AFSCHEID A. J. GOLDSTEIN iS Bij de aflossing van de wacht. De heer Sikkes ais secretaris geïnstalleerd Ko. 23. Jaargang 2. ZATERDAG 10 JUNI 1950 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5Jf83 - 234 Adv.-prijs115 m.m. d contant1.00. Iedere m.m. meer 0.06 De heer A. J. Goldstein gehuldigd als jubilerend en scheidend gemeente secretaris. -Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. In de met palmen en bloemen versierde raads zaal had Maandag, een plechtigheid plaats ter gelegenheid van het veertigjarig ambtsjubileum van de gemeente-secretaris, de heer A. J. Gold stein, die tevens afscheid nam uit zijn functie, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde 'leeftijd. De heer Goldstein toonde zich zeer getroffen voor deze hoge onderscheiding. Hij bracht dank aan Hare Majesteit voor het verlenen daarvan, alsmede aan de Commissaris der Koningin en de burgemeester, die hieraan medewerkten. Weth. Veneklaas Slots spreekt. Vervolgens sprak de oudste wethouder, de heer B. J. Veneklaas Slots, die de secretaris geluk wenste met zijn jubileum en met de hem ver leende onderscheiding. Wij kunnen uw werk, in het belang van de gemeente Holten verricht, niet Deze foto geeft het moment weer, dat de voorzitter de heer A. J. Goldstein de konink lijke onderscheiding heeft opgespeld en hem gelukwenst met zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Goldstein werd bij deze gelegenheid door H.M. de Koningin èen hoge onderscheiding verleend door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en is bij deze gelegen heid van vele zijden gehuldigd. Behalve door de, op de heer Wegstapel na. voltallige raad, werd deze vergadering bijge woond door de echtgenote en de familieleden van de jubilaris, alsmede door vele van zijn collega's uit deze provincie, door het bijna voltallig ge meente- en onderwijzend personeel, politie, het huldigingscomité en vele andere genodigden. De raadszaal was dan ook tjokvol, toen de jubilaris met zijn vrouw en familie per auto arriveerde en plaats nam achter de met bloemen versierde groene tafel. De burgemeester spreekt. De jubilaris en scheidende functionaris werd na een enkel openingswoord door de burgemees ter, Mr W. H. Enklaar, toegesproken. Deze her innerde eraan, dat de heer Goldstein de functie .van gemeente-secretaris op 4 Juni 1910 aan vaardde en hoe 40 jaar lang in deze vergaderzaal besluiten werden genomen, die deze had voor bereid, die ook in zijn hoofd waren gerijpt. Hier werden de jonge paren getrouwd, aldus spr., wier huwelijk gij zo menigmaal hebt voltrokken, kort om hier is mede aan de dag getreden, 40 jaren lang, Uw plichtsgetrouwe en toegewijde arbeid voor de gemeente Holten. Hier willen we, zo 'ging spreker verder, rekenschap afleggen van uw werk en van uw betekenis voor de gemeente. Spr. herinnerde er aan hoe tijdens de vervulling van het secretariaat door de heer Goldstein de gemeente Holten van 'n eenvoudige plattelands gemeente is uitgegroeid tot 'n gaarne bezocht en alom bekend vreemdelingenoord en omhoog is gestuwd tot een welvarende plaats, die gezien mag worden in de rij van de Overijsselse zuster- gemeenten. Aan de vervulling van het secretariaat herin nerende, zeide spr., vandaag openlijk te willen getuigen van de voortreffelijke en tot grote dankbaarheid stemmende wijze waarop de ge meente Holten door de jubilaris is gediend ge worden. De burgemeester dankte de heer Goldstein niet alleen voor alles wat hij voor de gemeente en de burgerij is geweest, maar ook voor wat hij voor de bestuurders is geweest en voor hem per soonlijk, die vijf jaar geleden zijn taak als burge meester hier begon. Een Koninklijke onderscheiding'. Spr. achtte het een groot voorrecht de jubilaris te kunnen mededelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, welke versierselen hij hem op de borst speldde. Hij dankte de heer Goldstein en bood hem namens de raad en het gemeente- en onderwij zend personeel een prachtig cadeau aan in de vorm van een warmwaterboiler. Spr. hoopte, dat het de heer en mevrouw Goldstein nog lang zou mogen worden gegeven een mooie levensavond te genieten. Moge God U dat schenken, aldus be sloot de burgemeester zijn toespraak. genoeg waarderen, aldus de heer Veneklaas Slots en wensen nog gezegende levensjaren op uw levensweg. In de jaren, dat wij nauw met U mochten samenwerken, hebben wij U leren kennen en waarderen en ervaren, dat gij steeds voor de belangen der gemeente op de bres stond. Namens de raadsleden. Namens de raadsleden sprak hierna het oud ste lid, de heer H. J. Wansink, die woorden van gelukwens sprak tot de heer Goldstein en zijn echtgenote en familie en hem in het bijzonder complimenteerde met de hem verleende onder scheiding. Hij begroette hem in dit verband als collega. In enkele hartelijke woorden schetste de heer Wansink de benoeming van de heer Goldstein, nu veertig jaar geleden, toen er ook al strijd was tussen de meestal twee partijen. Hij bracht de secretaris dank, dat hij zijn ambt op zo'n uit muntende wijze heeft vervuld, en dat hij ook als burger zeer veel bijdroeg tot de bevordering van het gemeentebelang, waarbij spr. in het bijzon der het werk voor de V.V.V. memoreerde. Een lange rij van sprekers. Na deze hartelijke woorden van de leden van onze vroedschap volgde nog een lange rij van sprekers, welke in een of andere officiële of offi cieuze kwaliteit het woord voerden. Namens de gemeente-ontvanger, secretarie- personeel, bode en arbeiders sprak de le ambte naar, de heer W. Beijers, die naast gelukwensen woorden van dank uitsprak voor hetgeen de jubi laris en scheidende chef in de loop van de achter liggende veertig jaren voor het personeel is ge weest. Door zelf het voorbeeld te geven, aldus spreker, hebt ge ons niet alleen geleerd 'n goed ambtenaar, maar ook een goed burger te zijn, die wat voor zijn medemens en het gemeenschaps belang moet over hebben. Spr. hoopte, dat de heer Goldstein nog tal van jaren in tegenwoor digheid van zijn echtgenote en kinderen van zijn pensioen mag genieten. De heer Vegter sprak woorden van felicitatie en dank namens de hoofden van dienst van open bare werken, geneeskundige dienst, G.E.B. en Slachthuisbedrijf. Allen hebben de daadwerke lijke steun van de jubilaris ontvangen en waar deren de wijze waarop deze steeds is gegeven. Als er wel eens tegenstellingen bestaan hebben, dan zijn daardoor de verhoudingen niet geschaad, maar de problemen verdiept en de visie op het werk vergroot. Spr. schetste de waarde van het arbeidsproces in 't leven van de mens en wenste de neer Goldstein en zijn echtgenote nog vele jaren van levensgeluk. De heer Snijders sprak namens de hoofden van scholen en waardeerde het, dat men steeds voor inlichtingen bij de secretaris kon aankloppen en men op uiterst prettige wijze geholpen werd. Hij dankte voor deze bereidwilligheid. De heer J. H. Huyser, secretaris van Deventer, wenste zijn collega namens de vereniging van secretarissen geluk met zijn ambtsjubileum en decoratie. Het speet spr., dat de heer Goldstein thans van deze vergadering gaat scheiden, welker vergaderingen hij altijd trouw heeft bezocht. De heer R. Bosma, secretaris van Rijssen, gaf een humoristisch schetsje van de omgang van de collega's in de kring met hun collega uit Holten. Deze was een trouw bezoeker van de kringver gaderingen. Hij eindigde met de wens, dat de heer Goldstein 'n door God rijk gezegende levens avond zou mogen ondervinden. De heer J. Zondervan, referendaris ter secre tarie van Deventer, complimenteerde en bood bloemen aan namens de afd. Deventer en om streken van de Ned. Bond van Gemeente-Amb- tenaren, waarvan de scheidende functionaris ge durende vele jaren lid is geweest en zelfs be stuurslid. Als vriend voerde het woord de burgemeester van Hardinxveld, de heer K. de Boer, die als voormalig collega in de gemeente Bathmen nu 34 jaar geleden van de wijze raad van de heer Goldstein heeft geprofiteerd. Mede namens zijn vrouw complimenteerde hij de heer en mevr. Goldstein met deze dag en de ontvangen onder scheiding. De heer G. Vixseboxse, lid van de le Kamer, herinnerde er aan hoe hij persoonlijk het werk van de heer Goldstein op het gebied' van het vreemdelingenverkeer en voor de vooruitgang van Holten heeft leren waarderen, toen hij vele jaren geleden hier zijn huis stichtte. Ook hij Wenste de heer Goldstein geluk en wenste hem nog vele voorspoedige jaren. De heer P. Kenemans noemde de heer Gold stein een „zonnekind", die, in tegenstelling met hem zelf, onder zonnige omstandigheden zijn jubilea vierde en afscheid neemt en die hier enkele maanden na hem zich in de gemeente vestigde. Beiden zijn zij hier hun arbeid begonnen en hebben samengewerkt aan de bevordering van het vreemdelingenverkeer en hebben steun aan elkaar ondervonden. Het was hem 'n vreugde, thans uit Utrecht te kunnen overkomen om bij dit feest aanwezig te zijn. Hij eindigde zijn toe spraak met het uitspreken van de hartelijkste wensen voor de toekomst. Ook de heer Koldeweij dankte de jubilaris voor de prettige samenwerking, die hij tijdens zijn arbeid als hoofd der school heeft mogen onder vinden. Tenslotte sprak nog de nieuwe secretaris, de heer Sikkes, die zijn voorganger eveneens com plimenteerde met zijn*onderscheiding en jubi leum. Spr. zou gaarne in verband met zijn gemis van de kennis der locale toestanden nog wel eens een beroep op de heer Goldstein willen doen. De heer Goldstein bedankt. In zijn dankwoord beantwoordde de heer Gold stein vervolgens de verschillende sprekers en dankte hen voor hun vriendelijke woorden en stoffelijke blijken van waardering, waarmede zij hun wensen vergezeld lieten gaan. Met betrekking tot de talloze vriendelijke woor den, welke tot hem zijn gericht, wilde spr. op merken, dat het spiegelbeeld, dat men van hem heeft willen ophangen voor hem zelf onherken baar is, Spr. weet niet. beter dan dat hij de jaren door zijn plicht als gemeente-secretaris van Hol ten heeft verricht, waarvan vijf jaar onder de tegenwoordige burgemeester, die reeds getoond heeft een zeer voortvarend magistraat te zijn. Spr. wilde echter ook woorden van herdenking spreken over wijlen burgemeester Baron van der Borch van Verwolde, met welke hij vele jaren heeft samengewerkt, en over die raadsleden, wel ke nu niet meer in leven zijn, maar ook hun beste krachten gaven voor de bloei van de gemeente. Uitvoerig schetste spr. de taak van de over heid, aan wie de gemeente-secretaris bijstand verleent. Een groot deel van de lof, die hem is toegezwaaid, wil hij gaarne overhevelen aan zijn medewerkers op de secretarie, hoofden van dienst en anderen. In het bijzonder richtte spr. zich tot burge meester Enklaar en zeide tot de aanwezigen: „U weet, wat de tegenwoordige burgemeester reeds voor Holten in deze betrekkelijk korte tijd heeft gedaan in allerlei opzicht. Zijn grote voortvarend heid is wel bekend en wij mogen er dankbaar voor zijn." Spr. hoopt, dat dit tevens een vaste waar borg mag zijn voor een hoopvolle toekomst. De receptie. Nadat de erewijn was rondgediend, verzamelde zich 't gezelschap in Amicitia, waar de heer Gold stein van half zes tot zeven uur recipieerde en gelegenheid bood afscheid van hem te nemen. Hiervan werd door tal van ingezetenen gebruik gemaakt, zodat daar onder het genot van een ver versing een gezellige stemming heerste. Door de heer G. Wissink werd de speech voor gelezen, welke de heer J. Wegstapel, die door familie-omstandigheden verhinderd was, had wil len uitspreken. Daarin werden gelukwensen aangeboden en zei de heer W., dat de gehele gemeente zich heeft ingesteld op deze dag zich met de jubilaris te ver heugen over dit jubileum. Er ligt ook 'n vleug van weemoed over deze dag, nu dit jubileum tevens een afscheid is. De grote verdiensten overdenkende, is dit aan leiding geworden, dat zich een comité heeft ge vormd teneinde de ingezetenen gelegenheid te geven uiting te geven aan hun gevoelens jegens U. Hieraan is op ongedachte wijze gehoor gegeven, zelfs door mensen buiten onze gemeente, die het comité in staat stelden om de dank te vertolken voor hetgeen U in de afgelopen jaren hebt gedaan. De heer Wissink bood vervolgens een mooie lamp, een rieten serre-ameublement en een loper In het ambtelijk apparaat onzer gemeente heeft zich deze week een belangrijke verandering vol trokken. Wij zouden kunnen spreken van de aflossing van de wacht. Een verdienstelijk ambtenaar en een actief in gezetene heeft zijn belangrijke functie in het gemeentelijk bestel na een vruchtbare loopbaan neergelegd, en zijn opvolger heeft reeds zijn plaats ingenomen. Le roi est mort, vive le roi (de koning is dood, leve de koning). Zo is het leven, het staat niet lang stil bij de tragiek, die feitelijk in deze woor den verscholen ligt. Wij achten ons ontheven van de taak ook nog eens weer in deze regels de verdiensten van de afgetreden secretaris te memoreren. In de ver slagen in dit blad kan men deze in extenso lezen. De opvolger is al reeds beëdigd en geïnstal leerd. Aan zijn bekwaamheid valt niet te twijfe len. Hoe de verhouding als ambtenaar tegenover ambtenaar en van mens tegenover mens zal zijn, kan slechts de toekomst ons leren. Wij willen die met vertrouwen afwachten. De eerste indruk, die dikwijls bepalend is, is een prettige en wij willen de nieuwe secretaris dan ook uit naam van onze krant een welgemeend welkom toeroepen. Deze benoeming had onmiskenbaar 'n politieke achtergrond en het is juist deze politieke inten tie, gezien uit een oogpunt van en met betrek king tot de samenstelling van het dagelijks be stuur onzer gemeente, die ons zorg baart. De oude samenstelling: de burgemeester van liberale huize, twee c.h. wethouders en een libe rale secretaris, was. uit democratische overwe gingen, niet ideaal. De nieuwe samenstelling, waarbij aan de twee c.h. leden een derde persoon van c.h. richting is toegevoegd, is niet alleen volkomen in strijd met de politieke verhoudingen in de raad, zij vormt voorts een machtsconcentratie van één groep. Wij hebben al eens betoogd, dat de gemeente secretaris in zijn ambtelijke functie niet is een politiek instrument en hij kan, indien de verhou dingen juist liggen, geen politieke invloed uit oefenen, maar de menselijke handelingen worden dikwijls ingegeven door de politieke opvoeding, die men heeft genoten en dat kan er toe leiden, dat er van een zekere beïnvloeding sprake kan zijn. Een liberaal, een c.h., een a.r. en een p.v.d.a. vertegenwoordiger in het college zou o.i. 'n meer juiste weergave betekenen van de samenstelling van de raad. Deze staat van zaken had men o.m. kunnen bereiken door de benoeming van de plaatselijke kracht, welke in de installatieverga dering bedoeld werd. Bovendien is de samenstelling van ons dage lijks bestuur niet juist, omdat daarin het arbei derselement ontbreekt, terwijl dit met drie ver tegenwoordigers van de p.v.d.a. in de raad in be langrijke mate vertegenwoordigd is. Wij hebben ook op een andere plaats gewaar schuwd tegen een al te eenzijdige samenstelling van de colleges, die ons op ander terrein ver tegenwoordigen. Hoewel wij ons ter wille van het behoud van het algemeen karaktetr van onze krant als regel van politiek onthouden, willen wij bij deze be langrijke persoonsverwisseling en de daaraan mo gelijk verbonden politieke gevolgen, ook hier de waarschuwing laten horen, dat een machts concentratie van één groep tot nadeel van het geheel zal leiden. W. B. aan. Aan mevrouw Goldstein bood spr. 'n bloem stuk aan, met de bede, dat beiden van een wel gemeende rust zullen mogen genieten. De vice-voorziter van de V.V.V., de heer J. P- Nagelhout, huldigde de heer Goldstein vervol gens in een aardige speech en memoreerde diens grote verdiensten voor het vreemdelingenverkeer, van welke hij een der grondleggers is. Hij bood een kistje sigaren aan. 's Avonds bracht de muziekvereniging H.M.V. de jubilaris een serenade aan zijn woning, waar bij de voorzitter, de heer A. Westerik, de geluk wensen van het korps aanbood, welke door de heer Goldstein met een dankwoord werden be antwoord. Van vele zijden ontving de jubilaris nog schrif telijke en telegrafische felicitaties. In de Dinsdagmiddag gehouden raadsvergade ring is de heer S. Sikkes, hoofdcommies ter secre tarie van Waddinxveen, als secretaris van deze gemeente geïnstalleerd. In deze vergadering waren afwezig de heren G. H. Landeweerd, G. J. Aaftink, A. Jansen en J. Wegstapel. wegens diverse omstandigheden. Deze installatie werd bijgewoond door mevr. Sikkes. de oud-gemeente-secretaris, de heer A. J. Goldstein, het secretarie-personeel en enige an dere ambtenaren en belangstellenden. Nadat de heer Sikkes de eden in handen van de voorzitter had afgelegd, werden hij en zijn echtgenote door de burgemeester gelukgewenst en werd de heer Sikkes met een korte toespraak geïnstalleerd. Mr Enklaar wees er in zijn toespraak op, dat het secretariaat der gemeente een schoon ambt is,

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1