Vrede op aarde Nationale bededag voor de Vrede. jfo. 51. Jaargang 2. De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 0.75 p. kwartaal ZATERDAG 23 DECEMBER 1950. Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD XJitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5Jf83 - 23If Adv.-prijs115 m.m. d contant1.00. Iedere m.m. meer 0.06 Lucas 2 llf. Er is misschien nooit een tijd geweest, waarin het woord „vrede" zo'n wrange smaak had als in onze dagen. Het is een woord, dat wij haast niet meer durven uit spreken, dat we haast niet meer ernstig durven nemen. De teleurstellingen der laatste jaren zijn te groot. We zijn moede loos geworden en wij hebben weinig of geen hoop, dat de vrede nog eens komen zal. Want zij is er niet. Ze is er niet in de grote wereld ver van ons af, waarvan we lezen en horen; ze is er niet in de kleine wereld, dicht bij ons, die wij zien en kennen. En daarom moet het een waagstuk lijken nu nog van „vrede op aarde" te zingen, zoals wij dat met Kerstmis plegen te doen. De tijd is immers sedert lang voorbij, dat we dat wat gedachteloos deden; het woord „vrede" wil ons immers niet meer zo vlot van de lippen. Ondertussen is dit toch gebeurd in de velden van Efratha, en er zijn mensen, die dit lied hebben overgenomen en het hard nekkig en met grote blijdschap blijven zin gen tot op deze dag. En als het nu nog zó was, dat in dit lied het verlangen naar vrede werd uitgezongen, wel, wie zou dan niet meezingen. Ja zelfs, wanneer in dit lied de hóóp op vrede werd uitgezongen, wie weet, zouden we ook dan nog meezin gen, hoezeer we ons dan misschien voor dwaze optimisten zouden houden. Maar als we weten, dat in dit lied de vrede wordt bèzongen, de vrede die er is, die er op aarde is, ja, dan wordt het toch wel moeilijk, om onze mond open te doen. En toch is het ditwat de engelenzang- bedoelt. Dat moet heel nuchter worden vastgesteld, als we het evangelie niet tekort willen doen, en als we de aarde niet te kort willen doen. De vrede op aarde is er. Dat is de vreugde van Kerstmis. Want God is op aarde gekomen. Dat ver kondigt het Kerstevangelie. Hij is op aarde gekomen om de vrede te brengen. In het Kind in de kribbe is de vrede op aarde. Dat wil zeggen: In dit Kind is de vervreemding tussen God en mens opgeheven. De oor sprong en de achtergrond van alle ellende dezer wereld is immers, dat de mens van God vervreemd is. Hij is een vreemde voor ons geworden, en wij behandelen Hem als zodanig. Dat is het, wat de Bijbel zonde noemt. Maar nu is God tot ons gekomen. God Zelf overbrugt de afstand, Hij ruimt de vervreemding op, Hij wil geen vreemde voor ons zijn. Hij staat aan onze deur en Hij klopt en roept: „Hier ben ik, het is vrede tussen U en Mij, Ik ben Uw Vader". Dat is het, wat de Bijbel verzoening noemt. Daarom is Kerstfeest het feest van de verzoening van God en mens, van God en wereld. Het is het feest van de vrede. En deze vrede wordt in deze wereld wer kelijkals we haar aanvaarden. Wanneer wij ernst maken met dit werk van God, dan zullen wij ervaren, dat het waar is wat het Kerstevangelie ons verkondigt. De vrede met God wordt in deze wereld wer kelijk als vrede tussen de mensen. Daarom roept Kerstmis ons op om met God te leven, d.w.z. om in vrede met Hem te leven. Dan blijven de wonderen niet uit. Mogen wij in gehoorzaamheid aan deze roep het Kerstfeest vieren, dan zullen wij met waarachtige blijdschap het „Vrede op aarde" zingen. M. J. W. KNIPSCHEER. HET KERSTGEBEUREN IN LIED EN MUZIEK. „Soli Deo Gloria'' bracht oratorium „Christus' Geboorte". Prachtige avond in Hervormd Kerkgebouw. Voor meer dan 500 aandachtige luisteraars heeft Woensdagavond in de Ned. Herv. Kerk de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" o.l.v. de heer W. van Er'kelens te Enschede, uitgevoerd het prachtige oratorium „Christus' Geboorte" van de bekende Friese componist R. Beintema. Aan deze uitvoering werd medewerking verleend door Henk Kroes, bas, Amsterdam en Henk van Bolhuis, orgel en piano, Enschede. De dames koor leden Riek Landeweerd en Riek Schuppert zongen de sopraansoli. De bijeenkomst werd geopend door Ds Jac. de Fries, Herv. predikant, die een kort woord sprak met het oog op het a.s. Kerstfeest. Het is goed, zo zeide Ds de Vries o.m., dat wij aan de vooravond van Kerst feest samen komen om te zingen van het grote heil dat wij zondaren ontvingen in de geboorte van onze Zaligmaker. Laten we dankbaar zijn jegens God dat *ij op een avond als deze nog mogen zingen van het Kindeke dat om onzentwille geboren werd in Beth- fehems kribbe. Na dit korte openingswoord ving de uitvoering 'an het oratorium aan met de gemeentezang „Hoe zal ik U ontvangen". In een machtig fortissimo klonk daarna: „O, kom, o kom Immanuël", gevolgd door de beurtzang „Verheug U Israël. Hij komt, Hij komt Immanuël". Bijzonder teer werd hierna door sopra nen en alten weergegeven het smachtend verlangen naar Jezus' komst met het lied „Wachter op de heil'ge muren, wachter wijkt nog niet de nacht?" Ook de bassen en tenoren gaven een goede vertol king van „Nog zien wij uit, wij droeven" en „Laat ons dan heengaan naar Bethlehem". Wanneer zowel bas en tenor konden worden versterkt met enige goede krachten dan zou dit „Soli" nog zeer ten goede komen. Voor de zang van de heer Kroes hebben we zeer veel waardering. Deze zanger beschikt over een prachtig stemgeluid. Schijnbaar zonder enige moeite werden door hem de vele recitatieven gezongen. De teer-devote wijze waarop hij zong „Ik kniel aan Uw kribbe neer, o, Jezus, Gij mijn leven" moet ieder hebben ontroerd. Voor de begeleiding van de heer van Bolhuis heb ben we niets dan lof. Hij heeft een zeer voornaam aandeel gehad in het welslagen van de avond en was koor en solisten tot grote steun. De dames koorleden Riek Landeweerd en Riek Schuppert hebben hun taak zeer behoorlijk vervuld. Een woord van waardering voor hun beider presta ties is hier zeker niet misplaatst. De heer van Erkelens dirigeerde het geheel op magnifieke wijze en heeft weten te bereiken dat koor, solisten en aanwezigen samenwerkten tot het verkrijgen van een zeer schoon geheel. Zonder schroom menen we te mogen zeggen dat „Soli" met de uitvoering van dit oratorium het ge stelde doel heeft bereikt, n.l. een waardige voorbe reiding voor het a.s. Kerstfeest. Zeker er werden wel enkele foutjes gemaakt, doch als men weet dat het koor voor de eerste keer een dergelijk groot werk uitvoerde zal men deze kleine „afwijkingen" gaarne vergeven en vergeten. Aan het einde van de geslaagde uitvoering sprak Ds R. A. Hoogkamp een hartelijk woord van dank tot allen die hadden medegewerkt, waarna met dank aan God werd gesloten. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: Meisjesfiets, 2 paar wanten, nijptang, lederen motorwant. grolse want. Verloren: Blauwe bivakmuts, pr. wollen wanten wit-blauw-rode rand, pr. kinderhandschoenen, beige, pr. herenhandschoenen, dr. grijs, kinderwant, dr. blauw, wollen dameshandschoen, dr. blauw, ballpoint pen, zwart. HET GROENE KRUIS-WERK OVER HET AFGELOPEN JAAR. Het Groene Kruis heeft zich in de Maandagavond in hotel Holterman gehouden ledenvergadering, die als gewoonlijk slechts matig bezocht was, beraden over zijn taak in liet komende jaar en een overzicht gegeven van de stand van zaken in het afgelopen boekjaar. In zijn openingswoord bracht de voorzitter, de heer W. Beijers, dank aan zijn medebestuursleden, in het bijzonder aan secretaris en penningmeester, voor hun arbeid voor de vereniging. Hij dankte dok ter Gerritsma voor de waarneming van het voorzit terschap, zuster Ronner voor haar toewijding bij de vervulling van haar vaak moeilijke taak en de ma gazijnhoudster, de fam. Langkamp, voor het goede beheer der gebruiksvoorwerpen. Spreker herinnerde er aan, dat aan de oud-wijk verpleegster, zuster Oostindie, door de prov. vereni ging de zilveren medaille is toegekend voor haar 40-jarige arbeid in de verpleging. Voor de Emmabloemcollecte hebben leerkrachten en schooljeugd zich beschikbaar gesteld, waarvoor hij hen dank bracht. In de toekomst zal het oog gericht moeten zijn op de aanstelling van een gezinsverzorgster, het be volkingsonderzoek voor de t.b.c.-bestrijding en de stichting van een wijkgebouw, waaraan momenteel reeds grote behoefte bestaat. Hij zou de leden op het hart willen binden de ge bruikte voorwerpen niet onnodig onder zich te hou den en ze goed verzorgd in het magazijn terug te bezorgen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer G. Brand, bleek, dat het ledental door vertrek en over lijden van 1026 terugliep tot 1012. Zuster Ronner legde in 69 gezinnen 1965 bezoeken af, alsmede 180 bezoeken voor de t.b.c.-bestrijding en 586 bezoeken voor de zuigelingenzorg. Het con sultatiebureau verleende in 24 zittingen 775 consul ten, terwijl 45 nieuwe zuigelingen werden ingeschre ven. Uit het magazijn werden 293 uitleningen gedaan. De zuster heeft voorts de scholen bezocht voor een hygiënisch onderzoek. Aan beiden werd dank gebracht voor hun verslag. Uit de boekhouding van de penningmeester, de heer H. Schuppert, bleek, dat de jaarrekening sloot met een batig saldo van 418.63. De inkomsten be droegen 4407.23, waaronder 2301.aan contri butie, en de uitgaven 3988.60. Het bouwfonds heeft een saldo van ƒ3171.97, waarin voorts de winst van 1949 zal worden gestort, en het Emmafons 342.81. De heer F. L. Tromop bracht een gunstig rapport uit over de gevoerde administratie, die hij met de heer H. Soer controleerde, waarna de penningmees ter onder dankzegging werd gedéchargee.rd. Als nieuw kascommissielid werd aan de heer Tromop toegevoegd de heer A. J. Goldstein. De periodiek aftredende bestursleden, Mevr. A. SoerStokkers en de heer G. Brand, werden bij ac clamatie herkozen. Voor de heer J. v. d. Akker, die wegens zijn leeftijd bedankte, werd de heer A. Fran sen gekozen. Bij de vaststelling van de begroting, die een tekort aanwijst, werd tevens de noodzakelijkheid van con tributieverhoging onder de ogen gezien, aangezien de vereniging enkele verplichtingen heeft, die met de huidige contributie niet kunnen worden gedekt. Aangezien de contributie hier in verhouding met andere plaatsen zeer laag is, werd het minimum bedrag met 1.per jaar verhoogd. De heer Tromop wees op de noodzakelijkheid van een algehele opkomst bij het eerlang te verwachten bevolkingsonderzoek, terwijl de heer Goldstein vroeg om de zuster telefoon tc geven. Het bestuur beloofde deze zaak onder ogen te zul len zien na de verhuizing van zuster Ronner. De Commissie Nationale Herdenking, die tel ken jare, met instemming der Regering, in de maand Mei de plechtige herdenking der geval lenen in de laatste oorlog voorbereidt, heeft zich onlangs tot de Kerken in Nederland ge wend met het verzoek te willen bevorderen, dat alle Kerken in Nederland deelnemen aan een nationale bededag voor de Vrede. Zij zegt in haar schrijven o.m.: „Immers, ter wijl duizenden in ons land dagelijks met droef heid herdenken degenen, die tengevolge van de oorlog zijn gestorven, worden zij en met hen heel ons volk tezamen met de volken der wereld, elke dag verontrust en beangstigd door geruch ten van nieuwe oorlogen. Mensen blijken niet bij machte te zijn aan de wereld de vrede te geven, waarnaar elk mensenhart toch hunkert. Wij zullen hoger dan mensen en wereld moe ten grijpen, wil ooit het zo vurig begeerde goed van de vrede worden verkregen. Het is daarom, aldus het schrijven, dat de Commissie, waarin vrijwel alle kerkelijke, poli tieke en maatschappelijke groeperingen zijn ver tegenwoordigd, zich tot alle Kerken van Neder land richt met het dringend verzoek in ons ge hele Vaderland een biddag te willen houden op Zondag 24 December a.s., de dag, die voorafgaat aan de herdenking van de komst in deze wereld van de Vredevorst, om Hem te bidden, dat Hij aan elk mensenhart en aan de wereld Zijn Vrede geven moge. Moge door een biddag voor de vrede, aldus eindigt het verzoek, God de wereld genadig zijn en de rust tussen mens en mens en volk en volk wederkeren en het Licht van een waarlijk nieuwe dag opgaan over deze duistere aarde." De commissie constateert het verheugend feit, dat aan het verzoek nagenoeg volledig ge volg is gegeven. De Rooms-Katholieke Kerk en vrijwel alle Protestantse Kerken in Nederland zullen deze biddag houden op 24 December 1950. Ook de Joodse Gemeenten in Nederland over wegen bijzondere diensten te beleggen, uiteraard op een andere datum. Het Humanistisch Ver bond zal het onderwerp op 24 December via de radio behandelen. Zijn bijeenkomsten zijn even eens aan de Vrede gewijd. Door het buitenland is het Nederlands initia tief overgenomen. De Indonesische, Afrikaanse, Engelse. Canadese, Australische en Duitse Ker ken reageerden op ons verzoek in positieve zin. Van de Amerikaanse kerken werd tot op dit ogenblik geen bericht ontvangen. Ook in onze gemeente zal in de kerken de na tionale bededag voor de Vrede op Zondag 24 De cember a.s. worden gehouden. NIEUWJAARSGROETEN. Uw Nieuwjaarsannoncs willen wij natuurlijk 6 Januari 1951 ook nog wel plaatsen, maar zij doet liet beter als U haar nog voor het oude jaarsnummer opgeeft. Zendt ons Uw Nieuwjaarsgroet vóór Donderdag a.s. en wij zorgen dat U al Uw klanten, vrienden en bekendèn het nieuwjaar afwint. WINTERSPORT. De Holterberg biedt door het bevroren sneeuw kleed en haar heuvelachtig terrein een prachtige ge legenheid voor de beoefening van de wintersport. De jeugd profiteert er volop van door met de sleeën van de hellingen af te glijden. Vooral de Motie weg mag zich in een grote belangstelling verheugen, want die heeft een steile helling, waar de jongens en meisjes op hun sleetjes liggende pijlsnel afglijden. Zondagmiddag was het er een gezellige drukte en een middag van gezonde sport. IJs en weder die nende worden er, zoals in een ander bericht valt te lezen, Zaterdagmiddag wedstrijden gehouden. AFDELING BOND VAN PLATTELANDS VROUWEN BESTOND 5 JAAR. De Feestzaal van hotel Vosman was Woensdag avond goed gevuld bij de herdenking van het 5-jarig bestaan van de afdeling Holten van de Bond van Plattelandsvrouwen. De presidente, Mevr. Nagelhout, herinerde er in haar herdenkingswoord aan, dat de bond niet in de eerste plaats een gezelligheidsvereniging is, maar dat haar streven gericht is op ontwikkeling en ont spanning door middel van lezingen en cursussen, om daarmede het geluk van het gezin te bevorderen. Ook de dingen buiten ons eigen dorp genieten de belangstelling. Wij zijn een onderdeel van de wereld bond het A.C.W.W. De afdeling heeft veel belangstelling voor de land- bouwhuishoud- en andere voorlichtingscursussen en zij hoopt dat er na een jaar pauze in September 1951 weer een nieuwe landbouwhuishoudcursus zal komen. Ook de kook- èn naaicursussen waren zeer doelmatig, heel veel dames hebben hiervan genoten. Spreekster had na het zingen van het bondslied nog welkom geheten afgevaardigden van O.L.M., Boerendochtersvereniging Jong Holten en de afd. Dijkerhoek van de bond. De talrijke aanwezigen werden daarna op prettige wijze bezig gehouden door de voordrachtkunstenares Mevr. Pirn Siegers uit Delden, die met voordrach ten, declamaties, een kerstvertelling en Vlaamse humoristische liederen de aandacht geheel wist te boeien. Aangrijpend vertelde zij van Jimsy's Kerstfeest, en declameerde zij o.a.: Wie de schoen past trekke hem aan, Anna de eendagsvlieg, De kikker, De ver jaardag van Hendrika Klaver, De twee rijksdaalders, enz. In de pauze complimenteerde de afdeling Dijker- hoek haar jubilerende zusterafdeling bij monde van Mevr. Wanders, die in dialect en op rijm een aardige felicitatie afstak en een doos bonbons aanbood. De boerendochters zonden een bloem als attentie. Aan het slot dankte de presidente Mevr. Siegers en de aanwezigen voor hun komst en wekte zij op om lid te worden. AGENDA Vrijdagavond 29 Dec.: half acht Ledenvergadering A.R. Kiesver. „Nederland en Oranje" in de con sistorie der Geref. Kerk. Zaterdag 23 Dec.: Sledenwedstrijd, 's namiddags op de Motieweg. Woensdag 27 Dec.: Verkoop Am. legerkleding in Amicitia vanaf 10 uur v.m. (zie annonce). Vrijdag 29 Dec.: Trekking loterij H.G.K., 8 uur, hotel Muller. 9 en 10 Jan.: Jaarlijkse uitvoering H.M.V. in Amicitia. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 24 Dec.: 10 uur Ds de Vries, 's av. 7 uur Ds de Vries. Kerstzangdienst met medewer king van het Kerkkoor. Collecte voor het Kerkkoor. 25 Dec.: 9 en 10.30 uur Ds Knipscheer. 26 Dec.: 10 uur Ds de Vries. Bethanië. 24 Dec.: 10 uur Ds Knipscheer. 25 Dec.: 10 uur Ds de Vries. Geref. Kerk. 24 Dec.: 10 en 2.30 uur Ds Ploeger van Goor. 25 Dec.: 10 en 2.30 uur Ds Hoogkamp. 26 Dec.: 10 uur Ds Hoogkamp. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Manda Hendrika, dochter van D. J. Brons voort en van C. T. Teeselink. Jan, zoon van H. Brunink en van H. H. Kappert. Overleden: Jan Ulfman, echtgenoot van A. Brons voort. VERHUIZINGEN. Ingekomen: J. Pot van Tubbergen; W. MacLeod en echtgenote van Bergen op Zoom. Vertrokken: Ch. H. Stassen geb. Wissink naar Enschede; A. Wissink naar Enschede; H. Hilbrink naar Enschede; A. A. Ch. van der Graaf naar Dub beldam; L. T. Traanman naar Bathmen; E. W. van Werven naar Wijhe; G. J. Pekkeriet en gezin naar Markelo. OPBRENGST. EMMABLOEM-COLLECTE. De Emmabloem-collecte, door de schooljeugd ge houden ten bate van het Groene Kruis, heeft 233.87 opgebracht. Het Bestuur van het Groene Kruis dankt de jon gens en meisjes, die hier aan meegewerkt hebben, het onderwijzend personeel en natuurlijk de gevers en geefsters ten zeerste voor hun goede daad. PLASMA-ACTIE RODE KRUIS. Wij noteerden nog als bloedgevers voor de plasma actie van het Rode Kruis Mevr. A. E. Gerritsma v. d. Leij, Mevr. E. KnipscheerTen Oever, Dr G. Gerritsma. De bloedafgifte is enige tijd uitgesteld in verband met het voorkomen van geelzucht te Rijssen. De adsp. donors ontvangen t.z.t. bericht. Samen uit - samen thuis Er is een tijd van komen en er is een tijd van gaan. Dit zijn de twee punten, die het middelp'unt van bespreking uitmaken op de vergaderingen van de Band Nederland-Indonesië. Ook Hol ten overweegt: Wat nu? Aan de ene kant wordt het werk automatisch gestopt omdat de kas uitgeput is. Zelfs zodanig, dat de nog niet teruggekeerde militairen niet eens een Kerstpakket van de Band kunnen krijgen. Wij hebben rustig doorgewerkt en gedaan wat ge beuren moest, maar het eimd van het liedje isschulden maken. Dit kan niet doorgaan. Nu ligt het aan de bevolking, die voor financiën moet zorgen, hierin verandering te brengen. Wanneer alle militairen thuis zijn, maar niet eerder, kan de Band overwegen haar taak te beëindigen. Noemt U echter thuis in NEDERLAND of thuis in EIGEN HUIS. Dank zij onze eensgezindheid en gemeen schappelijke krachtsinspanning is de Band in staat geweest het werk te verrichten. De tijd van gaan dient in gezamelijk overleg met andere afdelingen te worden vastgesteld en wordt niet bepaald door het feit dat in eigen woonplaats de laatste man thuis is. De naam Band Nederland-Indonesië zal ver dwijnen, wanneer in feite alle militairen zijn teruggekeerd, maar zal dan veranderd worden in: Landelijk Comité Band Nederland Indo nesië, die als doelstelling heeft: Het behar tigen van maatschappelijke, stoffelijke en an dere belangen van zieke, gewonde en invalide militairen en oud-militairen, die in hospitalen, sanatoria, dan wel thuis worden verpleegd. Verder is in het leven geroepen de Stichting „Fomiba". (Fonds voor Onze Militairen Band Niederland-dndonesië) Deze beoogt namelijk daar tegemoet te kom men waar de officiële instanties of de be*- staande fondsen niet of niet voldoende steun kunnen verlenen aan militairen die overzee1 (Ned. Antillen, Nieuw-Guinea, Korea enz.) ver blijven of naar overzee zijn uitgezonden ge weest. Wij kunnen en mogen geen potverteerderst- politiek gaan voeren, maar moeten nog steeds voorwaarts blijven gaan, hoewel er natuurlijk niet zulke grote sommen als voorheen van/ U gevraagd zullen worden. De kas moet echter geen tekort aanwijzen, maar steeds enkele honderden guldens bei- vatten om hulp te kunnen bieden waar dit gevraagd wordt en nodig is om gezamelijk gerezen moeilijkheden op te lossen. Inwoners van Holten, zorgt daarvoor. Uw antwoord in klinkende munt tegemoet ziende, Het Bestuur Band Nederland-Indonesië. Afdeling Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1