De „Koninklijke Marine". en de houder en dat geeft een zekere ga- aitrantie. Van belang is om de kampeer- Ld kaart in te houden en haar pas ai' te ge in'ven als de mensen weer weg gaan. Het ïlpkampeerpaspoort is nog van iiogere orde; enhet is een waarborg, dat de houders be degrip hebben tegenover de mensen en de naiuur. Bij vertrek zonder betalen zou 2emen sterk staan ais men de kaart of' pas enpoort iugeliouaen had. De JNed. Kampeer- p-kaarten-Ceutrale zou dan b.v. bemidde- st.liug kunnen verlenen, tal Wat de terreinen betreft is de aan wezigheid van een gesloten WC, aldus lat spreker, ter wille van de hygiëne, van het ns grootste belang. an In het bivak is een duidelijke afschel- >e-;ding van jongens- en meisjesaf deling noodzakelijk, liet is niet gek om con- ie- troie uit te oefenen. De vergunninghouder de en zijn vrouw zijn de plaatsvervangers nd van vader en moeder in de stad. De on- ;r- derbrenging van gezinnen moet afzonder lijk gcscnieden; meisjes wassen zich niet >t- aan de openbare weg, bedden moeten he in, hoorlijke ais tand van eikaar hebben enz. ie- Het moet een sportieve bedoening zijn de tegen redelijke prijzen en gezellig. De drinkwaterbron moet niet gelegen zijn onder de afvoer van huisvuil en iae- caiiën. In een plaats op de Veluwe wer den b.v. 20 van de 30 bronnen afgekeurd, ur Ook tegen brandgevaar moet ernstig gewaarschuwd worden. Men moet de wo- ]]r ning of slaapplaatsen ook kunnen verla- Jr ten langs een andere dan de normale weg. De exploitatievergunning moet men goed naleven; de consulenten geven gaar ne advies. Ook de VVV draagt een stukje ver antwoordelijkheid. Men zou moeten kun nen zeggen: wat wij aanbieden is ver- cn antwoord. Uitvoerig staat spreker stil or bij het gedrag van de mensen. Wat be- ;r~ hoort bij normale recreatie. De vacantie- gangers moeten niet tot 's nachts 2 uur u" op de been zijn. Als het niet goed gaat lGi is ook hier de inhouding van de kamp- en kaart weer een probaat middel. De po- e" litie heeft geen behoefte om tegen té wer- ,e" ken, maar zij handhaaft orde en rust. °k Daarvoor is ook de medewerking van de »te vergunninghouder nodig. °S Laten we, aldus de heer Stoovelaar, samenwerken, opdat de kampeervergun- en ning alleen een vrijheidsbeperking is voor :er hen, die niet goed willen. an Na de vlotte inleiding van de heer rt' Stoovelaar werden door de aanwezigen te verschillende vragen gesteld o.a. over het verplichtende bezit van een kamp- 'c~ kaart. Is het wel voldoende bekend, dat ict men, om te kamperen, in het bezit moet iet zijn van een kampkaart? Hoe moet men 11 handelen met hen, die deze niet bezitten? ie- antwoord op deze vraag luidde, an dat het voorschrift van een kampkaart over het algemeen wel bekend is. Komen !X'~ deze mensen, die niet zo'n kaart bezitten, eu laat aan, dan kan men hen voor eigen verantwoordelijkheid onderdak verschaf- d- feii5 doch men zende hen de andere dag naar het gemeentehuis, waar deze kwestie 'at opgelost kan worden. De voorzitter van de VVV, de heer 8" Goldstein, wees er o.a. nog op, dat de ,e> kampcervergunninghouders, welke niet fi nancieel in het VVV-werk bijdragen, Qg uit de reclame van de VVV zullen wor- :e" den geweerd. !r~ De burgemeester bracht de heer Stoo- 'xu velaar, nadat nog tal van vragen waren c° beantwoord, dank voor zijn uitgebreide causerie. en cn VROLIJKE AVOND VAN VOLKS- ONDERWIJS. ;ig de De jaarlijkse toneelavond, welke de af- en deling van Volksonderwijs pleegt te hou den, heeft de talrijke bezoekers in Ami- e- citia deze keer enkele vrolijke uren be- ite zorgd. t ar De toneelclub van de afdeling Deventer 3 voerde er het zeer luchtige, maar arau- ng santé blijspel op „Het schandaal in de Groene Kakatoe", dat prachtig gespeeld de werd en de zaal telkens deed klateren an van de lach om de dikwijls komische ei- ar tuaties, welke zich hierin voordeden,, en Het viel gemakkelijk te constateren, dat. n, deze dames en heren reeds dikwijls op Er de planken gestaan hebben, want zij wis- at ten in dit luchtige Franse spel dan ook in een vaart te leggen, die weldadig aan- u- deed en de toeschouwers veel te spoedig ar naar een happy end voerde. Het was Js bijna een ovatie, die de club aan het slot ij- van het stuk ten deel viel. De voor- et zitter, de heer H. J. A. KoldeAveij, dankte er met enkele hartelijke woorden en bood e- de dames een bouquetje bloemen aan. te Hij had in zijn openingswoord gewezen op het belang van de stelregel van Volks- ie onderwijs: ons gehele volk onverdeeld dt naar de openbare school. Een volk, dat n_ gezamenlijk zal strijden voor de eenheid 'i- en het behoud van de culturele waarden, ilt kan dit alleen doen, wanneer de jeugd et gezamenlijk vreugde en leed leert be en leven door onderwijs te ontvangen op één i- school. Uit bepaalde kringen gaan reeds 11 - stemmen op, dat het vroeger toch mooier r- was, toen alle kinderen dezelfde school rt. bezochten. Er is iets groeiende, dat een c_ verbetering belooft voor de toekomst, c- De heer Brouwer herinnerde er nog aan, dat op 7 April de kinderopcrettc m nog eens tegen betaling zal worden op- o- gevoerd. ld Met een kleine verloting en een ge in zellig bal met muziek van het Goorse li— strijkje werd de avond besloten. MEJ. DR. N. BRUINING SPRAK VOOR DE PLATTELANDSVROUWEN. In de ledenvergadering van de afde ling Holten van de Bond van Platte landsvrouwen, welke Dinsdagavond in de zaal van hotel Hol terman onder presi dentschap van de nieuwe presidente, Mevr. Maats—Kevelam, gehouden werd cn waarin ook de afdeling Dijkerhoek cn de mannen uitgenodigd waren, sP£ak Mej. Dr. Bruining, presidente der VPRO, over haar reis naar Amerika. Voordat Mej. Bruining arriveerde wer den de huishoudelijke aangelegenheden behandeld en werd o.a. de nieuwe be- stuurssamenstelling meegedeeld. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: Mevr. H. Maats—Kevelam, pre sidente; Mevr. B. PaalmanWegstapel, vice-presidente, Mevr. J. Jansenvan de Brink, secretaresse; Mevr. H. Boode Mcijerman, 2e secretaresse en Mevr. H. BoodeRensen, penningmeesteresse. Voor de tentoonstelling „Woning en kleding voor ons", welke van 17 Mei a.s. in Utrecht gehouden wordt en waar aan een beurs voor Landbouw, Zuivel en Techniek verbonden is, gaven zich 20 deelnemers op. Het bezoek zal plaats hebben op Dinsdag 6 Mei a.s. Voor een excursie naar de Hollandse kolonie in Frankrijk, bij kasteel Méri- don, bestond geen belangstelling. Voor de door Mevr. KluinLammer - tink uit Bathmen te geven cursus in het maken van lampekappen, gaven zich en kele leden op. Deze cursus zal f5. kosten. De presidente vestigde nog de aandacht op de Zeeuwse avond, welke op 23 Apr. wordt gehouden en waarvoor de leden verzocht werden bijdragen te leveren. Er werd nog gesproken over een vaste vergaderavond in de maand, doch hier over kon nog geen beslissing worden ge nomen. Een uitnodiging van de N.V. IJsscl- centrale om het Twents Centraal Sta tion te bezichtigen zal nog nader worden besproken. Hiermede was het huishoudelijk ge deelte afgewerkt en werd Mej. Dr. Brui ning door de presidente hartelijk welkom geheten. Op zeer onderhoudende wijze heelt Mej. Bruining de talrijke aanwezigen zeer interessante en wetenswaardige din gen verteld over Amerika, dat zij in 1938 en pas nog in 1952 bezocht en waai bij ze een schat van ervaringen opdeed. Men kan niet maar zeggen: Amerika is zo of zo, want het is geen land, maar een werelddeel, waar de zeden en ge woonten, de toestanden en levensvoor waarden zo van elkander verschillen, dat men zeker niet mag generaliseren. Het beslaat uit 48 staten, welke stuk voor stuk groter zijn dan ons land. De Amen- kanen verbazen zich er over als men zegt er niet te willen wonen en zij kun nen zich niet voorstellen, dat men in enkele uren dwars door ons land kan rei zen, terwijl een tocht dwars door hun land 8 dagen en nachten vergt. Uitvoerig vertelde spreekster over de steden als New York en Chicago, waar men de enorme wolkenkrabbers per liit bereist door snellift en bocmellift. Er zijn gebouwen bij van 86 verdiepingen. 'Er wonen in dat land ontelbare natio naliteiten en men vraagt zich af: hoe kunnen zij een volk vormen. t Mej. Bruining zag de verklaring zo: Wij zijn een volk omdat we samen een verleden hebben. De Amerikanen vormen een volk omdat zij weten, dat ze samen een toekomst hebben. Er zijn ook delen met een Nederlandse bevolking. Denk o.a. aan Breukclen, nu Brooklyn en Harlem (de ncgerwijk), af geleid van Haarlem. De golven vreemdelingen, welke om streeks het einde van de zeventiende en het begin van de achttiende eeuw in Amerika binnen kwamen en zich verder landinwaarts een bestaan veroverd heb ben, vormen de typische Amerikanen van ythans. Een van hen, Abraham Lincoln, een van de grootste presidenten van Ame rika, heeft ontzaggelijk veel voor zijn land gedaan. Hij werd met zijn zusje Sarah door zijn moeder opgevoed met als enig bock de Bijbel. Lincoln heeft de wereld een geheel nieuw ideaal gege ven. Dc kerk neemt ccn grote plaats in daarbij van de Quakers, de doopsgezin- bij de Amerikanen. Spreekster vertelde dén uit de zeventiende eeuw, de vrijz. protestanten en de Ned. Geref. uit de dagen van dc afscheiding in 1836. Na de pauze sprak Mej. Bruining over het onderwijs, dat daar op dikwijls geheel andere wijze wordt gegeven. Van de kerk en de Zondagsschool, die daar ook door de grote mensen wordt be zocht. Ze gaf een overzicht van de huis houding, waarin ook de man een voor name rol speelt en over de radio en te levisie, welke in Amerika, zeer tot on genoegen van vele Amerikanen, een han- dclsvoórwerp zijn. Wat zij daar gezien heeft aan lilm cn televisie had haar zeer getroffen èh teleurgesteld. In Nederland wordt de radio beheerd door mensen, die een grote verantwoor delijkheid bezitten. In Amerika is dat geheel anders. De Amerikanen klagen daar dan ook verschrikkelijk over. Spr. spoorde dc aanwezigen dan ook sterk aan dc radio-omroep, welke men ook de voorkeur geeft, te steunen. Voor ons is zij een zeer belangrijk iets. De presidente dankte Mej. Dr. Brui ning voor haar mooie lezing en Mevr. Enklaar voor de gastrijheid, welke de spreekster had willen verlenen. Zij sloot hierna deze leerzame avond. DORPSSTRAAT VERANDERT SNEL VAN AANZIEN. Woensdagmorgen is een grote ploeg arbeiders van de Fa. J. Krekel en Zn., onder leiding en toezicht van de lieren Krekel cn dc ambtenaren van de Rijks straatweg, begonnen de Dorpsstraat cn Oranjestraat een andere bestrating te ge ven. In een korte spanne tijds kon men de oude klinkers en kinderhoofdjes zien verdwijnen om plaats te maken voor prachtig straatwerk van grote klinkers, in keperverband gelegd. De weg wordt hier en daar verhoogd, dc straatkolken veranderd en de trottoirs verlegd en ver beterd. Het verkeer werd in verband hiermede omgelegd via Larenscweg en Pastorie straat cn als men deze straks heeft be reikt, zal dc Kolweg als omleidingsweg fungeren. OUDERAVOND IN DIJKERHOEK. In Dijkerhoek werd een ouderavond gehouden van de O.L. school aldaar, waarin de verslagen werden uitgebracht van de oudercommissie en het school feest en de belangen van het onderwijs werden besproken. De vergadering stond onder leiding van het hoofd, de heer G. II. Wanders, die verschillende mededelin gen deed en de ouders, zowel in het be lang van de school als van de leerlingen, sterk ontraadde hun kinderen reeds van uit de 6e klas naar het huishoudonder- wijs te zenden. Het is beter, dat zij eerst nog het gewoon lager onderwijs blijven volgen. De secretaris-penningmeester van dc oudercommissie, de heer G. Kampen^ bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat er een batig saldo was van f 83.26. De schoolfeestcommissie had niet zo voor delig geboerd, zo bleek uit de bescheiden van haar penningmeester, de heer G. J. Klein Hegeman, want zij had een nadelig saldo van f73.99. Nadat de heren T. Pinkert en J. Ren sen een gunstig verslag hadden uitge bracht, werden de beide penningmeesters onder dankzegging gedechargeerd. Nieuwe leden der kascommissie wer den resp. de heren II. J. Ebracht en E. Wegstapel en A. Rattink en H. J. Wech- stapel. De aftredende leden der oudercom missie, de heren G. J. Rietberg en G. Kampen en het lid der feestcommissie, de heer J. W. Reilink, werden met bijna algemene stemmen herkozen. Inzake het jaarlijkse schoolreisje werd medegedeeld, dat men overweegt om dit weer gezamenlijk met Espelo te doen. In de pauze werd getractecrd en wer den 3 aandelen van het filmtoestel uit geloot. De ouders waren daarna in de gelegenheid het werk der kinderen in ogenschouw te nemen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Bij de rondvraag werd uitvoerig ge sproken over de cadeautjes der kinderen bij het schoolfeest. Zij zullen op papier een keuze mogen doen en om enkele prijsjes zal bij de wedstrijden gekampt worden. De heer Rietberg bracht, na de verto ning van enkele filmpjes, het onderwij zend personeel tenslotte dank voor de goede samenwerking en de goede zorg voor het onderwijs en mej. Muys v. d. Moer voor haar extra handwerkonderwijs, waarna de heer Wanders de bijeenkomst sloot. DIJKERHOEK HEEFT EEN BEDRIJFSVERENIGING De onlangs op initiatief van de assis tent der landbouwvoorlichtingsdienst, de heer W. Rietberg, in navolging van Hol ten, opgerichte bedrijfsvereniging, is de zer dagen gestart met een praatavond in café „Het Bonte Paard". De heer Aaftink, specialist in planten ziekten, hield hier een korte inleiding over de verbouw van pootaardappelen. Daar de poterprijs hoog is, bestaan er plannen om ze zoveel mogelijk zelf te verbouwen. Zij zullen deze zomer wor den geselecteerd. t Verder werd nog gesproken over het gemeenschappelijk aanschaffen van rui ters. Dat hiervoor veel animo bestond, bleek uit de opgave van pl.m. 70 stuks dakruiters. Hiervoor is het hout deels reeds aangekocht. Tenslotte werd de behoefte aan mine ralen bij het rundvee besproken, aange zien op stal reeds verschijnselen van kopziekte zijn waargenomen. De voorzitter, dc heer G. J. Klein Hegeman, dankte de spreker en aanwe zigen voor inleiding en opkomst. Dc vereniging telt 14 leden. Het be stuur bestaat verder uit de heren J. W. Reilink, 2e voorzitter; A. J. Ribbink, se cretaris, W. Reilink, penningmeester cn H. W. Markvoort, lid. Een bijzonder woord van welkom werd nog gericht tot de heren adviserende le den W. Rietberg en G. H. Wanders. IN HET STAMBOEK. Bij dc gehouden winterinspectie van het Ned. Rundvee Stamboek werden koeien van de volgende eigenaren inge schreven in de afdeling rood-bont: H. J. Vrugteveen, Borkeld: Marie 79 p., Dora 78 p., Hennie 76 p., Anna 77 p. Zwart bont: van de lieer M. Teeselink: Lutskeö 75 pt., Wietske 20 en van de beer J. A. Schippers: Rika I 76 p. cn Jikke 8 76 p; EEN PRACHTIG SCHEEPSMODEL. Ter gelegenheid van de Jan van Rie- bcekherdenking in Nederland en Afrika wordt in Bussura binnenkort een inter nationale wedstrijd voor scheepsmodel bouwers gehouden tussen Nederland en Afrika. Onze plaatsgenoot, de heer Joh. van Geenhuizen, heeft een prachtig scheepje gebouwd, waarmede hij aan deze wed strijd hoopt deel te nemen. Het is dc bedoeling, dat modellen zullen worden vervaardigd van het schip, waarmede Jan van Riebcek op de Afrikaanse kust is geland. Er is ook een vrije klasse. „DOORBRAAK IN NORMANDIE" In ons vorige nummer hebben we reeds de aandacht gevestigd op de film, welke door exploitatie Miedema te Deventer Zaterdag (hedenavond) gebracht wordt in Amicitia en de titel draagt „Doorbraak in Normandië". Als voorprogramma wordt een com plete, officiële reportage gegeven van de plechtige begrafenis van Koning George VI van Engeland. LEDENVERGADERING „DE RIETVOORN". De Holtense Hengelaarsvereniging „De Rietvoorn" kwam op 13 Maart j.l. in het café van de heer Jansen bijeen voor haar ledenvergadering, onder voorzitterschap van de heer Joh. van Geenhuizen. Door de secretaris, de heer H. Klein Velderman en dc penningmeester, de heer II. J. Ebrecht, werden de jaarver slagen uitgebracht, waaraan wij ontlenen, dat de vereniging in het afgelopen jaar haar lc lustrum herdacht, hetgeen op enigszins feestelijke wijze geschiedde cn dat de kas een batig saldo aanwees van pl.m. f 50. Na het rapport van de kascommissie werd de penningmeester onder dank ge dechargeerd en de secretaris dank ge bracht voor zijn werkzaamheden. Bij de bestuursverkiezing stelde de lieer H. J. Ebrecht zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer J. Eggink, Larensebroek. De voorzitter, de heer Van Geenhuizen, werd met alge mene stemmen herkozen. Er werd besloten dit jaar weer een reisje te maken, waarvan de kosten ech ter door de leden zelf gedragen zullen worden. In het komend seizoen zal weer een viertal wedstrijden worden gehouden op nog nader vast te stellen data. Na een geanimeerde rondvraag had nog een functiewijziging plaats, doordat de heer \V. Oolbekkink gekozen werd voor de scheidende penningmeester, de heer H. J. Ebrecht,. welke voor zijn arbeid dank werd gebracht. CHRISTELIJKE FILM-ACTIE. De afdeling Overijssel van de CEFA hoopt op 5 April alhier de film „Nacht- wache" te vertonen. Om dit voornemen te kunnen waarderen verdient het wel licht aanbeveling de CEFA met een korte uiteenzetting bij de lezers te introdu ceren. Men schrijft ons daaromtrent: CEFA is de landelijke vereniging Chr. Film Actie. Deze vereniging werd in 1947 opgericht. Het doel is: de film dienstbaar te maken aan de ontspanning en ontwikkeling van ons gehele volk, waarbij zij normen aanlegt, die gesteld worden in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift. De film heeft zich in de loop van 40 jaar ontwikkeld tot een van de machtig ste middelen om een bepaalde levens overtuiging of levensopvatting als juist en geoorloofd te suggereren of aan te prijzen. De film is middel tot ontspanning en meer dan dat. De film als middel tot ontspanning vraagt een gebruik overeen komstig haar waarde en inhoud. Een louter op winst gerichte exploitatie kan dit nooit geven. Ontspanning is niet neu traal. Juist daarom ligt hier een taak, die door Chr. Nederland totaal vergeten en verwaarloosd is. Een taak van voorlich ting, opbouwende kritiek en aankweken van onderscheidingsvermogen, gebaseerd op de persoonlijke levensovertuiging. Af zijdig staan en kritiek hebben is onvol doende. Bedenk, dat U straks door de televisie de film in Uw huiskamer krijgt. Hier staan grote belangen op het spel!! Zij, die nu afzijdig staan, zullen straks de verantwoording, die zij nu niet willen dragen, toch móéten dragen. Het doel van de CEFA moet bereikt worden, voordat de televisie een feit is. Velen hebben zich reeds achter het CE- FA-werlc gesteld. Wij noemen U: Ds. Groenewegen, Gerard Hoek, Dr. E. Die- mer, Ds. S. G. v. d. Haagen, Prof. H. J. Hellema, Mr. A. B. Roosjen, Prof. Dr. J. Waterink, Ds. A. K. Straatsma, Prof. de Zwaan, Jubelga of wel de Heer Pee renboom, Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blok land en speciaal in Almelo Burgemeester Mr. J. -M. Ravesloot (beschermheer), Dr. J. van Beusekom, Ir. B. ter Brugge, Ds. P. M. Jonker, Ds. A. J. W. Vogelaar, A. Ibbenhorst, D. M. Borger en H. Noltus. Zij en nog vele anderen steunen het CEFA-werk. Een werk, dat ook Uw steun waard is. Ook bij de slag in de Javazee heeft het Korps Mariniers zich geweerd op een wijze, die het Korps waardig was. Een ere-saluut aan die mannen, die tijdens deze slag, met een zekere onder gang voor ogen, hun Korpsdevies „Je Maintaindrai" en „Qua patet orbis" (Zo wijd de wereld strekt) hebben hoogge houden. Wij weten dat elk jaar weer er vele jongeiui zijn die trachten zich bij de Ko ninklijke Marine in een van haar vele dienstvakken een eervolle positie te ver werven. Men vertelde ons echter, dat op avonturiers geen prijs gesteld wordt, doch dat zij, die de Marine toegedaan zijn en zich volkomen voor hun taak willen geven, bereid zijn te werken en te leren, van harte welkom zijn. Alleen dienen er nu eenmaal, in ver band met de regelmatige voortschrij ding der techniek, zekere eisen gesteld te worden. Zo moeten candidaten voor een der technische dienstvakken in het bezit zijn van een Ambachtsschooldiplo ma. Sinds heel kort is er echter voor en kele technische dienstvakken een uitzon dering, vertelde men ons. Voor electro- monteur en vuurleidingmonteur kunnen ook jongelui met een MULO-A diploma in aanmerking komen, mits zij op hun examen-cijferlijst een 6 voor de wiskunde vakken hadden. Dit is voor die jongelui, die zich tot een electrotechnisch vak aangetrokken voelen, maar geen dien overeenkomstige opleiding kregen, een prachtige kans. Voor Radio-Radarmonteur moet men in het bezit zijn van een MULO-B diplo ma of bv. een getuigschrift overgang 3e kl. HBS. Dit in verband met de ver dere opleidingen, waarin wiskunde een grote rol speelt. Voor niet-technische dienstvakken als bv. schrijver, telegrafist, seiner, hof meester is eveneens een MULO-opleiding nodig. Voortbouwende op de vooropleiding geeft de Marine dan voortgezette oplei dingen. Als je de opleiding gevolgd hebt en je slaagt voor je examens (want die leg je natuurlijk af) dan wordt men ge plaatst aan boord van een van de sche pen of walinrichtingen van de Konink lijke Marine. Vanzelfsprekend in dat dienstvak, waarvoor men een opleiding gekregen heeft. Voor toelating als matroos of mari nier geldt als toelatingseis minimaal 6 klassen lager onderwijs, doch deze moe ten dan ook met succes beëindigd zijn. In verband met „brevet"-opleidingen (en het bezit hiervan biedt weer mogelijk heden tot overgang naar meer gespecia liseerde dienstvakken) is het echter wel nuttig als over wat meer voortgezet on derwijs beschikt wordt. Wanneer men zich tot de Koninklijke Marine aangetrokken voelt en trekt een bepaald dienstvak U aan, weet dan dat er een verbintenis getekend kan worden voor de duur van 6 of 8 jaren. Acht ja ren o.a. voor alle technische dienstvak ken met uitzondering van stoker (leer ling-machinist) en zes jaren voor de meeste overige dienstvakken, tegen een behoorlijk salaris. Dat men na afloop van zijn eerste verbintenis vrij is om terug te keren naar een betrekking in de burgermaatschappij, maar dat men te allen tijde het recht heeft om bij te teke nen. Dat korporaals en manschappen op 45-jarige, de onderofficieren en officie ren op 50-jarige leeftijd gepensionneerd worden en dat voor een ieder, die bereid is de handen uit de mouwen te steken, te werken en te leren, een heel goede toe komst openligt bij de Koninklijke Marine. Het is ons onmogelijk om U in een kort praatje nog meer te vertellen. En mis schien zouden we juist datgene, wat U interesseert, niet noemen. Mogen wij U daarom adviseren, indien U geïnteresseerd bent, zelf eens te gaan praten? Wij kunnen U garanderen, dat U prettig ontvangen wordt en men op al Uw vragen gaarne een zo volledig mogelijk antwoord geeft. Dr. JAARVERGADERING V.V.V. De vereniging voor Vreemdelingenver keer „Holtens Belang" houdt Maandag in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman haar jaarvergadering, waar in ook de plannen voor het komende seizoen besproken zullen worden. Waar zij voor het economisch bestel in onze gemeente een belangrijke plaats in neemt en men toch nog wel eens kritiek hoort, zonder dat deze echter ter be voegde plaats ter tafel wordt gebracht, menen wij onze lezers, welke belang stel len in het wel en wee van het vreemde lingenverkeer of daarbij zakelijke be langen hebben, te moeten aanraden deze vergadering te bezoeken. Met nuttige wenken en verlangens wordt gaarne reke ning gehouden, zo is ons reeds meerdere malen verzekerd. II. Dat het gedrag der Mariniers in de uitoefening van dc hen opgedragen taken alle lof verdient, wordt bewezen door het feit, dat toen door Koning Willem I in 1815 de Militaire Willemsorde werd in gesteld, in 1816 reeds 4 leden van het Korps werden benoemd tot Ridder der 4e klasse MWO. Met hen begint een lange rij van on derscheidingen en dankbetuigingen, toe gekend aan leden van het Korps Mari niers, terzake van hun optreden bij zeer vele krijgsverrichtingen. Door Hare Ma jesteit Koningin Wilhelmina werd aan het Korps een vaandel uitgereikt, waarop enkele der voornaamste heldenfeiten van dit Korps vermeld staan, zoals Spanje - Algiers - Kijkduin - Doggersbank - West- Indië - Atjeh - Bali - Rotterdam - Java zee. De beide laatste eervolle vermeldin gen liggen ons nog vers in het geheugen. Wat de Mariniers in Rotterdam presteer den (wij denken hier aan de verdediging der Maasbruggen en andere objecten) was vaak bovenmenselijk en niet voor I niets gaf de vijand hen de naam van I „Zwarte Duivels". MARKTBERICHT RIJSSEN. Op de Maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 617 runderen (vette koeien 81, vette stieren 7, melk- en kalfkoeien 249, pinken 98, graskalveren 63, nuchtere kalveren 119), 762 varkens (drachtige zeugen 27, loop- varkens 21, biggen 660). Prijzen: Vette koeien: eerste kwaliteit van f2.70 tot f2.90; tweede kwaliteit van f2.50 tot f2.70; derde kwaliteit van f2.20 tot f2.45 per k.g. slachtge- wicht. Vette stieren: Eerste kwaliteit van f2.45 tot f2.70; tweede kwaliteit van f2.25 tot f2.45; derde kwaliteit van f2.10 tot f2.20 per k.g. slachtge- wicht. Melk- en kalfkoeien van f 500. tot f 910.per stuk. Pinken van f 375. tot f560.per stuk. Graskalveren van f 160.tot f 365.per stuk. Nuchtere kalveren van f 35.tot f 53.per- stuk. Drachtige zeugen van f 325.tot f 420.- per stuk. Loopvarkens van f 80.tot f 100.per stuk. Biggen van f 6.50 tot f7.50 per week. Vette koeien en stieren: Het aanbod voor vette koeien was iets groter dan vorige markt en werden vlug verhandeld met vastere prijzen; vooral een eerste kwaliteit was iets boven de notering. Gebruiksvee: Het aanbod was ook gro ter en de handel was nogal willig te noemen, vooral voor die met papieren bestond nogal veel animo; door de wei- ders Averden wederom weer vele goede dieren aangekocht en er bestond voor guste koeien een willige handel met iets vastere prijzen. Pinken en kalveren: De aanvoer was ook groter en er werd met een vlugge handel veranderd van eigenaar. Nuchtere kalveren: Zij waren bij een grotere aanvoer weer goed te plaatsen en noteerden de prijzen niet lager. Varkens en biggen: De handel was minder vlug, doch de hoge prijzen ble ven ongewijzigd.

Holtens Nieuwsblad | 1952 | | pagina 3