m Uit het Plaatselijk Parlement Plaatselijk Nieuws Emmabloemcolleete UITVOERING „Cbisius' Geboorte" No. 49. Jaargang 3. ZATERDAG 8 DECEMBER 1951. Verschijnt elke Zaterdag. mum NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5Jf83 - 23Jt Electriciteitstarieven weer onder werp van discussie. - Geen huur- ophaier en nog geen behoefte aan v uilnisemmers In de Maandagmiddag gehouden vol tallige vergadering van de Raad, welke werd voorgezeten door de burgemeester, Mr W. H. Enklaar, zijn de electriciteits- tarieven weer het onderwerp geworden van langdurige discussies. De heer Soer (pvda) stelde zijn reeds in de vorige vergadering aange kondigde vragen. Het resultaat was, dat de tarieven opnieuw onder de loupe zullen worden genomen. Geen verharding Helhuizerweg. Na een reeks van ingekomen goedkeu ringen kwam een adres aan de orde van de Ver. Plaatselijk Belang te Nieuw- Heeten, waarin verzocht werd de weg van de Uift naar het voormalige arbeids- kamp te willen verharden met Shellbitu- men. De ondergrond is buitengewoon goed in orde, zodat de verhardingslaag direct kan worden aangebracht. De in gelanden garanderen 7000 in de kos ten, terwijl van de cultuurtechnische dienst een bijdrage verwacht mag wor den van 40 der kosten. De Voorzitter deelt mede, dat 30 a 40 duizend gulden voor rekening der ge meente zullen komen. De investerings moeilijkheden en de financiële toestand der gemeente laten dit werk voorshands niet toe. Zou er geld zijn, dan zou men toch liever eerst de Jeurlinksweg' (ver binding Raalterweg-Deventerweg langs het nieuwe kerkhofonderhanden nemen. Hoewel verschillende leden het wel jammer vinden voor de belanghebben den, kan niet tot verharding worden be sloten. Dikke Steensweg. De weg van de Dikke Steen naar de Autoweg, welke blijkens een adres van de heer G. Broekmaat e.a. dringend ver betering behoeft, zal door de wethouder der wegen, de heef Veneklaas Slots, be keken worden, die al met de aangelan den gesproken heeft. Op een verzoek van de heer Gcrritse, die al telkenmale geadresseerd heeft over hout van de betimmering zijner vroe gere woning, wordt besloten hem dit thuis te sturen, om te zien wat er ont breekt. Een raadsbesluit tot verkoop van een bouwterrein aan de heer Godeschalk wordt op diens verzoek ingetrokken. Vuilophaaldienst. Naar aanleiding van het ongeluk, dat de arbeider E. Paalman met de vuilnis auto is overkomen, deelt de Voorzitter mede, dat dit z.i. niet nodig was ge weest, als de raad uniforme vuilnisem mers had toegestaan. Het is naar zijn mening geen verstandig besluit geweest. De klachten der arbeiders zijn niet onge motiveerd. Sommige bakken zijn veel te zwaar en onhandig. De heer Jansen (pvda) merkt op, dat men er met de aanschaffing van emmers nog niet is. Het vuil moet naar het mid den van de wagen geschoven worden en dat kan als de kap er op gezet wordt heel slecht. Er zal ook een nieuwe auto moeten komen, want de tegenwoordige is pngescshikt voor het gebruik van em mers. De heer Derksen (vvd) onderschrijft deze mening. De heer Aaftink (pvda) is van oor deel, dat met uniforme emmers alle goe de bakken vervallen, daarmede belasten we de hele gemeente. Hij is het met de heer Jansen eens, dat het nu geen tijd is om weer kosten te laten maken. De Voorzitter wil geen beslissing uit lokken, maar is van oordeel dat er wel iets moet gebeuren. Geen kasgeld van Boerenleenbank. De Coöp. Boerenleenbank wenst de kasgeldlening van 100.000.over 1952 niet weer te verstrekken. "'Een bevriende relatie van dc voorzit ter, de fa. R. Mees en Zonen te Rotter dam wil het geld tegen 2 verstrek ken. Dit aanbod wordt in dank aan vaard. Wethouder Veneklaas Slots dankt de voorzitter voor zijn bemoeiingen. Zonder hoofdelijke stemming worden vervolgens enkele besluiten genomen om trent verlenging van de rekening cou rant met de Bank van Ned. Gem., de vaststelling van de kosten van het open baar onderwijs over 1950 op f 12.917.27 en de vaststelling der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven van de bijz. school op f 9.205.34. Algemeen huurbesluit. Een voorstel van B. en W. om een al gemeen besluit omtrent de huurprijzen van de gemeentewoningen en gebouwen vast te stellen, en B. en W. de bevoegd heid te verlenen de huurders aan te wij zen, ontmoet bij de heer Soer bedenkin gen. Hij wilde deze bevoegdheid wel de legeren, indien de verhuring in de raad komt in gevallen, waarbij B. en W. het advies van de woonruimtecommissie niet opvolgen. De Voorzitter wijst er op, dat dit een woonruimtekwestie is en dat er zodoen de een beroepsinstantie voor de woon ruimte-verdeling geschapen wordt, het geen de wet niet toestaat. De heer Soer wil dan het voorstel niet aannemen, er wordt toch al getornd aan de macht van de raad. De wethouders, de heren Teselink en Veneklaas Slots, willen geen aantrek king van de macht door B. en W. De Voorzitter noemt het zelfs spijkers zoe ken op laag water. Het betreft hier zui ver een administratieve maatregel. Men kan met verhuring niet wachten tot een vergadering gehouden wordt, zodat de raad dikwijls voor een voldongen feit wordt geplaatst. De heer Soer meent, dat het spora disch voorkomt, dat iemand onmiddellijk verstrekt. Hij blijft bij zijn standpunt. Het voorstel wordt tenslotte met 74 stemmen aangenomen. Geen huuropkaler. B. en W. stellen voor om de gemeente bode Mekenkamp de huren te doen in casseren van de gemeentewoningen. De huren worden steeds hoger en het voor komt achterstand, die thans in enkele gevallen aanwezig is. De heer Aaftink (pvda) ziet in deze beloning van f 200.een verhoging van de lasten van het woningbedrijf. De heer Landeweerd (a.r.) vraagt of 't hier gaat om de huur of om een betere beloning van Mekenkamp. De Voorzitter zegt, dat het helemaal niet de bedoeling is een functie te cre- eeren. De goede huurders brengen de huur wel. Er 'is echter ook veel slordig heid bij. Het salaris is niet aan de hoge kant. Uit de discussie blijkt, dat enkele le den van mening zijn, dat deze methode voor de goede huurders niet aangenaam is en niet opvoedkundig werkt. Als er onwil in het spel is krijgt Mekenkamp het ook niet. Nadat de gemeente-ontvanger enkele inlichtingen over de achterstand gegeven heeft, zegt de heer Wegstapel (alg. bel.), dat, als het maar enkele gevallen be treft, het beter is te wachten. Het voorstel wordt door de voorzitter ingetrokken. Salaris leider G.E.B. Een langdurige beraadslaging vordert het voorstel van B. en W. om de boek houder-monteur van het G.E.B., de heer Westerik, met f 400.te verhogen en diens titel te wijzigen in: leider-admini strateur. Bij de vaststelling der salaris verordening is Westerik te laag gewaar deerd en dat willen B. en W. thans her stellen. De heer Soer staat hier sceptisch te genover. Nu de Beuseberg aangesloten is en het bedrijf zich uitbreidt, verwacht hij, dat er spoedig een kantoorhulp bij moet komen. Een verhoging van Wes terik gaat dan niet op. De Voorzitter wijst er op, dat de heer Westerik een grotere verantwordelijkheid draagt dan b.v. de le ambtenaar en de keurmeester, maar lager bezoldigd wordt. Waarom moet hij onder deze men sen liggen? Zijn taak is sterk uitge groeid. Hij staat aan het hoofd van het bedrijf en is in 1948 te laag gewaardeerd. Nadat de heren Soer en Aaftink op gemerkt hebben, dat 't werk van ande ren ook is toegenomen en hun salarissen dus ook bekeken dienen te worden, en de herenWegstapel en Rietberg (ch) heb ben betoogd, dat in het verleden een fout gemaakt is, wordt het voorstel aan genomen met 92 stemmen. Tegen de heren Soer en Aaftink. De heer Soer verzoekt nog bij de be groting de andere, mensen tegemoet te komen. Op voorstel van B. en W. wordt de ar- beids-contractant B. W. Schoppers vast aangesteld als gemeente-arbeider, nadat er op aangedrongen is voor de aanstel ling van losse arbeiders een oproep te plaatsen, opdat ieder een kans heeft om vast aangesteld te worden. Namen wegen. De Jeurlinkssteeg en Oude Diepen- veenseweg krijgen alsnog officieel deze benaming. Op verzoek van de heer Wegstapel zal de huisnummering van het Holterbroek nog eens bekeken worden, want men kan moeilijk zeggen, dat Köling en Reilink in het Holterbroek wonen. Verharding weg Canadese begraafplaats. Besloten wordt met het Rijk een over eenkomst aan te gaan tot verharding van de toegangsweg tot de Canadese be graafplaats. Het zal maximaal f 10.000 bijdragen. B. en W.blijven vrij in 't tijd stip, waarop zij tot verharding willen overgaan. Men wil echter wachten tot betere tijden. Aan G, Jansen wordt een stukje bouw land bij de voorinalige tol aan de Laren- seweg verhuurd, terwijl de verordening op de besmettelijke ziekten wordt gewij zigd. De electr. tarieven. Bij de rondvraag zegt de heer Soer, terug te willen komen op het antwoord, dat de Voorzitter hem gegeven heeft in de vorig.e vergadering op zijn vraag, waarom de invoering van de verhoogde Adv.-prïjs: 1—15 m.m. a contantf 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 kolenbijslag niet in de raad is geweest. De voorzitter heeft hem toen verwezen naar lid III der verordening, maar blij kens die bepaling v/ordt hier alleen ge sproken van „ingevoerde" en niet van een „in te voeren" bijslag. Dit artikel sloeg op de reeds ingevoerde verhogin gen. De voorzitter is mis geweest, wat hij hem overigens gaarne vergeven wil. De Voorzitter zegt, te moeten toege ven, dat hij abuis geweest is. Er moet dan echter alsnog een besluit van de raad genomen worden. De heer Soer is voorts van oordeel, dat de nieuwe tarieven te vroeg zijn in gevoerd. In het voorstel is toen gezegd, zodra de Beuseberg; werd aangesloten. Hetgeen nu pas gebeurd is. De tarieven zijn echter in Augustus al ingevoerd. De Voorzitter wijst er op, dat de kos ten voor de Beuseberg al reeds veel eer der zijn ingegaan. Met de prijsbeheersing is dit overeengekomen. De notulen zul len daaromtrent zeker uitsluitsel geven. Er is toen nog gezegd: als de winst in de gemeentelijke pot moet, spelen we niet mee. Deze moet voor de onrendabele gebieden worden gereserveerd. De heer Soer is voorts teleurgesteld, dat deskundigen van het bedrijf gewei gerd hebben, hem inlichtingen te ver strekken over moeilijke termen enz. De Voorzitter zegt, dat als hij B. en W. gevraagd had, hij de volledige be voegdheid had gekregen om inlichtingen in te winnen. De heer Soer wijst er dan op, dat er hier een onbillijkheid in het vastrecht schuilt voor de winkeliers. In andere ge meenten rekent men een winkel, een werkplaats en een salon als een gewone kamer. Hier wordt hst vastrecht bepaald naar dg oppervlakte van de vloer en van de winkelramen. Dat vormt een verschil van tenminste f 4.60. De gewone tarie ven valt niets van te zeggen, maar in het vastrecht zit het grote verschil. De Voorzitter wijst er op, dat het vast recht de basis vormt voor de betaling der lasten, welke op het bedrijf rusten. Men moet zeker zijn van een vast bedrag. Als de winkelverlichting aangaat, ont staat er een verhoogde belasting. Naar deze maxirnumbelastmg moet de gemeen te de stroom inkopen. B. en W. hebben gepraat met de mid denstanders en hij heeft daarbij de in druk gekregen dat zij bevredigd waren over de uiteenzettingen. Het heeft hem onaangenaam getroffen, dat de mensen, die door de uitbreiding van de Beuse berg belangrijke leveringen hebben ge daan en grote voordelen genoten, het hoogste woord hadden. De overschrijding van de 25 die de heer Aaftink noemt, komt omdat de oude vastrechten allen eerst rechtgetrok ken zijn en daarna met 25 zijn ver hoogd. De heer Aaftink is het thans duide- lijx waarom sommige zakenmensen zo sterk verhoogd zijn in hun vastrecht. Hij is voor aansluiting der onrendabele gebieden, maar had eerst wel eens willen zien hoeveel winst ,de nieuwe tarieven opleveren. Voor de winkeliers is 't licht nodig voor hun broodwinning. Willen ze meekomen, dan moeten ze etaleren. De aansluiting van de andere gebieden kan wel over twee maand aanvangen, maar ook wel twee jaar en zelfs wel 10 jaar duren. Daarvoor is de overblijvende winst niet nodig. De Voorzitter zegt, dat er f15.000. moet komen. We hebben allemaal gewe ten, dat het een rib uit ons lijf zou zijn. De kolenbijslag moet er bij komen, anders gaat net de winst verloren. Nadat de heer Soer nog opgemerkt had, dat het geld er wezen moet, maar dat het niet van één kant moet komen, merkt wethouder Teeselink op, dat hij het jammer zou vinden, als de winkeliers inderdaad te hoog belast waren. Als er werkelijk onbillijkheden bestaan, moet de zaak opnieuw bekeken worden. Daarom moet de zaak van de heer Soer aandacht hebben. Hiermede wordt van alle zijden inge stemd. De heer Soer vraagt tenslotte of het ook gewenst is om bij de Minister te pro testeren tegen de nieuwe 25 welke op gelegd zal worden. De Voorzitter acht het nog voorbarig om hiervoor in de pen te klimmen; hij meent trouwens dat het voor hier niet zo'n vaart zal lopen, omdat wij hier reeds een belangrijke verhoging hebben onder gaan. Het besluit van de kolenbijslag wordt hierna bekrachtigd, onder voorwaarde, door de heer Soer gesteld, dat de zaak opnieuw bekeken zal worden als de re kening over het afgelopen jaar bin nen is. Wegen. De heren Wegstapel, Rietberg en Jan sen vragen verbetering van de stoep bij de Tol (viaduct), Beusebergerweg en rio lering Aalpolsweg bij de Elta-woningen. De heer Derksen betreurt het, dat het puin uit deze gemeente naar Hellendoorn gaat. Wethouder Veneklaas Slots zal de za ken onderzoeken. In alle hoeken der ge meente wordt aan de wegen gewerkt. Een puinbreker hebben we niet. De heer Derksen wil hem dan huren, terwijl de heer Jansen aanraadt, het puin langs de wegen te reserveren en dan een weg in z'n geheel aan te pakken. Hierna sluiting. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu Het slot van de winkelweek Hier volgen nog enkele mededelingen aangaande de Winkelweek: De slagzinkaarten, welke men Maan dag of Vrijdag j.l. heeft bekomen op de ingeleverde bonnetjes, kunnen tot en met 10 December a.s. ingevuld worden ingeleverd bij de bestuursleden van de Holtense Handelsvereniging, t.w. bij H. J. Bouwhuis, Gebr. Dikkers, Joh. Gel- tink, Gebr. Schuppert, Fa. H. Stokkers, Gebr. Wansink en Fa. E. Wonnink. De waardebonnen kan men tot en met 15 Dec. a.s. inwisselen bij de winkeliers door er wat op te kopen. De winkeliers kunnen deze bonnen weer inwisselen bij de penningmeester, de heer E. Dikkers Hs. op 17 Dec. a.s. De uitslag van de slagzin zal waar schijnlijk bekend gemaakt worden op Vrijdag 14 Dec. in café Maats. Illlllllllllllllllllllllllllllll Door het samenvallen met 'n andere collecte heeft het Bestuur van 't Groene Kruis de Emmabloemcolleete, welke jaarlijks in April gehouden wordt, uit gesteld naar een latere datum. Het jaar loopt ten einde en omdat het t.b.c.-fonds van het plaatselijk Groene Kruis de op brengst van deze collecte niet missen kan, zal de collecte nu op Zaterdag 15 December gehouden worden. Het vraagt daarvoor meisjes uit alle delen van de gemeente om hem behulpzaam te zijn met busjes de gelden in te zamelen. Zij worden verzocht zich aan te melden bij de penningm., de heer H. Schuppert p.a. Fa. Gebr. Schuppert, alhier. Het Bestuur van het Groene Kruis vraagt zeer vriendelijk van alle inge zetenen een klein offer om het t.b.c.- fonds te versterken, met welks gelden uitsluitend plaatsgenoten geholpen wor den, welke niet bij machte zijn de zeer hoge kosten van sanatoriumverpleging te voldoen, en waarvoor dé gelden niet op andere wijze bijeengebracht kunnen worden. Vele handen maken licht werk en vele kleintjes maken één grote. Wij hopen, dat ieder naar draag kracht deze collecte steunen zal. Houdt Zaterdagavond 22 Dec. vrij, voor het bijwonen van de van het prachtige Kerstoratorium door de Chr. Gem. Zangver. „SOM DEO GLORIA", in de Ned. Herv. Kerk. Met medewerking van KEES BEENIK, bariton TILLY REISINGER, piano G. v. BOLHUIS, kerkorgel. OPBRENGST RODE KRUISCOLLECTE De vanwege de afdeling van 't Rode Kruis alhier gehouden collecte voor de slachtoffers van de overstromingen in de Po-vlakte in Italië heeft een bedrag van f 157.50 opgebracht. Het bedrag is aan het Hoofdbestuur afgedragen. SOLDAAT BOEM. Zaterdagavond daarvan zijn we bij voorbaat overtuigd schatert Amicitia van de lach. De onderneming Miedema uit Deventer brengt daar de oer-komi- sche film „Soldaat Boem". Die moet U beslist gaan zien. De heer Fabian Boem is de uiterst punctuele stationschef in 't stadje Tra- mala, die, wanneer de koningin van zijn hart, Gabriella, zich als militair verpleegster aanmeldt bij het nabijge legen soldatenkamp, haastig besluit zelf ook soldaat te worden en wel een modelsoldaat. Maar de trein brengt Agnes naar zijn station, die van school is weggelopen en die hem gevaarlijke woorden in het oor fluistertover bloemen, de zon en over gebrek aan eerbied voor de tijd, die zo'n grote rol in Boems leven zal spelen Boems avonturen als soldaat zijn tal rijk, maar zijn laatste avontuur beleeft hij in de armen van Agnes, waar hij de treinen, het leger en zelf de tijd ver geet Een kostelijke film. AGENDA: Vrijdag 7 Dec.: Omwisseling bonnen Winkelweek vanaf 2 uur in Amicitia, vanaf 7 uur tevens in 't Bonte Paard. Zaterdag 8 Dec. Gratis film over „Het Ambacht" om 2.30 uur in Amicitia. (Zie annonce.) Zaterdag 8 Dec. Bioscoop Miedema met „Soldaat Boem" in Amicitia. Aanv. 8 uur precies. (Zie annonce.) Maandagavond 10 Dec. Ouderavond v. de klassen la en 1b, 2 en 3 der O.L. Dorpsschool. Gymnastieklokaal ge opend om 7.15 uur. Aanvang 7.45 uur. Dinsdag 11 Dec. Ouderavond voor de klassen 4a en 4b, 5a en 5b, 6, 7 en 8 der O.L. Dorpsschool. Gymnastiek lokaal geopend om 7.15 uur. Aanvang 7.45 uur. 12 en 22 Dec. Verwerping bij B. J. Slot man, Oranjestraat. Donderdag 13 Dec. half acht vergade ring Chr. Boerinnenbond in de loka len der Geref. kerk. 13 en 15 Dec.: Winteruitvoering Gym nastiekvereniging „Bato" om 7.30 u. in Amicitia. Zaterdag 15 Dec. Emmabloemcolleete Groene Kruis Holten. Zaterdag 15 Dec. Verwerping krenten brood enz. bij Bakkerij Hartsuiker. Aanvang 7.30 uur. Woensdag 19 Dec. Kerstwijding v. afd. Holten Bond van Plattelandsvrouwen in Amicitia. Donderdag 20 Dec.: Officiële opening Lagere Landbouwschool, nam. 3 uur. Donderdag 20 Dec.: Uitgestelde film avond van de schoolkring Dijkerhoek in café „Het Bonte Paard". Vrijdag 21 Dec. Kerstwijding B.D.V. in hotel Holterman? Zaterdag 22 Dec. 8 uur in de Ned. Herv. ,-Kerk uitvoering van het Kerstorato rium „Christus' geboorte", door de Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria". Met betaling a contant Komt men door het ganse land (adv.) BIJ DE VERJAARDAG VAN DE „ONSTERFELIJKE" KINDERVRIEND. Sinterklaas had het zeer druk. Sinterklaas, die Dinsdagmiddag per boot vanuit Spanje in Rotterdam arri veerde, kwam vandaar per vliegtuig (helicoptère) naar Holten en maakte tegen de avond een vlotte landing in een weide in de onmiddellijke nabijheid van het hotel Müller aan de Deventer- weg, waar de hoge gast tot Woensdag morgen logeerde. Woensdagmorgen om pl.m. 9 uur stap te de Sint op z'n schimmel en reed naar het dorp, waar de kinderen van beide dorpsscholen hun opwachting hadden gemaakt bij het grote viaduct, waar ook H.M.V. stond opgesteld voor een muzi kale ontvangst. Namens de schooljeugd en het onder* wijzend personeel werd de grijze bis schop hartelijk verwelkomd door de beide hoofdonderwijzers, de heren Brou wer en Kroon, waarna een rondgang door het dorp werd gemaakt onder de pittige tonen van H.M.V. Na zijn zegetocht door 't dorp bracht Sint in gezelschap van Zwarte Piet een bezoek aan de scholen, bij welke ge legenheid hij de kinderen ruimschoots tracteerde op lekkers en kleine cadeau tjes. De spanning bereikte in de O.L. Dorpsschool haar hoogtepunt, toen de bisschop in de loop van de morgen in de klassen verscheen. Moeders met kleu ters hadden hem in het gymnastieklo kaal, waar een paar kleintjes met een alleraardigst onbevangen stemmetje en kele liedjes zongen, al reeds kunnen be groeten. De schooljeugd werd door de Sint geprezen of vermaand, al naar de bevindingen van de zwarte knecht wa ren. De heer en mevrouw Enklaar sloe= gen^ vergezeld van hun oudste doch tertje, het verloop van het Sint Nioo- laasfeest gade. De bisschop merkte in een gesprek met de burgemeester nog op, dat hij tot zijn verrassing de Beuse berg heel wat beter had kunnen berei ken dit jaar dan in 1950, door de moder ne verlichting. Hierna bood hij de heer en mevrouw Enklaar een kleine verras sing aan en zette zijn tocht door de lo kalen voort. Tegen twaalven gingen de kinderen met lekkers en boekjes naar huis. Des namiddags kregen de klassen 1, 2, 3 en 4 film in Amicitia. De oudere leerlingen hebben Donder dag in de schouwburg te Deventer een prachtige kindervoorstelling meege maakt. Naar de schouwburg. Donderdagmiddag maakten de klas sen 5, 6, 7 en 8 der O.L. Dorpsschool per O.A.D. een uitstapje haar de Deventer schouwburg, waar voor honderden scho lieren een kindertoneelstuk „De zieke Prinses" werd opgevoerd door dames en heren van het onderwijzend perso neel. „De zieke Prinses", door Fred.

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 1