Uloederdag is ei niet voor niets 4uitenlands Weekoverzicht HOLTEN. Een verdienstelijk ingezetene gaat met pensioen. wfo. 19- Jaargang 2 ZATERDAG 13 MEI 1950 Verschijnt elke Zaterdag LI da le abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5J,88 - 23Jt Adv.-prijs115 m.m. a contantf 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 stej Vat! Deze week staat in het teken van de bespre- ingen van de ministers van buitenlandse zaken an de grote Westelijke mogendheden. Maandag as de Amerikaan Acheson op bezoek bij zijn ranse collega Schuman, Dinsdag voerde hij be sprekingen met Bevin te Londen en de dagen aarop hebben de ministers hun gesprek gcdrieënlijk voortgezet, [et is nog te vroeg om de uitslag van de be prekingen naar waarde te kunnen beoordelen, aar communiqué's en uitspraken van ministers teeds uiting geven aan een gematigd optimis- ie, zelfs al is men binnenkamers niet tot over- enstemming gekomen. De conferenties hebben in de grond van de aak maar één onderwerp gehadde koude oor- jg, al kon men daarvan bepaalde aspecten wel an een nader onderzoek onderwerpen. Het zou chter verkeerd zijn deze aspecten al te los van Ikaar te zien. Het doel van de Westelijke politiek s in de eerste plaats maatregelen te beramen im zowel in Europa, het Midden-Oosten, als Lzië, de nodige weerstandskracht tegen de com- nunistische druk op te bouwen of te ontwik- leien. Deze maatregelen moeten tegelijk van •conomische, militaire en politieke aard zijn. )eze oorlog moet op verschillende fronten wor- en gevochten. Men heeft op dit gebied reeds eel gedaan, doch nu is het zaak om de krachts- nspanning te coördineren. Men is er algemeen van overtuigd, dat ar- noede en slechte economische toestanden vele intevredenen in de armen van het Kremlin drij- ren, want men vergete niet, dat de vijand niet tlleen het Rusland van Stalin, naar het communisme over de gehele wereld is. Vooral landen met een grote communistische ninderheid, zoals Frankrijk en Italië, kunnen laarvan meepraten. De strijd tegen het inwen- lige communisme moest dus van de economische ►♦èant worden aangepakt en het is de grote ver- lienste van Minister Marshall en zijn raadgevers reweest, dat zij dit bijtijds hebben ingezien. iVant het lijdt geen twijfel, dat de toestand in luropa er zonder het plan-Marshall aanzienlijk inders zou hebben uitgezien. RDoch naast de economische zwakte stond en itaat ook de militaire zwakte. )eze moet opgeheven worden. Want het is een lude wijsheid, dat zwakte geweld uitlokt, ter wijl iemand er bij een krachtige tegenstander log wel eens een nachtje over slaapt voor hij :ijn slag slaat. Ook dit zien de Amerikanen in, die een programma van militaire steun aan ^♦*jEuropa hebben opgesteld, waar nu een begin 'au uitvoering aan wordt gegeven. Doch Europa heeft veel nodig voor het een [eventuele aanval van de Rusen met een gerust mart af zou kunnen wachten. Het gaat boven de ir [draagkracht van de Amerikanen een aanzien lijk deel van ft de verdediging van West-Europa poor hun rekening te nemen en zonder twijfel zullen de Europeanen hierbij, ook financiëel, een •otere rol moeten spelen. De zware lasten, die lit met zich zou brengen, dreigen evenwel het sconomische herstel van de Europese landen in ;evaar tc brengen, terwijl dc sociale maatrege len, die zij voor de sociale rust en rechtvaardig- 'leid nodig achten, aan de andere kant de staten [al voor zulke hoge kosten stellen. Enige weken [eleden hebben de ministers van financiën van Ingeland, Frankrijk, Nederland, België en jüxemburg dan ook laten weten, dat de kosten 'oor de defensie niet verhoogd kunnen worden. Deze problemen werpen onmiddellijk een ander [probleem op, dat te Londen een belangrijk punt op de agenda is geweest, n.l. de nauwere aan sluiting van Europa en verder nog, de organisa tie van de Atlantische gemeenschap, waar enkele IFvage plannen voor bestaan, welker strekking het veelal is ook de band met de Ver. Staten te ver stevigen. Zeer belangrijk bij dit punt is J VI v de positie van Duitsland. Over de economische en politieke invoeging pel van West-Duitsland in West-Europa bestaat 4. principiëel betrekkelijk weinig verschil van me ning. Zij wordt als noodzakelijk gevoeld. Doch alle consequenties ervan heeft men nog niet dur- ven trekken. De vrees voor een te sterk Duits- land maakt Frankrijk kopschuw, al is een lichte .zwenking waar te nemen in Schumans voorstel, de Franse en Duitse steenkool- en staalproduc- tie onder één gezagsorgaan te stellen om een gemeenschappelijke grondslag te vinden voor een economische ontwikkelingeen eerste etappe naar PN een Europese federatie, welke onontbeerlijk wordt geacht voor de hand- ïS&having van de vrede en de economische bloei, lid die nog lijdt onder gebrek aan samengaan. Ook andere Europese landen kunnen hier desgewenst jaan deelnemen. De Duitse premier Adenauer had enige tijd geleden al een economische unie tussen Frankrijk en Duitsland voorgesteld, doch [dit was op Franse tegenzin gestuit, een vrij na- d tuurlijkc tegenzin, omdat Frankrijk Duitsland vreest en Duitsland het liefst ingevoegd zag in ken verenigd Europa, waar ook Engeland vol ledig deel van zou uitmaken, om zodoende een tegenwicht te hebben voor een eventuele over heersing van West-Europa door Duitsland. Het is nu tijd geworden de consequenties te trek ken en dat is, met opzijdezetting van alle ge voelsargumenten, de gelijkberechtigde deelne ming van West-Duitsland aan de Westeuropese gemeenschap te bevorderen. Om over militaire deelneming te spreken, is het nog te vroeg, al kan dit vraagstuk in de komende jaren vermoe delijk niet vermeden worden. Het Duitse probleem hangt nauw samen met het Europese, want het kan slechts opgelost worden in het kader van het Europese. Een krachtig verenigd Europa is de beste waarborg tegen een Duits streven naar overheersing en tegelijk de beste waarborg tegen Russische ondermijnings- en aanvalsplan nen. Hebben de besprekingen van de ministers op dit punt resultaat gehad, dan is al veel ge wonnen. Doch Europa is niet het enige bedreigde punt in de wereld. Al jarenlang is nu de strijd in Indo-China gaande tussen de nationalistische beweging van de communist Ho Tsji-minh en de Fransen. Militair is er al die tijd weinig te kening gekomen in de strijd, die Frankrijk zware offers kost en waardoor het teveel gebonden is om zich geheel aan zijn strijdmacht in het moe derland te wijden. Vorig jaar hebben zij ge poogd langs politieke weg een oplossing te vinden. Een Indcchinese regering werd gevormd, oud-keizer Bao Dai werd staats hoofd en hem worden grote concessies gedaan, zodat hij in vrij belangrijke mate baas in eigen huis werd. De verwachting, dat vele nationa listen, die geen communisten zijn, Ho voor Bao Dai in de steek zouden laten, is niet vervuld, daar zij van oordeel zijn, dat Bao Dai te veel een stropop van de Fransen is. De kwestie is acuut geworden door de overwinning van de communisten in het aangrenzende China, waar door Ho Tsji-minh nu op onmiddellijke steun van zijn Chinese geestverwanten kan rekenen. Frankrijk heeft al laten weten, dat het de strijd, die het daarmede voor de verdediging van de Westelijke wereld voert, niet voort zou kunnen zetten zonder Amerikaanse hulp. Terwijl Ache son te Parijs met Schuman besprekingen voerde, is te Washington medegedeeld, dat deze hulp inderdaad verleend zal worden. Voorlopig is het bedrag van 15 millioen dollar genoemd, maar meer zal volgen. Doch daarmede is het politieke probleem nog niet opgelost. Een militaire overwinning is, wan neer die bevochten kan worden, niet voldoende. Het nationalisme, dat in de Oosterse landen na deze oorlog zo sterk is opgekomen, mag geen vijand van het Westen, de oude kolonisatoren, blijven, maar moet in een vrijwillig samengaan zijn heil zien. Dit zijn problemen, die ook te Parijs en Londen diepgaand besproken zijn. Over de resultaten, wij zeiden het reeds, kan men pas na enige tijd oordelen. HETGEEN VADERS OP 14 MEI DIENEN TE BEDENKEN. „MOEDER!" Hoeveel malen op een dag weerklinkt die kreet niet uit de kindermond. „Moeder", altijd maar „moeder". En haast geen „vader", tenzij ze van vader iets moeten hebben Er zijn verbolgen vaders geweest, die geklaagd hebben bij hun ega, dat ze de kinderen eenzijdig opvoedde. Dat het grut, dat toch ook z ij n grut was, nauwelijks naar hèm omkeek en alleen met hart en ziel bij haar wilde behoren. Aan die op voeding ligt dat natuurlijk niet: ook al zou mama de gehele dag van papa vertellen, de kinderen hechten zich nu eenmaal toch aan haar. En dat is heel begrijpelijk. Het is tenslotte de moeder, die dag-in dag-uit voor de kinderen zorgt, in hun prilste jeugd wekt, wast, aankleedt, voedt enwat verwent erbij. Vader mag dan wel eens in een royale bui een aardig stukje speelgoed meebrengen of op Zon dag met z'n kinderschaar gaan wandelen of zelfs een ijsje kopen, als er eentje van streek is en gaat huilen, weet hij het niet te troosten. Daarvoor is toch weer moeder nodig! Alleen een moeder kan op echt moederlijke wijze met het kleine grut omspringen. Alleen een moeder is bij machte te sussen, te troosten en traantjes te betten zó dat ze ook ophouden te stromen. Hoe begrijpelijk is die kreet „Moeder!" als een kind in angst of vreze, of met een schrijnend verdriet rondloopt. Daarmee wordt het aandeel van vader in de opvoeding zeker niet als onbe langrijk of niet ter zake doende aan de kant geschoven. Integendeel, in bepaalde omstandig heden zal elk klein kind zich dankbaar herinneren een vader te hebben; zal het ook die vader te hulp kunnen roepen. Maar in 't algemeen, in de dage lijkse gang van zaken is het altijd moeder, die het eerst moet helpen, omdat moeder immers elke dag dicht bij de hand is. Vader is meestentijds een hele dag weg, naar zijn werk. Vader zien de kinderen alleen een paar keer per dag bij het eten. Soms zelfs maar één of twee keer. En als vader 's avonds thuis is, moeten de kinderen naar bedJa, dan roe pen ze wel eens om vader! Dan willen ze graag op blijven. Bij hem, om nog eventjes te spelen op zijn knie. Maar dan moet moeder onverbidde lijk zijn: kinderbedtijd.naar bed! Het zou voor vele vaders verstandig zijn, dit alles nog eens even te overdenken, nu 't Zondag a.s. Moederdag is. Moederdag betekent niet, dat ze een presentje moeten kopen voor hun vrouw. Verre van dat. Ook al is Moederdag door handige Amerikaanse reclame-mensen ingesteld om de verkoop van bloemen en taarten te stimuleren. De grond gedachte van Moederdag is goed. En mooi. Moederdag is er, om ons even te laten reali seren, welke plaats moeder inneemt in het gezin. En dat is een voorname plaats. V/ant moeder is nog altijd het middelpunt, waar heel het gezin om draait. Moeder bestiert de huishouding. Moe der beheert in vele gevallen de huislioudkas en regelt ieders aandeel in de werkzaamheden. Moeder zorgt, dat elk lid van de kleine gemeen schap zijn portie krijgt plus en dat is heel belangrijk de speciale persoonlijke noot hier bij. Want het zou nog heel wat anders zijn, indien onverwachts moeder er niet meer was en een andere vrouw dezelfde plaats in dat gezin tijdelijk of voorgoed moest innemen. Wie anders dan moeder weet er wat ieder nodig heeft of prettig vindt? Alleen de echte moeder kaïi zich instellen op de behoeften en verlangens van haar man en haar kinderen. Zij „moedert" over hen. En dat kan men soms wel ec-ns over bodig vinden, of zelfs vervelend, de meeste van de „slachtoffers" laten zich dit bemoederen maar al te graag welgevallen. En waarderen hun „moe dertje" er dubbel en dwars om. Misschien grijpen ze deze ene gelegenheid in het jaar nu wel aan om ook dat moedertje eens even te vertroetelen. Moederdag is er niet voor niets. Moeder mag het best merken, dat zij door het hele gezin ge acht, gewaardeerd en bewonderd wordt. Het zou een belediging en grove ondankbaarheid zijn, als we haar dat niet bewezen! .HOLTENAREN, Op 5 Juni e.k. zal de heer A. J. Goldstein, na een 40-jarige ambtsperiode, het secretariaat dezer gemeente nederleggen. Wij hebben gemeend, dat dit feit ook voor de burgerij aanleiding is om uiting te geven aan haar dankbaarheid jegens den heer Goldstein voor al hetgeen hij in de afgelopen 40 jaren ten behoeve van onze gemeente en voor menig inge zetene persoonlijk heeft gedaan. Wij hebben gemeend, dat de heer Goldstein het aan de burgerij heeft verdiend, dat op de dag van zijn afscheid van de erkentelijkheid der burgerij wordt getuigd en dat daaraan in stoffe lijke zin uiting wordt gegeven. Wij stellen U derhalve voor de scheidende gemeente-secretaris op de 5e Juni een cadeau namens de burgerij van Holten aan te bieden. Wanneer wij allen tezamen iets geven, dan kan de heer Goldstein een cadeau van blijvende waarde worden aangeboden, terwijl één cadeau namens de burgerij een welsprekender bewijs van erkentelijkheid is dan wanneer een ieder afzonderlijk uiting wil geven aan zijn dankbare gevoelens jegens de scheidende functionaris. Teneinde tot dit huldeblijk van de gezamen lijke Holter burgerij te geraken, heeft zich een comité gevormd, welks leden U als onderteke naars dezer oproep kunt vinden. Wanneer U met bovenstaande sympathiseert, mogen wij U verzoeken voor Pinksteren te teke nen op een lijst, die daartoe bij alle Holter win keliers en caféhouders is neergelegd. Het Comité, J. WEGSTAPEL. Mevr. v. d. BORCH v. VERWOLDE. Mej. W. E. WOLTERS. J. JANSEN (Menum). G. J. BOUWHUIS. JOH. SCHUPPERT. H. B. VOSMAN. G. WISSINK. VERTREK ZUSTER BIJLEVELD De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft op haar verzoek op eervolle wijze Zuster Bijle- veld met ingang van 15 Mei ontslagen als sociale werkster. Zuster Bijleveld is in gelijke betrek king benoemd te Utrecht. BEHOUDEN THUISGEKEERD Dinsdag is ook de tweede zoon van de familie Lubbersen, N 80, n.l. Jan Willem Lubbersen, uit Indonesië in de ouderlijke woning teruggekeerd. Het was een vreugdevolle dag voor allen bij dit weerzien en zoals gebruikelijk hadden ook de buren aan hun gevoelens uiting gegeven door de toegang tot de boerderij te versieren. Soldaat Lubbersen mocht nog van vele zijden belang stelling ondervinden en stoffelijke huldeblijken ontvangen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIHIIIIII AGENDA Zaterdag 13 Mei: Officiële opening Natuur-His- torisch museum van de heer P. A. Bos. Donderdag 18 Mei: Regional Concours-Hippique van de Bergruiters. Aanvang half twee. (Zie annonce.) Donderdag 18 Mei: Zomerkermis bij uitspanning Beumer. (Zie annonce.) Donderdag 18 Mei: Openstelling Natuur-Histo- risch museum Holterberg. (Zie annonce.) Maandag 22 en Dinsdag 23 Mei: Schouw van de waterleidingen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllillH BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerda, dv. J. Lammers en F. van den Bos. Janna Gerritdina, dv. H. W. Markvoort en T. van Schooten. Hendrikjen, dv. G. Linde en W. Schreurs. Ondertrouwd: J. Wiggers en J. Aanstoot. J. A. Meesterberends en T. Nijenhuis. G. Ren- sen en H. M. Slijkhuis. H. Kettelarij en L. Grootherder. W. B. Schutrups en H. v. Rijssen. Gehuwd: Frederik Jan Kolkman, 43 jr. en Be rendia Hendrika Veldhuis, 37 jr. Gerrit Veld huis, 30 jr. en Willemina Aleida Maag, 26 jr. Johan Gerrit Wissink, 26 jr. en Hendrika Ool- bekkink, 23 jr. Cornelis Hofstede, 22 jr. en Albertha Maria Traanman, 18 jr. Overleden: Caterina Henriette Constantia Feit kamp, 84 jr. (overl. te Deventer). GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: Canadees regenjasje, padvinders- portemonnaie met inhoud. Verloren: Bloedkoralen armband met gouden slot, grijs geblokte meisjesregenjas, portemon- naie (zwart leder) met inhoud, werkboekje, rij bewijs, bruine alpinomuts, padvindersportemon- naie met inhoud. Oranjestraat A 127 (telef. 352). Inlichtingen Groepsbureau der Rijkspolitie, PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 8.30 en 10.30 uur Ds Knip- scheer. Eethanië. Zondag 10 uur Dienst. Hemelvaartsdag 10 uur Ds de Vries. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. (In beide diensten extra-collecte voor tekort over 1949.) Hemelvaartsdag 10 uur Ds Hoogkamp. DE PERSIL WONDERWAGEN. Het bezoek van de Persil wonderwagen, die op gesteld was op het marktterrein, trok Woensdag avond een grote belangstelling. Overdag werd in een rondgang door het dorp door middel van de luidspreker de nodige reclame gemaakt voor de filmvoorstelling, welke des avonds werd gegeven. Uit het geweldige pak Persil, dat op de trekker werd meegevoerd en in de eigen werkplaatsen van de Persilf abri eken te Jutphaas vervaardigd is, stegen duizenden iriserende zeepbellen op, die flonkerend en schiitterend omhoog stegen. Deze zuurstofbellen demonstreren de zuiverende en reinigende werking van Persil. De prachtige volg wagen is ingericht voor de ontvangst van zakenrelaties. Vanuit deze wagen werden de films geprojecteerd. Na een kort welkomstwoord van de vertegen woordiger van de Persilfabrieken werd vertoond de Kroningsfilm, gevolgd door tal van andere films, o.a. „Moedertrots" en „Keukensymphonie", waarin de goede hoedanigheden van de produc ten der Persilfabrieken werden aangetoond. Door de versterker was de begeleidende muziek en het gesproken woord op verre afstand hoor baar. CONCOURS-HIPPIQUE HEMELVAARTSDAG. Als de weersomstandigheden „De Bergruiters" niet in de steek laten, zal er op Hemelvaartsdag van een mooie paardensportdag te genieten zijn. „De Bergruiters" organiseren dan in de weide bij het Waaggebouw een regionale hippische sportmiddag. In de tuigpaardenklasse zijn tal van inschrij vingen binnengekomen zowel in de warmbloed ais in de koudbloedldassen. Zij hopen de bezoekers te vergasten op een carrousselnummer, dat door 16 leden gereden wordt. Het programmapunt Voetbal te paard is voor paarden en ruiters een zware opgave, want het zal niet gemakkelijk zijn een doelpunt te sco ren. De ruiters mogen de bal zelf ook aanraken, maar wanneer zij hierbij de grond raken, zal een strafschop gegeven worden. Het kan een zeer interessante wedstrijd worden. Nog meer spanning zal waarschijnlijk geven de Postillonren. Bij deze ren wordt de heenreis afgelegd op het ongezadelde paard, waatna pas de terugren mag worden aanvaard, als 't paard goed gezadeld is. De eerstaankomende is winnaar, mits zijn paard naar het oordeel van de jury goed gezadeld is. Ook het springconcours ontbreekt niet op het programma. Springconcours met barage bete kent overspringen om tot plaatsing te komen. Wanneer meer dan één ruiter 1.50 M. springt, zal er geloot moeten worden. Tenslotte zij nog vermeld, dat H.M.V. haar medewerking verleent aan dit concours.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1