Nederland moet strewn naar Europese Eenheid. Plaatselijk Nieuws Van nature aangewezen op de handel. Onze zonen moeten de zeeën weer vinden. (te 'S Illlll HOLTEN. Onze medewerker huwt. No. 22. Jaargang 2 ZATERDAG 3 JUNI 1950 Verschijnt elke Zaterdag ide HOLLENS NIEUWSBLAD Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5Jf83 - Adv.-prijs115 m.m. (d contantf 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 tbel sch itei tigf ike in Op het kruispunt van alle wereld verkeerswegen ligt Nederland. Men kan het dagelijks zien op een luchthaven als Schiphol, waar vliegtuigen en men sen uit alle delen der aarde elkaar ontmoeten. Onze nsjnationale luchtvaartmaatschappij dankt er een groot deel van haar gunstige ontwikkeling aan. I Op zo'n kruispunt van wegen ontstaat steeds een markt een plaats waar gekocht en verkocht wordt. Onze handelssteden zijn op die plekken gegroeid, waar rondreizende kooplieden in vroeger dagen elkaar ontmoetten. Zoals het met steden gaat, zo groeien ook landen. Nederland is van ouds een handelsland en vindt in deze commerciële be drijvigheid nog steeds een groot deel van haar bestaan. Nu de bevolkingstoename ons dwingt tot de in dustrialisatie, omdat industrie een groot aantal mensen kan opnemen raakt de gedachte aan han del min of meer op de achtergrond. Hierin schuilt een groot gevaar, want wij dienen te beseffen, dat de industrie voor een land als het onze steeds een kunstmatig karakter moet dragen. Onze natuurlijke ligging in de wereld maakt ons veel meer tot han delsland. De huidige industrialisatie is een gevolg van onze armoede aan vreemde valuta, waardoor wij veel zelf moeten produceren, dat vroeger van buiten kwam. Handel vraagt om vrijheid van verplaatsing zo wel van mensen, goederen als van betaalmiddelen, juist in dat snelle aantrekken van goederen en weer even snel van de hand doen ligt dikwijls de winst van de handelaar. Wij zijn daar altijd meesters in geweest en zagen er zelfs niet tegen op onze vijan den van tal van goederen te voorzien, mits er maar behoorlijk voor betaald werd. Zo financierde Spanje langs omwegen een groot deel van onze 80-jarige oorlog. Een handelaar is wars van gebondenheid en regels. Vrede en vrijheid vormen de peilers van zijn bestaan, ook van ons nationale bestaan. Voor de laatste wereldoorlog hebben veel landen zich economisch ingegraven, door de nood gedwon gen meestal. Muren van deviezenbeperkingen, in- voerrestricties, contingentering belemmerden de wereldhandel en schaadden ook onze economie. Toch hebben wij toen nog een belangrijke functie vervuld. In de eerste plaats had men veel producten nodig van het assortiment dat door Nederlandse handen gleed. Onze bevoorrechte positie in Indië maakte Nederlandse kooplieden tot^ graag geziene gasten. Onze rijkdom was de oorzaak, dat men dik wijls met succes een beroep deed op Nederlandse financiers. Ondanks de ontelbare barricaden op de wereldhandelwegen van de dertiger jaren zien wij de Nederlandse handelaren zich voor het grootste deel handhaven, waar anderen de nekslag werd toegebracht. Wij bouwden muren. Nu is die toestand anders. De beide voordelen in het voorgaande genoemd Indië en onze rijk dom zijn weggevallen. Wij moeten onze open deuren naar alle windstreken der aarde sluiten en bouwden evenals alle andere verarmde landen mu ren van bepalingen en restricties, die de handeldrij vende bevolking de keel bijna dichtsnoerde. Elk Europees land zit nu bijna in zo'n burcht. Ziet men kans uit een ander land nog iets naar binnen te slepen, dan doet men de kluisdeuren even open, om daarna weer met verdubbelde kracht de grendels er voor te schuiven, waarna men de loftrompet gaat steken omdat de toestand iets verbeterd is... Dit beeld vasthouden zal men verstaan, dat een dergelijke wereldorde op de duur niet kan bestaan en economisch steeds meer verzwakt. De Amerika nen zagen dit wel in en trachtten de barricaden te slechten door dollar-transformaties toe te passen, waardoor stromen dollars de lege geldkanalen op vulden. Men hoopte hiermee tevens de Europese nu vastliggende geldmassa's weer vlot te krijgen. Helaas is Uncle Sam er tot op heden slechts in geslaagd de afzonderlijke Europese landen voor instorting te behoeden. Thans worden er pogingen aangewend om de sluizen, die het doorstromen van goederen en geld verhinderden, weg te breken. Het is geen wonder, dat een Nederlander met deze taak is belast, gezien het uitnemend belang, dat wij heb ben bij een herleving van de wereldhandel. Minister Stikker, de man, die de figuurlijke slui zen zal moeten slechten ziet zich daarbij voor een grote moeilijkheid geplaatst. Vrije wereldhandel of gematigder de liberalisatie van de wereldhandel grijpt in op de nationale economie van elke staat. Minder bureaucratie. Vrijere handel betekent minder bureaucratie, minder staatsingrijpen en vrijere prijsvorming. Dat wil zeggen, dat men een groot deel van het spel der economische krachten vrijelijk moet laten werken. Dat is een groot offer in dit Europa, waarin een deel der mensheid nog steeds behept is met super- socialistische ideeën. Dat betekent, de erkenning van het falen der volledige leiding in het econo mische leven. Prestige-kwesties en angst een deel van hun aanhang te verliezen doen vele leiders besluiten de roep om meer Europese economie en minder nationale economie domweg te negeren. Echter langzaam zullen de volkeren ontwaken. In Nederland is een man als prof. Tinbergen tot de erkenninggekomen, dat teveel ordening de efficiëncy schaadt, de stimulans tot inspanning weg neemt, de welvaart doet kwijnen. Een voorbeeld van actieve voorstanders der liberalisatie vindt men in België, dat met succes deze weg bewandelt, getuige een rede van de gouverneur der Belgische Natio nale Bank in een vergadering van aandeelhouders. Wil men een arm land dan zie men naar Italië, waar men een op vrijheid gerichte koers in de afge lopen jaren goede resultaten werden geboekt. Wil men een nog armer land dan sla men de ogen naar West-Duitsland, dat nog steeds zeer veel economi sche ellende kent, doch er niet voor terugdeinsde een grote mate van vrijheid toe te laten, waardoor het reeds vandaag weer een geduchte concurrent op de Europese markten is geworden. Zo'n stuw kracht golfde uit dit verslagen land, dat de Ameri kanen en Engelsen bezorgd de Duitse leiders tot meer socialistische maatregelen moesten manen, waarschijnlijk uit eigenbelang en verbazingDit alles kan voor Nederland een voorbeeld zijn. Niet is het de bedoeling van deze regels om Ne derland terug te roepen op de weg naar het 19e- eeuwse liberalisme. De .zegeningen" van dat systeem hebben velen naar de rand van hun bestaansmogelijkheid (en soms nog dieper) doen zinken. Maar wel moet worden aangedrongen op het geven van kansen aan velen, die door ordening tot niets doen worden gedwongen. Er dient een ven ster te worden geopend naar de vrijheid opdat de binnenstromende frisse lucht grotere groepen met initiatief, durf, verantwoordelijkheidsgevoel en ondernemingslust vervulde. Die soepelheid bren gende en opwekkende luchtstroom bestrijke Neder land en Europa tot heil van zijn inwoners en ver meerdering van zijn welvaart welke dringend nodig is. Voor Nederland zal dat betekenen, dat onze zonen de zeeën weer zullen vinden inplaats van de lopende band in een dompige fabriek, dat wij weer zullen zijn een handelsland van de eerste rang, dat men ons zal nawijzen als vrachtvaarders van Euro paen de wereld. WANDELCLUB OPGERICHT. Aan de oproep om te komen tot oprichting van een wandelclub hadden 28 jonge mensen gehoor gegeven. Deze kwamen samen in Irene op Vrijdag der vorige week. Het bleek tijdens de vergadering, dat men Zaterdags gaat trainen van half acht tot half 10. Startplaats Irene. In het bestuur werden gekozen: J. Bouwhuis, voorzitter; mej. J. Achterkamp, secretaresse; mej. L. Romijn, penningmeesteresse; Geurt Bulsink en mej. J. Slamilsch, leden. Deze week gaven zich nog verschillende jonge mensen op, zodat het ledental thans 40 bedraagt. Als naam werd gekozen „Vrij en Blij". We wensen deze jonge vereniging veel succes en dat haar een lang leven mag beschoren zijn. LEDENVERGADERING GEREF. KERK. Besloten tot de bouw van een nieuw verenigingsgebouw. In verband met de voorgenomen plannen tot het bouwen van een nieuw verenigingsgebouw had de kerkeraad een gemeentevergadering uit geschreven, welke vergadering Maandagavond der vorige week gehouden werd in de Geref. kerk onder leiding van de praeses van de kerkeraad, Ds R. A. Hoogkamp, die het samenzijn opende met gebed na het zingen van Ps. 25 2, waarna werd gele'zen Ps. 25 1-5. Na een kort welkomstwoord van Ds Hoogkamp kreeg de voorzitter van de Commissie van Beheer, de heer Joh. Aanstoot, gelegenheid de bouwplan nen (plan I en II) nader toe te lichten. Plan I betreft een grote zaal, waarin 356 zit plaatsen zijn geprojecteerd met een groot podium waaronder kelder met bergruimte voor meubi lair etc. Dit gebouw kan verdeeld worden in twee vergaderruimten: één met pl.m. 128 zitplaatsen; en het podium als vergaderruimte met pl.m. 100 zitplaatsen. Tussen de beide vergaderruimten blijft da neen flinke ruimte over, zodat vergade ringen die gelijkertijd worden gehouden, elkaar niet storen. Naast de grote zaal en het podium zijn dan de entreehal met garderobe, keuken en twee kleed kamertjes. Plan II is op dezelfde voet als plan I, doch het gebouw wordt dan 7 meter korter, zodat het po dium en een gedeelte van de zaal zijn vervallen. In het geheel zijn hier 256 zitplaatsen met een gang van 3 meter breedte voor een te maken verhoging of klein podium. Wat betreft entree- haLjnet.garderobe en keuken is dit plan gelijk aan het eerste. Nadat beide plannen uitvoerig waren bespro ken, werd tenslotte besloten tot het uitvoeren van plan II. Het nieuwe gebouw zal verrijzen in de tuin bij de kerk aan de Stationsstraat. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 8.30 uur Ds de Vries en 10.30 uur Ds de Vries (Bed H. Doop). Collecte Gendringen. Bethanië. 10 uur Ds Knipscheer. Collecte Gendringen. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten extra collecte voor de Theol. Hogeschool te Kampen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Egbert Hendrik, zv. G. H. Wanders en H. Greve. Janna Adriana, dv. G. J. Podt en J. Oplaat. Ondertrouwd: H. Stukker en Ch. E. de Ridder. Gehuwd: Jan Albert Meesterberends, 32 jr. en Tonia Nijenhuis, 27 jr. Egbert Luggenhorst, 29 jr. en Grada Hendrika Tuitert, 29 jr. Jan Albert Kolkman, 26 jr. en Geertrui Beldman, 24 jr. Overleden: Janna Alberdina Ulfman, 77 jaar, wed. van E. Tuller. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: vulpen met stalen dop (merk Soma Rex), plastic ceintuur (groen). Verloren: grijze damesportemonnaie (inhoud pl.m. ƒ1.zwarte leren tas (inh. pl.m. ƒ8. 3 zilverbons van een gulden. Inlichtingen bij het Groepsbureau der Rijks politie, Oranjestraat A 217 (telef. 352). PAARDENKEURING VOOR HET STAMBOEK Vanwege de Vereniging tot bevordering van de Landbouwtuigpaardenfokkerij de V.L.N., afd. Overijssel, werden Donderdagmiddag bij Hotel Holterman keuringen gehouden en werden van de volgende eigenaren driejarige merries inge schreven Geld. type: M. Boode, E 36, en B. W. Ste vens, D 10Ö. Gron. type: H. Deten, Dijkerhoek, A. Stege- man, Bathmen, en A. Wechstapel, D 45. De dieren van de volgende eigenaren werden aangewezen voor de jubileumkeuring te Zwolle op 20 Juni a.s. ter gelegenheid van de herden king van het 60-jarig bestaan van het stamboek, t.w. van Boode, Stevens en Stegeman. Voor deze keuring werden eveneens aange wezen de Gron. typen van diverse leeftijden van de volgende eigenarenW. Maassen van de Brink te Rijssen, G. J. Brilman te Bathmen, E. Aaltink, D la, en G. H. Stegeman, Dijkerhoek. Keurmeesters waren de heren G. A. R. Nie- hof, Hardenberg, R. v. d. Scheer, Kamperveen, en P. B. van Binsbergen, Utrecht. DE VLUCHT DER POSTDUIVEN. De postduivenvereniging „De Bergvliegers" organiseert momenteel bijna elke week vluch ten voor de duiven harer leden, welke als wed- strijdvluchten een zeer sportieve liefhebberij be tekenen. Zo zijn er reeds duiven gelost in Venlo, Maastricht en Quievrain in België. Door middel van de klokken, die daarvoor zijn geplaatst, wordt de thuiskomst der duiven getimed en de uitslag vastgesteld. Wij laten hieronder de uit slag van de bovengenoemde vluchten volgen: 13 Mei gelost om 12.15 u. te Venlo. Aankomst: 1 en 2, Veldhuis, 14.14.30 uur, 2 stuks. Deze duiven hebben de afstand afgelegd in, op een fractie van een minuut na, 2 uur. 3, Schuppert 14.15.20 uur. 4, Schoneveld 14.19.20 uur. 5, Aaf- tink 14.20.49 uur. 6, Steunenberg 14.23.50 uur. 7, Steunenberg 14.24.50 urn*. 8, Schoneveld 14.34.15 uur. 9, Schoneveld 14.34.15 uur. 10, Steunenberg 14.35.02 uur. 11, Schoneveld 14.43.26 uur. 12, Schoneveld 14.45.32 uur. 20 Mei gelost te Maastricht om 13.15 uur. 1, Schuppert 14.53.17 uur. Deze duif heeft de afstand van 166 km. afgelegd in de minimale tijd van 1 uur 38 min. en 17 sec. Zij heeft zeker betere weersomstandigheden ondervonden als op de vlucht van 13 Mei, toen over de kortere af stand veel langer gevlogen werd. 2, Meerman 14.56.18 uur. 3, Meerman 14.56.29 uur. 4, Veld huis 15.1.47 uur. 5, Steunenberg 15.7.7 uur. 6, Schuppert 15.7.51 uur. 7, Veldhuis 15.8.18 uur. 8, Veldhuis 15.10.4 uur. 27 Mei Quievrain, België, 282 km. (geen tijden opgegeven). 1, Aaftink. 2, Veldhuis. 3, Veld huis. 4, Aaftink. 5, Schuppert, 6, idem. 7, Steu nenberg en 8, Veldhuis. Donderdag zal het werk aan onze krant een ogenblik stilgelegd worden. Dan treedt onze mede-redacteur Jan Wiggers in het huwelijk met mej. Jantjen Aanstoot en gaat een door beiden reeds geruime tijd gekoesterde wens in vervul ling: een gezin te stichten in een aardige woning. De heer Wiggers, die zich in de oorlogsjaren hier vestigde als controleur van de C.C.D., en toen de nood begon te stijgen zeker in het belang van onze bevolking een oogje dicht gedaan heeft, is na de bevrijding als rayon-inspecteur van het Dagblad „Trouw" in dienst getreden, welk blad, evenals onze krant, aan hem een trouw medewer ker heeft. Hij is voorts op verschillend terrein in het ver enigingsleven werkzaam en o.a. is ons bekend zijn voorzitterschap van de supportersvereniging van H.M.V., het penningmeesterschap van de IJsclub „De Noordpool", en is hij secretaris van de Voet balvereniging O.Z.O.D. enz. enz. Wij bieden bruid en bruidegom van deze plaats reeds bij voorbaat onze hartelijke gelukwensen aan en hopen, dat zij in een voorspoedig huwelijk het ideaal mogen vinden, dat zij zich daarvan hebben voorgesteld. Proficiat, Jan en Jantjen. AGENDA. Maandag 5 Juni: Gemeenteraadsvergadering, om 3.30 u. Huldiging en afscheid van de gemeente secretaris, de heer A. J. Goldstein. Woensdag 7 Juni: Vergadering Volkshuisvesting commissie Gemeentehuis. Vrijdag 16 Juni: Gecombineerde Ringvergadering om 7.30 uur, terrein Holterberg. Spreker: Ds H. Postma. BEëDIGING NIEUWE SECRETARIS. De Raad dezer gemeente komt op Dinsdag 6 Juni des nam. 4.30 uur bijeen voor de behande ling van de volgende agendapunten: 1. Ingezonden stukken. 2. Beëdiging Gemeente-secretaris. VERHUIZINGEN. Ingekomen: T. Traanman uit Rijssen; T. Zel- denrust uit Hem. Oldephaert c.a.B. H. Brouwer uit Erica; W. A. Maag, echtgenote van Veldhuis, uit Laren (Gld.); J. E. Nijland, echtgenote van Honingh, uit Vlaardingen; H. J. van Essen uit Munster (Duitsland)A. J. Leliveld uit Norg. Vertrokken: W. A. Oosterhuis en gezin naar Al melo; J. Nijenhuis naar Amsterdam. LATE BUSVERBINDING MET DEVENTER. De Directie van de Overijsselse Autobus-Dien sten toont met haar nieuwe dienstregeling, welke 14 Mei 1.1. is ingegaan, dat het haar ernst is met haar pogingen om het reizend publiek en met name de bewoners van de lijn Holten-Deventer de grootst mogelijke service te bieden.. Zij heeft n.l. een late verbinding ingelegd van Deventer naar Holten, welke niet alleen aansluiting geeft op de Dieseitrein, welke om 22.10 uit Amersfoort vertrekt (alleen op werkdagen, behalve Zater dags) maar welke de inwoners van Colmschate, Bathmen en Holten tevens in staat stelt om in Deventer bioscoop, schouwburg, concert of ver gadering te bezoeken. Deze bus vertrekt om 11.15 uur uit Deventer en is 10 min. voor 12 in Holten. Omgekeerd is voor bezoekers van onze plaats een late dienst ingelegd naar Deventer, welke hier om half twaalf vertrekt en vijf minuten na middernacht in Deventer aankomt. De O.A.D. is hiermede wel zeer ver tegemoet gekomen aan de verlangens van hen, die naar het Westen moeten om zaken te doen en geeft ons een kans om van het culturele leven in de stad te genieten. Moge deze geste gewaardeerd worden. Het overzichtskaartje in de dienstregeling geeft een duidelijk beeld van het belangrijk gebied, dat de O.A.D. te verzorgen heeft. Tal van dien sten hebben een kleine wijziging ondergaan wat aankomst- en vertrektijd betreft, zodat het ver standig is zich een nieuwe dienstregeling aan te schaffen. GOEDE BEURT VAN ONZE MOTORRIJDERS Ter gelegenheid van de Oriënteringsrit op de 2e Pinksterdag georganiseerd door de Motorclub „Deventer e.o." behaalden de volgende plaats genoten een prijs: 2e prijs H. J. Stokkers (beker)3e prijs D. J. Muller (tak), 4e prijs G. J. Bouwhuis (tak) en 7e prijs Joh. Arfman (medaille). VOETBAL. Door de 21 nederlaag, die Holten 1 Zondag geleden heeft tégen Zuid-Esmarke, zijn de par tijen in deze promotie-degradatie-competitie weer op gelijke voet gekomen, zodat de tweede ronde over het wel en wee onzer favorieten zal moeten beslissen. Zondag moeten zij naar T.V.O., welke wed strijd om 1.30 uur aanvangt. De stand is als volgt: T.V.O. 1 Holten 1 Zuid-Esmarke 1 2 7—2 1 2 3—3 1 2 2—7

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1