om bij de Nationale Reserve! SPORT. ie door de plaatselijke commissie Steun Wet- Gezag Maandag j.L uitgeschreven propa- ï.ntlnda-avond voor de Nationale Reserve was, ge- de terughoudendheid, die het publiek in het r^iemeen tegenover het militaire element be gint, niet slecht bezocht. Amicitia had voor dit S''jei veel meer belangstellenden kunnen en zeker foeten bevatten, maar dit schijnt bij de huidige =eW van zaken voorlopig niet zijn te ver- jfchten. feet moet eerst ernst, feitelijk bittere ernst n frden, voordat men het belang van de oprich- ^r|g van dit vrijwilligerskorps zal gaan inzien, ^ordat voldoende medewerking van onze iigemannen te verwachten is, dat was onge iler de grondtoon van het betoog van de voor- Jter der provinciale commisie, de heer A. W. 3r4jl uit Zwolle, toen hij, ingeleid door de voor- efter, de heer Beijers, in duidelijke bewoordin- uiteenzette, wat de reden is tot deze op- V$hting. Wen. behoeft zich slechts de vraag te stellen: iet'kar zijn Lithauen, Letland, Estland, de vrijheid (Polen, Hongarije, Roemenië, Bulgarije enz., Ji de ernst te beseffen van de dreiging van over v5 Oostergrenzen. zjspr- heeft ervaring omtrent concentratiekam pen in Duitsland; deze waren heilig bij de thans ik gstaande aan gene zijde van 't IJzeren Gordijn, oefzij het behoud van onze godsdienst, staatkun de rechten en andere volks vrij heden niet eens aard, dat wij er een offer voor brengen? Als er "Fpis gebeurde, wat God moge verhoeden, en men imt zich dan aanmelden, dan is het te laat. jor de tweede wereldoorlog waren wij CLI lijk ook niet ingesteld op een behoorlijke ver- diging. Laat ons die fout niet weer maken, iten zij, die de wapenen kunnen hanteren, toe- eden tot de reserve grensbewaking, reserve litie en nationale reserve om te kunnen behou- >n, wat wij aan rechten veroverd hebben. De oiluitse tijd ligt nog vers genoeg in herinnering n te beseffen wat het betekent ze te verliezen. Overste Wildeboer, districtscommandant der 'ationale Reserve in Overijssel, gaf meer een teenzetting van de technische zaken betref- ilijj nde dit korps, dat uitsluitend gevormd kan (orden uit vrijwilligers van 21 tot 50 jaar. De mi)zet is het slechts plaatselijk of hoogstens in reekverband te gebruiken- De mobilisatiebe- emming wijst dat aan. Men kan in een mini- urn van tijd de mensen mobiliseren, omdat zij eding en uitrusting met wapen thuis hebben. ndiet maximum aantal oefenuren bedraagt 200. gtaat men een week naar de Harskamp, waar- Nor loonderving enz. wordt gegeven, dan telt dere dag voor 10 uur. Er is voorts een behoor- i ke sociale verzorging, terwijl een kleine ver bieding per oefenavond te verwachten is. In Holten wordt men geoefend als infanterist, aar er komen ook andere onderdelen. De voorzitter dankte beide sprekers en de egirgemeester, Mr W. H. Enklaar, voor zijn aan- rezigheid en bond de aanwezigen op het hart de S man, die hier. reeds een oefenverband vor- Peien te komen aanvullen. Zij tonen, dat ze lef ebben, door zich vrijwillig voor deze taak be' JJchikbaar te stellen. Laten de andere jonge kerels eze jongens niet in de steek laten en laten zij imen een zodanige groep vormen dat meerdere efenverbanden nodig zijn. Spr. dankte de in militare kleding aanwezige rijwilligers, dat zij hier aanwezig willen zijn om ch aan de vergadering te tonen. Nadat nog verschillende vragen waren beant- 'oord werd door de legervoorlichtingsdienst de lm vertoond „Het voorspel van de oorlog", die tre og eens weer een duidelijk beeld gaf tot welke pr itastrofale dingen de dictatuur kan leiden. De Plaatselijke Commissie deelde aanmelding- irmulieren uit en zal nog weer zitdagen houden m vrijwilligers te werven. Kom bij de Nationale Reserve, weerbare Hol- maren, voordat ge naar Siberië wordt verban en, want dan kan het niet meer- Lidt mii ERG ADERING PLATTELANDSVROUWEN. De afdeling van de Bond van Plattelands- rouwen vergaderde Donderdagavond in hotel ew iolterman onder leiding van haar presidente, levr. J. Nagelhout-Klyzing. Na een kort openingswoord en de behande- Qg van enkele ingekomen stukken bracht de icretaresse, Mej. J. H. Wolters, het jaarverslag Jit, waaraan wij ontlenen, dat het aantal leden its terugliep en op het einde des jaars 74 be- roeg alsmede 1 donatrice. Er werd iedere laand vergaderd, zelfs in het zomerseizoen, zo- ani at er een opgewekt verenigingsleven heerste. Uit het jaarverslag van de penningmeesteres- i, Mej. J. Cats, bleek, dat de inkomsten 428, ton p de uitgaven 385 bedroegen, zodat er een lein batig saldo was. Ds kascommissie, bestaande uit de dames B. ftssinkWilting en M. BouwhuisWissink, ad de adminitratie in orde bevonden, waarna an de beide functionaressen dank werd ge- racht voor hun verslag In de plaats van eerstgenoemde werd in de S1 ascommissie voor het lopend boekjaar be- oemd Mevr. J. OtterPaskamp. Nadat Mevr. Nagelhout verslag had uitge- racht van de jaarvergadering van de bond te ftrecht, werd tot de bestuursverkiezing over- t b egaan, in verband met het periodiek aftreden an Mej. J. H. Wolters, die reglementair niet vrèerkiesbaar was. In haar plaats werd gekozen ag levr. J. Jansenvan de Brink, die tevens als erl ecretaresse zal optreden. Kn Besloten werd in de maand Maart een Cana- ese avond te houden, zoals ook reeds eerder en Australische avond werd georganiseerd. JAARVERGADERING CHR. ORANJE VERENIGING. In een der lokalen van de „School met den ijbel" werd Vrijdagavond der vorige week de .arvergadering gehouden van de Chr. Oranje- ereniging. De voorzitter, de heer J. Kroon, opende deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, sprak vervolgens een kort woord van welkom en gaf daarna de secretaris, de heer Js. Beldman, ge legenheid tot het lezen der notulen, welke onver anderd werden goedgekeurd en vastgesteld. De heer Beldman bracht hierna het jaarver slag uit, waaruit o.m. bleek, dat de vereniging op 31 December 1949 219 leden telde. Uit het financiëel overzicht van de penning meester, de heer H. J. Westerik, bleek o.m., dat het batig saldo over het afgelopen boekjaar 19.74 bedroeg. De commissie voor kascontro le, welke bestond uit de heren J. Rietberg en H. Schuppert, rapporteerde, alles in de gewenste staat te hebben aangetroffen, weshalve de pen ningmeester décharge werd verleend voor zijn beheer. Als leden der kascommissie 1950 werden be noemd de heren H. Schuppert en E. Jansen. Ter voorziening in een 3-tal bestuursvaca- tures waren door het bestuur de volgende can- didaten gesteld: J. Pekkeriet, B 108; J. Over- meen, B 46; Joh. Bosschers, B 63; G. W. Huls man, B 76; Joh. Dijkink, B la, en J. Aanstoot, B 4. Gekozen werden de heeren Pekkeriet, Bos schers en Aanstoot. Bij het punt „Bespreking feesten" werd be sloten bij goed weer op Koninginnedag (1 Mei) een feest te organiseren voor de kinderen, ter wijl bij minder gunstige weersomstandigheden o.a. een filmvoorstelling voor de kinderen zal plaats hebben, welke voorstelling des avonds voor de groteren zal worden gegeven. Vermelden we nog, dat de „Tegahaja's" deze jaarvergadering opluisterden met enige stukjes muziek, als uiting van dankbaarheid voor de traktatie, die ze van de Oranjevereniging deze avond mochten ontvangen in de vorm van een ketel chocolademelk. DE V.V.V. ROEPT U OP. Toen voor dertig, veertig jaren de inmense schoonheid van de Holterberg en onze omgeving door enkele plaatsgenoten werd ontdekt en enige jaren later de V.V.V. „Holtens Belang" werd ten doop gehouden, stond het vreemdelin genverkeer nog maar in zijn kinderschoenen en slechts enkele bevoorrechten waren in staat van die schoonheid te genieten. Maar door een steeds krachtiger worden propaganda en de ont sluiting van de Holterberg met paden en auto wegen tijdens het bewind van onze vorige bur gemeester wijlen de heer A. P. R. C. Baron van der Borch van Verwolde, nam het aantal zomer gasten en dagjesmensen gestadig toe en thans is het vreemdelingenverkeer een van de essen tiële voorwaarden geworden voor de meerdere welvaart van onze gemeente. De na-oorlogse jaren 1946, 1947 en 1948 vormden zelfs een record in het vreemdelingenbezoek. Het eerste rapport van de Prov. Planologi sche Dienst, dat uitgebracht is met betrekking tot de industrialisatie onzer provincie, ziet de welvaart onzer gemeente dan ook voor een be langrijk deel afhankelijk van het vreemdelingen verkeer, dat daarmede eigenlijk tot een vreem delingenindustrie gestempeld wordt. Het is dan ook, dank zij de grote activiteit van het bestuur der V.V.V., een feit, dat wel door niemand meer ontkend zal worden, dat be langrijke sommen jaarlijks in onze gemeente worden binnengebracht door de stroom van vreemdelingen, die onze plaats bezoekt en er rust en verpozing zoekt na een jaar van hard werken. Dit alles wettigt het vermoeden, dat op de jaarlijkse vergadering van „Holtens Belang" velen komen om van het belangrijke werk, dat verricht werd, kennis te nemen en er over mede te beslissen. Maar dat is helaas niet zo. Hebben onze zakenmensen geen belang bij dit stuk broodwinning in de gemeente? Hebben onze boeren, die in steeds grotere mate hun bedrijven als kampeerboerderijen gaan inrichten, en daar enboven hun fietspaden door deze vereniging zien onderhouden, geen belang bij dit werk? Na tuurlijk hebben zij dat, maar zij laten het, in de sleur van alle dag, door sechts enkelen opknap pen. Maandagavond vergadert de V.V.V. voor het maken van de plannen voor de toekomst. Boe ren en burgers van Holten, beseft het grote be lang, dat hier voor U op het spel staat. Schraagt de kleine schare, die steeds het werk opgeknapt heeft, in haar initiatieven en toont daarmede tevens uw waardering voor dit mooie en nut tige werk, dat steeds belangeloos vervuld werd. Ziet de annonce en vult de vergaderzaal. W. B. „MIJN ERVARINGEN ALS LEGER- PREDIKANT IN INDONESIë". Over dit hoogst interessante onderwerp sprak Donderdagavond in de Geref. Kerk op uitnodi ging van de plaatselijke afdelingen der Geref. J.V. en M.V. op G.G. Ds Oomkes, Geref. pred. te Appingedam, die enige jaren legerpredikant was in Indonesië. De belangsteling voor deze avond was groot, niet alleen van de zijde der Holtenaren, doch ook veel jongelui uit de om liggende plaatsen waren aanwezig. Ds R. A. Hoogkamp, Geref. pred., opende deze bijeenkomst met gebed, nadat gezongen was Psalm 89 1, sprak vervolgens een woord van welkom, zich hierbij speciaal richtend tot de spreker van deze avond. Ds Oomkes, hierna het woord verkrijgende, verklaarde, dat de jaren, die hij als legerpre dikant in Indonesië doorbracht ondanks de vele en ontzaggelijke moeilijkheden de rijkste van zijn leven zijn geworden, die hij niet graag gemist zou hebben. Op onderhoudende, ernstige wijze vertelde spreker van zijn veelal zegenrijke werk onder de mannen en jongens onder de tro penzon. Legerpredikant wil zeggen: leven tus sen en met de jongens. Eten uit hetzelfde blikje, samen trekken aan dezelfde sigaret, een de ge varen samen delen. Niet schuwen de plaats, waar een jongen zijn leed en verdriet uitschreit, doch hem tot steun zijn in de moeilijkheden, die voor onze jongens voor de een erger dan voor de ander vele waren. Geen van ons heeft, volgens Ds Oomkes, het recht om met een gevoel van minderwaardigheid op onze jongens, die naar Indië gingen, neer te zien. Ontzaggelijke zonden werden er bedreven, doch geen onzer heeft het recht om een steen te gooien. Laat men voorzichtig zijn met oordelen. Kende U de eenzaamheid, dag in dag uit?, zo vroeg Ds Oom kes. Dood en verderf iedere dag om U heen? Leven onder de meest „belabberde" omstandig heden? Aan het slot van zijn met stille aandacht gevolgde rede wekte spreker op, om voor de jongens, die nog in Indië moeten verblijven, te bidden en de tijd van wachten voor hen zo aan genaam mogelijk te helpen maken, en hen, die reeds terugkwamen, de helpende hand te bieden. Nadat Ds Oomkes nog gelegenheid had, gekre gen om op enige vragen, die gesteld werden, uit voerig in te gaan, en Ds Hoogkamp tot spreker een hartelijk woord van dank had gesproken, sloot Ds Oomkes met dank aan God, na het zin gen van Psalm 56 6. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten- 10 uur Ds Knipscheer en 7 uur Ds Spreeuwenberg. Extra collecte v. Diaconie. Dijkerhoek- 10 uur Eerw. Heer Braune van Goor. Extra collecte voor de Diaconie. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten extra collecte voor de Chr. Kleuterschool- INTREDE Ds DE VRIES. Naar we vernemen hoopt Ds de Vries Zondag 2 April a.s. zijn intrede te doen, na des morgen^ bevestigd te zijn door Ds Knipscheer. JAARFEEST C-J.M.V. VRIENDENSCHAAR. De C.J.M.V. Vriendenschaaar hield Zaterdag haar jaarfeest in Irene. De leiding berustte bij de heer A- Westerik. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging 31 leden telt, terwijl de pen ningmeester een klein batig saldo kon boeken. De avond werd afgewisseld door voordrachten, opstel en toneel. Vooral het laatste toneelstuk „Plicht of liefde" werd goed weergegeven en het oogstte een welverdiend applaus. Toen om ruim elf uur Ds Knipscheer de avond met dankzegging sloot, keerde ieder voldaan huiswaarts. PROVINCIALE BONDSDAG. De Bondsdag, uitgaande van de C.J-M.V., wel ke 2e Paasdag te Holten zal worden gehouden, belooft een succes te worden. Des morgens zullen twee kerkdiensten worden gehouden, waarin de plaatselijke predikanten hopen voor te gaan, ter wijl de eigenlijke bondsdag zal worden gehou den in een grote tent op het terrein van de Berg- ruiters, daartoe welwillend afgestaan door het Gemeentebestuur. Een van de Alg. Secretarissen zal daar het woord voeren. Declamatie, zang en muziek zijn in het programma opgenomen, 's Avonds hoopt O-C.H. een blijspel op te voeren en zal de sluiting ongeveer 10 uur plaats hebben. Er is een regelingscommissie gevormd, die tot taak heeft de bezoekers (sters) zo aangenaam mogelijk te ontvangen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrina, dv. J. Pieffers en H. Klein Teeselink. Ondertrouwd: G. Jansen en J- J. Vukkink. L. J. H. Heleenders en G. J. G- Kamphuis. A. Teeselink en B- M. Nekkers. VERHUIZINGEN. Ingekomen: J. G. Kolkman,-Pronk, van En schede. L. G- Lentz van Hengelo. Vertrokken: G. J. Meuleman en gezin naar Laren (Gld.). IN STUDIE GENOMEN. H.M-V. heeft de concoursnummers in studie genomen. De werken zijn: Yelva ouverture en Capprisio fantasie. ONTSCHEPING „LOUIS PASTEUR". De 9 militairen, die met de „Louis Pasteur" naar huis terugkeren, zullen om 7 uur worden ontscheept en kunnen tussen 11 en 12 uur in onze plaats verwacht worden. UITSTEL DIENSTPLICHT. Aan dienstplichtige H. Brink van de lichting 1948 is verlenging van uitstel van eerste oefe ning verleend tot een tijdstip, dat zal vallen na 1 October 1950. JAARVERGADERING HENGELCLUB. De Holtense Hengelclub vergaderde een dezer dagen onder voorzitterschap van de heer Joh. van Geenhuizen in hotel Vosman. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Klein Velderman, bleek, dat de club 36 leden en 6 adspirant-leden telt- Er werden in het afge lopen jaar 3 wedstrijden gehouden, waarvoor aardige prijzen beschikbaar waren. De penningmeester, de heer G. Kooimans, die wegens vertrek naar elders in deze vergadering bedankte, boekte een batig saldo van 221.34. In zijn plaats werd gekozen de heer H. Elbrecht. Woorden van dank werden tot de scheidende functionaris gericht voor het vele werk, dat hij door en sedert de oprichting heeft verricht. De heer Van Geenhuizen, die periodiek aftrad, werd herkozen- Van de Rijksvisserij-inspectie werd een toe wijzing van 1000 pond voorn en 500 pond brasem ontvangen om uit te zetten als pootgoed in de Schipbeek tussen Sandermans- en Wïppersstuw. Besloten werd om drie wedstrijden te houden, waarvan 1 op Zondagmorgen en 2 des avonds, waarvan 1 voor de prijzen in aanmerking komt, voor welke een wisselbeker als eerste prijs be schikbaar wordt gesteld. Er zullen ook school- wedstrijden worden gehouden voor de beide dorpsscholen en voor het Larense Broek, terwijl de leden vanaf 1949 uit het batig saldo 'n gratis kadevergunning zullen ontvangen. De heer Klein Velderman werd als afgevaar digde aangewezen naar de districtsvergadering van de Ned. Hengelaarsbond te Almelo. 25 JAAR BIJ DE COÖPERATIE. Van jongste bediende tot directeur. Donderdag 23 Februari was het 25 jaar ge leden, dat de heer M. Bouwhuis als jongste be diende in dienst trad bij de Coöp. Handelsvereni ging „Holten". Toen in 1933 de toenmalige directeur, de heer W. J. Nakke, overleed, werd de leiding van het bedrijf op de schouders gelegd van de heer Bouwhuis, zodat deze thans pl.m. 17 jaar direc teur is. Door de jaren heen heeft de heer Bouw huis zich doen kennen als een man, die vol komen voor zijn taak is berekend en onder zijn leiding is het bedrijf tot steeds grotere bloei gekomen. In het jaar 1949 bedroeg de omzet pl.m. 4500 ton. Verschillende verbouwingen en uitbreidingen hadden in de loop der jaren plaats, waarbij moet worden genoemd het fraaie kantoorgebouw, dat het vorige jaar gereed kwam, terwijl tevens in 1949 werd overgegaan tot aankoop van een nieuwe vrachtauto. Thans zijn plannen gemaakt voor uitbreiding der ma lerij en kunstmestloodsen. In een samenkomst met bestuur en commis sarissen werd de heer Bouwhuis hartelijk ge huldigd en de voorzitter, de heer Stam, dankte de heer Bouwhuis hartelijk voor het vele werk, dat deze voor de vereniging heeft gedaan. Na mens de vereniging werd een enveloppe met inhoud aangeboden, terwijl de heer Lantink namens het personeel een prachtige actetas of freerde. De heer Lantink wees hierbij op de goede verstandhouding tussen directeur en per soneel en uitte de wens, dat dit in de toekomst bestendigd mocht blijven. De heer Bouwhuis sprak tenslotte hartelijke woorden van dank tot bestuur, commissarissen en personeel voor de steun en medewerking, die hij steeds had mogen ondervinden. ^s Avonds bracht „H.M.V." waarvan de ju bilaris reeds lange jaren trouw lid is en sinds de fusie voorzitter een serenade. TONEELSTUK IN STUDIE. Holtens Gemengd Koor heeft voor haar uit voering ter gelegenheid van Koninginnedag op 1 Mei a.s. in studie genomen het toneelspel „Toen de storm begon" van Joh. van Eekelen. GESLAAGD. Onze plaatsgenote, mej. Jannie Prins, wonen de aan de Raalterweg, slaagde voor het diplo ma machineschrijven. W.V.V. I—HOLTEN I. Hoewel de wedstrijd tegen W.V.V. bij prach tig weer werd gespeeld was het terrein minder mooi en zeer zwaar te bespelen. Het spel, dat vertoond werd, was aan weers zijden niet fraai, doch langzamerhand kwam er verbetering in. W.V.V. had het eerst succes door de midvoor, direct daarna bracht dezelfde speler met een prachtig schot de stand op 20. Daarna kwam Holten geweldig opzetten en uit een van de vele aanvallen op het W.V.V.-doel had de linksbinnen succes, 21. Met 21 in het voordeel van W.V.V. werd gedraaid. Na de rust pakte Holten direct flink aan, maar de gelijkmaker wilde niet komen. Tot een kwartier voor het einde wist de ver dediging van Holten met Frits aan het hoofd stand te houden, doch de druk werd zo groot, dat de voorhoede van W.V.V. nog twee keer het net wist te .vinden, zodat onze jongens met 41 het onderspit moesten delven. A.s. Zondag moet er om 2.30 gespeeld wor den tegen O.S.V. uit Glanerbrug. Jongens, zorgt ervoor, dat er direct flink aangepakt wordt en deze wedstrijd gewonnen wordt, want wij heb ben de puntjes zo nodig!! O.Z.O.D.S.C.Z.W. Doelpunt in de alleraatste minuut bracht de volle winst bij de Holtenaren. Onze voorspelling in het vorige nummer, dat O.Z.O.D. de handen vol zou hebben aan S.C.Z.W. uit Wierden, werd Zaterdagmiddag bij „de Poppe" ten volle bewaarheid en de oranjehem den dachten reeds zich tevreden te moeten stel len met een puntenverdeling, toen in de aller laatste minuut Bekkernens, die deze middag de beste speler van het veld was, met een fraai doelpunt O.Z.O.D. de overwinning bracht. Di rect na de aftrap bleek reeds duidelijk, dat Wierden uit een heel ander vaatje tapte dan indertijd bij de thuiswedstrijd, toen O.Z.O.D. met 51 zegevierde. Na pl.m. 15 minuten spe len scoorde de rechtsbuiten Meijer voor Wierden het eerste doelpunt, dank zij het falen van de O.Z.O.D-achterhoede. O.Z.O.D. liet zich echter niet ontmoedigen, doch trok resoluut ten aanval. De Wierdense doelman kreeg handen vol werk, doch bleek goed voor zijn taak berekend. Bij een plotselinge uitval van Wierden scoorde Meijer voor de 2e maal en even later kreeg Wier den de kans om er 30 van te maken, doch Aaldrik Janssen ranselde de aan Wierden toe gekende strafschop uit zijn doel. Er volgde nu een periode van O.Z.O.D.-overwicht en het duur de niet lang, of Jan Schuppert (Pastoriestraat) scoorde het verdiende tegenpunt en even later maakte dezelfde speler op min of meer geluk kige wijze gelijk. Het laatste half uur was bij zonder spannend en beide partijen kregen kan sen om te scoren. Toen iedereen zich reeds had verzoend met een gelijk spel waarmee de Wierdenaren, gezien het na de rust vertoonde spel, meer dan tevreden mochten zijn scoorde Bekkernens een fraai doelpunt uit een pass van Jan Haan. Meteen dat de bal werd afgetrapt, floot de scheidsrechter voor de laatste maal. Zaterdagmiddag speelt O.Z.O.D. een uitwed strijd tegen Den Ham II. Wanneer er van meet af aan flink aangepakt wordt, kan deze wed strijd ook de volle winst opleveren. U moet de weg met anderen delen. U mag niet met hun leven spelen! VEILIG VERKEER.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 3