Bij de Intrede van het Nieuwe Jaar Op de drempel van 1952 Uit het Plaatselijk Parlement No. 52. Jaargang 3. ZATERDAG 29 DECEMBER 1951. Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De van dit blad bedraagt f 1.p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5Jf83 - 234 Nu wij weer aan het einde van een jaar zijn gekomen, stel ik het op prijs mij met een enkel woord tot U te mogen richten. Het jaar dat thans ten einde loopt bracht sommigen veel goeds en ze genrijks, anderen stelde het op een zware proef. Voor een ieder onzer zullen de oude jaarsoverdenkingen verschillend zijn, maar omzien op het jaar, dat zijn loop heeft volbrachtzullen wij allen wel doen. Het is alsof op de Oudejaarsavond de tijd een ogenblik de adem inhoudt, als om ons gelegenheid te schenken ons te bezinnen op al wat ons weder voer, om ons rekenschap te geven of wij onze talenten wel goed hebben beheerd. Hen, die het in het afgelopen jaar heel moeilijk hebben gehad, die geen uitzicht meer zien, zou ik op de oude jaarsavond willen herinneren aan dat verhaal van Eliatoen hij strijdens- en levensmoe de woestijn in trok met slechts de begeerte om te sterven. Dan staat er in de bijbel, dat een engel tot Elia komt en tot hem zegt: „Sta op en eet, anders is de reis U te ver". Elia ziet dan aan zijn hoofdeinde een broodkoek en een kruik water staan. Dit kan ook tot ons gezegd wor den, wanneer de levensreis ons te ver en te moeilijk schijnt. Niet wij, maar God bepaalt hoe ver onze reis zal zijn en langs welke we gen wij trekken moeten. Hij zorgt, dat wij die reis ook volbrengen kun nen. Wij allen hebben ook in het afge lopen jaar weer kunnen ervaren, dat er elke dag weer voor ons dat brood en dat water gereed stond, met andere woorden, dat God ons Zijn kracht schonk op de levensweg, juist wan neer. wij Zijn kruis hadden te dragen. Dit te bedenken zij ons een bemoe diging en een troost op onze reis, de jaren door. Gij zijt de onzichtbare Stuurman van mijn schuit, Doe voort, o Heer, wij zullen veilig landen. Wanneer wij met deze overtuiging het nieuwe jaar tegemoet treden, dan mogen wij ook weten, dat God met onze tijd, met onze wereld, maar ook met ons zelf Zijn plan heeft en dat Hij een opdracht heeft voor een ieder onzer. Ik wens U allen veel heil en zegen in het jaar onzes Heeren 1952. Mr W. H. ENKLAAR, Burgemeester van Holten. Als deze regels onder Uw aandacht komen is het jaar 1951 bijna verstreken en staan wij op het punt een nieuw jaar in te gaan. Met rasse schreden is weer een jaar van ons heengegaan, het was voor velen bijna niet bij te benen. Het schijnt, dat, als men ouder wordt, de tijd steeds snel ler voortschiet naar het eindpunt, dat de afsluiting vormt van ons aards bestaan. Wie niet door ziekte of bovenmatige zorgen wordt gekweld, heeft dikwijls het gevoel tijd te kort te komen om de taak, waarvoor hij in deze wereld is gesteld, naar behoren te vervullen; De jaarwisseling is het moment, waar op wij meer dan gewoon even stil staan bij wat het weggevloden jaar ons bracht en waarop wij een vluchtige blik werpen in de toekomst, om te trachten te door gronden wat deze ons brengen zal. Als wij dan zo van de zijde van de krant een ogenblik een terugblik mogen werpen, dan stonden wij in het afgelo pen jaar in een gemeenschap, welke bor relde van activiteit en levenskracht. Op schier alle terreinen van het leven be wogen zich de verenigingen en organi saties, welke in de menselijke maat schappij een taak te vervullen hebben. Op het gebied van het stoffelijk welzijn waren met grote kracht werkzaam de landbouw-, middenstands- en arbeiders organisaties. In het kerkelijk- en geeste lijk leven waren velen in grote daden drang doende met de geestelijke verhef fing onzer inwoners en op cultureel ge bied waren talloze verenigingen en per sonen voortdurend arbeidzaam om door onderwijs, muziek, zang en sport onze gemeenschap in haar geledingen ontwik keling en ontspanning te brengen. Onze voormannen op politiek en religieus ge bied waren voortdurend in de weer be langrijke dingen tot stand te brengen en leiding te geven aan de geestelijke en stoffelijke belangen onzer woonplaats. Te midden van dit alles stond onze krant als vertolkster van al deze brui sende levenskracht, waar het gold de berichtgeving en voorlichting, op be scheiden wijze haar partij meeblazend in het grote orkest der plaatselijke ge meenschap. Nog nooit sedert haar oprichting kwam er zoveel kopy bij ons binnen en nog nimmer hebben wij zo met de ruimte in de krant moeten woekeren om ieder zijn deel te geven, als in het afgelopen jaar. Dat dit zo was, is wel voornamelijk te danken aan de grote medewerking, welke wij van alle zijden bij de vervulling van onze taak mochten ondervinden. Wij willen hier dan ook onze grote dank en erkentelijkheid uitspreken aan allen, die ons dit werk mogelijk hebben gemaakt. In het bijzonder danken we het Hoofd onzer gemeente, de plaatse lijke predikanten, verenigingsbestuur ders, de P.T.T.mensen en zovelen, die ons van dienst waren. Ook tot de di rectie en het personeel van de Fa. Mole naar Co. en onze medewerkers strek ken we dit dankwoord uit en spreken de hoop uit, dat we op aller medewerking ook in de toekomst mogen rekenen. Het is moeilijk een blik in de toekomst te werpen. Zien we het goed, dan zal het leven vooral in economisch opzicht voor velen nog moeilijker worden en zullen we elkanders steun in verhoogde mate nodig hebben. Met de ongebreidelde krachten, welke er in onze gemeenschap sluime ren zullen we het klaren. üp de drempel van 1952 willen wij allen sterkte toewensen om met Gods hulp de moeilijkheden te boven te komen en vooral veel geluk en voorspoed in het nieuwe jaar. W. B. Oudejaarsverrassing brengt ver lichting der financiëele moeilijk heden. Twintig mille meer voor Ondernemingsbelasting. Sub sidies voor de begroting behan deld. De gemeenteraad, welke Maandag avond der vorige week onder voorzit terschap van burgemeester Mr W. H. Enklaar in bijna voltallige zitting bij een kwam de heer Meijerman was afwezig werd aan het slot van de vergadering aangenaam verrast door de mededeling van de burgemeester, dat aan de gemeente over 1950 en 1951 nog pl.m. f 20.000 extra ondernemings belasting zal worden uitgekeerd, waar door men over 1951 uit de moeilijkheden is de begroting van 1951 is n.l. nog niet goedgekeurd en het dienstjaar 1952 sluitend zal kunnen worden ge maakt. Men had toen reeds het agendapunt „Voorstel inzake het toekennen van sub sidies over het jaar 1952" behandeld, anders waren de heren ten aanzien van enkele subsidies aan onze plaatselijke verenigingen wellicht iets milder ge weest. Nu bleek, dat in enkele gevallen met de ene hand genomen moest wor den, wat met de andere hand werd ge geven. Verlichting Zwartepad. Bij de ingekomen stukken kregen de bewoners van het Zwartepad, die een met tal van handtekeningen belegd re quest hadden ingediend, hun gevraagde lichtpuntje, ter hoogte van de heer P. Muller. De kosten werden door de Voorzitter geraamd op f 200 en de raad had geen bezwaren. Personeelsvoorzieningen Op grond van circulaires van de re gering kregen de gemeente-arbtenaren de gebruikelijke compensatietoeslag we gens niet vergolden duurtetoeslag, wel ke f 5 zal bedragen; en werd de vacan- tietoeslag, welke reeds bij voorschot is ontvangen, thans definitief vastgesteld. Subsidies voor 1952. Als uit een hoorn des overvloeds kwam vervolgens een lange rij van sub sidies en kosten van lidmaatschappen aan de orde, waarbij er verschillende waren, welke meer als een sympathie betuiging moeten worden gezien, dan dat zij voor de betrokken vereniging enige zoden aan de dijk zetten. Zonder bespreking werden goedge keurd het lidmaatschap van de afdeling Overijsel van Ned. Gemeenten, f 10. de prov. brandweerbond, f 12.Ver. Volksgezondheid Nieuw-Heeten, f 10. subsidie voor het consultatiebureau voor zuigelingen van het Groene Kruis f 200; bijdrage bibliotheek Volksonderwijs f 100.Vereniging „Het Oversticht", contributie f5.bijdrage Bureau Psy chotechnisch onderzoek „Joan Cele" f 25.Vereveningsfonds Kunstenaars f 125.Marktcommissie f 75.kam- peerraacl f 25.contributie Nederl. Heide Mij. f5.enz. Het Koningin Wilhelminafonds zag haar bijdrage van 1 cent per inwoner teruggebracht op een halve cent. B. en W. waren van mening, dat deze bijdrage gedeeld zou kunnen worden met de Overijsselse t.b.c.-vereniging, waarvan men de nuttige werking in verband met het bevolkingsonderzoek had ondervon den. De heren Soer en Wegstapel wezen er nog op, dat 't kankerfonds gesteund moet worden en de kankerbestrijding in de publieke belangstelling staat. Eerstgenoemde stelde voor elk f 50. te geven, doch de Voorzitter was niet te vermurwen. Hij meende, dat men niet te wild met subsidies moet gooien en zodoende de Grote Jan uithangen. De heer Aaftink meende nog, dat het beter ware geweest deze punten aan de hand van de beg:-: oting te bekijken. Ten aanzien van de bijdrage per leer ling voor de kleuterscholen stelden B. en W. voor voorlopig f 10.per leer ling te handhaven. Er zijn onderhande lingen gaande voor een fusie, welke, naar de Voorzitter meent, kans van sla gen hebben. Om dit streven te stimu leren willen B. en W. het bedrag tot f 12.50 per kind verhogen, wanneer de fusie tot stand komt. Voor de gezinsverzorging zal f 500, op de begroting worden gebracht. De benoeming van mej. Kuiper door de Herv. kerkeraad is spoedig te ver wachten. De gemeente en de Geref. kerk dragen elk een aandeel bij, terwijl ook van rijkswege subsidie is te verwach ten. Men heeft nog eens als commissie van beheer vergaderd en daarbij is wel gebleken, dat er toch wel behoefte be staat aan een gezinsverzorgster in onze gemeente. De voorgestelde bijdrage aan het Ec. Techn. Instituut ad f 125.ontlokte de heer Soer de vraag of dit wel z'n nut heeft voor onze gemeente. De Voorzitter beantwoordde deze vraag bevestigend en wees er op dat men momenteel de wind niet mee heeft voor industrie. De aanvrage van de heer Kooijman zal nu doorgaan en voor der gelijke verzoeken bewijst het E.T.I. zijn grote nut. Een nieuwe ster aan het subsidie-fir mament was het voorstel om de Stich ting voor revalidatie tot herstel van invaliden in Twente een bijdrage van f 50.te geven. De Stichting is geves tigd te Enschede en werkt samen met de Vereniging voordon volwaardige ar beidskrachten, de A.V.O. De Minister heeft een revalidatie-arts toegezegd, dit legt de gemeenten enige verplichting op om het bureau te doen blijven functionneren. De raad had geen bezwaar. E.H.B.O. Van de plaatselijke E.H.B.O. vereni ging was een verzoek om subsidie in gekomen. Deze jonge vereniging heeft hoge kosten, aldus de Voorzitter en op haar ledén zal straks helaas een beroep gedaan moeten voor de burgerlijke ver dediging, Voorgesteld werd f 200. De heer Landeweerd vroeg of dit voor 't eerst was en wat de leden zelf deden. De Voorzitter antwoordde hierop, dat de uitgaven volgens ingezonden begro ting f 462 bedragen, waarvan de leden f 5.20 per jaar of f 224 zelf bijeenbren gen, zodat een tekort van ruim f 200 gedekt moet worden. Nadat de heren Soer en Aaftink nog opgemerkt hadden, dat dit een alge meen belang betrof en de leden zich grote opofferingen getroosten, ging het voorstel onder de hamer door. Een adres van de Holtense Handelsvereniging, dat ter ontlasting van de middenstanders een adhaesiebetuiging inhield, werd voor kennisgeving aangenomen. De provinciale V.V.V. zal iets meer krijgen, n.l. een cent per inwoner, waar door de gemeente lid is. Het bedrag zal nu rechtstreeks aan haar worden uitge keerd. Alcoholisme. Een voorstel om voor de stichting van een consultatiebureau tegen Alcoholis me in Twente een bijdrage van f 25 te verlenen, wekte bij de heer Jansen de reactie op, dat om 't uitgeven van geld voor drank tegen te gaan. de goede mensen moeten betalen. De Voorzitter wees er op, dat dit bu reau werkt om habituële dronkaards van de drank af te helpen. De heer Rietberg wilde wel steunen, maar achtte dit voor Holten niet nodg. De heer Teeselink wees er op, dat andere verenigingen, zoals het Hoge- land, ook in deze geest werkzaam zijn en de sympathie ondervinden bij de in woners. Met de aantekening, dat de heer Jansen geacht werd tegen te hebben ge stemd werd het voorstel aanvaard. Subsidie V.V.V. Heel wat meer discussie ontlokte het voorstel om de subsidie voor de V.V.V. „Holtens Belang" van f 300 op f 500 te brengen. De Voorzitter deelde mede, dat het gevraagde bedrag van f 750 B. en W. wel iets te gortig voorkwam. Tot nu toe hebben zij omtrent de financiën van deze. vereniging wat in het duister ge tast, maar er is nu een begroting en een rekening. Men vraagt zelfs, wandel- kaarten door de gemeente te doen uit geven. Hij meent, dat men met een bij drage van f 500 behoorlijk voor den dag komt. De heer Soer verheugt zich over deze Adv.--prijs1—15 m.m. a contant)f 1.00. Iedere m.m. meer f0.06 Kleine verhoging abonnementsprijs Het zal onze lezers niet ontgaan zijn, dat alle dagbladen de laatste weken ge waagden van een enorme stijging van de papierprijzen voor de kranten. Ook onze krant ontkomt niet aan dit euvel, zodat wij ons, zeer tot onze spijt, genoodzaakt zien de abonnementsprijs met ingang van 1 Januari a.s. per kwar taal met 15 cent te verhogen. Wij geven hen gaarne de verzekering, dat wij deze verhoging tot het uiterste minimum hebben beperkt. Uit een oog punt van zelfbehoud is zij onvermijde lijk. Wat de advertentietarieven betreft, wordt algemeen een verhoging van 10 pet. redelijk en verantwoord geacht. Er valt echter bij onze adverteerders een stijgende belangstelling voor de annonceringsmogelijkheden van ons blad te constateren, welke wij gaarne zouden willen stimuleren. Indien deze stijgende behoefte aan adverteren inderdaad zou blijken te be staan, dan willen wij haar niet afrem men door thans een tariefsverhoging in te voeren. Wanneer dus het aantal ad vertenties een weinig kan worden op gevoerd en dit zal U allen zeker tot voordeel strekken dan zal deze ver hoging wellicht achterwege kunnen blij ven. Wij vertrouwen, dat zowel lezers als adverteerders volledig begrip zullen hebben voor de onvermijdelijkheid van deze maatregel en roepen gaarne aller steun en medewerking in. verhoging. Hij heeft gezien, dat men in Hengelo, dat als stad toch weinig te bieden heeft, f 5600 heeft uitgetrokken. Holten als vreemdelingencentrum zou naar verhouding toch meer moeten geven. Grote verenigingen houden in Hellendoorn hun landdagen. In Holten hoor je daar nooit van. Bij het oplezen der cijfers wijst de Voorzitter op de typische post die bij bijna alle verenigingen voorkomt, het geven van de gebruikelijke enveloppes met inhoud. Dit moet men toch eens achterwege laten. De heer Landeweerd heeft niet de moed om vermindering te vragen; het staat bij hem vast, dat de V.V.V. goed werk doet, maar hij betreurt het, dat men zo dikwijls steunt op subsidies van de gemeente. De Voorzitter wijst er nog eens op, dat vorig jaar gezegd is: wij merken van. die V.V.V. niets. De hotelhouders moeten ook maar eens over de brug komen. Dat is nu gebeurd. De subsidie is de helft van de bijdrage der particu lieren. De subsidie mag echter geen sluitpost zijn. De f250 moet men zelf maar vinden. Wethouder Veneklaas Slots herinnert er aan, dat vorige jaar gezegd is: We zullen de volgende keer de zaak nog eens beter bekijken. Hij meent, dat hier mede aan die belofte is voldaan. Wethouder Teeselink wil het werk der V.V.V. niet onderschatten, maar nu direct niet meer geven. We zullen waak zaam zijn als die mensen nog eens het een_ of ander willen ondernemen. Nadat nog gesproken is over over name van het onderhoud door de ge meente van de rijwielpaden en Wet houder Veneklaas Slots nog opgemerkt heeft, dat men nog wel aan bepaalde verlangens wil voldoen, maar zelf het heft in handen houden, wordt de sub sidie z.h.st. op f 500 gehandhaafd. H.M.V. Bij de aanvrage van de muziekver eniging H.M.V. blijkt, dat deze slecht geboerd heeft. Er is een nadelig saldo van f 943. B. en W. willen de subsidie, welke f 200 bedroeg, op peil houden en nu f 300 geven. Het repetitielokaal heeft in het afgelopen jaar f 125 gekost, dat zal nu wat minder zijn. De heer Soer wijst op de betekenis van het muziekkorps, terwijl de heer Landeweerd vindt, dat 'n nadelig saldo van f 900 nergens op lijkt. Men moet de tering naar de nering zetten. Het is alles verhoging wat de klok slaat. „Bato". Bij de post voor de gymnastiekver eniging „Bato" wijst de Voorzitter op haar taak voor de lichamelijke opvoe ding der jeugd. Haar werk spaart de gemeente feitelijk een leerkracht. Als de subsidie van f 100 op f 300 ge bracht wordt, zijn we niet royaal, want zij moet f 200 geven voor huur van het lokaal. Bij de discussie wijst de heer Soer er op, dat de dokter wel 40 a 50 kin deren naar de gymnastiek stuurt. De heer Derksen vindt de huur van de school niet juist en te hoog. De heer Landeweerd weet niet, wat overheerst, het element van gezellig heid of het onderwijs. Het eerste voert z.i. de boventoon. De gemeente wordt er toch niet beter van. Men trekt een vergelijking met de muziek, waarbij van verschillende zijde wordt opgemerkt, dat men gymnastiek AGENDA. Dinsdag 8 Jan.: Jaarvergadering Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Glo ria" om half acht in „Rehoboth". Vrijdag 4 en Zaterdag 5 Jan.: Bioscoop in Amicitia. Beide avonden draait de bekende film „Louise Lotte". Zater dagmiddag kindervoorstelling met „Jopie Slim". Zaterdag 12 Jan.: Ned. Volkstoneel in Amicitia met „De wereld heeft geen wachtkamer", van Maurits Dekker. voor de mens nuttiger vindt dan muziek. Nadat enkele minder belangrijke aanvragen zijn afgewezen, o.a. voor'de bond van Veilig Verkeer, deelt de Voorzitter op een desbetreffende vraag mede, dat voor de verkeersexamens, die plaatselijk gehouden worden, wel een bedrag wordt uitgetrokken. De Marktcommissie zal verzocht wor den weer jaarlijkse contributie te hef fen. Schoolverzuim. Bij de benoeming van de leden van de commissie tot wering van schoolver zuim wordt de heer J. Kroon herbe noemd en in de plaats van de heer A. Schipper aangewezen de heer A. Riet man. De adviescommissie voor de Woon- ruimtewet, bestaande uit de heren J. H. Assink, G. Brands, A. J. Goldstein, A. Jansen en J. Kroon, alsmede de verte genwoordigers in het bestuur van Beter Wonen, de heren A. Jansen en J. Derk sen, wordt weer ingehuurd voor een jaar. Blijde tijding. Hierna doet de Voorzitter mededeling van de blijde tijding uit Den Haag, dat de gemeente voor 1950 en 1951 nog on geveer f20.000 krijgt als achterstallige Ondernemingsbelasting. Men kan hier mede de begroting van 1952 wat ont lasten en zo wordt dan besloten tot de aanschaffing van een cyclostyle, fietsen bergplaats in Espelo enz. Rondvraag. Bij de rondvraag informeert de heer Soer, of de Voorzitter reeds gelezen heeft, dat het jwaterschap ..De Schip beek" het. zwemmen in de beek vrij openstelt. Men kan zich nu overal uit kleden. Hij acht dit niet in het belang van de zwemvereniging, die zich haar leden en badgebruikers ziet ontgaan; maar ook niet in het belang van zede lijkheid en veiligheid. Is er geen mogelijkheid dat hiér iets aan gedaan wordt door de gemeente in samenwerking met denabuurgemeen ten Laren en Markelo. Verschillende leden zijn het hiermee eens, de heer Rietberg vraagt zch af: als er een kadevergunning is, of er dan wat aan te doen is. De Voorzitter zegt, het verslag nog niet gelezen te hebben. De gemeente raad kan zeker regelen stellen. Hij zal deze zaak nader onderzoeken. De heer Soer vraagt voorts naar het leven in de industriecommissie, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de ge meente het getij niet mee heeft. Zou men industrie kunnen aantrekken, dan nog zullen er grote moeilijkheden zijn met de investering. De heer Soer ziet dan nog mogelijk heden om weer te lenen bij de mensen. Voor de boerenzoons, die niet op hun bedrijf kunnen blijven, moet beslist iets gebeuren. De Voorzitter zegt, dat industrieves tiging niet zo zal spreken bij de be volking als woningbouw. De E.T.I. wil overigens wel meewerken. De heer Wegstapel informeert naar de aanvrage om een Ulo-school. De Voorzitter zegt, dat deze bij de Inspecteur ligt; er wordt aan gewerkt. Uitvoerig wordt nog weer gesproken over de noodzakelijkheid van het ver zamelen van puin. De heer Derksen zegt, dat een puinbreker wel te huur is. De heer Wegstapel wijst op Bathmen, dat een reserve vormt langs sommige wegen. De heer Aaftink wil de meest bedreigde punten met puin behandelen. De Voorzitter en wethouder Vene klaas Slots antwoorden, dat dit hier ook wel wenselijk is, maar dat de auto het ook maar moet kunnen bijhouden. Gebrek aan personeel en materiaal zijn hier een groot bezwaar. Toespraak Voorzitter. Aan het slot van de vergadering hield de burgemeester een toespraak tot de leden, waarin hij zeide, dat, hoe won derlijk dit in de huidige tijdsomstandig heden ook moge klinken, het jaar 1951 een goed jaar was voor onze gemeente. Totdat wij een goede week geleden de mededeling ontvingen, dat de uitke ring der Ondernemingsbelasting pl. m. f 20.000 hoger was dan was voorzien, verkeerde de gemeente in feite in de positie van een gesaneerde gemeente. Het besluit, waarbij hedenavond de goedkeuring werd gehecht aan de wij ziging van de begroting voor het jaar 1951, toont aan, dat de financiële posi tie van de gemeente thans gunstig is te noemen. Wat is er, zo vraagt spr. zich af, van- de gemeentelijke zelfstandigheid over-

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 1