PLRRTSELIJK isHet Ziekenfonds jubileerde. Hoe zal het gaan „DE SCHIPBEEK" wil vervuilde leidingen laten schoonmaken. NTo. 27. Jaargang 2. ZATERDAG 8 JULI 1950. Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWS de abonnementsprijs van dit blad bedraagt 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting ,.Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 51,88 - 231, Adv.-prijs115 m.m. a contantf 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 ra !Jk£c HET BESTUUR EN BOKTOREN IN BE BLOEMEN. Hartelijke woorden zijn Zaterdagmiddag in hotel Holterman gesproken, mooie bloemen en nuttige ca- deaux werden aangeboden bij de receptie van het jubilerende Ziekenfonds, ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan. Het was een mooie receptie, waar bij het jubilerend bestuur op sympathieke wijze werd ceri gehuldigd. Behalve de hierboven genoemde hulde- ïn dijken waren nog tal van telegrafische en schrifte lijke gelukwensen binnengekomen. Het dagelijks bestuur der gemeente was voltallig aanwezig en behalve tal van ingezetenen waren er afgevaardigden van de Centrale Bond van Zieken fondsen en afgevaardigden van de naburige zieken- N° fondsen te Deventer, Goor, Almelo, enz., en ver tegenwoordigers van het St. Geertruidengasthuis, dat, evenals het St. Jozef ziekenhuis te Deventer, een prachtige bloemenmand gezonden had. De voorzitter, de heer J. H. Bolink, gaf in zijn welkomstwoord een uitgebreid overzicht van het ont- en de ontwikkeling van het fonds, waarvan een uitvoerig overzicht werd gegeven in een van onze vorige nummers, en bracht hulde aan de oprichters, waarvan aanwezig waren de heren Joh. Wolters, A. Scheperman en Heijenk. Voorts dankte spr. 't gemeentebestuur, de ziekenhuizen, de specialis ten te Deventer, de tandartsen, waarvan de heer Van Harten met zijn echtgenote ter receptie aan wezig was, de genabuurde fondsen, de heren Aaf- tink en Bouwhuis als brillen-leveranciers, de heren Muller en Aanstoot als de eigenaren van de ambu lance-auto en de wijkverpleegsters zuster Oostindie en zuster Ronner, voor hetgeen zij steeds voor het ziekenfonds hebben gedaan. In het bijzonder richtte spreker zich tot dokter Gerritsma en dokter Nagelhout, die hij dankte voor de goede hulp, welke de leden steeds van beide heb- mogen ondervinden. Dokter Gerritsma, die 25 jaar aan het fonds verbonden was, bood hij als aan denken een vulpen aan, waarin nog een inscriptie al worden aangebracht. Ook de overleden mede werkers werden herdacht, t.w. de heren A. Tese- link, G. de Brake, Gazan en de bode, de heer H. J. L. Bergkamp. Spr. dankte tenslotte zijn mede bestuursleden, waarbij hij in herinnering bracht het werk van de heren Soer en Beijcrs. Hij besloot zijn welkomstwoord met de hoop uit te spreken, dat het fonds zich ondanks de moeilijke a O jmstandigheden, waaronder momenteel gewerkt moet worden, staande zal weten te houden en hoopte ip de trouw en voortdurende belangstelling van de leden. De Burgemeester, Mr W. H. Enklaar, bracht daar na hulde aan het ziekenfondsbestuur, dat in 25 jaar zegenrijke arbeid heeft verricht. Ook de heren dok toren en in het bijzonder dokter Gerritsma werden in deze lof betrokken. Door het ziekenfonds zijn de problemen van het burgerlijk armbestuur verlicht, jmdat practisch ieder verzekerd is en de financiële :org bij ziekte wordt weggenomen. Spreker bracht in het bijzonder hulde aan de oprichters en wees op hun vooruitstrevende blik. Bij de aanschaffing van een ambulance-auto is dat nog eens weer gebleken, waarvoor de stoot uitging van het ziekenfondsbe- ituur. Nu moeilijkheden rijzen, wil het gemeente bestuur, zónder zich aan bepaalde toezeggingen te binden, indien nodig trachten het fonds terzijde te De burgemeester dankte hij voor de niet-bindende toezegging, de heer van Neck voor de steun in aan gename maar ook in moeilijke tijden ondervonden van de Centrale Bond en voor het prachtig cadeau, Dr Coevert voor de sympathieke woorden van mede leven en aan het adres van de heren Kromdijk en Beldman sprak hij de vreugde van het fondsbestuur uit, dat ook de leden op deze wijze blijk hebben ge geven het werk van het bestuur te waarderen. Door een eendrachtige samenwerking kunnen de moeilijkheden worden overwonnen en het fonds zijn zegenrijke taak verrichten, aldus spr. 25 JAAR IN GEMEENTEDIENST. De rij van jubilea onder het gemeentepersoneel heeft zich Zaterdag voortgezet met het zilveren ju bileum van de heer G. J. Nekkers, 2e voorman-arbei der, die op 1 Juli het feit herdacht, dat hij voor 25 jaar geleden in gemeentedienst kwam. Nekkers is door het gemeentebestuur in tegen woordigheid van zijn naaste collega's en het bijna voltallig gemeentepersoneel daarbij een warme hulde bereid, die hem en zijn familie goed zal hebben ge daan. Ook verschillende raadsleden waren in de fees telijk versierde raadszaal aanwezig, toen de jubi laris, na op de gebruikelijke wijze per auto van zijn woning te zijn afgehaald, aldaar arriveerde. De burgemeester, Mr W. H. Enklaar, wees er in zijn toespraak op, dat wederom een trouw dienaar der gemeente jubileerde, die men op deze dag in het zonnetje wilde zetten. Wij voelen ons, aldus de burgemeester, als een grote familie, en daarom wil het gemeentebestuur aan dit heugelijk feit niet maar zo voorbijgaan. Spr. wees op de verdienste van de jubilaris, die o.a. een van de eerste arbeiders was, die veel werk gedaan heeft om de Holterberg voor het vreemde lingenverkeer te ontsluiten. Voorts was het de laat ste jaren zijn taak om het ophalen van het huisvuil te organiseren en daarbij voor het ophalen der dub beltjes te zorgen. De jubilaris heeft steeds met grote voortvarendheid zijn zorg en liefde voor het werk gegeven en was een vast punt onder de arbeiders van weg en werken. Na gedane arbeid is het goed rusten en de burge meester bood daarom met zijn felicitaties namens het dagelijks bestuur, de raadsleden en 't gemeente personeel een mooie ruststoel aan, in de hoop, dat Nekkers nog vele jaren in gemeentedienst werkzaam mag zijn en voorts een enveloppe met inhoud van de gemeente, zoals bij jubilea gebruikelijk is. De wethouder van openbare werken, de heer Vene klaas Slots, dankte de heer Nekkers voor zijn goede zorg* aan de wegen. Bij de verschillende inspecties bleek hem steeds weer de grote ijver en goede werk kracht van de jubilaris, die hij dankbaar is en nog vele goede jaren toewenste met vrouw en--kinderen. De heer Beijers sprak in zijn kwaliteit van voor zitter van de afd. Holten van de A.B.V.A. mede namens „de jongens" en dankte de jubilaris voor de kameraadschappelijke verhouding, die steeds on der elkaar heeft bestaan. Hij dankte de voorzitter, dat men het mogelijk heeft gemaakt, Nekkers op deze wijze te huldigen en wees er op, dat de afdeling- niet zo dikwijls behoeft te vergaderen, omdat het gemeentebestuur zelf doordrongen is van de nood zaak om het personeel een behoorlijke rechtspositie te verschaffen. Hij wees er in dit verband op, dat de ambtenaren niet alleen rechten, maar in de eerste plaats plichten hebben, liefde en verantwoordelijk heidsgevoel moeten bezitten voor hun werk en moe ten opkomen voor de belangen van hun werkgever. Deze kwaliteiten waren bij de jubilaris steeds in grote mate aanwezig, zodat met welgevallen dit ju bileum kan worden gevierd. Hij bood hem namens de afdeling een nieuwe bril met etui aan. In hotel Holterman, waar onder het genot van een glaasje nog een tijdje gezellig werd doorge bracht, spraken nog de oud-secretaris, de heer A. J. Goldstein, die Nekkers vele jaren in zijn arbeid heeft gadegeslagen en de heer G. H. Landeweerd, raadslid en buurman van de jubilaris, die als zodanig zijn ver diensten schetste. De jubilaris beantwoordde de toespraken met dank te betuigen voor de eer, die men hem had aan gedaan. Eén in deze dagen herhaalde malen gestelde vraag, nu ons muziekcorps waarop we als ingezetenen terecht trots mogen zijn aan de vooravond staat van het Nationaal Federatief Muziekconcours te Eist (Bet.), dat op Zaterdag 15 Juli zal worden gehou den, op welk concours „H.M.V." zal uitkomen in de Ere-afdeling, de voorlaatste sport op de muziek- ladder. In 1948 (de eerste keer, dat „H.M.V." deelnam aan een concours) werd in Joure een opmerkelijk succes behaald 116 punten in de le afdeling en in 1949 bracht het corps heel Holten in extase, toen op het concours in Wolvega in de afdeling „Uit muntendheid" een le prijs werd behaald met niet minder dan 114 punten. Beide jaren mogen we zonder meer spreken van een unieke prestatie. En nu 1950? Er schuilt on tegenzeggelijk in dergelijke opmerkelijke successen een gevaar, n.l. dat van „wij kunnen het", van het „de huid reeds verkopen voordat men de beer heeft geschoten". Verstokte enthousiasten menen, dat de 110 punten (en zelfs nog meer) er al zo zijn, zodat men de vaandelafdeling kan binnen marcheren, weer anderen rekenen in ieder geval op een eerste prijs. Wie van de Holtenaren zou niet graag zien, dat het gebeurde, doch wie kennis genomen heeft van de uitslagen der reeds gehouden concoursen, zal toch wel tot de ontdekking zijn gekomen, dat het heus niet zo gemakkelijk gaat. De jury neemt thans aan, dat de moeilijkheden, die er in vorige jaren (als ge volg van de bezetting) bij vele verenigingen waren, tot het verleden behoren en beoordeelt zeer scherp. We zijn er van overtuigd, dat H.M.V. onder de emi nente leiding van de heer Heleenders zijn uiterste best zal doen en er gerust wel van maken zal wat er van te maken is in Eist en dat wetende, zul len we met de uitslag tevreden moeten zijn. Laat men toch vooral niet uit het oog verliezen wat het wil zeggen, in 2 jaar tijds van de le afdeling naar de Ere-afdeling te zijn opgeklommen. In een dergelijk kort tijdsbestek in de Ere-afdeling te mogen uitko men, is een unicum. Evenals in 1949 zal onze muzikanten bij de thuis komst een waardige ontvangst worden bereid, ook indien het onverhoopt eens geen eerste prijs mocht worden. Veelal wordt, wanneer een muziek- of zang vereniging van een concours terugkomt met een tweede prijs hieraan weinig of geen aanda cht ge schonken, terwijl bij het behalen van een eerste prijs het hele dorp in hoera-stemming is. Een naburig muziekcorps komt een serenade brengen, er wordt door officiële personages gesproken, bloemen en enveloppes worden geoffreerd en er komt een stuk in de courant, terwijl men bij het behalen van een tweede prijs niets van dat alles doet, integendeel, zich minderwaardig uitlaat over het koor of corps, waarbij men uit het oog verliest de enorme inspan ning, die directeur en leden zich hebben getroost, en in het minst niet vraagt: „Waarom werd het een tweede en niet een eerste prijs?" Men bedenke, dat het verschil tussen een le en een tweede prijs slechts één puntje kan bedragen. De supporters-vereniging van „H.M.V." heeft daarom gemeend, dat een ontvangst van ons corps, afgezien van het succes, niet achterwege mag blij ven, al zal er, temeer waar het naburige muziekcorps geen serenade komt brengen bij een tweede prijs, verschil in ontvangst zijn. Het vorige jaar zijn de kosten, die deze ontvangst meebracht, gedeeltelijk door het corps betaalt, terwijl de andere helft werd betaald door enkele andere personen. De kas van „H.M.V." laat niet toe, dat hieruit één cent voor de ontvangst wordt gevoteerd en daarom is de enige op lossing: de supporters-vereniging uitbreiden. Men kan voor een minimum bedrag van 1.per jaar lid worden van deze vereniging en ontvangt dan een supporterskaart. Werkend lid zijn van „H.M.V." betekent, dat de volle persoon wordt gevraagd en er blijft voor bestuur en leden geen tijd over om ook nog regelend op te treden bij het geven van uit voeringen, concerten of bezoek aan concours (bus sen afhuren etc.). Al deze werkzaamheden behoren tot de taak van de supportersvereniging. Het lid maatschap van deze supportersvereniging staat na tuurlijk geheel los van het donateurschap van „H. M.V." en ook heeft „H.M.V." financiëel niets uit te staan met de supportersvereniging. Het bestuur van de supportersvereniging vertrouwt, dat zeer velen lid zullen worden voor 1.of meer per jaar en dit vertrouwen grondt zij op het feit, dat „H.M.V." het muziekcorps van Holtens bevolking is, in wier .hart het een warme plaats inneemt. JAN WIGGERS, Voorz. Supp.Ver. „H.M.V.". DE TOCHT VAN DE OUDEN VAN DAGEN. Wij herinneren er aan, dat deelnemers voor de autotocht van de ouden van dagen zich nog tot Maandagavond a.s. kunnen opgeven aan de adressen in de advertentie in ons vorig nummer genoemd. Het vertrek is bepaald op 12.30 uur op 17 Juli a.s., zodat men zich te ruim 12 uur in de Stationsstraat moet verzamelen. Het belooft een mooie tocht te worden, waarbij vooral ook het bezoek aan Elten, het nieuw verworven gebied, een attractie zal vormen. Vanuit het geheel ge restaureerde kurhaus heeft men daar een prach tig uitzicht over het Rijndal. Ook de Achterhoek en het Montferland zijn een tocht zeker waard. UITZENDING VAN KINDEREN. De Maandagavond in de Dorpsschool gehou den vergadering van het uit het Groene Kruis gevormde voorlopig comité voor uitzending van zwakke kinderen was slechts matig bezocht. Niettemin zijn door het werk van enkele com missieleden reeds belangrijke resultaten ge boekt, want ter vergadering kon worden mede gedeeld, dat zich reeds meer dan 110 leden voor de vereniging hadden aangemeld, zodat op voor stel van de voorzitter, de heer H. J. A. Kolde- weij, besloten werd een afdeling van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstellingsoor den en Vacantiekolonies op te richten. Het voorlopig comité zal als voorlopig bestuur de vereniging voorlopig leiding geven, behou dens de verandering, dat de heer Koleweij de heer Beijers zal vervangen als voorzitter en mej. Oostindië mej. Joh. Wolters zal vervangen als secretaresse. Het voorlopig bestuur bestaat ver der uit de dames mevr. Koldeweij, mej. W. Bal, mevr. Berends, mevr. Dijkstra, zuster Ronner, mej. Joh. Wolters, mevr. A. Soer, mevr. W. Wan- sink-Muller en de heren H. Schuppert, A. J. Snij ders, G. H. Wanders en W. Beijers. Er werden statuten en een huishoudelijk regle ment vastgesteld, waarin werd vastgesteld, dat de leden voor de uitzending van kinderen onder dezelfde voorwaarden gebruik kunnen maken van andere koloniehuizen dan die van het C.G. Besloten werd voor de uit te zenden kinderen van dc gemeente ccn bijdrage te verzoeken in de kosten en in de herfst een propagandist te doen optreden met een film en dan een definitief bestuur van 9 leden te kiezen. MET „H.M.V." NAAR ELST. Reeds velen gaven zich op om op Zaterdag 15 Juli met de bus mee te gaan naar het muziek concours te Eist (Bet.), doch ook zijn er nog een aantal personen die van plan zijn om mee te gaan doch die zich nog niet definitief opgaven. Teneinde de nodige maatregelen tijdig te kunnen treffen voor vervoer naar Eist, wordt men ver zocht zich op te geven voor Dinsdagavond a.s. Aangezien „H.M.V." om plm. 3 uur a 3.30 uur moet spelen zal het tijdstip van vertrek uit Hol ten zo worden gesteld, dat men voormiddags normaal kan werken. Opgave voor deelname kan geschieden bij A. Nekkers, Jo. Slotman en J. Wiggers. EXAMEN IN DE MUZIEK. Mej. Tilly Reisinger van hior slaagde Don derdag te Den Haag voor het theoretisch ge deelte van het diploma Pianolerares (L.O.). AGENDA Maandag 10 Juli: Vergadering Bad- en Zwem vereniging „Neptunus" 's avonds 8 uur. Stati onskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman. (Zie annonce.) Maandag 10 Juli: Sluitingsdatum aangifte deel name autotocht ouden van dagen. Dinsdag 11 Juli: Excursie afd. O.L.M. Zaterdag 15 Juli: H.M.V. naar het muziekcon cours te Eist. Maandag 17 Juli: Autotocht11 ouden van dagen. Verzamelen 12 uur Stationsstraat. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK: Holten 8.30 uur Ds Knijff en 10.30 uur Ds Knijff, voorber. H. Avond maal. In beide diensten collecte voor het kerkkoor. Dijkernoek: 10 uur Ds de Vries, voorber. H. Avondmaal. Collecte voor het kerkkoor. GEREF. KERK: 10 uur (voorber. H. Avond maal) en 3 uur (Cat. Zondag 39) Ds Hoogkamp. In beide diensten extra collecte voor de Geref. kerken in Indonesië. Holten beloofde gouden bergen (Van onze speciale verslaggever.) De Peterswaterleiding te Holten is een van de waterleidingen te Holten, Markelo en Neede, waarop door fabrieken, slachterven en particu lieren tot en met vervuild water wordt geloosd. Daar waar ze door de kom der plaatsen lopen zijn ze gerioïeerd, maar verderop schuift de blauw-zwarte en kwalijk-riekende blubbermassa onafgedekt tussen ryk met bloemen en struik gewas begroeide oevers. Reeds voor de laatste wereldoorlog heeft het wa terschap „De Schipbeek" er de betrokken gemeente besturen op attent gemaakt, dat aan deze onhoud bare toestand een einde moest komen. Maar de gemeenten hadden geen haast. Wat ook niet te verwonderen is, daar de kosten, die het bouwen van eventuele zuiveringsinstallaties meebrengen, voor deze gemeenten moeilijk te dragen zijn. Wel kunnen ze deze voor een groot deel afwen telen op de bedrijven en de particulieren, die ver antwoordelijk zijn te stellen voor de vervuiling van het water, maar ook dit is geen eenvoudige opgave. Gedurende de oorlog kon uiteraard niet verlangd worden dat de gemeenten tot het bouwen van de kostbare installaties er zijn tonnen gelds mee gemoeid overgingen. Na de bevrijding echter drong het waterschap „De Schipbeek" er met kracht op aan, dat thans een oplossing moest worden ge vonden. De gemeente Neede was de eerste die be sloot aan het gerechtvaardigde verlangen van het waterschap te voldoen. Zij is inmiddels met de bouw van een zuiveringsinstallatie begonnen. Markelo be weert, dat ze de aangelegenheid bestudeert en dat de plannen in een bepaald stadium verkeren. Holten echter heeft alleen nog maar toezeggingen en beloften gedaan, maar met concrete plannen is zij tot dusver nog niet voor de dag gekomen. De watergraaf, de heer G. J. Berendsen uit Mar kelo, liet dit duidelijk uitkomen in de vorige week Donderdagmiddag gehouden openbare vergadering van het Verenigd College van het waterschap „De Schipbeek", waar een voorstel van het dagelijks be stuur ter tafel kwam om beschikbaarstelling van een crediet van 1000.voor een door de Heide-Maat- schappij op te maken plan tot reiniging der vervuilde waterleidingen in de drie gemeenten. Spr. voelde er aanvankelijk weinig voor om de gemeentebesturen vooraf in kennis te stellen van deze voorgenomen reiniging. Enige leden, vooral Mr Dr Jordens uit Deventer, voelde hier weinig voor. Volgens hem moest van tevoren overleg met de gemeenten wor den gepleegd, daar het anders zou kunnen gebeu ren, dat de gemeenten wel de ruiming der leidingen willen betalen, maar weigeren het maken der plannen te financieren. Het dagelijks bestuur zag niet veel voordeel in overleg, daar er, volgens de watergraaf, al zoveel overleg was gepleegd en bovendien, het waterschap wilde dit werk voltooid hebben voor de a.s. winter. Het is vooral met Holten, aldus spr„ dat we verschillende keren hebben geconfereerd. Gou den bergen zijn ons daar beloofd, maar het is bij beloften gebleven. Tenslotte werd een besluit genomen, dat als volgt werd geformuleerd: Op de begroting komt een post van 1000 als voorlopige kosten voor de vuilruiming, waarbij dan t.z.t. de verder kosten worden opgeteld. Iedere betrokken gemeente zal daarvan haar aandeel moeten betalen. Ook de heer Jordens ging hiermee accoord, maar hij zou toch graag zien, dat dit besluit aan de gemeenten werd meegedeeld. Wat werd toegezegd. Stembevoegde ingelanden. De lijst van stembevoegde ingelanden werd voor 1950 als volgt vastgesteldHaaksbergen 222 kiezers, 441 stemmenMarkelo 463 en 981Neede 618 en 1232 en Bathmen, waaronder Holten, 543 en 1051.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1