PLAATSELIJK, <Jn ;i[»' cAïemM^ HOLTEN. i. aarvergadering V.V.V. Co. 9. Jaargang 2 ZATERDAG 4 MAART 1950 Verschynt elke Zaterdag je,( he abonnementsprijs van dit blad bedraagt 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5If8S - 23Jf Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 VREEMDELINGENVERKEER EEN BRON VAN MEERDERE WELVAART. De V.V.V. „Holtens Belang" hield Maandagavond in )Ui)tel Vosman haar jaarvergadering. Een kleine maar eer geinteresseerde schare besprak hierbij de be- mgen van het vreemdelingenverkeer. De vergadering ^ojond wegens ongesteldheid van de heer A. J. Gold- tein ónder leiding van de vice-voorzitter, de heer J. Nagelhout, die de aanwezigen en in het bijzonder nze burgemeester welkom heette. Lj.In zijn jaarverslag maakte de secretaris, de heer M. ouwhuis, gewag van het groot aantal aanvragen, dat et secretariaat ook in het afgelopen jaar weer te ver- rerken kreeg. Voor de afdoening daarvan werd een etaalde kracht ingeschakeld. Mej. Jannie Stokkers, .Me gedurende de seizoenmaanden verschillende be- peften verzorgde. Er kwamen meer aanvragen bin- en voor zomerhuisjes en minder aanvragen voor ptels. Niettemin waren de hotels in seizoen door- jpend bezet. In het na-seizoen was de drukte wat —jinder dan vorige jaren. Ook veel dagjesmensen en ampeerders brachten een bezoek aan onze plaats, raarbij ook het gebruk van de kampeerboerderijen leeds meer in zwang komt. Voor reclame werd een mooie door onze plaatsge- pot Herman Berends geïllustreerde folder uitge- even. eg| De rijwielpaden. ulJOok aan het onderhoud van sommige rijwielpaden tjerd zorg besteed. Vljüit laatste ontlokte aan een der leden de opmer- ïnjjng, dat de rijwielpaden in andere gemeenten beter gjiderhouden worden dan hier. De vraag werd gesteld, i het niet beter is, dat de gemeente dit onderhoud èheel verzorgt. De voorzitter wees er op, dat de vereniging dit werk ■*r niet meer bij kan doen.-De kosten voor een goede propaganda van het vreemdelingenverkeer zijn reeds b hoog, dat het onderhoud van de fietspaden niet meer an worden bekostigd, terwijl de inkomsten aan itributies voor dit doel slechts ruim 100 gulden be- igen. :Besloten werd aan het gemeentebestuur de mede- j ijeling te doen, dat de V.V.V. er van af moet zien om •ifce taak nog langer te vervullen. [Het verslag werd vervolgens onder dankzegging De geldmiddelen. Blijkens het financieel verslag van de penningmees- de heer P. Dijkstra, boekte de vereniging een na- ilig saldo van 1.85 dank zij het feit, dat er enige litengewone inkomsten waren. Zonder deze was het •rlies belangrijk groter geweest. De inkomsten be- P0|roegen n.l. 1353.en de uitgaven 1354.85. Aan intributies werd ontvangen 395.-aan buitenge- |one bijdragen 360.en aan subsidie 300.Voor jjfetspadonderhoud werd uitgegeven 314.75, voor de \lamefolder 513.en aan advertenties 26. Na de mededeling van de heer H. J. Wansink, die let de heer H. J. Bouwhuis de boekhouding contro- ierde, dat de zaak keurig in orde was, werd de reke- pg goedgekeurd en de penningmeester onder dank- egging gedéchargeerd. Meer reclame- De post advertenties ad 26.ontlokte aan een der jinwezigen de vraag of men met het werk der V.V.V. rel op de goede weg is. Uit verschillende omstandig- 'eriieden blijkt, dat het platteland niet gemakkelijk aan idustrie zal komen en dat men voor de gemeenten iet veel natuurschoon, met name ook voor onze ge- ïeente, een bron van meerdere welvaart ziet in het i|#jreemdelingenverkeer. Als dit zo is, aldus deze spre ker, dan moeten ook de middelen gevonden worden in dat vreemdelingenverkeer nog sterker te bevorde- en als tot nu toe is geschied. Het bestuur bezat niet e middelen en hem treft dus geen vex-wijt, maar voor ó'n bedrag kan men geen advertenties plaatsen om 8 if naam Holten als vacantie-oord in alle streken van ps land nog meer bekendheid te geven. Er moet zi ir geld komen om die reclame te voeren. Er moeten itacten gelegd worden met reisbureaux en a ito- iondernemingen in alle grote en kleinere steden ons land. Het gemeentebestuur zal dieper in de idel moeten tasten, wil men deze bestaansbron ster- laten vloeien. De bestuursleden zouden als rei lde ambassadeurs kunnen optreden door, als zij )or andere doeleinden op reis gaan, ook de belangen in de V.V.V. ondertussen te behartigen. ,Van bestuurszijde werd opgemerkt, dat er plannen voorbereiding zijn om meerdere inkomsten te ver- /.V|e rven en medegedeeld werd, dat geregeld contact }ekfet reisbureaux en autobusondernemingen onderhou- .pi wordt. Besloten werd nog in een onderhoud met pt dagelijks bestuur der gemeente de behoefte aan pn hogere subsidie te bespreken. 1 ^[Opgevallen is, dat sterk gekleui'de folders en reclame jljetten het beter doen dan de thans opgelegde uit- pve. Ook reclameplaten in Zwitserse trant doen het oed, zodat besloten werd hieraan meer aandacht te nzihenken en aan de heer Berends te verzoeken enkele >rz»aten te ontwerpen, res) De autowegen. 0£|Bij dit punt werd nog opgemerkt, dat de autowegen Mer Holten in zodanige slechte staat verkeren, dat pmtnige busondernemers hun routes gaan ver- "jggen, hetgeen een belangrijk nadeel voor onze hotels ieüPu betekenen. Bij de behandeling van de begroting, die inmiddels |n de orde was gesteld, wei-d nog gewezen op het iurelang van stationsreclame, vooral in de grote steden tjef werd besloten nog enkele banken te plaatsen. Vernielzucht jeugd. [Hierbij werd nog in het licht gesteld de vernielzucht jan de jeugd, die de banken niet ongeschonden kan pen en ze zelfs in een minimum van tijd weet af te ïeuf breken. Er zullen maatregelen moeten worden ge troffen, om dit euvel tegen te gaan. De begroting werd hierna vastgesteld met een voor lopige raming in inkomsten en uitgaven van 1055. waarin ƒ537.is begroot voor reclame. Bij de hierna volgende verkiezing van bestuurs leden wegens periodiek aftreden van de heren M. Bouwhuis, J. M. Metzger en G. Wissink werden de aftredenden met algemene stemmen herkozen. Verandering secretariaat. Medegedeeld werd, dat de heer M. Bouwhuis het secretariaat wegens drukke werkzaamheden zal over dragen aan de heer H. J. Bouwhuis, die het tijdelijk heeft aanvaard. Aan eerstgenoemde werd voor zijn veelvuldige ai'beid in het belang van de V.V.V. met een toepasselijk woord een boekwerk aangeboden. Aangezien de goedkeuring van de Statuten der ver eniging in Juli a.s. afloopt, werd het bestuur gemach tigd nieuwe statuten te ontwerpen en deze in een aparte vergadering te doen behandelen. Bij de rondvraag deed de burgemeester mededeling, dat er door particulieren van elders in Espelo tegen over de school aldaar een kampeercentrum zal worden gesticht op een terrein met een oppervlakte van pl.m. 22 H.A. Hiervoor verwijzen wij naar een apart bericht. Door een der aanwezigen werd naar aanleiding van deze mededeling de vraag gesteld, of de gemeentenaren dat zelf niet hadden kunnen doen, waarop werd ge antwoord, dat de mogelijkheid steeds open blijft om b.v. op de Borkeld 'n dergelijke gelegenheid te stichten. Naar aanleiding van de vraag of niet een kiosk ge plaatst kan worden om de vreemdelingen inlichtingen te verschaffen en gidsen en wandelkaarten enz. te verkopen werd medegedeeld, dat in samenwerking met een particulier iets dergelijks zal worden gesticht. Voorts werd toegezegd, dat verwijzingsbordjes zul len worden geplaatst met het adres van 't secretariaat. Nadat nog besloten was om het Kolkje op de Hol- terberg van rommel te zuiveren, sloot de voorzitter de vergadering. KAMPEERCENTRUM IN ESPELO. Zoals de burgemeester in de vergadering van de V.V.V. heeft medegedeeld, zal er door parti culieren van elders op een terrein van pl.m. 22 hectare tegenover de school in Espelo een kam peercentrum worden gesticht, dat bestemd is voor het plaatsen van z.g. bungalows en tevens zal worden ingericht voor tentenkamp en het plaatsen van z.g. karavans, de bekende woon- wagentjes, die men achter een auto kan mee voeren. De bungalows zijn bestemd voor gezinnen, die zelf hun potje kunnen koken, maar ook gebruik zullen kunnen maken van de centrale keuken, die er zal komen in de op te richten cantine. Het terrein betreft een grote vlakte, welke voor of in de oorlog kaalgekapt is en gelegen in de hoek begrensd door de Raalterweg en de de hoek begrensd door de Raalterweg en de Vale- weg, die naar de Heihuizen loopt. Het is aan oost en zuidzijde begrensd door grote bossen en een ideale plaats om in de vrije natuur te verblijven of te kamperen. Het kampeercentrum zal onder auspiciën staan van de bekende bewoner van „Rabbid Hill" in Milligen, de heer Bergman, die aldaar ook een prachtig kamp heeft gesticht. De plannen verkeren in een gevorderd stadium en met het gemeentebestuur is in principe over eenstemming bereikt. De proviandering via de cantine aldaar zal lopen over de plaatselijke zakenmensen. Toch raden wij hen aan reeds thans contacten te leggen met de initiatiefnemers, b.v. middels de winkeliersvereniging, die ook vroeger ten tijde van het Oxfordkamp blijk gegeven heeft deze zaken te kunnen overzien. SPAAR DE DAMMERS. Het gemeentebestuur vestigt er in een adver tentie in dit blad de aandacht op, dat de juniperus of zoals hij hier genoemd wordt de'dammer of ook wel jeneverbes, beschermd is en verzoekt deze boom of struik niet te gebruiken voor ver siering. Vroeger kon er geen feest van enige betekenis zijn, waarbij versierd werd of er werden karre- vrachten vol dammers uit de berg of, toen ze daar wat schaarser werden, uit het Bathmense veld gehaald. Het gevolg is geweest, en daar wijst het kappen op andere plaatsen ook op, dat deze struik op vele plaatsen, waar ze vroeger in grote getale voorkwam, thans nog maar sporadisch is te vinden. Deze heester geeft aan de heidevelden 'n apart karakter, een daarmee verbonden schoonheid en waar zij zich moeilijk voortplant en uitsterving in bepaalde streken niet uitgesloten is, moet het aller taak zijn om dit te voorkomen. Er is voor het maken van erebogen desgewenst wel ander groen te krijgen, zodat men zich er wel van onthouden kan onze heidevelden te ontvol ken van de Juniperus communis, dammer of jene verbes, zoals zij naar verschillend taalgebruik heet. Kap ze dus niet, maar behoudt ze voor de vrije natuur. AUTO MET DEFECT STUUR. Zaterdag reed de auto van Oonk's Brandstof- fenhandel uit Wierden op de Rijssenseweg door een defecte stuurinrichting tegen een boom. Zij werd enigszins beschadigd en is door de verkeers politie in beslag genomen. RECITEERWEDSTRIJD. Voor de reciteerwedstrijd, die Woensdagavond (Biddag) in de Geref. Kerk wordt gehouden op initiatief van de Chr. Reciteerclub „Excelsior", hebben zich 14 deelnemers (sters) opgegeven, waaronder enkele van buiten onze plaats. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds ter Haar en 7 uur Ds Knipscheer. Dijkerhoek. 10 uur Ds Knipscheer. In alle diensten collecte voor de Inwendige Zending. Biddag, Kerk 9.30 uur Ds Knipscheer. Geref. Kerk. 10 uur en half drie Ds Smeenk van Almelo. (In beide diensten extra collecte voor de geestelijke verzorging van land- en zee macht.) Biddag 10 uur Ds Hoogkamp. JAARVERGADERING COöP. FABRIEK VAN MELKPRODUCTEN „DE VRIJHEID". Bijna 18 melk meer dan in 19If 8. Onder voorziterschap van de heer J. Wegsta- pel Ezn. werd Donderdagmiddag in het café J. A. Jansen de jaarlijkse ledenvergadering gehou den van de Coöp. Fabriek van Melkproducten „De Vrijheid". Na een kort openingswoord door de voorzitter en lezing der notulen, werd door de directeur, de heer P. G. Dijkstra, het Bondscontrolerap- port gelezen van de G.O.Z., welk rapport zonder op- of aanmerkingen door de vergadering werd goedgekeurd. Vervolgens werd door de directeur het jaar verslag uitgebracht, waaruit wij de volgende gegevens overnamen: De totale melkaanvoer in 1949 bedroeg 9559665 kg., wat bijna 18 meer is dan in 1948. Het gemiddelde vetgehalte lag 0.05 c/c hoger dan in het voorgaande jaar en be droeg 3.43 De hoogste dagaanvoer werd ge noteerd op 20 Mei, nl. 36802 en de laagste aan voer op 27 Januari, nl. 15555 kg. In 1949 werd 246478 kg. boter bereid en 314039 kg. kaas, hoofdzakelijk Goudavolvet en Edammer 40 plus. De melkpoeder-productie be liep in 1949 124825 kg. De prijs van de boter is ook thans nog hoog, doch de kaasprijzen liepen sinds Januari steeds terug. Het aantal leden/leveranciers bedroeg op 31 December 1949 477, eigenaars van 3110 koeien. Betreffende de K.I. werd medegedeeld, dat de belangstelling hiervoor nog steeds groeiende is. In 1949 werd bij 800 dieren K.I. toegepast en bijna 86 werd hiervan drachtig. Voor 1950 werden meer dan 1000 koeien opgegeven. Nadat de heer Wegstapel een woord van dank had gesproken tot de directeur voor het uitge breide verslag en enkele zaken van onderge schikt belang waren afgehandeld, volgde slui ting der vergadering, die zeer matig was be zocht. VERGADERING FOKVERENIGING. Onder presidium van de heer M. Boode werd Woensdagavond in 't café J. A. Jansen de jaar lijkse ledenvergadering gehouden der Fokver- eniging. Na een kort openingswoord door de voorzitter en lezing der notulen door de secreta ris, de heer G. J. Klein Hegeman, bracht de controleur, de heer J. W. Jansen, het jaarver slag uit, waaruit bleek, dat de vereniging 49 le den telt, die samen 493 koeien hebben. In 1949 werden er 153 vaarskalveren en 13 kalveren ge schetst. De contributie werd voor 1950 weder om vastgesteld op 25 cent per koe. Het werd door de vergadering betreurd, dat niet veel meer veehouders lid van de fokvereniging zijn. Vooral bij de verkoop van vee is het toch van groot belang als men bewijzen kan overleggen betreffende afstamming en productie. Indien men aan een buurman of bekende een rund ver kopen wil, zal deze wel willen geloven als men verteld, dat het met de melkgift en het vetge halte prima in orde is, maar een vreemde ko per wil zwart op wit hebben betreffende afstam ming e.d. Uit het financieel verslag van de penning meester, de heer J. W. Jansen, bleek, dat er over 1949 een klein batig saldo was. De commissie voor kascontrole, welke bestond uit de h.h. E. Aaltink en H. Stevens B.Wzn., had boeken en bescheiden in de gewenste staat aangetroffen, derhalve werd de penningmeester décharge ver leend voor zijn beheer. Inplaats van de heer H. J. Jansen, die als be stuurslid aftrad en reglementair niet herkies baar was, werd gekozen de heer E. Aaltink. De voorzitter dankte in zijn slotwoord de heer J. W. Jansen, die in het afgelopen jaar als con trole-administrateur weer zeer veel werk ver richtte, terwijl ook een woord van dank werd gesproken tot de heer H. J. Jansen, die 5 jaar in het bestuur zitting had. OP REIS NAAR HET VADERLAND. Met het troepentransportschip „Kota Inten" zal in onze woonplaats terugkeren: E. Vene klaas, Dijkerhoek D 98, en met de „Volendam": F. J. Stam, L 70; G. J. Broekhuis, B 24; A. B. Herder, E 14; H. A. Meesterberends, D 46, als mede onze oud-plaatsgenoot A. G. Bieleman, Zuidloo 9, Bathmen. Vermoedelijke aankomst van de „Kota Inten" 15 Maart te Amsterdam en van de „Volendam" 22 Maart te Rotterdam. MOOI SUCCES OP DE CLUBMATCH. Op de clubmatch, georganiseerd door de Ky- nologenclub „Rijssen en Omstreken" (REO), behaalde de heer J. H. Asink met zijn Doberman Pincher (reu) de kwalificatie „Uitmuntend I". Dit mooie dier, dat onlangs door de heer A. werd aangekocht, behaalde op diverse tentoon stellingen het kampioenschap. AGENDA. Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Maart: Jaarfeest Jon gensclub Espelo in de O.L. school. Aanvang 7 uur. Zaterdag 4 Maart: Uitvoering Motorclub in Amicitia. (Zie annonce). Maandag 6 Maart: Filmavond Amicitia. 5 uur kinderen, 8 uur volwassenen. (Zie annonce). Dinsdag 7 en Woensdag 8 Maart: Jaarfeest C.J.M.V. in het Dorp, in Irene. Woensdag 8 Maart Toneelavond Volksonder wijs in Amicitia. (Zie annonce) Woensdagavond 8 Maart (Biddag)Reciteer wedstrijd in de Geref. Kerk. Woensdag 8 Maart: Fa. A. Mulder. Verkoop Am. legerkleding 94 uur, A 209. (Zie annonce). Vrijdag 10 Maart: Jaarvergadering Vereniging „Een school met de Bijbel". Aanvang 7.30 uur. Zaterdag 11 Maart: Contact-avond Band Ned.- Indonesië, in Amicitia, met verrassingen. Woensdag 15 en Donderdag 16 Maart: Jaarfeest C.J.M.V. en Knapenvereniging Dijkerhoek in gebouw Bethanië. Aanvang 7 uur. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: H. J. Leppink en H. Pongers. W. ten Berge en J. Holterman. G. J. Aaftink en J. G. Maats. Overleden: Johanna Teeselink, 71 jr., echtg. v. D. J. Goorman. Hendrika Hietland, 82 jr., wed. v. B. J. Bronsvoort. Jannes Paalman, 53 jr., echtg. v. J. Klein Nagelvoort. VERHUIZINGEN. Vertrokken: H. H. Bertke en echtgenote naar Deventer; J. M. C. Kooiman-van Ingen naar Loos- drecht. VERGADERING C.J.T.B.O. Onder presidium van de heer W. Aanstoot werd een goed bezochte vergadering gehouden van de afd. Holten van de Chr. Jonge Boeren en Tuinders Organisatie. Na gebruikelijke opening en een kort woord van welkom door de voor zitter werden enkele ingekomen stukken afge handeld, waarna de heer H. Landeweerd Hzn. een inleiding hield over „Coöperatie". Inleider schetste duidelijk de voordelen van de samen werking op verschillend gebied, doch stond ook stil bij de nadelen van de coöperatieve bedrijven. Op het onderwerp volgde een zeer geanimeer de discussie. Na de pauze werden enkele zaken afgehandeld in verband met de te Zwolle te hou den Provinciale Toogdag, waarvoor vele leden zich opgaven. De heer J. W. Stam, die in een vorige ver gadering als bestuurslid werd gekozen, deelde thans mede, dat hij deze benoeming accep teerde. Namens de afdeling sprak de voorzitter er zijn vreugde over uit, dat de heer Stam tot dit besluit was gekomen, waarbij hij tevens de hoop uitsprak, dat de heer Stam zijn beste krachten zal willen geven aan de afdeling. De heer Landeweerd sloot hierna deze ver gadering met dankgebed. VERGADERING CONTROLEVERENIGING HOLTEN EN OMSTREKEN. De leden van de Controlevereniging „Holten en omstreken" kwamen Woensdagavond onder voorzitterschap van de heer H. Kloosterboer in jaarvergadering bijeen in het café J. A. Jansen. Uit het jaarverslag van de secretaris-penning meester, de heer P. G. Dijkstra, bleek, dat het ledental op 31 December 1949 208 bedroeg en het aantal gecontroleerde koeien 1816. In tegenstelling met verschillende voorgaande jaren konden de boeken over 1949 worden afge sloten met een klein batig saldo. De commissie voor kascontrole, welke bestond uit de heren D. J. Bronsvoort en D. Tempelman, bracht bij monde van eerstgenoemde een gunstig rapport uit. Als leden van de kascontrolecommissie 1950 werden benoemd de heren D. Tempelman en G. H. Boode, Neerdorp. Inplaats van de heer H. J. Jansen, die als be stuurslid aftrad en reglementair niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer M. Boode, Espelo. De controleur der vereniging, de heer J. W. Jansen, gaf hierna een uitgebreid jaaroverzicht, waaruit wij het volgende willen vermelden- Het gemiddelde van alle koeien bedroeg over 1948-49 3819 kg. melk, vetgehalte 3.31 127 kg. botervet in 311 dagen. De gemiddelde opbrengst is sinds 1946 ver hoogd met 480 kg. melk, 0.03 vet en 16 kg. botervet. Voor het grootste gedeelte is de betere vee voederpositie hiervan de reden wat de melk be treft, de geringe verhoging van het vetgehalte dient wel een aansporing te zijn om vooral ge bruik te maken van die stieren, welker pro ductiecijfers uitmunten door hoog vetgehalte. Het hoogste vetgehalte werd gemaakt door Gees je van J. A. Kolling, n.l. 4.65 Laagst ge registreerde vetgehalte 2.54 De gemiddelde opbrengsten van een 4-tal be drijven met goede productiegegevens in een normaal aantal melkdagen waren als volgt- G. W. Beilink Azn: 11 koeien, 4461 kg. melk, 3.50 vet, 156 kg. melkvet in 331 dagen, ƒ866. J. W. Rietberg: 8 koeien, 4535 kg. melk, 3.42 vet, 155 kg. melkvet in 314 dagen, 860.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1