GEBR. WANSINK ifecsc/tL?! a pas: n s Bijkantoor HOLTEN Spaarbank te Deventer Moderne vrouwen kiezen Fas-aan serviezen! Fa. Gebr. Wansink „Voldoet Coöperatie in het algemeen aan de ge wekte verwachtingen?" Bezoekt allen deze belangrijke bijeenkomst! „TOMORIN" Drogisterij Van Leeuwen Verwerping van Krentenbrood Speculaas enz. BAKKERIJ HARTSUIKER 20% korting stoom- en verfgoederen „De Achterste Molen" BELTMAN - Dorpsstraat 8 8 8 8 8 O.C.H. „HET WITTE LEGIOEN" BAZAR MAISVERBOUW EN MAIS- VERWERKING. De Zelfmengers Gebr. Dikkers, C. A. Müller, Gebr. Veldhuis en Gebr. Wan- sink hadden Donderdagavond de land bouwers van Holten en omgeving uitge nodigd tot het bijwonen van een film avond met lezing over „De verbouw van Mais", door Dr Bast, voorheen veearts te Sas van Gent, thans verbonden aan de N.V. Stijfsel en Glueosefabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent (Z.V1.). Een flink aantal landbouwers had ge hoor gegeven aan de uitnodiging, doch gezien de belangrijkheid van het onder werp en de schitterende kleurenfilm „Nederland verbouwt Mais voor de In dustrie", die werd vertoond, had Amici- tia geheel bezet moeten zijn. Namens de Zelfmengers sprak de heer H. J. Wansink een woord van welkom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot Dr Bast en enkele van zijn medewer kers. Dr Bast, hierna het woord verkrijgen de, deelde mede, dat de film „Nederland verbouwt Mais voor de Industrie" ver vaardigd werd met medewerking van de Landbouw Voorlichtings Dienst door de N.V. Stijfsel- en Glueosefabriek te Sas van Gent. In April van dit jaar ging de première in besloten kring in Den Haag, waarbij o.a. tegenwoordig was de directeur-ge neraal voor de Landbouw Dr Ir Louwes. Later werd de film vertoond even eens in besloten kring voor de Com missaris der Koningin in Zeeland, de Zeeuwse burgemeesters en de besturen van Landbouw-organisaties in de pro vincie Zeejand. Het is vanavond, aldus Dr Bast, voor de 3e keer, dat de film in het openbaar wordt vertoond. Deze film is voorname lijk bestemd voor de telers van mais, vooral voor die telers die wonen in het Z.W. deel van ons land. De Stijfsel- en Glueosefabriek te Sas van Gent en de N.V. „De Bijenkorf" te Koog aan de Zaan stimuleren de ver bouw van mais. Deze beide maisverwer- kende bedrijven zouden, om in de be hoefte van de industrie te voorzien, no dig hebben de opbrengst van 35.000 a 40.000 h.a., terwijl ter voorziening van de veevoedersector nog een aanmerke lijk groter areaal nodig zou zijn. Voor lopig zal men deze voorziening in eigen behoefte als een ideaal hebben te zien, dat niet is te verwezenlijken. De bedoe ling van de industrie is niet zo direct om een heel groot areaal mais te krij gen voor eigen behoefte, maar om de maisverbouw in ons land mede te hel pen bevorderen door contracten af te sluiten voor verbouw bij de teler'. De regering acht dit mede van groot belang gezien de dollarpositie van ons land. Tot nog toe wordt bijna alle mais geïmporteerd uit Amerika en deze im port moet betaald worden met z.g.n. „harde valuta". Spr. wekte de landbou wers dan ook dringend op om mais te verbouwen ten behoeve van de Neder landse Industrie. De heer Wansink dankte Dr Bast voor zijn leerzame lezing en voor het verto nen van de prachtige kleurenfilm. GESLAAGDE DEMONSTRATIE. Door de N.V. „Rolls Clow" te Baarn, Hoofddealer voor Deventer en Omstre ken de heer Han Würtz te Deventer, werd Dinsdagavond in zaal Holterman een geslaagde demonstratie gegeven met diverse kachels, fornuizen, vergassers, haarden en kookplaten, die met petro leum gebrand een dergelijke hitte geven, dat de demonstranten hierover eigenlijk niets meer behoefden te vertellen. Over de capaciteit en de zuinigheid hoe belangrijk in deze tijd van geld- schaarste stonden de aanwezigen hoofdzakelijk dames verbaasd. Een flinke kachel verwarmt met gemak b.v. een vertrek van 200 M.3 en verbruikt voor 10 a 11 cent petroleum per uur. De heer Würtz demonstreerde ook de Rolls petroleumhaard „Portaray". Dit haardje, dat zeer gemakkelijk verplaats baar is, brandt ruim 32 uur op 4 liter petroleum en geeft enorme warmte. En kele dames waren van de voordelen van deze kleine haardjes overtuigd en koch ten direct. BAZAR VAN DE BERGRUITERS. De grote bazar, die de L.R. „Bergrui- ters" Woensdag j.l. (Dankdag) in zaal Vosman hielden onder het motto „Kom d'r in", werd zeer druk bezocht en al zijn de financiële baten nog niet bekend, toch kan wel worden aangenomen, dat het doel van de organisatoren ver steviging van de kas wel is bereikt. Burgemeester Enklaar, ere-lid van de vereniging, opende Woensdagmiddag 12 uur de bazar met een korte toespraak, waarin hij wees op het grote belang van de ruitersport en op de belangrijke plaats die deze vereniging in de Hol- tense gemeenschap inneemt. De burge meester besloot zijn toespraak met de Bergruiters. veel succes toe te wensen. Eveneens wees Mr Enklaar op de vele fraaie successen, die de Bergruitrs steeds weer weten te behalen op hippische fes tijnen, waardoor ze niet alleen de naam van? hun vereniging hoog houden, doch ook die van de gemeente Holten. De voorzitter van de bazarcommissie, de heer J. Wiggers, dankte de burge meester voor zijn bereidwilligheid om deze bazar te openen en deed verder 'n beroep op de aanwezigen om op deze bazar royaal in de beurs te tasten, zo dat de kas van de vereniging verste vigd mocht worden. De bazar was hiermede geopend en de aanwezigen kregen gelegenheid om hun geluk te beproeven bij de sjoelbak, de werptent, vogelpiek, holaspel en niet te vergeten de buksbaan. 's Middags tussen 2 en 5 uur werd de bazar buitengewoon druk bezocht en 's avonds was de belangstelling groot. Zaterdagavond 8 Nov. zal de bazar geopend zijn van 7 tot 9.30 uur, waar na verkoping van overgebleven goede ren zal plaats hébb.enA terwijl dan te vens de trekking zal zijn van de verlo ting, met als hoofdprijs een bout van een koe. Er zijn Zaterdagavond nog loten ver krijgbaar. SAMENWERKING TUSSEN O.C.H. EN KINDERZEGELCOMITE. De Kinderpostzegelactie is reeds door de schooljeugd in de gemeente Holten geopend, maar wanneer wij de postze gels, die per maand in Holten gebruikt worden, laag taxeren op een bedrag van f 1400.blijkt dat er nog meer in onze plaats kan gebeuren om ons aandeel bij te dragen aan de pl.m. 50.000 kinderen, die weer van deze landelijke actie zul len profiteren. O.C.H. bracht uitkomst door een ge deelte van de opbrengst van haar op voering van „Het Witte Legioen" op 15 November a.s. af te staan voor de Kin derpostzegelactie. Van elk entreekaartje, dat voor de ge wone prijs van f 1.25 verkrijgbaar is, staat O.C.H. f 0.55 af voor de Kinder postzegelactie. Hoe meer mensen dus deze avond be zoeken zoveel te meer wordt er voor de actie „Voor het Kind" gedaan. Een aardige gedachte is het ook, dat men kan plaatsbespreken tegen een be stelling van 23 ct. Kinderpostzegels. Het plaatsbespreken kost dus feite lijk maar 10 cent (dat-is de toeslag op de zegels) en wie kan bezwaar maken, inplaats van op het postkantoor bij het comité voor 13 cent postzegels te Kopen, welke men het hele jaar kan gebruiken om op z'n post te plakken. Elders in dit blad treft U het verslag aan van de eerste opvoering van „Het Witte Legioen", op Dankdag. Het is de moeite waard om het te gaan zien, ja zelfs om het voor de tweede maal te gaan zien. In een advertentie in dit blad kunt U zien waar U kaarten kunt halen en waar en wanneer U plaatsen kunt bespreken. STAATSVIJAND No. 1. Onlangs is een rattenbestrijdingsmid- del in de handel gebracht onder de naam „Tomorin". „Tomorin" werkt volgens een geheel ander principe dan de tot nu toe be kende bestrijdingsmiddelen van ratten en muizen. Het „Tomorin" wordt op door ratten en muizen belopen paadjes en in gaten en schuilhoeken gestrooid, het poeder blijft aan vacht, poten en staart zitten en wordt bij hun dagelijks „toilet" door de knaagdieren afgelikt. Het werkzame bestanddeel van „To morin" is Dicumarol, dat de vorming van prothrombine in de lever verhin dert. De ratten en muizen krijgen elke dag wat van het vergif binnen en na enkele dagen heeft dit onherroepelijk de dood tengevolge. GOEDE ZANGUITVOERING VAN H.G.K. Voor de uitvoering, welke Holtens Ge mengd Koor Woensdagavond in Amicitia gaf, bestond flinke belangstelling. De uitstekende wijze waarop het ze vental liederen werd gezongen, dat bij deze gelegenheid het vocale programma vormde, tonen aan, dat H.G.K. onder leiding van de heer Warmink goede vor deringen heeft gemaakt. De zang werd geopend met „Avond stond" van Otto de Vaal, en zo werden o.m. achtereenvolgens ten gehore ge bracht het bekende werk van Robert Stolz „Alf der Heiden blühn die letze Rosen", „Rozen in Tirol", een arrange ment uit de operette „Der Vögelhand- ler", het concoursnummer van de afge lopen zomer „Villanella alla Napolitana", het Italiaanse herderslied, en „Sterren pracht" uit de opera „Die Fledermaus". Vooral het laatste nummer viel door haar goede vertolking erg in de smaak. Het koor mocht dan ook telkens een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Na de pauze bracht de toneelclub uit de leden onder leiding van de heer Piet Bos een blijspel voor het voetlicht „Bennie als huisknecht", dat door zijn komische in houd de lach telkens in de zaal deed opklateren en een vrolijk slot vormde voor het gegeven programma van deze avond. Ook de spelers en speelsters ontvingen een spontaan applaus na afloop van de beide bedrijven. De avond was geopend door de voor zitter, de heer W. Dollekamp, welke in het bijzonder de burgemeester en de ge nodigde afgevaardigden der zuster- en nabuurverenigignen welkom heette. De heer Dollekamp sloot de avond met het overhandigen van enkele kleine ge schenken en woorden van dank aan het adres van de heer Bos voor diens mede werking en de heer J. ten Wolthuis, welke geen lid is van H.G.K., voor diens spel. Hij dankte ook nog in het bijzonder de dirigent, de heer Warmink, welke hij si garen, en mevr. Warmink, welke hij bloe men aanbood. FILMAVOND VAN DE SCHOOL- KRING DIJKERHOEK. De vorige week werd vanwege „De Schoolkring Dijkerhoek" in café „Het Bonte Paard" van de heer H. Klooster boer de eerste filmavond gehouden in dit seizoen met het eigen projectie-appa raat. De voorzitter, de heer G. H. Wanders, opende de avond met een kort welkomst woord. Doordat de film van H.M.V. over Hol ten niet op het toestel paste, kon deze niet worden vertoond, maar werd een ander aardig filmpje gegeven, n.l. „De dappere brandweerman". De hoofdfilm was een rolprent over de binnenlanden van Borneo, welke de aanwezigen een beeld gaf van de zeden en gewoonten van de bevolking van Borneo en tal van bijzonderheden van dit grote eiland in de Indische archipel. Er werden nog enkele andere filmpjes vertoond, welke evenals de hoofdfilm wel in de smaak vielen. Na een gezellig na praatje werd de avond door de heer Wan ders gesloten. Een bescheiden blik in Holtens verleden li. Een elftal onderwerpen wordt gere kend te behoren tot de voornaamste, welke de gemeenteraad in het verslag jaar heeft behandeld. Enkele dier aan gelegenheden willen wij hier niet on vermeld laten. 1. Vaststelling van het hondenkohier ten bedrage van f 73. 2. Vaststelling van de begroting voor het jaar 1867 en wel in Ontvangst f 6802,02 Uitgaaf f 6712,465 Waarschijnlijk batig saldo f 89,555 3. Deelneming in de spoorwegen Am sterdamAlmelo en Scheveningen Amersfoort met zijtak naar Leiden en de haven te Scheveningen voor f 4000. Hoofdstuk IV van hét gemeentever slag bevat een opgaaf inzake de geld middelen. Blijkens de door gedeputeerd^ staten afgesloten rekening hebben de ontvangsten over '66 bedragen f 6207.46 en de uitgaven f 5820.20 Batig saldo f 387.26 De gemeenteschuld bedroeg op 1 Jan. 1866 f 3400.waarin begrepen was 'n geldlening, oorspronkelijk groot f 3100.- 4 °/o 's jaars, aangegaan voor de aan leg van de grindweg van Laren naar Holten. Tot bestrijding der kosten ener procedure contra de heren A. en D. J. Helderman te Holten, welke de gemeen te verloor, moest een bedrag van f 900.- worden opgenomen. Deze financiële manipulaties zijn in een tweetal over zichten verwerkt. Omtrent de situatie van de gemeente eigendommen, -werken en -inrichtin gen gaan wij te gast bij hoofdstuk V. De eigendommen, niet bestemd voor de publieke dienst, bestonden uit: 8 bunders, 118 roeden en 190 ellen weiland, 155 roeden en 70 ellen heide, 34 roeden en 31 ellen bouwland. (1 roede 3,68 meter.) Inzake de eigendommen voor de pu blieke dienst bestemd, vermeldt 't ver slag, dat behalve de toren, welke steeds zonder spits is, de toestand van de ove rige gebouwen, als daar zijn de scholen en hoof donder wijzers woningen en de wacht- en brandspuithuisjes, bevredi gend is. De hoofd- of dorpsschool is aanmer kelijk vergroot en kan thans de ter school gaande kinderen bevatten, aldus burgemeester en wethouders. Het bestuur van de marke Holten moest voorzien in het onderhoud van nagenoeg alle zandwegen. De toestand dier wegen was tengevolge van de hoge waterstand niet bevredigend. Hoofdstuk VI geeft ons enige inlich tingen over de medische- en gemeente politie. De algemene gezondheid der in gezetenen wordt verblijdend genoemd. Ziekten van epidemische aard zijn niet voorgekomen; slechts enkele geval len van typhus werden geconstateerd. De ziekte had een gunstig verloop. De gemeente telde twee geneeskun digen, n.l. de heren A. Goethart en Th. van Urk, die tevens de armenpractijk uitoefenden. Naast de veldwachter Van Ulsen was er nog een rijksveldwachter, die spe ciaal belast was met het toezicht op de jacht en de visserijen. Omtrent de brandweer wordt ver meld, dat zij aan haar doel bleef beant woorden. Drie maal in het jaar 1866 moest de brandweer uitrukken. De laat ste brand woedde op 19 October van dat jaar. Zeven huisjes zijn toen een prooi der vlammen geworden. De kosten der brandweer hebben f 36.28 bedragen. Het volgende hoofdstuk bevat enige gegevens over de nationale militie en schutterij. Het aandeel der gemeente in de lichting 1866 was 1/3 van het aantal ingeschrevenen, zijnde 24. De werke lijke sterkte van de schutterij was 120 man, waarvan er 61 in actieve dienst waren en 59 tot de reserve behoorden. Het achtste hoofdstuk handelde over de kerkelijke zaken. Holten telde twee kerkelijke gemeenten, n.l. de hervorm de en de christelijke afgescheiden ge meente, die elk een dienstdoend leraar hadden. De toestand van onderwijs, kunsten en wetenschappen wordt uiteengezet in hoofdstuk IX. Het aantal leerlingen van de dorps- en buurtschool bedroeg ge middeld 345, waarvan er 113 kosteloos onderwijs mochten genieten. In ons eer ste artikel hebben wij al enige mede delingen gedaan over de scholen en het onderwijzend personeel, zodat wij daar aan hu gevoegelijk kunnen voorbijgaan. Burgemeester' en Wethouders laten in het hoofdstuk, dat tot titel draagt „Arm wezen", een optimistisch geluid horen. Zij zeggen n.l., dat de toestand dien aangaande beter was dan in 1865, om dat er meer werkgelegenheid was. Slechs in drie gevallen moest van ge meentewege onderstand worden ver leend tot een bedrag van f 135.60. Een volgend maal willen wij iets meedelen over landbouw en veeteelt. W. O. Met grote vreugde en 'dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte van onze zoon WILLEM ALBERT H. W. GOORMAN g G. A. GOORMAN- Koeleman Holten, 6 Nov. 1952. Nog treurend over het verlies van Vader over leed heden in het St. Jozef ziekenhuis te De venter plotseling zacht en kalm geheel onver wachts onze innig ge liefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder GERRITDINA GROOT NULEND Wed. v. J. Oolbekkink, in de ouderdom van 66 jaar. Dat zij moge rusten in vrede is de wens van haar diep bedroefde kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Holten, 2 Nov. 1952. Wegens huwelijk van de tegenwoordige gevraagd tegen Januari een NETTE DIENSTBODE voor dag en nacht. Hoog loon. A. PAGRACH, Oranjestr. 33, Holten. Gevraagd: FLINKE LOOPJONGEN hoog loon. J. G. P. MüLLER, Dorpsstraat 61, Holten. van de Geopend iedere Woensdag van 9.30 tot 12.15 uur Kent U onze Spaarbusjes? Zo'n busje helpt U sparen! KIEST DOaOOM VOOR BETER BROOD: Omdatzij met één enkel onderdeel van een servies kunnen beginnen en ieder stuk afzonderlijk kunnen bijkopen, Omdat... het kopen van een PAS-AAN servies geen directe zware financiële lasten noch enige extra kosten met ztch meebrengt; Omdat... de kwaliteit van deze porse leinen serviezen bijzonder fraai is en de sortering zeer ruim! Doe een goede keuze uit de grote sor tering bij Prospectus op aanvraag verkrijgbaar. U ziet 't groeien stuk voor stuk. QAJVWWIAASWWWWWMWWWWWIAAAA Op deze actuele vraag zal de heer DOPPEN, propagandist van de Stichting voor Nederl. Zelfstandige Handel en Industrie (Z.H.I.) op Donderdagavond 13 Nov. a.s. in „Amicitia" het antwoord geven. Aanvang 7.30 uur. Toegang vrij. DEBAT VRIJ! NIEUW PREPARAAT ter verdelging van Ratten en Muizen. Afdoende werking door zelfvernietiging. Men leze de persberichten in Landbouwbladen Telefoon 260 OP ZATERDAGAVOND 15 NOV. A.S. Zie volgende aankondiging. op alle EPE. Maakt gebruik van deze aanbieding en brengt Uw goederen naar O O O O O O O O O O O O O Kinderzegel-comité ZATERDAG 15 NOV. in Amicitia opvoering van: Aanvang 8 uur. Entree f 1.25 Vanaf heden kaarten verkrijgbaar bij: Mevr. J. Jansen v. d. Brink, Dorpsstraat 45 Mevr. Assink, Dorpsstraat 37 Mej. E. v. d. Ridder, Molenbelterweg 19; na 17 uur Mevr. B. Beijers-ITolterman, Ilolterberg 13 Mevr. W. G. Berends de Graaf, Aalpolsweg 36 J. Oosterkamp. Te Dijkerhoek: Mevr. H. Wanders-Greve Mej. M. Bosman. Te Espelo: Mevr. E. E. Hiddink-Hassink. Plaatsbespreken elke dag van 1 tot 2 uur bij Mevr. J. Jansén-v. d. Brink; en op Zaterdag 15 Nov. des middags van 3 tot 4 uur aan zaal Amicitia. Kosten plaatsbespreken f 0.10 plus bestelling van 13 cent postzegels of totaal 23 cent kinderzegels. 20, 21 en 22 NOVEMBER IRENE". Voor elk wat wils. En bovendien steunt U, alleen door uw komst al, een goed doel. WE VERWACHTEN VELEN. DUS OOK U! VWWWWNAA/s/WVWWVVWVWVWVWWV'

Holtens Nieuwsblad | 1952 | | pagina 2