hu nin Oranje-Feestavond Landbouwers opgelet! I DIKKERS' 0PF0KV0ER I De kerk Ie Sorijar OPRUIMING 151/¥BE5TEII/J/C HIER OOK BIJ? ïaimx VBELT EVEN ER WIE BEZORGEN UW HUISBRAND DENNEN beuken- en berken Fa. H. Stokkers landbouwwagens voor slechts f 500.- Fa. G. J. Vlogtman Zn. LANDBOUWERS Voeder- en Weidedexg De rentabiliteit van de Rundveehouderij Landbouwmechanisatie Fa. H. Stokkers ORANJE-AVOND IN IRENE. O.C.H. en de Tegahaja's verzorgen op Zaterdag 31 Jan. in Irene in verband met de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix een Oranje-avond met mede werking van de accordeonisten „De J'e- lionca's" uit Almelo. Het geheel wordt een muziek-, zang- en toneelwedstrijd met prachtige prijzen. Men zie de advertentie in dit nummer. WERVING PERSONEEL RESERVE-RIJKSPOLITIE. Woensdagavond j.l. waren wij met de groepscommandant van de Rijkspolitie, adjudant Petter, enkele manschappen van de groep Holten en de vrijwilligers van de Reserve-Rijkspolitie in onze plaats, op bezoek in „Ons Huis" te Goor, waar een bijeenkomst werd gehouden van het re serve-personeel uit de omliggende ge meenten. De vergadering werd geopend door de districts-commandant, majoor N, J. Bijls- ma te Almelo, welke in het bijzonder welkom heette de burgemeesters vanDie- penkeim, Holten, Markelo en Goor en enkele belangstellenden. Kap. F. Mi G. Offermans uit Den Haag hield een korte toespraak, waarin hij de reden schetste van de vorming van de reserve-Rijks politie. Als er onver hoopt iets mocht gebeuren, hetzij door invloeden van buitenaf, of door binnen landse omstandigheden, dus door oor logsomstandigheden of binnenlandse on- lusteu of rampen, dan is de mogelijkheid zeer groot, dat de manschappen der. Rijlvspou.ie naar elders zmlen worden ge detacheerd. Belangrijke delen van ons land zouden dan van politie worden ont bloot en dat kan natuurlijk niet. Daarom zijn er flinke kerels nodig, welke de taak van de bestaande politie overnemen om orde en gezag te handhaven en zo op alle eventualiteien voorbereid te zijn. De vrij willigers, welke hiervoor nodig zijn, wor den opgeleid, geuniiormeerd en bewa pend en ontvangen de nodige sociale voor zieningen, opdat het dienstnemen bij de reserve-poiide voor hen geen financieel offer betekent. Het gaat er dus voor lopig om de nodige tijd voor opleiding en de practische dienst beschikbaar te stellen, waarvoor de vrijwilligers nog een kleine vergoeding ontvangen. Na deze toespraak werd de film ver toond „Wij leven vrij", waarin door de Regeringsvoorlichtingsdienst een beeld ge geven wordt van de omstandigheden, welke tot de tweede wereldoorlog leid den en van de gevaren, welke de vrije wereld momenteel in toenemende mate bedreigen. Een film, welkedoor haar realiteit een diepe indruk maakt op de toeschouwer. Nadat in de pauze een kop koffie was aangeboden door de provinciale af deling van Steun Wettig Gezag, volgde de vertoning van de Rijkspolitiefilm: „Hallo, Hallo, hier R.P. 10", welke een duidelijk beeld geeft van de talloze as pecten van de taak der Rijkspolitie. Het was voor de talrijke reservisten een prachtige gelegenheid om van de veel zijdige taak van de politie op het witte doek kennis te nemen. Majoor Bijlsma bracht kapitein Offer mans na afloop dank voor zijn komst naar Goor en deed een beroep op de re servisten in eigen plaats te trachten vrij willigers te werven om het korps der reserve-Rijkspolitie te komen versterken. De groepscommandanten zijn al.ijd gaarne bereid aan de adspirant-politie mannen de nodige inlichtingen te ver schaffen en hen bij hun aanmelding be hulpzaam te zijn. s GESLAAGDE AVOND VAN DE N.V.V.-BESTUURDERSBOND. De districtsbestuurder van de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, de heer R. Baarda uit Hengelo, was Zaterdagavond zicht baar verrast in café Maats zoveel leden van het NVV met hun vrouwen en ver loofden bijeen te zien. De Holtense Be- stuurdersbond hield daar haar jaarlijkse feestavond, welke druk bezocht was. De voorzitter, de heer Beijers, wees in zijn kort begroetingswoord op het groeiende saamhorigheidsgevoel en de so lidariteit van de Holtense arbeiders en wees op de betekenis van het vakvereni gingswerk. Een bijzonder woord van wel kom richtte hij tot de toneelclub „Ons Genoegen" uit Goor .en de spreker van deze avond, de heer Baarda. Hij bracht dank aai» zijn medebestuurders voor het werk, dat zij in het belang van de le den verrichten en voor de voorbereiding van deze avond, welke weer keurig in orde was. In zijn toespraak voerde de heer Baarda zijn gehoor mee terug naar het jaar 1886. Het jaar, waarin de Tweede Ka mer van haar recht van enquête gebruik maakte om een onderzoek in te stellen naar de toestanden en arbeidsverhoudin gen in de grote aardewerkfabriek van ltegout in Maastricht. Daar werkten de arbeiders 365 dagen per jaar van 16 uur, zo heeft Joh. Winkler het opge tekend in een boekje, dat handelt over Troelstra. Op een desbetreffende vraag van de enquêteur Reniers van der Loef zou Regout geantwoord hebben, dat hij zijn arbeiders drie dagen verlof had aangeboden, maar dat zij deze gewei gerd hadden. De arbeiders wisten in die dagen niet wat zij met hun vrije tijd doen moesten. Zij kenden die niet en bezaten ook niet de middelen om ze te kunnen doorbrengen. Door de kracht van de vakbeweging is hier een enorme ver andering in gekomen, al is het niet, zo als men het wel eens wil voorstellen, dat ze in een gespreid bedje komen. Daar hapert nog wel het een en ander aan. Men behoeft maar te denken aan de 166.000 werklozen van het ogenblik. Maar van de bewust geworden arbeidersklasse telt het NVV thans 425.000 leden. Met zijn door het congres in September j.l. vastgestelde welvaartsplan wil het de wegen aangeven, waarlangs verbeteringen gebracht kunnen worden. Spr. spoorde de aanwezigen aan er aan mede te wer ken, dat het NVV, dat in 1956 zijn gou- Sorijar is een kleine kampong, hier heel ver vandaan. Als men Indonesië gepasseerd is, moet Nieuw-Guinea nog in eindeloze verte opdoemen. In de buurt van de Vogelkop ligt Biak, het eiland waar onze vroegere plaatsgenoot, de heer B. Soer, werkt als hoofd van een school, in samenwerking met zijn Pa- poease goeroes. De kleine Papoea's wor den door hem onderwezen in de Neder landse taal, waarvoor ze grote belang stelling hebben. Niet alleen onderwijs problemen nemen de heer Soer in be slag. Hij heeft ook vobr het geestelijk en maatschappelijk leven van de in boorlingen oog. Zo ligt de kerk hem ook na aan het hart. In Sorijar, niet ver van hem vandaan, heeft de bevolking zelf met vereende krachten een eigen kerk gebouwd, met ruimte voor 400 mensen. In een brief aan de Zondagsschoolleiding alhier schrijft hij onder meer: „Alles uit de hand gezaagd, geschaafd. Een geweldig werk, en 't is een prima kerk geworden. Alleen cement kunnen ze niet maken en dat is nodig voor de vloer en de preekstoel. Kosten f 500.Daarom heeft m'n buurman, de heer Zindler, 1000 foto-briefkaarten van de kerk ge maakt, te verkopen a f 1.D.w.z. 50 ct. voor de foto-onkosten alles is hier even duur en 50 ct. voor de kerk." De heer Soer is bescheiden geweest en heeft slechts 100 fotokaarten naar de Zondagsschool, waaraan hij voorheen verbonden was als leerkracht, gestuurd, in het vertrouwen, dat het personeel een weg zal vinden om ze te plaatsen, wat ook toch zeker zal gebeuren. Naar werd meegedeeld zal de Zon dagsschool ook nog kleine Sorijar-kerk- fotokaarten laten drukken, die voor 50 cent worden aangeboden, om tegemoet te komen aan diegenen, die graag iets willen geven, maar weinig hebben te missen. Het ingezamelde geld wordt door be middeling van Ds W. P. Kramer, vloot- predikant, doorgezonden naar Biak. Onze Holtenaar en zijn Papoease vrienden op Biak zullen er door be moedigd worden en het vertrouwen in hem en het „Christelijk Westen" ver groot. Ds W. P, Kramer schrijft hierover nog: „Mijn plaatsing als vlootpredikant op Biak deed me in aanraking komen met een voor mij geheel nieuw Zendings terrein. Had ik destijds op Java een chauf feur, die, bij het zien van de drommen passargangers op Zondag, tegen me zeide: „Is dit nu het land, waarvoor ik als kleine jongen zilverpapier spaarde, en mijn cent in 't zendingsbusje deed?" als hij nu hier was en kon zien, hoe de gehele kampongbevolking 's Zondags naar de kerk gaat en er géén passar wordt gehouden, hij zou vermoedelijk meer tevreden zijn. Biak is Protestant. Een eiland, waar het Evangelie wortel heeft geschoten. Iedere kampong heeft zijn kerkje. Sorido b.v., vlak bij het Marinekamp, bezit een vrij groot gebouw. Opgetrok ken uit materiaal, dat zeer duidelijk zijn herkomst verraadt: pakkistenhout, eens gebruikt voor verzending van Ameri kaans oorlogstuig. Mooi is 't dus niet. Heel anders gesteld is het evenwel in de kampong Sorijar, 40 km. hier van daan. Daar is een kerkje in aanbouw, dat opvalt door stijl en gebezigd mate riaal. Op dak en vloer na is er slechts gebruik gemaakt van locaal aanwezige bouwstoffen, o.a. ijzerhout, maar helaas de bouw stond de laatste we ken stil. Een gesprek met de goeroe bracht 't volgende aan het licht. De kampong was aan 't eind van zijn financiële kracht, zodat men de Ambonnese aannemer de laatste twee maanden zelfs geen geld kon betalen en bovendien was er een schuld van f 200.voor reeds geleverd en verwerkt cement. Bij elkaar f 500. Nu is ons vriendelijk verzoek of U wilt helpen dit bedrag bijeen te bren gen door een foto te kopen van het kerkje te Sorijar. En wilt U er vooral aan denken, dat er dan in de kleine kampong Sorijar op Biak bijzondere blijdschap is, omdat men daar in een nieuw kerkgebouw kan zingen van het welbehagen, dat God óók in Papoea's heeft? Dat Zijn Zoon Jezus Christus óók voor hen in Bethlehem geboren werd? Ja, Christus voltooit de onvoltooide kerk tot aan het uiterste einde der aar de. Ook op de vèrste eilanden, gelegen aan de Stille Oceaan. Al de heid'nen, door Uw handen Voortgebracht in alle landen, Zullen tot U komen, Heer. (Ps. 86 5 berijmd)." den jubileum viert, de 500.000 leden mag bereiken. Na dit opwekkend woord voerde de toneelvereniging uit Goor het toneelspel van Ben van IJsselstein op: „Bazuinen rond Jericho". Het stuk speelt in de bezettingstijd en na de bevrijding op de boerderij van de oude Ailing, een gelovig mens, die drie onderduikers heeft, een student, een jood en een communist. Zijn zoon Geert, die hij wat kort gehouden heeft, verliet het ouderlijk huis en vecht aan het oostfront, waardoor Al link ook als verkeerd wordt aangezien. Er zijn spannende momenten, b.v. als de Duitsers paarden willen vor deren en het aantal politieke gesprekken is legio. Een dramatisch moment vormt het ogenblik, dat de zoon terugkeert en de onderduikers bij zijn vader aantreft. Het wordt de aanleiding, dat de vader zijn zoon doodschiet. De gewetenswroe ging laat hem niet meer los. Aandoenlijk is het moment der bevrijding en later de samenkomst op de nationale feestdag. Door de dialogen heeft de schrijver het stuk een diepere strekking gegeven, waar in het doel van de onnoemlijke offers en nieuwe ontwikkeling van het wereldge beuren het hoofdmotief vormen. De vertolkers van de rol van Margje, de enige vrouw in het stuk en van haar vader, de oude boer Alting, kregen van de voorzitter een extra bedankje voor hun prachtige spel, wiens woorden door een krachtig applaus werden onder streept. Toneelaankleding, grimering enz. waren keurig in orde. Na het toneelspel volgde nog een kleine verloting en werd er gezellig gedanst, waaraan de heer G. J. Aaftink en zijn zoon hun muzikale medewerking ver leenden. VOETBAL. Zal het bruine monster Zondag weer rollen? De kans is niet uitgesloten, dat de velden Zondag weer bespeelbaar zullen zijn, zodat het bruine monster zijn de buut kan maken in 1953. De clubs heb ben nu ook lang genoeg stil gelegen en het wordt tijd, dat de competitie 1952- 1953 afgewerkt kan worden. Voor onze elftallen staan de volgende wedstrijden op het programma: Wierden 2Holten 1 2.30 uur Holten 2—R.K.S.V. 2 2.30 uur „E.II.B.O. IN HET GEZIN". In de Woensdagavond j.l. in hotel Hol- terman gehouden vergadering van de af deling Holten van cle Ned. Bond van Plattelandsvrouwen heeft dokter Nagel hout een causerie gehouden over de eerste hulp bij ongelukken in het gezin. Hij werd daarbij geassisteerd door een viertal leden van de plaatselijke EHBO-afdeling, t.w. Mevr. B. Paalman-Wegstapel en de heren II. Tulier, D. Schöppers en P. Rugenbrink, welke onlangs hun diploma behaalden en thans enkele demonstraties gaven van de praktische toepassing van de eerste hulp. Dokter Nagelhout behandelde eerst uit voerig hoe de eerste hulp moet worden Verleend bij verkeersongevallen en der gelijke. Van betekenis is daarbij een rus tig optreden. Zorgen, dat de patien;t wordt toegedekt, zodat de lichaamswarm te zoveel mogelijk behouden blijft cn dat de omstanders verwijderd worden. Van grote betekenis is de wijze, waarop de getroffene wordt vervoerd, o.a. door mid del van een wollen deken en dat degene, die hulp verleent, zijn ogen en oren goed de kost geeft. Met een aardig grapje demonstreerde spr. hoe de eerste hulp niet moet worden verleend. In het tweede deel van z'n causerie behandelde dokter Nagelhout de eerste hulp, zoals die in het huisgezin te pas komt. Bij brandwonden is koud water b.v. het beste middel, maar daarbij gaat het natuurlijk om de verbrande delen van het lichaam. Neusverstoppingen bij kinderen door kralen, bonen, erwten en dergelijke worden dikwijls het gemakke lijkst verwijderd als de kinderen huilen en een slijmafscheiding de verwijdering van het voorwerp vergemakkelijkt. Ook behandelde spr. verslikkingen, kunstma tige ademhaling enz. Na de pauze werden door de genoem de leden van de EHBO-afdeling ver schillende handelingen en grepen gede monstreerd, o.a. 't vervoer op een deken, arm- en hoofdverbanden, aanleggen van en knevel om verbloedingen tegen te gaan, kunstmatige ademhaling, de brand- weergreep enz. De voorzitter van de EHBO-afdeling, de heer W. ten Berge, wekte de dames op lid te worden van de plaatselijke ver eniging en een cursus in eerste hulp te volgen. De presidente, Mevrouw H. Maats- Kevelam, bracht dokter Nagelhout en z'n 'helpers dank voor de leerzame causerie en demonstraties. In het huishoudelijk deel van deze ver gadering, welke aan deze lezing voor afging, kwam o.a. aan de orde een schrij ven van de Volkshogeschool Diependaal te Markelo betreffende een cursus voor plattelandsvrouwen, welke van 10-12 Fe bruari a.s. gehouden zal worden. Medegedeeld werd, dat dc jaarvergade ring gehouden zal worden op 20 Februari a.s., waarbij de verkiezing van een be stuurslid aan de orde zal komen wegens het periodiek aftreden van de secre taresse, Mevr. J. Jansen van de Brink, die echter herkiesbaar is. In de maand Maart hoopt men een ge zellige avond te houden, inplaats van de z.g. provinciale vergaderingen, waarbij een bepaalde provincie wordt behandeld. Deze avond zal o.m* gevuld worden met een boekbespreking of dergelijke. Officiële publicatie. De Groepscommandant der Rijkspoli tie te Holten deelt mede: dat zich op het Groepsbureau bevindt een merkloos zwart gelakt damesrijwel, voorzien van: electrisch licht (merk dy namo „Nordlicht"), nikkelen verroest stuur zonder handvatten, terugtraprem, kettingkast. Geen jasbeschermer. Dit rijwiel is in het laatst van No vember 1952 blijven staan bij het ge bouw Irene. Voornoemde Groepscommandant ver zoekt de eigenaar ten spoedigste dit rij wiel op te halen of inlichtingen omtrent de herkomst te verschaffen. De Adjudant-Groepscomm., R. PETTER. TELEVISIE Dinsdagavond om 8 uur komen „The Ramblers" op het televisiescherm in CAFÉ VRUGGINK. t Wordt weer prachtig. Vanaf Dinsdag opruiming van Boeken Postpapier Schilderijtjes enz. Holtense Boekhandel Notaris L. Bernard te Rijssen zal Maandag 2 Febr. a.s., v.m. 10 uur, in café „De Bakker", Haarstraat 50 te Rijssen, voor de Heren DE JONG SCHOUWENBURG pebliek verkopten: van de Noetseierberg, ge legen op de Ligtenberg: pl.m. 150 percelen dennen, geschikt voor sporen, slie ten en zaaghout, en pl.m. 100 percelen ltlaverruiters en vveidepaaltjes, alsmede pl.m. 50 percelen werk- en brandhout, al daar. De dennen gelegen aan het Holterfietspad bij de paddestoel en de beuken en berken bij de Wed. Wissink. Bezichtigen drie dagen vóór de verkoop, waarbij streng verboden hond mede te nemen. Aanwijzer Bosbaas Hege man. Betalen: 1 April a.s. Soliede borgen vereist. Tegen 1 Mei gevraagd 'n flink Boerendienstmeisje door E. Durberg-Wansink., Look 21, bij „De Dikke Steen". TE KOOP Best zw. bont pinkkalf, geb. 17-3-52, prima afst. Te bevr. bij de controleur J. W. Jansen. TE KOOP z.g.a.n. JAARSMA HAARD J. WANROOY, Kerkplein, Markelo. TE KOOP GEVRAAGD: 2e hands KINDERFIETS (meisjes). W. Beldman, Look 6, tel. 284, Holten. TE KOOP g.o.h. FORNUIS Kerkstraat 2, Holten. TE KOOP GEVRAAGD: 1 ha. BOSGROND. Aangeb.: gr. kabinet, Schrikdraadappar. „Afo" met draad en isolatoren. J. DE VRIES, Markeloseweg BK 12. BEZOEKT DE op 31 Januari (verjaardag prinses Beatrix), in Irene, te verzorgen door DE TEGAHAJA'S EN O.C.H. met speciale medewerking van de accordeonnisten ,DE JELIONCA'S" uit Almelo MUZIEK - ZANG - TONEEL Wedstrijd met PRACHTIGE PRIJZEN Entree f 1.Aanvang 8 uur Plaatsbespreken op 31 Jan. van 12 tot 12.30 uur, a 15 ct. Kaarten bij de heer J. Oosterkamp. WVWvWvVWWVWWVWWVWWVWVVW A.s. Donderdagmiddag 29 Jan. a.s., 2 uur, bij goed weer, allen naar J. W. VAN SCHOTEN, erve „De Wenste". Hier geven wij U een DEMONSTRATIE met een Itooilblazer en een gecombineerde lïïooI-sctioven-Mazcr. OOM WIJ leveren U onder garantie. Maaronze wagens vanaf 770.staan en blijven aan de spits. De kwaliteit van onderstel en bovenbouw garanderen U een haast onbeperkte levensduur. (Een verbetering aan dit type,is niet meer mogelijk.) Tevens een tweetal nieuwe modellen leverbaar (zeer doelmatige). Komt ze zien en laat U door ons inlichten. I Ook voor Uw KUIKENS H geeft 1 het beste resultaat 1 VAN HOLTEN EN OMGEVING, BEZOEKT IN ELK GEVAL DE LAATSTE in dit seizoen, georganiseerd door de Stichting voor de Landbouw in samenwerking met de R.L.V.D., welke zal worden gehouden op Vrijdag 30 Januari 's middags 1.30 uur in Hotel Gijsbers bij de Vee- markte te Rijssen. Spreker: de heer P. OOSTERVELD, bedrijfsleider van de Proef boerderij te Heino, over: De plaatselijke afdelingen van de in de Stichting voor de Landbouw samen werkende organisaties te Holten. Uit voorraad leverbaar: Kunstmeststrooiers, schijven- en schotel systeem. Bietensnijders en Stroobossen- snijders. Giervaten en pompen. Weidesiepen, zaad- en akkereggen. Ploegen, compleet vanaf f 110. Kruiwagens met luchtbanden.

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 2