DE KRANT Vijf percent Loonsverhoging. in e&n chlüè aló Plaatselifk Nieuws HOLTEN. Uitbreidingsplan ligt ter inzage. ,ai)NTo. 36. Jaargang 2. ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1950. Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5Jf88 - 23J{ Adv.-prijs115 m.m. d contant) f 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 )or. AAN OBJECTIEVE EN VERANTWOORDE BERICHTGEVING HAPERT VEEL (Van onze soc.-econ. medewerker). Deze tijd kenmerkt zich door spanningen, zenuwcrises en immoraliteiten. Dit alles vormt een onderdeel van de politiek van het Kremlin om de Westerse wereld zoveel mogelijk in een sfeer van onrust en gejaagd heid, zo mogelijk angst te doen leven, met het doel het zgn. kapitalistische stelsel te ontwrichten en de chaos en wereldrevolutie te bevorderen. Er zouden meer donkere vlekken te zien zijn wanneer er een foto kon worden ge maakt van het alledaagse leven in 1950. Onze maatschappij wordt ondergraven door een toenemende immorele houding van velen. De goede regel van hulpvaardigheid, begrip en meeleven met hen, die door onge luk of ellende zijn getroffen, wordt allengs vervangen door een dollar-mentaliteit, een zucht om overal geld uit te slaan, die is overgewaaid uit het land, dat voor een be langrijk deel de koers van het hedendaagse leven bepaalt: Amerika. Temidden van een in haat kokende we reld, waarin de verwarring door economi sche catastrofen toeneemt, waarin de oor logsgeest herleeft met al zijn negatieve ge volgen en de jalouzie hoogtij viert door een dalend welvaartspeil, vinden wij de wegen, waarlangs al dat gebeuren, al die spannin gen en tegenstellingen worden uitgedragen om aan anderen te worden meegedeeld. Een van die publiciteitskanalen en propa- jandamiddelen, dat is gekleurde publiciteit, is de krant. Naast radio en bioscoop neemt de pers een aanzienlijk aandeel in de voorlichting des volks en het richten van de publieke opninie. ilen kan die taak verschillend opvatten. Men 4kan nuchter de feiten weergeven zonder bijzon derheden. Men kan een verhaal aankleden met van kleinigheden, die de spanning verhogen o? doen afnemen. Een bericht kan in optimis tische en pessimistische toon worden gebracht. Krantenmensen kunnen een gebeurtenis ophemelen of veroordelen. Zij kunnen ma nen tot voorzichtigheid en tot enthousias me. Een journalist moet schiften en weten wat hij het publiek kan voorzetten. Hij moet kunnen beoordelen of een bepaald bericht het publiek zal kalmeren of verontrusten. Een redacteur heeft de opdracht de kran- tenstof te schiften en uit te maken wat aan de publiciteit kan worden prijsgegeve?i en welke berichten niet in een krant horen. Deze taak is van groot belang in een tijd, waarin onze cultuur een crisis beleeft en onze westerse levensgemeenschap wordt be dreigd met de ondergang. kNu is het een bekend verschijnsel, dat een groot deel van het publiek is belust op sensatio nele berichtgeving. Een zodanige voorlichting Jehoeft niet funest te zijn, wanneer zij maar gericht wordt op de minder belangrijke, dus I niet-essentiële, gebeurtenissen. Anders wordt het, wanneer men de kracht van een krant moet zoeken in de opwindende en zenuwprikkelende opbouw van zijn nieuws. In perioden, waarin de gemoederen zich over het algemeen in een evenwichtige en minder ner veuze toestand bevinden, kan zo'n sensationele voordracht niet veel kwaad stichten. Maar in onze dagen, nu alle volkeren in de zenuwoorlog n een voortdurende opwinding leven, kan een wdanige voorlichting catastrofale gevolgen heb- )en en oorzaak worden van een paniekstem- ning, vooral wanneer een blad over 't algemeen n handen komt van een minder critisch publiek. „VOLGENS PLAN". Wij kunnen een voorbeeld vinden in de kwes tie Korea. Men kan de communistische succes sen aldaar met grote letters afdrukken en daar- loor hun importantie versterken. Men kan ook ie feiten verdraaien of ze geheel niet vermelden, wanneer deze voor de meerderheid van ons volk ïngunstig klinken. Beide genoemde vormen van voorlichting achten wij foutief en niet in het ïlang van ons volk. In menige krant werd de terugtrekkende be weging van de Amerikanen voorgesteld als on- lelangrijk en „volgens plan". Dit riekt naar de iuitse berichtgeving uit de oorlog, wordt door ie meerderheid van ons volk niet gewenst en ffengt de objectiviteit van de krantenberichten ai het vertrouwen in de pers in groot gevaar. Hiermee zal de krant haar vat op de lezers ver liezen. Daarnaast dienen wij ons te wapenen tegen immorele berichtgeving. Ook die komt voor in Nederland en ook daarvan willen wij een voor- :eld geven. Wie de kwestie betreffende het nederlandse leisje Bertha Hertogh in de grote pers gevolgd leeft, moet hier en daar bevangen zijn door een ?evc>el van walging. In de berichten over deze dterst delicate aangelegenheid werden hele ko- Mnmen gevuld met uitspraken van de betrok kenen. Ook vele uitspraken van het kind zelf, je soms zeer grievend waren voor haar ouders, dag werden door de pers met graagte overgenomen en vet gedrukt onder de ogen der wereld ge bracht. Dit moet het leedgevoel in het gezin Hertogh onnoemelijk versterken. EEN KWESTIE VAN GEVOEL. Deze zaak moet stellig onder ogen van het nederlandse volk worden gebracht. Maar niets is onbeschaamder en meer immoreel dan deze kwestie uit te bouwen tot een sensationeel geval, waarbij iedereen van dag tot dag achter de schermen moet kijken en de kranten wekenlang van stof worden voorzien. Dergelijke gevoelszaken moeten niet in détails op de berichtenmarkt worden gewor pen en zonder meer gepubliceerd. Dit is een kwestie van aanvoelen en de mate van se lectie in de berichtgeving geeft het culturele peil aan waarop een dag-, week- of nieuws blad zich bevindt. Met enkele voorbeelden braken wij een lans voor objectieve en verantwoorde voorlichting en berichtgeving. De naaste toekomst zal ons eri- tische vermogen vermoedelijk op de proef stel len. Dat critisch vermogen moet in hoge mate aanwezig zijn bij het publiek. Wij staan ieder persoonlijk in de zenuwoorlog en in de strijd om het behoud van onze westerse levensstijl aan het front. Maar vooral de pers, de krant, heeft in de moderne tijd een grootse taak. Wij willen in ons blad trachten mee te wer ken aan het behoud van de oude waarden van eerlijkheid en hoogstaande cultuur, opdat de ne derlandse pers haar taak in spannende tijden ook verstaat en haar capaciteiten zodoende dienstbaar maakt aan het behoud van de mens heid. Opdat wij het vertrouwen van het publiek niet beschamen en onze goede naam behouden blijft. Dr H. R. Mes. Vanaf 22 Augustus j.l. ligt gedurende vier weken op het Gemeentehuis ter inzage het ont- werp-uitbreidingsplan dezer gemeente in hoofd zaak, zoals dit door Ged. Staten dezer provin cie is ontworpen. Het betreft hier het plan, dat de bestemming der gronden regelt in de ge meente, met uitzondering van het Dorp, waar voor reeds een plan in onderdelen geldt. Reeds in 1936 werd voor een gedeelte van de Holterberg een partiëel plan van uitbreiding- vastgesteld, dat echter geen uitkomst bood om de bebouwing in de gehele gemeente in goede banen te leiden. In 1943 werd zodoende een plan in hoofdzaak door de burgemeester vastgesteld, dat echter niet de goedkeuring van G. S. kon erlangen. Aangezien tegen deze beslissing niet in beroep werd gegaan, vanwege de oorlogsomstandighe den, behoorde ingevolge de desbetreffende be paling van de Woningwet het vaststellen van een nieuw plan tot de taak van Ged. Staten. Reeds eerder hebben Ged. Staten een plan ontworpen en ter inzage gelegd, maar het later weer teruggenomen. De belangrijkste wijziging, die het hernieuwde plan heeft ondergaan, is dë gedeeltelijke bestemming van de gronden tus sen Markeloseweg en Borkeldsweg tot terrein, waar zomerhuisjes mogen worden opgericht. Wanneer wij de toelichtende beschrijving, welke bij het plan behoort, op de voet volgen, dan kan het volgende worden gezegd: „In de nabijheid van het dorp Holten zijn geen grote veranderingen in de bestemmingen ge bracht. De geprojecteerde rondweg is gehand haafd, hoewel het twijfelachtig genoemd moet worden of deze in de aangegeven vorm tot stand zal komen. Daar de uitvoering van het project voorlopig nog niet aan de orde is, is eenvoudigheidshalve het oude tracé gehandhaafd. Voor het tussen het dorp en de rondweg liggende gebied is de bestemming dorpsuitbreiding in de verdere toe komst gehandhaafd; daar het nog lang kan duren voor deze terreinen werkelijk bebouwd zullen worden, leek het niet gewenst de agra rische exploitatie tot die tijd door een totaal bouwverbod te verzwaren en is de bouw van lichte schuurtjes, kassen enz. toegestaan. Het voor villabebouwing bestemde terrein, in het plan van 1943 reeds aanmerkelijk ingekrom pen in vergelijking met dat van 1936, is nog verder beperkt, daar de terreinen ten Zuidoosten van de Holterberg tussen de autoweg en de spoorlijn zijn vervallen. Ook is een deel van het oude voor villabouw bestemde gebied nu opge nomen in het plan van uitbreiding in onderdelen. De vrij sterk gedifferentieerde bestemmingen in het oude plan zijn samengevat tot een twee tal. De eerste bestemming „Gebouw ten dienste van de recreatie en villa's" is gegeven aan het oude villaterrein op de Holterberg, het terrein van het vroegere arbeidskamp en een aantal bij hotels behorende terreinen. Kleinere villa's kun nen gebouwd worden op een reeds ten dele be bouwd terrein langs de weg naar Heeten, waar door ook voor villabouw op vlak terrein ge legenheid is geschapen; verder is deze bestem ming gegeven aan enkele kleine terreinen, waar zodoende nog een enkel huis als afronding van de reeds aanwezige bebouwing kan worden op gericht. Het bosgebied op de Holterberg, dat op de Zuurberg en ten noordoosten daarvan en het bosgebied langs de weg naar Espelo, zijn ook tot bos bestemd met de bij deze bestemming behorende bebouwingsmogelijkheidalleen rond om de Canadese militaire begraafplaats is een strook bestemd tot bos zonder enige bebouwing. In het zuidelijk deel van de Holterberg is de be bouwingsmogelijkheid echter verruimd ten be hoeve van hotels, sanatoria, landhuizen, enz., waarbij echter een flinke terreingrootte (25 ha.) voorgeschreven is. De meer verbrokkelde bos gebieden hebben een gemengde bestemming ge kregen, die ook de bouw van boerderijen, tuin derijen enz. toelaat. In het overige buitengebied is alleen de bouw van agrarische bedrijfsgebouwen toegestaan, be halve op de esgronden, die niet bebouwd mogen worden. De afstandsbepalingen zijn in vergelijking met het vorige plan iets verzacht, behalve langs de grote verkeerswegen, waar zij in verband met de verkeerseisen vrij hoog zijn. Daar de minimum bedrijfsgrootte op 4 ha. is bepaald, is de mini mum maat voor de schuurruimte hiermede in overeenstemming gebracht en op 200 M3 vast gesteld; verwacht mag worden, dat deze voor schriften de bouw van niet-agrarische woningen kunnen voorkomen. Daar de gemeente Holten een belangrijk va- cantie-centrum is, leek het gewenst enige moge lijkheden voor de oprichting van zomerhuisjes en kampeercentra te scheppen. Een voor zomerhuisjes geschikt terrein is tus sen de Rijksweg naar Markelo en de Borkelds weg aanwezig; de bestemming hiervan zal nog in onderdelen worden geregeld. Wat de kampeerterreinen betreft, is het niet goed mogelijk hiervoor een of meer bepaalde terreinen aan te wijzen; voor het oprichten van de voor een kampeercentrum nodige bebouwing kan dan ook in het gehele tot „Bos- en cultuur land" bestemde gebied door Burgemeester en Wethouders vergunning worden verleend. Teneinde de stichting van minder gewenste bedrijven of voor dit doel ongeschikte gebouwen te voorkomen is tevens bepaald, dat deze ver gunning alleen verleend kan worden ten behoeve van een door de Nederlandse Kampeerraad goed gekeurd bedrijf. In het renvooi (bepalingen op de kaart) zijn de onderlinge afstanden cn dë afstand tot de wegas vastgelegd door een classificatie van wegen. Alleen in het villaterrein bleek het nodig plaatselijke afwijkingen hiervan op de kaart vast teleggen." Wij wijzen er tenslotte nog op, dat gedurende de termijn van ter visie-legging door belangheb benden bezwaren bij Gedeputeerde Staten tegen dit ontwerp-plan kunnen worden ingediend. EEN VELG RICHTTE VERWOESTING AAN. Bij het passeren van een grote vrachtauto met melktanks in de Dorpsstraat ter hoogte van de kapsalon van de heer J. F. van Geen huizen Sr., sprong een velg van een der wielen af, welke met zo'n kracht tegen de huisdeur van diens woning aankwam, dat deze gedeelte lijk verbrijzeld werd. Het gaf een knal of er een kleine bom ontplofte. Gelukkig, dat zich nie mand achter de deur of in de nabijheid bevond, zodat er geen persoonlijke ongelukken voor vielen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk (Holten)8.30 en 10.30 uur Ds Van Herwaarden van Hellendoorn. Bethanië: 10 uur Ds Knipscheer. Geref. Kerk: 10 en 3 uur Ds Milo, em. predikant te Almelo. In beide diensten extra collecte voor de Christelijke Kleuterschool. EIND VEILING. Bij de op Dinsdag 29 Aug. j.l. ten overstaan van Notaris Bernard te Rijssen in Hotel Vos man gehouden eindveiling van een tweetal hui zen voor rekening van de heer W. Pot te Al melo, werd perceel 1, huis met schuur aan de Markeloseweg, groot 15.50 Are, getrokken door de heer B. J. Wissink voor de som van 4025. en het huis met tuin aan de Sikkenstraat, groot 1.45 A., door de heer H. Hartsuiker voor 625. Beide percelen zijn niet gegund. GESLAAGD. Voor de akte Duits L.O., slaagde te 's-Graven- hage, onze plaatsgenoot de heer Joh. Rietberg, B 40, onderwijzer aan de Chr. School te Rijssen. ERE-DIPLOMA. Naar we verneinen ontving de firma C. A. Muller, Rijssensestraat, over het jaar 1949 boven genoemd diploma voor veevoeders. Zonder één enkele aanmerking. Het diploma werd uitgereikt door het A.B.C.-bureau. WEEK-END. De leden van de jongensclub Espelo brachten een week-end te Vorden door. Alhoewel het weer nu niet bepaald zomers was, hebben de jongens toch volop genoten en keerden voldaan weer huiswaarts. C.J.M.V. Nu de vacantie weer voorbij is, vergadert bovengenoemde vereniging elke Donderdag om 8 uur in „Irene". Het bestuur heeft een geheel nieuwe pro gramma ontworpen. AGENDA Zaterdag 9 Sept.: Verkoop Am. legerkleding van 47 uur in Amicitia (zie annonce). Zaterdag 9 Sept.: Collecte ten bate van het Fonds tot bestrijding van de tuberculose en ter be vordering van de volksgezondheid „Draagt Elkanders Lasten". Maandag 11 Sept.: 's Avonds half acht vergade ring Chr. Best. Bond in „Irene". Spreker de heer Van 't Hoff, districtsbestuurder C.N.V. voor Overijssel over het onderwerp: „Bedrijfs organisatie en Sociale Voorzieningen". Donderdag 13 en Vrijdag 14 Sept.: School- en Volksfeest te Dijkerhoek. Per 1 September en verplicht voor contractlonen 180 Gulden per jaar maximum. Aparte regeling ambtenaren. Het College van Rijksbemiddelaars zal, namens de Regering, een beschikking uit vaardigen, waarbij een verhoging van vijf percent verplicht wordt voorgeschreven van alle rechtens geldende, in geld genoten, lonen en salarissen. De verhoging wordt van kracht in de eerste volle werkweek van September of voor de maandsalarissen op 1 Sep tember. Zij geldt voor alle mannelijke en vrouwelijke werknemers die 23 jaar zijn geworden, dan wel gehuwd of kostwinner zijn en wier arbeidsverhouding in een collec tieve arbeidsovereenkomst of een bindende loonregeling is vastgelegd. Voor de werk nemers, wier arbeidsverhouding niet aldus is geregeld, zal het College van Rijksbemid delaars vergunning geven tot een loonsver hoging van 5 percent. Voor de mannelijke werknemers bedraagt de minimum-verhoging 4 cent per uur. Niemand mag krachtens deze beschikking een grotere loonsverhoging ontvangen dan f 180 per jaar (f 15 per maand, f 3,46 per week). Voor werknemers beneden 23 jaar, die niet gehuwd of kostwinner zijn, zal de mogelijkheid worden geopend de lonen te verhogen volgens een geleidelijk opklimmende schaal. Voor het Overheidspersoneel zal de Regering een afzonderlijke regeling in het leven roepen. De Regering overweegt een verhoging te bevorderen van kinderbijslagen en andere uit keringen krachtens de sociale wetgeving, als mede krachtens rijksregelingen voor sociale bijstand, waaronder de overbruggingsregeling. Hierover duurt het beraad met de Stichting van de Arbeid voort. Zo spoedig mogelijk zal een beslissing worden genomen. Scherpe controle op prijzen. Bovenstaande besluiten en toezeggingen van de Regering maken, acht maanden na de derde, de vierde „loon-ronde" van kracht. De beslissing is het resultaat van het Dinsdag geëindigde over leg tussen het in de Stichting van de Arbeid georganiseerde bedrijfsleven en de Loon- en Prijscommissie van de Regering. De besluiten zijn genomen, omdat de Regering de Stichting van de Arbeid is bijgevallen in haar mening, dat een loonsverhoging van vijf percent wenselijk is tot het behoud van rechtvaardige sociale ver houdingen. Verschillende oorzaken hebben geleid tot een toeneming der kosten van levens onderhoud, „welke niet ver beneden vijf percent blijft", aldus letterlijk de bekendmaking der Regering. Bovendien vertoont als gevolg van de gewijzigde internationale toestand het prijsverloop op de wereldmarkten een voort gaande stijging. Inflationistische prijsbeweging vreest de Regering voorshands echter niet. Zij wil er even wel geen twijfel over laten bestaan, dat zij elke niet-noodzakelijke prijsverhoging met kracht zal tegengaan. De Regering doet daarom allereerst een beroep op alle ondernemers om geen onge motiveerde prijsverhoging toe te passen. Zij zal voorts de gang van zaken met betrekking tot het prijsverloop van een aantal voor het levensonder houd belangrijke artikelen nauwkeurig onder zoeken en overgaan tot de vaststelling van prijs regelingen, indien zou blijken, dat de prijzen zijn verhoogd boven hetgeen kostprijstechnisch verantwoord mag worden geacht. Met de Hamster- en Prijsopdrijvingswet in de hand zal de Regering ongemotiveerde prijsver hogingen actief tegengaan. In verband daarmee zal de Economische Controle-dienst de noodzake lijke omvang krijgen. Bovendien zal de Regering streven naar een bevoorrading van de binnen landse goederenmarkt tegen redelijke prijs. Zij denkt hierbij onder meer aan het tegengaan van ongewenste ondernemers-afspraken, het opslaan van goederen in tijden van overvloed en het weder in de handel brengen hiervan in tijd van schaarste. Tenslotte is de Regering voornemens omtrent het gehele vraagstuk der in de naaste toekomst te voeren loon- en prijspolitiek het advies in te winnen van de Sociaal-Economische Raad, het onlangs geïnstalleerde top-orgaan der Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1