EI A RAAD HOLTEN. ie HOLTEN. Het is pet met de uniformpet No. 16. Jaargang 2 ZATERDAG* 22 APRIL 1950 Verschijnt elke Zaterdag NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5JfS3 - 234 Adv.-prijs: 115 m.m. (d contant) f 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 De raad vergaderde Maandagavond 17 April ten gemeentehuize onder voorzitterschap van burge meester Mr W. H. Enklaar. M Secretaris: de heer A. J. Goldstein. Wethouders: de heren B. J. Veneklaas Slots en ;M. Teeselink. Afwezig de heren H. J. Wansink en G. J. Aaftink. Op de vraag van de Voorzitter of er nog aanmer- kingen waren op de toegezonden notulen der vorige vergadering, merkte de heer Jansen op, dat hem in deze vergadering door de voorzitter was toegezegd, dat de mogelijkheid van betere waterafvoer in de Sikkenstraat zou wqrden onderzocht. De heer Jansen heeft in de betreffende notulen niets over deze toe zegging kunnen vinden. De Voorzitter antwoordt de heer Jansen, dat hij wegens drukke werkzaamheden deze zaak nog niet heeft kunnen afwerken, doch dit zal nu ten spoe digste onder ogen worden gezien. De secretaris zal g»* de notulen alsnog aanvullen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrij ven van de heer G. H. Mekenkamp Jr., waarin deze mededeelt, dat hij zijn benoeming tot gemeente- bode-waagmeester onder dank voor het in hem ge stelde vertrouwen aanvaardt. Schrijven van de heer H. Soer, waarin deze be dankt als lid van de Adviescommissie Woonruimte- wet. De Voorzitter stelt voor de heer Soer eervol ont slag te verlenen onder dank voor het vele werk, dat de heer Soer als lid van deze commissie heeft ver richt. Wijziging salarisverordening. De salarisverordening wordt in zoverre gewijzigd, dat voor het diploma „Gemeente-financiën" inplaats van 200.in het vervolg 100.zal worden ge geven. Gratificatie aan Secretaris en Ontvanger bij ambtsjubilea. Z.h.st. besloot de raad tot het geven van een gra- tificatie aan de secretaris en ontvanger bij ambts jubilea. Ook het andere personeel in gemeentedienst ontvangt bij ambtsjubilea deze gratificatie en het werd alleszins billijk geacht, dat ook deze functio narissen een gratificatie krijgen. Bij 40-jarig ambts jubileum zal een maand en bij 25-jarig dienstverband een halve maand extra salaris worden uitbetaald. Wijziging instructie keuringspersoneel. Blijkens schrijven van Ged. Staten bestaat er geen bezwaar om in de instructie voor de hülp-keurmees- ters van vee en vlees de bepaling op te nemen, dat ■aan de heer J. Aanstoot de persoonlijke titel van hulp-keurmeester-opzichter wordt verleend met een vaste toelage van ƒ300.per jaar. Ged. Staten hebben bezwaar, dat deze functie permanent wordt ingesteld, aangezien zij niet nodig zal zijn, wanneer de functie van keuringsveearts vol ambtelijk wordt. Volgens wethouder Teeselink hebben B. en W. grote waardering voor het vele werk, dat de heer Aanstoot verricht en de titel plus toelage zijn hier dan ook volkomen verdiend. Z.h.st. besloot hierna de raad om de titel plus toelage te verlenen. Datum ingang eervol ontslag secretaris. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de 'gemeente-secretaris, tevens ambtenaar van de bur gerlijke stand, de heer A. J. Goldstein, eervol ontslag te verlenen met ingang van 6 Juni 1950. Herziening bebouwingsvoorschriften. Teneinde cultuurgrond te sparen, werd door B. en W. een wijziging in het uitbreidingsplan voorgesteld en z.h.st. aangenomen. De onderlinge afstand bij bou wen aan de Larenseweg (vanaf Müller tot Tukkers) en aan de Kolweg werd van 10 meter teruggebracht op 5 meter. Ook werd een wijziging aangebracht in verband met het bouwen van panden met winkel- en bedrijfs ruimte aan de Kolweg. Tussen Larenseweg en Boskampspad zullen rond het geprojecteerde Dorpsplein meer „representatie ve" gebouwen verrijzen, als Raadhuis, Landbouw school en het nieuwe bankgebouw der Coöp. Boe renleenbank. Vaststelling besluit voorschot Bijzondere School. Aan de Bijzondere School zal over 1950 een voor schot worden gegeven van ƒ4639.04, te betalen in 4 termijnen. Benoeming lid Woonruimte-commissie. Wegens bedanken van de heer H. Soer als lid der Woonruimte-commissie werd met 8 stemmen gekozen de heer G. Brands. Eén stem werd uitge bracht op no. 2 van de voordracht, de heer G. H. Francke. Vaststelling huur woningen aan de Kolweg. De laatstgebouwde 7 nieuwe woningen aan de Kol weg (5 z.g.n. duplex én 2 simplex) zullen gezamen lijk aan huur moeten opbrengen 29.per week. B. en W. hadden zich voorgesteld dit bedrag te specificeren als volgt: a. 4 z.g.n. duplex woningen (kleine gezinnen) ƒ3.65 per week, b. duplexwoning (groot gezin) 4.80 per week, c. simplex woningen (2 stuks) 5.00 per week. De heer Jansen zou de huur van de grote duplex woning ook willen brengen op 5.Z.i. is er geen verschil tussen deze woning en de simplex-wonin gen, doch de Voorzitter en ook enige leden van de raad zijn van mening, dat er wel enig verschil in de huur mag wezen, omdat men in de simplex-woningen vrijer woont. Z.h.st. wordt hierna het voorstel van B. en W. aangenomen. Aankoop en onteigening van grond. In verband met de vernieuwing van de Rijksstraat weg door het dorp vanaf de l'a. Schuppert tot grote viaduct en het aanleggen van trottoirs, stellen B. en W. voor grotere of kleinere perceeltjes grond aan te kopen van de volgende eigenaren: H. J. Paalman, mej. Joh. Dikkers, H. J. Assink, wed. H. J. Holter- man, J. Bosch, J. Steunenberg, Wed. M. v. d. Bos, H. J. Wansink, Wed. Müller, A. J. Goldstein, Maats, W. F. Reilink, A. Franssen, P. A. Bos, J. F. van Geenhuizen, D. J. Kuiper (Rijssen), dames Wolters, K. Brinkman. Met al deze eigenaren is men tot een accoord kunnen komen, wat de prijs der grond be treft. De erfscheidingen zullen op kosten van de ge meente worden verplaatst. Met de heer J. D. Vincent en mej. E. H. W. Vincent te Hellendoorn kon men niet tot overeenstemming komen, zodat in deze gevallen tot onteigening zal worden overgegaan. Ten behoeve van de woningbouw aan de H. J. Wansinkstraat zullen gronden worden onteigend van H. W. ten Velde c.s. en de Erven Schuppert. Overdracht Heideweg op de Holterberg aan het Staatsbosbeheer. Geen bezwaren onmoette het voorstel van B. en W. om de Heideweg in de Holterberg over te dragen aan het Staatsbosbeheer en z.h.st. werd tot over dracht besloten. Overeenkomst met het Bedrijfsschap voor Vee en Vlees betreffende innnig van gelden voor het bedrijfsschap. Op verzoek van het Bedrijfsschap voor Vee en Vlees zal de boekhouder K.W.S.B.-gelden innen voor dit bedrijfsschap. 10 van het door de boekhouder geïnde geld zal in de gemeentekas vloeien. De over eenkomst met het B.V.V. kan te allen tijde worden opgezegd. Uitbreiding waterleiding Markeloseweg. Een 17-tal belanghebbenden verzocht aansluiting bij de Provinciale Waterleiding. Blijkens een schrij ven van het Provinciaal Waterleiding Bedrijf zal deze uitbreiding een jaarlijks tekort opleveren van 48.—. B. en W. hebben gemeend de raad te moeten ad viseren, dat de gemeente dit tekort voor haar reke ning zal nemen. Wanneer in de naaste toekomst het nieuw te bouwen pand van de heer Nekkers wordt aangesloten, zal dit tekort reeds zijn weggewerkt. Z.h.st. wordt het voorstel van B. en W. aange nomen. Vernieuwing Sloezemansbrug. De Sloezemansbrug in de Soestwetering verkeert in een' deplorabele toestand en zal op zeer korte ter mijn verbeterd moeten worden. B. en W. komen met een voorstel ter tafel, en volgens de voorlopige be groting worden de kosten van herstel op ƒ4000. geschat. Wethouder Veneklaas Slots en de heer J. Wegstapel hebben de situatie opgenomen en beiden dringen aan op sooedig herstel. De heer Landeweerd (A.R.) vindt het nogal een aanzienlijk bedrag. Hij zou hiervoor niet alleen de gemeente willen laten opkomen, doch ook eens willen aankloppen bij de vereniging „De Soestwetering". Volgens de heer Landeweerd is het hier niet enkel een brugkwestie, doch ook de waterafvoer is in het geding. Spr. zou het niet meer dan billijk achten, wanneer de ingelanden in de herstelkosten bijdroe gen, te meer daar men in andere delen van de ge meente hoge waterschapslasten moet betalen, waar van men in Dijkerhoek tot nog toe is verschoond gebleven. De heer Meijerman heeft weinig vertrouwen in de voorlopige begroting van ƒ4000.en volgens hem zal er nog wel 4000.bij op komen. Weth. Veneklaas Slots: Voor ƒ5000.is de brug kant en klaar. De Voorzitter: We zullen van de vereniging „De Soestwetering" weinig kunnen verwachten, doch mo gelijk zou men een collecte kunnen houden onder de leden van dezevereniging. De heer Wegstapel: Met een 2-tal grondeigenaren besprak ik deze aangelegenheid reeds. Een van hen had er wel wat voor over, de ander geen cent. Tenslotte werd besloten geen beslissing te nemen, doch eerst in overleg te treden met „De Soestwete- ring"t Bouwterreinenbelasthig. Een voorstel van B. en W. tot invoering van een bouwterreinbelasting: stuitte bij verschillende leden op bezwaren. De Voorzitter deelde mede, dat ook B. en W. het verre van prettig vinden, dat de belastingschroef nog sterker moet worden aangedraaid. B. en W. zien echter in deze belasting een billijkheidselement, om eigenaren van gronden, die voordelen ten deel zijn gevallen als gevolg van de werkzaamheden en be moeiingen der gemeente, deze belasting te laten be talen, omdat door het aanleggen van straten deze gronden aanmerkelijk in waarde zijn gestegen. De belasting zal een half procent per jaar bedragen van de geschatte waarde der bouwterreinen, waarbij aan- horigheden (moestuinen) van woningen niet belast baar zijn. De heer Wegstapel vindt, dat hier in veel geval- len grond in het geding zal zijn, die de mensen voor hun bedrijf niet kunnen missen en ook niet van de hand zullen doen. Dezulken worden hier ten onrechte belast. Volgens de Voorzitter hebben deze gronden, ge legen aan Dorpsstraat, Pastoriestraat, Larenseweg etc. door het uitbreidingsplan een andere bestem ming gekregen. De heren Landeweerd (A.R.) en Rietberg (C.H.) achten het niet onwaarschijnlijk, dat minister Lief- tinck ook nog op andere wijze zou willen profiteren van de waardevermeerdering van deze gronden en stellen aan de voorzitter de vraag, hoe lang deze be lasting zal worden geheven. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de belasting geldt te zijn ingegaan op 1 Jan. 1950 tot het tijdstip van bebouwing van de grond. Z.h.st. werd hierna het voorstel van B. en W. aan vaard. Verplaatsingskosten-verordening. Overwegende, dat het billijk geacht wordt, dat ambtenaren, die van buiten de gemeente Holten in ge meentedienst worden benoemd, een tegemoetkoming ontvangen in de kosten van verhuizing en pension kosten, die daarvan het gevolg kunnen zijn, stellen B. en W. voor, dat in dergelijke gevallen voor kosten van overbrenging van de inboedel hoogstens in re kening mogen worden gebracht 10 van de in de nieuwe betrekking toegekende jaarwedde. Deze verordening kwam reeds eerder op het tapijt, en evenals toen verklaarde zich ook nu de heer Soer (P.v.d.A.) er tegen. Wanneer men, zo zei de heer Soer, solliciteert, dan doet men dat omdat men bij eventuele benoeming promotie heeft gemaakt. De verhuiskosten dient de betrokkene zelf te be talen. Over een tegemoetkoming in deze kosten zou in bepaalde gevallen te praten zijn. Volgens de heer Soer worden in particuliere bedrijven deze verplaat singskosten ook niet vergoed, doch de Voorzitter antwoordt hierop, dat de O.A.D. en Zuivelfabriek, kerken en andere instellingen déze kosten wel ver goeden. Ook in andere gemeenten, de Voorzitter noemde Hellendoorn, Markelo en Bathmen doet men dit en wanneer Holten dit niet zal doen, kan dit voor de goede ambtenaren een reden zijn, niet naar deze gemeente te solliciteren. De heer Landeweerd (A.R.) vraagt, of de ver ordening ook zal gelden voor het personeel, dat even tueel zou worden benoemd aan de Bijzondere School, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de verordening van toepasing zal zijn op het onderwijzend personeel van beide scholen. Met de stemmen van de heren Soer en Meijer man tegen wordt de verordening hierna vastgesteld. Besluit verhoging kasgeldlening. Besloten werd de kasgeldlening te verhogen met 50.000.— Verhuring cel in het gemeentehuis. De cel in het gemeentehuis werd voor 80.per jaar verhuurd aan de Rijkspolitie. Rondvraag en afscheid gemeentebode. Nadat bij de rondvraag de heer Landeweerd ge wezen had op de slechte toestand van het terrein bij de waag, de heer Rietberg had opgemerkt, dat de omstandigheden thans gunstig waren voor weg- schaafgebruik, en de heer Soer had medegedeeld, dat hij graag zou hebben dat de taluds voor de eerst- gebouwde woningen aan de Pastoriestraat in orde werden gemaakt, werd afscheid genomen van de heer G. H. Mekenkamp, die als bode-waagmeester meer dan 40 jaar de gemeente en de gemeenschap diende op een wijze, die ons allen ten voorbeeld mag strekken, zo sprak burgemeester Enklaar de schei dende functionaris toe. Het is voor U een avond van weemoed, doch ook een avond van voldoening, nu Uw zoon in ambtskledij hier als uw opvolger aan wezig is. Het bodeschap blijft in de familie. Zich tot de heer Mekenkamp Jr. richtend, zei de burge meester: „Wees zoals je vader is geweest". Namens de raad sprak de heer Wegstapel woor den van dank en grote waardering, terwijl de heer Goldstein de dank vertolkte van het secretarie-per soneel. De heer Mekenkamp dankte tenslotte voor de goede woorden, medewerking en steun, die hij mocht ondervinden in zijn lange ambtsperiode. Als blijk van grote erkentelijkheid en veel waar dering reikte burgemeester Enklaar aan de heer Mekenkamp een foto in lijst uit, welke foto op ver zoek van de burgemeester een plaatsje zal krijgen in de huiskamer van de heer Mekenkamp, naast de foto van burgemeester Enklaars voorganger, bur gemeester baron van der Borch van Verwolde. J. W. A.R. KIESVERENIGING. Op uitnodiging van de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" sprak Donderdagavond der vorige week in zaal Vosman de heer J. Schip per uit Hengelo over het onderwerp: „De Prov. Staten in ons staatsbestel". Na gebruikelijke opening door de voorzitter, de heer P. van der Meulen, schetste de heer Schip per op zeer bevattelijke wijze en aan de hand van talrijke voorbeelden het grote belang van de provincie in ons staatsbestel. In tegenstelling met de verkiezingen voor de gemeenteraad en de 2e kamer heeft ons volk over het algemeen niet zo veel interesse voor de Prov. Staten-verkiezing. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat men te weinig afweet van het zeer vele en belangrijke werk, dat de Prov. Staten ver richten. Tot de werkzaamheden der Prov. Staten behoren o.a. waterstaatsbelangen (waterschap pen), onderhoud van provinciale wegen, econo mische aangelegenheden, industrialisatie, ener gievoorziening, volksgezondheid, waterleiding, geneeskundig schooltoezicht, volkshuisvesting, enz. Het mag ons niet onverschillig laten, wat voor mannen in de Prov. Staten gekozen worden. Wij moeten onze stem uitbrengen op de mannen die hun knie buigen voor God en die hun werk doen in biddend opzien tot de Heere, zo besloot spr. zijn rede. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door verschillende aanwezigen gebruik gemaakt. De heer Schipper sloot deze vergadering met dankgebed, nadat de heer van der Meulen spr. had dankgezegd voor zijn bereidwilligheid om voor de afdeling op te treden. (Moest wegens plaatsgebrek blijven wachten.) NAAR HUIS ONDERWEG. Met het troepentransportschip „Generaal C. H. Muir" zijn naar ons land onderweg de Wmr. G. H. Vlogtman, D 41 en de soldaat H. J. Baltus, B 3. Vermoedelijke aankomst te Rotterdam 24 April. UITSTEL VOOR STUDIE. Aan onze plaatsgenoot, de heer J. Maats Jr. is een jaar uitstel van eerste oefening verleend om studieredenen. In de loop van 't vorige jaar zijn verschil lende leden van het gemeentepersoneel in het bezit gesteld van een uniformpet. Nu schijnt het met deze petten niet naar wens te gaan. Het dagelijks bestuur onzer ge meente heeft zich n.l. tot dit met petten geüniformeerd personeel gewend met de mededeling, dat het hem opgevallen is, dat deze petten niet die verzorging ondervin den, welke bevorderlijk zou kunnen zijn voor een lange levensduur van dit kleding stuk. Door elke dag met de borstel er over heen te gaan en het gemeentewapen met een beetje zilverpoets te bewerken, zal de petten een langer leven beschoren zijn. Het hoopt over de behandeling van de uniform petten voortaan even tevreden te kunnen zijn als over de prestaties als werknemer. De waardering, die uit deze laatste woor den spreekt doet deugd, maar nu is de vraag gerezen of in deze nieuwe maatregel geen gevaar schuilt voor de gezondheid en de fitheid van het betrokken personeel. Want in plaats van het half uurtje och tendgymnastiek, hetwelk natuurlijk iedere gemeente-ambtenaar in het belang van zijn gezondheid voor de radio pleegt te doen, zal men voortaan deze tijd moeten besteden aan het zorgvuldig schuieren van 't laken van de uniformpet, het in de was zetten en uitwrijven van de gelakte klep en het met zilverpoetspommade tot glans brengen van het gemeentewapen en andere attributen, die zich voor op de pet bevinden. Door velen is reeds de vraag gesteld of het niet beter is een gezamenlijk „petten- poets-halfuurtje" in diensttijd in te stellen, opdat ook het onderhoud van dit belangrijk teken van ambtelijke waardigheid uniform kan geschieden. Zij hopen, dat onze vroede vaderen het grote belang van een gezond werknemers corps zullen inzien en als een parodie op het Latijnse spreekwoord „Mens sana in corpore sano" (Een gezonde ziel in een gezond li chaam) zouden zij willen zeggen: „Een ge zonde pet op een gezond hoofd". AGENDA Dinsdag 25 April, 8 uur: Politiek Lekencabaret ,,'n Braandnettel", in Amicitia. (Zie annonce.) Woensdag 26 April: Stemming voor de Prov. Staten. Maandag 1 Mei: Uitvoering in Amicitia van HGK met Oranje-bal. (Zie annonce.) Maandag 1 Mei: Filmvoorstellingen in Irene van de Chr. Oranjevereniging, ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin. Donderdag 18 Mei (Hemelvaartsdag,. Regionaal Hippisch Concours van „De Bergruiters". (Zie annonce.) ADMINISTRATIE Abonné's die hun toegezonden girobiljet nog niet hebben voldaan, worden beleefd verzocht de volgende week dit alsnog te doen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jeanette, dv. E. Limbeek en G. Bolks. Gehuwd: Gerrit Diederik Landeweerd, 29 jr. en Jansje Stam, 27 jr. Overleden: Johanna Paalman, 67 jr., echtg. v. H. Mekenkamp. VERHUIZINGEN. Ingekomen: L. Hommes de Haan uit Appinge- dam; J.-de Vries en gezin uit Sliedrecht; H. van Oosterom uit Sliedrecht; S. Kooiman uit Slie drecht. Vertrokken: Joseph Armstrong Atkinson naar Alkmaar; F. A. Klein Zandvoort naar Diepen veen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 8.30 en 10.30 uur Ds de Vries. Bethanië. 10 uur Ds Knipscheer. In alle diensten collecte voor het P.I.T. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten extra-collecte voor de Theol. Hogeschool te Kampen. Voor de Band Nederland-Indonesië. De col lecten voor de Band Nederland-Indonesië hebben in de maanden Februari en Maart 1950 opge bracht 76.82. De collecten zijn gehouden op het 25-jarig huwelijksfeest van de fam. Kettelarij- Pongers en de huwelijksfeesten van A. Teeselink- B. M. Nekkers, L. J. H. Heleenders-G. J. G. Kamp huis, W. ten Berge-J. Holterman, H. J. Leppink- H. Pongers en E. Stam-H. J. Hulsman. ERETEKEN ORDE EN VREDE. Aan onze plaatsgenoot K. Veldhuis, die als oor logsvrijwilliger gediend heeft in Indonesië, is het Ereteken Orde en Vrede toegekend. Het is hem Woensdagmiddag door de burgemeester uitge reikt.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1