Twee uur met „O.C.H in de Hongaarse Puszta. Officiële publicatie. No. 33. Jaargang 3. ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1951. Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5Jf88 - 23Jf Adv.-prijs115 m.m. d contant1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 „STEFAN BORKOS" WERD PRACHTIG VERTOLKT. Bekoorlijke sprookjessfeer by de „Feestbomen". De ontspanningsclub „Holten" alge meen bekend als „O.C.H." heeft in de bijna zes jaren van haar bestaan tal van malen van zich doen spreken door het veelal zeer goede toneelspel dat werd gebracht, ook buiten onze ge meente, en Zaterdagavond heeft deze vereniging ten aanschouwe van plm. 800 bezoekers bewezen dat ook het opvoe ren van een openluchtspel best aan haar kan worden overgelaten en het is te hopen, dat er,een traditie, elk jaar een openluchtspel te brengen, gevestigd zal worden. De opvoering van het openluchtspel „Stefan Borkos" was een experiment, doch het mag direct gezegd worden: „.-het experiment slaagde volledig. Zeker er deden zich enkele kleine haperingen voor, doch ze deden aan het geheel geen afbreuk. Het is de medespelenden gelukt dit spel tot leven te brengen. Men heeft de juiste sfeer weten te scheppen in een trouwens ideale omgeving als'de door bossages en bomen omringde kleine open plek bij de z.g. „Feestbomen" is. Absolute stilte tijdens het spel, gul applaus na elk bedrijf en de hartelijke ovatie aan het slot bewezen duidelijk lidat het publiek intens genoot. Het gedender van enige treinen was nogal storend en we moeten er niet aan denken welk een afbreuk dit aan het spel zou hebben gedaan als de opvoe ring, zoals de V.V.V. aanvankelijk van plan was, had plaats gevonden in het Sportdal. Met zorg hadden de O.C.H.-ers de gehele dag naar de lucht gekeken, doch het bleef bij een dreiging. Het bleef ook Zaterdagavond gelukkig droog en van het koele weer heeft men bij de „Feest bomen" maar heel weinig kunnen mer- ken. In het vorig nummer van „Holtens Nieuwsblad" werd reeds een beschrij ving gegeven betreffende de inhoud van dit openluchtspel „Stefan Borkos" en dit kan dus nu achterwege blijven. De spelers zelf hebben stuk voor stuk hun best gedaan, al vielen begrijpelijker wijs zij die de hoofdrollen hadden, het meeste op. Jan Oosterkamp had de hoofdrol en f hij heeft zich als „Stefan Borkos" de ongekroonde zigeunerkoning, zeer be hoorlijk van zijn taak gekweten. Zijn flair bleek ook deze avond weer dui delijk. De dames Adrie Harting (Illona Mi- hales, het kind van de puszta) en Jo Wolters (Katinka Szaboska, geheimzin nige waarzegster) beheersten hun rol volkomen en dit was ook het geval met de heer H. Koopman, die als Toni Sza- boska (half idiote zoon) zeer sterk speelde en een bijzonder compliment zeker verdient. De heren Steunenberg (Geza Szikus- ka, adjudant van de zigeunerhoofdman) en Herm. Koopman (Gayula Bullik) speelden zoals we dat van beiden ge woon zijn en ook de heer J. Holterman (Roni Szendos, de koopman uit Buda pest) deed het aardig. De kleinere rolletjes werden door de dames Stegeman, Aii Jansen en de he ren Rouwenhorst, Meijerman en Krink- kink, goed gespeeld. Het gesprokene was dank zij de pri ma werkende geluidsinstallatie van radio Bouwhuis overal goed te horen en ook de verlichting (Fa. J. van Bruggen) liet niets te wensen over. Aan grime en kapwerk was door de heer Joh. van Geenhuizen Jr. weer zeer veel zorg be steed. Enkele leden van de „Tegehaja's" zorgden voor de muzikale omlijsting, doch helaas waren ze vaak juist iets te zacht. Namens de V.V.V. sprak de heer H. J. Bouwhuis aan het slot enkele woor den tot de medewerkenden, die hij dank bracht voor het mooie spel. ALGEMENE LEDENVERGADERING „H.V.C.". Vrijdagavond werd in café Maats de Algemene Ledenvergadering gehouden van de Holtense Voetbalvereniging „H. V.C." onder voorzitterschap van de heer G. Wissink welke vergadering door 18 personen, w.o. 6 bestuursleden, was bezocht. Nadat de voorzitter de heer Wissink een kort woord van welkom had ge sproken las de secretaris, de heer W. ten Velde, de notulen welke onveran derd werden goedgekeurd en vastge steld. De penningmeester, de heer H. W. Tuller, bracht hierna het financiële ver slag uit over het jaar. 1950, waaruit bleek, dat de boeken over genoemd jaar konden worden afgesloten met een batig saldo. De commissie voor kascontrole, die bestond uit de heren J. Kalfsterman en Bets Stokkers, rapporteerde bij monde van eerstgenoemde alles in de beste orde te hebben aangetroffen, weshalve werd de penningmeester décharge ver leend voor zijn gevoerd beheer. Als leden van de commissie tot het nazien der boeken 1951 werden be noemd de heren Kalfsterman en H. Brink. Punt 5 der agenda luidde „Reorga nisatie Bestuur". Volgens de voorzitter, de heer Wissink, besloot het bestuur eenparig tot beschikbaarstelling van het mandaat, omdat een aantal leden steeds weer met critiek klaar staat ten aan zien van het gevoerde beleid. Om deze „kankeraars" een kans te geven kwam men tot bovengenoemd besluit. Helaas schitteren deze leden op de vergaderingen steeds door afwezig heid. Wanneer men grieven heeft moet men deze kenbaar maken bij het be stuur of op een vergadering als deze. Op voorstel van de heer Kalfsterman werd besloten tot afschaffing van de elftalcommissie en het uitbreiden van het bestuur met 2 leden zo dat dit in het vervólg 8 leden zal tellen. Met algemene stemmen werd de heer H. Meerman, die voorheen lid was van de elftalcommissie, als bestuurslid ge kozen, terwijl verder nog werd gekozen de heer H. Brink. Een drietal leden uit het bestuur, t.w. de heren Joh. Bronsvooi't, H. Meer man en A. Rosman, zullen de taak van de elftalcommissie overnemen, waarbij de aanvoerders van de elftallen een ad viserende stem zullen hebben. De vergadex-ing besloot verder tot dè bouw van een kleedlokaal met wasge legenheid. Dank werd gebracht aan de leden J. Bulsink en A. Dollekamp voor de werkzaamheden die zij in verband met deze bouw reeds verrichtten. Om zo goedkoop mogelijk met deze bouw klaar te komen zullen de leden moeten meewerken en het bestuur doet dan ook een dringend beroep op alle leden om hun steentje bij te dragen. Aan het einde van de vergadering wei'den de leden nog toegesproken door de secretaris, de heer Ten Velde, die hen opwekte tot trouw bezoek aan de trainingsavonden. Wil „H.V.C." in de komende competitie een hartelijk woordje meespreken, dan zal er aange pakt moeten worden. ZOEK DE KASTELEN. De Motor- en Automobielclub „De Holterberg" hield Zondagnamiddag haar jaarlijkse kastelenrit, welke rit het vorig jaar voor het eerst wex'd gehou den. Alhoewel het weer nu niet bepaald aanlokkelijk was om aan een dergelijke rit deel te nemen, verschenen toch nog 35 deelnemers aan de start bij hotel ,,'t Lösse Hoes". De route liep langs de volgende kas telen: Oolde, Ampsen, Cloese, Ruurlo, De Wierse, Medler, Onstein, Kiefskamp, Hakvoort, Baak, Voorstonden, Empe, Boxbergen. Uitslag: Motoren: Joh. Ar f man, Hol ten, 20 strafpunten; H. Kers, Holten, 21 strafp.; C. van Bux-kem, Nijverdal, 38 straf p.; P. A. Muller, Holten, 40 strafp.; G. Eshuis, Almelo, 42 strafp. Auto's: G. Müller, Holten, 12 strafp.; J. M. Krabshuis, Nijverdal, 28 strafp.; J. Holtslag, Ruurlo, 32 strafp.; G. Wolt huis, Almelo, 40 strafp. Ondanks het af en toe zeer ongun stige weer is deze kastelenrit toch ten volle geslaagd en de deelnemers waren opgetogen over het schitterende par cours, dat gereden moest worden. De voorzitter van de Motor- en Auto mobielclub „De Holterberg", de heer H. J. Bouwhuis, reikte met een gepast woord de fraaie prijzen uit die beston den uit bekers, lauwerkransen en me dailles en dankte verder allen die aan het welslagen van deze mooie tocht hadden medegewerkt. BUURTVERENIGING WESTEINDE- DORPSSTRAAT MAAKTE UITSTAPJE. Maandagnamiddag maakten de leden van de buurtverenigingen Westeinde- Dorpsstraat een uitstapje per luxe O.A. D.-touringcar. Men reed van hier naar Arnhem, waar thee werd gedronken terwijl verder een korte wandeling door het Geldei'se Haagje werd gemaakt. Van hier ging de tocht naar Rhenen, waar het soldatenkerkhof op de Greb- beberg en Ouwehands dierenpark wer den bezocht. Op de thuisreis deed men in Apel doorn de bekende uitspanning Prixxs Bernharddal aan. Hoogstvoldaan arri veerde men om plm. 11 uur weer in Plolten. ROET UIT „DE VRIJHEID"-PIJP. Een bewoner van een perceel aan de Stationsstraat klaagde er over dat men veel last heeft van roet en andere vie zigheid, die uit de schoorsteen van de zuivelfabriek komt. Soms is dit zo erg, dat men niet buiten kan zitten en ver schillende huismoeders hebben zeer veel narigheid ondervonden toen hun was op de bleek lag of aan de lijn hing te drogen. We zouden hen die de hinder onderwonden, willen adviseren eens te gaan praten met de directeur der fa briek, de heer P. G. Dijkstra. Hopelijk kan een oplossing worden gevonden. GESLAAGD. Voor het Associatie-diploma Boek houden slaagden de heren J. Stoeven- belt, H. G. J. Brinks en J. Nijkamp. Allen werden opgeleid door de heer H. Kattenberg, directeur Instituut „Gal lus" te Rijssen. Onze plaatsgenoot, de heer E. Steu nenberg, Larenseweg, slaagde te Arn hem voor het diploma A, Rijksgediplo meerd Schoenhersteller. JONGENSKAMP TE GENNEP. Van 411 Augustus heeft een 40-tal jongens, van de jongensclubs, onder afdeling van de C.J.M.V., gekampeerd te Gennep in Noord-Limburg. Na een voorspoedige fietstocht kwa men we allen Zaterdag 4 Augustus aan, waarna alle jongens werden ingedeeld in de verschillende tenten die waren opgeslagen. Na het avondeten werd de omgeving vex-kend. Gennep is een oud stadje met een karakteristiek stadhuis dat veel door de oorlog heeft geleden. Om tien uur was het „in de rust", om de volgende morgen om 7 uur op te staan. We hebben vanuit ons tentenkamp verschillende fiets- en trektochten ge maakt, zoals naar de Heilige Landstich ting, Oorlogsmuseum Overloon, Berg en Dal, enz. Jammer was hef dat de regen nogal eens als spelbreker optrad. Zeer op prijs gesteld werd, dat ver schillende ouders ons kwamen opzoe ken. Een fototoestel, beschikbaar ge steld door foto van Leeuwen te Holten, werd gewonnen door J. Kromdijk. Tot slot werd een kampvuur gehou den, waarbij de heer B. Soer zijn reeks vertellingen over Indonesië beëindigde. Onze hartelijke dank aan de dames voor de goede verzorging. We aten niet alleen heel veel, doch ook heel lekker. Zeer voldaan keerden we allen Za terdagmiddag huiswaarts, dankbaar bovenal aan God die ons deze mooie week weer schonk. UITSTAPJE PERSONEEL EN KLANTEN Fa. C. A. MÜLLER. De Fa. C. A. Müller maakte Dinsdag j.l. met personeel en klanten (plm. 100 personen) met een tweetal autobussen van de O.A.D. een uitstapje. Men vertrok 's morgens om half ze ven en via Zutphen, Arnhem, Wagenin- gen en Rhenen werd naar Eist (Utr.) ge reden, waar koffie werd gedronken. Vandaar ging de tocht naar Utrecht en verder langs de Oude Rijn naar Alphen aan de Rijn waar het prachtige vogel park Avifauna werd bezichtigd. In Den Haag werd de Ridderzaal be zichtigd terwijl verder een rondritje door de Residentie werd gemaakt. Een bezoek aan het Scheveningse strand had voor een 10-tal pex-sonen minder aangename gevolgen want tij dens een tochtje met een amphibie-vaar tuig werden ze kletsnat door de over slaande golven. Van Den Haag trok men nog naar de Maasstad waar o.a. de enorme Maas tunnel werd bezichtigd. Via Utrecht (waar de inwendige mens nogmaals werd versterkt) en Amersfoort, ging men huiswaarts. Hoogst voldaan over deze buitenge woon geslaagde tocht arriveerde men na middernacht weer in Holten. MOOIE OPBRENGST. De huis aan huis- en straatcollecte, die onlangs werd gehouden ten bate van het fonds „Draagt elkanders las ten" (t.b.c. bestxdjdingsfonds C.N.V.) heeft de mooie som opgebracht van f 248,32. De plaatselijke afd. van het C.N.V. maakt met gi-ote dankbaarheid melding van dit resultaat en dankt alle gevers recht hartelijk. NIEUWE DIRECTEUR HOLTENS GEMENGD KOOR. Uit de 20 sollicitanten is tot directeur van „H.G.K." benoemd de heer G. S. de Haan, koordirigent te Hardenberg. FRANKEERZEGELS BUITEN GEBRUIK. Zoals reeds eerder bekend gemaakt is, worden met ingang van 1 October 1951, de frankeerzegels met de beelte nis van H. M. Koningin Wilhelmina van het type Hartz, uitgifte 1947, evenals de daarmede overeenkomende zegel- afdrukken (op briefkaarten, postbewijs- formulieren, militaire luchtpostbladen en arbeidslijsten) buiten gebruik ge steld, waardoor zij voor de frankering waardeloos worden. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk: 8.30 en 10.30 uur Ds Knipscheer. In beide diensten collecte voor de varende Gemeente. Dijkerhoek: 10 uur Ds Callenbach van Oegstgeest. Collecte voor de va rende Gemeente. Geref. Kerk: 10 en 3 uur Ds Wassink van Doetinchem. In beide diensten extra collecte voor de Gereformeerde kerken in België en Frankrijk. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jenny Jantine, dv. Joh. Landeweerd en F. J. Tromop, L 83a. Ondertrouwd: H. H. Schutte, 29 j., Raalte en G. C. Hegeman, 27 j.; J. Bouwhuis, 26 j. en J. Otter, 24 j.; A. Wechstapel, 29 j. en H. J. Wegstapel, 27 j. Getrouwd: Joh. Meerman, 29 j. en J. II. Egberts, 25 j. Ingekomen personen: A. Broekhui- zen-v. d. Berg, van Wierden naar N 55a; A. Gerritse, van Diepenveen naar L 68a. Vertrokken personen: J. Reinaardus, van A 299 naar Vries (Dr.). GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Week van 814 Augustus. Gevonden: schakelarmband, zakmes je, stexm voor aanhangwagen, ceintuur voor regenjas. Verloren: fototoestel, dekzeil, zijden shawl, kinderhalssnoer, wieldop, gou den horloge met dito schakelarmband. Inlichtingen: Groepsbureau Rijkspo litie, Oranjestraat A 217, Telef. 352. AGENDA 11 t.m. 18 Aug.: Vacantie H. KI. Velder- man. Zaterdag 18 Aug.: Concours hippique te Nijbroek. Deelname van „De Berg- ruiters". Maandag 20 Aug.: Autobustocht jonge lui van Espelo. 20 t.m. 25 Aug.: Vacantie horlogerie en radiohandel H. J. Bouwhuis. Dinsdag 21 Aug.: Prov. Jaarvergadering Plattelandsvrouwen op F.F.-tentoon- stelling te Enschede. Opening ten toonstelling. Donderdag 23 Aug.: Hervatting gymna stieklessen „B.A.T.O." (zie annonce). Zaterdag 25 Aug.: „Bergruiters" naar F.F.-concours hippique te Enschede. Inzet: Provinciale kampioenschappen. Vrijdag 31 Augustus: 's Avonds 7.30 uur aanmelden voor Middenstandscursus Pont en Associatie bij W. Müller „De Borkeld". Donderdag 13 en Vrijdag 14 September: School- en Volksfeest te Dijkerhoek. Het kantoor van de gemeente-ont vanger is wegens vacantie gesloten van 20 tot en met 25 Augustus. De N.H, Kerk en haar toren. In de brochure, getiteld: „Holten voor omstreeks honderd jaar", samengesteld door de heer A. J. Goldstein, kunnen wij lezen, dat in het jaar 1829 in Holten een brand heeft gewoed, tengevolge waarvan niet minder dan 52 huizen, 17 schuren, de school, alsmede de kerk en ten dele haar toren een prooi der vlammen zijn gewor den. Voor de herbouw van het bedehuis was geen geld. Tal van ingezetenen wa ren immers van alles beroofd en moesten vele jaren in de armoedigste omstandig heden doorbrengen. Een geschikte gele genheid voor de gemeentelijke samen komsten ontbrak nu ten enenmale. De godsdienstoefeningen werden daarom zo goed en zo kwaad als dat ging gehouden eerst in boerenwoningen, toen in de bouwvallige pastorie en tenslotte in de inmiddels herbouwde school. Op 4 Juni 1830, ongeveer een half jaar na het overlijden van Ds Gerlach van Gendt, werd besloten de oude pastorie af te breken en in de plaats daarvan een nieuwe te bouwen, gelijktijdig met de herbouw van de kerk. Blijkens gemelde brochure werd de bouw der kerk na aan besteding opgedragen aan H. W. Neute boom te Bathmen voor de som van f 16.450,en de pastorie voor f 3600, aan H. Beulink te Doetinchem. Voor een bedrag van f 8050,moesten dekkingsmiddelen worden gezocht. Het rijk verleende n.l. een subsidie van f 12.000,De marke van Holten besloot op 22 September 1830 een bedrag van f 1500,toe te staan. Dit bedrag werd gevonden door invordering van achter stallige gelden voor het aangraven van gronden en verkoop van enkele stukken veldgrond. Niettegenstaande later van pi'ovinciewege ook nog in de herbouw kosten bijgedragen werd, was er toch nog een tekort van f 2031,75. De marke genoten zorgden, dat ook dit bedrag er kwam. De kerk werd op 26 Februari 1832 in gebruik genomen. Haar toren daaren tegen vertoonde nog altijd dezelfde aan blik als onmiddellijk na de brand. Het college van kerkvoogden deed nog eens een beroep op de milddadigheid van het bestuur der marke, maar ditmaal werd geen bijdrage verleend. In 1840 is de toren, zonder welke een kerk bijna niet denkbaar is, herbouwd. Een toren be doelt immers een heen wij zing te zijn naar Hem, tot Wiens eer en glorie hij werd gebouwd. De Holtense torenbou wers hebben blijkbaar wel terdege reke ning gehouden met de woorden van Christus, welke hij sprak bij de gelijkenis over bedachtzaamheid, toen Hij zei: „Want wie van U, willende een toren bouwen, zit niet eerst neder en over- rekent de kosten, of hij ook heeft, het geen tot volmaking nodig is?" Materieel vormt de oude toren een ge heel met de kerk, doch formeel bezien is dit geenszins het geval. De staatsregeling van 1798 heeft de toren gedegradeerd tot een bouwsel in dienst van de overheid ter plaatse. Artikel VI der „Additionele artikelen tot de Acte van Staatsregeling des Bataafschen volks" luidt: „De torens aan de kerkgebouwen gehegt, benevens de Klokken met derselver behuysingen, worden verklaard eigendommen te zijn en te blijven der burgerlijke gemeenten, staande ten alle tijde onder derselver be heering en onderhoud." Wanneer wij het kadaster raadplegen blijkt daaruit inderdaad, dat het kerkge bouw ten name van de kerkelijke en de toren ten name van de burgerlijke ge meente is gesteld. De laatste draagt van dit eigendomsrecht dan ook de conse quenties, bestaande in het onderhoud van dé toren en het uurwerk. Anderzijds heeft de gemeente een recht voor het luiden van de klokken bij een begrafenis. De torenklokken vervulden sedert 1795 derhalve een dienende functie èn voor de kerk èn voor de burgerlijke gemeente. Op de 950 kg wegende bronzen klok, welke door de bezetter in Duitsland werd versmolten tot wapentuig, was een op schrift aangebracht, dat met deze functie in overeenstemming was. Het luidde: „Een vuurgloed brak voor elf jaren mijn klanken af en dreigde alom met doodsgevaren. Doch God was het die redding gaf, daar ik nu mijn klanken weer hooren laat tot nut van kerk en burgerstaat". W. O.

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 1