rfASEN Ds J. de Vries deed zijn intrede m 1 nat HOLTEN. Jo. 14. Jaargang 2 ZATERDAG 8 APRIL 1950 Verschijnt elke Zaterdag Ie abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal XJitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5Jf8S - 2SJf Dit is een getrouw woord; want indien wij met Hem gestorven zijn zo zullen wij ook met Hem leven. 2 Timotheus 2 11. Op de Goede Vrijdag wordt herdacht dat Jezus Ihristus geleden heeft, is gestorven en begraven. Hij heeft alles volbracht waartoe Hij in deze rereld gekomen is. En daarom ging op de Paasmorgen het graf ,l|reer open. Maar voor wie heeft Hij nu dat alles gedaan? Voor wie is Hij, de Zone Gods, in deze wereld ekomen, heeft Hij geleden aan het kruis het van ken iod verlaten zijn, is Hij gegaan in de dood en i het graf? Is dat voor Hemzelf geweest? Neen, want de Schrift zegt, dat Hij geen zonde :end of gehad heeft. Hij, de Zoon des Vaders, .^hoefde niet met de Vader verzoend te worden. Hij heeft dat gedaan voor zondaren. Kennen wij onszelf als een zondaar, of achten [ij onszelf als een wel niet onberispelijk, maar och wel goed mens? Zijn wij aangaande onszelf van oordeel, dat wij ider het zijne geven, ook God, en dat Hij dus erder niets van ons te eisen heeft? Achten wij onszelf dus eigenlijk geen zondaar, ,w.z. iemand die voor God schuldig staat en zijn ^ichuld onmogelijk kan voldoen? Slechts zij die erkennen willen, dat hun schuld -k nmetëiijk groot is, zoeken hun zaligheid bij de [one Gods. BA Zij zullen bidden om Zijn genade, door Zijn ijden en sterven verworven. UI »IJ :nd, Goede Vrijdag en Pasen horen bij elkaar. Goede Vrijdag verzoenen. Pasen opstanding, leven. Alleen zij, die met God verzoend zijn door de dood van Christus, zullen tot in eeuwigheid leven, d.w.z. in Gods genade en liefde leven. Zonder Goede Vrijdag geen Pasen. Wie geen zondaar voor God zijn wil, ontvangt nimmer het eeuwige leven. Met Goede Vrijdag wel Pasen. Is er schuldbelijdenis, dan is er ook schuld vergeving. Wie tot Christus de Zaligmaker de toevlucht neemt, mag geloven, dat zijn zonden vergeven zijn. Dit is een getrouw woord, d.w.z. het is abso luut zeker, wij kunnen er op aan. Wie in het geloof Goede Vrijdag heeft gevierd, mag ook in het geloof de Paasboodschap aan vaarden. God geve, dat wij allen Jezus Christus kennen als onze Heiland en Zaligmaker. Dan zal het Paasevangelie ons in ons geloof ver sterken, want Jezus Christus is niet dood, maar Hij leeft. En allen, die in Hem geloven, hebben ook het eeuwige leven, want God heeft ons in Jezus Chris tus als Zijn kinderen aangenomen. Nooit kan 't geloof teveel verwachten. Des Heilands woorden zijn gewis. 't Faalt aardse vrienden vaak aan krachten, Maar nooit een vriend als Jezus is. Wat zou ooit Zijne macht beperken? 't Pleelal staat onder Zijn gebied. Wat Zijne liefde wil bewerken, Ontzegt Hem Zijn vermogen niet. Holten. Ds HOOGKAMP. Zondag heeft de Ned. Herv. Gemeente haar nieuwe iredikant ontvangen door de bevestiging en intrede ran Ds J. de Vries uit Sliedrecht, die daarmede de racante plaats innam, ontstaan door het vertrek ran Ds Jebbink, in verband met het hem in 1948 rerleende emeritaat. De nieuwe leraar werd in de morgendienst, welke loor de slechte Weersomstandigheden minder druk fezocht was dan gewoonlijk, bevestigd door Ds lipseheer, die voorlezing deed uit Handelingen 4 3i, nadat gezongen was Psalm 103 1 en Ge- Lini LEfjoi >T. het laatste een veelvuldig en van het eerste geen ge bruik zult maken. Ook uit naam van zijn vrouw dankt hij voor deze goede daad. Ook de notabelen wil spr. hierbij in zijn dankwoord betrekken. Zich tot de afgevaardigden der Geref. Kerk wen dend, zeide spr., een man te zijn, die de eenheid zoekt waar dat kan. Wij zullen door de nood der tijden zeker naar elkaar toegetrokken worden. Spr. dankte ook de koster voor zijn kleine diensten en is verblijd met het bloemstuk der jeugdverenigin gen. Van zijn kant zegt hij gaarne z'n steun toe. Het. kan geen kwaad, dat zij de band met de kerk goed onderhouden. Adv.-prijs115 m.m. (a contant1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 Zo erken ik, zo zeide spreker, dat zowel U als de burgerlijke overheid een zeer grote opdracht hebben ontvangen en daarvoor een grote verantwoordelijk heid hebben te dragen. Het gemeentebestuur is zich van die verantwoor delijkheid bewust, ook bij zijn taak als beheerder der openbare school. Spreker was dankbaar voor de vriendelijke woor den, aan het adres van het gemeentebestuur gespro ken; zijnerzijds wilde spreker gaarne de toegestor ken hand aanvaarden en de zijne toesteken. Ds Spreeuwenberg zeide vervolgens, dat het voor hem een grote vreugde was, dominee de Vries hier weer te ontmoeten. Wij kunnen zulke mensen voor de classis zeer goed gebruiken, aldus spr. Namens clas sis en ring wenste hij hem een zegenrijke arbeid toe. Ds Knipscheer zeide namens kerkeraad en kerk voogdij Ds de Vries een hartelijk welkom te willen toeroepen. Wij zijn U dankbaar voor de hartelijke woorden, tot ons gericht. U weet er wel iets van, hoe hier de omstandigheden liggen, aldus spr. Ieder ge meente heeft zo zijn moeilijkheden en zijn aantrek kelijkheden. Spr. wil gaarne zeggen, dat het hier in zijn geheel een goede en prettige gemeente is. Hoofdzaak is de geloofszaak. Persoonlijk en ook na mens zijn vrouw en mede namens kerkvoogdij en kerkeraad wil spr. zijn steun toezeggen. Wij voorzien geen moeilijkheden, maar als deze onverhoopt moch ten voorkomen, dan zijn ze altijd langs verstandelijke weg op te lossen. Ten slotte is er altijd de heerlijke oplossing door het evangelie. Met het dankgebed en het zingen van Gezang 104 werd deze plechtigheid geëindigd. Noot van de redactie. De woorden door Ds de Vries bij zijn intrede betreffende „de schoolkwestie" gesproken, hebben terstond enige beroering in de gemeente teweeggebracht, omdat zij een zekere aversie inhouden ten aanzien van de openbare school. In een gesprek, dat deze daaromtrent met ons had, heeft hij ons gemachtigd te verklaren, dat hij juist een man is van toenadering en niet van ver wijdering en gaarne zoekt naar een synthese. Wij hebben daarbij opgemerkt, dat er naar onze mening juist een toenadering aan het groeien was tussen de verschillende stromingen in onze gemeente en dat dit proces door zijn woorden zou kunnen wor den geschaad. Zijn hierboven weergegeven woorden waren daarop een antwoord. Ds J. DE VRIES Ook tot de mannenvereniging meent spreker ge lijke woorden te moeten zeggen, alsmede tot het Kerkkoor, dat hij hartelijk dankt voor het lied, dat hem toegezongen werd in de morgendienst. Met betrekking tot de schoolkwestie waarvan hij wel gehoord heeft, maar die hij niet volledig kent wil hij gaarne zeggen, persoonlijk een voor stander te zijn van dat onderwijs, dat Jezus Christus brengt. In zijn vorige standplaats heeft hij ook godsdienstonderwijs gegeven aan de openbare school. Nu het een kwestie is geworden van het een of het ander, prefereert hij de school van de ouders, niet de school van de staat. Tenslotte gaat het echter niet om de gevel, maar om wat er achter zit. Na ook de organist met een vriendelijk woord ver welkomd te hebben, richtte spr. zich tot de gemeente, door tot uitdrukking te brengen, dat het zijn taak is Jezus Christus onder haar uit te dragen. Deze taak is omvangrijk en daarmede is feitelijk alles gezegd. Hij hoopte gaarne op een druk kerkbezoek, dat in Sliedrecht dikwijls 1200 mensen bedroeg. Met enkele sympathieke woorden richtte spr. zich tot zijn fa milieleden, die bij deze intrede aanwezig waren en tot de fam. van Rees uit Sliedrecht. De burgemeester, Mr W. H. Enklaar; zeide dat de tegenwoordigheid van het gemeentebestuur bij deze dienst niet louter gezien moet worden als een formele plicht, maar dat het ook een oprechte belangstelling was, welke hiervan de oorzaak was. Het gemeentebestuur toch is zich bewust, dat Christus niet alleen is de Heer der Kerk, maar ook is de Heer der wereld. AGENDA Maandag 10 April: Prov. Bondsdag van de C.J. M.V. op de Holterberg, voorafgegaan door kerk diensten in de Ned. Herv. en Geref. Kerk. Dinsdag 11 April: Lezing over de Sociale Ver zekeringswetten in café Maats, 7.30 uur. Woensdag 12 April: Vergadering Volksfeestcom missie, 8 uur. in hotel Holterman. Donderdag 13 April, 's avonds half acht, spreekt voor de A.R. Kiesvereniging in zaal Vosman de heer J. Schipper van Hengelo. (Zie annonce.) Maandag 17 April: Aanbesteding woningen ten gemeentehuize, vm. 11 uur. Dinsdag 18 April, 's avonds 8 uur, uitvoering door de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" in Amicitia. Donderdag 20 April: Meimarkt, tevens kermis. De Heer H. J. A. Koldeweij nam afscheid als Hoofd van de Dorpsschool. De vorige week Vrijdag heeft de heer H. J. A. Koldeweij, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd en het hem in verband daar mede verleende eervol ontslag, afscheid genomen van het onderwijs. Hij is daarbij op waarlijk spontane wijze gehuldigd voor het vele, dat hij in het belang van het onderwijs tijdens zijn langdurige loopbaan heeft gedaan. Veel ouders hadden aan de oproep van de Ouder commissie gehoor gegeven, om bij dit afscheid aan wezig te zijn en zo was het in Amicitia een gezel lig geroezemoes met al die ouders en kinderen, die wachtten op het moment, dat de heer Koldeweij met zijn familie zou arriveren. Toen het zover was, brachten de leerlingen van de hoogste klassen Qnder leiding van de heer A. P. de Jonge het binnentredende hoofd een zanghulde. De voorzitter van de oudercommissie, de heer H. Soer, die daarop het woord nam, heette allen welkom op deze bijzondere ouderavond en drukte er zijn spijt over uit, dat de heer Koldeweij thans het onderwijs moet gaan verlaten. Wij hadden U nog gaarne gehouden, maar hopen, nu het niet anders kan, dat U en Uw gezin nog vele jaren moogt ge nieten van een welverdiende rust. De burgemeester, Mr W. H. Enklaar, noemde het een droeve dag, nu weer een van de oude getrouwen zijn ambt heeft neergelegd. Een bekwaam hoofd gaat heen, die de liefde van zijn hart en de grote gaven van zijn hoofd aan de opvoeding van onze jeugd geschonken heeft. Spr. meende, dat de school strijd tot het verleden behoorde, maar bemerkte bij zijn komst in Holten, dat dit toch niet helemaal het geval was. Te midden van deze schoolstrijd stond rustig de heer Koldeweij en wist op tactische wijze moeilijkheden te voorkomen. Niettemin heeft hij ge vochten voor de openbare school en zijn taak op uitnemende wijze volbracht. Het gemeentebestuur dankt U voor alles, wat gij gedaan hebt voor het onderwijs, ook met betrekking tot het landbouw onderwijs. Spr. bood de heer Koldeweij als herinne ring een boek aan. Mej, W, E. Wolters sprak als oudste leerkracht het scheidende hoofd toe en zeide, dat scheiden wee doet, maar dat in dit afscheid toch ook een blijde klank te beluisteren valt, omdat de heer Koldeweij in de gelukkige omstandigheid verkeert nog in volle gezondheid zijn pensioen te ontvangen, dat hem zo van harte toekomt. Het personeel had eerbied en respect voor hun hoofd en dankte hem voor de goede leiding en samenwerking, in al die jaren ondervon den. Nu verschenen de kinderen met een cadeau op het toneel uit elke klas één, met het nummer der klas erbij, om onder het opzeggen van een rijmpje een prachtig vloerkleed aan te bieden. Zeer getroffen dankte de heer Koldeweij voor deze hulde, die met enkele zangnummers gepaard ging. Ook de afzonderlijke handwerkklassen kwamen met cadeautjes en zelfs de sik uit Enter met de groene bril werd voorgedragen. De heer H. J. Wansink bood namens de ouder en schoolfeestcommissie en oranjevereniging met enkele sympathieke woorden een cadeau aan, even als Heintje Slotman, die als oud-leerling van de ver- volglessen dankte voor de wijze lessen, die de kin deren genoten hadden. Na een kort woord van de heer Bense, de school arts uit Rijssen, die dankte voor de prettige mede werking sprak de heer G. J. Beltman, hoofd der school te Enter, uitvoerig over de grote verdiensten van de heer Koldeweij gedurende zijn ruim veertig jarige loopbaan. Hij noemde hem de bindende kracht en een beleidvolle en trouwe bouwer, waarvoor hij hem ook namens de Enterse bevolking hartelijk dank bracht. De heer A. J. Snijders, het hoofd uit Espelo, sprak namens de collega's woorden van dank en betrok daarin ook mevr. Koldeweij. Het nieuwe hoofd, de heer Brouwer, was dankbaar, dat men hem even in staat stelde contact met de ouders op te nemen. Hij dankte in de eerste plaats het gemeentebestuur voor zijn benoeming en hoopte samen met de ouders de schouders onder het werk te kunnen zetten. De heer P. Bes sprak woorden van dank namens de afdeling van Volksonderwijs, waarvan de heer Koldeweij vele jaren voorzitter was, terwijl de heer Iwema, oud-hoofd der school te Rijssen, een per soonlijk woord tot hem richtte. De heer de Ridder, directeur van de ambachtsschool te Rijssen, maakte van de gelegenheid gebruik om de ouders te wijzen op deze school, waar de jongens een goed vak kun nen leren. Hij nodigde allen uit de tentoonstelling in de Schildschool te komen bezoeken. Voor de pauze sprak de heer Beijers nog over de op te richten vereniging voor de uitzending van zwakke kinderen naar de vacantiekolonies en ver zocht de heer Koldeweij, nu hij over veel vrije tijd zal kunnen beschikken, daarvan de leiding te nemen. In de pauze werd een kopje koffie met gebak aan geboden en toen allen weer hun plaatsen hadden in genomen, maakte de burgemeester van deze gele genheid gebruik om het nieuwe hoofd, de heer Brou wer, een woord van welkom toe te roepen, om hem daarmede bij de ouders te introduceren en er op te wijzen, dat deze bij zijn onderwijs wellicht andere methoden zal volgen, die zijn voorganger achterwege liet, omdat hij spoedig de dienst zou verlaten. Ten slotte nam de heer Koldeweij het woord, om allen te danken voor de wijze, waarop men afscheid van hem genomen had. De mooie en goede woorden, die aan zijn adres gezegd waren, waren v/el wat te mooi. Hij had niet meer gedaan dan zijn plicht. Hij dankte de sprekers en bracht de burgemeester dank voor de wijze, waar op deze hem steeds gesteund heeft, waarbij spr. een ogenblik wilde terug denken aan diens voorganger, wijlen Baron van der Borch van Verwolde, die hem eveneens tot grote steun was geweest. De collega's bracht hij dank voor de goede samenwerking en de goede verstandhouding, die het verblijf in Holten steeds aangenaam hebben gemaakt en hij dankte ook de oudercommissie, waarmede hij altijd prettig gewerkt heeft. Spr. dacht daarbij in het bijzonder aan de beide overleden commissieleden, wijlen de heren Nijkamp en Kolkman. Hartelijk dankte spreker allen voor de vele ca- deaux en de schilderij, voorstellende het wapen van Holten, door de meisjes geborduurd. De avond werd besloten met een filmvoorstelling, waarna velen de familie Koldeweij de hand kwamen drukken. Bij de receptie, die Zatex'dagmiddag in het gym nastieklokaal plaats had, was de burgemeester nog maals de tolk van de gemeente bij zijn dankwoord aan de heer Koldeweij en sprak ook de inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer Dubel, woorden van grote waardering aan het adres van de heer Koldeweij. De heer J. H. A. G. Sprokkereef, landbouwleraar te Hengelo, dankt namens de Rijkslandbouwwinter- school voor het vele, dat de heer Koldeweij gedaan heeft voor het landbouwonderwijs in onze gemeente, waarbij zich later aansloten de heeren H. Kers, 2e voorzitter van de O.L.M., en de heer G. J. Stevens namens de plaatselijke commissie en de heer J. H. Wolthuis te Enter namens de provinciale commis sie voor het landbouwonderwijs. De heer J. Kroon dankte mede namens de collega's van het bijzonder onderwijs voor de samenwerking, die in dc loop der jaren bij verschillende gelegen heden was ondervonden en de heer A. Westerik na mens de Zondagsschool en de muziekvereniging H.M.V., beiden lieten hun woorden vergezeld gaan van bloemen en boeken. Namens de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente nam de heer E. J. Koopman afscheid van de heer Koldeweij, terwijl nog tal van plaatselijke vereni gingen van hun belangstelling lieten blijken en bloe men aanboden. Ook thuis kwamen hem nog velen de hand drukken. Ook bij deze gelegenheid sprak de heer Koldeweij een uitvoerig dankwoord en werd een verversing aangeboden. Le roi est mort, vive le roi (de koning is dood, leve de koning). Zo is het leven van alle dag. Thans zijn aller ogen gericht op de heer Brouwer in de hoop, dat hij onze kinderen wijsheid en inzicht mag bij brengen, als grondslag voor hun verdere leven. Wij hopen, dat het echtpaar Koldeweij nog vele iaren in goede gezondheid in ons midden mag door brengen. GESLAAGD VOOR STENO. Onze plaatsgenote. mei. Alie Jansen, A 31,. slaagde te Deventer voor het diploma Stenografie (Nederlands).

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1