WINDBREKERS BELTMAN - Hoiten Een brief uifc Canada. Bezoekt Donderdag 19 April de ffoltense Heimarld De van ouds druk bezochte markt met grote aanvoer van Biggen en Runderen. Nu „VÜLCAAN MESTSTOFFEN" GEBR. DIKKERS Landbouw gereedschap Huishoudelijke artikelen. De „Smid van de Kol" een straat- en huis-aan-huis-collecte Spaarbank te Deventer VOEMAAMBAPPELS Fa. GEBE. DIKKERS naar BELTMAN Hokus - Pokus enzovoort, Administratiekantoor J. ter Maai (JOPPERS) in alle malen, en werder alle REGENKLEDING. RADIO SCHONEVELD P0OTAARDAPPELEN Officiële publicaties ONTEIGENING Adverteert in dit Blad Waterschap „Salland" Nijverdalsche Drukkerij Jan Wiggers, Kolweg A 171e, Te!. 356 Wijziging Electricifertstarieven Aardappelmoeheid BAL denkt een meerdaagse tocht te organise ren met de leerlingen der 4e klasse naar Vaals, waar in een jeugdherberg zal wor den overnacht, met tevens een dagtocht naar de Ardennen in België. Voorts wees hij er nog op, dat de 3 x een uur gevolgde muziekvoordrachten in de Schouwburg, zeer leerzaam waren ge weest. Zij waren goed bevallen. Er moet echter in de eerste plaats onderwijs worden gegeven, aldus spr. vooral, omdat de le tot en met de 3é klasse altijd nog een huiswerk vrij week end hebben. De resultaten van het onderwijs waren in het afgelopen jaar zeer gunstig. Van de 118 eindexamen-candidaten slaagden er 102 en zakten er 16 of 13y2 Als men nagaat, dat het gemiddelde percen tage van de openbare u.l.o. tegen de 30 Co ligt, dan waren deze resultaten zeer ver blijdend. Dit jaar zijn er 120 candidal-en. Men vreest wel eens minder gunstige uitslagen, aldus de heer Kruitboseh, want er moet door het personeel hard voor gewerkt worden. Na deze mededelingen over de school werden bij enkele candidaatstelling tot leden van de oudercommissie gekozen Mevr. Gerritsma te Deventer, Mevr. Tin hof te Gorssel en de heer Joh. Heuvel man te Bathmen. Na een korte pauze hield de heer Kruitboseh een causerie over het u.l.o.- onderwijs waarin hij voor de ouders be langrijke dingen vertelde. Op de u.l.o., na het verlaten van de lagere school, krijgen de leerlingen huis werk en nieuwe vakken, o.a. Frans en Engels, hl a wat gewend te zijn kunnen zij meestal het werk wel aan. Maar in de 2e klas wordt dat anders. Zij krijgen dan Duits, meetkunde, handelsrekenen en boekhouden er bij en heel dikwijls gaat dan het le rapport in cijfers stukken achteruit. De taak van de leerling is dan aanmerkelijk verzwaard. In de meeste ge vallen is dan echter het 2e rapport al weer beter en het 3e weer gewoon. De ouders moeten daar niet te veel op kijken. Aan het einde van de 2e klasse volgt de splitsing in A- en B-candidaten. Zij leren voor dezelfde talenkennis, maar B is zwaarder vanwege de wis- en natuur kunde. Zo was het althans, maar dit jaar is het iets veranderd, want thans zullen de talen voor het B-diploma iets minder invloed hebben. Bij uitgesproken goed werk, maar minder voor de talen, kan men naar de B-klasse. Het B-diploma heeft de meeste waarde en wordt het hoogste aangeslagen voor verdere studie enz. Het onderwijs dat gegeven wordt is het z.g. getemperde vakleraren systeem. Men heeft voor alle vakken geen vaste klasse onderwijzer en ook niet voor ieder vak een andere leraar. Iedere klasse heeft een vaste leraar, die voor haar verantwoor delijk is, en een groot deel der vakken onderwijst. Voor schoolreisjes, muziek- uurtjes enz. is dit zeer belangrijk. Sprekende over de beroepskeuze zei de heer Kruitboseh, dat velen aan het einde van hun studietijd nog geen mening heb ben. Toch is dit van belang omdat hij in Januari formulieren ontvangt voor het aanvragen van studiebeurzen. Later kan men dan niet meer terecht. Spr. achtte het van belang dat men in twijfelgevallen toch maar een beurs aanvraagt, omdat men er altijd nog voor bedanken kan. Voor wie naar een kantoor gaat acht hij het raadzaam direct verder te leren. Ter beschikking staat o.a. de Handels avondschool waar men voor boekhouden en voor talen verder kan studeren. Met het B-diploma kan men o.a. naai de M.T.S., zeevaartschool, de De Ruiter- school te Vlissingen, Arnhemse kunstnij verheidsschool, Middelbare landbouw school, Zuivelschool te Bolsward, Rijks- landbouwwinterschool te Zutphen en naar de Heide Mij. Meisjes kunnen opgaan voor lerares nijverheidonderwijs, landbouwhuishoud- onderwijs en Roliecate. Met het diploma A moeten zij dan vanaf de 3e klasse wat scheikunde bij studeren. Voorts kan men met B, maar soms ook wel met A naar de kweekschool voor onderwijzers, dikwijls met een Rijksstu diebeurs van f 300, welk bedrag niet be hoeft "te worden teruggegeven. Met A kan men nog worden kleuter onderwijzeres, analyste (cursus Apel doorn) en verpleegster. Een bijzonder mooi succes hebben de openbare en chr. u.l.o. verenigingen sa men bij de Minister van Onderwijs be reikt, doordat de bezitters van het u.l.o.- diploma vrijstelling hebben voor het mid denstandsdiploma. De eisen voor handels kennis zijn in verband hiermede iets ge wijzigd. Ten slotte kan men na de u.l.o. te heb ben afgelopen nog naar de ambachts school gaan, waar men dan een flinke voorsprong heeft vooral nu getracht wordt voor deze leerlingen afzonderlijke klassen te vormen. Hier wordt de nadruk gelegd op de behoefte aan industriali satie. Nadat verschillende vragen waren be antwoord bracht de heer" Bauling ten slotte de heer Kruitboseh. en zijn colle ga's dank voor het prachtige werk dat zij op de school verrichten, dat gezien de prachtige resultaten zeer gewaardeerd moet worden. En hiermede was deze goed bezochte ouderavond ten einde. DOELPUNTEN-REGEN. Het regende Zaterdagmiddag bij de wedstrijd Dijkerhoek aNijverda.1 a doelpunten. Niet minder dan 29 keer moest de Dijkerhoekse doelverdediger dé bal uit het net halen. Begin Februari vertrok naar Canada de fam. W. Beldman, anderhalve maand later gevolgd door de fam. M. Veldhuis en de heer D. J. Nijland uit Espelo. Van de familie Beldman ontvingen wij onderstaande brief, welke wij gaarne ter kennis van onze lezers brengen. Niet al leen omdat het interessant is te weten hoe het haar op hun lange reis gegaan is, maar ook, omdat anderen, die nog volgen zullen, daarmede hun voordeel kunnen doen. Wetende, dat deze regels hun onder- ogen zullen komen, danken wij hen har telijk voor hun berichtgeving en foto en doen hun evenals alle oud-Holtenaren in het verre Canada de beste wensen uit Holten toekomen. „Aylmer, Ont., Canada, 27 Febr. '51. Geachte Redactie, Bij ons vertrek uit Holten hebben wij van ongeveer 340 personen afscheid ge nomen, die ons allen verzochten om eens te schrijven als we in Canada waren aan geland. Daar het ons onmogelijk is om aan al die verzoeken te voldoen zouden wij het zeer op prijs stellen als „Holtens Nieuwsblad" deze brief wil doorgeven. Natuurlijk kan ik niet meer vertellen dan de indrukken die we opdeden op reis. Toen we Holten per autobus verlieten, werd ons nog door menig Holtenaar een laatste handdruk gegeven. De reis naar Rotterdam, waar we ongeveer 11 uur arriveerden, was zeer voorspoedig. Aan de kade waren nog enige vrienden en kennissen om afscheid te nemen. Het duurde echter nog tot 5 uur voordat we de nodige formaliteiten hadden afgedaan en we aan boord konden gaan. De „Vo- lendam" is hoewel een oud „beestje in boerenogen nog een echte zeevaarder van grote afmetingen en op zichzelf reeds de moeite waard om bezien te worden. Ik kan u zeggen dat we de tijd nog ruim schoots gekregen hebben om ons drijvend dorp te bezichtigen, maar vooreerst kre gen we een goede maaltijd en voor zover ik weet, was er niemand die daar enig bezwaar tegen had. Evenals deze eerste maaltijd, waren alle maaltijden zeer goed en ook de bediening was voortreffelijk. In de loop van de volgende dagen kre gen we een indruk hoe het aan boord toeging en wat er alzo te doen was. Om enige dingen te noemen: een volledige bakkerij, een smederij, een timmermans werkplaats, een kapperszaak, een hospi taal met dokter en verpleegsters, een complete winkel, waar alles te koop was, ja, zelfs een horlogemaker ontbrak niet. Als er niet zoveel beweging in het schip was geweest, kon men zich haast niet voorstellen aan boord van een emigran- tenschip te zijn. Er waren plm. 1400 pas sagiers en 300 man bedienend personeel aan boord. De eerste dag was de zee kalm en rustig, maar hoe verder we kwamen, hoe onrustiger de zee werd. De derde dag werd er zelfs van „wilde zee" gesproken en het was te zien ook. De luiken werden vastgeschroefd en alle losse dingen, kinderledikanten enz., wer den stevig vastgebonden. Die wilde zee, die door ons als een flinke storm werd beschouwd, duurde twee dagen. De stem ming daalde tot ongeveer nul. Opvallend was dat oudere mensen en kleine kinde ren geen hinder ondervonden van zee ziekte. Velen echter waren erg ziek met alle onprettige gevolgen van dien. Ge lukkig knapte het weer op en daarmee de stemming, ja, het werd zelfs nog een pleziertocht, samen met nieuwe kennis sen en nieuwe vrienden. De stemming werd nog beter toen de loods aan boord kwam en we land konden zien, want iedereen had het land aan het water ge kregen. Donderdag 22 Febr., 's middags 12 uur, werd het schip vastgelegd aan de kade in Halifax. De andere morgen om 6 Uur werden we ontscheept. Het officiële ge deelte van de ontscheping was reeds de vorige avond afgedaan, toen we werden toegesproken door de Ned. ambassadeur, de heer Lovink. Deze onderhield zich ongedwongen met diverse emigranten. Persoonlijk had ik ook de eer om enige tijd met hem te mogen spreken en toen hij hoorde waar we weg kwamen, was het eerste wat hij vroeg of de Holterberg nog altijd zo mooi was. Nadien kwamen wij met hem op de foto en de andere dag stonden we in de krant in Halifax. Bij de ontscheping werden we ont haald op sigaretten en tabak, zowel voor de heren als ook voor de dames. Verder waren er verschillende stands opgezet door onderscheidene kerkgenoot schappen, waar kosteloos kinderspeel goed, baby-kleding, handschoenen, das sen enz., werden uitgedeeld natuurlijk met diverse tractaten, waarin we in ken nis werden gebracht met de diverse kerk genootschappen. De trein, waarmede we 's avonds vertrokken, was zeer geriefe lijk. De zitplaatsen konden we 's avonds veranderen in slaapplaatsen. Mede door dat we vermoeid waren, hebben we rede lijk goed in de trein kunnen slapen. We hebben nog een genoegelijk onderhoud gehad met onze plaatsgenoot de heer Gerrit Dijkstra, die we per telegram had den gewaarschuwd. Dit was, naar ik meen, in het plaatsje Moncton. Hij had er twee uur met zijn auto over gereden natuurlijk niet alleen om ons maar niet in 't minst om het pakje van zijn moe der. Het was een prettige onderbreking van de reis. Toen we de andere morgen wakker werden lag er een halve meter sneeuw een prachtig landschap met hoge bergen en zeer diepe dalen. Prach tig mooi, maar niet erg geschikt om te boeren. We zijn dan ook maar doorge spoord naar Ontario. Daar was de sneeuw weg. Na 42 uur sporen kwamen we Zon dag 25 Febr. 12 uur 's middags te London (Ont.) aan. De reis was ten einde. Dit beseften we eerst toen onze kinderen op ons af kwamen stormen en we met hen in hun emigranten-carren, huiswaarts reden. Na een gezamenlijke maaltijd wa ren we opgeknapt en we waren allen erg dankbaar en blij weer bij elkaar te zijn. Hierbij wil ik het dan vooreerst laten. Met dank voor de plaatsruimte en groe ten aan alle Holtenaren teken ik W. BELDMAN". VREEMDELINGENVERKEER IN 1950. Te Holten hebben in 1950 2364 Ne derlanders overnacht met 10.170 over nachtingen en 17 buitenlanders met 27 overnachtingen. Onder deze buitenlan ders bevonden zich 1 Zuid-Afrikaan, 1 Canadees, 1 Belg, 1 Italiaan, 4 Engel sen, 2 Amerikanen, 1 Fransman, 2 Zwe den, 2 Zwitsers en 2 Statenlozen. In deze cijfers zijn slechts begrepen de gasten van 2 kampeerboerderijen. Het werkelijk aantal ligt derhalve aanzien lijk hoger. VOETBAL. Uitslagen: 4e kl. R: R.K.S.V. II—-Dij kerhoek I 43. Junioren: Nijverdal a— Dijkerhoek a 290. Programma: Zondag: 4e kl. R: Haarl. Boys IIDijkerhoek I, 12 uur. Zater dag: Junioren: Holten aWierden b, 3.30 uur. voor Bouw- en Weiland. Dus naar Ook pootaardappels in diverse soorten en voorge- kiemde poters in voorraad. Wij zijn Donderdag 19 April vertegenwoordigd op de markt met diverse soorten en Brengt U de maat ook mede van de klompen die U nodig hebt, want hier zijn wij weer ruim in gesorteerd. Op Woensdag 25 April a.s. wordt te Holten gehouden voor het reclasserings-, opvoedings- en verzorgingswerk van de vereniging „HET HO0GELAND" Geeft mild voor dit uitgebreide werk in de 9 inrich tingen der vereniging onder alle gezindten, waarvoor veel geld nodig is. Assenstraat 65 (hoek Brink) Aantal inleggers: 29.000. Ingelegd kapitaal: bijna 20 millioen gulden. Reserve: ruim 2 millioen gulden. Rentevergoeding: 2i/z 's jaars. J Bijkantoor HOLTEN: Oranjestraat A 203a, geopend op Woensdagmorgen van 9.30-12.15 u. circa f 7,00 per 100 k.g. Opgave voor 16 April. WIE HEEFT BELANGSTELLING? LET OP ONZE PRIJZEN Met Uw STOOM- EN VERFGOEDEREN Depót „DE ACHTERSTE MOLEN". U KENT DAT WEL. Maar wij kunnen niet toveren, wij kunnen Uw oude kleding niet weer nieuw maken, maar wij kunnen U WEL iets nieuws leveren waar U lange tijd plezier van zult hebben. KSaraknjkdom tot in de fijraste nyaraees. U waant zich in de con certzaal zelf als U zo'n prachtige, in edele hout soorten uitgevoerde, Erres Radio hoort. Alle klanknuances worden volkomen natuurlijk weergegeven. Een Erres Radio is dan ook geen toestel, doch een fijnbesnaard instru ment. Komt U morgen eens kijken en vooral luisteren. Wij verstrek ken U gaarne alle ge gevens 1 Alleen vertegenwoordiger j§|' Diverse maten en' Liassen voorradig. PD Legnest-batterijeD, golf- "*1'platen, gaas,'6hooi en stro l in balen. Tevens consumptieaard appelen gevraagd. J. G. VAN LINDENBERG Telefoon 364 - Holten. Een net meisje gevraagd, voor dag en nacht. Hotel KOENDERINK, Rijssen. Tijdelijke verplaatsing gemeenfe-secrefarie Burgemeester en Wethouders van Holten brengen ter algemene kennis, dat in verband met een ver bouwing van het gemeentehuis, de gemeente-secre tarie tijdelijk gevestigd zal zijn in het voormalige distributiebureau. Zij is toegankelijk door de gebruikelijke ingang aan de oostzijde. kractitens «le weöeropöoiiwwet Ter voldoening aan artikel 10, negende lid, der wederopbouwwet wordt van 18 April 1951 tot en met 24 April 1951 ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd de beslissing van de minister van wederopbouw en volkshuisvesting dd. 20 Maart 1951 tot goedkeuring van het mede ter inzage nedergelegde raadsbesluit van 8 Augus tus 1950, tot onteigening ten name van de gemeente Holten van onroerende goederen, gelegen aan de H. J. Wansinkstraat (Oostzijde) voor de uitvoering van bouwplannen, strekkende tot leniging van de woningnood. Holten, 13 April 1951. Het hoofd van het Gemeentebestuur van Holten, W. H. ENKLAAR. TE KOOP: 1000 cementpaiinen M. KOOPMAN, B 103. TE KOOP: 1 Electr. wasmachine 1 kookpot 100 liter, 1 best fornuis, enige inmaakpot- ten, kachels. B. H. VELDHUIS; Larenseweg. te Almelo, Nachtegaalstraat 14, telef. 4298, zal gaarne voor Holten en Omgeving BOEKHOUDINGEN INRICHTEN EN BIJHOUDEN, BELASTINGZAKEN BEHANDELEN e.cl. tegen billijke tarieven. Ieder zal het prettig vinden dat iemand buiten zijn woonplaats dit werk verricht. Vraagt inlichtingen. De zaak beschikt over een twintigjarige ervaring. Het Dagelijks Bestuur van het brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in ver band met uitbreiding van het Waterschap een ont werp -Reglement en een exemplaar van het bestaande Reglement vanaf 13 April a.s. gedurende dertig dagen ter visie zullen liggen in het Gebouw van Salland te Wij he en ter Secretarie der Gemeenten: Bathmen, Dalfsen, Deventer, Diepenveen, Heino Hellendoorn, Holten, Olst, Ommen,. Raalte, Wiihe, Zwolle en Zwollerkerspel. Tot en met 12 Mei a.s. kunnen bezwaren bij het Dagelijks Bestuur voornoemd worden ingediend. WIJHE, 11 April 1951. SCHOONMAAKTIJD Maak zelf Uw wrijfwas. Wij leveren U geschaafde was en terpentijn, ammonia, etc. DROGIST VAN LEEUWEN Telefoon 639 KSk&& Bestellingen worden; aangenomen door Burgemeester en Wethouders van Holten maken bekend, dat het raadsbesluit van 6 November 1950, no. 2502, tot herziening van de tarieven voor het gebruik van electriciteit, (in verband met de uit breiding van het electrische net), op 1 April 1951 of op de datum, waarop voor de eerste maal na 1 April 1951 de meterstand werd opgenomen, in werking is getreden. Op dat tijdstip hebben de nog lopende stroom- leveringsovereenkomsten hun geldigheid verloren. Holten, 13 April 1951. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, Burgemeester, S. SIKKES, Secretaris. olk Ni )k lier h; igei olk ibb Sp ooi De Burgemeester van Holten vestigt voor zoveel nodig de aandacht van gebruikers van volkstuintjes er op, dat ter voorkoming van de z.g. aardappelmoe heid, slechts gedeelte van de te betelen grond met aardappels mag worden bebouwd. Er moet wisselbouw plaats vinden. Indien blijkt, dat dit jaar op het zelfde stuk grond als het vorige jaar aardappels worden verbouwd, zal de Plantenziektenkundige Dienst terstond tot rooiïng' der gepote aardappels overgaan, onverminderd e.v. boeten enz. De Rijkspolitie zal gaarne desgewenst nadere inlich tingen verstrekken. De Burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. Met de Meimarkt, Donderdag 19 April a.s. IN AMICITIA ieft de erk rac] De of sch Ds et est Ds nge

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 2