56 HOLTEN. 41. Jaargang 2. ZATERDAG 14 OCTOBER 1950. Verschijnt elite Zaterdag. Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsbladi.o. te Holten. Telef. K 5Ji8S - 23l± 15 m.m. a contant) f 1.00. Iedere m.m. meer 0.06 Adv.-prys1 g abonnementsprijs van dit blad bedraagt 0.75 p. kwartaal 39 Ier. lke NAAR LONDEN. De burgemeester en Mevr. Enklaar hebben de British Legion, de Engelse oud-strijders- ireniging, een uitnodiging ontvangen om op November naar Londen te komen tot bij- 7-Koning van de plechtige herdenking van de -1 apenstilstandsdag in de Albert Hall, aldaar, j hebben de uitnodiging, die de burgemeester •reikte als vice-voorzitter van het Ned. Oor- ;sgraven-Comité, aanvaard. De „Remembren festival" is een jaarlijks te- igkerende plechtigheid, waarbij de Koning in eeuwenoude Albert Hall een krans legt voor gesneuvelden in de beide wereld-oorlogen. WEER IN HET VADERLAND. In enkele maanden waren geen plaatsgeno- ;n uit de tropen teruggekeerd, totdat de Zui- erkruis Maandag twee plaatsgenoten weer be- 'T juden in de familiekring terugbracht. Het aren A. J. Veldhuis, A 281, en E. Aanstoot, :39. Zij werden natuurlijk met open armen itvangen door hun familie, maar ook de buren aven blijk van hun vreugde door de beide wo- ingen feestelijk te versieren en de vlag op het uis te planten. Vele cadeaux, maar ook veel ezoeken mochten deze plaatsgenoten reeds ont- angen, waarbij ook de burgemeester zich weer e tolk van de gehele gemeente maakte door de ailitairen in hun woning te begroeten. DOOR HET DAK GEZAKT. Toen de landbouwer, de heer J. W. Rensen, 70, zich dezer dagen op een met eternitplaten fgdekt kippenhok begaf, zakte hij door het ak en kwam zeer onzacht met de stenen vloer aanraking. Het gevolg was, zo kwam na me- jch onderzoek vast te staan, dat twee ribben jaren gebroken. Hij zal nu rust moeten houden. EEN DIKKE APPEL. De tuinman-arbeider, de heer J. W. Koordes, lukte in de bongert van dokter Nagelhout een ikke appel, die na weging een pond en twintig ram zwaar bleek te zijn. Wij willen niet be- eren, dat ze er niet zwaarder zijn, maar het is och wel een hele kanjer. VRIJGESTELD. De heer J. H. Bouwhuis, groentehandelaar, ehorende tot de lichting 1947, werd voor een vrijgesteld van de dienst wegens een bij- jnder geval, en E. Veneklaas uit het Broek de lichting 1950 wegens persoonlijke onmis- aarheid. AFDELING VAN „DE NIEUWE KOERS". Enkele jongelui hebben het plan opgevat om lier een afdeling op te richten van de dem. soc. nngeren-organisatie „De Nieuwe Koers". Ver rezen wordt naar een advertentie in dit num- GESLAAGD VOOR BRANDWACHT. De heer P. F. van Doorn, lid van de vrijw. randweer, alhier, slaagde te Deventer voor het iploma brandwacht 2e klasse. Het diploma jerd hem door de burgemeester met een toe- asselijk woord uitgereikt. nooy de verpersoonlijking van de goede ver standhouding tussen het Nederlandse en Cana dese volk en als zodanig de gast van het ge meentebestuur. Spr. merkte op, dat de Cana dese ambassadeur Mr Dupuy onlangs in de ver gadering van de vereniging Nederland-Canada nog zeide, dat het hem steeds weer opviel hoe verwant de beide volken aan elkaar zijn. De burgemeester zeide nog zeer verheugd te zijn, dat men met een kleine attentie nog eens iets terug kan doen voor het vele, dat de Cana dese soldaten voor ons gedaan hebben. Sergeant Lanooy zeide in zijn antwoord, dat veel Hollanders nog niet weten, hoe de hechte band tussen Holland en Canada is ontstaan! Zij vindt haar oorzaak in de zeer hartelijke wijze, waarop zijn kameraden hier na de oorlog zijn ontvangen en verzorgd. Canada heeft geen staand leger, maar alle maal vrijwilligers, die 60 dagen in het jaar die nen, maar als er wat aan de knikker komt ook allemaal soldaten zijn. De Hollanders maken het best in Canada en kunnen zich goed vermengen, maar zij die naar het nieuwe vaderland komen moeten niet den ken, dat de dollars er aan de bomen groeien. Er moet ook in dit land hard gewerkt worden. Het gaat er daarbij ook vooral om vooral Ca nadees te worden en zich niet in groepen af te zonderen met eigen scholen en dergelijke, want daar is men niet bijster op gesteld. De kinderen leren er in 2 maand Engels en zij passen zich geheel aan. De ouders willen soms met 3 of 4 jaar wel weer weg, maar het eigenaardige is, dat Canadezen, die hier komen, in Holland willen blijven. Nederland neemt van alle nationaliteiten de eerste plaats in en men heeft in Canada veel succes gehad met de tentoonstelling van een windmolen en de bloembollen. Sergeant Lanooy vertelde nog van zijn op dracht van zijn regiments-commandant en van de oud-strijdersvereniging, die straks van hern zijn indrukken te horen krijgen, terwijl er een film wordt vervaardigd, die deze indrukken moet weergeven. Voor de Canadese radio, ook in de uitzendingen naar Holland, zal hij het een en ander over zijn bezoek vertellen. Op de begraafplaats werd vervolgens een krans gelegd en verschillende graven bezocht, o.a. van zijn laatste commandant Colonel Wigle (O.B.E.D.S.O.). Hij was zeer getroffen door de keurige wijze, waarop de graven verzorgd en onderhouden worden. Ten afscheid blies hij een „Last Post" en een reveille. In hotel „Hoog Holten' werd hem door het oorlogsgravencomité een lunch aangeboden, waarna hij nog een bezoek bracht aan Nijverdal om voor kameraden enkele families aldaar op te zoeken. Tijdens het bezoek ten gemeentehuize vertelde een broer van sergeant Lanooy, dat deze reeds twee keer de „Efficiency medal" ontving, een onderscheiding voor verdienstelijke daden in het leger. Zijn broer is bijzonder populair geworden door de invoering van de kleppermars in Ca nada, waarmede hij nog een kleine demonstratie gaf. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat het Hollandse voedsel te zwaar is in Canada, maar dat men b.v. zuurkool met spek er als een bijzonderheid apprecieert, en dit gerecht bij voorkeur als Zondagsmaal gebruikt. Districlsvergadering van de Nederlandse Zondagsschool Vereniging. Zaterdag j.l. vergaderden 36 leiders en leid sters uit het Zondagsschooldistrict Deventer in „Irene" te Holten. De districtssecretaris, de heer Nijkamp te Deventer, leidde de vergadering in. Met nadruk betoogde hij dat het Zondagsschoolwerk de volle krachten behoeft van degenen die geroepen zijn dit werk te verzorgen. De heer Ottow, secretaris van het hoofdbestuur der N.Z.V. hield een zeer uitvoerig referaat over het „Apostolaat", waarin o.m. werd duidelijk ge maakt welk een grote verantwoordelijkheid de volgelingen van Christus dragen tegenover de wereld. Dc spreker wees op het zendingsbevel van Christus en de belofte dat Hij met de Zijnen wil zijn tot de voleinding der wereld. Deze beide uitspraken houden direct verband met elkaar, volgens spreker. De rede was doorspekt met prac- tische wenken voor de werkers in de Zondags school. Met nadruk betoogde de referent dat het nodig is het kind te leren kennen in zijn omge ving en in zijn uitingen, als men met vrucht wil arbeiden aan de kinderziel. Die het kind kent zal het nooit meer in zijn hoofd halen om zesjarigen en twaalfjarigen in één groep op te vangen. De kleuter is naïef en zijn fantasie is onbegrensd, terwijl het wonder in 't geheel geen probleem is. Daarna komt de tijd van het critisch ontwa ken, bijna even ingrijpend als de puberteit op latere leeftijd. De heer Ottow vertelde ook over zijn ervaringen in Indië. Nogmaals wees hij op de grote kansen die de leiders en leidsters moe ten benutten, daar kinderen over 't algemeen graag naar de Zondagsschool gaan. Na de koffiepauze ging de vergadering in zes discussiegroepen uiteen. Na verloop van tijd werden de gezamenlijke besprekingen heropend en het bleek dat de aanwezigen na onderling overleg tot de volgende conclusies waren ge komen: 1. De Christen klemt zich vast aan de beloften Gods en het Woord Gods. Hierin onderscheidt hij zich van de „heiden", die zich vast houdt aan menselijke ideologiën. De Christen verwacht het al van God en ziet uit naar het heil dat God zal brengen. De niet-Christen verwacht een betere wereld, indien hij daarop hoopt, door menselijk ingrijpen. Het Hitlerdom heeft getoond hoe fana tiek men wil strijden voor een ideologie, die uit gegroeid is in vele opzchten tot een religie. In heidendom kunnen wreedheid, egoïsme, helden verering en krijgsvergoding botvieren. Het Christendom predikt ootmoed, nederigheid, naastenliefde, vergevensgezindheid en vrede. 2. Gebedsleven, Schriftlezing, Bijbelonderzoek en dé kerkgang behoren een belangrijke plaats in te nemen in het leven van de Christen. In de verhouding tot de naaste dient uit te komen dat men Christen is. Degene die een vroom leven meent te leiden, mag zich daarop nimmer laten voorstaan. Dit zou leiden tot Farizeïme. De mens mag en kan geen scheidslijnen trekken. Op de tarweakker staat ook het onkruid, maar de Koning uit Matth. 26 zal scheiden. Hij zal tot erfgenamen van Zijn Rijk aanwijzen die wij allerminst een kans hadden gegeven en Hij zal afwijzen die wij in onze gedachten een verheven plaats hadden gegeven. Aan te bieden heeft de Christen God niets. Hij kan alleen pleiten op Gods beloften en vragen om genade. 3. Er moet des Zondags een dienst gehouden worden voor het kind, waar het op bevattelijke wijze het Evangelie kan beluisteren. Voor een kind is zulk een dienst verre te prefereren boven de kerkgang met de volwassenen, mits goed geleid. De plaatselijke kerkeraad behoort zich ten volle achter deze kinderdienst te stellen. 4. De Zondagsschool wil het kind in aanraking brengen met het Evangelie van Jezus Christus. Ook tracht ze voor te bereiden op de kerkgang. Psalmen en gezangen dienen te worden ver klaard en geleerd. Het Bijbels verhaal is de kern van de kinderdienst. Contact leggen tussen Zon dagsschool en gezin is van groot belang, terwijl de nazorg niet uit het oog dient te worden ver loren. 5. De Zondagsschool heeft een pastorale taak tegenover het vergeten kind. Alle kinderen be horen in principe te worden geroepen tot de kinderdienst, onverschillig uit welk milieu ze komen. Het moet als foutief worden aange merkt, dat sommige ouders het standpunt hul digen dat hun kinderen in de week zoveel gees telijke spijs hebben genoten, dat de Zondags dienst nu overbodig is geworden. Nadat bovengenoemde conclusies breedvoerig waren besproken, gingen de deelnemers aan de conferentie een broodmaaltijd gebruiken, waar na de samenkomst om ongeveer 7 uur werd beëindigd. In Januari zal een vergadering belegd wor den te Raalte. OPRICHTINGSVERGADERING AFD. VAN DE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. Naar wij vernemen bestaan er in de Dijker- hoek serieuze plannen om te komen tot oprich ting van een eigen afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen. In de laatste vergadering van de afd. Holten van deze bond werd déze aangelegenheid reeds besproken. De Dijker- hoekse leden zijn de mening toegedaan dat men in eigen omgeving tot een groter ledental zal komen omdat verschillende dames het bezwaar lijk vonden steeds naar Holten te moeten voor het bezoeken van de vergaderingen of bijeen komsten. Voor nadere bijzonderheden betreffende de oprichtingsvergadering verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Men onthoude de datum. IN STUDIE. De toneelclub van „Jong Holten" heeft in stu die genomen voor haar uitvoering op 5 December a.s. „De Naoberschop" van J. P. Gaalum. O.C.H. O.C.H. hoopt op 1 en 11 Nov. haar eerste win- teruitvoering te geven. Het stuk: „Werp geen steen", hoopt ze voor het voetlicht te brengen. 1 Nov. in Irene en 11 Nov. in Amicitia. SPEURTOCHT. Dat onze plaatselijke C.J.M.V. de lichamelijke ontwikkeling niet vergeet, bewees ze Donder dagavond 1.1. toen ze voor haar leden en anderen bovengenoemde speurtocht organiseerde! De jongens worden in een geblindeerde wagen vervoerd om ergens in een voor hen totaal onbe kend gebied te worden afgezet, en dan groeps gewijze. Er waren 6 groepen van 5 jongens. Nu ging het er om, wie zich in het nachtelijk duister het beste kon oriënteren en als nummer één weer in Irene aankwam. Het terrein waar gedropt werd, was in de bos sen achter in „Verwolde" bij Laren. Het was een afstand van ruim 11 km. Als eerste groep kwam E. Steunenberg met z'n jongens in Irene binnenstormen. 10 minuten later Gerrit Jansen en G. Steunen berg. De laatste groep, ruim half één, was Jan Holterman met z'n mannen, die onder veel hila riteit werden begroet. Iedereen was zeer voldaan over de mooie tocht en men besloot dit weer te herhalen. Nadere mededelingen volgen hierover. AGENDA Zaterdag 14 Oct.: Filmavond in Amicitia „Nacht over Holland" (zie annonce). Zondag 15 Oct.: 78 uur Zangdienst in de Ned. Herv. Kerk met medewerking van het Kerk koor. Maandag 16 Oct.: 7.30 uur in Irene, propaganda filmavond van de vereniging „Het Hoogeland" (zie annonce). Maandag 16 en Dinsdag 17 Oct.: Schouw water leidingen. Dinsdag 17 Oct.: 103 uur verkoop van kleding in Amicitia (zie annonce) Dinsdag 17 Oct.: Oprichtingsvergadering afd. „Nieuwe Koers", 8 uur in café K. ter Horst. Woensdag 18 Oct.: Oprichtingsvergadering Bond van Plattelandsvrouwen afd. Dijkerhoek, 7.30 uur in ,,'t Bonte Paard". Spr. Mevr. Meengs- Heilersig. Woensdag 18 Oct.: Ledenvergadering Alg. Ned. Bouwarbeid.ersbond, 7.30 uur in café K. ter Horst. Donderdag 19 Oct.: Ledenvergadering Holtense Handelsvereniging, 8 uur Stationskoffiehuis M. Kalfsterman. Donderdag 19 Oct.: 7.30 uur Ringvergadering C.J.M.V. in Irene. Vrijdag 20 Oct.: Vergadering Herv. Mannenver- eniging, 7.30 uur (zie annonce) Zaterdag 21 Oct.: Dansavond in Amicitia (zie annonce) Maandag 23 Oct.: Gemeente-avond Ned. Herv. Kerk in Irene, aanvang 7.30 uur. Donderdag 26 Oct.: Jeugdavond in Irene, 7.30 u. Spr. Ds Postma van Nijverdal. Woensdag 1 Nov.: (Dankdag) Uitvoering H.G.K. in Amicitia. Woensdag 1 Nov.: (Dankdag) Uitvoering O.C.H. in Irene. Maandag 6 Nov.: Propaganda-avond C.N.V. in Irene. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Janna Geertruida Aleida, dochter van J. Blankenberg en van J. Zwiersen. Hen- drika, dochter van Hs. Agterkamp en van Ha. Wa. Bolink. Ondertrouwd: H. Rozendom en H. H. Aanstoot. Getrouwd: Dinant Schuiterd en Johanna Traanman. VERHUIZINGEN. Ingekomen: Ja. Ha. Vreeman van Hengelo (O.)A. G. Kemper van Raalte. Vertrokken: Grietje Kruimelaar naar Voor burg; J. Landeweerd geb. Stam naar Amster dam; J. A. Kemper naar Raalte. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: bril met donker montuur in meta len etui; zilveren dasspeld; zwart lederen porte- monnaie inh. f 0,70. Verloren: een schrift met kabelschetsen van G.E.B. v. d. Dorpsstraat. Aan komen lopen: een jonge hond. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk: 9 en 10.30 uur Ds Knipscheer. Bediening H. Avondmaal en Dankzegging. Bethanië: 10 uur Ds de Vries. Bediening H. Avondmaal. Geref. Kerk: 10 en 3 uur Ds Cozijnsen van Hel- lendoorn. In beide diensten is de 3e collecte bestemd voor de Theol. Fac. aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. HERVORMD KERKKOOR. Het programma dat het Kerkkoor Zondag avond ten gehore hoopt te brengen ziet er als volgt uit: 1. Gez. 121: God roept ons, broeders, tot de daad. 2. Gez. 179: Rust mijn ziel, Uw God is Koning. 3. De nacht. 4. Morgenlied. 5. Zondagmorgen. HET GEVAAR VAN EIKELS ZOEKEN OP STRAAT. Kinderen denkt om het verkeer. De prijs der eikels is voor vele kinderen een aanleiding om zoveel mogelijk van deze vruchten bij elkaar te zoeken om zodoende een aardig centje in de spaarpot te krijgen. Overal langs de wegen waar Amerikaanse eiken staan kan men de jongelui bezig zien met het rapen van de eikels. De zoekerij neemt hen veel geheel in be slag en wanneer er plotseling eikels op de rijbaan vallen vliegt men er op af, zonder acht te geven op het verkeer. Hier dreigen grote gevaren en de ouders zul len er goed aan doen hun kinderen hierop te wijzen. EEN MOOI INITIATIEF. Het is toch wel een wonderlijk initiatief. „Un peintre artiste francais est arrivé dans 1' hotel Holterman", dat is zo ongeveer in het frans een vleugje van de resultaten van het initiatief, dat wij op het oog hebben. „Een franse kunstschil der is aangekomen in hotel Holterman". En tal van zijn nederlandse collega's zijn al ettelijke weken in Frankrijk en verwerken daar hun nieuwe indrukken, welke zij in dit schone land voor enige tijd kunnen opdoen. Het is een tijd

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1