Raad Holten. sIK De Winkelweek was een succes* PREDIKBEURTEN. [o. 49. Jaargang 2. ZATERDAG 9 DECEMBER 1950. VerschOnt elk® Zaterdag. )g abonnementsprijs van dit blad bedraagt 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 51,83 - 231, Adv.-prijs115 m.m. a contantf l.GO. Iedere m.m. meer 0.06 ADVIES-COMMISSIE VOOR EEN GESCHIL. TAL VAN COMMISSIES HERBENOEMD. BEGROTING 1951 NOG DEZE MAAND AAN DE ORDE. De voltallige Raad kwam Donderdagmiddag bijeen ider voorzitterschap van de burgemeester, die voor aanvang van de vergadering mededeelde, dat deze aand nog eenmaal vergaderd zal worden voor de [handeling van de begroting 1951, die een tekort inwijst van een halve ton. Advies-commissie geschil Gerritse. Bij de ingekomen stukken was een nieuw bezwaar- hrift van de heer H. Gerritse inzake vergoeding ior de binnenbetimmering in zijn vorige woning Dijkerhoek. Het stuk was ook aan alle leden toe zonden. Om de hoogst mogelijke onpartijdigheid in acht te laa >men wilden B. en W. een commissie uit de raad istellen, die zal adviseren over de te nemen beslis- ®eting. Als leden stelden zij voor de heren J. Weg- apel (alg. bel.), H. Soer (p.v.d.a.) en J. Rietberg dl.). De heer Landeweerd kon zich met deze commissie irenigen. De zaak is z.i. niet gemakkelijk. De heer Jansen was van dezelfde gedachte, maar eende, dat het mondeling behandelde buiten het oderzoek zou komen te vallen. De Voorzitter wees er op, dat de commissie de \Afort.ijen kan horen. De Raad kon zich met het voorstel verenigen. De eer Wegstapel zal als voorzitter optreden. riE Subsidie tegen het vloeken. Minder eenstemmigheid bestond er over het voor- ïitia lel van de meerderheid van B. en W. (de beide iethouders) betreffende het verlenen van een sub- lie van ƒ10.per jaar aan de Bond tegen het chenden van Gods heiligen naam door het vloeken. De Voorzitter vindt het voorstel persoonlijk niet list, omdat dit een taak is van de landelijke over heid en ook andere subsidie-aanvragen van lande- I jke verenigingen worden afgewezen. Met de doel- lelling van de Bond kan hij geheel instemmen, maar iaar is bij het subsidiëren van verenigingen, die hier I len afdeling hebben, het begin en waar het einde De heer Landeweerd kon zich met het voorstel irenigen. De arbeid van deze bond ligt geheel op ubliek terrein en niet binnen de kerk. De landelijke iwel als de plaatselijke overheid moet hier steunen. De Voorzitter was het hier niet mee eens, want an betaalt dc belastingbetaler twee keer. Wethouder Veneklaas Slots had in B. en W. deze lak opnieuw aangesneden en bijval gevonden bij de •er Teeselink. Spr. was van oordeel, dat deze bij- ige nodig is. De heren Aaftink en Soer konden zich met het ven dezer vereniging zeer wel verenigen, maar Iden één lijn trekken. Als andere landelijke ver- igingen worden afgewezen moet men hier ook het fde doen. Het voorstel werd ten slotte met 65 stemmen ïgenomen. Tegen stemden de heren Aaftink, Jan- I, Soer, Derksen en Wegstapel. Vervanging leermiddelen. Een voorstel om een crediet van 462.55 voor de ïool in Dijkerhoek te verlenen werd aanvaard. Het Vf edrag is nodig om boekjes met de oude spelling in edrie laagste klassen door nieuwe te vervangen. Q Aanhangwagen G.E.B. Voor het vervoer van de houten masten in ver and met de uitbreiding van het electr. net heeft et G.E.B. een aanhangwagentje nodig. B. en W. stellen voor dit aan te schaffen. De kos- en zijn pl.m. 375.voor aanschaffing en 225.- oor verandering. De heer Landeweerd had liever een vierwielige ïagen gezien, De Voorzitter was van oordeel, dat het practischer een speciale aanhanger te hebben. Er is overleg kl Epleegd met de fa. Vlogtman. Voor een vierwieler "oet men dieper in de zak tasten. Volgens wethouder Teeselink is een keepstel, dat ak voor openbare werken gebruikt kan worden, veel duur en voorshands niet nodig. Z.h.st. werd tot aanschaffing besloten. Nieuwe huisnummering. De Voorzitter deelt mede, dat de nieuwe huis- eef immers nog niet konden worden aangebracht, om- 1 at voor het dorp de nieuwe bepalingen door Ged. rden }aten krachtens de nieuwe verkeerswet nog vast- ssteld moeten worden. Het ligt in de bedoeling om oor de diverse buurtschappen de letters B, C, D, 1/ "z. te handhaven, doch voor het dorp zal de letter- anduiding A vervallen en straatnaam met nummer 'orden ingevoerd, b.v. Larenseweg 23, Kerkstraat 6. De politieverordening zal in verband hiermede orden gewijzigd. Voorstel tot het vaststellen van een tijdelijke regeling inzake het verlenen van een tegemoetkoming in kosten van ziekte-verze kering aan het gemeentepersoneel. De ambtenaren in dienst der overheid vallen, in Egenstelling tot de werknemers in particuliere be- rijven, niet onder het Ziekenfondsbesluit. Verschil- 10 ;nde provinciale- en gemeentebesturen gaan thans ?er tot het treffen van een regeling, waardoor deze 10 gr ^achterstelling gedeeltelijk wordt weggenomen. B. en W. stellen voor om aan die ambtenaren, die 5n vrijwillige verzekering tegen ziektekosten hebben osloten, een tegemoetkoming uit de gemeentekas o verlenen van 50 van de daaruit voortvloeiende 10 gr "sten met een maximum van 50. Z.h.st. werd het voorstel van B. en W. aangeno men. kelen 72 e.v. der lager onderwijs-wet 1920 medewer king te ontvangen voor: 1. het aanschaffen van 24 nieuwe banken in 1951 2. het aanbrengen van 4 raamventilatoren. De oude banken zijn door Rijksinspectie en de Districts-schoolarts afgekeurd en de bedoeling is de banken klassegewijs te vervangen. Ook de onder 2 genoemde voorziening is alleszins gemotiveerd. Volgens de Voorzitter is hem bij herhaling ge bleken, dat het bestuur van voornoemde school be scheiden is in zijn eisen en z.h.st. werd daarna be sloten het benodigde bedrag, pl.m. 2150.te ver strekken. Voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst. Besloten werd een kasgeldlening, groot 100.000, aan te gaan met de Coöp. Boerenleenbank en een rekening-courant-overeenkomst, groot 200.000, aan te gaan met de Bank voor Ned. Gemeenten. Benoeming van de leden der diverse commissies voor 1951. Lichtcommissie. Als leden dezer commissie, waar van wethouder Veneklaas Slots voorzitter is, wer den herkozen de heren J. Wegstapel en G. Lande weerd. Gem. Keurings-, Waag- en Slachtbedrijf. Als leden der commissie K.W.S.B., waarvan wethouder Teese link voorzitter is, werden herkozen de heren G. J. Aaftink en W. Landuwer. Wegencommissie. Als leden der Wegencommissie, waarvan de heer Veneklaas Slots voorzitter is, wer den herkozen de heren A. Jansen en H. Meyerman. Commissie „Beter Wonen". Aangezien de heer H. J. Wansink geen zitting meer in de raad heeft, zal hij geen voorzitter van deze commissie meer kunnen zijn. In zijn plaats werd gekozen de heer A. Jansen, terwijl als lid dezer commissie werd gekozen de heer Joh. Derksen. De heer H. J. Wansink werd als lid herkozen. Adviescommissie Woonruimtewet. Als leden dezer commissie werden herkozen de heren G. Brands, J. H. Assink, A. J. Goldstein, J. Kroon en A. Jansen. Commissie wering schoolverzuim. Als lid dezer commissie werd herkozen de heer A. J. Goldstein. Inplaats van de heer H. J. A. Koldewey werd ge kozen de heer B. H. Brouwer en in plaats van de heer P. v. d. Meulen de heer A. Schipper. 5 stemmen werden uitgebracht op de heer Joh. Aanstoot. Bij de rondvraag informeerde de heer Jansen hoe of het staat met de H. J. Wansinkstraat. Kunnen we nu eindelijk niet eens deze zaak in orde maken? Volgens de Voorzitter kan het ministerieel besluit betreffende de onteigening met 14 dagen afkomen en dan kan direct worden doorgewerkt. De heer Landuwer wijst op de slechte toestand waarin het begin va-n de Beuzeberger weg bij hoog water verkeert en dringt aan op verbetering. Volgens de Voorzitter zijn B. en W. met de toe stand volkomen op de hoogte, doch het is niet een voudig om afdoende verbetering aan te brengen. B. en W. zullen met de wegencommissie nog eens een onderzoek instellen. Volgens de heer Meyerman kan geen afdoende verbetering plaats hebben als dit weggedeelte niet wordt verbreed, wat zonder onteigening van gronden niet mogelijk is. De heer Soer vraagt of er nog wat komt van het verharden van de zandwegen naar het nieuwe kerk hof vanaf Deventer- en Raalterweg. Volgens de Voorzitter zijn er wel de plannen, doch hij is bevreesd, dat deze in 1951 nog niet verwezen lijkt zullen worden. Op desbetreffende vragen van de heer Soer deelde de Voorzitter mede, dat er plannen bestaan om een sociaal verzorgsterte benoemen. Pl.m. 1 jaar ge leden werd terzake reeds contact opgenomen met Ds Knipscheer, doch deze zaak stagneerde door ver schillende omstandigheden. Nadat de Voorzitter de vergadering had gesloten kwam een plan van de Ned. Heide Mij. ter tafel betreffende het Sportdal. Zou dit plan worden uitgevoerd, dan zou hieraan een vrij groot complex beste cultuurgrond ten offer vallen en B. en W. en de raad waren van mening, dat dit niet verantwoord zou zijn. Algemeen was men van mening, dat het plan van de Ned. Heide Mij. hoe mooi overigens ook te groot was opgezet. Er waren in dit plan 2 speel velden geprojecteerd en o.a. was voor de bouw van kleedkamers en een kleine tribune een bedrag van 14.940.berekend. Pl.m. 10.000.subsidie zou worden verstrekt op het arbeidsloon, doch uiteinde lijk zou de aanleg de gemeente 28.465.20 kosten buiten de aan te kopen gronden. Volgens de heer Soer moet het met veel minder kosten mogelijk zijn om 2 velden te krijgen en op voorstel van de heer Soer zullen B. en W. deze aan gelegenheid nader met de Ned. Heide Mij. bezien. NIEUWJAARSWENSEN. In verband met de grote drukte op de zetterij om streeks de jaarwisseling, worden de Nieuwjaars annonces gaarne reeds nu aangenomen. DIENSTBUS IN DE SLOOT. Door de gladheid van de weg geraakte de laatste dienstbus van de O.A.D. van Nieuw-Heeten Dins dagavond op de Raalterweg in de bocht bij Volke rink in de sloot. Er waren geen passagiers in de bus. De chauffeur, de heer A. M., kwam met de schrik vrij. De bus werd aan de voorzijde flink beschadigd. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: dr_ blauwe wollen want, kinderwant, haaxJint, lederen motorhandschoen, heren handschoen (br. leder) links, heren handschoen (br. leder) rechts, herenhoed, zilveren hangertje of broche met ketting, jongensjas, handschoen. Verloren: 2 rode haarlinten, paar gebreide hand schoenen, alpinomuts (donkerbl.), horloge met arm band (nikkel). Inlichtingen Groepsbureau Rijkspolitie, Oranjestr. A-217, Tel. 352. Holten. Als de krant onder de ogen der lezers komt, be hoort de winkelweek weer tot het verleden. Wel kunnen wij de uitslag van de geldwedstrijd nog niet bekend maken en zullen de winkeliers nog wel het een en ander te beredderen hebben, voor het publiek is dit December-evenement weer voorbij. Voorzover wij de zaak aan de buitenkant kunnen beoordelen is zij ook dit jaar weer geslaagd. Er zijn weer bijzonder veel bons ingeleverd en men heeft zijn hart kunnen ophalen aan Holaspel, rad van avontuur en misschien wel een ander avontuur be leefd, het doel, dat de winkeliers zich voor ogen hebben gesteld de kopers aan eigen plaats te binden, is, naar het ons voorkomt, weer voor een belangrijk deel bereikt. Niet alle kopers zullen even tevreden zijn. Maar het blijft moeilijk het ieder naar de zin te doen. Bij Vosman was het Maandag druk, in Amicitia nog drukker. Men kwam er handen tekort om de klanten op de laatste dag te kunnen bedienen. Velen komt dank toe voor hun arbeid in het belang dezer organisatie en wel in de eerste plaats de secre taris van de winkeliersvereniging, de heer H. J. Bouwhuis, maar ook zijn medebestuursleden en H.M. V. mogen daarbij niet vergeten worden. Veel portemonnaies zullen wel een katterig gevoel hebben. Met een goed beleid zal ook deze kwaal wel overbeteren. Enig overleg blijft wel noodzakelijk. Hieronder volgen nog de uitslagen van het spel in de zaal Vosman en Amicitia. Feestzaal Vosman: 1. theeservies, Riki Lubbersen 999 p., 2. fietslantaarn, J. Aanstoot B 9, 998 p.. 3. tafelkleed, J. W. Denekamp, 998 p., 4. taart, W. J. Meerman, 998 p., 5. rollade, J. Paalman, B 105, 997 p., 6. kaasje, Pasop, 7. fietsband, F. J. Sluiter, 996 p., 8. fles slaolie, H. Klein Horstman, 994 p., 9. bus cacao J. Volkerink, B 17, 993 p., 10. boodschappentas, J. A. Aanstoot, 993 p. Amicitia: Er waren 11 prijswinnaars met het maximum aantal punten en er werden nog 6 prijzen ingesteld voor de opvolgers met 998 punten. Er wer den weer dezelfde cadeaux uitgereikt, zodat wij slechts de namen der prijswinnaars vermelden, t.w.: 1. Mw. J. Westerik-Hoeve, 2. G. H. Boode, 3. A. Nek kers, 4. H. Stassen, 5. J. Nekkers, 6. J. W. Koordes, 7. J. Smale, 8. E. Overmeer, 9. J. Wansink, 10 H. J. Kettelarij, 11. F. J. Sluiter, allen 998 punten, 12. J. Aanstoot B 53, 13. G. Runneboom, 14. R. Slamilch, 15. J. Wolters, 16. Kl. Horstman, 17. Bronsvoort, A 17 allen 998 punten. LEDENVERGADERING GROENE KRUIS. Wij vestigen gaarne even de aandacht van de lezers op de ledenvergadering van het Groene Kruis, welke blijkens de annonce in dit nummer, gehouden zal worden op Maandag 11 Dec. a.s. in hotel Holter- man. DOLLE PINK. Toen de heer G. J. Ulfman Jr. zijn onlangs aange kochte pinken uit het land wilde halen, werd een der dieren dol en stootte zijn baas ondersteboven. Het ongeval liep voor de heer U. gelukkig goed af, maar de pink ging er van door en men kon hem niet meer in handen krijgen. Na een wilde jacht is hij tenslotte door de wachtmeester Eshuis in Okkenbroek met een schot uit de sten neergeveld voordat er nog meer ongelukken konden gebeuren. AANKOOP PASTORIEGROND. Naar ons ter ore kwam, heeft de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. een perceel grond aangekocht van de heer J. Kappert, Raalterweg, waar de nieuwe pastorie zal verrijzen. SINTERKLAAS BIJ DE SCHOOLJEUGD. Dinsdagmorgen was de jeugd vroeger uit bed dan anders. Men moest op tijd op school zijn, want Sin terklaas en Zwarte Piet kwamen. In Espelo werd Sint ontvangen door het hoofd der school,- de heer Snijders, die namens de vele ouders en de kinderen een hartelijk welkom toeriep aan Sint en Pieterbaas. De kinderen van de hoogste klassen voerden hier na een aardig toneelstukje op en zongen de verschil lende Sinterklaasversjes. Burgemeester Enklaar en mevr. Enklaar kwamen ook nog even kijken en ontvingen evenals de kinde ren een cadeautje van Sint. De kinderen werden ver der ruim getracteerd op snoep en al met al werd het weer een zeer geslaagd feest in Espelo. Dinsdagmorgen om half tien stond een juichende kinderschaar bij 't café „Het Bonte Paard" in Dij kerhoek om Sint en Piet te ontvangen. Nadat het hoofd der school, de heer Wanders, de gasten had begroet, ging het in optocht naar de school, waar het feest werd voortgezet. In de school werd voor Sint gezongen en de kinderen werden ruim onthaald en ontvingen allemaal een cadeautje. Burgemeester Enklaar, die ook hier vergezeld was van mevr. Enklaar, sprak een kort woord en wees op de eendracht, die de buurtschap Dijkerhoek ook in de viering van dit feest kenmerkt. Dinsdagvoormiddag bracht Sint ook een bezoek aan de leerlingen der Christelijke School, die met het onderwijzend personeel waren samengekomen in gebouw „Irene". Voor dat Sint en Piet arriveerden, draaide de heer Donker een aantal leuke films, waar van de kinderen zeer genoten. Het hoofd der school, de heer Kroon, riep Sint en Piet een zeer hartelijk welkom toe, waarna Sint zich onderhield met verschillende kinderen, het ene prij zend om zijn ijver en vlijt, het, ander bestraffend om zijn minder goede eigenschappen op school. En kelen kwamen eigenlijk wel in aanmerking voor de zak van Piet, maar Sint was lankmoedig en gaf ze nog een laatste kans. Ook in „Irene" klonk het Sint Nicolaaslied en de kinderen werden ruim getracteerd. Dinsdagnamiddag bracht Sint wederom een be zoek aan „Irene", waar toen de kinderen der Chris telijke Kleuterschool hun Sint Nicolaasfeest vierden. Sint had voor de vele spelletjes, die de kleuters deden, veel belangstelling en reikte aan de kleintjes een cadeautje uit. Pieterbaas tracteerde de kleuters ruimschoots op snoep en andere lekkernijen. AGENDA Zaterdag 9 Dec.: Officiële opening herbouwde zaak fam. Kettelarij aan de Wippert (zie annonce). Maandag 11 Dec.: Ledenvergadering Groene Kruis, 8 uur in hotel Holterman (zie annonce). Dinsdag 12 en Woensdag 13 Dec.: Filmavonden van H.M.V. Film van Holten. Woensdagavond 20 Dec.: Uitvoering Kerstcantate „Christus' geboorte" door de Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" m.m.v. solisten, in de Ned. Herv. Kerk. Woensdag 20 Dec.: Mevr. Pirn Siegers, voordracht- kunstenaresse, treedt op voor Bond Plattelands vrouwen in Amicitia. 9 en 10 Jan.: Jaarlijkse uitvoering H.M.V. in Amicitia. Ned. Herv. Kerk: 9, 10.30 en 7 uur Ds Knipscheer. Collecte voor Noodlijdende Kerken en Personen. Bethanië: 10 uur Ds de Vries. Collecte voor Nood lijdende Kerken en Personen. Geref. Kerk: 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Rudolf Fritz, zoon van F. van Pieterson en van A. Köehl. Ondertrouwd: M. Meuleman en T. Nijland. VERHUIZINGEN. Ingekomen: Hendrika Bunt, gekomen van Zwolle; Dinant Schuiterd gekomen van Rijssen; Gerhard J. Wissink van Deventer; Jan A. Slotman van Haaks bergen; Alberdina Leef tink van Markelo. KERSTFEESTVIERING. De Kerstfeestviering van de Zondagsschoolcommis sie te Espelo zal dit jaar weer plaats vinden in het schoolgebouw aldaar. LERARES AAN DE MUZIEKSCHOOL. Onze plaatsgenote Mej. Tilly Reisinger is benoemd tot piano-lerares aan de gemeentelijke muziekschool te Deventer. Zij is inmiddels in functie getreden. CANADESE MOEDER EERT DE GEVALLEN ZONEN VAN HAAR LAND EN DANKT NEDERLAND. Mevr. Beasley uit Ottawa, die door het Canadese Legioen van oudstrijders was uitgekozen om op 11 November j.l. namens alle Canadese moeders, die in beide wereldoorlogen een zoon verloren hebben, een krans te leggen op het Nationale Oorlogsmonument, is bij die gelegenheid door de K.L.M. uitgenodigd naar Europa te komen en ook een bezoek te bren gen aan Nederland. Met haar man, de 64-jarige oor logsveteraan uit de eerste wereldoorlog Joh. Beasley, is zij Maandagmorgen per Constellation op Schiphol geland en het Ned. Oorlogsgravencomité heeft ter stond haar goede zorgen over het reeds bejaarde echtpaar uitgebreid en zo kwam het ook naar Hol ten in gezelschap van Mej. Hoevelman, die gedurende hun verblijf in Nederland als chaperone optrad. Eerst werd Arnhem bezocht en het Airborne-kerk- hof te Oosterbeek en daarna kwam men met een vei lig gangetje naar onze plaats, want er lag in het westelijk deel van het land reeds zoveel sneeuw, dat langzaam gereden moest worden. De Canadese gasten werden eerst op het gemeente huis ontvangen, waar de nationale vlag van hun land ter ere van hun bezoek was uitgehangen en waar een kopje koffie werd aangeboden. In tegenwoordigheid van de burgemeester, Mr W. H. Enklaar, en enkele leden van de plaatselijke afde ling van het Ned. Oorlogsgravencomité, de heren H. J. Wansink, A. J. Goldstein en W. Beijers, werd een bezoek gebracht aan de Canadese begraafplaats op de Holterberg en door mevr. Beasley een krans gelegd aan de voet van het monument. De zon, die even te voren nog een zilveren schit tering had gelegd over de met sneeuw beladen den nenbomen en het witte rouwkleed op de begraaf plaats, was in de nevelen verdwenen toen het kleine gezelschap door het grote pad opschreed naar het monument. Hier legde mevr. Beasley de uit groen en witte chrysanten bestaande krans van de organisatie „The silver cross mothers of Canada", welke naam met gouden letters op de rode linten was aangebracht. Een hernieuwde groet van de Canadese moeders, die voor elke zoon, welke zij in de beide wereldoorlogen verloren, een zilveren kruisje dragen. Een diep tragisch moment voor een vader en moe der, die hun vijf kinderen door de dood zich zagen ontvallen en daarvan twee zoons verloren in de laat ste wereldoorlog, en toch nog de kracht vonden om de graven van hun jongens op te zoeken. Hun oudste zoon werd als luitenant-vlieger met zijn jachttoestel op Kerstavond van 1944 boven Arnhem afgeschoten en kwam in België terecht, waar hij in Leopoldsburg werd gegraven, de andere zoon sneuvelde bij Arnhem en werd aldaar aan de schoot der aarde toevertrouwd. Wat moet er in deze mensen zijn omgegaan, toen zij even later de Sinterklaasviering in de Dorpsschool meemaakten en de kinderen uit de tweede klas hun liederen hoorden zingen. Ook dit moment was aan grijpend door de ongekunsteldheid, waarmede zij dit kinderfeest meemaakten en waarbij ook hen een presentje werd uitgereikt. Aan de lunch, die hen in hotel Holterman door het Ned. Oorlogsgravencomité werd aangeboden, waren zij dan ook zeer ingenomen en dankbaar voor hetgeen hen thans in Nederland werd geboden. De heer Beasley vertelde daarbij nog, dat hij met 8 broers in de eerste wereldoorlog aan het front ge staan heeft en dat men naar Londen zou vliegen onder de goede zorgen van de K.L.M.om daar zijn 105-jarige moeder te bezoeken. Hij zelf had bijna al zijn familie in Londen. Zijn echtgenote was een Ierse van afkomst en dacht er over om nog even door te vliegen naar Belfast in Ierland, als dit mogelijk bleek. Door de burgemeester werd hen nog een album met foto's van de Canadese begraafplaats overge reikt, als een herinnering aan hun bezoek aan onze gemeente. Na afloop van de lunch vertrokken z\j weer naar Amsterdam.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1