f? K.Vtl KKLEDING De nieuwe huurwet. M Jvdj&z (jtefrhk wiPK.Stekfak! GEBR. DIKKERS BELTMAN Maak reclame voor uw waar Sterk werk G&ntSnu P.K. vakklei/ing. GEBR. SCHUPPERT - Manufacturen (0^Èj) Nijverdalsche Drukkerij Jan Wiggers, Kolweg A 171e, Tel. 356 Uw kuiken- en opfokvoerbon EEN TYPISTE Bijkantoor HO LI EK Spaarbank te Deventer Stoom- en Verfgoederen S' GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Week van 1016 Januari 1951. Gevonden: jekker, grol se want, beige kinderwantje, fantasiezakdoekje, herenportemonnaie met inh., wol len shawl, groene kinderwant. Verloren: damespolshorloge (met stalen band), br. lederen portemonnaie (met inh.), maandkaart O.A.D., motorbril, grolse want (rood-blauw). J.V.'ERS ALS GRONDWERKERS. Toen indertijd werd besloten tot het bouwen van een nieuw verenigingsgebouw bij de Geref. Kerk werd door de leden van de Geref. J.V. aangeboden het grondwerk belangeloos te verrichten. De kerke- raad heeft van dit aanbod een dankbaar gebruik gemaakt en iedere dag kan men thans een groep J.V.'ers bezig zien met het grondwerk in de tuin naast de kerk, waar binnenkort het nieuwe gebouw zal verrijzen, 't Zijn niet enkel de boerenjongens, die de schop hanteren, doch jongemannen van aller lei ambacht helpen mee aan het grondwerk. De ene dagploeg werkt nog harder dan de ander om een record aantal auto's vol zand te zien wegrijden en de ploeg, die Dinsdag werkte, wist het zelfs te bren gen tot 20 wagens. Met pijn in de rug en flinke blaren in de handen, doch niettemin voldaan, verlaat men 's avonds het werk, omdat men op deze wijze heeft kunnen medewerken aan de bouw van het nieuwe verenigingsgebouw. Voor het afvoeren van de zwarte en het aanvoeren, van gele grond zorgt de fa. Krekel en Zoon. VEEFONDS HIEF MAAR 1 PROCENT PREMIE. Het is het veefonds „Ons Belang" in het afgelopen jaar bijzonder goed gegaan, want er behoefde slechts 1 procent premie te worden geheven van de verzekerde som wegens het geringe aantal onteigeningen dat plaats vond. Dit con stateerde de administrateur, de heer G. J. Boks, in zijn jaarverslag, dat hij Vrijdagmiddag uitbracht in de algemene ledenvergadering, welke in hotel Ilolterman, onder voor zitterschap van de heer J. A. Nijenhuis, werd gehouden. Er bleek voorts uit, dat één lid bedankt had, terwijl één lid toetrad, zodat het aantal leden stationair bleef op 179 met 785 verzekerde runderen met een gezamenlijke waarde van f239.420,—. De inkomsten over het afgelopen boekjaar bedroegen f 3922,66 en de uitgaven f 3601,80, zodat er een overschot was van f 320,86. Het vorige jaar was dat f 540,03, welk bedrag in de inkomsten begrepen was. De 1 procent premie, welke slechts geheven behoefde te worden, bracht f 2403.72 op, terwijl voor onteigende runderen en huiden f 870,10 ontvangen werd. De contro leurs, de heren G. H. Bronsvoort en A. Scheperman, had den de boekhouding in goede orde bevonden, zodat de ad ministrateur onder dankzegging voor zijn beheer werd ge dechargeerd. Tot nieuwe kascommissie werden aangewezen de heren G. H. Bronsvoort en G. J. Meijer. De aftredende voorzitter, de heer Nijhuis, en de heer G. W. Wolters werden bij acclamatie herbenoemd. De onteigende runderen werden bij inschrijving onder de veehandelaren, de heren D. Kater, G. G. van Kooijen en A. Pagrach en Zn, aan laatsgenoemde gegund. Op voorstel van een der leden werd besloten de beloning van dc administrateur enigszins te verhogen. In de rondvraag kwam weinig ter sprake, waarna dc Voorzitter de vergadering sloot. BLOEDGEEFSTERS VOOR HET RODE KRUIS. Wij noteerden als bloedgeefsters voor de plasma-actie van het Rode Kruis: Mevr. Douairière A. P. R. C. Baron van der Borch van Vervolde en Mej. B. Teesselink, D 15. Uw opgave is nog steeds welkom. DE GROTE WEG ZEER GEVAARLIJK. De 5-jarige Paultje Muller, die Zaterdagmiddag met zijn vriendje aardappelschillen wegbracht naar de boerderij van de heer W. ten Velde in de Dorpsstraat, zag ter hoogte van de firma E. Wonnink zijn vader met de expeditie auto staan toen deze bezig was pakjes af te leveren. 'Zonder dat deze zich er van bewust was dat zijn zoontje in de nabijheid was, stak hij de rijweg over en liep het kind hem achter na, met het noodlottig gevolg, dat het door een personenauto gegrepen werd en tegen de grond geworpen. De bestuurder remde nog uit alle macht, maar kon niet verhinderen, dat het kind geraakt werd. Het werd door de omstanders de winkel van de heer H. W. ten. Velde binnengedragen en daar op een bank gelegd. Dokter Nagelhout verleende de eerste hulp en achtte het nood zakelijk de kleine naar het ziekenhuis te Deventer te doen overbrengen, waar geconstateerd werd, dat een der beentjes gebroken was. De naam van de automobilist is niet bekend, doch hem treft geen enkele schuld. PROPAGANDA-KUNSTAVOND. De propaganda-kunstavond van de Ned. Blindenbond. welke enige tijd geleden moest worden uitgesteld, zal thans worden gehouden op Maandag 12 Februari a.s. in „Ami- citia". Er is tevens een filmvertoning aan verbonden. De verspreiding der programma's zal geschieden door de leden van de vrouwen- en jeugdorganisaties. VERVOERVERBOD VAN PLUIMVEE IN OVERIJSSEL OPGEHEVEN. Bij zijn beschikking van 15 Januari, opgenomen in de Staatscourant van 16 Januari 1951, no. 11, heeft de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een wijziging gebracht in zijn beschikking van 11 November j.l., waardoor het verbod van verkopingen van pluimvee, van het op soortgelijke wijze bijeenbrengen daarvan, het houden van markten van pluimvee, alsmede van het vervoeren van levend pluimvee, dood pluimvee, ongeacht de doodsoorzaak, broedeieren enz. uit, naar of binnen de provincies Zuid- Holland en Overijssel is opgeheven. De beschikking is in werking getreden op 17 Januari j.l. Deze verboden zijn van kracht geworden door de provincie Noord-Holland. SPEURDERSWERK. De oud-politiedeskundige, de heer C. J. van Ledden Hul- sebos, zal Donderdag 25 Jan. a.s. in „Amicitia" zijn cau serie over „Wetenschappelijke speurkunst" toelichten met lichtbeelden, zodat het gesproken woord aanschouwelijk zal worden. Naar van andere lezingen bekend is, vertelt de spreker zeer interessante bijzonderheden over het speur dersvak. SPORT. O.Z.O.D. wacht Zaterdagmiddag op het Sportpark „Gagelman" te Nijverdal tegen D.E.S. III een zeer zware strijd. De roodzwarten zijn nog ongeslagen en zullen ongetwijfeld alles op alles zetten om hun trotse record te handhaven. We geloven niet, dat het de oranjehemden zal gelukken om de Nijver- dallers de voet dwars te zetten, doch we zijn er van overtuigd, dat ze het Zaterdagmiddag de D.E.S.- mensen wel lastig kunnen maken, 't Is te hopen, dat het programma nu eindelijk eens doorgang kan vin den. O.Z.O.D. speelde op 25 November z'n laatste wedstrijd en we vrezen, dat verschillende spelers Zaterdagmiddag hun vorm kwijt zijn. De opstelling is als volgt: A. Janssen, doel; H. Bekkemens en G. Westerik, achter; A. Schipper, Jan Haan en G. Bulsink, midden; J. Schuppert, T. Verveda, J. Rosman, J. Schuppert en H. Koopman, voor. Reserve's: G. v. d, Meulen, J. Aanstoot en J. Megelink. Vertrek vanaf A. Westerik om 2.15 uur. Ook positie onderhuurder geregeld. Maar er blijft veel te wensen. Nu het na lange jaren van dischssie zover is gekomen, dat per 1 Januari 1951 over het algemeen een verhoging van de huurprijs met vijftien procent is toegestaan, zullen velen onder onze lezers zich afvragen hoe de voornaamste bepalingen van de huurwet luiden. Wij willen trachten in kort bestek een overzicht te geven van de voornaamste bepalingen. Wij moeten de nieuwe wet niet alleen zien als een proclamatie van huurverhoging. De regering heeft de gelegenheid aangegre pen om tevens meer regelend op te treden in de verhouding tussen huurder en ver huurder. Ook de inwonenden ofwel onder huurders zijn daarin betrokken. Men hoopt met deze poging bij te dragen tot vermin dering van de spanningen, die er in zoveel volgepropte huizen bestaan. De hoofdmoot van de wet heeft echter be trekking op de huurprijs, die al sinds 1940 be vroren is geweest en dus nauwelijks meer een prijs genoemd kan worden maar meer een te gemoetkoming van de bewoner aan de eigenaar van het perceel. Zo lang heeft men gewacht met de aanpassing van de huren aan het ge stegen prijspeil, dat zelfs een verhoging van vijftien procent niet zal leiden tot herstel van rendement voor de eigenaar. Men moet dan ook niet verwachten, dat de huiseigenaren door de ontvangst van deze verhoogde huur bereid zul len zijn allerlei wensen van huurders terstond in te willigen. Men kan hoogstens een soepe ler houding van de zo lang gedupeerde huizen bezitters verwachten; Wie moet er nu meer h'uur betalen? Dat zijn zjijdie een huis bewonen of voor be drijfsdoeleinden in gebruik hebben, dat vóór 27 December 1940 is gereedgekomen. Zelfs wan neer men een contract heeft, waarin de huur prijs is vastgelegd, ontkomt men niet aan de verhoging, die vijftien procent bedraagt. De nieuwe huurprijs wordt naar boven afgerond op een veelvoud van vijf cent. Is er in de oude h'uur een bedrag opgenomen voor elec- triciteit, gas, water, vergoeding voor stoffering etc., daiQ moet men dit bedrag eerst van de oude huur aftrekken alvorens men de verhoging uitrekent. Is het perceel na of op 27 December 1940 gereed gekomen, dan blijft de oude huur prijs gehandhaafd. Nu zijn er ook woningen en bedrijfsruimten, die op of na 5 Mei 1945 zijn gereedgekomen, zonder financiële steun van de overheid. Voor deze percelen en ook voor toekomstige gelijk soortige panden geldt de prijs, die door partijen is of zal worden overeengekomen. Men mag hier dus vragen en bieden wat men wil. Er is voor deze categorie volkomen vrijheid. Als het teveel wordt. Beschikt men over een bedrijfsruimte, waar van de huür reeds hoog is door stand en (of) gunstige ligging van het pand, dan kan men door middel van een request aan de minister van we deropbouw om een geringere verhoging dan vijftien procent verzoeken. Worden er in de toekomst verbeteringen aan gebracht in of aan een perceel, die ©en grotere gebruikswaarde tengevolge hebben, dan mag men de huur verhogen met tien procent per jaar van de redelijke kosten der verbetering. Alle geschillen over hu'urkwesties kan men voorleggen aan een huuradvies-commissie, die tegen betaling van0 f2,50 per advies een uit spraak doet. Wenst men zich aan die uitspraak niet te onderwerpen, dan heeft de kantonrech ter het laatste woord. De prijzenbureaux voor onroerende goederen worden opgeheven. Het toezicht op de verkoopprijzen van onroerende goederen wordt overgenomen door de hoofden van de provinciale directies van wederopbouw. Er is ook verandering gekomen in de prijs vorming bij onderhuur. De verhuurder mocht tot op heden de huurprijs verhogen met vijf tot dertig procent, al naar het aantal personen, dat bij een huurder inwoonde. In de toekomst mag de verhuurder de nieuwe huurprijs met vier procent verhogen, indien er vier of vijf personen bij de huurder inwonen, met 8 '/2 pro cent, indien er zes of zeven personen inwonen en met dertien procent, indien er acht of meer personen bij de hoofdbewoner inwoning genieten. Wonen er dus minder dan vier perso nen naast de hoofdbewoner, dan wordt er voor deze mensen geen extra verhoging toegestaan. Alleen pensionhouders en kamerverhuurders mogen steeds een toeslag van dertien procent heffen. Is de hoofdbewoner geen huurder maar eigenaar, dan geldt dezelfde regeling als in het voorgaande uiteengezet. Gestoffeerd en gemeubileerd. Is er sprake van gebruik van meubelen of stoffering, dan mag daarvoor twintig procent van de verkoopwaarde op bet ogenblik van ingebruikneming in rekening worden gebracht, dus niet van de aankoopprijs. Voor gas, electri- citeit enz. worden slechts de werkelijke kosten betaald. Ontstaat er een conflict met de ver huurder, dan betaalt de huurder de oude huur prijs, totdat de huuradvies-commissie een be slissing beeft genomen. Vanzelfsprekend be-< taalt men daarna de nieuwe h'uur van 1 Janu ari 1951 af. Naast dit alles verdienen nog vermelding de bepalingen betreffende hu'urbescherming. Tot op heden had de verhuurder na afloop van con tractuele verplichtingen drie mogelijkheden om de huurder te dwingen het pand te verlaten. In de eerste plaats bij wangedrag tegenover de Door Gods goedheid werden wij verblijd met de geboorte van een Dochter en Zusje. Wij noemden haar Maria Elisabeth W. JANSEN. A. JANSEN—Beldman. MIENTJE. MEÏNDERT, Aylmer, Ontaiio, 12 Jan.'51. (Canada). TE KOOP: De helft van gezamenlijk te slachten wife k©e. G. AALTIN K, Neerdorp49, "•Neut in het Als de fabrieksfluit gaat wisse len de ploegen. Mannen in overall leggen hun werk neer, mannen in overall nemen hun dagtaak op ,M-,„ Overal P,K. overalls, Verkrijgbaar bij: A 131 - A 168 - HtsïSen yÉW verhu'urder of wanbetaling, vervolgens wegens economische belangen van de verhuurder en tenslotte kon er een wettelijk voorschrift zijn, dat de verhuurder de beschikking over zijn wa ning teruggaf. Nu komen, hier nog enkele moge lijkheden bij. Bij wangedrag jegens medebewoners kan men gedwongen worden het huis te verlaten. Kan de verhuurder een soortgelijke woning elders aanbieden, dan krijgt hij de beschikking over zijn eigendom terug en moet de huurder dus eveneens vertrekken. Bij weigering van de huur der om een redelijke huurovereenkomst aan te gaan, wordt hij tenslotte ook met een ge dwongen vertrek bedreigd. Recht voor onderhuurders. Een zeer nuttige bepaling is nog dat ook on derhuurders enige rechten krijgen. Deze tot op heden ongeveer rechteloze groep ongelukkigen bij de huizendistributie kan in de toekomst met hulp van de rechter blijven wonen wanneer de hoofdbewoners worden gedwongen te ver- trelkken. Hier ligt ongetwijfeld een bron van veel discussie en gerechtelijke tussenkomst, want er bestaat over het algemeen een nauwere band tussen huurder en onderhuurder dan tussen onderhuurder en eigenaar. Erg bezwaarlijk is dit niet, want men zal toch nooit een huur wet kunnen samenstellen, die alle ongerief bij de huur en verhuur van huizen wegneemt. De eigenaar zal ook in de toekomst elke wettelijke maatregel als een inbreuk op het eigendomsrecht blijven beschouwen. Voorlopig blijft dat eigendomsrecht nog zeer aan beper kingen gebonden. Dit blijkt wel in het bijzonder uit de bepaling, dat de koper van een huis, dat verhuurd is, pas na drie jaar mag vorderen, dat de huurder zijn huis verlaat om er zelf in te gaan wonen. De wet in zijn huidige vorm zal weinigen bekoren, doch in het licht van de chaotische toestanden, die nog op het terrein van de wo>- ningruimte en zijn problematiek bestaan kan zij slechts verbetering brengen. Burgemeester en Wethouders van Holten wensen op Maandag 22 Jan. a.s., des nam. 4 uur in de o.l. Dorpsschool over te gaan tot de verkoop van een aantal nog in goeden staat verkerende schoolbsnkess en enige oude kaste». Bezichtiging een half uur voor de verkoop. Betaling a contant. Telefoon. 639 K5486 Bestellingen worden aangenomen door aan waarborgt U gezonde en prima dieren. NEEMT EENS PROEF. H.H. VEEHOUDERS Wij ontvangen weer ELKE DONDERDAG MORGEN, voor 10.30 uur NUCHTERE KALVEREN aan de Coöp. Landbouwvereniging te Holten en Dijkerhoek. Coöp, G. O. S. afd. Holten. GEVRAAGD VOOR TIJDELIJK ter Gemeente-Secretarie. Salaris naar gelang van leeftijd en bekwaamheid, voor meerderjarigen 1400 per jaar duurtetoeslag. Aanmeldingen zo spoedig mogelijk, alleen schrifte lijk, onder opgave van referenties, aan de Burge meester van Holten. £ortS^> van de De rente van ingelegde gelden bedraagt thans twee en een half procent (2% o/0) 's jaars. Ook SPAARBUSJES verkrijgbaar om thuis te sparen. Geopend 's Woensdags van 9.3012.15 uur. Oranjestraat A 203 a. LET OP ONZE PRIJZEN! Met Uw naar Depot „De Achterste Molen". No De nan gad taa: rait zijn kin* tist E lich ting ster verl den woc De strc E of j een ove: ken om weg E tent toe en ing< E al i: tocl van ver* mal E ei ge noo ove: C tiev Toe is z E had king Wee dat Is het gen tijd Goc ten* aan van Nec

Holtens Nieuwsblad | 1951 | | pagina 2