HOLTENS NIEUWSBLAD RIJSSEN V V V ♦-Jubileum Het geslacht Van Coeverden. Betaling schoolgeld SCHöPPERS Tromgeroffel in Rijssen LICHTFEEST FEE SNELLE ELECTRISCHE NAAR SGE00L! Rulteropenluchtspel «Hei verraad van Sfoevelaar» de 1 trein! Wegens vacantie gesloten Rugenbrink - Grotestr. 140 Nijverdalsche Drukkerij Jan Wiggers, Kolweg A 171e, Tel. 356 £ort5!> Dansschool Schrijver inschrijving Honderd veertig jaar familienamen. OP 3, 4 en 5 SEPTEMBER. De vereniging „Marktwezen, Plaat selijke Belangen en Vreemdelingen verkeer te Rijssen, welke vereniging de laatste jaren dikwijls van zich heeft laten horen en veel in het be lang van Rijssen heeft gedaan en doet, jubileert dit jaar. Zij heeft n.L 40 jaair bestaan. Aanvankelijk was het bestuur van mening aan dit feit geen bijzondere aandacht te moeten schenken, maar op aandrang van verschillende zijden heeft men thans toch besloten dit heuglijke feit niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Gedurende drie dagen zal Rijssen binnenkort in het teken van het „V. V.V.-jubileum" staan en wel op Maandag 3, Dinsdag 4 en Woensdag 5 September a.s. Voor deze dagen is reeds een programma samengesteld, waaruit we het volgende kunnen meedelen. Op Maandag 3 September (welke samenvalt met een marktdag) zal wellicht een feestmarkt worden gehouden en zal 's morgens op de veemarkt de z.g. bruidskoe worden gekocht, welke de volgende dag, waarop een grote boerenbruiloft zal worden ge houden, benodigd zal zijn. Op Dins dag 4 September zal dan de boeren bruiloft plaats vinden, wellicht op het Schild, waarna een boerenbrui loftsbal in de grote zaal van het Park gebouw zal volgen. Woensdag 5 Sept. zal door Rijssens straten een fakkel optocht trekken, waarbij de nodige muziek niet zal ontbreken. Geduren de deze drie dagen zal een V.V.V.- treintje door Rijssen en omgeving rijden. In het Volkspark zullen in deze jubileumdagen verschillende evenementen plaats vinden, zoals het optreden van de boerendansers uit Markelo, concerten door mandoline- en accordeonorkesten, enz. Verder zullen groepjes uit deze gezelschap pen optreden op verschillende plein tjes in Rijssen, waar de verlichting zal branden, zoals op het Schild, de Brink, Zaagkuil. Het Volkspark zal in deze dagen sprookjesachtig verlicht worden, welke verlichting, naar men ons mededeelde, mooier zal worden dan in 1948 ter gelegenheid van „Rijssen 700 jaar stad". De orkesten zullen in het Volkspark op een bijzondere plaats optreden, n.l. op een vlot in de vijver. De Rijssense zakenlieden zul len zich in deze dagen ook van hun beste zijde laten zien, naast gevel verlichting wordt op de Watermolen een Molenmarkt georganiseerd, wel ke ook weer feestelijk verlicht zal zijn. Wij twijfelen er niet aan dat ook velen uit omliggende plaatsen een dezer feestavonden zullen bezoeken, waarvan zij geen spijt zullen hebben. I. Reeds enkele malen hebben wij een en ander meegedeeld over enige specifiek Holtense families. De gegevens daarvoor konden wij ontlenen aan de in het rijks archief berustende registers van de bur gerlijke stand, welke aldaar aanwezig zijn vanaf het jaar 1811. De bron, waar uit wij voor het schrijven van artikelen omtrent het geslacht van Coeverden konden putten, gaat echter veel verder terug, hetgeen aanstonds zal blijken. Eerst willen wij een korte verklaring geven over het ontstaan van deze fami lienaam, die tevens als plaatsnaam fun geert. De naam Coevorden luidde in vroe ger jaren Co-voorde, hetwelk ons er aan herinnerde, dat op een doorwaadbare plaats in een beek of rivier koeien van de ene naar de andere zijde werden ge dreven. Talrijke plaatsnamen zeggen ons, wat er in de streek, waar zij zijn ont staan, zoal placht te worden overge bracht. In dit verband noemen wij nog de plaats Ossendrecht in Noord-Brabant en Oxford in Engeland. Wij merken hier bij op, dat drecht is afgeleid van het Latijnse trajectum, dat wegverbinding betekent. Ook zij hier nog gewezen op de naam Zwijndrecht, waarvoor onze oos terburen Schweinfurt bezigen. In zijn boekje: „De voorden in Noord- en Zuid- Nederland" somt Fr. Leyden 533 voorde namen op, waarvan er vele aanleiding hebben gegeven tot familienamen. Dit over de naam. Het geslacht zelve stamt af uit de dy nastieën (heersende families) van Bor- culo. In het jaar 1036 wordt de eerste edelman vermeld met de toenaam van Coevorden, als partij in een geschil tus sen de abt (overste van één of meer kloosters) en het convent (vergadering van kloostermonniken) van Ruinen in Drenthe enerzijds en de ridders Johan en Laurens anderzijds. Het was de rid der Frederik van Coevorden, die de con- tractbrief medebezegeld had. Hij en zijn opvolgers behoorden evenwel niet tot het geslacht der latere van Coeverdens. In het jaar 1141 werd door Herbert van Bierum, bisschop van Utrefcht, af komstig uit de zich om de stad Gronin gen uitstrekkende landstreek Ommelan den, zowel de prefect (kerkelijk over heidspersoon) Egbert, als de burggraaf Heden overleed tot onze grote droefheid, onze innig geliefde Man en Vader BERNARDES MULDER in de leeftijd van 58 jaar. A. MULDER— Kruimelaar. JAN en BERNARD. Holten, 20 Aug. 1951. Kolweg A 170. Langs deze weg willen wg onze oprechte dank betuigen aan allen, die hebben mee geleefd tijdens de spannen de dagen, die wg hebben meegemaakt door het onge val van ons lief Zoontje HENK Fam, G. SCHORFHAAR Deventerweg. Plaatst Uw Familieberichten in Holtens Nieuwsblad De schoolgeldplichtigen over het schooljaar 1948/'49 wordt dringend aangeraden, voorzover dit nog niet is geschied, hun aanslagen, gedateerd 30 April 1951, thans spoedig te voldoen. Indien men zich niet aan de betalingstermijnen houdt, stelt men zich aan vervolging bloot, terwijl boven dien opeenhoping van schoolgelden is te verwach ten, omdat de aanslagen over het volgend schooljaar (1949/1950) ook spoedig kunnen worden verwacht. Holten, 25 Augustus 1951. De gemeente-ontvanger van Holten, G. J. BOUWHUIS. EEN PRACHT BOORD, EEN KEURIG OVERHEMD EN OP TIJD TERUG Hiervoor zorgt PASTORIE STRAAT Depót FIJNSTRIJKINRICHTÏNG PIETERS - ALMELO Aan de Coöp. Fabriek van Melkproducten „DE VRIJHEID" wordt gevraagd EEN MEISJE voor kantoorwerk, pl.m. 16 tot 17 jaar. Aanmelden vóór 29 Aug. a.s. aan het kantoor der fabriek. 3, 4 en 5 September '51: ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan der V.V.V. VOLKSPARK LICHTPARK, een unieke verlichting met uitvoeringen door verschil lende gezelschappen op een vlot in de vijver. Verlichte pleinen en gebouwen. Boerenbruiloft. Fakkeloptocht. Maandag 1 Sept.: FEESTMARKT Per trein naar Hollandsch Schwarzwald. Grote betrouwbaarheidsrit Rijssense Motor club. Molenmarkt op de Watermolen. Slechts drie dagen. Lage entrée's. Extra busdiensten van en naar Holten. Schooljeugd en Spoorwegen 2ljn altijd ''5 goede vrienden geweest, niet waar Wat is het heerlijk om op vrije mid dagen ol in de vacantie te gaan kijken r.aar het voorbij snellen van j die prachtige glinsterende nieuwe electrlsche treinen I Maar wat zou het nóg veel heerlijker zijn om ze// dagelijks in zo'n pijl. snelle trein langs de lijn te vliegen. Word zelf trein reiziger.. ga met de trein naar school. 100 km per uur en nooit te laat. Vraag Vader of Moeder of je een Jeugdkaart mag hebben, 't Kost helemaal niet veel I 31 Aug., 1, 4 en 6 Sept. - Markelo 8.30 uur. Holterweg, Markelo. Entree f 1. VAN 27 AUGUSTUS t.m. 1 SEPTEMBER. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Telefoon 639 K5486 FAMILIE-DRUKWERKEN als: Ondertrouwcirculaires, Geboorte- berichtkaartjes, Rouwbrieven e.d. BINNEN ENKELE UREN GEREED. ll!llillllll!ll[lll!ll!lllilllll!llllllill!lll!lllllillOllill!lllll[llllllillllllllllllllll!llllllll!ll!lll!ll!llllll!ll!ll!ll!lll!lllllllll!ll Bavinksir.11, Almelo Telefoon 2921 voor beginners en gevorderden vergevorderden en zelf gevormde clubs op Woensdagavond 29 Aug. van 8-9.30 uur in hotel „Holterman". Aanvang der lessen begin Sept. in „Amicitia". Bij inschrijving f 1.25 te voldoen. M "n dr Nedcrlandsche Nieuwsblad Per» of kastelein (slotvoogd) Roelof van Coe vorden afgezet, omdat zij elkaar bestre den, zonder hun leenheer te kennen. De genoemde bisschop had drie broers, waarvan er één Ludolf heette. Hij ver kreeg het kasteleinschap van Coevorden in dienstmansleen van de bisschop. Hij trouwde toen, naar verluidt, met een dochter uit het geslacht van Goor. Bij zijn overlijden liet hij twee zonen na, genaamd Roelof en Volkeer, die on der voogdij werden gesteld van hun stief vader Floris van Vorenboreh. Floris twistte met de bisschop. Het gevolg hier van was, dat Coevorden werd ingeno men. De gebroeders Roelof en Volkeer zagen zich dus van hun goederen be roofd. De bisschop gaf Coevorden in leen uit aan Otto van Bentheim. Volkeer, die bij de inneming van Coevorden ge vangen genomen werd, ontkwam uit zijn gevangenis, het huis ter Horst genaamd, en trouwde kort daarop met een doch ter van de ridder Albert Lewe. Hij lokte een oorlog uit, die in 1195 eindigde met het herstel van Roelof in het Coevor- dense leen. Roelof stierf echter spodig. Volkeer volgde hem nu als slotvoogd op. In 1212 wordt hij als ridder genoemd. Naar alle waarschijnlijkheid is hij tussen 1215 en 1217 overleden. Twisten waren toen aan de orde van de dag. Zijn zoon Roelof ving in 1223 de strijd aan met de prefect Ecbert van Groningen. Een jaar daarna wordt hij, zijn broer Frederik en de prefect evenwel genoemd onder de getuigen van de bisschop. In 1226 is de oorlog al weer ontbrand, n.l. tussen Roelof, zijn broers Frederik en Godevart ter ener zijde en de bisschop, die de zijde van de prefect koos, ter andere zijde. Op 1 Augustus 1227 kwam het bij Ane tot een grote slag, waarin de bisschop met tal van Stichtse, Hollandse, Gelderse en Duitse edelen sneuvelden. In 1229 werd Roelof, toen hij voornemens was te onderhandelen, verraderlijk gevangen genomen en vermoord. Twee jaar later verkreeg zijn broer Frederik, op dezelfde condities als zijn voorvaderen, het dienst mansleen terug. In het jaar 1232 brak er weer een krijg uit. De Drenthen hadden nu een nieuw hoofd en een nieuwe kastelein van Coevorden in de persoon van Henric van Borculoo, die gehuwd was met een doch ter van Roelof van Coevorden. Deze Henric was de stamvader van het tegen woordige geslacht van Coeverden, welks naam dus eigenlijk Borculo of Borclo is. Borculoo wil zeggen burcht op het loo. Het loo is dan een bosrijke hoogte. In 1263 werd Coevorden wederrechtelijk verpand aan andere edelen, o.a. Gerard Clencke. Een zoon van Henric werd Hen ric II van Borclo genoemd. Uit een oude brief is gebleken, dat deze in 1275 burg graaf van Coevorden was. Bij zijn verscheiden liet hij een zoon na, Reinold I van Borclo, die het burg graafschap erfde. Hij noemde zich in 1315 Reinoldus de Covordia. Diens zo nen waren Reinold II en Roelof van Coe vorden. De eerste was ridder en Heer van Coevorden en overleed in 1347. Een jaar tevoren was Coevorden geheel losge maakt van het bisdom en het schoutambt van Drenthe werd in de familie gebracht. Reinold III van Coevorden volgde zijn vader op en werd in 1347 ambtman van Twenthe en slotvoogd van Goor, onder voorwaarde, dat hij 300 man te paard zou houden ter bescherming van Twen- the. Hij overleed in 1370 zonder kinderen na te laten. Zijn opvolger Reinold IV deed in 1402 afstand van Coevorden. Hiermede zijn wij aan het eind ge komen van de geschiedenis, die de van Coeverdens maakten in Drenthe. In een volgend artikel willen wij iets vertellen over hun vestiging en verblijf in het Overijsselse. W. O. Een mengelmoes van namen vin den we in de registers van de Bur gerlijke Stand. Dit wonder der ad ministratie is voor ons een zo alle daags verschijnsel, dat we ons nau welijks kunnen voorstellen, werkelijk anoniem te moeten rondlopen. Men behoort nu nog alleen figuurlijk tot het leger der naamlozen, want allen bezitten we door een woord in de registers op het gemeentehuis een nadere aanduiding van onze aanwe zigheid op de wereld. Op 18 Augustus 1811 werd het naamregister officieel ingesteld bij decreet van keizer Napoleon, die in het begin der negentiende eeuw het grootste deel van Europa over heerste. De franse dictator had er behoefte aan een overzicht te ver krijgen van alle mensen, die zich in zijn grote rijk bevonden. Hij liep met plannen rond om al die individuen in te schakelen ter verdediging van zijn troon en zijn rijk. Er is niets nieuws onder de zon. Hitier, zijn onbegaafde leerling, zou honderd jaar later dezelfde wens koesteren. Ook hij wilde zijn over heersing van Europa verzekeren met hulp der overwonnen vJjjjjlJj^N». poleon riep de Burgerlijke Stand in het leven, Hitier gebruikte de stam kaart en het persoonsbewijs om zijn doel te bereiken. De laatste twee administratieve vindingen hebben echter minder levensvatbaarheid ge had dan Napoleons naamregister. Hoe men ook over de franse dictator mag denken, hij had geniale gedachten, die werkelijk zinvol waren en zelfs wan neer men constateert dat ook Napoleon met de Burgerlijke Stand niet zijn doel de conscriptie heeft bereikt, toch moet men toegeven, dat hij hiermee een administratieve schepping heeft ge wrocht, die in de loop der jaren onmis baar is gebleken. Onze voorvaderen vonden die Burger lijke Stand maar een dwanginstituut, alleen geschikt om ons nog meer te knechten dan dit reeds het geval was. Men wist dat hier een dienstplicht in het franse leger voor mannen het gevolg van zou zijn en men zag dit decreet dan ook als een noodmaatregel, die na het verdwijnen der franse bezetting stellig ongedaan zou worden gemaakt. Iedereen moest dus in 1811 naar „de maire der gemeente alwaar hij woon achtig is", om daar een familie- en voor naam op te geven. Velen hoefden over die familienaam niet lang te denken. Zij hadden er al ge slachtenlang een. Men denke maar aan de grote mannen als Anthonie van Leeu wenhoek, Johan van Oldenbarnevelt, Hugo de Groot en anderen, wier vaderen reeds lang een naam hadden aangeno men. Zij wandelden dus zonder meer naar de nieuwbenoemde ambtenaar van de Burgerlijke Stand en lieten zich inschrij ven. DE NAAMLOZEN. Doch er waren ook zeer veel landge noten, die zich steeds naar hun vader hadden genoemd, zoals Willem Beukels- zoon, die het haringkaken uitvond. Zo vond men Jan Janszoon, Pieter Cornelis- zoon enz. Deze mensen lieten zich dik wijls ook maar als zodanig inschrijven, dan waren zij van dat rare gedoe der Fransen verlost. Zij zijn de stamvaders van alle Jans(s)en's en Pietersen's. Een andere categorie werd meer met het beroep, dat zij uitoefenden, aangeduid. Men sprak van Gerrit Stofkoper en Teun-de-timmerman. Het is dus geen wonder, dat de na men Bakker, Smit, Visser enz. zo veel voorkomen, want waarom zou men zich niet naar zijn beroep la ten noemen? Het betekende nog een kosteloze reclame voor het bedrijf en weinigen zullen gedroomd hebben, dat hun kindskinderen nu nog een wandelend reclamebord voor hun overgrootvaders zaak zouden zyn. Een derde groep was er volkomen on verschillig onder wat de man op het ge meentehuis wel voor familienaam voor hen zou opschrijven. Zij noemden zich in overleg met de ambtenaar naar de plaats hunner inwoning, of naar de gemeente waar zij lang gewoond hadden of ge boren waren. Zo ontstonden de namen Van Breda, Van Alphen, Blokzijl, Vlaan deren, enz. Anderen hadden zo'n min achting voor de gehate bezetter of waren zo overtuigd van het tijdelijk karakter van de maatregel, dat zij de vreemdste en grappigste namen bedachten om daar mee uiting te geven aan hun misnoegen over en spot met de gedwongen regis tratief De wonderlijke namen Suikerbuik, Niemandsverdriet, Naaktgeboren zijn geesteskinderen van deze opvat ting geweest. Ook kwam het wel voor, dat de ambtenaar een grapjas was en bij gevraagd advies de meest zonderlinge namen verzon, waarvan het gehele nageslacht van de betrok kene tenslotte de dupe werd. Immers dat nageslacht ziet de kostelyke grap van de gemeentedienaar nog dagelijks op de geadreseerde enve lop staan. Veel dragers van een zon derlinge en een glimlach opwekken de naam kunnen er echter zeker van zijn, dat hun voorvaderen in de franse tijd zeer goede vaderlanders zijn geweest, die meenden, dat de Burgerlijke Stand bij de terugkeer van een echt nederlands bestuur weer zou verdwijnen. NOEM MAAR WAT... Er was tenslotte ook een aantal on verschilligen, die zonder verder naden ken een naam opgaven en dikwijls gre pen naar bijzondere eigenschappen, waarom zij bekend stonden of naar uiterlijke kenmerken. Zo werden er na men genoteerd als De Lange, De Bruin, Den Oude, Vriend, e.a. Hoe zouden Gerrit de Stotteraar, Toon de Soep, Piet Link en andere handige jongens gereageerd hebben en nog reageren als zij officieel het antwoord moesten geven op de vraag hoe ze wilden heten?

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 2