maats-Kevelam en werden de aftredende bestuursleden, de heren G. Brands en A. Fransen, bij acclamatie- herbenoemd. Bij de rondvraag werd op een desbe treffende vraag medegedeeld, dat het be stuur voorlopig nog niet tot een telefoon aansluiting voor de wijkzuster wil over gaan. Hotel Holterman is bereid bood schappen aan de zuster over te brengen, terwijl zij zelf aldaar van de telefoon ge bruik kan maken. Boodschappen voor het wijkwerk wor den gaarne 's morgens tijdig tegemoet ge zien. Babybezoek aan consultatiebureau uit de buurtschappen. Om het onderzoek der baby's op het consultatiebureau te stimuleren, bleek de vergadering bereid - nadat hierover uit voerig was gesproken - het bestuur een crediet te verlenen, om in het wintersei zoen van October tot April, voor hen een auto gratis ter beschikking te stellen voor het ophalen en wegbrengen. Het bestuur zal toestemming vragen om deze aangelegenheid in de vergadering van de plaatselijke vrouwenorganisatie t.z.t. toe te lichten. Er zal voorlopig voor een half jaar een proef genomen worden. De wijkverpleegster kan niet beschik baar worden gesteld voor het afleggen van overledenen, zo werd op een desbe treffende vraag door de voorzitter ge antwoord. Betreft het een door haar verpleegde patiente, dan is zij daarin echter wel vrij. Deze taak behoort naar het oordeel van het bestuur bij de be grafenisvereniging. Over de opleiding van kraamverzorg sters zal contact worden opgenomen met het kraamcentrum Deventer of met de provinciale vereniging te Zwolle. Dokter Hengeveld zeide in een kort slotwoord verheugd te zijn zoveel begrip voor de bevordering van de volksgezond heid in deze vergadering te hebben aan getroffen. De afdelingen zijn de peilers der provinciale vereniging en de zusters zijn weer de peilers der afdelingen. De contributie vond zij in deze afdeling laag. In de meeste plaatsen bedraagt deze van f5,- tot f6,- per jaar. Het ge meentebestuur geeft met de bestaande regeling een prachtige bijstand. Uitvoerig werd tenslotte nog gesproken over de behoefte aan wijk-kraamver- zorgsters, waarvoor de regering meer oog begint te krijgen. Hiermede kan te gemoet worden gekomen aan de gezin nen, welke de verzorgsters geen slaapge legenheid kunnen bieden. Geen rivaliteit, maar samenwerking. De contact-commissie van de Twentse VVV's hield Donderdag in hotel ,,'t Losse Hoes" op de Holterberg te Holten haar goed bezochte voorjaarsvergadering onder voorzitterschap van de heer H. F. M. Ba ron Schiminelpenninck van der Oye, bur gemeester van Ootmarsum. Deze wees er in zijn openingswoord op, in welke toespraak hij in het bijzonder begroette het hoofdbestuurslid van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenver keer, de heer Van der Gronden en de burgemeester van Holten, Mr. W. H. Enldaar, dat men door de reclame-cam pagne, waartoe in de najaarsvergadering besloten werd, is gekomen tot een nauwe samenwerking tussen alle Twentse VVV's'. Uitgegeven zijn een affiche voor Twente, een brochure en een Duitse folder, welke bij duizenden exemplaren zullen worden verspreid. Er is voor en na strijd ge weest om bij elkaar te komen, maar door deze campagne is de samenwerking voorgoed geconsolideerd. Spr. betreurde het, dat enkele VVV's door geldnood niet in staat zijn hun bijdrage te leveren, maar hij vertrouwde er op, dat ook de gemeentebesturen het grote belang van deze samenwerking zullen inzien en de helpende hand in deze zullen bieden. Het is een economische noodzaak geworden voor de gemeenten en de VVV's doen alles om resultaten te bereiken, maar dat kan niet zonder geldmiddelen. Waarschijnlijk seen naheffing. Bij de bespreking van het verslag van de penningmeester, waarbij een naheffing van 11 procent in het vooruitzicht werd gesteld, werd door een van de afgevaar digden een beroep gedaan op de ANVV, aangezien deze meer dan een halfmillioen regeringssubsidie ontvangt. De heer Van der Gronden zeide zeer getroffen te zijn door het uitstekende re clame-materiaal en wees de gedachte niet van de hand, dat de ANVV hier, indien noodzakelijk, de helpende hand kan. bie den. Inmiddels kwamen van de VVV's te Hellendoorn en Nijverdal nog toezeggin gen voor de bijdrage binnen, zodat een naheffing waarschijnlijk niet noodzake lijk zal zijn. Men zal voor de plaatsing van het ma teriaal in het buitenland gebruik kun nen maken van de verspreidingsdienst van de ANVV, welke ook een brochure voor de Scandinavische landen aan het voorbereiden is. 1 De afgevaardigde van Enschede wees er in dit verband nog op, dat de activi teit in groter verband moet prevaleren boven de plaatselijke activiteiten, maar met de financiën van de contactcom missie is het nog sukkelen, want de kas is bedenkelijk leeg. Men kan als com missie zelfs niets doen om reisgezelschap pen te ontvangen. Bij de uitvoerige bespreking van en kele voorstellen in deze kwam van ver schillende zijden naar voren, dat er nog voldoende belangstelling is bij vele ge meentebestuurders voor het vreemdelin genverkeer. Besloten werd om de leden van het dagelijks bestuur der gemeenten in Twente en de raadsleden het uitgegeven reclame-materiaal ter kennisgeving toe te zenden. Voor het lopende jaar zal boven de gewone contributie een heffing van vijf procent plaats vinden van de bedragen, welke voor de reclame-campagne werden vastgesteld. Voor de toekomst zal een verder verhoogde con tribulieregeling moe ten worden ingevoerd, om zodoende de commissie meer armslag te geven. Waar de contactcommissie nog niet over een huishoudelijk reglement be schikt, werd besloten, dat het bestuur voor de najaarsvergadering gedragregelen zal opstellen. Bij de rondvraag kwamen nog talrijke wensen naar voren met betrekking tot een verwarring-stichtend foldertje, dat jle ANVV uitgeeft bij de grenspost Ram melbeek, de evenementslijst in 't maand blad voor Overijssel „De Mars", de uit te geven illustratie van Twente door de drukkerij „Tweko" enz. De directeur der Prov. VVV, de lieer Veldman, deed een beroep op de VVV om het mooie maandblad „De Mars" vooral te steunen, opdat de uitgave, welke alle aspecten van het provinciale leven behandelt, in stand kan blijven. Burgemeester Enklaar sprak, Aan de lunch in ,,'t Lösse Hoes" heeft de burgemeester van Holten, Mr. W. H. Enklaar, nog het woord gevoerd en er op gewezen, dat het hem bijzonder ge noegen deed, dat deze vergadering ge houden werd op de plaats, die de kurk is waarop Holten drijft, n.l. de Holter berg voor het vreemdelingenverkeer. In de contact-commissie is men begon nen als concurrenten, maar het heeft hem deze morgen weldadig aangedaan, dat de rivaliteit heeft plaats gemaakt voor samenwerking. Dit is een van de verheugende resultaten, welke uit deze con tact-commissie zijn voortgekomen. Hij sprak dan ook de hoop uit, dat dit werk verder mag groeien, doordat men elkaar tot steun is en dat het rijke vruchten mag afwerpen. Na de lunch is de afgevaardigden een autotocht door de Holterberg aangebo den, nadat de bekende jager en natuur kenner Piet Bos de gasten in zijn natuur historisch museum op de Holterberg iets verteld had over het dierenleven en men met bewondering kennis had genomen van de prachtige diorama's en de grote verzameling geprepareerde dierden. Men heeft talrijke mooie plekjes in ogenschouw genomen op cle route over Haarle en Nijverdal, waarbij men zelfs enkele malen de reeën in hun natuurstaat heeft kunnen gadeslaan. Het was een bijzonder geslaagde tocht, welke werd besloten met de aanbieding van de thee in hotel „Hoog Holten", waarbij de voorzitter van de Holtense VVV, de heer A. J. Goldstein, de com missieleden heeft bedankt voor hun komst naar Holten. E.H.3B.O.-EXAMENS. Donderdagavond zijn in de o.l. Dorps- j school alhier door dokter Nagelhout de examens afgenomen voor de aanvangs- cursussen der EHBO voor de leden van i de plaatselijke afdeling en voor politie- en brandweermensen. j Alle aanwezige cursisten zijn daarbij geslaagd. Het zijn van de EHBO-vereni ging de dames J. H. Stevens, J. W. Reilink, B. J. Stevens, M. Aaftink, G. J. van Leeuwen en de heren J. van Blok land, S. de Vries en G. Tuitert. Eén vrouwelijke en één mannelijke cursist j waren niet opgekomen. Van politie en brandweer: de heren B. C. Hartenberg, H. Hilverink, G. Hos- mar, E. Limbeek, II. M. Schoneveld, G. W. Wolters, G. J. Aitink, J. van Brug gen, H. Klein Velderman, E. J. Weste- rik en J. H. Bouwhuis. De cursisten hebben dokter Nagelhout een zilveren receptènbakte aangeboden, waarbij over en weer tal van vriende lijke woorden zijn gesproken. De EHBO heeft hiermede weer een prachtig resultaat geboekt. CURSUS BRANDWEER B.B. In het kader van de Bescherming Be volking werd door de wachtmeester der Rijkspolitie, de heer Jonker uit Bath- men, Donderdagavond in de o.l. Dorps school aan het brandweerpersoneel korps Holten een cursus gegeven over aanvals middelen. De commandant van de brand weer, de heer Beijers, dankte de heer Jonker aan het slot van de avond voor de gegeven lessen. GEEN SCHIETOEFENINGEN. In verband met de overgang naar de buitenbaan worden- tot nader bericht door de schietvereniging „De Eendracht" in Amicitia geen schietoefeningen ge houden. FEEST VOOR DE SCHOOLJEUGD. De Holtense Oranjevereniging zal ter gelegenheid van Koninginnedag, 30 April a.s., de leerlingen van de o.l. Dorpsschool tracteren, terwijl er een goochelaar zal optreden. Aangezien de avond, mede in verband met de Meimarkt, reeds zwaar bezet is, ligt het in de bedoeling om in de komen de herfst een avond te organiseren voor de ouderen, BEEN GEBROKEN. De heer Altena, die op het bedrijf van de heer Oolbekkink op de Borkeld (ge meente Rijssen) zijn intrek zal nemen en bezig was met het vellen van bomen, had het ongeluk bij het vervoeren van een der bomen, deze op het been te krij gen. Dokter Nagelhout, die spoedig ter plaatse was, constateerde een beenbreuk en liet de patient naar het ziekenhuis te Almelo vervoeren. AANRIJDING IN DE DORPSSTRAAT. Zaterdagavond heeft onze oud-plaats genoot, de heer G. A. Gotlieb, onderwij zer te Rijssen, toen hij met zijn motor rijwiel in snelle vaart omstreeks half elf uit de richting Rijssen kwam rijden, een botsing gehad met de heer Van dei- Graaf, welke plotseling de weg overstak, ter hoogte van de smederij van de heer W. Maats. De aanrijding had voor de heer Got lieb ernstige gevolgen, want hij bekwam zodanige hoofdwonden, dat hij per zie kenauto naar het Algemeen Ziekenhuis te Deventer moest worden vervoerd. De beide plaatselijke doktoren en en kele leden van de EHBO verleenden de eerste hulp. De toestand van de heer Gotlieb is vooruitgaande. De heer Van der Graaf kreeg meer lichtere hoofdwonden. Het motorrijwiel werd beschadigd. EERSTE IN DE ORIENTERINGSRIT. Onze plaatsgenoot, de heer Dick Mul ler, behaalde de eerste prijs in de dezer dagen gehouden oriënteringsrit van de Motorclub „Rijssen" met als duo-passa gier de heer A. Bouwhuis. Hij kreeg slechts vier straf punten. GEMEENTE-ADMINISTRATIE. De heer J. Schippers, 3e ambtenaar ter secretarie alhier, slaagde dezer da gen voor het schriftelijk gedeelte van het examen gemeen te-administratie. DE KRENTEBOSSEN BLOEIEN. De krentenbossen staan overal in volle bloei en vormen een prachtig gezicht tussen 't nog schuchter ontluikend groen. Het is de moeite waard thans eens een wandeling of fietstocht te maken door onze mooie omgeving. De bloei is meestal van korte duur. Verjaardag H,M. Koningin Juliana LOSGERUKT EN TEGEN AUTO. Een vierjarig jongetje rukte zich Zon dagmiddag bij het uitgaan van de Geref. Kerk los van de hand van zijn moeder. Het liep daarna pardoes tegen een auto op, welke gelukkig in langzame vaart naderde, zodat deze terstond kon stop pen. Hierdoor liep het ongeval nog zeer goed af. COLLECTE „SIMAVI". De collecte voor „Simavi" heeft alhier dit jaar f 163,04 opgebracht. VOORZICHTIG MET GIFTIGE SPUITMIDDELEN. Er blijkt bij sommige landbouwers nog steeds een zekere nonchalance te bestaan met de dozen, waarin zich het giftige spuitmiddel DNC heeft bevonden. Voor al met het oog op het vinden van der gelijke ledige dozen, waarin dikwijls res ten van het preparaat achterblijven, door kinderen, is het noodzakelijk, dat deze dozen niet bij de akker worden achter gelaten, maar worden vernietigd. PUZZLERIT CHR. ORANJEVERENIGING. In aansluiting op de aankondiging in ons vorig nummer wordt medegedeeld, dat de rit zal gehouden worden op Don derdag 30 April a.s., aanvangende des De voorwaarden tot deelname zijn: namiddags 1.30 uur. 1. Leerling (e) zijn van het 6e, 7e of 8e leerjaar van een der Holtense scholen, of: leerling zijn van een school voor voortgezet onderwijs elders, doch woon achtig te Holten en van de leeftijd 12, 13 of 14 jaar, 2. Het zichtbaar dragen van oranje. Men kan zich opgeven tot Dinsdag 28 April, 6 uur n.m. bij de heer H. G. wan Leeuwen, drogisterij, Stationsstraat. In- leggeld 25 ct. per kind. Bij de aanmel ding worden startnummer en starttijd medegedeeld. De deelnemers wordt aangeraden een stukje carton en een paar paperclips mede te brengen. Met behulp daarvan kan men de opdracht gemakkelijk mee- HOLTENSE HANDELAREN KREGEN DE PREMIES. De door de Marktcommissie te Vrie- zenveen beschikbaar gestelde premies voor de handelaren, die op de Vriezen- veense markt in 1952 het meeste vee kochten werden voor het grootste deel door Holtense kooplui gewonnen. De hoogste premie (25 gulden) was voor de heer A. Aaftink, terwijl aan de heren G. J. Aaftink en Joh. Hofman ieder tien gulden werd uitgekeerd. EERSTE STEEN GELEGD AMBTS WONING BURGEMEESTER. Woensdag hebben de burgemeester en wethouders, in tegenwoordigheid van Me vrouw C. P. K. Enklaar-van Andel en de kinderen, de eerste steen gelegd voor de ambtswoning van onze burgemeester. De burgemeester, Mr. W. II. Enklaar, herinnerde er aan, dat de totstandkoming j met veel moeilijkheden gepaard is ge- gaan, maar dat hij, hoewel hij zelf niet op de voorgrond kon treden, bij deze 1 bouw zeer veel ruggesteun heeft ont vangen van de heren wethouders en de gemeentesecretaris. Hij bracht hen daar- i voor hartelijk dank, alsmede de architect, I de aannemer en de arbeiders voor de I vlotte bouw. j De heren Veneklaas Slots, Teeselink en i Sikkes, legden hierna de steen met in- scriptie, waarbij wethouder Teeselink de burgemeester bedankte voor zijn waar- derende woorden en de hoop uitsprak, dat in deze ambtswoning steeds een I goede burgemeester voor onze gemeente j mag wonen. SLUITING GEMEENTELIJKE KANTOREN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Hol- tetn brengen ter algemene kennis, dat in verband met de verjaardag van H.M. de Koningin de gemeentelijke kantoren en diensten op Donderdag 30 April a.s. gesloten zullen zijn. Holten, 24 April 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd. INDIENING REKENINGEN OVER 1952. Aangezien binnenkort de boeken over het jaar 1952 moeten worden afgesloten, wordt er bij belanghebbenden op aange drongen hun rekeningen ten laste van dat jaar ten spoedigste in te zenden. Niet-tijdige indiening kan belangrijke vertraging in de betaling ten gevolge hebben. Holten, 24 April 1953. Burgemeester en Wethouders van Holten. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Holten maken bekend, dat op Zaterdag 2 Mei 1953 gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken in het gym nastieklokaal van de o.l. dorpsschool, des voormiddags van 11 tot 12 uur en in de o.l. school te Dijkerhoek, des na middags precies 3 uur. Belanghebbenden wordt verzocht het trouwboekje of het geboortebewijs mede te brengen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat uitsluitend kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar zullen worden ingeënt. Holten, 24 April 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester, W. H. ENKLAAR. De secretaris, S. SIKKES. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: muntbiljet; postduif; kin derjasje; herenportemonnaie; goudes da meshorloge. Verloren: armbandje; duimstok; parelen snoer. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie te Holten, Oranjestraat 55, tel. 352. MET MUZIEK DOOR 'T LEVEN. Liefhebbers van muziek en natuurlijk ook de liefhebsters, verwijzen we gaarne naar een advertentie van Muziekinstituut Ilbrink te Rijssen in dit nummer. GESLAAGD. Onze plaatsgenote, Mej. F. M. Bos, slaagde te Deventer voor het diploma ste nografie en inachineschrijven. Er mag niet ingehaald worden op de linkerrijbaan voor of op een kruising of splitsing van wegen.

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 2