)oor het oude jaar Het Nieuwe Jaar ten geleide* Raad Holten. net Pieternel en Thomasvaer Bij de Jaarwisseling So, 52. Jaargang 2. ZATERDAG 30 DECEMBER 1950. Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD x n „r 7 7 i Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" i.o. te abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal j fe Holten Telef K 5i8s m Adv.-prijs115 m.m. a contantf 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 (Vrij naar de Gijsbrecht van Aemstel) Thomasvaer: M'n lieve Pieternel. Een jaar vlood weder van ons henen, Met lief en leed voor 't mensenhart. Een jaar met vele kleine vreugden, Maar ook voor velen diepe smart. Met op de achtergrond de dreiging, Die 's volkeren levensvreugd verstoort. De dreiging van een nieuwe oorlog In plaatse waar de vrede hoort. Pieternel: M'n trouwe Thomasvaer, Laat ons niet twijf'len aan de toekomst, Nog is de vrede in het land. Laat ons tesaam de Heere smeken Hij leide 't volk aan Zijne Hand. Dan zal ons zeker niets gebeuren, Dan wordt de vrede niet verstoord Dan zal 't weer goed zijn hier te leven, Te doen wat hart en hand bekoort. ["nomas vaer: Ik wilde thans U iets vertellen Van wat ons 1950 bracht. In 't dorpje op de grens van Salland 't Kleinood met diepe levenskracht. Pieternel: Mijn Heer gemaal, ga voort, ik luister Naar deze, Uw ontboezeming. Gij maakt mij werkelijk nieuwsgierig Hoe of het Holten wel verging. Thomasvaer: Het bloeide weer van alle kanten, Het vakverbond, de boerenstand, De kunst verhoogde haar prestaties Vol leven was de middenstand. Het kerkelijk leven was in opgang De politiek bracht veel tot stand En ook van sport kon men veel lezen In de verslagen van de krant. Pieternel: Eilieve 'k val U in de rede, Er werd hier nog veel meer verricht. Ja wat men deed, men bouwde huizen, Veel boerderijen werden opgericht. Toch is er nog gebrek aan huizen Dat is voor velen een bezwaar. De toekomst brengt hierin verandering Dat wordt ge spoedig wel gewaar. De gemeenteraad verstond haar plicht De Beuseberg krijgt electrisch licht. En, ja, hij komt zijn beloften na, De andere buurten volgen dra. Thomasvaer: Zes mannen, die de gemeenschap dienden, De heren Mekenkamp, Goldstein, Koldeweij, Gingen in '50 met pensioen. Brink, De Jong en Vaanholt Hebben allen nog veel te doen. Hun ambtelijke taken zijn geëindigd, Maar niet hun lust en arbeidskracht. Die wordt nog in 't belang van allen Geregeld aan de man gebracht. Hun opvolgers bleken reeds mannen van stavast. Dat is het wat onze gemeenschap In deze tijd het beste past. Pieternel: Ja Thomasvaer, er waren ook veel jubilea, Het Ziekenfonds, de vrouwen van het Platteland, Jong Holten, Jo Slotman, de Handwerkschool en O.C.H. Zij brachten allen veel tot stand. Thomasvaer: In de grote Kerk der gemeente Deed Ds de Vries en gezin entrée. Na een hele lichte deining, Viel deze leraar erg mee. De nestor van de gemeenteraad Achtte het thans zijn tijd. Den heer Wansink is bij deze stap Een woord van dank gewijd. Pieternel: Der vroede vaderen zorg Was het gemeentelijk beleid. Dat is bij de huidige financiën Voorwaar geen kleinigheid. De debatten kregen verve Bij 't zoeken van onderscheid Tussen de babies en de kleuters. Totdat een kinderdokter zei: „De eersten heten peuters". Toen was de zaak voorbij. Thomasvaer: Maar 't was altijd geen peuterigheid, Wat de vroedschap hier besloot. De zuiveringsinstallatie van twee ton Werd de begroting afgeleid. Nu is natuurlijk 't wachten Op „De Schipbeek"s fenomenale krachten. Pieternel: Ja, wat mij wel zeer heeft voldaan Is, dat men jonge vis in de beek heeft gedaan. En de vijand van dit jong geslacht Werd door de voorzitter van de hengelclub Op de wal gebracht. Een snoek van niet minder dan 10 pond Zag de president met open mond. Thomasvaer: En wat mij zo innig heeft voldaan Is dat de treinen straks weer stoppen gaan. Dat is ook een eis van de tijd. Met aller hulp worden we ze niet weer kwijt. Pieternel: Veel boten brachten onze militairen Uit d'Oost terug bij huis en haard Zij hadden daar vaak moeilijke momenten. Gelukkig bleven allen dit jaar gespaard. De band met de Band bracht veel profijt Het doodde vaak de lange tijd. Thomasvaer: Maar anderen kwamen uit de tropen Omdat het daar niet veilig is. Ze zijn van huis en haard verdreven Hetgeen voor hen heel moeilijk is. Pieternel: Zij vonden hier een onderdak. Nu ligt voor allen hier een taak; Men stelle hen op hun gemak. En laat ons allen vurig hopen, Dat orde en rust worde hersteld, En de terugkeer naar de tropen, Voor deze mensen worde hersteld. Thomasvaer: Ja, Pieternel, wat wij hier brachten, Is niet eens Vondels makelij. Wij lieten de revue passeren,. Wat er in Holten ging voorbij. Pieternel: Wij wensen allen heel veel zegen, 't Nieuwe jaar gaat aanstonds in. Geluk en voorspoed allerwegen, En Holtens Nieuwsblad in elk gezin. Het jaar wordt oud en met enkele dagen zal het jaar onzes Heren 1950 bij zijn vaderen zijn vergaderd. Ik ben de redactie van dit blad dankbaar mij de gelegenheid te hebben willen verschaffen om mij met een enkel woord tot U allen te kunnen richten. Vele en velerlei zijn de gedachten, die bij iedere jaarwisseling vaardig over ons worden. Eeïi ieder onzer zal in deze dagen zo zijn eigen overpeinzingen hebben, al naar gelang of het bijkans vergleden jaar rouw en zorgen dan wel vreugde in zijn gezin bracht. Het is goed, dat wij ons een ogenblik in deze oudejaars tijd de rust gunnen om te overdenken wat 1950 ons bracht aan goeds en kwaads. Wanneer het leven ons heeft geslagen, wan neer er zware zorgen in ons midden zijn geko men, moeten wij ons nog blijven bezinnen op wat ons nog gelaten is. Laten wij beseffen, wan neer iemand uit onze kring is weggenomen, dat wij door het verdriet de dankbaarheid niet mogen vergeten voor wat ons in de overledene geschonken is geweest. Wanneer wij aldus het afgelopen jaar bezien, dan is er nog zoveel reden om God dankbaar te zijn, dan kunnen wij niettemin toch nog een goede oudejaarsavond hebben. Wij gaan over enige dagen het nieuwe jaar in. Met moed en vertrouwen zullen wij dit jaar weer tegemoet moeten gaan, dapper aanvaar dende wat het ons brengen zal. De toekomst ziet er inderdaad donker en onheilspellend uit. Het oude jaar bracht reeds zoveel spanningen, het gaf ons zo weinig reden om te kunnen geloven in de oprechte wens der volkeren om in vrede met elkander te leven. Toch zullen wij die moed en dat vertrouwen kunnen opbrengen, wanneer wij maar niet alleen op ons zelf vertrouwen, maar er telkens van doordrongen zijn, dat God ons aller leven en het leven der volkeren bestuurt. Maken wij de dichtregels van de dichteres Rie Peet tot de onze, wanneer zij zegt: Gij zijt de Kern, o God, van alle klanken, die stijgend tot U komen, van uit vreugd en pijn, Gij zelf zijt in het lied, waarmee w'U danken en in de kreet van smart als wij gevallen zijn. Uit U werd iedere bede om hulp geboren en keert geladen met Uw krachten, tot ons weer. In U gaat met de zwakste toon verloren, Gij zijt de Kern van 't Groot Geluid, o Heer. In de moeilijke tijden, die misschien komen gaan en die wij, met Gods hulp, zullen kunnen keren, zal de inhoud van deze dichtregels ons aanspreken en kracht schenken. Een volk, dat belijdt, dat God zijn schild en zijn betrouwen is, zal sterk staan in de boze dag. Gaan wij zo in moedig Godsvertrouwen het nieuwe jaar tegemoet, want „in rustig afwach ten en vertrouwen zal Uwe kracht bestaan". De woorden van Mr G. J. ter Kuile in zijn Oldejoarsaovond Prakkezoazie, maak ik gaarne tot de mijne, zij mogen voor U allen mijn nieuw jaarswens inhouden: Mien volk noar berralleen de klok nog wakker Now bid ik biej den heerd vuur 't leeve Twenthsche laand: „Mien God, bescherme Dow de Leu, de stadt, den akker, Maak Dow ons stil en staark, doo Dow ons Diene Haand!" Mr W. H. ENKLAAR, Burgemeester van Holten. AGENDA Woensdag 3 Jan.Houtverkoop wegen voorin. 11 uur ten Gemeentehuize. Vrijdag 5 Jan.: Vergadering van de Bouwvereniging „Beter Wonen". Vrijdag 5 Jan.: Lezing Herv. Mannenvereniging, door Ds Poldervaart in „Irene" (zie annonce). Zaterdag 6 Jan.Film „De dijk is dicht" in Amieitia, nam. 19.30 uur. 9 Jan.: Jaarvergadering Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria", 's avonds half 8 in de consisto rie der Geref. Kerk. Woensdag 10 Jan.: Gezellige avond Motorclub „De Holterberg" met medewerking van de toneelver. „De IJsselspelers". 16 en 17 Jan.: Jaarlijkse uitvoering van H.M.V. (Slot verslag vergadering 19 Dee. 1950). De subsidie voor de V.V.V. bracht wat leven in de discussies. De heer Soer wilde f 1000 geven en de bijdrage aan het Economisch Technologisch Instituut met f 100 verminderen, omdat daarvan toch niets te verwachten is. Voor reclame is veel geld nodig en de V.V.V. moet iemand aanstellen, die lust en kracht heeft om de zaak flink aan te pakken. De. Voorzitter bestreed de mening van de heer Soer, dat de geringe medewerking voor industriali satie de schuld van het E.T.I. zou zijn. Als dat zo was zou men zich door een bijdrage-vermindering bij de feiten neerleggen. De heer Aaftink en ook de heer Landeweerd wil den f 30 geven als bewijs dat men het E.T.I. wel erkent, maar laatstgenoemde voelde niet voor subsi dieverhoging van de V.V.V. Dit werk ligt z.i. niet op de weg der gemeente. Volgens de Voorzitter moeten de particulieren eerst over de brug komen, hetgeen volgens de heer Jansen reeds is geschied. Hij is thans ook voor verhoging van de subsidie. De Voorzitter wijst er op, dat de bijdrage met f 100 wordt verhoogd en dat men omtrent de financiën van de V.V.V. in het duister tast. De heer Teeselink wil inzage en weten wat de particulieren bijdragen. Uit een brief die de Voorzitter voorleest, blijkt dat de hotelhouders van f 10f 100 betalen en pension houders en winkeliers van f 5—f 40. De heer Wegstapel wilde een subsidie geven van f 700. De Voorzitter wilde f 100 uittrekken, waarmede de gemeente zelf in verschillende grote bladen zou kunnen adverteren. Een tussenvoorstel van de heer Jansen om hiervan dan f 150 te maken wordt met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Tegen: de heren Landuwer, Rietberg, Sleijerman, Landeweerd en de beide wethouders. Bij de belastingen vroeg de heer Soer om vermin dering der vermakelijkheidsbelasting voor bioscoop voorstellingen, omdat deze voor hier te hoog is. De Voorzitter deelde mede, dat hier wel over ge sproken is en dat B. en W. dit zouden willen over wegen in de verwachting, dat de opbrengst hoger zou worden. Bij de posten f 34.000.voor herstel van de Peters waterleiding en oude Schipbeek, die vervuild zijn en het bouwen van een waterzuiveringsinstallatie f 210.000.kwam unaniem tot uitdrukking, dat de raad het niet verantwoord acht onder de huidige omstandigheden een kleine gemeente als Holten der gelijke lasten op te dragen. De heer Wegstapel opende de debatten mét te ver klaren dat hij het heel erg vindt, dat men de ge meente zo iets zou kunnen opleggen. De verwaarlozing van de waterleidingen wilde hij niet ontkennen, maar daarin is het waterschap ook veel te slap geweest. Als deze grondig gereinigd wor den, dan acht hij het niet nodig, dat een dure zui veringsinstallatie wordt gebouwd. Het is niet ver antwoord om de gemeente een bedrag van f 210.000, op de nek te draaien. De heer Landeweerd noemde deze dwang van de zijde van het waterschap een onverantwoorde1 iike politiek, waaraan hij als gemeente nooit zou willen meewerken. De Voorzitter verwees naar Neede en Markelo en was van oordeel dat de gemeente dit er niet af zal brengen. De heer Jansen was met de heer Rietberg van oordeel, dat het schoonmaken der sloten gebeuren moet. Met de installatie wilde hij wachten op andere tijden. Het is geen Loo Lee, aldus de heer Jansen, die door de stad stroomt. De leidingen lopen door het land waar men er nooit geen klachten over heeft gehoord. De Voorzitter is het geheel met deze sprekers eens, dat het beroerd geld is. Er is al jaren tegen gevoch ten, maar van hogerhand is men het met het water schap eens. Als het toch gebeuren moet is het voor de gemeente beter om de post er nu maar op te zetten. Hij acht de bouw wel noodzakelijk maar niet verantwoord onder de huidige omstandigheden. De heer Jansen: ,.Wij kunnen er beter woningen voor bouwen, want er komt ontevredenheid". Wethouder Veneklaas Slots heeft de besprekingen met het waterschap meegemaakt, hij zal er voor moe ten stemmen. De Voorzitter zegt nog, als het doorgaat komen wij bij de Zuivelfabriek en andere rioolgebruikers terecht. Het volle pond komt niet op de rug der gemeente. Het voorstel om de post zuiveringsinstallatie van de begroting af te voeren wordt tenslotte met 9 tegen 2 stemmen aangenomen. De wethouders stemmen •tegen. Voor het rioleren van de stinksloot bij Wegstapel a.d. Larenseweg, wordt op voorstel van de heer Soer f 2500 op de begroting gebracht en f 1000 voor water afvoer van de Beusebergerweg. Omtrent de post van f 40.000,voor een lagere landbouwschool merkt de heer Landeweerd op, dat zolang er nog geen Chr. Lagere landbouwschool aan Holten is toegewezen deze post niet op de begroting hoort. Het zijn streekscholen en het is, gezien de toewijzing aan omliggende gemeenten, volgens spr. lang niet zeker dat we er hier een krijgen. De Voorzitter heeft alle hoop dat er wel een school komt. Het is beter deze post te handhaven, hetgeen z.h.s. geschiedt. De begroting wordt tenslotte vastgesteld met een tekort van plm. f 35.000,Het bedrag is vermin derd door de schrapping van de zuiveringsinstallatie. De bedrijfsbegrotingen worden eveneens vastge steld. Het bedrag per leerling van het openbaar onder wijs wordt bepaald op f 26,66 per leerling. Na deze behandeling houdt de burgemeester een toespraak tot de raadsleden en dankt hen voor de aangename samenwerking. Men is altijd zakelijk ge bleven en dat maakt hem het leiden der vergadering gemakkelijk. Ook de wethouders en de secretaris dankt spreker voor hun samenwerking en vriend schap. De nieuwe secretaris heeft zich vol ijver op Bij de intrede van het nieuwe jaar is het ons een behoefte dank te brengen aan allen, die er toe hebben bijgedragen Holtens Nieuwsblad te maken tot hetgeen wij ons er van voorstelden: de nieuwsbron voor de locale sfeer, de courant met haar eigen plaatselijk cachet. Wij hebben niet de pretentie meer te willen zijn dan dat. Al zouden wij het gaarne daarheen willen leiden, dat ook wekelijks een buiten lands- en politiek overzicht, een economische rubriek en andere belangrijke wetenswaardig heden konden worden opgenomen. Wij hebben wel eens de indruk, dat het gees telijk voedsel, dat de dagbladen hun lezers voor zetten, niet altijd ten volle wordt genoten en dat dit van een kleiner blad bij velen wel te verwachten Jbu zijn. Gezien de overvloed aan plaatselijk nieuws zijn wij daar nog niet aan toe. Maar wat niet is kan komen. Uit het kleine kan het grote ge boren worden. In ons dankwoord zouden wij in het bijzonder willen betrekken onze burgemeester, de ge meente-secretaris, directeur en bestellers der P.T.T., onze predikanten, de ass. landbouwcon- sulent, onze medewerkers en bezorgers, de vele verenigingbestuurders en niet in het minst onze adverteerders en lezers. Zij allen hebben er toe medegewerkt ons blad plaatselijk reliëf te geven. Ook brengen wij gaarne dank aan de directie en personeel van de Fa. Molenaar Co. te Nij- verdal, van wier persen onze krant verschijnt en met wie wij steeds prettig mochten samen werken. Bij de jaarwisseling gaan onze gedachten in 't bijzonder uit naar de zieken en ouden van dagen, die in ziekenhuizen of sanatoria genezing zoeken of die door ouderdom aan stoel of bed gekluisterd zijn. En naar de twee jonge mannen Soer en Kolkman, die als de enige plaatsgenoten van de militairen, welke naar de overzeese ge biedsdelen werden uitgezonden, in Oost en West nog op hun post staan. Moge onze krant voor hen telkens weer een schakel vormen met het leven in onze plaats en een klein lichtpuntje zijn in een soms eentonig bestaan. Ook onze krant zal niet ontkomen aan de algemene tendentie der prijsstijgingen, waarvan men, betreffende de dagbladen, reeds gelezen zal hebben. De papierprijzen zijn dermate ge stegen, dat een kleine verhoging van het abon nementsgeld ook voor onze krant niet af te wenden is. We hopen daar spoedig op terug te komen. Er staat een nieuw jaar voor ons. Een jaar dat wellicht groter inspanning en zelfbeheersing van ons vraagt dan ooit tevoren. Laten wij elkander in het nieuwe jaar als broeders tege moet treden, zoekende naar wat samenbindt. Holtens Nieuwsblad wil daarbij behulpzaam zijn en U gaarne een gelukkig en voorspoedig 1951 toewensen. het werk gestort en heeft getoond zeer bekwaam te zijn. Ook het gemeentepersoneel dankt spreker voor de ijver en toewijding waarmede het zijn werk heeft verricht. Er is iets tot stand gekomen. Al is de algemene toestand somber en zorgelijk, wij moeten slechts ver trouwen op Hem Die het al regeert. Spreker wenst allen een gezegend Kerstfeest en een gelukkig Nieuwjaar. De heer Wegstapel dankt als oudste lid de voor zitter voor zijn hartelijke woorden en voegt daar de beste wensen van de raad aan toe. Door diens onpartijdige leiding was het hoofdzakelijk te danken dat goed kon worden samengewerkt. Ook de wet houders brengt spreker dank en wenst allen een gezegend Kerstfeest en een goed begin in het nieuwe jaar. KERSTFEEST ZONDAGSSCHOLEN. In het Dorp werd op Eerste Kerstdag het kerst feest met de kinderen van de Zondagsschool ge houden in de Ned. Herv. Kerk onder leiding van de heer A. Westerik. Er was een liturgie ingestudeerd, die vlot werd afgewerkt, waar de kinderen om beurten zongen. Henk Koopman vertelde de kerstgeschiedenis en Mej. Jo Jansen het kerstverhaal, getiteld: „Sieppi". Een 25-tal kinderen verliet de Zondagsschool, en aan hen werd met een toepasselijk woord een kerkboek overhandigd. Medegedeeld werd, dat de Zondags school op 7 Jan. weer begint en wel om half elf v.m. Al de kinderen kregen een boek en enige versnape ringen. Al met al was het een goed Kerstfeest. In Dijkerhoek vierden de kinderen een prettig kerstfeest in „Bethanië", dat alle belangstellenden bijna niet kon bevatten. Hier was de leiding bij de heer J. Brinkman, die bij de brandende kerstboom de geschiedenis van de geboorte van het Kind in de kribbe vertelde. Er werden door de kinderen en door de aanwezigen gezamenlijk kerstliederen ge zongen en Ds Knipscheer vertelde een mooi kerst verhaal. De kinderen werden getracteerd en kregen een cadeautje, bestaande uit een bijbeltje, kerkboekje of leesboek. In Espelo kwamen de kinderen en ouders samen in de school aldaar onder leiding van de heer Volkers uit Nijverdal. Deze vertelde de kerstgeschiedenis en een paar kerstverhaaltjes, terwijl ook hier de mooie kerstliederen gezongen werden. Er waren enkele af gevaardigden van de kerk te Okkenbroek. Ds de Vries bracht de heer Volkers en zijn helpers namens de kerkeraad van Holten dank voor hun arbeid. De kerkeraad is dankbaar, dat zij dit werk hier hebben aangepakt. Eén van de Zondagsschool-helpers sloot de avond met een opwekking aan de ouders om hun kinderen dit onderwijs te laten volgen. Ook hier werden de leerlingen getracteerd en kre gen zij een cadeautje.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1