Uit *t plaatselijk Parlement No. 24. Jaargang 3. ZATERDAG 16 JUNI 1951. Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.p. kwartaal Uitgave van de Stichting„Holtens Nieuwsblad" i te Holten. Telef. K 5488 - 284 Een begin van industrialisatie. - Nieuwe onderwijzer te Dijker- hoek. - De brandweer in groter verband. Huur landbouwschool. - Uniform waaggeld. De raad was voltallig toen de burge meester, Mr W. H. Enklaar, Dinsdag avond om goed half acht de hamer liet vallen en daarmede de vergadering ge opend verklaarde. Vacantietoeslag. Verschillende ingekomen stukken gin gen onder die hamer door. Op een circu laire van de Minister van Binnenlandse' Zaken om het verlenen van een vacantie toeslag van 2 met een maximum van f 50,ook op het gemeentepersöneel van toepassing te doen zijn besliste de Raad gunstig. De toelage zal in de toekomst in de rechtspositieregeling van het perso neel vastgelegd worden. Zonder hoofdelijke stemming ging men accoord met het voorstel om financieel deel te nemen in het proefproces, dat de gemeente IJsselmuiden voert met het Rijk over achterstallige distributiekosten, omdat ook de gemeente Holten daar be lang bij heeft. Geen schadevergoeding wandbetimmering. Een brief van de heer Gerritse, waarin deze nog eens terug komt op de schade vergoeding voor de wandbetimmering van zijn voormalige woning in Dijker- hoek. was voor de voorzitter van een daarvoor destijds ingestelde commissie, heer Wegstapel aanleiding, om nog eens een kort overzicht te geven van de laat ste besprekingen met de heer Gerritse en zijn echtgenote. Men heeft het echtpaar geadviseerd om de afgebroken betimme ring in ogenschouw te nemen, hetgeen schijnbaar niet is gebeurd. Wat B. en W. voorstelden was recht volgens de heer Wegstapel, zodat hij en zijn medeleden geen vrijheid konden vinden om op hun advies terug te komen. De Voorzitter was van oordeel, dat men getracht heeft deze zaak zo eerlijk moge lijk te behandelen. Er moet nu een einde aan komen, hetgeen de raad door zijn stilzwijgen beaamde. Onderwijzer Dijkerhoek. Aan de heer H. F. Mensonides werd, wegens zijn benoeming te Voorburg, wel ke nog een ogenblik dubieüs is geweest, op zijn verzoek eervol ontslag verleend met een dankbetuiging voor zijn werk aldaar. De raad benoemde in zijn plaats met algemene stemmen als zijn opvolger de heer H. A. Pessink, no. 1 van de voor dracht, welke wij reeds publiceerden. Deze is thans werkzaam te Colmschate. Voordat tot stemming werd overge gaan vroeg de heer Derkse geheime zit- ting, zodat de deuren gesloten werden. Na heropening in het openbaar volgde de voornoemde stemming. De wethouders verzekerd. In verband met het verzoek van de raad om voor de ongevallenverzekering van de wethouders de plaatselijke ver tegenwoordigers in te schakelen, omdat deze wellicht ook nog voordeliger zouden kunnen afsluiten, merkte de Voorzitter op, dat inderdaad de maatschappij „Fa tum" via haar agent ter plaatse een aan bieding heeft gedaan, welke 75 ct voor deliger is. Behalve een kapitaalsverzeke ring is nu ook een uitkering per dag van f 6,— afgesloten, daar de raad met het voorstel accoord ging. Regionale brandweer. Na de ingekomen stukken deed de Voorzitter nog mededeling van het be staande voornemen om met de gemeen ten in de burgemeesterskring Deventer een gemeenschappelijke regeling aan te gaan voor een regionale brandweer. Men kan dan profiteren van de service van Deventer, welks brandweer de controle op het materiaal en de opleiding van het personeel ter hand zal nemen. De burge meesters gaan de regeling aan maar de raad moet het geld voteren, zodat nog nader op deze zaak teruggekomen zal worden. Woningruil. De Voorzitter deelde voorts nog mede, dat B. en W. hun goedkeuring hebben ge hecht aan de woningruil van de heer K. v. d. Waarde, alhier met de heer Witte- veen, te Deventer, die hier als kellner werkzaam is. Verkoop grond industrieterrein. Zeer verheugend was de mededeling van de voorzitter, dat er een aanvrage is voor een stuk industrieterrein. De heer Kooyman, die in enkele noodgebouwen aan de Markeloseweg een begin van een industrie heeft gevestigd vraagt een stuk grond van 600 m2 om. daarop een fabriek je te vestigen voor het vervaardigen van snij-ijzers en andere gereedschappen. Volgens een rapport van het Econ. Technologisch Instituut te Zwolle, dat de voorzitter voorleest, zit hier muziek in. Het vervaardigt voorwerpen waaraan hier te lande grote behoefte bestaat en men zit goed met orders. Deze industrie kan in de toekomst aan 20 mannen werk verschaffen. Er is hier een mogelijkheid om de boerenzoons, welke geen toekomst hebben op de boerderij, nieuwe toekomst mogelijkheden te bieden. Aangezien nog verschillende zaken te regelen zijn is een termijn van twee jaar gesteld binnen welke gebouwd moet wor den. De prijs voor de grond zal f 3,20 per m2 bedragen. B. en W. stellen voor de grond te ver kopen, de plaats zal nog nader overlegd worden. Adv.-prijs115 m.m. d contant1.00. Iedere m.m. meer 0.06 De heer Landeweerd vraagt hoe de koper zijn personeel zal betrekken, waar op de Voorzitter antwoordt, dat Kooyman de mensen uit onze gemeente zal kiezen en ze zelf zal opleiden. Als er één schaap over de dam is zullen er meer volgen. De raad kan zich met dit plan z.h.s. verenigen. Bouw transformatorhuisjes. Op dezelfde wijze verenigt hij zich met het voorstel van B. en W. om grond aan te kopen van de heren B. J. Bosschers en Jhr. van Coeverden, om daarop transfor matorhuisjes te bouwen voor de electrifi- catie van de Beuseberg. Het derde huisje komt op gemeentegrond bij de Wippert. Bevordering arbeider. Aangezien de arbeider Tempelman als bestuurder van de tractor werk doet, dat boven het werk van de gewone arbeiders uitgaat, stellen B. en W. voor hem te bevorderen tot arbeider-chauffeur gelijk als de heer Aitink. Aldus wordt besloten. Splitsing Woning- en Grondbedrijf. Administratieve en technische omstan digheden maken het noodzakelijk het woning- en grondbedrijf, dat enerzijds de woningwetwoningen omvat en anderzijds het industrieterrein, te splitsen. Omdat hier beleid een voorname rol speelt stel len B. en W. voor de secretaris met de administratie te belasten tegen een ver goeding van f 150,per jaar. Op een vraag van de heer Aaftink zegt de voor zitter, dat de beloning van de administra teur van het woningbedrijf onveranderd blijft. Ook aan dit voorstel geeft de raad z'n fiat. De Salarisregelingen. Op de salarisverordening van het ge meentepersöneel worden z.h.s. van toe passing verklaard de regelingen welke het rijk voor zijn personeel getroffen heeft in verband met de duurtecompen- saties. In de verordening wordt een be paling ingelast, dat aan personeel, het welk werk doet, dat als geschoolde arbeid is aan te merken een verhoging Van 10 kan worden verleend. Zo werd b.v. door arbeiders metsel- en straatwerk gedaan en de voorzitter vindt het billijk, dat zij daarvan zelf ook de vruchten plukken. Herziening uitbreidingsplan dorp. Aangezien het, naar de Voorzitter me dedeelde, wenselijk is, dat het geprojec teerde bouwterrein aan de oostzijde van het industrieterrein, dat bij een eventuele bouw van huizen dit zou afsluiten, wordt veranderd en als industrieterrein wordt bestemd, werd op voorstel van B. en W. de herziening van het plan in onderdelen plan van het Dorp in voorbereiding verklaard. Huur lagere landbouwschool. In verband met de bouw van de lagere landbouwschool zal een huurcontract moeten worden opgemaakt voor het ge bruik van de school. In vele gemeenten worden deze scholen gratis aangeboden aan de landbouworganisaties. B. en W. menen echter, aldus de voorzitter, dat de gemeente Holten zich reeds voldoende financiële offers getroost voor deze bouw en hoewel men deze school in het belang acht van de landbouwers in de gemeente, zijn zij van oordeel, dat een redelijke huur wel op z'n plaats is. De O.L.M. heeft een redelijk voorstel gedaan. Zolang de school nog niet alle klassen bezet heeft, garandeert zij een huur van f 800,per jaar voor het schoolgebouw. Wanneer eenmaal de bezetting volledig is, wordt dit bedrag vastgesteld op van de te ontvangen schoolgelden. Hierbij ligt het in de verwachting, dat de school ge middeld 20 leerlingen per klas zal berei ken. Bij een schoolgeld van f 15,per leerlingen betekent dit eveneens een ver goeding van f 800,per jaar. De heer Jansen vraagt hoe het gaat met de onderhuur. De "Voorzitter meent, dat de O.L.M. de onderverhuur maar moet regelen en de baten toucheren. De heer Landeweerd vraagt of de ge meente de kosten der exploitatie moet betalen. De Voorzitter wijst er op, dat de ge meente het naakte gebouw levert en daarvoor de huur ontvangt. De exploi tatie geschiedt voor rekening van het Rijk. De clausule voor de onderverhuur is opgenomen, omdat het denkbaar is dat b.v. de landbouworganisaties des avonds van de school gebruik zouden willen maken. De heer Landeweerd zou dat gebruik willen beperken tot de landbouworgani saties en het gebouw niet voor andere doeleinden beschikbaar willen stellen. Naar aanleiding van enkele vragen merkt wethouder Teeselink nog op, dat het feitelijk niet juist is de huur afhan kelijk te doen zijn van de omstandighe den hoe de school reilt en zeilt. Wij moe ten niet bang zijn voor concurrentie. Men is ten slotte gekomen tot dit garantie- voorstel. De Voorzitter wijst nog op de bedra gen, welke de gemeente betaalt bij het bezoek van inrichtingen voor middelbaar- en hoger onderwijs. We zijn een landbou wende gemeente en moeten ons voor de opleiding van de jonge boeren een offer weten te brengen. Wijziging- weegloon varkens. Nadat aan de Bouwvereniging „Beter Wonen" een verhoogd voorschot is ver leend voor het buitenverfwerk en een vei'ordening vastgesteld voor het verhaal van kosten bij verpleging in de barakken te Deventer in geval van besmettelijke ziekte, komt aan de orde het voorstel van B. en W. om het weegloon voor varkens, dat voor dieren beneden 100 kg 20 ct. en voor zwaardere varkens 25 ct. bedraagt, uniform te bepalen op 25 ct., omdat dit vereenvoudiging en een groot gemak be tekent voor de waagmeester. De heer Wegstapel zegt een groot voor stander te zijn van vereenvoudiging en kan met een uniform tarief accoord gaan, maar voor een instelling die goed uit kan acht hij het niet juist om het weegloon te verhogen. Ook de heer Rietberg is voor vereen voudiging maar wil het gewicht voor de hogere heffing verplaatsen van 100 op 125 kg. Ook hij acht een verhoging niet juist. De heer Derksen- wil het wegen niet duurder maken, terwijl de heer Jansen een kwartje logisch acht. De heer Landeweerd meent, dat de ver hoging geen gewicht in de schaal legt. Als dit zou blijken kan men nog tot ver laging overgaan. De Voorzitter licht toe, dat er in het afgelopen jaar 8000 varkens van 25 ct. en 4000 van 20 ct. gewogen zijn. De totale bate zou dus f 200,bedragen. Dit alleen mag wel geheven „worden als men ziet wat de waagmeester presteert, die 's mor gens heel vroeg reeds beschikbaar is. Er wordt tenslotte tot stemming over gegaan waarbij het voorstel Wegstapel wordt verworpen met 74 stemmen, het voorstel Rietberg met 101 stemmen, en het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 65 stemmen. Wijziging huwelijksrechten. Bij het voorstel tot wijziging der leges verordening, dat wij in ons vorige num mer reeds afdrukten, is de heer Soer van oordeel, dat het niet juist is ook het trou wen op Dinsdag op 10 gulden te zetten. Het trouwen op Donderdag is nu eenmaal zo gegroeid. De heer Wegstapel wijst er op, dat Dinsdag nu een kosteloze dag is en er een zeker eergevoel is, dat de mensen verhinderd om op een kosteloze dag te trouwen. De Voorzitter wijst er op dat spreiding van het aantal huwelijksvoltrekkingen wel wenselijk is ook met het oog op de kerkelijke huwelijksvoltrekkingen. Men blijft echter vrij om op Donderdag te trouwen. Persoonlijk heeft hij bezwaar tegen massa-huwelijken. De leges voor marktkramen wordt na een opmerking van de heren Derksen, Wegstapel en Aaftink, die f 2,50 voor een gewone markt te hoog vinden, bepaald op f 2,50 op de Meimarkt en de Kennis markt en voor andere markten op f 0,50. Herdenking gemeentewet. In verband met de herdenking van het 100-jarig bestaan van de gemeentewet zal er op 5 Juli a.s. door alle gemeenteraden geluisterd worden naar toespraken van de Minister van Binnenlandse Zaken en Mr Oud, de voorzitter der vereniging van Ned. Gemeenten. Aangezien de voorzitter met verlof in het buitenland hoopt te zijn, zal wethouder Veneklaas Slots deze vergadering presideren. "Besloten wordt geen presentiegeld voor deze bijeenkomst uit te betalen. Rondvraag. Na deze stroom van agendapunten heb ben de leden niet veel meer voor de rondvraag. De heer Jansen vraagt naar de uitbeta ling van de gelden voor de tuintjes voor de verbetering van dé''Dorpsstraat, waar op de Voorzitter antwoordt, dat deze zaak reeds lang bij de notaris is en de aanwij zing van een gemachtigde vertraging ver oorzaakt. Op een vraag van de heer Soer ant woordt de Voorzitter, dat de bouwvallige woning van „Kriettruu" wel spoedig zal worden afgebroken. De Helhuizerweg, die volgens de heer Soer vol gaten zit, is blijkens het antwoord van wethouder Veneklaas Slots met puin weer in goede staat gebracht. Hierna volgt sluiting. GESLAAGD. Onze plaatsgenote mej. A. M. Weg stapel, Larenseweg, slaagde deze week te Groningen voor het theoretisch examen Akte A als onderwijzeres bij het Chr. Voorb. Onderwijs. VOOR CANADA. Het Dagblad van het Oosten heeft de afdeling Plolten van het Ned. Oorlogs- gravencomité folders aangeboden, in de Engelse taal, verlucht met enkele fraaie foto's, van de plechtige herdenking op de Canadese begraafplaats op 5 Mei j.l. Het is de bedoeling, dat deze folders door de adoptanten der graven worden toe gezonden aan de verwanten der gesneu velde militairen in Canada. Wij stellen ons voor, dat deze er zeer veel prijs op zullen stellen, deze keurig verzorgde folder te ontvangen, om wat uitvoeriger te worden ingelicht dan de Canadese kranten wellicht gedaan heb ben. Wij willen de adoptanten, die onze krant onder ogen krijgen, daarom nog eens extra op het hart binden, deze fol der wel te willen versturen. Heeft men er niet voldoende, dan is de heer J. Kroon, secretaris der afdeling van het Oorlogsgravencomité alhier, zeker be reid, zo lang de voorraad zulks mogelijk maakt, meerdere exemplaren af te geven. Zij worden ingesloten bij het mededelin genblad, dat de adoptanten eerstdaags bereikt. Indien men tot nu toe nog geen con tact gehad heeft met de nabestaanden van hen, wier graf men geadopteerd heeft, dan kan men de folder sluiten in een enveloppe met het adresTo the next of kin, of: (volgt naam, voorletters en regiment van de gesneuvelde). Ook adres afzender vermelden. Deze enveloppe sluit men in een tweede enveloppe met daar op het volgende adres: To the Director of Records, Department of National De fence (Army), Number 8 Tempory Buil ding, Ottawa, Canada. Het verdient aan beveling een klein verzoekje om uitrei king bij te voegen. Misschien dat hier door nog een contact met de nabestaan den tot stand komt. M gaan de zaken ook florissant 't Parool blijft tochBetaal contant (Adv.) AFDELING E.H.B.O. OPGERICHT. Dat er belangstelling is voor het werk der E.H.B.O. bleek Donderdagavond bij de filmavond in Amicitia, uitgeschrven door de Ned. Vereniging „E.H.B.O.". Ondanks het mooie weer waren vooral veel jongelui opgekomen om te worden ingelicht over dit werk. De avond werd geopend door onze bur gemeester, Mr W. H. Enklaar, die in het bijzonder welkom heette Dr A. A. Koopal, voorzitter van het district Over ijssel der ver. E.H.B.O., te Enschede, de heer Van Roon, directeur der vereniging te Amsterdam, de heren Dr van 't Riet, Ossenkoppele te Hengelo en het bestuur van de plaatselijke Rode Kruis-afdeling. De burgemeester gaf een korte uiteen zetting van de grote betekenis van het E.H.B.O.-werk in een plaats en wees vooral ook op de waarde daarvan voor de burgerlijke verdediging, waarvan de organisatie in voorbereiding is. De heer Beijers gaf een kort historisch overzicht van het ontstaan der Rode Kruis-afdeling en legde er de nadruk op, dat het samengaan van beide verenigin gen zeer gewenst is, omdat het dikwijls gemakkelijk is hier wat op te richten, maar zeer moeilijk om het in stand te houden. Hij zou er met zijn medebe stuursleden prijs op stellen, dat de ver enigingen ook in financieel opzicht zou den kunnen samengaan, opdat slechts eenmaal een beroep op de mensen be hoeft te worden gedaan. Dr Koopal schetste, na dank gebracht te hebben aan de burgemeester en het bestuur van het Rode Kruis, de verhou ding, welke tussen beide verenigingen bestaat, waardoor na de bezetting een zeer nauwe samenwerking is gegroeid. Het Rode Kruis organiseert de bloed transfusiedienst, treedt vooral op bij grote rampen en vormt daarvoor in vre destijd depots, terwijl de E.H.B.O.-afde- lingen optreden bij verkeersongevallen, ongelukken in de fabriek, op het sport veld, verpleging bij wandeltochten. Voor het E.H.B.O.-werk moet men worden op geleid, welke cursus een jaar duurt, waarna men een diploma krijgt, dat ech ter slechts twee jaar geldig is, zodat men het geleerde steeds moet onderhouden om daadwerkelijk te kunnen optreden. Alvorens nader op deze zaak in te gaan, werd eerst een film vertoond, wel ke zeer aanschouwelijk de noodzaak van vaccinatie tegen de pokken aantoonde, om vervolgens een beeld te geven, door middel van de Oranje-Kruis-film, van de noodzaak, dat er overal mensen gevonden worden, die eerste hulp kunnen verlenen. De heer Van Roon hield hierna een korte causerie en deelde o.a. mede, dat het lidmaatschap ten minste 10 ct. per week bedraagt en dat het werk met hulp van het Hoofdbestuur, de provinciale organisatie en de zusterafdelingen geheel door de plaatselijke afdeling moet wor den verricht. Men kan ook donateur wor den voor 1.per jaar. Er gaf zich reeds aanstonds een groot aantal personen op, waaruit een voorlopig bestuur gevormd werd, be staande uit de heren W. ten Berge, voor zitter, H. van Zeben, secretaris, Mevr. E. Bronzur Mühlen, Mevr. G. Muller Lanting en de heren G. J. Bouwhuis en J. v. d. Meulen. Mevr. Bron en de heer Ten Berge zullen het contact vormen met de Rode Kruis-afdeling. Aan het slot der bijeenkomst werd nog medegedeeld, dat de opleiding waar schijnlijk zal beginnen in de maand Sep tember a.s. Dr Koopal bracht ten slotte de aanwezigen dank voor hun medewer king aan deze avond. H.M.V. NAAR HENGELO (G.). Voor de vierde maal (de vierde achter- éénvolgende maal) sinds 1948 gaat H.M.V. naar het muziekconcours. Dit jaar naar Hengelo (G.), gelegen in één van de mooiste delen van Gelre's Ach terhoek. Het korps komt, evenals het vorig jaar, uit in de Ere-afdeling. In deze af deling werden het vorig jaar 100 punten behaald en mochten het deze keer weer 100 of meer punten worden, dan gaat H.M.V. naar de Vaandelafdeling, waar mee dan de hoogste sport op de ladder werd bereikt. In Hengelo (G.) moeten Zaterdag 30 Juni uitgevoerd worden als z.g.n. keuze nummer „De Schone Galathea", de prachtige ouverture van Fr. van Suppe in een arrangement van P. J. Molenaar en als verplicht werk de Cortège „He- roique" van Alfred Mahy. Tal van ingezetenen zullen ongetwij feld Zaterdagmiddag 30 Juni weer met H.M.V. naar Hengelo (G.) willen om, naar wij hopen, terug te keren met een „gepromoveerd" H.M.V. Men geve zich spoedig op voor deelname. Zie adverten tie in dit nummer. We hopen in het. volgend nummer van Holtens Nieuwsblad" op het concours in Hengelo uitvoerig terug te komen. AGENDA 925 Juni: Tandarts C. van Harten af wezig. 1116 Juni: Vacantie Gebr. Wansink. Vrijdag 15 Juni: Contact-avond Band Nederland-Indonesië, 7.30 uur in Ami citia. 1823 Juni: Vacantie T. Koopman, Fa. Wed. B. J. Slotman en A. Bulsink. Donderdag 21 Juni: Betrouwbaarheids- rit van de M.A.C. „De Holterberg". Start 7 uur Hotel Muller. Zaterdag 30 Juni: H.M.V. naar muziek concours te Hengelo (G.). Zie annonce. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 8.30 en 10.30 uur Ds Verbeek Wolthuys van Hellendoorn. Dijkerhoek. 10 uur Ds de Vries. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten extra collecte voor de evangelisatie in België en het werk onder de studenten aan de Rijksuni versiteiten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anton Willem, zoon van A. Reijlink en G. J. Braakman, A nr. 63a. Johannes Gerhardus, zoon van H. M. Meijerink en A. M. Schrijver, E nr. 11. Gehuwd: J. Janssen, 26 jaar, Holten, en M. Wesseldijk, 25 jaar, Rijssen. Overleden: H. J. Voordes, 67 jaar, echtgenoot van E. Breedenoord. J. G. Koeslag, 60 jaar, echtgenote van H. C. van Leeuwen. Ingekomen personen: D. A. Klijn Vel- derman van Diepenveen naar N nr. 86. J. H. Zandvoort van Rijssen naar C nr. 20. W. Postema en gezin van Marum naar Waagweg (woonwagen). Vertrokken personen: A. Stukker van A nr. 101 naar Amherst (Nova Scotia), Canada. M. Th. van Riele van E 11 naar Hellendoorn. A. H. M. Schup- pert van A nr. 168 naar Utrecht. K. W. van der Waarde en gezin van Ade laarstraat 17 naar Deventer. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Week van 613 Juni 1951. Gevonden: halskettinkje met blauwe steen, boord, kip (aan komen lopen), zakmes, witte kip (aan komen lopen), imitatie parelsnoer, actetas met inn., bal, terra-kleurige want, herenportemonnaie, ringetje. Verloren: houten hamer, bankbiljet f 20,bruin lederen handschoen, electr. soldeerbout, doublé speldje, groene wol len hoofddoek, rolletje gebloemde zomer stof, capuchon van Egyptisch linnen regenjas. FOLDER VAN DE SPOORWEGEN. De Ned. Spoorwegen hebben deze week per post een kleine folder huis aan huis verspreid, waarin zij nog eens weer de aandacht vestigen op de openstelling van het station, de vertrek- en aankomst uren der treinen en de tarieven. Het ge makkelijke en snelle vervoer heeft velen er reeds toegebracht van de trein ge bruik te maken. Wil Holten echter ver zekerd blijven van deze zeer geriefelijke treinverbindingen, dan zal men zich in het algemeen meer op het reizen per trein moeten instellen. AANMELDING VOOR DE LANDBOUWSCHOOL. Herhaaldelijk is er van de zijde der landbouworganisaties in woord en ge schrift op gewezen, dat, wil de boeren stand zich handhaven en mede kunnen beslissen over de problemen, welke de tegenwoordige tijd stelt, er mensen moe ten worden gevonden, welke voor deze taak berekend zijn en zijn opgewassen tegen de moeilijkheden, welke -zich heden ten dage voordoen. Daarvoor zijn jonge kerels nodig, jonge boeren, die niet al leen de lagere school hebben doorlopen, maar zich ook vertrouwd hebben ge maakt met de technische en de organisa torische problemen van deze tijd. De O.L.M. is reeds zover gegaan om daar voor speciale cursussen in het leven te roepen en ook de C.B.T.B. voorbeel den staan ons daarvan niet direct voor ogen zal in die richting het nodige hebben gedaan om haar jongeren voor hun taak in de organisatie voor te be reiden. Daarvoor is onderricht nodig. Onder richt in de eerste plaats van landbouw- technische aard, welke kan worden op gedaan op de lagere landbouwschool, welke hier thans wordt gesticht. Maar dat onderricht is ook reeds nodig voor de zich steeds nog ontwikkelende dage lijkse bedrijfsvoering op de boerderij. Laten de ouders, wier zoons straks een bedrijf zullen overnemen en laten de jon ge boeren, die dit bedrijf uit handen van hun ouders binnen afzienbare tijd zullen aanvaarden, zich thans reeds bewust zijn van de mogelijkheden, welke hen door het volgen van de lessen der la gere landbouwschool worden geboden. Laat men de politieke en religieuse over wegingen, zoveel mogelijk is, laten rus ten, maar dankbaar gebruik maken van de gelegenheid om technische kennis op te doen, welke onontbeerlijk is om staan de te blijven in de worsteling der tijden. Een annonce in dit nummer wij#t de weg om zich voor de komende lessen aan te melden.

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 1