PK.VflKKLEDING JeMz Holteos Nieuwsblad Nieuw land groeit in 't Verre Oosten. ¥eilig Verkeer GEBR. SCHUPPERT |J| Goede toekomstkansen voor Nieuw Guinee. Officiële publicaties ZO-N GROET DOET JE GOED! Nijverdalsche Drukkerij jan Wiggers, Kolweg A 171e, Tel. 356 Adverteren in Hollens Nieuwsblad is verkopen ijke erp >P), Ook goud en zilver in 't Nederlandse deel? Enkele jaren geleden was Nieuw Guinee nog een der „vergeten" landen van de wereld. Nadat Nederland zijn bestuur in Indië ging liquideren en de jonge Indonesische staat zijn intree deed in de wereld, kwamen de Papoea-landen plotseling in het midden van de belangstelling te staan. Het grote eiland Nieuw Guinee wordt nu dagelijks genoemd, omdat Soe- karno en zijn volgelingen hier hun begerende ogen op gevestigd hebben, terwijl Nederland alle krachten inspant zijn laatste bezittingen in Azië te behouden. Merkwaardig genoeg wenst Indonesië-alleen de zeggenschap over het wes telijk deel van dit nog onontgonnen gebied. Men beweert wel in alle talen, dat dit stuk eiland zowel door zijn ligging als door de aard van zijn be woners tot de nieuwe staat behoort, maar deze redenering gaat dan ook zeker op voor oostelijk Nieuw Guinee, dat practisch aan Australië toe behoort, al hebben theoretisch de Verenigde Naties nog zeggenschap over oostelijk Nieuw Guinee, maar hierover wordt met geen woord gerept. Nederland heeft lange jaren de ge- egenheid gehad het gehele eiland onder ijn bestuur te brengen. Het toonde echter ireinig belangstelling en knipte 't grote and in twee gelijke delen, die zowel wat (orm als bevolkingsdichtheid en bodem gesteldheid betreffen, opvallende gelijke- lissen vertonen. Op de westelijke helft werd onze driekleur geplant, terwijl de voor een andere liefhebber werd jrijsgegeven. In Australië toonde men er tel belangstelling voor. Engeland had toen in de „nieuwste wereld" nog veel ieggenschap, zodat in 1884 een Brits pro- ectoraat werd ingesteld over de oostpunt ran het overgebleven deel. Daartussen lag nog een niemandsland, waar 't Duitse Rijk zich over ontfermde. Aanvankelijk iond Bismarck het voldoende om het be- ituur over te laten aan een Duitse han- ielmaatschappij, doch in 1899 waren de resultaten hiervan dermate bedroevend, iat de keizer besloot het gebied onder •egeringsbestuur te brengen. Tenslotte noest men enige aandacht schenken aan •en stuk „Reich", dat met de naam Kaiser Wilhelmsland vereerd werd en vanaf dat noment werd Duitsland in het verre oos- ien, evenals in Europa, onze oosterbuur. Niet zodra brak de eerste wereldoorlog uit of Australië bezette het Wilhelmsland en sindsdien is het met het Duitse be stuur gedaan geweest. Na de vrede van Versailles werd Wilhelmsland als man daatgebied aan het land van kangoeroe's en konijnen toegewezen, maar de admi- uistratie werd gescheiden van de bezitting Papoea in de oosthoek. In de jongste oorlog hebben de Japan ners op geheel Nieuw Guinee de scepter gezwaaid. Zij beperkten hun controle in algemeen tot de randgebieden, want dke zoon van Hirohito, die zich te ver in set binnenland waagde, werd daar spoe- door de vijandig gezinde Papoea's uit weg geruimd. Het gehele toch al niet jeperfectionneerde administratieve appa- ging verloren, zodat na de capitulatie ran het „gele rijk" een geheel nieuw be stuur moest worden opgebouwd. Austra- herkreeg zijn rechten op het eiland en teeft van de gelegenheid gebruik ge kt om het nu onder één centraal be stuur te brengen. Als voorlopige hoofd stad werd Port Moresby aangewezen. VADER HEEFT NIETS TE VERTELLEN. Stellig kan men geheel Nieuw Guinee )g tot de primitieve landen rekenen. Alleen het oostelijk deel heeft een opper vlakte van ongeveer 400.000 vierkante silometer, maar er wonen misschien tien luizend blanken en andere vreemdelin gen, terwijl de Papoea-bevolking nog geen anderhalf millioen mensen omvat. Deze oorspronkelijke bewoners leven in tamverband. Hun maatschappelijke orde die van het matriarchaat. Dit houdt in, iat de broers van de moeders als gezins hoofd optreden en ook de familiebezit- lin'gén beheren. De vaders zijn er dus figuren met een zeer ondergeschikte positie. Over 't algemeen is de bevolking zeer rustig en niet veeleisend. De mannen dra geen kleding of slechts een gordel fan bladeren, vezels of boombast, terwijl ie vrouw genoegen neemt met een rokje van hetzelfde materiaal. Men versiert rich daarnaast met bloemen, schelpen en veren of draagt banden en stokken door e neus. Vroeger leefden deze mensen groten- ieels van de jacht. Het zijn uitstekende jagers, die zich slechts van pijl en boog bedienen om hun prooi te bemachtigen^ Tot die prooi hebben vroeger ook de men sen behoord en het heeft de Australische regering heel wat hoofdbrekens gekost om deze onderdanen bij te brengen, dat men in een moderne wereld geen men senvlees eet, zelfs al is er geen ander boutje in de buurt. Er zullen dus wel vleesloze dagen zijn ingevoerd op Nieuw Guinee. Een bezwaar is dat overigens niet, want de hoeveelheid landbouwproducten, die bet land voortbrengt, neemt toe. Een van voornaamste export-producten is de copra. Om tot die export te geraken, Hoest er een klapperverbouw op grote schaal tot stand komen. Men verkreeg die door een systeem van belastingheffen in te voeren, waarbij men betaalt met cocos- noten. Elke Papoea moet meehelpen met klappercultuur en wie alleen geen klappertuin kan onderhouden doet het coöperatief, dat wil zeggen in groepsver- 'and. GOUD EN ZILVER. Ook de blanken hebben niet stilgezeten. Zij legden rubberplantages aan en zorgden Voor koffietuinen, terwijl er ook grote boeveelheden kapok en cacao op de markt komen. Door de grote uitgestrekt heid van het land en de zeer dunne be volking vecht men er voortdurend tegen «en tekort aan arbeidskrachten, die ge deeltelijk worden weggezogen door de mijnbouw. Men vindt goud- en zilver mijnen in Australisch Nieuw Guinee en men houdt er ernstig rekening mee, dat er grote hoeveelheden olie in de grond zitten. Dat houdt grote beloften in voor de toekomst, vooral wanneer Australië zelf zich gaat ontwikkelen tot 'n wereld deel van betekenis. Veel tekenen wijzen er op, dat men alle krachten inspant, zo spoedig mogelijk tot dit doel te geraken. Mocht men daarin slagen dan zal men het voordeel genieten dicht bij huis in eigen bodem over oliebronnen te beschik ken. Het zal duidelijk zijn, dat men in Aus tralië tot elke prijs het bezit van oostelijk Nieuw Guinea zal trachten te behouden. Om dezelfde reden is dit land ten zeerste geïnteresseerd in het wel en wee van het westelijk deel, waar Nederland nog de scepter zwaait. Reeds nu tracht de australische rege ring de verbindingswegen met Papoea zo veel mogelijk te verbeteren, om de ban den met dit gebied zo nauw mogelijk aan te halen. De luchtvaart bewijst daar bij onschatbare diensten. In Lae, ergens midden in de rimboe, vindt men een mo derne luchthaven, nu al een centrum voor het wereldluchtverkeer. In de toe komst zullen nog meer vliegvelden ver rijzen. Aap, noot, mies. Het onderwijs in deze primitieve ge bieden wordt verzorgd door het gouver nement en de zending. Al te veel moet men zich daar nu nog niet van voorstel len. Langzaam zien we de vergeten lan den de weg der moderne beschaving be treden. Dat blijkt ook uit het ruilver keer, waar de schelpen als ruilmiddel hebben afgedaan en zijn vervangen door het australisch pond. De australische re gering staat echter nog voor een gigan tische taak. Daarvan is zij zich bewust. Aan de andere zijde van dit Nieuw- Guinee wappert onze vlag. Gezien de internationale situatie en de houding van Australië is er alle hoop, dat wij dit gebied zullen behouden. Een gebied met dezelfde vraagstukken als die van het oostelijk deel. Wellicht zitten ook daar nog schatten in de bodem. Wij zouden een grote steun vinden in een goede australische buur, die wij omgekeerd weer van dienst kunnen zijn. Daarom is een gecoördineerd optreden van Neder land en Australië ten opzichte van Nieuw Guinee zeer gewenst. Er zijn veel emigratie-plannen van Nederlanders naar Australië. Schepen vol toekomstige burgers van het jonge we relddeel aan de rand van de Pacific kie zen zee. Zij zullen de banden tussen Australië en Nederland versterken. Zij kunnen in de toekomst het hunne er toe bijdragen, dat Nieuw Guinee wordt ver heven tot een belangrijker gebied. In de nauwe samenwerking tussen Nederland en Australië èn tussen de beide delen van het grote eiland, dat zij samen bezit ten, ligt de basis van nieuwe toekomstige welvaart voor beide landen. A. G. H. VERBOD STILSTAAN. De wet noemt bepaalde gevallen, waar in het absoluut verboden is stil te staan met voertuigen, rij- of trekdieren, of vee, en wel: 1. Men stopt niet op een weg, waar op een stopverbod van kracht is en is aangegeven door een rond donkerblauw bord met rode rand en balk, waar met witte letters op staat aangegeven „Stop- verbod". (Dit verbod kan gelden voor de gehele weg, doch ook voor de linker- of rechterhelft, dan is van het bord res pectievelijk de rechter- of de linkerhelft wit. Ook kan het van kracht zijn voor bepaalde uren, die onder het bord staan aangegeven). 2. Ook stopt men niet op rijwiel- of voetpaden, alleen met rijwielen mag dat wel. 3. Op een brug, op een viaduct, in een onderdoorgang wordt evenmin ge stopt. 4. Tevens stopt men niet in of nabij een bocht en op of nabij het hoogste punt van een helling, tenzij het uitzicht voor het overige verkeer voldoende vrij blyft. 5. Naast of op een afstand van min der dan 5 m. van een verkeersheuvel, tenzij de breedte van de rijbaan naast de verkeersheuvel ten minste 6 m. bedraagt, is het verboden stil te staan. 6. Op een afstand van minder dan 12 m. van een bord tot aanduiding van een bushalte is eveneens geen gelegen heid om te stoppen, behalve voor de autobussen. 7. Op een middenbaan of één der bin nenbanen, wanneer drie of meer rijbanen naast elkander liggen, wordt niet anders gestopt dan door autobussen, die daar hun halteplaats hebben. 8. Verder stopt men niet op een aan geduide oversteekplaats voor voetgan gers en rijwielen. 9. Voorts is het niet toegelaten te stoppen bij kruisingen of splitsingen van wegen binnen een afstand van 10 m. van het snijpunt der rijbaankanten of de ver lengden daarvan. Bovendien geeft de wet nog een alge meen voorschrift, waarbij het is verbo den te doen of te laten stilstaan met voertuigen, rij- of trekdieren of vee, zo danig dat de vrijheid van het verkeer daardoor onnodig wordt belemmerd, maar ook de veiligheid van de weg mag niet in gevaar worden gebracht. Deze algemene regel houdt veel in. Bij het gaan stilstaan moet men steeds be denken: hinder ik geen ander of geef ik gelegenheid, dat een ander onverhoeds op mijn auto, motor, rijwiel of wat ook botst. Een veel voorkomende fout is deze, dat men op een niet te brede weg wil gaan staan, terwijl er alreeds een voertuig van de tegenovergestelde rich ting is gekomen en op de rechterzijde (voor de bestuurder) van de weg is ge parkeerd en dan zo gaat staan, dat of de doortocht wordt belemmerd of men geweldig moet remmen om dan langs die beide voertuigen heen te kunnen laveren. Dit laatste is ook de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen. Behoudens dat voor de rechterzijde van de weg een stopverbod geldt is het verboden links te gaan stil staan. Het antwoord op de vraag, waar men dan wel, na het omzeilen van bovenge noemde klippen, mag stoppen is: „Op een afzonderlijk daarvoor bestemd weg gedeelte en bij gebreke hieraan aan de uiterste rechterzijde van de rijbaan". Schouw Waterleidingen. Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen bij deze ter kennis van be langhebbenden, dat op de hierna bepaalde dagen zal worden overgegaan tot het schouwen der waterleidingen in de gemeente, te weten op: Dinsdag 15 Mei a.s.: de Kleine Waterlei ding, de Klaphekkewaterleiding en de Steeg-Egbertswaterleiding. Woensdag 16 Mei a.s.: de Koordes- en Schuttewaterleiding alsmede de Essen- en Boerendanswaterleiding. De onderhoudsplichtigen worden her innerd aan art. 19, eerste lid en 20, eerste en tweede lid van het Reglement op de Waterleidingen luidende: Artikel 19, eerste lid: „De waterleidin gen worden tegen elke schouw van alle riet, biezen, lies en andere ruigten door het verwijderen van de wortels dezer planten gezuiverd, tot op de door Burge meester en Wethouders te bepalen diepte uitgediept en tot op de ligger vermelde bodembreedte gebracht, aan de kanten afgestoken en de wallen of kanten opge zet." Artikel 20, eerste en tweede lid: „Bij de zuivering der waterleidingen, welke altijd van beneden af moet beginnen, worden gesneden en losgemaakte ruigten door de onderhoudsplichtige uit de wa terleiding weggevoerd. Iedere onderhoudsplichtige plaatst ge durende de zuivering aan het einde van zijn onraad een weep of weer, teneinde wegdrijven der ruigten te voorkomen. Holten, 25 April 1951. Burgemeester en Wethouders voornoemd: W. H. ENKLAAR, Burgemeester. S. SIKKES, Secretaris. AANBESTEDING. Op Donderdag 10 Mei 1951, des voor middags 11 uur, zal door het Architecten bureau L. C. v. d. Bovenkamp en M. van Guilik, in het Gemeentehuis te Holten, namens het Gemeentebestuur van Hol ten, behoudens hogere goedkeuring, over eenkomstig het „Aanbestedingsreglement W.B." worden aanbesteed: Perceel I: het bouwen van een lagere landbouwschool met woning; Perceel II: het glas-, schilder- en behang- werk daarvan. Bestek en tekeningen zijn verkrijgbaar (zolang de voorraad strekt) ten kantore van ondergetekenden te Holten a f 12,50 (franco per post f 13,en worden bij volledige en ongeschonden inlevering a f 10,per stel teruggenomen. De inschrijvers moeten bestekhouders zijn. Architectenbureau: L. C. v. d. BOVENKAMP en M. VAN GUILIK. Sluiting Gemeentesecretarie, Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter algemene kennis dat de Gemeente-Secretarie op Maandag 30 April a.s. in verband met de verjaardag van H.M. de Koningin, de gehele dag gesloten zal zijn. Er mag niet ingehaald worden op de linkerrijbaan voor of op een kruising of splitsing van wegen. Een man in P.K. vakkleding siaat een goed figuur. Kloek en ferm in het werk, daar houden de vrouwen vanDank zij de sterke stoffen en prima afwerking zijn P.K. overall's, broeken i werkhemden, hun geld dubbel en dwars waard. 6 dagen van de week wordt er gewerkt, 6 dagen van de week wordt er P.K. vakkleding gedragen. Verkrijgbaar bij: Manufacturen, A131, A168, Holten Teleioon 639 K5486 Bestellingen worden aangenomen door fSO RTSi> Dagbladreclame, hoe effectief ook, valt wat de locale sfeer betreft in het niet bij de reclame in Uw advertentie wordt door de gehele ge meente grondig bekeken. Dat wil zeggen: alle inwoners verstaan de taal, die zij spreekt en ontvangen de boodschap, welke zij moet overbrengen.

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 3