De Holtense Winkelweek II I De Winkelweek officieel geopencL jfo. 48. Jaargang 2. ZATERDAG 2 DECEMBER 1950. Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5J,8S - 23Jf Adv.-prijs115 m.m. a contantf 1.00. Iedere m.m. meer 0.06 De winkelweek van de Holtense Handelsvereni ging is Zaterdagavond officieel geopend. De muziek vereniging H.M.V. zorgde voor een muzikale prelude voor de waranda van Hotel Holterman, waar het Bestuur der winkeliersvereniging en de burgemees- er zich verzameld hadden. Nadat de vrolijke klanken waren weggestorven, sprak de voorzitter, de heer H. J. Wansink, de aan- \ezigen toe en gaf hij een korte uiteenzetting van de verschillende attracties en prijzen, welke aan de winkelweek verbonden zijn. De burgemeester opent. De burgemeester, Mr Enklaar, zeide daarom zo graag deze winkelweek te willen openen, omdat uit lit alles blijkt, dat de zakenmensen hier vol onder- nemingslust zijn en blijk geven de kopers heel wat te araifeunnen bieden. De Holtense middenstand weet zijn iartij mee te blazen en daarom is het goed niet naar elders te gaan, omdat eigen plaats veel te bieden heeft. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de hosten niet boven het gewin zullen gaan en raadde het publiek aan niet alleen te kijken naar de centen in de etalages in verband met de geldwedstrijd i maar ook te kopen. Zich in het bijzonder tot de heer Wansink richtende, zeide hij, te hopen, dat het ook deze winkelweek hem en het kloek bestuur goed g gaan. Geschenk voor H.M.V. De heer Wansink dankte de burgemeester voor rijn bereidheid, van zijn medeleven blijk te hebben gegeven, en zich tot H.M.V. richtend, dankte hij de muzikanten voor hun belangeloze medewerking, waarop nimmer tevergeefs een beroep gedaan wordt. bood H.M.V. een spiritus-gaslamp aan om te dienen voor verlichting der noten bij het brengen van serenades enz. De voorzitter van H.M.V., de heer A. Westerik, dankt daarop voor het mooie cadeau en zeide, dat men thans de binnenstad op een beetje muziek wilde vergasten, om daarna de buitenwijken te bezoeken. De burgemeester en het bestuur maakten daarop een rondgang om de etalages, waaraan weer bijzon der veel zorg is besteed, in ogenschouw te nemen. In hotel Holterman werden de burgemeester en Kmevr. Enklaar later nog een kleine surprise aange- coden. Het eerste Hola-spel. In hotel Muller werd Donderdagavond voor de eerste maal gedurende deze winkelweek het Hola- spel en het spel met het rad van avontuur beoefend. Hoewel de drukte wellicht niet helemaal zo groot lp vas als op de eerste avond van het vorige jaar, werden toch reeds zeer veel bonnen ingenomen. Een pr lewijs dus, dat er voor deze avond wel belangstel ling bestond. De prijzen. Na de intense beoefening der spelen kwamen de volgende uitslagen uit de bus: le pr., theeservies, A. A. J. K. Jansen, 997 ptn.: 2e pr., fietslantaarn, G. Muller, 990 ptn.3e pr., tafelkleed, Joh. Baltus, D 27, 982 ptn.4e pr., taart, Klein Horstman, N 36, ptn.; 5e pr., rollade, A. Volkerink, N 62, 979 iitn.6e pr., kaas, G. H. Boode, N 31, 977 ptn.; 'e pr., fietspomp, G. Keizer, N 19, 967 ptn.; 8e pr., les slaolie, H. Kevelam, A 289, 960 ptn.9e pr., bus acao, G. Brands, A 35, 960 ptn., en 10e pr. bood- «happentas, Mej. Stegeman, N 26, 960 ptn. H.M.V. maakt rondgang. De muziekvereniging verleende haar medewerking veer door een muzikale rondgang. Het was geen irettig weer door de sterke wind, die er stond, en lie de muziek in flarden door de straten joeg. Zaterdagavond krijgt Dijkerhoek een muzikale leurt. H.M.V. gaat er per bus naar toe, om vanaf ie Dikke Boom een rondje door onze voorstad te naken. Men verwacht er natuurlijk een dikke haag fan mensen om de muzikanten te begroeten en om iaarna in „Het Bonte Paard" het holaspel te be- lefenen. De invasie van de geldtellers voor de etalages van ie Dijkerhoekse winkeliers zal zo langzamerhand wel [rote vormen beginnen aan te nemen. Zonder deze ellerij is de geldwedstrijd een slag in de lucht. Uitstalling der prijzen. Rest ons nog te vermelden, dat de prijzen, welke ïan de verschillende attracties dezer winkelweek ver bonden zijn, o.a. een prachtige Fongersfiets, zijn uit- ■stald in de toonkamer van de fa. H. Stokkers. Ook de prijzen voor de geldwedstrijd worden Vrij dagavond terstond na het bekend worden van het totale geldbedrag uitgereikt. Wie was de aanrijder? Toen de 23-jarige fabrieks arbeider G. H. Altink van de Lichtenberg Woensdag morgen omstreeks 7 uur per rijwiel op weg was naar zijn werk, is hij ter hoogte van de Verdeling Waarschijnlijk aangereden. Hij is althans bewuste- geworden en naar zijn woning gebracht. De 'ersoon of personen, die hem naar huis brachten, hebben zich echter niet bekend gemaakt, zodat men volkomen in het duister tast omtrent hetgeen er precies gebeurd is. A. heeft een hersenschudding op gelopen, maar zijn toestand is niet ongunstig. Zo zijn althans de voorlopige berichten. De Rijkspolitie alhier stelt een nader onderzoek in, maar heeft wei- lig houvast aan de bekend geworden feiten. Wegens de overstelpende St. Nico- laasdrukte op de Drukkerij kwam Holtens Nieuwsblad te laat in ons bezit, zodat de abonné's buiten de gemeente niet Zaterdag, doch Maan dagmorgen 27 November het blad ontvingen. Bato gaf geslaagde winteruitvoering. Meer dan 200 leden en adspiranten van de gymnastiekvereni ging „Bato" gaven Woensdagavond in hun keurige witte turncostuums hun jaarlijkse winteruitvoering in Amicitia voor de donateurs. De avond werd geopend door de secretaris, de heer J. ten Wolthuis, die de aanwezigen, maar in het bijzonder de genodigden welkom heette, waar onder de burgemeester en zijn echtgenote en het on derwijzend personeel van de scholen in deze ge meente. Hij vroeg de speciale aandacht der aanwezigen voor de tussengroep, de adspirant-heren-afdeling, die Zaterdagmiddag oefent, en bood de leider der ver eniging, de heer W. Knapen uit Nijverdal, voor zijn toegewijde arbeid een boekwerk aan. Onder leiding van de heer Knapen werd vervol gens een zeer gevariëerd programma uitgevoerd van niet minder dan 17 nummers, die door de meerdere ruimte in Amicitia veel vlotter werden uitgevoerd dan voorgaande jaren. Er was ook merkbaar min der rumoer tijdens de uitvoering. Het programma begon na de algemene opmars met een vrije les voor het jongste goedje, de kleuters, het onmisbaar element voor een vereniging, die zich van de toe komst wil verzekeren. Wij noemen verder de oefening met banken van de jongens van 912 jaar, parade van de meisjes van 912 jaar, klassikaal brug voor adspirant- dames, grondgymnastiek heren, baloefeningen voor de dames en hoge brug heren, een vrij willekeurige opsomming, omdat ook de andere nummers goed werden uitgevoerd. In de pauzes zorgde de heer Wieldraaijer met po pulaire accordeonmuziek voor wat muzikale afwis seling. Na de grote pauze kwam het door de leden onder leiding van de heer P. Bos ingestudeerde toneelspel, voor het voetlicht, het spel in drie bedrijven van Piet Mossinkhoff„Tot wederdienst bereid". Een spel met luim maar ook tragiseh-komische momentjes, dat goed gespeeld werd en veel waar dering vond. Zowel de gymnasten als de tonelisten mochten telkens een flink applaus in ontvangst nemen. Zaterdagavond geeft Bato haar tweede avond, die tegen betaling toegankelijk is. Men kan een genoe- gelijke Zaterdagavond meemaken. Geen zitting Volkshuisvesting. In verband met het Sinterklaasfeest zal er op de eerste Dinsdag van December geen zitting worden gehouden van de adviescommissie voor de volkshuisvesting. De eerst volgende zitting zal in Januari plaats hebben. De film van Holten. We verwijzen gaarne naar de annonce in dit nummer betreffende de film van H.M.V. Blinden-propgaganda-avond ging niet door. We gens te geringe belangstelling kon het comité voor de propaganda-avond van de Blindenbond deze avond niet laten doorgaan, omdat de kosten, aan deze avond verbonden, te hoog waren om een klein bezoek te riskeren. Bloedgevers voor het Rode Kruis. Als bloedgevers voor de bloedplasma-inzameling van het Rode Kruis in de tweede week van December te Rijssen, hebben zich de volgende heren bij ons aangemeld, n.l. J. Oos terkamp, J. F. van Geenhuizen Jr. en W. ten Berge. Meerdere donors worden gaarne door ons inge schreven. Bij voorkeur zoveel personen, dat een bus gevuld kan worden. De volgende weck hopen wij meerdere namen te kunnen vermelden. Wie volgt? Weer behouden aangekomen. Zaterdagmiddag is onze plaatsgenoot, de soldaat Joh. Bosman, weer behouden uit de tropen in de ouderlijke woning teruggekeerd. Men verwachtte hem van de richting Deventer, maar omstreeks 4 ur arriveerde hij van de kant van het Dorp. Dé „Waterman" had hem behouden naar ons land gebracht. Op de Bekkenkamp was er natuurlijk veel belang stelling voor zijn thuiskomst. De buren hadden zich niet onbetuigd gelaten en de woning versierd. Zij boden hem een prachtige rooktafel aan. Ook veel familie en bekenden, onze burgemeester en afgevaar digden van de Band Ned.-Indonesië kwamen hem gelukwensen, hetgeen met stoffelijke blijken van be langstelling gepaard ging. Ook onzerzijds onze beste gelukwensen. Instelling van een prijzencommissie gevraagd. De plaatselijke N.V.V. bestuurdersbond heeft aan 't dagelijks bestuur der gemeente gevraagd om oprich ting van een plaatselijke prijzencommissie om onge motiveerde prijsverhogingen te kunnen tegengaan, zulks in aansluiting aan het door de regering aan de gemeentebesturen gericht verzoek om hieraan hun medewerking te willen verlenen, indien dit verlangd mocht worden. Zij ziet een dergelijke commissie als een contact orgaan tussen de consument en de winkelier en is van mening, dat, alhoewel van deze dingen in de praktijk tot dusverre niets is gebleken, de huidige tendenz van stijgende goederenprijzen het wenselijk maakt, dat het publiek een instantie heeft, tot welke het zich kan wenden, wanneer zich eventueel onge motiveerde prijsstijgingen zouden voordoen. Op grond van de plaatselijke verhoudingen adviseert zij de commissie te doen bestaan uit een vertegenwoordi ger van de C.N.V.-bestuurdersbond, N.V.V.-bestuur- dersbond, de winkeliervereniging en van de plaatse lijke afdelingen van de O.L.M. en de C.B.T.B. Voor de Band NederlandIndonesië. De collectes voor de Band Ned.Indonesië hebben in de maand November opgebracht 35.01. Er werd gecollecteerd op het huwelijksfeest van E. A. TeeselinkG. Keu terman het 12y2-jarig huwelijksfeest van de familie A. Denneboom en de zilveren huwelijksfeesten van de families Marsman en Jansen Maneschijn. Voor kledingfonds Ambonees gezin kwam aan giften een bedrag van ƒ32.50 binnen. Jo Nobel droeg voor! Nadat Jo Nobel was inge leid door mevr. Knipscheer droeg deze op kostelijke wijze verschillende ernstige stukken proza en poëzie voor, en na de pauze bracht hij meer luimige stukjes, die zeer in de smaak vielen. Toen dan ook om ruim half elf Ds de Vries deze samenkomst met gebed sloot, ging ieder voldaan huiswaarts. De collecte voor de onkosten bracht ruim f 46.op. Onder het motto: Koopt elders niet, wat eigen plaats U biedt. Het Bestuur van de Holtense Winkeliersver eniging brengt het volgende onder de aan dacht van de ingezetenen: Aan de lijst van zaken, welke deelnemen aan de winkelweek moeten de volgende namen worden toegevoegd: J. F. VAN GEENHUIZEN Jr. Fa. Wed. B. J. SLOTMAN. Het programma voor de volgende week luidt als volgt: Maandag 4 December: Holaspel en Rad van Avontuur van 510 uur in de Feestzaal van hotel Vosman. Donderdag 7 Dec.: Alsvoren van 3.3010 uur in het gebouw Amicitia. Vrijdag 8 Dec.: Prijsuitreiking door de Edel- achtb. Heer Burgemeester Mr W. H. Enk laar, van de prijzen der geldwedstrijd in café Maats om 8 uur. De witte kaarten der geldwedstrijd moeten uiterliik Donderdagavond in Amicitia worden ingeleverd. HET BESTUUR. Verkiezing van ouderlingen en diakenen. De ge machtigden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk kwamen bijeen onder leiding van Ds Knipscheer, die mededeelde, dat de ouderling G. J. Hofman wegens periodiek aftreden zich niet herkiesbaar stelde en dat ouderling M. Teesselink met ingang van 1 Jan. '51 bedankt heeft. Gekozen werden in de vacature Hof man, G. J. Hofman Jr. en in de vacature M. Teesse link, Joh. Reilink. Diaken G. J. A. Keuterman werd herkozen en daar het aantal diakenen van 5 op 6 zal worden gebracht, werd als nieuwe diaken gekozen H. Stoevenbelt. Gezinsverzorgster. De N.V.V.-bestuurderbond heeft verder aan het Gemeentebestuur gevraagd stappen te wilen ondernemen om te komen tot aan stelling van een gezinsverzorgster voor de grote ge zinnen, welke in geval van ziekte enz. niet in staat zijn zelf een betaalde kracht aan te trekken. Door het vertrek van de sociale werkster van de Ned. Herv. Kerk is een lacune ontstaan, die zo spoe dig mogelijk moet worden aangevuld. Men verzoekt een zodanige aanstelling, dat alle gezindten daarvan kunnen profiteren. Men geeft de voorkeur aan een gezinsverzorgster. Een vangst om jaloers op te zijn. De Holtense Hengelaarsclub kan thans met recht trots zijn op haar voorzitter, de heer Joh. van Geenhuizen, die Zondagmorgen bij de Wipperstuw als hengelaar het moment van zijn leven beleefde door een snoek aan de haak te slaan van maar eventjes tien pond en twee ons. Het was geen gemakkelijk karwei om dat beest op de wal te halen, maar hij had geluk, dat het lid van de hengelclub, de heer W. Manen- schijn toevallig in de buurt kwam en hem kon assis teren om de buit binnen te halen. Zo'n bakbeest aan een nylonkoord, dat is oppassen. De snoek meet 89 cm. Dit is naar kan worden nagegaan de zwaarste snoek, die. sedert vele jaren in de Schipbeek gevan gen is. In ons waterarme land is dit een bijzondei*- heid, zodat dan ook het halve dorp is komen kijken naar dit hengelwonder, dat deze keer nu eens geen jagerslatijn was. Opvoeding van kleuters. Over dit onderwerp sprak Mej. dokter E. Hengeveld te Zwolle voor de afd. van de Bond van Plattelandsvrouwen Donderdag avond in Hotel Holterman. Er bestond voor deze lezing een grote en zeer intense belangstelling, het geen o.m. bleek uit de vele vragen, die door de aan wezige dames werden gesteld en de uitvoerige ge- dachtenwisseling, welke plaats vond. Wij hopen in ons volgend nummer wat uitvoeriger op deze inte ressante lezing terug te komen. Politiedeskundige. Op 25 Januari a.s. zal de heer Van Ledden Hulsebos voor de afdeling van Volks onderwijs een causerie komen houden over zijn werk als politiedeskundige. Het belooft eèn interessante avond te worden. Sint Nicolaas op de scholen. St. Nicolaas is voor nemens persoonlijk een bezoek te brengen aan de scholen in deze gemeente, vergezeld van zijn zwarte knecht, die hem bij zijn werk steeds zo trouw as sisteert. De goede Sint heeft een druk programma voor de de boeg. Dinsdagmorgen brengt hij een bezoek aan Espelo, waar de kinderen van de laagste klassen een een-actertje hebben ingestudeerd. Men verwacht daar ook de ouders, zoals dat tot nu toe steeds het geval was. De kinderen van de bijzondere school bezoekt hij die morgen in het gebouw Irene. Behalve de goede gaven, die zij van St. Nicolaas mogen verwachten, als ze goed hebben opgepast, krijgen zij ook filmpjes te zien. Datzelfde is ook het geval met de kinderen van de openbare Dorpsschool, die 's morgens voor een filmvertoning naar Amicitia gaan. 's Midags komt de Sint op school met zwarte Piet. De kinderen in Dijkerhoek zullen ook nog diezelfde morgen bezoek ontvangen van de grijze bisschop met zijn knecht en krijgen, naar wij voor hen hopen, be halve veel lekkers ook een filmvoorstelling. Het is te hopen, dat de Sint een beetje goed weer zal hebben bij zijn vermoeiende tocht. AGENDA. Zaterdagavond 2 Dec.: Openbare uitvoering „Bato". Zaterdagavond 2 Dec.: Verwerping bij Hartsuiker, W. Beldman, T. Koopman, Joh. Rietman (zie annonce). Maandag 4 en Dinsdag 5 Dec.: als voren bij Joh. Rietman. Maandag 4 Dec.: Uiterste termijn opgave deelname O.L.M.-vergadering te Zwolle (zie annonce). Dinsdag 5 en Woensdag 6 Dec.: Ontspanningsavonden B.v.O.L.O. en „Jong Holten" in Amicitia, 7 uur (zie annonce). Dinsdag 12 en Woensdag 13 Dec.: Filmavonden van H.M.V. Film van Holten. Woensdagavond 20 Dec.: Uitvoering Kerstcantate „Christus' geboorte" door de Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" m.m.v. solisten, in de Ned. Herv. Kerk. Vrijdag 8 Dec.: Vergadering O.L.M. Zwolle (zie annonce) Woensdag 20 Dec.: Mevr. Pirn Siegers, voordracht - kunstenaresse, treedt op voor Bond Plattelands vrouwen in Amicitia. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk: 9 en 10.30 uur Ds de Vries (le Adventszondag). Collecte voor de Inwendige Zending. Bethanië. 10 uur Eerwaarde Heer Jansen. (1ste Adventszondag). Collecte voor de Inwendige Zen ding. Geref. Kerk: 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten extra-collecte voor de Zending. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johan, zoon van F. J. Schuppert en van D. Eshuis. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: roodbonte pink, paar Grolse handschoe nen, paar grijze wanten. Verloren: heren polshorloge, mondharmonica, zil veren broche, zakmes, bruin gevlamde vulpen, paar zwarte wollen handschoenen, blauwe alpino muts. Inlichtingen Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranje straat A 217, Tel. 352. RAAD HOLTEN. De gemeenteraad komt in openbare vergadering bijeen op Donderdag 7 December 1950, des namiddags 2 uur ten raadhuize. AGENDA: 1. Notulen van de vergadering van 6 Nov. 1950. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het treffen van een regeling inzake tegemoetkoming in de kosten van ziekteverzeke ring voor het gemeente-personeel. 4. Verzoeken van het bestuur der bijzondere school om medewerking voor het doen van kapitaals uitgaven. 5. Vaststelling van de uitgaven van het openbaar lager onderwijs over afgelopen jaren. 6. Vaststelling van de vergoeding aan en de uitgaven van het bijzonder onderwijs over afgelopen jaren. 7. Voorstel tot het aangaan van een rekening-cou rantovereenkomst. 8. Benoeming van de leden der diverse commissies voor 1951. 9. Rondvraag. Een geluk bij een ongeluk. De landbouwer A. in het Holterbroek had Zaterdag geluk bij een ongeluk, toen hij een portemonnaie inhoudende 1065.ver loor en deze door de wachtmeester der rijkspolitie alhier, de heer Hiiverink, gevonden werd. Deze kon de verliezer, die zich natuurlijk danig ongerust maakte, spoedig weer op zijn gemak stellen, door hem het verlorene weder ter hand te stellen. De rest is natuurlijk wel voor elkaar gekomen. E.S.H.-avond. Een 50-tal jongens en meisjes was opgekomen om de E.S.H.-avond mee te maken. De heer Sparreboom dir. der E.S.H., heeft de jeugd op fijne wijze bezig gehouden met causerie, zang en spel en de leden van de afd. zorgden voor de declamatie. Het was in alle opzichten een pracht-avond die door de voorzitter der C.J.M.V. met gebed en met samenzang werd gesloten. Vermelding verdient dat 10 leden werden uitgeno digd om een model week-end mee te maken waar de pers, radio en film aanwezig zullen zijn. Dit week-end wordt gehouden midden April 1951. Doorlichting gemeente-personeel. Woensdagmid dag is het gemeente-personeel doorgelicht op t.b.c. In een speciaal daarvoor ingerichte trailer ging dit zeer vlot. Er werden geen gevallen van deze ziekte geconstateerd. VERGADERING A.R.-KIESVERENIGING. De leden van de A.R.-Kiesvereniging „Nederland en Oranje" kwamen Vrijdagavond onder presidium van de heer P. v. d. Meulen in vergadering bijeen. Na opening op de gebruikelijke wijze bracht de heer J. Wiersma verslag uit van de te Zwolle ge houden Provinciale vergadering terwijl de heer H. J. Aanstoot verslag uitbracht van de te Utrecht gehou den Deputatenvergadering. De heer J. Wiersma hield hierna een inleiding over „Het communisme". Er zal volgens de heer Wiersma wel niemand zijn die ontkent dat in deze tijd het communisme een geweldige macht vormt. Als we over communisme spreken dan denken we aan Rus land. Dit geweldige land O/o van de gehele wereld) heeft zich na de wereldoorlog nog buitengewoon uit gebreid. Het annexeerde een deel van Oost Pruisen, Oost Polen, schiep zich „invloedsferen" in de Bal- tische landen, Roemenië, Bulgarije, Hongarije, Oost- Duitsland etc. en buiten Europa in China met zijn bevolking van 450 millioen. Maar ook buiten Rusland en zijn „invloedsferen" vormt het communisme een macht. In Nederland is er momenteel achteruitgang doch we moeten de C.P. in ons land niet onder schatten. Principieel verzet, verweer dat het commu nisme in zijn diepste grondslagen aantast kan en heeft tot nog toe alleen het Christendom geboden. Tal van vragen werden naar aanleiding van het uitgebreide referaat gesteld. Nadat de agenda voor de volgende vergadering was vastgesteld, sloot de heer Wiersma deze bijeenkomst met dankgebed.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1