Hf BINNENHOF NE ►Is HOLTEN. De pluimveestapel wordt bedreigd. SPORT. Jaargang 2 ZATERDAG 25u MAART 1950 Verschijnt elke Zaterdag HOLTENS NIEUWSBLAD giipe abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5J/83 - Adv.-prijs115 m.m. a contant1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 VAN HET JMVANG DER SOCIALE VOORZIENINGEN belet vrije prijsvorming in DE LANDBOUW. De Eerste Kamer heeft zich dezer dagen hezig gehouden met de begroting van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. Dit de- lartement wordt beheerd door een Minister, die lit eigen ervaring alles van de Landbouw af- yeet. Daardoor zijn de debatten over dit vaak echnische onderwerp lang niet zo saai als men op het eerste gezicht zou vermoeden. Daar komt nog bij, dat beide Kamers der Staten- ceipeneraal in verhouding veel agrarische afge vaardigden hebben. Deskundigheid wordt dus tegenover deskundigheid geplaatst en dan valt iraak eerder een wederzijds begrijpen dan een onderlinge felle strijd te constateren. Zo was één der dingen, waarover men het rntoerend eens was in onze Senaat de kwestie van 1 de landbouwpolitiek. Hen volslagen vrijheid is thans niet meer mo- jelijk. Waarom dit niet zo is, zeide de heer ^ouwers (v.v.d.) op ^ortreffelijke wijze. Het ettwas een eigenaardig geval met deze afgevaar- neraigde. Dinsdag was hij als lid der Eerste Kamer geïnstalleerd als plaatsvervanger van wijlen de heer Bierema, en de dag daarop stond hij al op het spreekgestoelte. Dat gebeurt niet gauw in 5e volksvertegenwoordiging. Het is altijd een i goede gewoonte, dat men in de* „wachtkamer" id%ordt geplaatst, d.w.z. dat het nieuwe lid het kerste jaar zijn mond dicht houdt ngW voldoende parlementaire ervaring op te doen. kaar ja, de Eerste Kamerfractie der V.V.D. be staat maar uit drie personen. Wijlen de heer Bierema was veel door ziekte afwezig, zodat de jtwee andere afgevaardigden het razend druk hadden in deze begrotingstijd. Nu moeten wij er A jlirect bij zeggen dat de heer Louwers (v.v.d.) Alreeds enige jaren in de Tweede Kamer heeft {vertoefd en daardoor kent hij het klappen van jde zweep wel. De heer Louwers is voorzitter van de Stich- I J;ing voor de Landbouw. Zijn maidenspeech kon jdaarom ook verreweg d£ beste zijn van al de a redevoeringen, die tijdens deze debatten wer den gehouden. Al gunnen wij de heer Rip (a.r.), secretaris van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, van harte de tweede plaats. Vrije prijsvorming in de landbouw niet goed mogelijk, zo zeide de heer Louwers. Ten eerste niet, omdat ons systeem van sociale voorzieningen te diep in grijpt en ten tweede niet, omdat de beloning in de landbouw gelijk moet zijn aan die in andere bedrijfstakken. Niet minder dan 30 van het loon moet gereserveerd worden voor sociale voorzieningen. Dat is ongetwijfeld een zware last en wat het tweede punt betreft, is er, aldus de heer Louwers, slechts een keus tussen een mindere beloning voor de landbouwers vergele- II jken bij andere bedrijfstakken of duurdere pro ducten. Daarnaast heeft Amerika grote landbouw-overschotten, die ten einde raad worden gebruikt voor de on ontwikkelde gebieden. Minister Mansholt was het goeddeels met de heer Louwers eens. Vol gens deze bewindsman, kan de productie in de landbouw nog wel wat worden opgevoerd. Al moet er voor opgepast worden, dat er geen bot sing komt tussen afzet en productie. Als de boer zijn individuele vrijheid inzake productie en af- zet wil behouden, dan kan de bestaanszekerheid ^zoMniet worden gegarandeerd. Als een boer garan- ^dejtie vraagt voor bepaalde producten, dan moet v-lhij realiseren, dat hij daardoor een offer brengt aan de individuele vrijheid. De gezonde prikkel p, om hogere uitkomsten te verkrijgen, moet niet 1^1 door het geven van garantieprijzen teniet ge daan worden. Natuurlijk kwamen er nog vele andere waagstukken aan de orde. Dat kan niet anders bij zo'n uitgebreide begroting. Benelux-proble- men, bemestingsvraagstukken, landbouwonder wijs e.d. problemen werden door vele afgevaar digden besproken. Men kan gerust zeggen, dat de nieuwe koers in het landbouwbeleid, die verleden jaar is in geslagen, overal instemming vond. Uitgezonderd dan bij de communisten. Een belangrijk punt in dit debat was nog de kwestie der IJsselmeervissers. Minister Mans- holt heeft een beschikking uitgevaardigd, dat de maaswijdte der netten vergroot moet worden. Dit om de visstand te beschermen. Noch de heer Deckers (k.v.p.) noch de heer Kievit (arb.) konden dit zomaar laten passeren. Na veel heen en weer gepraat beloofde Minister Mansholt met een nadere Nota te zullen komen. Dit was voor iedereen voldoende. Behalve voor de communisten. Die kwamen met een motie verworpen met 328 stemmen om uitstel van deze beschikking te verkrijgen. Wacht maar af, zo zeide de bewindsman. „Het is de commu nisten niet te doen om de vissen, maar om de vissers in het net te krijgen." En daar kon hij wel eens gelijk in hebben. >218 ZIJD DE WAPENLEVERANTIES. De Senaat heeft met 427 stemmen de Ame rikaanse wapenleveranties in het raam van het Noord Atlantisch Pact goedgekeurd. Die vier tegenstemmers waren natuurlijk de com munisten. Een grootscheepse herhaling van het tumult in de Tweede Kamer is gelukkig achter wege gebleven. Wel joelde de publieke tribune vrijuit toen de communist Schalker als laatste spreker de fiolen van zijn toorn over het hoofd van Minister Drees uitgoot. Een communist, die weigerde de tribune te verlaten, werd evenals zijn grote meester Wagenaar aan handen en voeten de zaal uitgedragen. Ook hier bleek de slaafse trouw van de Stalinisten. De zaak ver liep verder nogal rustig. Bijna drie uren hadden de communisten nodig. Veelal was het een herhaling van de debatten in de Tweede Kamer. Dat kon ook moeilijk anders. Laten wij nog ver melden, dat Minister Schokking er nogmaals op wees, dat de wapens gelost zullen worden. Hij hoopte dat dit ordelijk zal geschieden. Zo niet, dan zal de Regering de maatregelen tref fen, die zij reeds heeft voorbereid. Schalker (comm.) bleef echter verklaren, dat de wapens niet gelost zullen worden. „Wij blij ven herrie maken tot het einde, tot het Atlan tisch Pact in stukken gescheurd zal zijn". Dat was koene taal. De communisten zijn echter gewend te spreken van „de" arbeiders. Alsof alle arbeiders communistisch zijn. Gelukkig zijn er nog vakbonden, die nuchter verstand bezitten. De georganiseerde arbeiders in de erkende vakbonden lossen wel. En dat spreekt boekdelen. GEZELLIGE AVOND VAN DE BAND. Het enthousiasme, waarmee de vele aanwezi gen Zaterdagavond in Amicitia het „Strijdlied" van de Band NederlandIndonesië zongen recht vaardigde de hoop, dat het een gezellige avond zou worden. Het is een echt gezellige avond geworden. Na dat dè heer B. H. Veldhuis de talrijke aanwezigen had welkom geheten, waarbij hij zich in 't bij; zonder richtte tot de jongens, die uit de tropen terugkeerden, werd het programma, dat 22 num mers bevatte, vlot afgewerkt. Er was muziek en zang, toneel, declamatie enz. Kortweg een bont programma. Een 3-tal jongens had een bijdrage gezonden uit Indië, welke bijdragen gedeclameerd werden door de heer Jan Oosterkamp, waarna de vergadering bij zitten en opstaan als jury fun geerde. De drie beschikbaar gestelde prijzen zijn als volgt gewonnen: 1. Sold. A Groteboer (tafel tennisspel) 2. Serg. B. J. Wissink (pak, 18 repen, chocolade)3. Sold. G. Nijenhuis (eveneens pak chocolade)Aangezien Sold. Groteboer inmiddels is scheep gegaan, zal hem de prijs thuis /worden uitgereikt. Burgemeester Enklaar hield 'n korte toespraak, waarin hij de zeer grote verdiensten schetste van het echtpaar BalKeiler, die voor de jongens steeds op de bres staan en hun belangen op uit nemende wijze hebben gediend. Ook deed de burgemeester 'n hartelijk beroep op de ingezetenen om de jongens die terugkeerden en nog verwacht worden de helpende hand te bieden. De heer Veldhuis sloot om pl.m. 11 uur de ge slaagde avond, na een woord van dank te heb ben gesproken tot allen, die meewerkten. JAARVERGADERING VER. TOT STICHTING EN INSTANDHOUDING ENER SCHOOL MET DE BIJBEL. Vrijdag 10 Maart werd onder grote belang stelling de jaarvergadering van de Ver. tot Stichting en Instandhouding ener School met de Bijbel gehouden in het gebouw Irene. Nadat om kwart voor acht de vergadering- door de voorzitter, de heer G. Beldman, met Schriftlezing en gebéd was geopend, volgden de verslagen van de secretaris en de penning meester. De kascommissie bracht rapport uit bij monde van de heer A. Rietman, waarna de penningmeester onder dankzegging voor het nauwkeurige beheer décharge werd verleend. In de nieuwe kascommissie werden benoemd de heren A. Rietman en G. H. Wansink. Mej. H. L. Maat hield daarna een inleiding, met als onderwerp: „Kinderen uit mijn klas". Met vele, vaak geestige, voorbeelden uit de prak tijk van het dagelijkse schoolleven maakte zij de aanwezigen duidelijk, welke grote verschillen van karakter en aanleg zich in een gewone klas se voordoen en hoe moeilijk het is van zo'n groepje kinderen een klasse te maken, die het zelfde onderwijs moet volgen. Met grote be langstelling werd naar dit voortreffelijke opstel geluisterd. Tijdens de pauze vond de stemming plaats voor aftredende bestuursleden. De voorzitter, de heer G. Beldman, had zich niet herkiesbaar ge steld. In zijn plaats werd de heer G. W. Rietman gekozen, terwijl de heer H. J. Westerik her kozen werd. Na de pauze volgde een zeer interessante le zing door de heer R. Kooy, administrateur van het Chr. doofstommeninstituut „Effatha" te Voorburg. Toegelicht met lichtbeelden en een wire-recorder verhaalde de heer Kooy van het uiterst moeilijke onderwijs aan doofstommen, voor wie de leertijd loopt van het vierde tot het achttiende levensjaar. Nadat de 2e voorzitter, de heer M. Teselink, woorden van dank gesproken had tot de schei dende voorzitter voor het vele werk in het be lang van de school tijdens een ongeveer 30-jhrige bestuursperiode verricht, sprak Ds R. A. Hoog kamp een kort slotwoord, en sloot Z.Eerw. de vergadering met gebed. GOORS MANNENKOOR KOMT. Zoals wij in ons vorige nummer reeds hebben medegedeeld, zal Goors Mannenkoor Zaterdag 25 Maart a.s. in Amicitia concerteren. Wij geven hier enkele bijzonderheden Goors Mannenkoor zingt onder leiding van de heer Carel Schildkamp uit Hengelo (O.). Het koor is in 1944- opgericht onder de naam van: „Carel Schildkamps leerlingenkoor". Deze naam werd aangenomen om de bezetter te mis leiden en de cultuurkamer te omzeilen. Onmiddellijk na de bevrijding werd het koor dè naam „Goors Mannenkoor" gegeven. De eerste jaren liet het koor zich vanzelf sprekend niet naar buiten horen. In 1947 zong men voor het eerst op een con cours in Amsterdam en behaalde daar een eerste prijs met bijna het hoogste aantal punten. Hier trok het koor de aandacht van de com ponist Nico v. d. Linden. Het gevolg was een directe uitnodiging om voor de radio te zingen, in 1948 en 1949, met een geweldig succes. Verder werd er de laatste 2 jaar gezongen in Enschede, Wierden, Hengelo, Lochem, Rijssen, Deventer, Scheveningen (Kurhaus). Voor 1950 ontving men een uitnodiging om te zingen in Duitsland en België. Of één van deze uitstapjes door zal gaan, hangt natuurlijk af van financiële omstandigheden. Ook werd ingeschreven voor een concours in Nijmegen en werd verder nog een uitnodiging ontvangen om in Deventer een kerkconcert te geven. In Apeldoorn geeft het "mannenkoor a.s. zo mer ook een kerkconcert. Het koor is algemeen en telt onder haar leden mensen van iedere richting of geloofsovertui ging. JAARFEEST JEUGDVERENIGINGEN DIJKERHOEK. De C.J.M.V. „Immanuël", de C.J.C. „Jonge Kracht" en de C.J.V.F. „Madeliefjes" vierden op Woensdagavond hun jaarfeest in gebouw Betha- nië. Na het zingen van Gez. 136 1 en 3 ging de voorzitter, de heer G. J. Ulfman, voor in gebed. Vervolgens las hij Luc. 8 4-15, handelende over de gelijkenis van de zaaier. In zijn openingswoord heette de voorzitter allen hartelijk welkom. Hij dankte de aanwezigen voor de financiële steun, die zij hadden gegeven in het afgelopen jaar. In verband met het grote pro gramma werden de jaarverslagen zeer beknopt weergegeven. Hieraan ontlenen wij, dat de C.J. M.V. 19 leden telt, waarvan 1 in Indonesië; de C.J.C. 23 leden; de Meisjesvereniging 20 leden. Hij gaf een overzicht van de verenigingen over het achter ons liggende verenigingsjaar, zoals dit in de jaarvergadering naar voren werd gebracht en reeds in een vorig nummer werd gepubliceerd. Tot slot sprak hij de hoop uit, dat de aanwezi gen nu ook hun geestelijke bijdrage zouden geven door hun kinderen naar de diverse verenigingen te sturen. Door de Meisjesvereniging werd vervolgens voor het voetlicht gebracht „Crisis-moeilijkhe den". Dit stukje werd door de meisjes aardig ver tolkt. Afgewisseld door voordrachten van mej. M Veneklaas, mej. J. Traanman en J. Brinkman, werd daarna door de Jongensclub opgevoerd „De goedkope barbier". Ook dit stuk werd goed weer gegeven en oogstte veel applaus. Hierna werd pauze gehouden, waarin een trac- tatie werd aangeboden. Na de pauze gaf de secretaris J. Krikkink een opstel ten beste, getiteld: „Een blik rond de rode driehoek". Hij gaf een uiteenzetting van de C.J. M.V. in het algemeen en van het Wereldverbond de Y.M.C.A. Hierna werd door de C.J.M.V. opgevoerd een blijspel in 3 bedrijven, getiteld: „Het kan ver keren", geschreven door B. de Nie. Dit spel bracht ons een 20-tal jaren terug in een winkelbedrijf. De winkelier, een zeer conservatief iemand, wilde niet met de nieuwe tijd mede. Hij wilde zijn zaak voortzetten zoals zijn grootvader en vader dat ook hadden gedaan. Door aansporing van de beide zoons, waarvan er één in de zaak was en één in de handel (deze laatste kwam na een verblijf van 5 jarèn uit Indië terug en had daar veel ervaringen opge daan), kwam er een gehele ommekeer. Dit stuk werd door alle spelers zeer goed ver tolkt. Besloten werd met het zingen van Gez. 280 1, waarna de voorz. sloot met dankgebed. Het was reeds laat in de avond, toen allen voldaan huis waarts keerden. Donderdagavond werd nog een uitvoering ge geven, doch thans onder leiding van de Voor zitter van de C.J.M.V. te Holten. In verband met de ernstige besmettelijke ziekte, de pseudo-vogelpest, die onze pluim veestapel bedreigt, laten wij hieronder vol gen de beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, zoals die door de Burgemeester ter algemene kennis is gebracht: De Minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, Gelet op artikel 3 van de Vogelziektewet, S.J. 585 jo, zijn beschikking van 20 Januari 1950 No. 2041/91 P, Afd. Wetgeving en Juridische Zaken/ L,. Staatscourant van 23 Januari 1950 no. 16, alsmede op de artikelen 10 en 38 van de Veewet, zoals deze bij de wet van 16 Januari 1947 S.H. no. 21 werd gewijzigd: HEEFT GOEDGEVONDEN: Artikel 1. In deze beschikking wordt verstaan onder pluimvee: hoenderachtigen, eenden, ganzen en kalkoenen. Artikel 2. 1. Alle markten voor pluimvee in het gehele Rijk worden geschorst. 2. Het houden van keuringen, tentoonstellin gen en verkopingen van pluimvee, alsmede op soortgelijke wijze van bijeenbrengen daarvan, is in het gehele Rijk verboden. Artikel 3. 1. Het vervoer van: a. levend pluimvee; b. dood pluimvee, ongeacht de doodsoorzaak; c. veren en andere delen van pluimvee; d. broedeieren en delen daarvan; e. verpakkingsmateriaal, hetwelk is bestemd voor pluimvee; f. pluimveemest; uit, naar of binnen de prov Limburg, Noord- Brabant en Zeeland is slechts toegestaan onder voorwaarde, dat daartoe door de districtinspec teur van de Veeartsenijkundige Dienst vergun ning is verleend. 2. Het bepaalde in het eerste lid geldt niet voor producten, waarvoor ingevolge het bepaalde bij artikel 2 van de Beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van 20 Januari 1950 Afd. Wetgeving en Juridische Zaken/L. no. 2040/91 P, Staatscourant 1950 no. 16 ontheffing van het verbod van in- en doorvoer door het Hoofd van de Veeartsenijkundige Dienst is toegestaan. Artikel 4. Deze beschikking zal worden bekend gemaakt in de Nederlandse Staatscourant en treedt in wer king met de dag harer afkondiging, 's Gravenhage, 9 Maart 1950. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, MANSHOLT. AGENDA. Donderdag 23 Maart: Grote Voorjaarsmarkt. Vrijdag 24 Maart: Vergadering C.H.U. in Irene. Spreker: Mr Beernink, lid der 2e Kamer. Zaterdag 25 Maart: Zangavond Goors Mannen koor in Amicitia. Aanvang 8 uur. (Zie an nonce) Dinsdag 11 April: Algemene Ledenvergadering- der Coöp. Boerenleenbank bij Café G. Vrug- gink. Aanvang 7 uur. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds Spreeuwenberg en 7 uur Ds Knipscheer. Dijkerhoek. 10 uur Ds Knipscheer. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds R. A. Hoogkamp. In beide diensten extra collecte voor het Prot. Interkerkelijk Thuisfront. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Inlichtingen: Groepsbureau der Rijkspolitie, Oranjestraat A 217, tel. 352. Week van 8 t.m. 14 Maart 1950. Gevonden: zilveren armband met grijs steentje; deksel van een melktank. Verloren: dameshandschoen (bruin glacé)10 kunstmestzakkenkoedek. TERUG IN HET VADERLAND. Met het troepentransportschip „Georgic" zal vermoedelijk 27 Maart a.s. te Rotterdam aanko men onze plaatsgenoot Sold. Ie kl. A. J. Bus- sink, L 5, van het Tr. Det. Mdn. VOETBAL. O.Z.O.D.D.E.S. 05. Het was voor D.E.S. Zaterdag een zeer goede dag. Zelf wonnen de rood-zwarten bij „de Poppe" met niet minder dan 5—0 van O.Z.O.D., terwijl de koploper in D in, Daarlerveen, klop kreeg van Enter Voor uit 2. Daarlerveen moest de eerste plaats af staan aan Enter Vooruit (18 punten uit 11 wed strijden), terwijl D.E.S. de 2e plaats bezet met 17 punten uit 11 wedstrijden. Daarlerveen komt

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1