jj'Het plan-Nagelhout HOLTEN. No. 24. Jaargang 2. ZATERDAG 17 JUNI 1950 Verschijnt elke Zaterdag. De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5J,83 - 23J, Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.00. Iedere m.m. meer 0.06 k t TE EU *vv nde West-Europa staat in het teken van het plan. Wij kennen het plan-Schuman en het plan-Stikker en daar is nu bijgekomen het plan-Nagelhout. Onze plaatsgenoot dokter Nagelhout heeft n.l. een plan bedacht om het mogelijk te maken, dat kunstschilders van verschillende nationaliteit worden uitgewisseld en in de gelegenheid wor den gesteld op de minst kostbare wijze buiten de grenzen van hun land indrukken op te doen en een maand te gaan werken, om met een deel van hun werk de hotelier te betalen, die hen gastvrijheid bood en hen in staat stelde in de vreemde te arbeiden. Het plan van de heer Nagelhout moge dan niet van zo'n verstrekkende betekenis zijn als de hier bovengenoemde plannen, welke de economie van West-Europa beogen, het is toch zeer zeker van belangrijke touristische, propagandistische en culturele waarde. Het is, aldus de overwegingen van onze plaats genoot voor een touristische streek ongetwijfeld van belang, dat haar natuurschoon, haar histo rische bouwwerken, haar klederdrachen en an dere folkloristische eigenaardigheden worden uitgebeeld door talentvolle kunstenaars, die zich verbinden hun werk voor het publiek ten toon te stellen en dit daardoor opwekken met eigen ogen te gaan zien, wat de schilder op het doek heeft weergegeven. Een hotelhouder, die een kunstschilder in de stille tijd, als zijn huistoch ten dele leegstaat, voor een maand of langer gastvrijheid biedt, levert een vrijwillige bijdrage voor de touristi sche propaganda voor zijn stad of dorp, terwijl hij een behoorlijke betaling erlangt, als de kun stenaar hem, bij zijn afscheid, een zijner schilde rijen schenkt. Aldus werd het o.m. toegelicht op de pers conferentie, die in het begin dezer week in het gebouw van de Ned. Reis vereniging in Den Haag gehouden werd, welke wij niet bijwoonden, maar waarvan wij het weergegevene uit de mond van dokter Nagelhout optekenden. De hierboven ontwikkelde gedachten zijn niet van vandaag of gisteren, maar zij hebben dokter iNagelhout, die niet alleen een groot minnaar, maar ook bezitter is van talrijke prachtige schil derstukken, reeds enkele jaren voor de oorlog beziggehouden. Er was zelfs reeds een begin van ontwikkeling gegeven aan deze plannen, maar door de oorlog moesten zij natuurlijk blijven rusten. Maar reeds in de bezettingstijd had de dokter besprekingen gevoerd met de N.R.V. over de uitzending van schilders, na herkrijging van de vrijheid, welke het hoofdbestuur van de N.R.V. ei toe brachten pogingen in het werk te stellen om op enigszins grote schaal Nederlandse schil ders in Frankrijk op boven aangegeven voorwaar den gastvrijheid te doen verkrijgen. Zelf was de heer Nagelhout erin geslaagd de bekende schilder Ton Meijer een uitnodiging tot een verblijf in Les Bossons, bij Chamonix, te bezorgen, en de rali| proef was tot tevredenheid van gast en gastheer geslaagd. Het was echter nodig, dat bij voort zetting van de proef een grote, in Frankrijk goed bekende, organisatie de uitzending ter hand nam om de hotellerie te waarborgen, dat het niet gold een geval van klaploperij, de schrik van de tegen woordige tijd, maar een nieuwe originele poging tot touristische propaganda. Het hoofdbestuur van de N.R.V. besloot hier toe onder voorwaarde, dat het mogelijk zou zijn de uitzending te doen plaats hebben in het kader van de culturele uitwisseling tussen Nederland en Frankrijk. Het is overtuigd van de noodzake lijkheid een hechte band te scheppen tussen de volkeren van Europa, een gedachte waaraan onze Koningin onlangs te Parijs zo welsprekend en overtuigend uiting gaf. Alle pogingen moeten aangegrepen worden niet alleen de regeringen, maar alle klassen der bevolking van deze nood zakelijkheid te doordringen. Het resultaat van de samenspreking 'met de grote Franse zusterorganisatie is geweest, dat de I ij Touring Club de France in volkomen samenwer- I king met de N.R.V. het plan van dokter Nagel hout gaat uitwerken en in toepassing brengen, waarbij in ruime mate de medewerking werd verkregen der betrokken Nederlandse en Franse autoriteiten. In Nederland waren van de aanvang af de heren Dr F. Bender, hoofd van de afdeling Buitenland- Betrekkingen van het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, C. Bellaar Spruyt, hoofd afdeling Voorlichting van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, en vooral Dr N. R. A. Vroom, hoofd van de afdeling Kunsten van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die de N.R.V. sympathie voor de uitwisselingsplannen betuigden en hulp ver leenden. In Frankrijk vonden de Nederlandse Reisver- eniging en Touring Club de France gen gewillig oor bij tal van autoriteiten, maar in het bijzonder mag wel genoemd worden cle grote medewerking, welke aan het plan van dokter Nagelhout ver leend werd door de directeur van de Ned. Reis- vereniging, Dr van Waard. Het aardige van dit plan is, dat de heer en mevrouw Nagelhout bij hun jongste vacantiereis door Frankrijk reeds meer dan 60 Franse hoteliers bereid vonden een Nederlandse kunstschilder als [J? gast te ontvangen en dat zij daarbij gebruik kon den maken van een toezegging van alle Holtense hoteliers om op de genoemde condities een Franse peintre in hun hotel op te nemen. De vraag is nu of ook de andere Nederlandse hotelhouders het belang van deze touristische propaganda zullen inzien en het voorbeeld van hun Franse en Holtense collega's zullen volgen door ook een Frans schilder een maand of langer in de stille tijd als gast uit te nodigen. Voor hen is het ongetwijfeld van betekenis, dat zich een ere-comité van tal van vooraanstaande landge noten, waaronder ministers en oud-ministers, heeft gevormd, waarvan ook de Franse ambassa deur deel uitmaakt. Dokter Nagelhout maakt o.a. deel uit van het werkcomité, dat daarnevens gevormd is. Nu is het vanzelfsprekend, dat met het ver lenen van gastvrijheid niet in de volledige be hoefte van de schilder is voorzien, en dat daar nevens reiskosten en kleine uitgaven nodig zijn. Dokter Nagelhout heeft ook hier iets op be dacht en wil door middel van een loterij in deze een oplossing vinden. *'^ln iedere plaats wil hij een groot aantal men sen animeren om tot zo'n loterij club toe te tre den en de uit te zenden schilder verzoeken een van zijn werken of werkjes als prijs beschikbaar te stellen. Daarnevens zal de schilder dan in het winterseizoen worden uitgenodigd in een causerie iets van zijn opgedane indrukken weer te geven, zo mogelijk een kleine tentoonstelling van zijn werken te houden, om zodoende voor zich zelf de mogelijkheid te scheppen, waardering voor zijn werk te oogsten. Tal van plaatsgenoten uit verschillend millieu hebben adhaesie met dit plan betuigd, waaraan wij ook gaarne de onze toevoegen, en dokter Nagelhout wil zich nu binnenkort met een circu laire tot alle Holtenaren wenden om hem bij de verwezenlijking van dit plan te steunen, waarbij de bovenstaande adhaesieverklaringen zullen worden overgelegd. Het betreft hier geen loterij om derwille van het loten, maar om een vorm te vinden, dat enig geld bijeengebracht wordt; dit moge dan ook voor niemand een beletsel vor men om hieraan deel te nemen. .Het plan-Nagelhout is een kunstzinnig plan en het is ook, zoals wij reeds zeiden, ook voor onze plaats van propagandistische, touristische en culturele betekenis. Laten wij 't allen steunen. W. B. DE AMBTENAREN VERGADERDEN. In het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalf- sterman hield de afd. Holten van de Algemene Bond van Ambtenaren een goed bezochte leden vergadering onder voorzitterschap van de heer W. Beijers. Na een kort openingswoord en enige mede delingen gaf deze het woord aan de heer H. Schaafsma, lid van het hoofdbestuur van de bond, die een causerie hield over de bezoldiging van het rijks- en gemeentepersoneel. Spr. deed uitkomen hoe voor de oorlog door de overheid geen bewuste loonpolitiek werd ge voerd, zodat de loonregelingen van de verschil lende groepen van werknemers dikwijls zeer uit eenliepen en hoe er niet de minste uniformiteit bestond tussen de lonen van het rijkspersoneel en dat van de lagere organen. Reeds gedurende, maar vooral direct na de bezetting werden enige nivellerende maatrege len genomen, die een toenadering brachten tus sen de hoogste en laagste lonen, waarbij als voorbeeld kunnen worden gesteld de lonen der landarbeiders, welke procentsgewijze veel meer verhoogd werden dan die van andere werkne mers. Dit was noodzakelijk, omdat de lonen der landarbeiders veel te laag waren. Ditzelfde is enigermate geschied met de be zoldiging van de weekloners in rijks- en ge meentedienst, die procentsgewijze iets meer op getrokken zijn dan die der maandloners. Na deze inleiding werd de nieuwe salaris regeling van het gemeentepersoneel besproken, welke onlangs werd vastgesteld en dezer dagen goedgekeurd en welke met terugwerkende kracht zal gelden vanaf 1 Januari 1948. Deze salarisregeling werd vastgesteld aan de hand van het rapport van de z.g. commissie Ubink, en is in overeenstemming met de door de cen trale overheid gegeven richtlijnen. Er werden verschillende vragen behandeld, waarna de voorzitter de heer Schaafsma be dankte voor zijn duidelijke uiteenzetting. Ten slotte werd tot afgevaardigde naar het driedaagse congres te Arnhem van 20 t.m. 22 Juni a.s. aangewezen de heer D. Schöppers. NAAR HUIS ONDERWEG. Met het troepentransportschip „General A. W. Grelly", aankomstdatum te Rotterdam 16 Juni, keert naar huis terug de soldaat D. Stam, Look 34, en met de „Grote Beer" wordt in het vaderland terugverwacht, vermoedelijk op 19 Juni te Am sterdam, de soldaat L. Veneklaas, L 75. Ook deze plaatsgenoten wensen wij bij voor baat een behouden en gelukkige thuiskomst, als mede hun familie en huisgenoten. VIJF BOERDERIJEN WORDEN WEER OPGEBOUWD. Door de heren L. C. van de Bovenkamp en M. van Guilik, architecten alhier, werd Maan dagmorgen in het café van de heer M. Kalf ster man aanbesteed het herbouwen van vijf door de oorlog verwoeste boerderijen. Ingeschreven werd als volgt: Herbouw woning en verbetering noodstal van de heer J. Stoevenbeld: Metsel- en timmerwerk: A. J. Haijkers en G. Roesink, Goor 10885Fa. A. Koopman en Zn. ƒ11628; Fa. B. J. KI. Zandvoort en Zn., Mar kelo ƒ11027; Th. te Wierik, Raalte ƒ9970 en Fa. j. Groothuis en "Poppink, Harbrinkhoek 8290. SchilderwerkFa. G. Schipper 590G. Eng- berts, Almelo ƒ495; J. Arents, Nieuw-Heeten ƒ511. Herbouw boerderij Wed. D. J. Klein Lebbink Metsel- en timmerwerk: Th. te Wierik 18480Fa. A. Koopman en Zn. 21277A. J. Haijkers en G. Roesink, Goor 22975; Groothuis en Poppink, Harbrinkhoek 22500B. J. KI. Zandvoort en Zn., Markelo 23098. Schilderwerk: Fa. A. Schipper 790; A. Reef- man, Almelo ƒ1116; J. Arents, Nieuw-Heeten 777; G. Engbers, Almelo 1125; H. G. J. Me kelenkamp, Velp 854. Herbouw boerderij B. J. Voordes: Metsel- en timmerwerk: Fa. J. Groothuis en Poppink 23430; A. J. Haijkers en G. Roessink, - Goor ƒ23990; Fa. H. Koopman en Zn., Holten 24665Fa. Stam en Smeijers, Rijssen 25616 Fa. B. J. Klein Zandvoort en Zn., Markelo 26053; G. Wolfs, Enter ƒ25715; A. Bloemen dal, Den Ham ƒ26800; H. Ardesch, Den Ham 26600A. Vukkink en Zn. 22897. SchilderwerkA. Reef man, Almelo 1065G. Engberts ƒ1025; B. G. J. Mekelenkamp, Velp 1080; Fa. Schipper 910; Fa. G. J. Gervedink Nijhuis en Zn. 897. Herbouw boerderij H. Markvoort: Metsel- en timmerwerk: A. Bloemendal, Den Ham 18645; J. Dollen en Zn., Wierden 17962; B. J. Klein Zandvoort en Zn., Markelo 21010; M. J. Dollen, Wierden ƒ18400; Th. te Wierik, Raalte ƒ17440; H. Timmermans, Coevorden 19019H. Ardesch, Den Ham 18645G. Roes sink en A. J. Haijkers, Goor f18865; Fa. J. Groothuis en Poppink, Harbrinkhoek 16798. Schilderwerk: J. Arents, Nieuw-Heeten 309; Fa. A. Schipper ƒ410; G. Engberts, Almelo 533H. G. J. Mekelenkamp, Velp 580. Herbouw boerderij G. J. Jansen, D 1: Metsel- en timmerwerk: A. Vukkink en Zn. 27078; Fa. A. Koopman en Zn 28205; Fa. B. J. Klein Zandvoort en Zn., Markelo ƒ28153; J. Dollen en Zn., Wierden ƒ26000; M. J. Dollen, Wierden 25400Fa. H. Stam en Smeijers, Rijs sen 28690; H. Ardesch, Den Ham 26700; H. Timmermans, Coevorden 26916; A. J. Haijkers en G. Roessink, Goor ƒ26898; Fa. J. Groothuis en Poppink, Harbrinkhoek ƒ25700; G. Wolfs, Enter 28987. Schilderwerk: G. Engberts, Almelo ƒ1144; A. Reefman, Almelo 1044; Gebr. Maats 970. De gunning dezer werken is in beraad gehou den. BESTRIJDT DE COLORADOKEVER. De Rijkspolitie heeft zich op klachten van de coloradokevercontroleur in onze gemeente ge noodzaakt gezien pro ces-verbaal op te maken tegen een drietal landbouwers, die de bestrij ding van de in hun aardappelvelden aangetrof fen coloradokevers onvoldoende ter hand had genomen. Het komt voor, dat de ene landbouwer zijn gewas bespuit, terwijl het daarnaast liggend veld niet bewerkt wordt en wemelt van de ke vers. Dit kan natuurlijk niet worden toegestaan. Willen we in de toekomst niet voor rampen ko men te staan ook de aardappelmoeheid be dreigt de aardappelvelden in grote delen van ons land dan moet door ieder krachtig tegen het ongedierte worden opgetreden en precies de voorschriften nageleefd worden, welke nog enigszins een waarborg kunnen vormen, dat geen grote schaden over ons komen. Landbouwers, let op U saeckü MET H.M.V. NAAR HET CONCOURS. Zoals velen al reeds bekend zal zijn, gaat onze muziekvereniging H.M.V. op Zaterdag 15 Juli naar het Federatief Muziekconcours te Eist, ge legen in de Betuwe, pl.m. 8 km. achter Arnhem. Toen H.M.V. in 1948 voor 't eerst naar het concours ging in Joure, ging reeds een aantal Holtenaren mee en het vorig jaar, toen werd deelgenomen aan het concours in Wolvega, was dit aantal nog belangrijk groter. Velen gaven zich thans reeds op om mee te gaan naar Eist en een groter aantal is van plan om mee te gaan naar dit concours. Teneinde de nodige bussen te kunnen reserveren, zou het bestuur van de Supportersvereniging nu gaarne spoedig weten wie of er mee willen. Vorige jaren waren het hoofdzakelijk dorpe naren die meegingen, laten deze keer ook eens de verschillende buurtschappen sterk vertegen woordigd zijn. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de advertentie in dit nummer. BEROEP NAAR BEVERWIJK. Ds M. J. W. Knipscheer heeft een beroep ont vangen naar de Ned. Herv. Gemeente te Bever wijk. AGENDA. Maandagavond 19 Juni om 8 uur: Vergadering van de Supportersvereniging H.M.V. in het Stationskoffiehuis van M. Kalfsterman. Maandag 19 Juni om 8 uur: Algemene ledenver gadering Holtense Handelsvereniging, in café Maats. Dinsdag 20 Juni om 8 uur: Vergadering autobezit ters in hotel G. Muller. Bespreking autotocht ouden van dagen. Donderdag 22 Juni: Vóór deze datum opgave tot deelname excursie O.L.M.-afdeling op 11 Juli a.s., bij voorzitter en secretaris. BURGERLIJKE STAND. Overleden: Jenneken Krikkink, 85 jr., weduwe van H. Sandvoort. Lina Arendina Tuitert, 82 jr., weduwe van G. J. Klein Teeselink. VERHUIZINGEN. Ingekomen: S. Sikkes en gezin van Waddinx- veen; E. Schramm uit België; J. H. Vreeman uit Deventer; D. A. M. van Duuren uit Apeldoorn. Vertrokken: J. Bijleveld naar Utrecht; G. Ger- ritsma naar Almelo; G. J. G. Kamphuis naar Voorst; J. Nijland naar Raalte; H. J. Hallink naar Enschede. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: schepnet, 24 jutezakken, een bruin lederen herenportemonnaie met inhoud. Verloren: herenrijwiel (Gazelle), gebreid don kerblauw dam es jasje met wit afgezet, een bruin lederen damesportemonnaie met inhoud, zonne bril (bruin hoorn montuur met groene glazen). Inlichtingen: Groepsbureau der Rijkspolitie,, Oranjestraat A 217, tel. 352. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 8.30 en 10.30 uur Ds de Vries. Dijkerhoek. 10 uur Ds Knipscheer. In alle diensten collecte voor de varende Ge meente. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten extra collecte voor de Chr. Kleuterschool. TWEEDE WEDSTRIJD H.H.V. Dinsdagavond hield de Holtense Hengelaars Vereniging bij de Wippertsbrug de tweede wed strijd in het seizoen. Ook ditmaal was de vangst buitengewoon gering en slechts een drietal deel nemers bracht een klein visje op de wal. 1. Jan Reinaardes (120 gram). 2. H. Klein Velderman. 3. A. Rosman. Velen van de hengelaars hebben ook deze avond weer geen beweging in hun dobbertje gezien en vroegen zich af waar toch de 2000 pond vis, die onlangs werd uitgepoot, gebleven kon zijn. Volgens de voorzitter van de Hengelaars ver eniging, de heer Van Geenhuizen Jr., zou er voor de vis in de Schipbeek voldoende voedsel aan wezig zijn, zodat ze niet op het aas afkomen. VOORZICHTIG MET VUUR. Kinderen zijn waarschijnlijk de oorzaak ge weest, dat Dinsdagmiddag bij het erve Preuter brand uitbrak in een kapberg met stro, welke spoedig een andere stromij t en twee hooibergen in lichtelaaie zette. Deze waren eigendom van de heer H. J. Zweers, B 58, wiens boerderij gevaar liep door het vliegvuur aangestoken te worden. Gelukkig lagen de brandende mijten nogal ver scholen achter het groene hout, zodat de wind er niet al te veel vat op had. De bewoners van de boerderij en de buren zorgden, dat het dak natgemaakt werd met het weinige water dat voorradig was. De brandweer, die spoedig er plaatse was, legde als voorzorgs maatregel de motorspuit vast in op de gierkelder, om in geval van nood handelend te kunnen op treden. De burgemeester stelde zich met de toestand op de hoogte. Toen de stromijten waren uitgebrand, werd met vereende krachten de holberg voor het grootste gedeelte afgehaald, zodat het vuur min der voedsel vond. Daarbij werd van velen krach tige bijstand ondervonden. Verloren gingen 600 kg. ongedorste haver, 7500 kg. roggestro en 7500 kg. hooi, voor een gezamen lijke waarde van pl.m. 2600. De schade wordt door verzekerng gedekt. VOETBAL. DE KANSEN VAN HOLTEN I ZIJN NOG GEBLEVEN. Het is wonderlijk gegaan in de promotie-degra datie-competitie, waarin Holten I haar kansen voor het behoud van het le klasserschap moet verdedigen. In de eerste helft kwamen de drie candidaten elk met 2 punten gelijk te staan en nu kan zich in de tweede helft een gelijke situatie voordoen. T.V.O. won n.l. van Holten, maar verloor met 31 van Zuid-Esmarke, zodat, in dien de 'roodzwarten de Enschedeërs Zondag avond om 7 uur weten te bedwingen, de kansen weer opnieuw liggen als bij het begin van deze competitie. Maar indien Zuid-Esmarke gelijk speelt, is de zaak beslist en gaat Holten naar de 2e klasse. Wij hopen, dat onze plaatsgenoten zich Zon dag nog opnieuw een kans weten te scheppen door een klinkende overwinning te behalen.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1