HOLTEN. m H. BELTMAN mi 33. Jaargang 2. Mi Adv.-prijs115 m.m. (d contant) 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad te Holten. Telef. K 5Jf83 - 23J/ e abonnementsprijs van dit blad bedraagt 0.75 p. kwartaal ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1950. Verschijnt elke Zaterdag. STAMBOEKVEE. Door de heer R. W. Weijers, inspecteur Ned. undvee Stamboek, werden de volgende koeien inschrevenvan G. H. Stegeman te Dijkerhoek [jna met 77 en Johanna met 76.9 punten; van ff. Reilinlt te Dijkerhoek D 60 Lenie met 76.7 van H Krikkink te Espelo 20 Bertha met Ï2 p van de Wed. F. Boode te Espelo E 38 Jsie met 77.9 p.; van W. F. Boode, E 46 Ro ma met 79.4, Roza 4 met 76.8, Christina met 13 en Rebekka met 77.8 p.; van G. Haarman ;34 Gonda met 75 en Pronke met 76.8 p.; van J ten Den te Nieuw Heeten Cato met 76.2, ida met 79.8 en Alida 3 met 77.2 p.van H. G. ansen N 82 Dina 12 met 80.7, Lena met 78.4 en eanette 2 met 80.3 p.; van H. Beldman B 99 larie 2 met 78.1 en Jo met 78.3 p.; van J. H. ..Henhuis B 95 Beatrix met 77.6 p.; van Joh. lekkernens B 98a Henny met 77.8 p.; en van Stam, Borkeld 12 Marijke met 78.7 p. Twee stieren werden voorlopig opgenomen, •w Dorus van H. Klein Teeselink, Neerdorp iet bc en Hein van J. A. Rietberg, Beuze- lerg met bc UITSTAPJE MEISJESVERENIGING. De leden van de Kleine Meisjesvereniging .Lydia" maakten Woensdag der vorige week ien uitstapje naar Amsterdam en Zandvoort. In Amsterdam werd een boottocht gemaakt door Tachten en havens, waarvan buitengewoon is jenoten. Op de moderne luchthaven Schiphol ivas men getuige van het komen en gaan van vele vliegtuigen, terwijl onder deskmidige lei ding- het vliegveld met diverse grote gebouwen en vele machines werden bezichtigd. In Zandvoort was het goe,d toeven bij een *"w temperatuur van om en bij de 80 graden en het :c^r'scheiden van het Noordzeestrand viel zwaar. Op de terugreis vermaakten de jongelui zich uog een uurtje kostelijk in de uitspanning Prins Bernharddal bij Apeldoorn en om pl.m. 11 uur kwam men hoogstvoldaan weer in Holten terug. Lten an elite oop. CLO IIIIIL GESLAAGD. Dezer dagen slaagde te Amsterdam voor het examen Vakbekwaamheid Smeden en Construc tiewerken de heer B. J. Nijland, E 38, alhier. De heer G. Megelink, werkzaam bij de Firma Gebr. Dikkers, slaagde te Deventer voor het di ploma Halfwas-bakker. UITVOERING O.C.H. EN TEGAHAJA'S. Naar wij vernemen opent O.C.H. op 31 Aug. het seizoen met een opvoering van: ,,Als stad en land elkaar ontmoeteneen landelijke idylle in drie bedrijven door A. J. Zoetmulder. Het is een blijspel vol amusante gebeurtenissen en verwikkelingen in een dorpspension, waar een deftige Haagse familie de vacantie doorbrengt. Dit interessante gegeven zal onze plaatsge noten en de nog aanwezige zomergasten zeker aangenaam bezig kunnen houden. In de pauzes treden de Tegahaja's op met mg en muziek. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar 5 advertentie in het komende nummer. CONCERT H.M.V. H.M.V. hoopt Woensdag 23 Augustus om acht uur in de muziektent een concert te geven. Ook de beide concoursnummers zullen ten gehore worden gebracht. Mogen we aandringen op stilte? KRIJGT HOLTEN EEN ZWEMBAD? Het begint er op te lijken, dat we in onze plaats een zwembad krijgen. In de Burgemees ter van der Borchstraat is reeds zo'n gat in het wegdek ontstaan, dat de kinderen bij regen achtig weer en tijdens ieder weekend, als de stoepen geschrobd zijn, bijna kunnen pootje baden. Als de verdere uitvoering aan het ver keer wordt overgelaten, is het te voorzien, dat bet niet bij pootjebaden zal blijven. Holten is zeer gebrand op een zwembad, maar wij menen, dat het hier niet de goede plaats is. KEURING LICHTING 1952. De ingeschrevenen van de lichting 1952 in deze gemeente, die zijn geboren vóór 1 Aug. 1932 zullen op 16 November a.s. te Hengelo voor de dienstplicht worden gekeurd. Het betreft hier een aantal van 29 personen. De ingeschrevenen voor deze lichting, die na Augustus 1932 zijn geboren, worden op een nader te bepalen tijdstip na 1 Januari 1951 ge keurd. VERGADERING C.J.B.T.O. De leden van de afd. Holten van de Chr. Jonge Boeren- en Tuinders Organisatie vergaderden Vrijdagavond onder voorzitterschap van de heer W. Aanstoot, die de vergadering op de gebruike- lijka wijze opende. Als eerste agendapunt kwam hierna in bespre king de Provinciale Landdag te Nijverdal, welke zal worden gehouden op Dinsdag 22 Augustus. In het middagprogramma zullen verschillende sprekers het woord voeren, terwijl het avond programma zal worden verzorgd door de beken de N.C.R.V.-ensembles „Vrij en Blij" en „Mando- linata". Vele leden gaven zich op voor bezoek aan deze landdag. Een punt van bespreking vormde verder een bezoek aan de Agrarische Jaarbeurs, die in Sep tember a.s. te Utrecht wordt gehouden. Een 20- tal leden gaf zich voor bezoek aan deze beurs op. Na afhandeling van enige zaken van onder geschikt belang sloot de heer E. A. Teeselink de vergadering met dank aan God. LID VAN EEN PINK VERBRIJZELD. Onze plaatsgenoot, stratenmaker G. J. Aan stoot van de Larenseweg, kreeg tijdens zijn werkzaamheden te Raalte een trottoirtegel op zijn linkerhand, waardoor het voorste lid van de pink werd verbrijzeld. Een der Raalter artsen verleende de eerste hulp. KAMPEREN. Veertig jongens van de Jongensclub hebber- van 512 Augustus gekampeerd te Ermelo, ge legen vlak aan het IJsselrneer. Het is in alle opzichten een week geweest, waar we allen, de leiders en de jongens, met dankbaarheid aan terug denken. Het weer was prima en de stemming gewel dig. Wat hebben we deze week gefietst langs Neerlands schone dreven (wat is ons land toch mooi!) en wat is het geweldig als we de jeugd liefde tot de natuur mogen bijbrengen. En dan het gezamenlijk eten; jongens uit verschillend milieu aan één tafel te zien, het is een genot op zich zelf. Als leider dit te mogen meemaken: alles zo geïmproviseerd, een wankele schraag en ruwe tafel en verder maar eten. Vrolijk klonk dan ook het lied: Als je aan tafel met wankele schragen jongens bijeen ziet met hongerige ma gen. Iets om nooit te vergeten. En dan het kampvuur aan 't slot. De spook achtige gezichten in het vlammend vuur en als hoogtepunt het verhaal: „Ontvoerd en toch ge red". Geen wonder, dat elke jongen zei: ik wil nog wel een week Dank aan allen, die ons kwamen bezoeken. Dank aan de dames voor de verzorging van de keuken. Dank aan God, die ons dit mooie schonk. Jongens, tot volgend jaarA. W. UITSTAPJE VAN „JONG LEVEN". De Hervormde Meisjesvereniging „Jong Le ven" maakte dezer dagen met haar leidsters een mooi uitstapje per autobus van de O.A.D. Over Eefde reizende, stapte het gezelschap eerst uit in Zutphen, waar onder leiding van de koster de bekende St. Walburgskerk werd bezichtigd. Prachtige muurschilderingen en kostelijke oude bijbels wekten de bewondering van de meisjes. Via de Bosbank, het prachtige ravijn bij Arn hem, werd een bezoek gebracht aan het park Roosendaal, waar de „bedriegertjes" inderdaad ook bedriegelijke dingen deden en werd 't Open luchtmuseum bezichtigd. Een boottocht naar de Westerbouwing gaf vanaf het water een beeld van de prachtige na tuur in en om Arnhem. Later werd de Airborn Cemetry bezocht en op de Grebbeberg het mo numentale kerkhof, waar de gesneuvelde land genoten uit de Meidagen van 1940 begraven zijn. Na een bezoek aan Ouwehands Dierenpark te Rhenen verliet men over Veenendaa.1 deze om geving, om in Apeldoorn in het Prins Bernhard dal nog enige prettige verpozing te zoeken. Het was een grote, maar prachtige tocht, die de meisjes gemaakt hebben. NOG EENS NAAR ZEVENAAR. Enkele plaatsgenoten, die op 14 October 1944 het slachtoffer werden van de razzia der Duit sers en als slavenarbeiders naar Zevenaar ver voerd werden, om daar aan de tankgrachten te werken, hebben het plan opgevat 'n soort reünie te organiseren van allen, welke hetzelfde lot is ten deel gevallen, om met hun vrouwen en ver loofden, nu onder vredige omstandigheden, een tocht naar Zevenaar te maken en daar nog eens een ogenblik te vertoeven. In een advertentie in dit nummer roepen zij hun mede-lotgenoten op aan deze tocht deel te nemen en verklaren zij zich bereid nadere in lichtingen te verschaffen. Het is daarbij de be doeling om ook nog iets meer te zien dan Zeve naar. Wij kunnen ons voorstellen, dat velen nog eens weer de beklemmende bijzonderheden door leven willen van hun deportatie nu 6 jaar ge leden en misschien de gezinnen opzoeken, waar zij al was het onder benauwende omstandig heden zo liefderijk mogelijk behandeld zijn. UITSTAPJE FIRMA GEBR. SCHUPPERT. Het personeel van de Firma Gebr. Schuppert maakte Maandag, begunstigd door fraai zomer weer, 'n uitstapje. Allereerst werd gereden naar de Woeste Hoeve, waar bij het gedenkteken aan de weg Apeldoorn-Arnhem halt werd gehouden om hen te gedenken die op deze plaats werden vermoord als repressaille op de op Rauter ge pleegde moordaanslag. Van hier werd naar Arnhem gereden, waar de boot juist klaar lag voor vertrek naar Wester bouwing. Het boottochtje over de Rijn viel bui tengewoon in de smaak. Via Wageningen, waar een koffietafel wachtte, werd naar Rhenen ge reden, waar een bezoek werd gebracht aan het grote soldatenkerkhof op de Grebbeberg. In deze prachtige omgeving werd tevens een wandeling gemaakt, waarbij men o.a. genoot van een schit- terend vergezicht over de Rijn en de Betuwe. De O.A.D-bus reed hierna via Arnhem en Zevenaar naar Hoog Elten, waar, evenals in Berg en Dal bij Nijmegen, wat later nog werd bezocht, zeer genoten werd van de prachtige natuur. Van Nijmegen werd via Montferland (pracht panorama's), Terborg en Varseveld naar Aalten gereden, waar een prima diner het waardig be sluit van deze mooie dag vormde. Hoogstvol daan keerde men om pl.m. 10.30 uur weer in Holten terug. NAAR ZAANDAM EN AMSTERDAM. Aan de uitnodiging, die de Firma C. A. Mül- ler zijn klanten stuurde om een uitstapje te maken naar Zaandam en Amsterdam, gaf een 90-tal gehoor en met twee grote bussen van de O.A.D. werd Dinsdag een reisje gemaakt naar Zaandam, waar een bezoek werd gebracht aan I-Ioning's Veevoeder- en Oliefabrieken. Onder deskundige leiding werd men rondgeleid door het enorme gebouwencomplex dezer firma en kon men eens rustig bekijken wat er gebeuren moet voor dat men de koeken en het meel kan voederen aan het vee. De. dames maakten eveneens onder leiding 'n wandeling door Zaandam, waarbij verschillende oude gebouwen werden bezichtigd. Na een rijk verzorgde koffietafel te hebben gebruikt, werd naar Amsterdam gereden, waar een boottocht werd gemaakt door de havens en- grachten. Er kwam juist een groot troepentrans portschip binnen, terwijl op een ander schip de ontscheping in volle gang was. Nadat de dames in de verschillende zaken wat inkopen hadden gedaan, werd naar Schiphol ge reden, waar het komen en gaan van verschillen de vliegtuigen in ogenschouw werd genomen. In Hilversum werden de studio's alsmede het zeer fraaie raadhuis bezichtigd. Hoogstvoldaan arri veerde het gezelschap om pl.m. 11 uur weer in Holten. TWEEDAAGSE EXCURSIE NAAR ZUID LIMBURG. Op Vrijdag en Zaterdag j.l. maakten de leer lingen van de le- en 3e-jaars landbouwcursus alhier een tweedaagse excursie naar Zuid Lim burg onder leiding van de onderwijzers, 's Mor gens half zes vertrok men per autobus van de O.A.D. via Espelo en Dijkerhoek naar 't Zuiden. De eerste stopplaats was Roermond, waar een bezoek werd gebracht aan de Eiermijn. Het schouwen, sorteren en stempelen van de grote hoeveelheden eieren, die dagelijks verwerkt moeten worden, trok daar vooral de aandacht. Spoedig werd de reis vervolgd naar Geleen, waar het stikstofbindingsbedrijf te Lutterade werd bezichtigd. Onder leiding van een deskun dige ging men van de ene afdeling naar de andere en volgde de procédé's, die tenslotte de verschil lende kunstmeststoffen doen ontstaan. De vele en grote gebouwen met enorme machines voor het afzonderen van waterstof uit de cokesoven- gassen, het vloeibaar maken van lucht voor het verkrijgen van stikstof, het verbinden van stik stof en waterstof tot ammoniak en de bereiding van kalkammonsalpeter en andere meststoffen, maakten een overweldigende indruk. Het gezel schap verliet na een paar uur het uitgestrekte terrein met de overtuiging, dat dit bedrijf van buitengewone betekenis is om te voorzien in de steeds stijgende Nederlandse behoefte aan stik stofmeststoffen. Des namiddags werd gereden naar de kasteel boerderij van de heer Opfergelt, burgemeester van Wijnandsrade, waar onder leiding van een assistent van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst alle afdelingen van het grote gebouw en verschillende machines, wagens, karren, enz., werden bezichtigd, terwijl ook een bezoek werd gebracht aan het Centraal proefveld aldaar, waar heel wat wetenswaardigheden betreffende rassen, bemesting, enten, enz. werden verteld. Hierna reed men naar Valkenburg, waar in de boerderij van de heer Ramaekers zou worden overnacht. Nadat een poosje gerust was en ieder zich wat had verfrist, werd Valkenburg bezich tigd en een wandeling gemaakt door de bekende Gemeentegrot, terwijl tot slot van de eerste dag een bezoek werd gebracht aan Maastricht. Op de boerderij teruggekeerd kropen allen moe, maar zeer voldaan, in het stro. Al duurde het nog al even voor er rust heerste en al kwam er bij velen van slapen niet al te veel, toch waren allen de andere morgen tegen ongeveer zes uur weer in de kleren en gereed om een morgenwandeling door het Geuldal te maken. Na het ontbijt om ongeveer acht uur, werd een bezoek gebracht aan een nagemaakte steenkolenmijn, waar men een duidelijk beeld kreeg van de wijze van werken in een mijn, mede door de duidelijke uiteenzet tingen van een gids. Verder werd een tocht gemaakt langs de Zuid grens van Limburg, waar men kon genieten van prachtige vergezichten. Op een der mooiste plek jes werd een ogenblik gestopt. Vaals, met de hoogste berg van Nederland, was het eindpunt. Van Vaals ging men via Heulen en Sittard terug naar Roermond, waar gelegenheid werd gegeven om iets te gebruiken. Van Roermond reed men in een behoorlijk tempo naar Arnhem. Hier ver toefde men enige uren om te genieten van de versierde straten en sprookjesachtig verlichte parken, vijvers en fonteinen. Tegen half elf ver trok men naar Holten, waar men zeer voldaan om ongeveer 12 uur arriveerde. Abonné's buiten de gemeente worden vriendelijk verzocht van het ingesloten girobiljet gebruik te willen maken. Mocht u 't niet doen dan wordt u een post- kwitantie plus inningskosten aangeboden. Wij vertrouwen echter op uW vlotte en welwillende medewerking, waarvoor wij u bij voorbaat dank zeggen. Administratie Holtens Nieuwsblad. Giro 414 4 2 5 AGENDA Vacantie van 2126 Aug.: Joh. Rietman. Woensdag 23 Aug.: Concert van H.M.V. (Zie bericht.) Zaterdag 26 Aug.: Filmopname van H.M.V. enz. 5 uur precies. Woensdag 30 en Donderdag 31 Aug.School- en Volksfeest in het dorp. Donderdag 31 Aug.Uitvoering O.C.H. m. mede werking van Tegehaja's. (Zie bericht.) Zaterdag 9 Sept.: Collecte ten bate van het Fonds tot bestrijding van de tuberculose en ter bevordering van de volksgezondheid „Draagt Elkanders Lasten". Donderdag 13 en Vrijdag 14 Sept.: School- en Volksfeest te Dijkerhoek. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10.30 uur Ds Knipseheer. Dijkerhoek. 10 uur Ds de Vries. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds de Jong v. Zwolle. GEVONDEN EN VERLOKEN VOORWERPEN. GevondenReisgids van Zweden en kaart van Zweden. Verloren: plankje met 6 sleutels; regenjas van Egyptisch linnen met voering van wol-gummi; nikkelen zakhorloge met zilveren ketting; rood bruine damestas met beugel, inhoudende: por- temonnaie met bankbiljet van 25, vulpenhou der (merk „Waterman"), zwart vulpotlood, zak lantaarn, gaspenning (Amsterdam)een bruin grijze tweedjas. Inlichtingen bij het Groeopsbureau der Rijks politie, Oranjestraat A 217 (Tel. 352). DE KERMISMARKT WAS DRUK BEZOCHT. Aangelokt door het heerlijk zomerweer heb ben velen Donderdagmorgen een bezoek ge bracht aan dë Kermismarkt, waar tal van kramen en enkele kermisattracties opgesteld stonden. Gedurende de enkele uren dat de markt duurde, deden de kraamhouders, naar het ons voorkwam, goede zaken. Het kinderparadijs bleek voor de kleuters een aardige attractie te zijn, waarin zij op een motorfietsje of autootje prachtig konden ronddraaien. Ook de autoscooter had het druk. De aanvoer van rundvee was naar verwach ting niet groot. Aangevoerd werden 5 neurende koeien van f 750—f 900, 2 guste koeien van f 700 f 800 en 2 vette pinken van f 650f 800. De biggen-aanvoer bedroeg 210 stuks, met prij zen van f 37f 48 per stuk. Handel goed. De belangstelling voor de schapen is wat afge nomen. vandaar dat de aanvoer geringer was dan vorige jaren. Ruim 100 schapen en lammeren werden aangevoerd. Lammeren van f 40f 70 en schapen van f 70—f 140 per stuk. Er was een tamelijk levendige handel. OP WEG NAAR HUIS. Met de „Fairsea" zijn naar het vaderland onderweg de soldaten A. J. Reijlink en J. Veld huis. Vermoedelijke aankomst 17 of tussen 20 en 25 Aug. PUZZLE-RIT VAN DE KNA.LPIEPE. Ook de tweede puzzle-rit van „de Knalpiepe" is een succes geworden. 16 jongens verschenen Dinsdagmiddag op de Molenbelterweg aan de start om mee te dingen naar de aardige prijzen, die door de winkeliers en zakenmensen waren beschikbaar gesteld. Aan de deelnemers werd een routebiljet uit gereikt. En hier blijkt weer de vindingrijkheid van de jeugd; sommigen hadden het papier op carton geplakt, de pin uit het stuur genomen en daarmede hun cartonnetje vastgemaakt, zodat zij op hun gemak fietsende, het parcours konden aflezen. Elf prijzen werden toegekend en nog twee troostprijzen. Het waren de beide laatstaan- komenden Henk Wegstapel en Jan Oostindië, die een lolly op de vuist kregen. De prijzen werden met een toepasselijk woord door mevr. R. Bal-Keiler uitgereikt. De winnaars waren: 1. Jan Slotman 10 straf- punten, 2. Jaap Kater 11 strafpunten, 3. K. Soer 18 strafpunten, 4. H. ten Velde 21 strafpunten. 5. H. Soer 22 strafpunten, 6. W. Lammers 22 straf punten, 7. P. Holterman 24 strafpunten, 8. F. Lub- bersen 25 strafpunten. 9. Herman Koopman 26 strafpunten, 10. G. Dijkstra, 27 strafpunten, 11, K. ten Velde 28 strafpunten.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1