Boerenleenbank „Holten" Plaatselijk Nieuws GESLOTEN zal zijn. Adreswijziging KOL WEG 19 Officiële publicatie. :rke EE: No. 14. Jaargang 4. ZATERDAG 5 APRIL 1952. Verschijnt elke Zaterdag. ;sei zy oed ide> HOLTENS NIEUWSBLAD IJD ;lijk .B.S" De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsbladi.o. te Holten. Telef. K 5JfSS - 284 Adv.-prijs: 115 m.m. (a contant) f 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 DE G.O.S. BOEKTE GOEDE ,lgt RESULTATEN. )ort De plaatselijke afdeling van de „Gel- oek- ders-Overijsselse Coöperatie voor Slacht- voovee, Fokvee en Gebruiksvee" hield Arli Woensdagavond onder voorzitterschap van de heer J. W. Boode haar jaarver- D dering in hotel Holterman. "W In z'n openingswoord heette hij in het oek bijzonder welkom de heer A. Nijhof, H hoofd van de buitendienst der G.O.S. en Jan- de nieuwe leden en sprak de hoop uit, dat het ledental zo door mag groeien, seds Uit het jaarverslag van de secretaris, /ed-de heer H. Stoevénberg, bleek, dat de we-G.O.S. wederom goed geboerd heeft. Het ledental is de 10.000 bijna genaderd, zul- Ook de afd. Holten mag zich verheu- bal- gen in een buitengewone omzetverlioging, nl. ruim 50 Zij bedroeg ruim f 300.000. Het ledental der afdeling is gestegen tot 45. De kascontrole-commissie bracht bij monde van de heer J. H. Sprokkereef verslag uit. en stelde de vergadering voor de secretaris décharge te verlenen voor het keurige beheer en dankte hem voor de zorg, die er aan besteed was. Na de pauze hield de heer A. Nijhof een inleiding en begon met de vraag: „Welk doel stellen wij aan de Coöpera tieve Vee-afzet?" Zijn antwoord luidde: le. Om invloed te krijgen op de Vee- en vleesmarkt. Dat het vertrouwen in de G.O.S. groot is, blijkt wel uit het feit, dat de Konink- lijke landmacht het benodigde slachtvee van de Coöperatie betrekt. Ook het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland betrekt de vleeswaren van de Coöp. Vleescentrale. 2e. Alle boeren te organiseren. Als de groei zo doorgaat worden de Exportslachterijen spoedig te klein. Er wordt over gedacht om in de ngj slappere zomermaanden groenten in te j blikken. De Wierdense export slacht zoveel mo- j gelijk de zware varkens en de Twellose export de baconvarkens, waar veel ham men ingeblikt worden voor de exxport. Jfl De darmen van Twello, Assen en Ak- krum worden voor het merendeel in Wierden bewerkt, welke hiervoor een spe- A ciale afdeling heeft. Hier zetelt ook de Centrale darmen- handel van de Coöp. Vleescentrale. De Vleescentrale brengt in de toe komst alle vleeswaren onder hetzelfde etiket in de handel, n.l. HOY (iets lek kerder) De G.O.S. beschouwt de gebruiksvee- handel als een service aan de boer, welke er een dankbaar gebruik van maakt, ge zien de enorme omzetverhoging. Een groot succes zijn de verschillende voorraadbedrijven, waar steeds t.b.c.- en abortusvrij vee met goede productie- gegevens in voorraad is. Het slachtvee is en blijft het hoofd doel van de G.O.S. HÉ Amerika, dat veel graan verbouwt, heeft geen vleesoverschot, doordat de varkens daar veel aanleg tot spekvor- ming hebben. Amerika kan het spek voor f 1.50 op de markt brengen, wij daarentegen voor f 2.50. Daarom zijn wij gedwongen in de vleesrichting te fokken, want Amerika ik. en de Engelse markt zijn de geregeldste afnemers. Vandaar dat de G.O.S. 3 cent premie j geeft op de Ia en Ha baconvarkens van sn de leden om de drang tot het mesten van een le kwaliteit bacon te stimule- ren. Ook het geconcentreerde voer heeft de kwaliteit opgevoerd. 5 Het met regelmaat mesten van bacon en zware varkens werkt een stabiele prijs f in de hand. Spreker wijst nog op het belang van f de Nuka's voor de vleeswarenbereiding. 0 Van de gelegenheid om vragen te stel- f len werd dankbaar gebruik gemaakt, 0 welke vragen door de inleider werden beantwoord. Hierna bracht de voorzit- 9 ter de heer Nijhof dank voor zijn leer- zame inleiding. COÖP. BOERENLEENBANK „HOLTEN" HAD GOED JAAR. In hotel „Holterman" werd Vrijdag avond de jaarvergadering gehouden van de Coöp. Boerenleenbank „Holten" on der voorzitterschap van de heer G. J. Stevens, die in zijn openingswoord de ernstige ziekte memoreerde van twee le den van de Raad van Toezicht, n.l. de heren J. Sluiter en Hm. Krikkink, die beide tal van jaren hun beste krachten aan de bank hebben gegeven. (De heer Sluiter, die Zondagmiddag is overleden, was van 15 April 1929 tot aan zijn ster ven voorzitter van de Raad van Toe zicht, zo werd ons van de zijde der bank desgevraagd medegedeeld. Red. H. N.). Voor de boerenstand, aldus voorzitter Stevens, is het jaar 1951 over het alge meen niet slecht geweest. Voor de bank liet 1951 zich aanvankelijk niet zo gun stig aanzien. De regering nam drasti sche maatregelen om inflatie tegen te gaan en deze maatregel trof natuurlijk ook onze bank, al moet direct gezegd worden, dat de gevolgen voor de bank te Holten niet zo ernstig zijn geweest als aanvankelijk werd gevreesd. Nadat als stemopnemers waren aan gewezen de heren Hm. Slijkhuis en H. W. Wechstapel, werden door de kassier, de heer H. J. Oolbekkink, de notulen gele zen van de vorige jaarvergadering, wel ke onder dank werden goedgekeurd en vastgesteld. Door de kassier werd vervolgens ver slag uitgebracht over het boekjaar 1951, waaraan wij het volgende ontlenen: Ontvangen spaargelden f 1.150.687.22, bijgeschr. rente spaargelden f 93.850.10. Terugbet. spaargelden f 1.304.118.70. Er werd over 1951 f 153.431.48 meer terug betaald dan ingelegd, terwijl aan voor schotten bijna f 100.000 meer werd ge geven dan terugontvangen. Het weder- opbouwen van de door oorlogshandelin gen verwoeste boerderijen houdt nauw verband met deze belangrijke opnamen. Van de voorschotten werd afgelost f 58.921.30, met welk bedrag weer an dere hypotheekvragers geholpen kun nen worden. Aan voorschotten werd in 1951 uitge zet f 151.206.40. Het aantal voorschotten bedroeg over 1951 208 (v. j. 196). De ontvangsten in lopende rekening bedroegen f 10.850.899.52 en de uitgaven f 10.666.378.41. De omzet lopende rekening (rekening courant zakenlieden) nam over 1951 met niet minder dan V/2 millioen toe. Het aantal rekening courant-houders nam over 1951 toe met $2 en bedroeg op 31 December 107. Het saldo spaargeld (schuld van de bank aan de spaarders) bedraagt f 4.199.032.19. De netto winst over 1951 bedroeg f 3441.79. Op 31 December 1951 was het saldo van het reservefonds f 149.565.26. Uit de toelichting, die door de heer Oolbekkink werd gegeven op deze cijfers bleek, dat de bankzaken van jaar tot jaar in omvang toenemen. Verkiezingen. Als lid van het bestuur werd met alge mene stemmen herkozen de heer D. B. Nijland. Deze nam de herbenoeming aan en dankte voor het wederom in hem ge stelde vertrouwen. Inplaats van de heer J. Sluiter werd als lid van de Raad van Toezicht geko zen de heer Hm. Slijkhuis. Bij de rondvraag werd nog gesproken over de rente voor gelden in rekening courant, waarbij de kassier een duidelijke uiteenzetting gaf van de mogelijkheden van rekening-courant-giro-verkeer tus sen zuivelfabriek-lid/leverancier, waar door onnodige risico's van geldtransport en renteverlies worden voorkomen. DE EMMABLOEM-COLLECTE. Het Bestuur van het Groene Kruis verzoekt ons de aandacht van onze lezers te willen vestigen op de Emmabloem- collecte, welke op 11 en 12 April a.s. ge houden zal worden. Er worden voorbereidingen getroffen om ook inderdaad het Emmabloe'm- speldje overal in de gemeente op een van de beide dagen misschien in en kele gevallen wat later aan de inge zetenen aan te bieden. Is het nog nodig deze collecte bijt U aan te bevelen? De tuberculose is wel zo'n bekende ernstige volksziekte, dat men niemand behoeft te vertellen, dat met haar bestrijding tonnen gelds ge moeid zijn. Zoveel heeft onze Groene Kruisvereniging niet nodig, want zij werkt door de vervulling van haar taak en door het liefdevolle werk van haar wijk verpleegster reeds dagelijks mee aan de bestrijding dezer ziekte. Door middel van de contributies en de rijks- en ge meentelijke subsidies. Maar zij heeft een potje gevormd, waaruit zij ontbrekende verpleeggelden aanvult en waaruit zij bij het laatste Kerstfeest de patiënten uit Holten in sanatoria een fruitmand kon zenden, die zeer dankbaar werd ontvan gen. Helpt haar die taak te blijven ver vullen en een reserve te vormen, opdat voor een ieder de mogelijkheid van ver pleging open staat. Geeft mild als U het Emmabloemspeldje wordt aangeboden. JAARVERGADERING CHR. ORANJE VERENIGING. In een der lokalen van de Chr. school kwamen Maandagavond j.l. de leden van de Chr. Oranjevereniging „Vreest God, eert de Koning" in jaarvergadering bij een onder voorzitterschap van de lieer J. Kroon, die deze bijeenkomst opende met' gebed en Schriftlezing. In zijn openingswoord heette de voor zitter de aanwezigen hartelijk welkom en zei, dat het goed is na een afgeslo ten verenigingsjaar, even stil te staan en om te zien. Spr. zeide verheugd te zijn, dat zo velen ter jaarvergadering zijn gekomen om terug te zien op het geen 1951 voor de Christelijke Oranje vereniging heeft gebracht en betekend. De secretaris, de heer Js. Beldman, bracht hierna het jaarverslag uit en liet de voornaamste gebeurtenissen de revue passeren. Door de penningmeester, de heer H. J. Westerik, werd het finan cieel verslag uitgebracht, waaruit o.m. bleek, dat er over '1951 een batig saldo was van f73.24. De kascontrolecommissie, die bestond uit de heren E. Jansen en Hs. Landeweerd, bracht bij monde van laatst genoemde een gunstig verslag uit en de penningmeester werd decharge verleend voor zijn beheer. Tot leden van de kas controlecommissie 1952 werden benoemd de heren Hs. Landeweerd en J. W. Jan sen. De aftredende bestuursleden, de he- Accountant Belastingconsulent Bijkantoor Holten, Oranjestraat 34, o.l.v. W. Müller Het adres voor de behandeling van Uw belastingaangiftebiljetten, inrichting en verzorging van Uw boekhouding ren Js. Beldman, Joh. Bosschers, J. Lub- bersen en J. Meerman, werden allen her kozen. Na de pauze waarin een kleine tractatie werd aangeboden ging men over tot bespreking van de te houden feesten. De voorstellen van het bestuur werden door de vergadering aangenomen. Op 30 April (Koninginnedag) zal er voor de kinderen feest zijn in gebouw „Reho- both". Het programma zal door de jonge lui zelf worden verzorgd, 's Avonds zal er in „Irene" een feestavond zijn, waar aan OCH zal medewerken. In principe werd besloten om deze zo mer nog een buitenfeest te organiseren. De vergadering werd hierna door de heer Js. Beldman met dankgebed ge sloten. HIPPISCH FESTIJN OP PAASMAANDAG. Groot aantal inschrijvingen. Het altijd zo actieve bestuur van de Landelijke Rijvereen. „De Bergruiters" alhier organiseert op Paasmaandag een groot concours hippique op het erve „Zandvoort" (D. Hariing), waaraan door meer dan 70 ruiters zal worden deelge nomen uit Diepenheim, Goor, Markelo, Almelo, Wierden, Hellendoorn, Nijver- dal en Holten. Voor het springconcours klasse N en klasse B hebben reöp. 38 en 34 ruiters ingeschreven. Verder vermeldt het programma: Car- rousselrijden en keuring van het type landbouw-rijpaard. Al met al wacht de liefhebbers van paardensport en dit zijn er in onze gemeente zeer veel een prachtige middag. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. HOLTENSE KUNSTCLUB (HKC). „Bloei, verval en opkomst van de glazenierskunst Hoogst interessante en leerzame avond. Toen in de eerste bijeenkomst van de HKC in dit winterseizoen op 14 Februari j.l. Dr. J. P. Nagelhout de talrijke aan wezigen vroeg of men interesse had voor een voordrachtavond over de glazeniers- kunst, gingen zeker 200 vingers omhoog en de verwachting was dan ook, dat „Amicitia" voor het grootste deel bezet zou zijn bij gelegenheid van de lezing met lichtbeelden, die de heer Joh an, Schilt, glazenier te Overveen, Donder dagavond van de vorige week hield over het onderwerp: „Bloei, verval en op komst van de glazenierskunst". De opkomst voldeed helaas niet aan de verwachting. Nogmaals: helaas niet. De thuisblijvers zullen wellicht van gedachte zijn geweest, dat het toch wel niet zo heel veel bijzonders zou zijn, maar hun zij dan direct gezegd, dat ze het hele maal mis hebben gehad. Integendeel. Het is een heel interessante en leerzame avond geweest. De pl.m. 70 belangstel lende dames en heren hebben met on verdeeld genoegen geluisterd naar de vlotte lezing van de heer Schilt, die zich een gezellig causeur toonde en die prach tige lantaarnplaatjes vertoonde. Dr. Nagelhout opende deze bijeenkomst met een kort woord van welkom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de heer Schilt, die zich terstond bereid had verklaard om voor de HKC een lezing te houden. De heer Schilt, hierna hel woord ver krijgende, begon met te zeggen, dat liet niet bekend is, waar de glasschilderkunst werd uitgevonden, doch het is niet onmo gelijk, dat dit in Frankrijk is geweest omtrent het jaar 1000. De glasschilder kunst noemt men de kunst, om doorschij nende kleuren en omtrekken door in smelting op glas te brengen. Deze kunst was één van de belangrijkste schone kunst in de Middeleeuwen en het merkwaardigste van deze kunst is, dat ze er meteen in zijn volle glorie stond. De eerste glasschilderingen, in de geschie denis vermeld, bevonden zich in het Bei erse klooster Tegernsee. Aanvankelijk waren het alleen de monniken, die deze schone kunst beoefenden, doch later hiel den ook de edelen en de ridderschap er zich mee bezig. Het was een zeer grote eer om glazenier te zijn en men be hoorde in die dagen tot de upper 'ten van het volk. De regering had niet alleen een open oog voor deze kunst, doch steunde de glazeniers door hun vrijdom van belasting te geven. Dit is thans niet meer het geval, merkte de heer Schilt komisch op. Na de Middeleeuwen bloei de de glasschilderkunst vooral in ons land en de prachtige ramen in de kerk te Gouda, in de Oude Kerk te Arasterdam, in de Sint Jan te 's-PIertogenbos en op zoveel andere plaatsen geven getuigenis van het kunnen van onze Nederlandse meesters. Aan de hand van een prachtige serie lantaarnplaatjes, gedeeltelijk in kleuren, maakten de aanwezigen een reisje langs de monumentale kathedralen van Parijs (Sint Chappele), Amiëns, Exetcr, Kerk van Hemelse Heerscharen in Zwartnotz op de Balkan, Stadhuis van Emden, Ka pittelzaal in Keulen, Dom van Regens- burg en verder een aantal prachtige op namen van gebrandschilderde ramen in verschillende kerken en grote gebouwen in Nederland. De laatst vertoonde plaatjes gaven werk te zien van de echtgenote van de heer Schilt nd. een 2-tal prachtige ramen, die aangebracht zijn in het gemeentehuis van Aalsmeer. Aan het slot van zijn causerie zei de heer Schilt: „Het is bij het beoefenen van de glasschilderkunst niet anders dan bij de schilderkunst, beeldhouwkunst, wat de verantwoordelijkheid van de kunste naar betreft. Die verantwoordelijkheid is, dat hij ons over de rand van de wer kelijkheid heen laat zien. De bonafide kunstenaar maakt zich dienstig aan het gegevene. De eerlijk scheppende kunste naar distancieert zich van valse roman tiek". Dr. Nagelhout was ongetwijfeld de tolk van al de aanwezigen, toen hij in een kort slotwoord de heer Schilt dank bracht voor zijn mooie lezing. HELDERZIENDHEID. De Enschedese magnetiseur en psy- chometrist, de heer D. Vissqher, gaf Woensdagavond in „Amicitia" een open bare demonstralie van helderziendheid. Aan de hand van foto's en andere voor werpen, welke hem door het publiek wer den aangeboden, dikwijls foto's of voor werpen van iemand, die vermist wordt of dergelijke, gaf hij een omschrijving van het lot van de betrokkene. In vele ge vallen kwamen zijn uitspraken overeen met hetgeen omtrent de betrokkene be kend was. In andere gevallen bestond et waarschijnlijk een onvoldoende contact en kwamen zijn uitspraken niet met de bekende feiten overeen. De belangstelling voor de door de heer Visscher verrichte experimenten was niet groot. GESLAAGD. Bij de Donderdag j.l. gehouden eindles van de lagere landbouwschool te Bath- men behaalden onze plaatsgenoten J. Ve neklaas, Joh. Nikkels en E. Klein Teese- link het einddiploma. g Het Bestuur maakt bekend, dat j§ g bet kantoor van de Bank op de H Zaterdag vóór Pasen VERGADERING A.R. KIES VER. De A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" hield Woensdagavond j.l. een goed bezochte ledenvergadering. De voor zitter, de lieer P. v. d. Meulen, opende de vergadering met gebed en het lezen van Psalm 89 1 t.m. 19. Naar aanleiding hiervan sprak hij een openingswoord. De secretaris las vervolgens de notu len, welke onveranderd werden vastge steld. De secretaris deelde mede, dat op Zaterdag 17 Mei a.s. een Provinciale Partijdag te Nijverdal zal worden gehou den. Sprekers: Dr. J. Schouten, Prof. Zuidema en Mr. Verplanke. De leden werden opgewekt deze belangrijke ver gadering te bezoeken. Aanmelding bij de lieer H. J. Aanstoot, Look 64. Als afgevaardigden naar de Deputaten- vergadering op 9 April a.s. te Utrecht, werden aangewezen de heren P. v. d. Meulen en J. Wiersina. Secundus is de heer H. J. Aanstoot. De secretaris deed nog enkele mededelingen over de Depu- tatenvergadering. In verband met de a.s. verkiezingen werd besloten verkiezingslectuur te be stellen en dit in de weken, voorafgaande aan de verkiezingen, te verspreiden. Besloten werd ook om een rondgang te houden voor het vormen van een strijd- kas ter bestrijding der verkiezingsonkos- ten. Daar de heer J. Wiersma bedankte als bestuurslid der Kiesvereniging werd in zijn plaats gekozen de heer R. Reinink. Deze nam de benoeming aan. De voorzitter bedankte de heer Wiers ma voor het vele werk, dat hij in het be lang der A.R. Kiesvereniging als secre taris gedaan had. De heer Wiersma richtte zich nu nog met een kort woord van afscheid tot de vergadering en ging hierna voor in dankgebed. AGENDA. Vrijdag 4 April, 8 uur: Filmavond BDV in het Stationskoffiehuis van de heer Kalfsterman. Vrijdag 4 April: Eindles 2e en 3e jaars Landbouwcursus. Zaterdag 5 April: Film van de Land. Ver. Chr. Film Actie afd. Overijssel. Ver toning van „Nachtwache". Maandag 7 April: Her-opvoering Ope rette O.L. Dorpsschool in Amicitia. Maandag 7 April, 7.45 uur: Jaarverga dering van het Groene Kruis in het Stationskoffiehuis. (Zie annonce). Maandag 7 April: Gezellige Dorps schoolavond in Amicitia. Aanvang 7.30 uur. Woensdag 9 April a.s. van 10 tot 5 uur Grote verkoping van een schitterende partij Amer. Legerkleding bij manu- facturenhandel Alb. Mulder, Oranje straat 42. (Zie advertentie). Vrijdag 11 en Zaterdag 12 April Emma- bloemcollecte Groene Kruis. Maandag 14 April (2e Paasdag): Con- cours-Hippique „De Bergruiters" op de weide van de heer D. Harting. (Zie annonce). Vanaf Maandag 7 April a.s. is het adres van de Administratie van Holtens Nieuwsblad DE HEER H. BELTMAN BURGERIJKE STAND. Geboren: Gerritje Alberta, dochter van J. W. W. Bluemink en H. J. Broek- maat, Look 43. Hendrika Johanna, dochter van H. Rozendom en H. H. Aan stoot, Rietmolenstraat 6. Overleden: J. Sluiter, 64 jaar, echt genoot van B. H. Rensen, Espelo 48. Ingekomen personen: G. W. A. Grote- boer van Rijssen naar Beuseberg 84. H. J. van Essen van Deventer naar Neer dorp 51. Vertrokken personen: H. J. Bierhaus geb. Janssen en kind van Burg. v. d. Borchstraat 24 naar Arnhem. A. Pe ters van Look 19 naar Markelo. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds de Vries (bevestiging nieuwe lidmaten) 3 uur Ds Knipscheer (bevestiging nieuwe lidmaten). In beide diensten collecte voor Inwen dige Zending. Goede Vrijdag 10 uur Ds de Vries (Bed. H. Avondmaal), 19 uur Ds de Vries (Bed. H. Avondmaal). Dijkerhoek. Zondag geen dienst. Goede Vrijdag 3 uur Ds Knipscheer (Bed. H. Avondmaal). Geref. Kerk. 10 uur Ds Brinkman van Rijssen en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten collecte voor de verwar ming. Goede Vrijdag 10 uur Ds Post, em. pred. JAARVERGADERING HERV. MANNENVERENIGING. Vrijdag 28 Maart j.l. kwgm de Herv. Mannenvereniging in jaarvergadering bij een. De voorzitter, de heer E. J. Koop man, opende de vergadering met gebed en samenzang van Ps. 68 10, waarna allen welkom werden geheten, in het bij zonder de echtgenoten van de leden en de afgevaardigden van de Geref. Man nenvereniging. De kerkvoogdij werd dank gebracht voor het beschikbaar stellen van de consistorie als vergaderplaats^ Ds. Knipscheer hield een Bijbelinleiding naar aanleiding van Joh. 17: het Hoge priesterlijk gebed. Spr. noemde de ver scheidenheid van kerken een grote zonde. Tijdens de pauze werd een kop choco lademelk aangeboden. Daar de secretaris, de heer H. J. Wes terik, door familieomstandigheden ver hinderd was, las de heer J. Aaltink de notulen en jaarverslag. De kascommissie had de bescheiden van de penningmeester in orde bevonden. De heer J. Kroon behandelde het on derwerp: „Madame Curie, uitvindster van het radium". De heer Js. Beldman sprak namens de Geref. Mannenvereniging en wenste allen Gods zegen toe. Ds. de Vries las nog enige aardige ge dichten voor uit de kerk van pl.m. 1500 en sprak een slotwoord. Hij eindigde- met dankzegging. Het was in alle op zichten een fijne avond en om elf uur keerden allen voldaan huiswaarts. OPHALEN VAN HUISVUIL. De Dienst van Gemeentewerken ver zoekt belanghebbenden er rekening mee te willen houden, dat in verband met de Goede Vrijdag het ophalen van het huis vuil op Donderdag zal geschieden. Alleen voor de Kolweg, Rijssenseweg, Markeloseweg en Elta heeft het opha len Zaterdagvoormiddag plaats.

Holtens Nieuwsblad | 1952 | | pagina 1