Plaatselijk Nieuws 17 E.H.B.O.'ers ontvingen hun diploma. Koopt Watersnood postzegels No. 6. Jaargang 5. ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953. Verschijnt elke Zaterdag. OLTENS NIEUWSBLAD i dié blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal 9 fe Holten Telef k 548S - zsjf Adv.-prijs: 115 m.m. (d contant) f 1.50. Iedere r, In de ledenvergadering van de afd. Holten van de Vereniging voor E.H.B.O., welke de vorige week Vrijdag onder voor zitterschap van de heer W. te Berge in hotel Holterman gehouden werd, hebben 17 leden uit handen van de burgemeester hun diploma ontvangen. In deze vergadering, waarin de voor zitter een speciaal woord van welkom richtte tot de heer Broekhuizen, welke na een ernstige ziekte van 6 maand weer geheel hersteld ter vergadering aanwe zig was, werden eerst tal van huishou delijke zaken behandeld. Tal van ingekomen stukken gingen onder de hamer door, waarna als leden van de kascommissie werden aangewezen Mej. D. Stegeman en de heer A. Jalink. In verband met de aanschaffing van voorraden verband en eerste hulp-artike len werd besloten tot aanstelling van een verbandmeester. Als zodanig werd gekozen de heer P. L. Rugenbrink. In de plaats van Mevr. Bron, welke bedankte, werd als bestuurslid met meer derheid van stemmen gekozen Mevr. D. Sluiter-Aaftink. Jeugd-E.H.B.O. Op voorstel van het bestuur werd be sloten tot oprichting van een jeugd-afde- ling, waarvan de secretaris, de heer H. van Zeben, de leiding zal hebben. Het initiatief is van de jeugd zelf uitgegaan, omdat zij ook gaarne iets wil doen. Verder werd besloten tot instelling van een cadeau-potje, waaruit bij bijzondere gelegenheden als jubilea enz. iets kan worden afgezonderd. Het zal door de secretaris worden beheerd. Er zal te beginnen Vrijdag 13 Febr. 2 x per maand geoefend worden om de leerstof te onderhouden en wel op Vrij dagavond. Materiaal aangeschaft. De voorzitter deed vervolgens mede deling van de aanschaffing van 3 ver- bandtrommels met 3 stel spalken en met een deken en onderdeken, welke in drie posten geplaatst zullen worden. Als zodanig werden aangewezen de woning van de heer H. Tuller aan de Deventer- weg, hotel Holterman en hotel Vosman, waar thans 'n gediplomeerde E.H.B.O.er aanwezig is. Deze plaatsen zullen met een geel bord worden aangeduid, terwijl de gediplomeerde leden, welke in het dorp wonen ook een bordje aan hun wo ning zullen krijgen. Deze materialen konden worden aan geschaft door een uiterst zuinig beheer van de geldmiddelen der vereniging. Uitreiking diploma's. Na dit huishoudelijk gedeelte heeft de burgemeester met een toepasselijk woord de diploma's uitgereikt aan de 17 cur sisten, welke onlangs met veel lof hun examen deden. De voorzitter richtte een kort begroe tingswoord tot Mr Enklaar en dokter Na gelhout, welke beide ter vergadering kwamen en liet uitkomen, dat tal van verenigingen er zijn voor het persoonlijk genoegen van de leden, maar dat de E.H.B.O.'ers zuiver een dienende taak je gens anderen hebben. Spr. bracht dank aan het gemeentebestuur voor de in de afgelopen jaren ontvangen subsidie. Daarna bedankte hij dokter Nagelhout voor de uitstekende lessen, welke deze aan de leden gegeven heeft. Wij zien in U niet alleen de docent, aldus de heer Ten Berge, maar ook onze geestelijke va der en raadsman voor de E.H.B.O. Als blijk van waardering bood hij dokter Nagelhout namens alle gediplomeerden een paar boekwerken aan. Mr Enklaar zeide in een korte toe spraak tot de geslaagden, dat de ge meente haar taak wel slecht zou hebben verstaan wanneer zij deze jonge vereni ging, die vooral ook met het oog op de B.B. een dienende taak heeft niet de nodige middelen zou hebben verschaft om haar leden tot goede E.H.B.O.'ers op te leiden. De uitgesproken dank meende de burgemeester dan ook op de vereniging terug te moeten brengen, want uit het resultaat van het examen blijkt wel, dat ue subsidies goed zijn belegd. Zich tot dokter Nagelhout wendend, bracht hij ook deze dank voor zijn voor treffelijk werk als docent van deze groep cursisten. De examinator Dr Koopal was wel zeer tevreden over de afgelegde exa mens en over de heersende teamgeest. Spr. wenste de cursisten geluk met het behaalde resultaat en reikte de aanwezi gen met een handdruk het diploma uit. Het waren de dames B. E. Paalman- Wechstapel, D. J. Sluiter-Aaftink, H. Vosman, H. C. Schlamilch, D. Nijkamp, F. W. ten Velde, H.a Stegeman en de heren H. Tuller, W. ten Berge, P. L. Ru genbrink, P. F. van Doorn, H. van Zeben, G. J. Ekkelenkamp, A. Jalink, D. Schop- pers, Joh. H. Littink en J. Kolkman. Na een kort bedankje door de voor zitter gaf deze het woord aan dokter Nagelhout, welke de leden bedankte voor het mooie cadeau, dat hem werd over handigd. Spr. was eerst niet zo enthousiast ge weest om deze cursus te beginnen, omdat de afval dikwijls zo groot is. Maar deze groep van cursisten heeft zo serieus ge studeerd en gewerkt, dat hij elke week met een bijzonder groot genoegen naar het cursuslokaal ging om z'n vrienden te ontmoeten. Met grote ernst en enthou siasme is er gestudeerd en geoefend, zodat men veel vragen uit het boekje, dat toch zo vele wijsheden op het gebied van de eerste hulp bevat, zonder man keren kon beantwoorden. Dokter Nagelhout zeide, dankbaar te zijn een beroep op de hulp van de cursis ten te mogen doen, welke hem door de voorzitter zo vriendelijk is aangeboden en zeide zeer getroffen te zijn door de woorden van de burgemeester, toen hij sprak over zijn ontmoeting met Dr Koopal. Nadat aan de gediplomeerden het bij het diploma behorende speldje was uit gereikt, sloot de heer Ten Berge met een kort opwekkend woord deze aardige avond. VROUWEN-WERELDGEBEDSDAG. Men verzoekt ons mede te delen: De oproep tot de jaarlijkse biddag is weer tot ons gekomen. Op Vrijdag 20 Febr., 's avonds pre cies acht uur verwachten wij vele vrou wen uit Holten, inbegrepen de buurt schappen, tot een samenkomst in het ge bouw „Rehoboth". Mevrouw Enklaar hoopt een inleiding te geven over bete kenis en ontstaan van de gebedsdag. De liturgie, ingesteld op twee leidsters, wordt in deze samenkomst uitgesproken door Mevr. Knipscheer en Mevr. Hoog kamp. Tot dekking der onkosten is bij de uit gang collecte. Liturgiën zijn te verkrij gen tegen 10 ct. per stuk bij de besturen van de Herv. en Geref. Vrouwenvereni gingen. A.R.J.O.S.-VERGADERING. Zaterdagavond j.l. kwam de A.R.J.O.S. in vergadering bijeen in gebouw „Reho both", onder presidium van haar voor zitter, de heer H. Beltman. Nadat gezongen was Psalm 138 4 las de voorzitter Lukas 13 15 en ging daarna voor in gebed. In een kort openingswoord werden de aanwezigen welkom geheten (inzonder heid enkele gasten), werd stilgestaan bij de nationale ramp en gewag gemaakt van de op handen zijnde gemeenteraadsver kiezingen. Vervolgens werden door de secretares se, Mej. D. Haze winkel, de notulen ge lezen. Hierna gaf de heer G. Aanstoot H.Jzn. een uitvoerig overzicht van de voornaam ste nationale en internationale politieke gebeurtenissen in de maand Januari. Bij de bespreking werd o.a. aandacht geschonken aan de ontvluchting van de zeven oorlogsmisdadigers uit de strafge vangenis in Breda, de presidentswisse ling in de U.S.A., de betekenis van het terugroepen der Amerikaanse zevende vloot rondom Formosa. In de pauze werd thee met een koekje geserveerd. Na heropening werd de tijd gevuld met hersengymnastiek. Er werden twee groepen gevormd, die elk twintig vragen kregen te beantwoorden. Algemeen was men van oordeel, dat dit zeer leerzaam is, en op deze wijze het nuttige heel goed aan 't aangename gepaard kan worden. De eerste prijs won de heer G. Stam Jzn. met 16 punten, 2e prijs de heer H. ter Avest en 2 derde prijzen werden ge wonnen door Mej. M. Schuppert en de heer J. v. d. Meulen. De volgende vergadering zal D.V. ge houden worden op Donderdag 5 Maart. Deze gezellige en leerzame vergade ring werd door de vice-voorzitter, de heer J. Nijkamp, met dank aan God ge sloten. BEDRIJFSVERENIGING „DIJKERIIQEK". Woensdagavond 4 Febr. werd in het café „Het Bonte Paard" een vergade ring gehouden van de Bedrijfsvereniging „Dijkerhoek" in samenwerking met de vereniging „Jong Holten", afd. B.O.O. De voorzitter der Bedrijfsvereniging, de heer G. J. Klein Hegeman, opende deze goed bezochte bijeenkomst met een woord van welkom, waarbij hij zich in het bij zonder richtte tot de heren E. Aaftink en H. Lammers van Hengelo, beide ass. Plantenziektekundige Dienst (P.D.) en tot de leden van „Jong Holten". De heer Aaftink hield hierna een leer zame lezing over 't onderwerp„Eigen teelt van pootaardappelen". Spr. stond achtereenvolgens stil bij het verbouwen, selecteren en bewaren van eigen poot- goed. Het is volgens de heer Aaftink zeer goed mogelijk eigen pootgoed te verbou wen, maar men moet zich enige moeite willen getroosten. Aan de hand van lan taarnplaatjes behandelde de heer Aaf tink nog verschillende ziekten bij aard appelen, rogge, haver, bieten, mais etc. Na de lezing van de heer Aaftink wer den door de heer Lammers de prachtige landbouwfilms „De Nederlandse poot- aardappel" en „De zee ontrukt" (Droog legging N.O. Polder) vertoond. De heer Klein Hegeman sprak aan het einde van deze leerzame avond een woord van dank tot de heren Aaftink en Lam mers voor hun zeer gewaardeerde mede werking. Uit ons Plaatselijk Parlement Op verzoek komen we nog even terug op een tweetal gevallen, die bij de be handeling van de begroting 1953 in de laatstgehouden gemeenteraadsvergade ring aan de orde kwamen. Schoonheidscommissie. De Voorzitter is het met de bezwaren, die naar voren zijn gebracht, in het ge heel niet eens. Hij meent, dat deze commissie, on danks onvolkomenheden, die hier en daar aan de dag treden, een nuttige functie vervult. Hij wijst er op, dat B. en W. zeker niet alle aanvragen voor een bouwvergunning ter beoordeling inzenden. B. en W. zijn in dezen zeer soepel. Het is naar zijn mening gewenst, dat plannen van enige impor tantie op de z.g. weistandsgrenzen door deskundigen worden beoordeeld. Juist aan het feit, dat B. en W. in zekere zin wel kunnen beoordelen of een ingediend plan lelijk is, doch vaak niet kunnen aangeven op welke wijze een op lossing kan worden gevonden, ontleent deze commissie haar belang. Bovendien is het zeer nuttig, wanneer tere dingen als de schoonheid van ge bouwen mede worden beoordeeld buiten de locale sfeer. Men kan wel zeggen, dat er te Holten thans een goed geoutilleerde dienst van bouw- en woningtoezicht is en dat de plaatselijke architect zijn vak verstaat, doch dit houdt juist het gevaar in, dat deze bouwkundigen, omdat zij practisch alleen bouwen, de gemeente zouden dood bouwen. Hiertegen waakt o.a. de schoonheids commissie en daarom ontraadt de Voor zitter met klem om de schoonheidscom missie niet weer in te schakelen. Woningen Aalpolsweg. Naar aanleiding van de post, waarop het onderhoud dezer woningen staat ge raamd, deelt de Voorzitter mede, dat het geraamde bedrag onvoldoende is. Hij deelt mede, dat B. en W. de toe stand dezer woningen zodanig wensen te verbeteren, dat de bewoners daar weer behoorlijk kunnen wonen. B. en W. zijn van mening, dat er o.a. voor de gezinnen Linde en Geesink iets dient te geschieden. Thans reeds een be drag te noemen, waarmede de geraamde post moet worden verhoogd, zou een slag in de lucht zijn, omdat een kosten-begro- ting van de gemeente-architect nog wordt ingewacht. B. en W. stellen zich daarom voor bin nenkort met een begrotingswijziging te komen. De Voorzitter wijst er op, dat bij het aanbrengen van de voorzieningen er re kening mede wordt gehouden dat de on derhavige woningen t.z.t. zullen moeten worden gesloopt. H.M.V. HIELD HAAR JAAR VERGADERING. Meer animo gevraagd van de jongere generatie. De muziekvereniging H.M.V. hield Maandagavond j.l. haar jaarvergadering in Hotel Vosman onder voorzitterschap van de heer A. Westerik. In zijn begroe tingswoord sprak deze er zijn teleurstel ling over uit dat deze vergadering niet zo goed bezocht was als voorgaande bij eenkomsten. De secretaris, de heer G. Brands, bracht een uitvoerig jaarverslag uit, waarin hij er op wees, dat het ledental bleef gehandhaafd op 37, maar dat het aantal leerlingen, dat zich voor de mu ziek wil laten opleiden is verminderd. Deze gang van zaken is te betreuren, omdat hieruit de goede muzikanten moe ten komen en het voortbestaan der ver eniging er op den duur mee gemoeid is. Momenteel zijn 3 tamboers in opleiding. In het afgelopen jaar werden 3 con certen gegeven en 5 serenades gebracht, daarenboven verleende H.M.V. bij talloze gelegenheden haar medewerking. Twee maal werd deelgenomen aan een con cours. De uitslag was de eerste keer te leurstellend maar op het volgende con cours werd het Federatie-vaandel be- haad, hetgeen een hoogtepunt vormt in het bestaan der vereniging. Aan het ver krijgen van een wimpel zal een ernstige studie vooraf moeten gaan. In het verslag werden woorden van dank gebracht aan de heren H. Oolbek- kink en H. Fransen voor de opleiding van leerlingen, aan de vrouwenclub voor het nuttige werk, dat zij voor de vereniging verrichtte, evenals aan de supportersver eniging voor haar morele en materiële steun. Aan de heer Brands werd dank gebracht voor zijn uitvoerig verslag. Geldmiddden niet rooskleurig*. Het verslag van de penningmeester, de heer B. Maats, was niet zo rooskleurig. Er waren hoge uitgaven te doen in ver band met de extra repetities voor de deelname aan de concoursen. Het aanwe zige batige saldo van het vorige jaar verminderde dan ook met ruim f 550. gulden. Er blijft niettemin nog een klein bedrag over als batig slot. Nadat de kascommissie, bestaande uit de heren J. Meerman en H. Meerman bij monde van eerstgenoemde een gunstig controlerapport had uitgebracht, werd de heer Maats gedechargeerd en dank gebracht voor zijn goed beheer. De nieuwe kascommissie werd samen gesteld uit de heren H. Meerman en W. Koopman. De aftredende bestuursleden, de heren G. Brands en M. Bouwhuis werden met bijna algemene stemmen herkozen. Plannen voor 1953. Hierna ontvouwde het bestuur zijn plannen voor dit jaar. Op 5 Mei en 29 Juni hoopt men een concert te geven, terwijl men weer deel zal nemen aan een eventueel V.V.V. vacantie-programma. Voorts zal een avond-festival worden gearrangeerd met korpsen uit de omge ving men denkt over 4 korpsen voor in de maand Augustus, hetgeen voor het vreemdelingenverkeer ook van belang zal zijn. Er werd geen besluit genomen over deelname aan een concours. Wel zal het bestuur de concoursnummers laten ko men om na te gaan, of hier een mogelijk heid in zit voor het veroveren van een wimpel. Boerenkapel. Een voorstel om een z.g.n. boerenkapel te vormen vond niet veel bijval van ach ter de bestuurstafel. De voorzitter ont raadde dit overigens wel interessante ex periment, omdat het peil van de muziek er naar zijn verwachting onder zal lijden. In sommige plaatsen bestaat het naast het gewone korps. De jaarlijkse uitvoering voor de dona teurs werd vastgesteld op 5 en 6 Maart a.s. met medewerking van O.C.H. Tot drager van het clubvaandel werd aangewezen de heer B. Stokkers, terwijl de heer Romeijn het Federatievaandel zal dragen. Bij de rondvraag werd nog gesproken over het verplaatsen van de muziektent, omdat deze momenteel niet zo'n erge mooie plaats heeft en werd de algemene wens geuit om het vaandel in het gym nastieklokaal een plaatsje te geven. Het kan het korps dan als een inspirerend trophee op de repetities voor ogen staan. Met de burgemeester zal dit punt nog eens weer worden opgenomen. Van de voorzitter van de Federatie van Harmonie- en Fanfarekorpsen was een verzoek binnengekomen om een dubbeltje per lid bij te dragen voor het Rampen fonds, men zou dan over het gehele land f 10.000.bijeen kunnen brengen. De vergadering was van oordeel, dat dit wel iets meer zou kunnen zijn dan een dubbeltje. Hierna sloot de voorzitter deze goede bijeenkomst. Buiten de schoolactie werden in Holten een paar duizend Waternoodzegels voor de verkoop ontvangen. Een postzegel van 10 cent kost met de toeslag voor de Watersnoodactie 20 cent. Behalve op het postkantoor zijn zij ver krijgbaar bij: Mevr. J. Jansen-v. d. Brink, Dorpsstraat 45 Telef. 212. Mevr. B. Beijers-Holterman, Holterberg 13 Telef. 234. Mevr. H. J. Bal-Keiler, Holterberg 15 Telef. 314. De postzegelacties brengen in Neder land steeds duizenden guldens op. Zij zijn een methode om gemakkelijk een steentje bij te dragen voor charitatieve doeleinden. Thans wordt op alle Nederlanders een beroép gedaan om ook op deze eenvou dige wijze een grote som bijeen te bren gen voor de zwaar getroffen bewoners van de overstroomde gebieden. Deze actie zij ook ons Holtenaren van harte aanbevolen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holtèn. 10 uur Ds Knipscheer en 19.uur de Eerw. Heer H. Nijeboer. In beide diensten collecte voor het Ned. Bijbelgenootschap. Dijkerhoek. 10 uur Ds Lentz. Collecte voor het Ned. Bijbelgenootschap. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. VOLKSWAGEN WERD LELIJK TOEGETAKELD. Donderdagmorgen had in de Dorps straat tegenover het gemeentehuis door de gladheid van de weg een aanrijding plaats, waardoor een volkswagentje flinke materiële schade opliep. De heer Z. uit Deventer had zijn auto juist ach ter een grote vrachtwagen tot stilstand gebracht toen een zware personenauto van de heer V. uit Delft bij het remmen doorgleed en de kleine wagen ramde. Deze raakte bekneld tussen vrachtauto en de two-sitter van de heer V. Het bleef bij materiële schade en de volkswagen kon, evenals de andere wagens, na een kleine reparatie op eigen kracht naar Deventer terugkeren. AGENDA Vrijdag 13 Febr. Jaarvergadering OLM om 7.30 uur in hotel Vosman. Lezing door Ir. Y. van der Wal over „Boeren leven in Amerika". Vrijdag 13 Febr., 8 uur: Vergadering Herv. Vrouwenvereniging in Irene. Dinsdag 17 Febr., 7.30 u.: Vergadering Varkensfok vereniging bij M. Kalf ster man. Woensdag 18, Donderdag 19 en Vrijdag 20 Febr, 8.305 uur: Hooilevering voor de getroffen gebieden op het sta tionsemplacement te Holten. Woensdag 18 Febr., 8 uur: Alg. Leden vergadering V.V.D. afd. Holten, in Hotel Holterman. (Zie annonce). Donderdag 19 Febr., 2 uur: Houtver koop in hotel Holterman. (Zie an nonce). Vrijdag 20 Febr.: Hervatting danseur- sus Hotel G. Müller, Deventerweg. Vrijdag 20 Febr., 7.30 uur: Lezing met filmplaatjes, door Ir. Veldman, rijks- landbouwconsulent te Hengelo, in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. Vrijdag 20 Febr., 8 uur: Vrouwen We reldgebedsdag in gebouw Rehoboth. Zaterdag 21 Februari, 7 uur: Uitvoering van de Gymnastiekvereniging „Bato" in Amicitia. (Zie annonce). Zaterdag 21 Febr.: Jaarfeest C.J.M.V. „Vriendenschaar" in Irene. Woensdag 25 Febr., 7.30 uur: Jaarver gadering van de afd. Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Hotel Holterman. Woensdag 25 Febr., 's avonds 7.30 uur: Jaarvergadering Chr. Oranjevereni ging in een lokaal van de School met de Bijbel. Vrijdag 27 Febr.: Ledenvergadering Ver. „Jong Holten", in hotel G. Mül ler. Zaterdag 28 Febr.: Opvoering door het Ned. Volkstoneel van het toneelspel „Het is tijd, Dr gchweitzer", in Ami citia. Donderdag 5 Maart: Muziekuitvoering „H.M.V." in Amicitia. Dinsdag 10 en Woensdag 11 Maart: Jaarfeest C.J.M.V. (dorp) in Irene. Woensdag 11 Maart (Biddag)Bazar ten bate van de Chr. Kleuterschool in gebouw „Rehoboth". Tai van attrac ties. Woensdag 25 Maart: Jaarfeest van de Herv. Meisjesver. „Martha" en „Jong Leven" in Irene. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Albert Jan en Arend Jan, zonen van H. J. Ulfman en G. Aanstoot, D 8. Gehuwd: A. J. W. van der Pluijm, 19 j. en G. B. Ceelen, 18 j. Aangifte is gedaan van de geboorte van een levenloos kind van G. Rensen en T. Vrolijk, Neerdorp 90. Ingekomen: H. Jansen van Neede naar Sparrenweg 1.E. Veneklaas van Goor naar Look 80. M. Wijtman van Bogor (Indonesië) naar Holterberg 71. H. T. Assink van Enschede naar Look 51. Vertrokken: B. A. Sigger van Look 31 naar Ermelo. R. Johannes van Holter berg 42 naar Almelo. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Week van 4 t.m. 10 Februari 1953. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat 55, tel. 362, Holten. Gevonden: klein bedrag aan geld; 1 lederen portemonnaie met inh.; 1 pakje margarine. Verloren: 1 paar kinderwanten rood met witte strepen; 1 br. lederen dames- portemonnaie met ritssluiting. COLLECTES VOOR HET RAMPENFONDS. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die op samenkomsten of brui loften een collecte willen houden voor de slachtoffers van de overstroming daar voor een collectebusje kunnen verkrijgen bij de penningmeester van het plaatse lijk comité voor de watersnoodleniging, de heer G. J. Bouwhuis, ten gemeente huize. HET IS TIJD, DR SCHWEITZER. Op verzoek van de N.V.V. Bestuurders- bond komt het Nederlands Volkstoneel op Zaterdag 28 Februari in Amicitia met het toneelspel in drie bedrijven van Gil bert Cesbron: „Het is tijd, Dr Schweit zer". Wie zich het spel herinnert van dit ge zelschap in „De wereld heeft geen wacht kamer", zal zeker gaarne deze avond wil len meemaken. Deze avond is behalve voor de leden van de bij het N.V.V. aan gesloten vakbonden ook voor niet-leden toegankelijk. Er is slechts een beperkt aantal plaatsen in dezen beschikbaar, zo dat men aangeraden wordt zich spoedig van kaarten te voorzien, zodra de voor verkoop wordt opengesteld. Het batig saldo zal ten goede komen aan het Rampenfonds. In ons volgend nummer hopen wij iets te kunnen vertellen over de inhoud van dit toneelspel, dat handelt over de grote mens Albert Schweitzer.

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 1