BURGERZINLENING Plaatselijk Nieuws J aarvergadering „School met de Bijbel". Stichting „Holtens Nieuwsblad" definitief opgericht. No. 12. Jaargang 4. ZATERDAG 22 MAART 1932. Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5^83 - 2SJf Adv.-prijs115 m.m. (d contant)fl.50. Iedere m.m. meer f 0.06 II Verschillende malen heb ik mij in dit blad tot U, burgers van Holten, mogen richten, U daarbij de financie ringsmoeilijkheden van de woning bouw voorleggende. Nu U aan mijn beroep op U, om het gemeentebestuur bij het vinden van woningbouwcredieten ter zijde te willen saan, op zo duidelijke wijze hebt geantwoord, gevoel ik er be hoefte aan hier mijn dank uit te spre ken voor de wel zeer bijzondere wijze waarop U het gemeentebestuur de helpende hand hebt willen reiken bij de realisering van zijn bouwplannen. Bedriegen de voortekenen niet, dan zullen wij het kunnen bestaan om binnen een jaar tijds in Holten 25 woningen te bouwen. Ik geloof, dat hiermede bewezen is, dat burgerij en overheid tezamen, in eendrachtige samenwerking, veel tot stand kunnen brengen. Aan de H. J. Wansinkstraat zal het tweede complex burgerzinwoningen kunnen verrijzen. Het ligt in de bedoeling hiervan :n tweetal zgn. duplexwoningen te doen zijn. Wij zijn thans op de goede weg, doch wij zijn er nog niet. Ik ben er mij van bewust, dat ik m 't kader der burgerzinleningen thans het mogelijke van U heb gevraagd en ik wil er mij voor hoeden het onmor gelijke te vragen. Dit is ook de reden, waarom ik U niet heb gewezen op de nationale woningbouwlening. Holten heeft naar mijn mening door het bijeenbrengen van f 145.000 aan de kapitaalsvoorziening voor de woningbouw het een en ander ge presteerd. Toch zou ik U nog gaarne willen wijzen op de zgn. Spaarbrieven, wel ke in 't kader der nationale woning- bouwlening worden uitgegeven. Door het kopen van deze spaar brieven helpt U de woningbouw te Holten financieren, terwiji hierbij deze categorie van burgers het hare kan bijdragen, die tot nu toe van deelneming in onze burgerzinlening moest afzien, omdat de coupures van f 1000.— haar te groot waren. Het aantrekkelijke van de spaar brieven is m.i. hierin geleden, dat U zodoende voor uw geld een veel ho gere rente kunt ontvangen dan dit 't geval is wanneer U uw spaargeld op een spaarbankboekje zet. Ten bewijze hiervan moge ik U het volgende overzicht geven: Bij rentespaarbrieven van f 25.of f 100.— wordt bij de navolgende looptijden deze rente gemaakt: 6 iaren, doch korter dan 10 jaren: 3y2 10 jaren, doch korter dan 15 jaren: 3% °/o 15 jaren, doch korter dan 20 jaren. 4 °/o 20 jaren: 4*4 °/o De aflossingstermijnen zijn om de 5 jaren gelegen, doch in verband met het feit, dat. ook deze spaarbrieven ter beurze verhandelbaar zijn, kan men te allen tijde zijn geld terug ont vangen. Doordat bij deze spaarbrieven rente op rente wordt gezet wordt de terug ontvangst van de gestorte som gelds als volgt: aflossing per 1 October 1958: terug ontvangst 125 °/o aflossing per 1 Mei 1963: terugont vangst 150 °/o aflossing per 1 April 1967: terug ontvangst 180 °/<j aflossing per 1 April 1971: terug ontvangst 210 °/o aflossing per 1 October 1974: terug ontvangst 250 °/c Dit betekent dus, dat f 25.heden gestort, op 1 October 1974 (over 22 jaren) zal zijn aangegroeid tot f62.50. Ik zie in deze rentespaarbrieven 'n zeer aantrekkelijke wijze van sparen. Ook de spaarpot van uw kinderen kan op deze wijze een zeer aantrek kelijke belegging vinden. Wendt U tot onze Coöp. Boeren leenbank of tot het Postkantoor, wanneer U iets voor deze soort van belegging voelt. Ook ten Gemeentehuize kan men U volledig inlichten. Wanneer U mocht inschrijven op 'n rentespaarbrief, vergeet U dan niet, er bij te vermelden, dat U uw gestor te spaarpenningen gaarne ten goede wilt doen komen van onze gemeente Holten, anders profiteert hiervan een andere gemeente. Ik meende er goed aan te doen U op boven omschreven mogelijkheden te wijzen, omdat deze misschien voor U, doch in ieder geval voor de gem. Holten aantrekkelijk zijn. Ik doe in dezen niet opnieuw een beroep op uw burgerzin, omdat daar van de bewijzen reeds aan de Kolweg staan en binnenkort aan de H. J. Wansinkstraat verrijzen. Ik moge slechts het bovenstaande in uw bijzondere aandacht aanbeve len. Wij kunnen gelukkig tegen elkaar zeggen, dat het weder op gang ko men van onze woningbouw te Holten het gevolg is van het feit, dat wij ons zelf hebben weten te helpen. Een eresaluut worde hiervoor aan U, burgers van Holten, gebracht, als mede aan onze gemeente-ontvanger. De Burgemeester van Holten, W. H. ENKLAAR. In het gebouw „Irene" werd Maan dagavond de jaarvergadering gehouden van de Vereniging tot Stichting en In standhouding ener School met de Bij bel te Holten, onder voorzitterschap van de heer M. Teeselink, die deze bij eenkomst, welke zeer goed was bezocht, opende met gebed, na het zingen van Psalm 25 2 en 6 en het lezen van Jo hannes 15 1-14. In zijn openings- en welkomstwoord gewaagde de heer Teeselink van Gods rijke weldaden, die men ook als ver eniging in het afgelopen jaar rijkelijk mocht ondervinden. In deze wereld, waarin de afval en ongerechtigheid al meer toeneemt, heeft God ons nog onze school met de bijbel gelaten. Laten we Hem daarvoor danken en bidden om Zijn bescherming ook voor de toe komst, die dreigend is. Spr. wekte de leden op om hen die behoren lid te zijn van de vereniging op te zoeken om hen te wijzen op hun plicht en roeping t.a.v. het christelijk onderwijs. Ook al heeft mén nog geen kinderen op school, geve men zich op als lid. In hartelijke bewoordingen richtte de voorzitter zich tot de heer J. Wier- sma en de heer H. J. Maag, die in ver band met hun benoeming tot hoofd, resp. te Elim (Dr.) en te Gasselternij- veen (Dr.), zullen vertrekken. In kleinere kring zal t.z.t. van deze onderwijzers afscheid worden geno men, doch daar dit de laatste jaarver gadering is die zij bijwonen, past een hartelijk woord van grote waardering op een avond als deze. Bestuur en ouders danken U beide voor uw werk, dat ge steeds met grote liefde en plichtsbetrachting hebt ver richt en wij wensen U in uw nieuwe standplaats Gods zegen en sterkte toe, zo besloot de heer Teeselink. Door de secretaris, de heer J. Aal- tink, werd hierna het jaarverslag uit gebracht, waaruit o.m. bleek, dat het ledental op 31 December 1951 304 be droeg. Op 1 September 1951 werden 46 nieuwe leerlingen ingeschreven. Door de penningmeester, de heer D. J. Schuppert, werd vervolgens het fi nancieel verslag uitgebracht over het boekjaar 1951. Ook de finantiële uit komsten over dit jaar stemmen tot dankbaarheid. De commissie voor kascontrole, die bestond uit de heren G. H. Wansink cn J. Stam, bracht bij monde van eerstge noemde een gunstig verslag uit betref fende boeken en bescheiden, weshalve de penningmeester decharge werd ver leend voor zijn gevoerd beheer. Als leden der commissie tot het na zien der boeken over 1952 werden be noemd de heren J. Stam en J. Pekke- riet. De aftredende bestuursleden, de he ren M. Teeselink en G. Landeweerd, werden met grote meerderheid van stemmen herkozen. Beiden namen on der dank voor het wederom in hen ge stelde vertrouwen de herbenoeming aan. Nadat opgave van nieuwe leerlingen had plaats gehad (ter vergadering wer den reeds 33 leerlingen per 1 Sept. a.s. opgegeven), werd het woord gegeven aan Ds Jac. de Vries, Ned. Herv. pred.: die een kort woord sprak n.a.v. De Nieuwe Bijbelvertaling. In een vergadering als deze, zo zeide ds de Vries, bevreemdt het niet als men spreekt over de bijbel. Wij zijn immers hier samen als vrienden van de „School met de Bijbel". De bijbel wordt door 't Ned. Bijbel- Genootschap (N.B.G.) voor de kostende prijs aan ons volk aangeboden. Het is zonder meer duidelijk, dat het werk van het N.B.G. grote financiële uitga ven vergt en het aantal leden zal in dit jaar met minstens 25000 omhoog moe ten, wil het N.B.G. op de ingeslagen zegenrijke weg kunnen voortgaan. De afdeling Holten telt momenteel 153 leden, doch ook dit aantal moet be langrijk hoger worden. Voor het lid maatschap (f 1.- per jaar) kan men zich o.a. opgeven bij ds Bal en mej. H. L. Maat, terwijl men de bijbel in de nieuwe vertaling kan bestellen bij ds Bal. Momenteel is de nieuwe vertaling uitverkocht, doch hopelijk kunnen eind Juni de thans bestelde bijbels worden geleverd. Door de heer H. J Maag werd hierna een inleiding gehouden over het onder werp „School en Huis". Onze kinderen, aldus inleider, vra gen ons om hulp, liefde en vertrouwen. En wij van onze kant moeten alles doen alles geven ten bate van het kind. Kunnen wij dit? Willen wij dit? want wat is er nu moeilijker dan het brengen van offers? Is ons dat niet te zwaar? Gaat die opvoedende taak onze krachten niet te boven? Zullen we in dat jonge kinderhart, dat onze liefde vraagt en ons vertrouwen en onze hulp, zullen we in dat hart, met onze grote mensenhanden, geen schade aanrich ten? Die taak is inderdaad zwaar. Ze is te zwaar voor ouders en ook voor onder wijzers. Maar bij 't moeilijke werk der opvoeding wil Christus ons helpen en Hij geeft bereidheid om te offeren. Als de liefde van Christus in ons woont, dan kunnen we als ouders en opvoeders de weg tot het ware opvoedersschap op. Dan gaan we ook voor geen opvoe dingsmoeilijkheden en opvoedingste leurstellingen (want die blijven er) uit de weg. We zien dan altijd weer de van verwachting stralende kinderogen. Dan zien we het kind, dat vraagt om onze steun in de voorbereiding op de harde strijd die het wacht in deze wan kele wereld. En om het kind zal niet de school alleen het kind alles geven. Maar terwille van het kind zullen vaders en moeders en onderwijzers in eensgezinde samenwerking het kind alles geven waarop het aanspraak maakt. Onze liefde en ons offer, trouw aan onze belofte bij het doopvont gegeven, het kind te zullen opvoeden in de lief de van Christus. Ouders en 'onderwijzers mogen niet naast elkaar werken, doch er moet samenwerking zijn. School en huis moeten weten wat ze aan elkaar hebben. Ze moeten elkaar kennen en begrijpen. Gezamenlijk over leg is daarom broodnodig. Laat onze samenwerking in 't belang van 't kind dit resultaat mogen hebben, dat onze jongens en meisjes met God de reis door de woestijn van het leven mogen volbrengen, om aan het eind van hun baan te komen in de Stad, het nieuwe Jeruzalem, waar het zal zijn: Eén her der en één kudde. Zo wordt het einde goed, zo besloot de heer Maag zijn met stille aandacht beluisterde inleiding. Na de pauze waarin koffie met koek werd geserveerd werd een prachtige film vertoond over Palestina. Het hoofd der school, de heer J. Kroon, gaf bij deze vertoning een duidelijke toelichting. Na een kort slotwoord door ds R. A. Hoogkamp en het zingen van het be kende gezang „Nooit kan 't geloof te veel verwachten", werd deze bijeen komst door ds Hoogkamp met dank aan God gesloten. AFSCHEID GEZIN J. A. GEERLIGS. Zoals bekend is Donderdag j.l. het ge zin J. A. Geerligs per vliegtuig naar Canada vertrokken. Geerligs en de zij nen hopen zich te vestigen te Abboths- ford in Brits Columbia. In verband met dit vertrek heeft ds Hoogkamp op Zondag 16 Maart aan 't einde van de namiddaggodsdienstoefe ning in de Geref. kerk, namens kerke- raad en gemeente van dit gezin af scheid genomen. De pastor-loei wees er op, dat het gezin een grote reis gaat ondernemen, teneinde onder inwachting van Gods zegen in Canada te trachten een nieuw bestaan te vinden. Spr. zeide, dat God, Die aan geen tijd noch plaats gebonden is, ook in 't nieuwe land hen goed en nabij kan zijn. Ds Hoogkamp hoopte, dat het gezin, als het na "aankomst in Canada deel zal uitmaken van een ander kerkgenoot schap, naast stoffelijke, ook vele gees telijke zegeningen zou mogen ontvan gen. Spr. wenste hen toe, dat God hen veilig zou geleiden op hun reis naar Canada. De gemeente zong de scheidende fa- I milie daarop staande toe Psalm 121 4: I „De Heer' zal U steeds gadeslaan". Dinsdag 18 Maart 1952 is ten over staan van de WelEd.Gestr. Heer H. W. Teesselink, notaris te Markelo, de acte verleden, waarbij de Stichting „Holtens Nieuwsblad" haar definitieve vorm ge kregen heeft en als rechtspersoon kan optreden. Zij hoopt door middel van haar week blad de berichtgeving in Holten en om geving te verzorgen en de culturele en sociale belangen te bevorderen. Zij rekent daarbij gaarne op aller mede werking. Betalingen aan de Stichting kunnen geschieden bij haar bankrekening: de Coöp. Boerenleenbank „Holten" te Hol ten via de postrekening no. 175587 van de bank. Om onnodige invulling van formu lieren en om portokosten te voorkomen kan men plaatselijk betalen op de bank, welke geopend is: Elke werkdag van 912 uur. Bovendien elke Maandag en Donderdag van 23 uur en Dinsdag en Vrijdag van 78 uur des avonds. VERGADERING VAN „JONG HOLTEN". Een groot aantal leden van de vereni ging „Jong Holten", afd. van de B.O.O., heeft Vrijdagavond van de vorige week in de zaal van Hotel Holterman geluis terd naar een praatje over het verzeke ringswezen, dat daar door de heer Noor denbos, Hoofdvertegenwoordiger van het Boerenverzekeringsfonds onder de titel „Als het getij veranderd" gehouden werd. De vergadering, welke onder leiding stond van de voorzitter, de heer J. H. Veneklaas Slots, hield zich eerst bezig met enkele huishoudelijke aangelegenhe den, waarna de heer Noordenbos zijn cau serie hield. Deze schetste in zijn inleiding tot zijn eigenlijk betoog van die avond de snelle ontwikkeling, welke de landbouw in de laatste decennia doormaakt. Vroeger kende men alleen de paarde- kracht, thans verovert de tractor hand over hand een plaats op de boerderij. Vroeger werd uitsluitend met de hand ge molken, tegenwoordig begint hoe langer hoe meer de melkmachine een plaats op het bedrijf te veroveren. De natuurlijke bevruchting der dieren heeft plaats ge maakt voor de K.I. en zo treden er hoe langer hoe meer nieuwe methoden in de bedrijfsvoering op, welke de oude ver dringen. Vroeger wérd het overgespaarde geld vastgelegd of bewaard, nu wordt het hoe langer hoe meer aangewend voor het treffen van een pensioenregeling en voor een betere oude dag weggelegd. Het is zeer raadzaam om een levensverzekering te sluiten, aldus de heer Noordenbos. In Friesland gaan de ouderen van jaren af zonderlijk leven. Hier in Oost-Nederland trekken de jongeren bij hun ouders in. Komt zo'n jonge boer te overlijden, dan zit zijn vrouw in moeilijkheden en is zij dikwijls afhankelijk van haar schoon ouders. Had men een levensverzekering afgesloten dan stond zij veel steviger. Spreker ging uitvoerig in op het sys teem der onderlinge verzekering en wees er op, dat met de premie-overschotten be langrijke dingen worden gedaan, als ere- dietverleningen, hypotheekuitgifte en bevordering van andere boerenbelangen. Van belang is met het oog op een la gere premie, dat men op jongere leeftijd reeds tot het sluiten van een verzekering overgaat. Men kan een verzekering zo nodig ten allen tijde stop zetten zonder schade te lijden. Nadat enkele vragen waren beant woord, bracht de voorzitter de heer Noor denbos dank voor zijn duidelijke causerie. Bij de bespreking van de varkensmest- wedstrijd, waaromtrent hier nog enkele nadere inlichtingen volgen, werden tot leden van de ingestelde commissie be noemd de heren H. Markvoort, H. Relink en M. Wesseldijk. De wedstrijd, die uitgeschreven is door de G.O.S. te Zutphen, heeft tweeërlei doel le. Daar zeer spoedig de uitbetaling naar kwaliteit te verwachten is, meende de G.O.S. een beroep te moeten doen op de verschillende Jongeren Organisaties, om de kwaliteitsverbetering ter hand te nemen en te stimuleren. 2e. Daarnaast komt het commissiegeld van ieder deelnemend varken ten goede van de Afdelingskas, terwijl het C.B. een gelijk bedrag beschikbaar stelt voor var kens, die gemest zijn met mengvoeders wat onder C.L.O.-contróle staat. Ieder lid wordt in de gelegenheid ge steld hieraan deel te nemen. Men kan ook met 4 a 5 leden samen één toom op leggen, om er gezamenlijk aan mee te doen. Verschillende andere mogelijkheden werden op de vergadering nader toege licht. De varkens moeten geleverd worden van eind Juli tot begin Sept., terwijl zij dan het bacongewicht bereikt moeten hebben. Door deze buitengewone kans om aan geldmiddelen te komen voor de Afd.kas, verwacht het Bestuur, dat een zeer groot aantal leden hieraan zal deelnemen, ter- AGENDA Vrijdag 21 Maart: Bestuursvergadering Groene Kruis. Vrijdag 21 Maart, 7.30 uur: Jaarverga dering Chr. Hist. Kiesvereniging in gebouw „Irene". Zaterdag 22 Maart, 8 uur, Amicitia: film „Doorbraak in Normandië" en plech tige begrafenis George VI van Enge land (zie annonce). Maandag 24 Maart: Jaarvergadering v. V.V.V. „Holtens Belang" (zie annon ce). Woensdag 26 Maart: Uitvoering toneel vereniging „De Wippert" in café De Wippert. Opvoering van „Vlammende wieken". Woensdag 26 Mrt.: Jaarfeest „Martha" en „Jong Leven" in Irene. (Zie an nonce.) Donderdag 27 Maart: Lezing v. Kunst club H.K.C. over glazenierskunst in Amicitia. Vrijdag 28 Maart, 's avonds 7 uur: Alg. Ledenvergadering Coöp. Boerenleen bank in hotel Holterman. Zaterdag 29 Maart: Toneeluitvoering van de gymnastiekvereniging „Bato" om 8 uur in Amicitia (zie annonce). Maandag 31 Maart: Contactvergadering V.V.V. met de plaatselijke verenigin gen omtrent het cultureel vacantie- program. Maandag 31 Maart, 8 uur: Jaarverga dering Chr. Oranjevereniging in de School met de Bijbel. Zaterdag 5 April: Film van de Land. Ver. Chr. Film Actie afd. Overijssel. Ver toning van „Nachtwache". Maandag 7 April: Bij voldoende belang stelling her-opvoering Operette O.L. Dorpsschool in Amicitia. Maandag 14 April (2e Paasdag): Con- cours-Hippique „De Bergruiters" op de weide van de heer D. Harting. wijl men daarnaast een ruimer inzicht zal krijgen in het gewenste type varken. Naast de reeds in de vorige vergade ring aangewezen afgevaardigden naar de B.O.O.-vergadering werden als plaatsver vangers aangewezen de heren H. Blan- kena en H. Lubbersen, welke het volgend jaar als afgevaardigden zullen fungeren. Voor dekking van de aanschaffings- kosten der zaaimachine werden staande de vergadering een 10-tal aandelen ge plaatst. Bij de uitreiking van de prijzen der gewassenkeuring van het vorige jaar werd om enige controle verzocht bij deze keuring, aangezien zij toen niet helemaal goed is verlopen. Met een vraag over 1 of 2 maal kali bemesting op hooiland eindigde deze bij eenkomst. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: D. Stam, 23 jr. en G. Landeweerd, 23 jr. Gehuwd: A. A. Vincent, 22 jr. en D. Bronsvoort, 21 jr. Ingekomen: K. Buurs en gezin van Hoogezand-Sappemeer naar Burg. v. d. Borchstraat 6; H. Nijerees van Wijhe naar Burg. v. d. Borchstraat 10. Vertrokken: J. A. Geerligs en gezin van Look 53 naar Abbothsford (Can.). GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: jachthond; duimstok; bijl. Verloren: klemmaat; bal; 2 contact sleutels; zilveren schakelarmband voor horloge; vulpen, zwart; 5 kistjes vet. Inlichtingen op het Groepsbureau v. Rijkspolitie, Oranjestraat 55 (tel. 352). „HET WOORD" VAN KAJ MUNK. De reeds vroeger aangekondigde voor stelling van het Ned. Volkstoneel met „Het Woord" van Kaj Munk, de Deense predikant en verzetsstrijder, kon voor de talrijke Holternaren, welke zich opgege ven hadden, niet doorgaan, omdat er geen plaatsen meer beschikbaar waren. Er zal nu echter op Dinsdag, 22 April a.s. in de Sphouwburg te Deventer een heropvoering plaats vinden, waarvoor men zich kan opgeven bij Ds Knipscheer, die dan tevens gaarne de kosten der toe gangsbewijzen zal ontvangen. Om teleurstelling te voorkomen is het echter dringend nodig, dat men zich ten spoedigste opgeeft, onder mededeling van het aantal verlangde plaatsbewijzen. TONEEL-UITVOERING VAN „BATO". De toneelclub van de gymnastiekver eniging „Bato" heeft in studie 't mooie toneelspel in 4 bedrijven van Anna van Gogh-Kaulbach„Zie, hier ben ik", dat zij op Zaterdag 29 Maart a.s. in Amici tia voor het voetlicht zal brengen. AANMELDING LEERLINGEN. Het bestuur van de Holtense Hand werk- en Naaischool verzocht ons het volgende te publiceren: In de laatste dagen werd door ver schillende meisjes te kennen gegeven, dat ze gaarne de naai- en knipcursus- sèn, uitgaande van de Holtense naai- en handwerkschool, willen volgen. Tussentijdse toelating is echter slechts in zeer bijzondere gevallen mogelijk, maar het bestuur heeft besloten op 1 April a.s. weer nieuwe leerlingen toe te laten. Belanghebbenden moeten dus niet verzuimen zich vóór of op die datum aan te melden bij het bestuur of bij een van de leraressen.

Holtens Nieuwsblad | 1952 | | pagina 1