,R EEN UITNODIGING. a RAAD HOLTEN. ■Jo. 7. Jaargang 2 ZATERDAG 18 FEBRUARI 1950 Verschijnt elke Zaterdag HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5483 - 234 Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.00. Iedere m.m. meer 0.06 •4 Aan alle goedwillende ingezetenen. Wij behoeven er geen doekjes om te winden, [et dreigend gevaar, waarin West-Europa en iet name ook Nederland, verkeert, maakt het ïoodzakelijk, dat wij ons bezinnen op de zorg roor de inwendige veiligheid van ons land. Als 'ederland aan haar verplichtingen overeenkom stig het Atlantisch pact zal voldoen, dan is de :ans groot, dat het staande leger elders in Juropa moet optreden. Voor de beveiliging te- •en parachutisten en 5e colonne heeft de rege ling zich een vrijwiligerscorps gedacht, zoals Engeland dat in de bange jaren van de 2e we- Hljeldoorlog in de ,,homeguard" bezat en zoals lat momenteel ontwikkeld wordt in Noorwegen, België en andere kleine landen. Het gaat bij ons om de ontwikkeling van de Nationale Reserve. mo Langzaam maar zeker komt de vorming op rang. Ook in onze plaats zal het aantal vrijwil-, igers moeten worden uitgebreid, wil het thans lestaande kleine groepje van 13 vrijwilligers iffectief kunnen optreden. Op Maandag 20 Februari a.s., des avonds ïalf acht uur zullen de Voorzitter van de pro vinciale commissie Steun Wettig Gezag, de heer A W. Bijl te Zwolle en Overste D. Wildeboer, bmmandant der Nationale Reserve in deze pro vincie, in het gebouw „Amicitia" een uiteenzet- ting geven over de noodzaak tot toetreding tot le Nationale Reserve en zullen enkele documen- aire oorlogsfilms vertoond worden om hun morden te onderstrepen. Ook onze plaatselijke vrijwilligers zullen in folledige uitrusting aanwezig zijn. Mede namens de burgemeester nodigen wij poiille mannen en vrouwen, maar in het bijzonder ie jonge mannen, uit, deze vergadering bij te ironen. Ook de vrouwen moeten komen, want zij kun- ïen zo'n groot gewicht in de schaal leggen bij het nemen van de voor velen moeilijke beslissing, [ie de toetreding tot de Nationale Reserve mee- )rengt. Willen wij voorkomen, dat we onvoldoende voorbereid zijn bij de verdediging van ons va- lerland, dan moet er nu wat gebeuren. Het is le hoogste tijd! Wij zien U allen Maandag in Amicitia" tege moet Holten, 14 Februari 1950. De Burgemeester van Holten, Mr W. H. ENKLAAR. De plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag, W. BEIJERS, voorzitter. C. G. BAL, secretaris. G. v. d. BOS, penningmeester. F. L. TROMOP A. SCHIPPER leden. H. SOER ■g" Nieuwjaarsrede van de burgemeester. Verdere electrificatie van de Beuseberg. Verbetering autoweg Holten-Nijver dal. Van vader op zoon. School hoofd in Dijkerhoek benoemd. Liever industrie dan meer vergunningen. Verkoop grond aan de Kol weg. De Borkeld heeft een eigen tram. in dit opzicht hopen wij dit jaar iets te kunnen verrichten. Het onbreken van een sportterrein, waarover de gemeente uitsluitend de beschikking heeft, wordt dagelijks gevoeld. Ons college is met in leidende maatregelen doende om tot een eige£ sportterrein te geraken, waarop voor de jeugd van Holten gelegenheid is gezonde sport te be oefenen. Er bestaan bij ons plannen om een begin te maken met een moderne verlichting van de Rijkstraverse door het dorp. Het brengen van electrisch licht in de buurtschappen heeft on verflauwd de aandacht van B. en W. Er zijn echter enorme kapitalen gemoeid met de verwezenlijking van ons plan om in alle delen van de gemeente licht te brengen. Wij moe ten hierbij de uiterste voorzichtigheid betrach ten. De bereidheid van betrokkenen om door beta ling van belangrijke sommen gelds de finan ciële lasten voor de gemeente te verminderen, moet met dankbaarheid worden vermeld, doch hiermede zijn de financiële moeilijkheden nog geenszins opgelost. Wij stellen ons niettemin voor in dit opzicht te doen wat financieel ook maar even verantwoord is. Wij hadden ons voorgesteld, dat dit jaar de verbreding van de Rijkstraverse tussen Schup- pert en het grote viaduct zijn beslag zou krijgen. De onderhandelingen met de eigenaren van de voortuinen hebben ons echter wel zeer teleur gesteld. Met dankbaarheid mag ik hier echter al diegenen memoreren, die een deel van hun voor tuin om niet ter beschikking hebben gesteld. Zij hebben getoond burgerzin te bezitten en 'n open oog te hebben voor het algemeen belang, dat door de aanleg van trottoirs beduidend wordt gediend. Teleurstellend waren echter de reacties van anderen, die niet alleen geen normale prijs voor hun grond vroegen, doch zich niet ontzagen prij zen te noemen van 10.per meter, daarbij soms enige honderden guldens bedingend als schade loosstelling wegens vermeende waardeverminde ring van hun pand. Dat op een dergelijke wijze een belangrijk project door de eerste belanghebbenden wordt 'ontvangen, geeft te denken. Wij hopen niettemin, dat wij met alle bezitters van voortuinen nog tot een redelijke overeenstemming kunnen ge raken. In het nieuwe jaar zullen talrijke plaatsen, die gedurende tal van jaren op verdienstelijke wijze werden bekleed door de huidige functionarissen, door anderen worden bezet. De heren Koldeweij en Boer zullen per 1 April hun taak aan anderen gaan overgeven.Onze bode Mekenkamp zal zijn dienende taak aan een jongere kracht overgeven. De secretaris zal zijn stoel aan deze raadstafel in dit jaar moeten afstaan aan zijn opvolger, de heer Sikkes. Mogen al deze trouwe functionarissen der ge meente met een gevoel van voldoening over het geen zij voor Holten hebben kunnen doen, hun ambt neerleggen en mogen hun opvolgers ten volle voldoen aan de verwachtingen,welke uw raad van hen heeft en mogen zij 't in hen ge stelde vertrouwen waardig blijken te zijn. En thans, mijne heren, aan het werk. 1950 wacht ons met zijn problemen en zijn mogelijk heden. Laten wij tezamen trachten in eendrach tigheid van het werk, dat ons wacht het beste te maken wat er van te maken is. Voor de toewij ding en plichtsbetrachting van het ambtena rencorps houd ik mij bij voortduring aanbevo len. Onze goede gemeente verdient het, dat wij, raad en ambtenaren tezamen, de handen ineen slaan. Na de Nieuwjaarsrede van de burgemeester kwam als punt 1 der agenda aan de orde: In gekomen stukken. Hierbij bevonden zich een drietal goedkeuringsbesluiten van het Provin ciaal bestuur, n.l.: 1. Goedkeuring gemeentebe groting en bedrijfsbegrotingen 1949; 2. goedkeu ring vaststelling woninghuur der gemeentewo ningen aan de H. J. Wansinkstraat op f 4.70 p.vv.; 3. goedkeuring aangaan kasgeldlening 250.000. öp zijn verzoek werd met ingang van 1 April a.s. op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan de heer J. L. Boer, hoofd der school te Dij kerhoek. Verkoop grond. Besloten wordt behoudens hogere goedkeu ring tot het verkopen van enige percelen bouwterrein aan de Kolweg" aan J. G. van Lin- denberg en J. Oolbekkink. Het perceel, dat ver kocht werd aan de heer van Lindenberg, heeft een grootte van 27 X 30 meter. Verkoopprijs is 2430. Aan de heer Oolbekkink werd voor 1960 een perceel verkocht groot 660 vierkante meter. Het prijzenbureau heeft de verkoopprijs reeds goedgekeurd. Deze bouwgrond werd verkocht onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat kopers hierop moeten bouwen zodra van gemeentewege bouwvolume wordt toegewezen. Geeft de koper zijn bouwplannen op, dan wordt de grond weer gemeentebezit. Boven staande voorwaarde menen B. en W. te moeten stellen om speculatie te voorkomen. Salaris- en rechtspositieregelingen van gemeente-ambtenaren. Stukken betreffende dit punt waren toegezon den en nadat de voorzitter nog enkele, vragen had beantwoord, werd z.h.st. deze verordening aangenomen, waardoor de salarissen van het ge meente-personeel in overeenstemming zijn ge bracht met het Rijkssalarispeil. De heer Landeweerd (A.R.) had tevoren nog opgemerkt, dat z.i. de salarissen wel wat op de spits waren gedreven, doch de Voorzitter ant woordde hierop, dat dit geenszins het geval was, doch dat B. en W. precies de r.ijksnormen heb ben aangehouden. V erplaatsingskostenbesluit. B. en W. kwamen met een voorstel ter tafel om aan ambtenaren die van elders te Holten in ge meentedienst komen een vergoeding te geven i.v.m. de hoge kosten die verplaatsing (o.a. ver huiskosten met zich brengt. Dit voorstel heeft geen gunstig onthaal bij verschillende raads leden en o.a. is het de heer Soer (P.v.d.A.), die er niet mee accoord kan gaan. Wij hebben zo juist van de burgemeester in de Nieuwjaarsrede gehoord, dat we zuinig moeten zijn en nu komt men met een dergelijk voorstel wat in een be paald geval van verhuizing wel 400 a 500 gulden zou kunnen kosten. De heer Soer is wel voor een vergoeding. Indien de mensen zo graag naar Holten willen komen, zullen ze gerust om de verhuiskosten niet wegblijven. Ook de heren Wansink (VVD) en Wegstapel (Alg'. Bel.) waren van mening, dat men geval voor geval moet bekijken. Nadat nog even was gesproken over dit punt, werd besloten dat B. en W. met nieuwe voorstellen zullen komen. Vaststelling bedrag per leerling voor L.O. art. 55bis der L.O.-wet 1920. Voor de Bijzondere School werd een vergoe- gdin per leerling vastgesteld van ƒ20.71 en voor de aanschaffing van gymnastiekbenodigdheden werd een bedrag van 358.58 gevoteerd. Benoeming gem.-bode-waagmeester. Voor deze functie waren door B. en W. candi- daat gesteld de heren G. H. Mekenkamp en G. W. Oosterkamp. Na gehouden stemming bleek, dat de heer Mekenkamp benoemd was. Drie stemmen werden uitgebracht op de heer Ooster kamp. De heer Mekenkamp zal op 16 April a.s. in functie treden. Benoeming hoofd der school te Dijkerhoek. Met algemene stemmen werd tot hoofd der. O.L. school te Dijkerhoek benoemd de heer G. H. -Wanders te Beerzerveld (gem. Ommen). De nieuw benoemde, die deze middag te Holten ver toefde, werd ter raadszitting uitgenodigd en door de Voorzitter en de Raad hartelijk geluk gewenst met zijn benoeming tot hoofd te Dijker hoek, zo mogelijk ingaande 15 Mei a.s^ De heer Wanders dankte voor het in hem gestelde ver trouwen en zal zijn beste krachten geven aan het onderwijs te Dijkerhoek. Verhoging maximum aantal vergunningen. B. en W. stellen de raad voor het maximum aantal vergunningen ingevolge de Drankwet te verhogen van 12 tot 20. In een Memorie van Toe lichting zeggen B. en W., dat het van groot be lang voor de gemeente moet worden beschouwd, wanneer het aantal vergunningen weder wordt gebracht op het wettelijk maximum van 20. In het Urgentieplan Industrievestiging Overijssel wordt de gemeente Holten aangemerkt als een gemeente, die haar voornaamste bronnen van inkomen moet putten uit het vreemdelingen verkeer. Een voorwaarde om deze bestaansbron- nen tot haar volle recht te doen komen is, dat deze gemeente ook in staat worde gesteld om haar taak als vreemdelingencentrum ten volle te kunnen behartigen. De beperkingen in het verlenen van vergunningen, zoals die in de Drankwet zijn voorzien, vinden hun oorzaak in de behoefte om het drankmisbruik te beteuge len. Drankmisbruik nu is niet te duchten van hotels, die uitsluitend bedoeld zijn voor het vreemdelingenverkeer. De huidige toestand geeft aanleiding tot ontduiking der wettelijke bepalingen, mitsdien tot clandestiene verkoop van sterke drank. De heer Landeweerd (A.R.) is wel voor uit breiding der z.g. Verkeersvergunningen, indien het de Holterberg betreft, doch verder is hij tegen elke uitbreiding. De heer Jansen (P.v.d.A.) zou liever zien, dat Burgemeester Enklaar in Den Haag eens wees op het grote belang van industrievestiging in onze gemeente. Hij kan absoluut geen heil zien in meer vergunningen. Ook de heren Rietberg en Landuwer (C.H.) kunnen de noodzakelijkheid van verhoging niet inzien. De Voorzitter zegt nog, dat het geenszins de bedoeling is om het drankgebruik te stimuleren, doch z.i. is het noodzakelijk dat van gemeente wege een vergunning kan worden verstrekt in bepaalde gevallen. Men moet niet denken, dat indien het maximum werd verhoogd tot 20, ook direct tot uitdeling van deze vergunningen zou worden overgegaan, maar het mag ook niet ge beuren, dat iemand die van plan zou zijn een hotel in Holten of op de Holterberg te bouwen, op dit plan terug zou komen, als hij moest ver nemen, dat geen volledige vergunning voor dit hotel kon worden verkregen. Wat de aanvragen om volledige vergunning betreft werd nog meegedeeld, dat nog vier ge gadigden op de lijst staan, n.l. fa. J. Krekel, K. ter Horst, G. Vruggink en M. Wansink (Swarten Ruiter) en dan natuurlijk de hotels op de Hol terberg. Alle aanvragers zouden echter een vergun ning niet kunnen accepteren, omdat ze wat hun AGENDA Zaterdag 18 Febr.Jaarfeest C.J.M.V. „De Vriendenschaar" in Irene. Maandag 20 Febr.: Jaarvergadering O.L.M. in hotel Vosman. Aanvang 7 uur. Maandag 20 Febr.Propaganda-avond met film S.W.G. in Amicitia, 7.30 u. (zie annonce). Dinsdag 21 Febr.: Film en lezing over Canada. Schoolkring Dijkerhoek in „Het Bonte Paard". Donderdag 23 Febr.: Ds Oomkes spreekt in de Geref. Kerk, aanvang 7.30 uur (zie an nonce) Dinsdag 28 Febr.: Landbouwlezing in hotel Vosman, voor veehouders, van Wessanen, Wormerveer. Dinsdag 7 en Woensdag 8 Maart: Jaarfeest C.J.M.V. in het Dorp, in Irene. Woensdag 8 Maart: Toneelavond Volksonder wijs in Amicitia. Zaterdag 11 Maart: Contact-avond Band Ned. Indonesië, in Amicitia, met verrassingen. gebouwen betreft niet voldoen aan de eisen, ge steld in de Drankwet. Nadat de heer Soer nog had opgemerkt, dat er voor het dorp eigenlijk niets zou veranderen, werd tenslotte het voorstel van B. en W. aan genomen. Tegen stemden de heren Landeweerd (A.R.), Landuwer (C.H.), Jansen (P.v.d.A.) en Rietberg (C.H.). Verdere electrificatie Beuseberg. Het voorstel tot verdere electrificatie van de buurtschap Beuseberg lokte een drukke discus sie uit. De totale kosten zullen pl.m. 80.000 be dragen, waarin belanghebbenden 18.000 zullen bijdragen. In totaal komen 58 percelen voor aansluiting in aanmerking en 36 bewoners heb ben voor een bepaald bedrag getekend. Volgens de heer Veneklaas Slots (C.H.) komt een groot gedeelte van de andere 20 ook nog wel over de brug. Volgens de heer Landuwer (C.H.) zouden er ook nog wel mensen zijn, die eerst de kat uit de boom willen kijken om, als alles naar wens verloopt, ook aansluiting te vra gen. Laat men dezulken in de gaten houden en ze eventueel flink laten betalen. De Voorzitter deelde mede, dat er een jaar lijks exploitatie-tekort zal ontstaan van 1087.99 en dat hij i.v.m. dit tekort en het feit, dat ook voor de Waterhoek electrificatieplannen worden ontworpen, het plan Beuseberg nog even wilde terugnemen om nader onder de loupe te nemen. Er zal een algemene tariefsverhoging komen over de gehele linie van 25 pet., doch desondanks is er een tekort van 1087.99. De Voorzitter zou eerst nog naar wegen willen zoeken om de ex ploitatie kloppend te maken om daarna door te werken. Weth. Veneklaas Slots: Wanneer het hele plan nogeens weer opnieuw bekeken moet worden, zitten de mensen over 2 jaar nog bij hun petro leumlampje. De heer Wegstapel (Alg. Bel.) is er van over tuigd, dat dit tekort gemakkelijk is weg te wer ken als men de tarieven eens grondig gaat her zien. Volgens hem zit er nog wel het een en ander scheef. De heer Jansen (P.v.d.A.): Er moet thans wor den doorgewerkt, ondanks het tekort op de ex ploitatie-rekening. Als er in het dorp wat gebeu ren moet, kijkt men ook niet altijd of het wel uit kan. Er moet nu eindelijk eens recht gedaan worden aan 't landelijk deel van onze gemeente. Het dorp moet nu dan maar eens een offertje brengen. Het 'is al zo vaak andersom geweest. Het voorstel wordt hierna ie stemming ge bracht en met algemene stemmen aangenojnen. Wijziging Politieverordening. In verband met een reeds eerder binnengeko men verzoek van de Bond van Postduivenhou- ders werd besloten de politieverordening te wij zigen in dien zin, dat de radio-antennes en an dere draadversperringen in de lucht moeten worden voorzien van stukken kurk ter bescher ming van duiven en ander uitvliegend pluim gedierte. Zonder hoofdelijke stemming wordt aangeno men een kleine wijziging in de bouw- en woning verordening aan te brengen, zodat ten aanzien van dakbedekking met golfplaten in voorko mende gevallen iets de hand kan worden gelicht. De Geref. Kerk zou haar plannen tot het bou wen van een verenigingsgebouw in de tuin bij het kerkgebouw niet kunnen uitvoeren, indien geen wijziging werd gebracht in de voorschrif ten, die gelden t.a.v. de afstand van een belen dend perceel. Geen der raadsleden had bezwaar om in dit geval de minimum-afstand van 10 op 2 meter te brengen, omdat het nieuw te bouwen pand van dezelfde eigenaar is en omdat een dergelijk gebouw bij de kerk moet staan. Rondvraag. De heer Landuwer (C.H.) vestigt de aandacht op de zeer sleehte toestand, waarin o.a. het ach terste gedeelte van de Beusebergerweg verkeert en dringt aan op spoedige verbetering. De heer Aaftink (P.v.d.A.) vraagt de voor zitter hoe of het staat met de industrievesti ging. Er gaat bijna geen raadsvergadering voor bij of er wordt gesproken over industrie voor onze gemeente, we hebben industrieterrein, we praten over de „Industriestraat", maar daar blijft het bij. Ook de heer Soer is van mening, dat de tijd van praten reeds lang voorbij is en ook de heer

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1