Geen strijd meer over de Zomertijd De negende ure Jong Holten. Officiële publicaties. INGEZONDEN Goede graslandverzorging- dringende eis voor verlaging van de productie kosten der melk. Het is een goede gedachte geweest van de vereniging „Jong Holten", afdeling der B.O.O., om de heer J. H. A. G. Sprokke- reef, landbouwleraar en practisch des kundige op het gebied van de grasland verzorging te Hengelo, nog eens 'n lezing te doen houden over dit onderwerp, want het is met de toestand van het grasland in dit gewest, dit bleek wel zeer duide lijk uit zijn causerie, over het algemeen nog niet best gesteld. De heer Sprokkereef wees er in zijn voordracht, welke hij Donderdagavond voor een flink aantal jonge boeren hield in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman, op, dat blijkens een L.E.I.- rapport Oost-Overijssel de hoogste kost prijs voor de melk heeft en dat er b.v. een groot verschil is met de Friese Wou den. Dit verschil kan liggen in de pro ductiviteit van de veestapel en het aan tal arbeidsuren, maar een belangrijke oor zaak ziet spreker in de kwaliteit van het grasland. Spr. heeft deel gehad aan een drietal keuringen van belangrijke complexen grasland, o.a. te Kollendoorn, Deurningen- Borne en Beckum-Haaksbergen en daar bij is gebleken, dat de algemene indruk matig tot slecht is. Men kon slechts de cijfers 2 en 3 toekennen en slechts in enkele gevallen een 7. De onderzoekers zijn daarbij zeer geschrokken, want dit betekende dik onvoldoende. Om zich te overtuigen, dat hier geen onjuiste diagnose werd gesteld, werden de bevindingen vergeleken met de uit komsten van de bedrijven, welke hier voorhanden waren en dat heeft hem tot de overtuiging gebracht, dat hier een parallel loopt tussen hun lage beoordeling en de lage zetmeelopbrengst. In 1948 werd door spr. van een be drijf gecontroleerd een hooimonster van jong gras en ideaal gedroogd. De uitslag was: verteerbaar ruw eiwit 3.3, zetmeel- waarde 23. In 1952 werden van dat be drijf gecontroleerd dezelfde gronden maar nu met een andere grasmat en toen wa ren de uitkomsten: verteerbaar ruw ei wit 6.9, zetmeelwaarde 37. Dit betekent een verschil, aldus spr., bij een opbrengst van 4000 kg. hooi per hectare van 144 ver teerbaar ruw eiwit en 560 zetmeel waar de. De vaste lasten bleven, hetzelfde en een kleine berekening wijst dan ook uit, dat dit een stijging van de opbrengst be tekende voor verteerbaar ruw eiwit van 144 x f 1.50 is f 214.en voor zetmeel waarde van 560 kg. a 30 ct. is f 168. samen f 382.Bij een dergelijke verbe tering van een grasland komt de kost prijs van de melk stukken en stukken lager te liggen. Spr. is met bange zorg vervuld, dat bij de thans naar voren komende tendens van dalende prijzen dit spoedig ook z'n weer slag zal vinden in de landbouw. Dan zijn we met onze grasland verbetering nog niet klaar. De weg tot verbetering is, dat het gras land successievelijk gescheurd wordt en enige jaren (3 tot 4 jaar) aan bouwland blijft liggen, b.v. niet meer dan een halve bunder tegelijk. Er moet dan veel stalmest in verwerkt worden- om het daarna defi nitief in te zaaien. Kijk daarbij vooral niet op een paar centen, waarschuwt spr., maar neem een prima mengsel. Dit komt er in een paar jaar weer uit. Laagliggend grasland kan verbeterd worden door het scherp te beweiden. Spr. geeft persoon lijk de voorkeur aan het schijveneggen inplaats van scheuren. Men moet de zode n.l. niet wegpakken, maar haar rauw schijven, haar zo mogelijk met oude mest aanvullen en dan nog desnoods licht ploe gen. Men verkrijgt dan een prachtige grondbewerking voor wisselbouw van aardappels, graan, aardappels en op lagere gronden bieten. Er zijn weilanden, waar van de ondergrond zeer hard is, die zo nodig gebroken moet worden. Bewaar vooral stalmest voor het gras land. Uitvoerig gaat spr. hierbij in op de grote waarde van compost. De grote ste den zitten met het probleem van 't huis vuil. Een centrale compostering zou een belangrijke bijdrage kunnen vormen voor de verbetering van het grasland. Belangrijk is daarbij de oogstderving. 1 Procent van de stoffen welke aan de grond onttrokken worden, komt daarin bij de huidige kunstmatige bemesting niet terug. Wel kan men kunstmatig sporen elementen verwerken. Maar men weet de juiste verhoudingen eigenlijk nog niet vol doende. Compost kan hier de oplossing brengen. Het verlies door oogstderving raamt spr. op 20 millioen gulden. Uitvoerig staat spr. nog stil bij de toe passing van kunstmest. Betere bemesting betekent een verschuiving naar vroegere oogsten. Eind April of begin Mei moet men kunnen beginnen met het kuilen. Er moeten voorts cursussen gegeven worden aan de jonge boeren over de graslandver- pleging, grasmengsels enz. Indien de aangevangen prijsverlaging doorzet, kan dit grotere werkloosheid tot gevolg hebben met sterke vermindering van de koopkracht bij de arbeidersbevol king. Dit zou voor de boer fataal zijn. Er is dus alle reden zo goedkoop mogelijk te produceren en daarom moet men trach ten met de graslandverbetering op tijd klaar te zijn. Nadat nog verschillende vragen door de heer Sprokkereef behandeld waren, be dankte de voorzitter, de heer Joh. Lub- bersen, de spreker voor zijn leerzame lezing. Varkensmestwedstrijd. In het verdere deel dezer vergadering werden enkele mededelingen gedaan over de varkensmestwedstrijd. Deze zal wel gehouden worden, maar de G.O.S. zal minder geld beschikbaar stellen. In de periode 16 Juli tot 29 Augustus zal voor ieder varken met bacongewicht 25 cent aan de kas worden afgedragen. Voor de goede soort varkens zijn prijzen van 100 tot 22.50 gulden beschikbaar. Voor elk A-varken met C.L.O. voeder gemest geeft de Coöperatie een gulden. Bij elk lid mo gen niet meer dan vier varkens worden gemest. De heer Krikkink gaf nog een uiteen zetting over de biggen, welke het meest geschikt zijn. Het Meppelerkeun is min der geschikt dan de biggen afkomstig uit Wierden, Markelo, Goor, Diepenheim enz. Staande de vergadering gaf zich reeds een aantal deelnemers op. Een commissie, bestaande uit de heren J. Roelvink, D. B. Nijland Jr., H. Klein Teeselink en H. Lub- bersen, zal het bestuur in deze bijstaan. Excursie. Na bespreking van verschillende reis plannen werd besloten een excursie te maken naar de Betuwe, het Landbouw proefstation te Wageningen en 't Open luchtmuseum te Arnhem. De kosten zul len f 4.50 per persoon bedragen. Men kan zich opgeven bij de bestuursleden. Er werden deelnemers opgeschreven voor de Bondslanddag te Markelo op 28 Mei a.s. en de daar te houden sportwed strijden, terwijl als plaatsvervangende af gevaardigden naar de B.O.O.-vergadering nog werden gekozen voor het bestuur de heer B. Volkerink en voor de leden de heer J. Rensen. Tenslotte gaven enkele leden zich nog op voor de bedrijfskeuring. De voorzitter, die bij de aanvang der vergadering nog welkom had geheten de heren A. J. Snijders, H. J. A. Koldeweij en G. H. Wanders, adviserende leden, sloot hierna de vergadering. N.R.V. PAASREIS. De N.R.V. organiseert van 3 tot 6> April weer een Paasreis naar Holten. De gas ten zullen bustochten maken door Twen te en andere delen van Overijssel met 'n toerwagen van de O.A.D., en logeren in hotel Holterman met haar dependances. Vrijdagavond houdt onze plaatsgenoot, de heer J. A. Bos, een causerie met zijn attributenkoffer over het dierenleven op de Holterberg. Zaterdagavond heeft in Amicitia een filmvoorstelling over Zuid- Af rika plaats, welke ook voor niet-leden toegankelijk is. Op Zondagavond hoopt men de talrijke paasvuren te bezichtigen, terwijl men Maandag na een tocht door de Gelderse Achterhoek weer naar z'n woonsteden hoopt terug te keren. Deze Paasreis staat onder leiding van de heer J. Havenaar uit Delft, welke tal van tochten naar onze omgeving reeds organiseerde. Het toegezonden program ma ziet er aantrekkelijk uit. PLATTELANDSVROUWEN. Plattelandsvrouwen in Dijkerhoek krijgen nieuwe presidente. In de Donderdag 26 Maart in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek gehouden jaarvergadering van de afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen aldaar heeft de presidente, mevr. Wanders, haar taak neergelegd, omdat zij niet herkies baar was. In haar plaats werd tot be stuurslid gekozen mevr. J. Relink-Rei- link. In de volgende bestuursvergadering zullen de functies opnieuw verdeeld wor den, zodat dan zal worden uitgemaakt, wie van de dames in het vervolg leiding zal geven aan deze vereniging. Mevr. Wanders leidde deze vergadering nog en opende de bijeenkomst met 'n kort welkomstwoord, waarna het Bondslied ge zongen werd. Door secretaresse en penningmeesteres- se werden de jaarverslagen uitgebracht, waaraan wij slechts ontlenen, dat er een klein batig saldo was. Voor de pauze werd nog gesproken over de voorjaarsvergadering, waarover door de afgevaardigde een verslag werd uitgebacht. Na de koffie werden filmstroken ver toond over de hooioogst in Giethoorn en in de Alpen. Aan heteslot van de vergadering dankte de vice-presidente, mevr. J. Stevens-Pe ters, de scheidende présidente voor 't vele werk, dat zij voor de nog beginnende af deling heeft gedaan en voor de prettige sfeer en samenwerking, welke zij in de vergaderingen wist te leggen. Mevr. Wanders sloot hierop na een kort wederwoord deze goede bijeenkomst. Nieuws uit de E.H.B.O.-afdeling. Voor de wedstrijden te Almelo heb ben zich een vijftal belangstellenden op gegeven. Zij beginnen om 2 uur. Er bestaan plannen om op Maandag 13 April een dweilenverkoop huis aan huis te houden. De baten, d.w.z. het verschil tussen in- en verkoopprijs, komen ten bate van de afdelingskas. Het examen der aanvangcursisten zal zo mogelijk gehouden worden op Donderdag 16 April a.s. In een circulaire aan de leden wordt op geregelde deelname aan de veertien daagse oefeningen aangedrongen. Met het oog op de paasvacantie is de volgende oefenavond gesteld op Vrij dag 17 April a.s., 's avonds 8 uur. Keuring van zwartbonte stieren Op de gehouden Voorjaars-stieren- keuring bij de K.I. stal van het zwart bonte veeslag, behaalde de K.I. stier Baenster Bonne 81 punten met b. voor algemeen voorkomen. De 1-jarige Baenster Gerard werd voorlopig ingeschreven met bvoor algemeen voorkomen. Baenster Bonne werd ook aangewezen voor de Centrale stierenkeuring op 29 April te Ommen. De stier Maurits, eig. P. G. Cats, werd goedgekeurd. Daar deze stier 4 jaar oud is, werd deze niet gepunt. De stier Gouwter Verwachting, eig. W. J. Molendijk te Okkenbroek, be haalde 79 punten met b voor algemeen voorkomen. WIJZIGING VERORDENING EX ART. 11 LID 1 WINKELSLUITINGSWET 1951. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat van heden af gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing op de secretarie dier gemeente is nedergelegd een verordening van de Raad dier gemeente d.d. 31 Maart 1953, no. 992, tot wijziging van de verordening als bedoeld in artikel 11, eerste lid der Winkelsluitingswet 1951. Holten, 1 April 1953. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. S. SIKKES, Secretaris. Partiële wijziging Uitbreidingsplan in hoofdzaak. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat van 4 t.m. 17 April 1953 ter secre tarie dier gemeente voor een ieder ter inzage ligt een partiële wijziging van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor deze gemeente, in uitvoerige kaarten uitge werkt, vastgesteld bij besluit van de raad dier gemeente d.d. 31 Maart 1953, nr. 991 (betreft een wijziging in bestemming van enige terreinen in de buurtschap Look). Holten, 1 April 1953. Het Hoofd van het Gemeente bestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het aannemen van arbeiders door de Gemeente zou ik graag het onderstaande in Uw krant zien opge nomen. Bedenkelijk is het als je zo af en toe in het rond kijkt. Arbeiders van buiten onze gemeente worden bij de gemeente werken aangetrokken, terwijl we in onze gemeente toch wel voldoende arbeiders hebben. Of zijn in onze gemeente geen arbeiders meer woonachtig? Ik vind deze gang van zaken bedroevend van onze vroede vaderen. Vorige jaar werd in een der raadsver gaderingen besloten om als dit nodig was een advertentie in Holtens Nieuwsblad te plaatsen. Waar was de laatste advertentie ge plaatst? Misschien in de prullemand? Met dank voor de plaatsing. Een vroegere los-arbeider bij de gemeente. Noot van de Redactie. De naam van in zender is ons bekend. Wij verwijzen naar het raadsverslag van Dinsdag 31 Maart en kunnen hem slechts adviseren een request aan de gemeenteraad te zenden. Boer Braat keerde zich tegen de stedelingen. En de treinen reden op een eigen tijd. In het voorjaar, wanneer de dagen vrij lang beginnen te worden, kunnen velen nog met weemoed terugdenken aan de jaren toen er in ons land een ferme strijd werd gevoerd over het al dan niet invoeren van de zomertijd. Die gedachte van de zomertijd is al oud. Voor het eerst kwam Benjamin Franklin er mee aandragen in de tijd toen hij Amerikaans gezant in Parijs was. Dat was in de dagen van Napo leon en toen had men wel andere zor gen aan zijn hoofd. Actueel Werd het vraagstuk van de zomertijd pas na de opkomst van de electriciteit, die in de avonduren een geduchte kostenpost werd, vooral in de steden. Echter, voordat die licht- rekening zo hoog Werd, had men al naar de zomertijd gegrepen om de pro ductie zo hoog mogelijk op te voeren. Dat was in de eerste wereldoorlog. De Duitsers kregen met hun dagindeling volgens zomertijdeen aanzienlijk voordeel op hun vijanden en daarom gingen de Engelsen toen ook over tot een zomertijd. Wij hadden in die dagen in Europa verschillene tijdzones. Zo spraken we over de oosteuropese tijd in lan den met hoofdsteden tot aan 30 gr. oosterlengte van Greenwich. Dit gold dus Rusland, Finland, Estland, Let land, Litauen, Polen, Roemeninë en Bulgarije. Daarnaast kenden wij mid- deneuropese tijd voor Zweden, Noor wegen, Denemarken, Duitsland, Tsje- choslowakije, Oostenrijk, Hongarije, Zwitserland, Italië, Albanië én Zuid- Slavië. Dit gold tot de 15e lengte graad en de overige landen in dit werelddeel kenden de westeuropese tijd: Frankrijk, Algiers, België, Span je en Portugal, Luxemburg. Nederland vindt men niet in de bovenstaande opsomming, want wij wilden niets met Greenwich te maken hebben. Dat was een engels stadje en waarom had men niet ons roemruchte Amsterdam uitgekozen als tijdstad? Neder- liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiio Daar hangt Hij aan het hout der schande doch met een eindeloos geduld heeft Hij de straf voor ons gedragen de doornenkroonde geselslagen en nuaan 't eind der lijdensdagen, de wil des Vaders trouw vervuld. Geen Eajafas kan Hem meer deren, Pilatus' macht schiet hier te kort Her odes' spot noch schamper vragen het blinkend kleedhem ten behage, niets kan de duisternis verjagen waarin de wereld werd gestort. Daar hangt Hijaan het kruis gestorven dat Simon van Cyréne droeg; maar Hij droeg alleszonder klagen en mocht Hij een moment versagen van Godverlatenheid gewagen: nu is 't volbrachthet is genoeg. Het lijnwaad ligt alreeds te wachten Waarin Zijn lichaam wordt gehuld; geen satan kan Hem nog belagen, geen engel hoeft Zijn ziel te schragen: Hij heeft de straf voor ons gedragen, Zijn liefde heeft het al vervuld. JAAP MIJDERWIJK. Illlllllll lllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll land voelde zich gepasseerd en koos een tijd, die precies 39 min. en 32 sec. afweek van Greenwich. We hadden echter zelf veel last van onze houding, zodat zich onze spoorwegen zelfs zeer lang niets heb ben aangetrokken van die eigenwijze Nederlandse klok. Wie naar de trein ging moest rekenen met 20 minuten verschil! TOT 1940. Hieruit blijkt al, dat wij steeds echte tijdmaniakken zijn geweest en de kwestie van de zomerijtd wérd daarom door de Nederlandse tijdspe- cialisten met gejuich begroet. Nu konden we ons hart ophalen en meer dan twintig jaar heeft er 'n verbeten tijdstrijd gewoed in ons land, die pas geluwd werd toen de Duitsers ons in 1940 hun eigen tijd oplegden. Sinds dien in de strijdbijl begraven. Een laatste restje van de tegenstel ling vinden we nog jaarlijks terug in de vraag van minister Mansholt aan de Stichting van de Landbouw of er soms ook behoefte bestaat aan een zomertijd. Echter in de moderne we reld van tempo hebben w'e onze tijd zo nodig, dat weinigen nog aandacht besteden aan het vraagstuk van de zomertijd. Dit heeft eigenlijk door 'n compromis-oplossing zijn einde ge vonden. Het uur zomertijd is nu gere duceerd tot 40 minuten en daarmee rekenen we nu zomer en winter. De meningsverschillen over de zo mertijd kwamen pas goed tot hun recht na de eerste wereldoorlog. Wij hadden in 1916 de zomertijd inge voerd om economische redenen. Het was lang licht 's avonds en door nu de tijd op een bepaald moment 'n uur vooruit te zetten kon men 's avonds een uur langer werken. De stedelin gen vonden daar baat bij, want in de prille ochtenduren sliepen ze nog heerlijk en dan mocht het best een uurtje langer donker blijven. Des avonds kon men dan genieten van 't lange daglicht. Maar de boeren dach ten er anders over. Zij misten een kostelijk uur aan 't begin van de dag. De eerste reacties waren soms: laat men de tijd maar verzetten, de zon trekt zich daar niets van aan. Het uur ochtendstond, dat voor de boer zoveel goud in de mond heeft, ging echter verloren en spoedig werd er in de 2e Kamer over gedebatteerd. Een van de felste tegenstanders aldaar is boer Braat geweest, die jarenlang voor het herstel van de oude tijd heeft gestre den. Aanvankelijk had hij niet het minste succes. Langzamerhand ech ter kregen de boeren steun, maar toch was de heer Braat al van het Binnen hof verdwenen toen in 1934 de zomer tijd weer werd afgeschaft. WAT DE WILDE WILDE. Kort daarop bleek dat de boeren nog niet vroeg genoeg waren opge staan, want minister De Wilde kwam met een geheel nieuw tijdontwerpi Dit behelsde de invoering van de z.g. zonnetijd, die gelijk was aan de west europese tijd plus de zomertijd. Dit ontwerp vond weinig instemming. Het zou kans van slagen gehad heb= ben wanneer de rest van Europa een stemmig was geweest in haar klok- politiek. Elk land knoeide echter op eigen houtje met de zomertijd en zo dreigde soms een chaos te ontstaan. De spoorwegen waren het kind van deze (tijd)rekening, want er verschenen spoorboekjes met al lerlei uren, waaruit men slechts met moeite de juiste trein kon halen. Minister de Wilde had in die dagen de tijd niet mee, want hij werd van alle kanten aange vallen. Plotseling kwam hij met een voor stel om de middeneuropese tijd in te voeren. Het gevolg was een ware klok-slag tussen een reeks van groe pen, die in grove trekken in zoverre overeenstemden, dat zij allen tegen die permanente zomertijd waren. Want daar kwam het in de practijk op neer. De boeren dachten aan hun melkwerkzaamheden. De beesten moesten nu 's winters in 't ochtend- donker hun melk geven en dat was zonder meer barbaars. Ook de beurs mensen vonden het voorstel niet ge slaagd, omdat nu voortaan de beurs- tijd in Amsterdam een uur afweek van Parijs en Londen. Spoorwegen, K.L.M., Bloembollenhandel en vele andere takken van bedrijvigheid ver klaarden zich tegenstanders van de middeneuropese tijd en hoewel minis ter de Wilde er volgens zijn tijdreke ning misschien op gerekend had, dat zijn ontwerp de eindstreep zou halen, hij vergat dat het tempo van de klok gelijk gebleven was. De 2e Kamer nam zijn voorstel aan, maar de le Kamer, die altijd iets meer conserva tief schijnt te zijn, zette de klok let terlijk weer een uur terug en ver wierp het voorstel met 32 tegen 6 stemmen. De oude regeling werd ingevoerd, inclusief de zomertijd. We zijn toen maar doorgegaan met 't redetwisten, totdat de Duitsers er met één snauw een einde aan maakten. De „goede oude tijd" Was letterlijk en figuurlijk heengegaan. MARKTBERICHT RIJSSEN. Op de Maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt waren aangevoerd: 772 runde ren (vette koeien 95, melk- en kalf koei en (guste) 259, pinken 152, graskalve ren 136, nuchtere kalveren 130), 679 var kens (drachtige zeugen 31, loopvarkens 28, biggen 620), 2 schapen. Prijzen: vette koeien: eerste kwaliteit van f2,85 tot f2,95; tweede kwaliteit van f2,65 tot f2,82; derde kwaliteit van f2,45 tot f2,65 per k.g. slachtge- wicht. Melk- en kalfkoeien (guste) van f570,- tot f1040,- per stuk. Pinken van f380,- tot f560,- per stuk. Graskalve ren van f190,- tot f350,- per stuk. Nuchtere kalveren van f28,- tot f40,- per stuk. Drachtige zeugen van f250,- tot f280,- per stuk. Loopvarkens van f55,- tot f70,- per stuk. Biggen van f 4,75 tot f 5,25 per week. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: het aanbod was redelijk groot; de handel hierin ver liep iets vlugger, vooral voor de eerste kwaliteit waren de prijzen iets hoger. Guste koeiende aanvoer was groot, zij trokken goed de aandacht, vonden gretig kopers en werden tegen iets hogere prij zen verhandeld. Gebruiksvee: de aanvoer was groot, werden langzaam verkocht en de hoge prijzen bleven gehandhaafd. Pinken en kalveren: het aanbod was ruim zo groot, maar de handel hierin had een langzaam verloop met iets la gere prijzen. Nuchtere kalveren: het aanbod was groter, de handel willig met iets vastere prijzen. Varkens en biggen: het aanbod was iets groter, maar de handel had een kalm verloop met onveranderde prijzen.

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 3