IflflTSELUK lis plicht, dat iedere jongen... Uit de Raadszaal* \'o. 5. Jaargang 3. ZATERDAG 3 FEBRUARI 1951. Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.p. kwartaal Nieuwjaarsrede van de burgemeester was in mineur gestemd. 13 punten binnen 'n uur afgewerkt. De heer W. Otten werd benoemd als ambtenaar van de burger lijke stand. Vermakelijkheidsbelasting verlaagd. Vergunningsrecht belangrijk verhoogd. Holtens raad kwam Dinsdagnamiddag voor het erst in 1951 in vergadering bijeen en de voorzitter, i!r W. H. Enklaar, sprak bij de aanvang van deze ergadering de volgende Nieuwjaarsrede uit: fijne Heren leden van de Raad, Nu wij hedenmiddag voor het eerst in het nieuwe aar bijeen zijn, zou ik onze besprekingen niet gaarne iillen beginnen voordat ik U voor U en Uw gezin beste wensen voor het nieuwe jaar heb aange- oden. Ik hoop van ganser harte, dat 1951 voor U allen acht gelukkig en voorspoedig moge worden. De gewoonte wil, Mijne Heren, dat Uw voorzitter ij het begin van een nieuw jaar U de plannen ont- ouwt, welke B. en W. voor dat jaar in portefeuille n. Aan plannen, Mijne Heren, ontbreekt het ons eenszins, het zal echter zeer de vraag zijn, of zelfs meest bescheiden plannen dit jaar tot uitvoe- Bg zullen kunnen komen. De ernstige politieke constellatie in de wereld engt met zich mede, dat wij ons ook binnen het aam onzer gemeentehuishouding beperkingen, zul- n moeten opleggen. Het is nodig, dat alles onder- sschikt gemaakt wordt aan dit ene en hoogste doel et behoud onzer vrijheid en onafhankelijkheid. Zware eisen worden daarvoor aan de staat ge- Bid, gelden, die anders andere doeieinden ten goede suden kunnen komen, moeten thans voor onze de- ensie worden belegd. Wij hebben ook als gemeentebestuurderen de licht, ons te voegen naar het regeringsbeleid. Soberheid zullen wij moeten betrachten, uitgaven, fc tot later tijden kunnen worden uitgesteld, zullen ij thans niet kunnen doen. De gemeentebegroting 1951, welke Uw Raad in 'laatste vergadering van het vorige jaar aannam, èmde ook reeds die geest. Een jaar vol gevaren, vol spanningen en vol on- ekerheden zijn wij binnen getreden. Minder dan ooit eten wij wat het ons brengen zal. Van president Roosevelt zijn de woorden, dat het lige dat wij te vrezen hebben, de vrees zelve is. Ik iu U deze woorden ten geleide in het nieuwe jaar illen medegeven. Laat ons moedig het nieuwe jaar igemoet treden, beseffende, dat het de Heer is, die iet alleen on3 eigen leven, maar ook het leven der olkeren leidt. Deze overtuiging zij ons een steun en een bemoe iing in het nieuwe jaar, zij sterke ons een ieder de plaats, waarop hij is gesteld, met uiterste achtsinspanning zich te wijden aan de arbeid, die m hem gevraagd wordt. Gaan wij zo met moed het nieuwe jaar in, ver duwende op hoger kracht. de rede van de burgemeester werd de uit 13 aten bestaande agenda in vlot tempo afgewerkt. Ingekomen stukken. a. Schrijven van de h.h. A. J. Goldstein, B. H. rouwer en A. Schipper dat zij hun herbenoeming sp. benoeming aannemen als lid van de commissie wering van schoolverzuim. b. Idem van de heren J. Kroon, J. H. Assink, A. J. ildstein en G. Brands, die instemmen met de her- noeming als lid van de Adviescommissie Woon- iimtewet. c. Schrijven van Ged. Staten, waarin deze hun ledkeuring hechten aan de bouw van een doodgra- rswoning. d. Schrijven van de heer W. Beldman, oud-wet- wder, waarin deze verzoekt om eervol ontslag als ibezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand. heer Beldman wordt als zodanig eervol ont- sg verleend. Verzoek van het Bestuur van de School met n Bijbel om een voorschot op de exploitatie-ver- eding voor 1951. Besloten wordt het gevraagde voorschot te ver rekken tot een bedrag van 5980.93. 3. Benoeming van een ambtenaar van de Bur- rlijke Stand in de vacature, ontstaan door het ont- ig van Mevr. Weyl-Goldstein. Het algemene stemmen wordt als zodanig be emd de heer W. Otten, 2e ambtenaar ter secre tie. De heer Otten zal direct na de beëdiging in actie treden. Voorstel tot het aangaan van een overeen- Mst met de N.V. IJselcentrale inzake stroom- ïering. bestaande stroomleveringscontract tussen de taeente Holten en de N.V. Electriciteitsfabriek 'selcentrale" te Zwolle is per 31 Dec. 1950 ge oreerd en over een nieuwe overeenkomst met de irby behorende Algemene Voorwaarden heeft een •Pgaand overleg plaats gevonden met het Bestuur afdeling Overijssel der Vereniging van Neder- ise Gemeenten. De voorzitter heeft als lid van vengenoemd bestuur aan dit overleg deelgenomen de resultaten zijn voor de gemeenten alleszins 'redigend te achten. De IJselcentrale toont begrip w de zelfstandige positie van de G.E.B.'s met be- kking tot de levering van stroom aan grootver- Mcers, en zij wil rekening houden met de moei- «beden, die er bestaan voor de plaatselijke G.E.B.'s de huidige spanningsverschillen. B. en W. menen dialve, dat er generlei bezwaar bestaat om de orgelegde overeenkomst met de N.V. IJselcen- «e aan te gaan. "h.st. wordt hierna besloten tot ondertekening het onderwerpelijke stroomleveringscontract. Voorstel tot het onttrekken van wegen aan 'openbaar verkeer en verkoop van weggedeelten. vootstel van B. en W. wordt de Heiweg in de Herberg verkocht aan het Staatsbosbeheer voor Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5Jf8S- 23J+ Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 De heer Landeweerd (A.R.) vond een gulden „niks" en vroeg of de gemeente zelf geen dennen op deze weg kon poten, doch na een toelichting van de Voorzitter kon de heer Landeweerd zich met de verkoop verenigen. Geen der leden maakte bezwaar ten aanzien van het voorstel van B. en W. om het Jeurlinksvoetpad en de Lage weg (zandweggetje ten Noorden van de Kol weg bij Poliste) aan het openbaar verkeer te ont trekken. 6. Voorstel tot aankoop van een stukje grond aan de Raalterweg. Indertijd werd aan de Raalterweg (naast Prins) van de heer L. Klein Ovink een perceeltje grond aangekocht met de bedoeling hier te zijner tijd een ambtswoning voor de burgemeester te bouwen en thans is gebleken, dat het aangekochte perceel iets aan de kleine kant is. B. en W. stellen de Raad der halve voor van de heer Klein Ovink alsnog 140 M2 aan te kopen. De vraagprijs, 1.per M2, wordt alleszins billijk geacht. Door deze verkoop raakt de heer Klein Ovink zijn inrit kwijt vanaf de Raalter weg, doch door het verlenen van het recht van over weg zou deze moeilijkheid opgelost kunnen worden. Volgens de heer Klein Ovink zou hij maar heel zel den van dit recht gebruik behoeven te maken. De heer Soer (P.v.d.A.)Ik zou liever iets meer voor de grond betalen dan het recht van overweg te verlenen. De gemeente is dan nog geen baas over deze grond. De heer Derksen (V.V.D.)Kan de gemeente zelf geen nieuwe weg aanleggen? Wethouder Teeseïink: Het recht van overweg lacht mij ook niet toe. Men kan toch met de. heer Klein Ovink wel tot overeenstemming komen over een nieuw te maken inrit over eigen grond? Tenslotte wordt besloten om aan de heer Klein Ovink voor te stellen het maken van een nieuwe inrit op kosten van de gemeente. Terloops deelde de Voorzitter nog mede, dat de gemeente het recht van koop heeft gekregen voor de rest van dit bouwterrein. 7. Voorstel tot ruiling van strookjes grond aan de Helhuizervveg. Door het wegnemen van enige „kronkels" uit de Helhuizerweg kregen enige smalle strookjes grond aansluiting bij de gemeentegrond, terwijl omgekeerd enige kleine stukjes overgingen naar de heer Van Heek, N.V. Koningsbelten te 's-PIeerenberg. Z.h.st. gaf de raad zijn goedkeuring ten aanzien van deze ruiling, waarbij volgens wethouder Vene klaas Slots de gemeente zeer gebaat was. 8. Voorstel tot het vestigen van het recht van erfpacht aan de Bouwvereniging „Beter Wonen". Ten opzichte van -een viertal woningen aan de Burgemeester v. d. Borchstraat werd nog steeds niet gevestigd het recht van erfpacht aan de Bouw vereniging „Beter Wonen". Z.h.st. werd hiertoe thans besloten. 9. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van Vermakelijkheidsbelasting. Bij de bespreking van dit voorstel van B. en W. merkte de heer Derksen (V.V.D.) op, dat hij deze belastingverlaging zeer toejuicht, doch is het niet mogelijk, dat men nog lager gaat? De Voorzitter antwoordt hierop, dat misschien in bepaalde gevallen een speciale regeling getroffen kan worden, maar anders is dit absoluut het mi nimum. Het voorstel van B. en W. (volledig opgenomen in Holtens Nieuwsblad van Zaterdag j.l.) werd hierna z.h.st. aangenomen. 10. Voorstel tot het opnieuw vaststellen van ver ordeningen tot heffing van vergunnings- en verlofs rechten ingevolge de Drankwet. Het bedrag verschuldigd per 50.huurwaarde werd in deze gemeente laatstelijk vastgesteld in 1935 en B. en W. zijn van mening, dat het vergun ningsrecht nodig moet worden herzien en aangepast moet worden aan de gewijzigde omstandigheden. De wetgever heeft deze rechten aangepast aan de tegen woordige waarde van het geld en met rond 70 verhoogd. Aan de gemeenteraden is door de wet overgelaten het jaarlijks te betalen recht voor ver gunningen vast te stellen. In bijna alle plattelands gemeenten in deze omgeving wordt thans 12.50 per 50.huurwaarde geheven, doch B. en W. willen niet het onderste uit de kan nemen, doch zouden het bedrag willen vaststellen op 10.per 50.huurwaarde. Op een vraag van de heer Soer (P.v.d.A.) of re kening gehouden wordt metde omstandigheden, dat in verschillende gevallen de vergunning een neven- bedrijf is, antwoordde de Voorzitter, dat er rekening gehouden wordt met-de omzet. 11. Voorstel tot wijziging van de verordening tot heffing van Wegenbelasting. Per jaar gaan pl.m. 100 aanslagen wegenbelas ting in zee, waarvan de totale opbrengst niet in overeenstemming is met de kosten, die gemaakt, en het vele werk, dat in verband hiermede verricht wordt. B. en W. stellen daarom voor, dat in 1951 geen aanslagen worden opgelegd, indien er volgens het tarief ƒ0.25 of minder geheven zou moeten worden. Z.h.st. werd ook dit voorstel van B. en W. aan genomen. 12. Begrotingswijzigingen. Ged. Staten hebben enkele kleine opmerkingen gemaakt over de ingediende begroting 1951 en enkele wijzigingen zullen moeten worden aange bracht. De raad heeft geen bezwaar tegen het aanbren gen van deze kleine wijzigingen. 13. Rondvraag, Op een in de vorige vergadering gestelde vraag van de heer Soer (P.v.d.A.) of de mogelijkheid be stond om een collectieve verzekering af te sluiten tegen sanatoriumverpleging, antwoordde de Voor zitter, dat deze mogelijkheid bij de Ned. Sanatorium Vereniging (N.S.V.) niet bestaat. Wat het bevol kingsonderzoek op tuberculose betreft, deelde de Voorzitter mede, dat dit zeker zal plaats hebben, doch het tijdstip is nog niet bekend. Hy wees in ver band hiermede op de mogelijkheid tot verzekeren tegen sanatoriumverpleging. Dit zal moeten plaats hebben voor het bevolkingsonderzoek. De N.S.V.- voorwaarden zijn zeer gunstig. De heer Soer attendeerde verder op de waterplas sen, die bij regenachtig weer blijven staan op de Burgemeester v. d. Borchstraat ter hoogte van Bo- link en vraagt of het niet mogelijk is vanaf die plaats een riool aan te leggen. De Voorzitter: Wanneer we over geld beschikten, zou dit een ideale oplossing zijn. De heer Soer vraagt tenslotte nog hoe of het eigenlijk staat met de plannen ten aanzien van het Sportdal. De Voorzitter: Hiermede zijn we nog niet veel opgeschoten, doch er wordt aan doorgewerkt. Evenals in de vorige raadszittingen kwam ook nu nog even de H. J. Wansinkstraat (in aanleg) ter sprake. Volgens de heer G. J. Aaftink (P.v.d.A.) is het nu al pl.m. een half jaar geleden, dat de z.g.n. „versnelde" procedure ons uit de moeilijkheden zou helpen, maar er is nog niets veranderd sindsdien. De Voorzitter zegt, het met de andere heren zeer te betreuren, dat deze zaak nog niet kon worden afgewerkt, doch volgens hem hebben B. en W. geen middel onbeproefd gelaten. Hopelijk kan thans bin nenkort tot bestrating worden overgegaan. De heer Rietberg (C.H.) zou graag zien, dat het voorste gedeelte van de Beuzeberger weg werd ver beterd. Bij hoog water kunnen de schoolkinderen de voeten niet droog houden. De toestand is onhoud baar. Ook de heer Landuwer (C.H.) drong op spoedige verbetering aan. Dit weggedeelte zal verbreed moe ten worden, doch dit komt wel in orde, want er is al een eigenaar bij spr. geweest, die de benodigde grond gratis beschikbaar wilde stellen. De Voorzitter vindt dit allemaal erg prachtig, is ook wel overtuigd van de noodzaak van verbetering, doch eerst moet het bezoek van de Rijksinspecteur worden afgewacht. Het herstel van dit weggedeelte hangt nauw samen met het rode potlood, dat deze inspecteur gebruikt. De heer Wegstapel (Gem. Bel.) zou gaarne zien dat de rommel bij de waag werd opgeruimd. Zelf is spr. er niet geweest, doch er werd over geklaagd. Ook de heer Veneklaas Slots (C.H.) noemde de toestand hopeloos, vooral bij aanhoudende regenval. De vrachtauto's, die voor afvoer van de varkens zorgen, rijden alles kapot en spr. zou het terrein door middel van puin willen verharden. Tenslotte vertolkte de heer Wegstapel de dank van de mensen, die buitenaf wonen voor 't strooien van zand op de kleine wegen in de gemeente. Spr. had gaarne gezien dat het een keertje vaker ge beurde. De Voorzitter antwoordde hierop, nog eens te kunnen overgaan tot het aankopen van een zand- strooier voor de gemeente en dan zal zeker aan de wensen van de heer Wegstapel voldaan kunnen worden. Hierna sluiting der vergadering. „SOLI" NAAR ELBURG. In de onlangs gehouden jaarvergadei-ing der Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" werd be sloten om in 1951 deel te nemen aan een concours, doch ten aanzien van de plaats werd toen nog geen besluit genomen. Tijdens de Dinsdagavond gehouden repetitie werd besloten om op Donderdag 21 Juni deel te nemen aan een tweedaags concours, hetwelke georganiseerd wordt door de Chr. Zangverenigingen te Elburg. A.R. KIESVERENIGING NAM AFSCHEID VAN HAAR OUD-VOORZITTER, DE HEER W. BELDMAN. De leden van de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" vergaderden Vrijdagavond onder voor zitterschap van de heer P. v. d. Meulen. Bij de aanvang der vergadering werd gezongen Psalm 95 1 en gelezen Psalm 93, waarna de voor zitter voorging in gebed. Na lezing der notulen door de secretaris, de heef Wiersma, richtte de heer v. d. Meulen zich tot de heer W. Beldman, die deze avond voor het laatst de vergadering bijwoonde wegens vertrek naar Canada op Dinsdag 13 Februari a.s. De heer Beldman werd in hartelijke woorden dank gebracht voor het vele werk, dat hij als voorzitter der afdeling heeft gedaan. Ook danken wij U, zo zeide de heer v. d. Meulen, voor het zeer vele werk, dat door U werd verricht in de periode, dat U het A.R. volksdeel vertegenwoordigde in de raad der ge meente Holten en als lid van het dagelijks bestuur der gemeente. De heer v. d. Meulen wenste tenslotte de heer Beldman en zijn familie een voorspoedige reis naar het nieuwe vaderland en Gods zegen in dit nieuwe land. Ook de secretaris, de heer Wiersma, sprak enige woorden van dank en waardering tot de heer Beld man en bood als blijvende herinnering het studie boek „Bezinning en uitzicht" van Dr Bruins Slot aan. In zijn toespraak zei de heer Beldman o.m., zeer erkentelijk te zijn voor de goede woorden tot hem gesproken. Wederkerig wenst hij de leden Gods zegen toe en spreekt hij de hoop uit, dat de A.R. beginselen nog lange jaren de beginselen mogen zijn, waaruit een groot deel van het Nederlandse volk leeft. Een partij kan men verbieden, doch de beginselen, gegrond op het Woord van God, zullen blijven voortbestaan zo besloot de heer Beldman. Na dit afscheid van de heer Beldman werd de agenda verder afgewerkt en hield de heer G. Dijkink een inleiding over „Provinciale en gemeentelijke autonomie". Op dit onderwerp volgde een geani meerde bespreking. Besloten werd de eerstvolgende vergadering in het eind van Februari te houden. De heer A. Riet man zal dan refereren over Art. 13 van het Program van Beginselen: „De Schoolstrijd". De heer Dijkink sloot hierna deze geslaagde bij eenkomst met dank aan God. AGENDA Zaterdag 3 Febr.: Schitterende kleurenfilm „Jeanne d' Arc" in Amicitia. Maandag 5 Febr.: 's avonds 8 uur zitting plaatse lijke commissie Steun Wettig Gezag in de Raad zaal ten gemeentehuize. Gelegenheid voor aan melding bij de Nationale Reserve. (Zie artikel van burgemeester Mr W. H. Enklaar in dit blad). Donderdag 8 Febr.: 's avonds half acht vergadering Holtense Accordeonvereniging „Concordia" in hotel „Holterman". Vrijdag 9 Febr.: Jaarvergadering O.L.M. afd. Hol ten, 7.30 uur in hotel Vosman. Spreker de heer H. Hoiting over: Abortusbestrijding. Vrijdag en Zaterdag 9 en 10 Febr.: O.C.H. in „Ami citia" (zie annonce). Maandag 12 Febr.: Prop.-kunstavond (met filmver toning) Ned. Blinden Bond in Amicitia, 's avonds 7.30 uur. Maandag 12 Febr.: Jaarvergadering Chr. Hist. Kies vereniging in Irene, 7.30 uur n.m. Vrijdag 16 Febr.: 's avonds om 7 .30 uur Jaarver gadering Chr. Oranjevereniging in een der lokalen van de School met den Bijbel. Reeds vele malen is door de plaatstelijke commis=- sie Steun Wettig Gezag een beroep gedaan op de Holtense Jongelingschap, zich te scharen in de rijen der Nationale Reserve. Aan dit beroep is slechts op wel zeer bescheiden schaal gehoor gegeven. Ik vraag mij af of men wel beseft waar het in dezen om gaat. Het gaat om de bescherming van onze vrijheid en onze onafhanke lijkheid. Het gaat om het geluk van ons zelf, om de vrijheid onze godsdienstige overtuiging te kunnen en te mogen belijden, het gaat er om of wij ons zelf zullen kunnen blijven of niet, het gaat om ons hoog ste goed. Mij dunkt dat de inzet de moeite waard is. Beseft gij, dat zonder dit alles het leven geen waarde meer heeft, dat gij en ik, dat wij allen dan onherroepelijk zullen verzinken in nameloze ellende en 'duisternis. Is het geen voorrecht, dat gij de kans nog hebt, om ten koste van slechts één oefenavond per week Uw aandeel te kunnen bijdragen tot het behoud van al wat U lief en dierbaar is. Het is thans geen tijd meer om het voor en tegen van Uw aansluiting bij de Nationale Reserve of van de Reserve Rijkspolitie te overwegen, omdat er in feite geen keus meer is. De tijdsomstandigheden zeggen het duidelijk en klaar wat gij doen moet. Zeker, die ene oefenavond zal een offer voor U zijn, doch als goed tot U door dringt waar het om gaat, n.l. te zijn of niet te zijn, dan is dat offer zö gering, dat het belachelijk zou zijn, daar nog over te spreken. Wij mogen van andere volken niet verwachten, dat zij ons helpen, wanneer de nood aan de man mocht komen, wanneer wij zelf als volk niet tonen, dat onze vrijheid ons iets waard is. Wij zijn geen volk van slappelingen, aan U is het dat te bewijzen. Toont dat gij begrijpt waar het in dezen omgaat en sluit U onverwijld aan bij de Natio nale Reserve. (Opgave bij de h.h. W. Beijers of C. G. Bal.) Een ieder zij voor zich zeiven ten volle verzekerd!! W. H. ENKLAAR, Burgemeester van Holten. ACCORDEON VERENIGING OPGERICHT. In een Donderdagavond in hotel Holterman gehou den vergadering besloten een aantal ingezetenen tot oprichting van een accordeonvereniging. Het leden tal is nog aan de lage kant, doch het aantal personen dat zich definitief als lid opgaf, rechtvaardigde vol komen het oprichten van een vereniging. Verschil lende aanwezigen zullen zich nader beraden doch enigen van hen zullen wel zo goed als zeker als lid toetreden. Ondanks het feit dat er een gunstige afbe talingsregeling bestaat, is het aanschaffen van een accordeon toch nog een zeer dure geschiedenis en velen die gaarne lid zouden willen worden, moeten hiervan afzien om financiële redenen. Als leden van het voorlopig bestuur werden gekozen de heren H. J. Reterink, voorzitter, E. Veneklaas Fznsecretaris en H. Tuitert, penningmeester. Tót directeur werd benoemd de heer Piet Homburg, muziekleraar te Gorssel, die o.a. ook directeur is van de Bathmense Accordeonclub. Dames en heren die nog lid willen worden van deze nieuwe vereniging, die gestart is onder de naam Holtense Accordeon Vereniging „Concordia", worden verzocht zich op te geven bij de Fa. Gebr. Wansink voor Donderdag a.s. of Donderdagavond 8 Febr. in hotel Holterman. GESLAAGD VOOR STUURMAN. Onze plaatsgenoot, de heer A. Baars Jr., slaagde na een 3-daags examen te 's-Gravenhage voor 3e stuur man Grote Handelsvaart. UITVOERING CHR. RECITEERCLUB. De Chr. Reciteerclub „Excelsior" gaf Woensdag avond ter gelegenheid van prinses Beatrix' verjaardag een uitvoering in het Ned. Herv. Jeugdgebcuw „Irene". Ds R. A. Hoogkamp, Geref. pred., opende deze vrij goed bezochte bijeenkomst met gebed na het zingen van Psalm 118 1, waarna in een kort openingswoord werd gewezen op de grote zegen die wij als volk van Nederland uit Gods hand hebben ontvangen in het huis van Oranje. De Chr. Reciteerclub bracht hierna voor het voet licht het blijspel in 2 bedrijven „Paul speelt het klaar". In aanmerking genomen dat verschillende medespelenden voor het eerst op de planken stonden, werd het stuk heel aardig weer gegeven. Mej. Tr. Kolkman en de heren Js. Beldman en W. Beldman zorgden voor passende omlijsting van het programma in de vorm van enige luimige voor drachten. Ds Hoogkamp sloot deze avond met dankgebed na het zingen van 2 coupletten van het bekende .Zij zullen het niet hebben".

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 1