.'PLAATSELIJK, Aanmelding voor de Nationale Reserve. ►♦ifo. 5. Jaargang 2 ZATERDAG 4 FEBRUARI 1950 Verschijnt elke Zaterdag lin NIEUWSBLAD e abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsbladi.o. te Holten. Telef. K 5Jf83 - 23Jf Adv.-prijs115 m.m. d contant1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 W Zoals men weet, heeft zich door de werving an de plaatselijke commissie Steun Wettig ezag een aantal jonge plaatsgenoten aange leid voor de Nationale Reserve en hebben ïgenen, die werden goedgekeurd een oefen- lasse gevormd, die thans elke Donderdag door ïn instructeur wordt getraind. Er zijn echter üaar 13 vrijwilligers overgebleven, die hun taak eer serieus opvatten en met grote opgewektheid ian de oefeningen deelnemen. Het is echter niet redelijk, dat slechts deze .3 jonge mannen het hout moeten schuren, ter- iC1*ijl tallozen aan de kant blijven staan en de kat lit de boom kijken of er misschien in de toe- jbmst wat gebeuren zal. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de lan- len van het westelijk pact, dat de Europese be- ichaving, ernstig worden bedreigd en het moet ang niet voor onmogelijk worden gehouden, dat jen aanval op ons zou worden ondernomen, waarbij ons staand leger ergens anders in Euro- ia zou moeten worden ingezet en men ons land jeheel van strijdkrachten zou moeten ontbloten, luganneer niet een voldoend aantal jonge kerels, Üe niet voor hun nummer in dienst geroepen verden, zich aanmeldde voor de Nationale Re- S!ierve om ons eigen land te beveiligen tegen pa rachutisten en de 5e colonne, die zeker in ver- ichillende delen van ons land de kop op zou feeken. - Wie hier ernstig over denkt en zich zijn plicht d')ewust is, wie niet met een Jan Saliegeest door- 'tokken is, maar de moed en de burgerzin bezit )m zijn bijdrage te leveren en onze gemeenschap, Zoveel als doenlijk is, voor de grote gevaren, die laar bedreigen, naar zijn vermogen te behoe- Men, wie vermag in te zien hoe vreselijk de ge volgen zouden zijn, wanneer West-Europa en ■"net name ook ons land, onvoldoend beschermd lis het nu nog is, aan de duistere machten, die iet bedreigen, zou worden overgeleverd, die mag jeen ogenblik meer wachten om zich vrijwillig ian te melden voor de binnenlandse verdediging, /oor de Nationale Reserve, die hem zekere rech- ;en waarborgt, om niet buiten ons land in de vajtrijd te worden betrokken, maar die hem i tevens in staat stelt geoefend en getraind zijn vaderlandse plicht te vervullen. Wij hebben allen een taak te vervullen en dat zal t.z.t. ook zeker tot uitdrukking komen, wan neer maatregelen worden getroffen voor de bur gerlijke verdediging, wij wenden ons wat de nationale reserve betreft in de eerste plaats tot de jonge kerels, die lichamelijk in staat zijn de wapenrok te dragen en een wapen te hanteren. Die daad wordt ons niet ingegeven, omdat wij oorlogszuchtig zijn of omdat wij er behagen in zouden scheppen, dat onze jongens soldaatje spelen. Deze oproep wordt ons ingegeven, om dat het onze heilige plicht is, gezamelijk en ieder naar vermogen, bij te dragen tot verdediging van ons vaderland en van alles wat ons dierbaar en heilig is. Wij verfoeien als ieder redelijk den kend mens oorlogszucht en wapengeweld, maai er is onder de gegeven omstandigheden geen weg terug. Wij moeten voorwaarts op de weg, die ons helaas door de duistere machten wordt gedic teerd, maar die misschien nog enige waarborg schept, dat onze beschaving in stand blijft. Het klinkt wellicht wat onnozel, om bij de berichten over de waterstofatoombom, die hele wereld delen zou kunnen vernietigen, nog te spreken over de Nationale Reserve, een vrijwilligers korps van beperkte structuur, maar laten wij niet vergeten, dat wat er ook moge gebeuren, mankracht nodig zal blijven om de z.g. conven tionele wapenen te hanteren. Wij willen als plaatselijke commissie onze taak voortzetten en doorgaan met vrijwiligers te werven, opdat wij ons allen te samen voor onze 13 plaatsgenoten niet behoeven te scha men, dat alleen zij de moed en de kracht wisten op te brengen om hier een daad te stellen. Wij zullen een samenspreking houden met de bestu ren van die verenigingen, die het meest met de jongere mensen in contact komen en hun trach ten te bewegen ons te helpen, voordat het on herroepelijk te laat is. Er kan nu nog geoefend en getraind worden. Er kan ook een ogenblik komen, dat zulks niet meer mogelijk is. Men kan onze oproep spoedig tegemoet zien en wij hebben daarbij slechts ene bede: helpt ons de jonge mensen te overtuigen, wat in deze hun plicht is: aanmelding voor de Nationale Reserve. W. BEIJERS, Voorzitter PI. commissie S.W.G. HOLTEN. H hoe licht ik mijn kinderen in. Over dit onderwerp sprak de heer J. van der Bijl, arts te Markelo, in het afgelopen week- iinde in hotel Holterman voor de afdeling Hol- jn van de Bond van Plattelandsvrouwen. De spreker, die werd ingeleid met een kort wel komstwoord van de presidente, Mevr. Nagel hout, behandelde voor de beantwoording van leze vraag het sexuele leven in zijn verschillende ispecten, er op wijzende, hoe dit vraagstuk door velen dikwijls met een verkeerde geheimzinnig- C beid wordt omgeven. Ouders en opvoeders mo gen zich nimmer van hun plicht in deze ont trekken door voor te wenden geen tijd te hebben hun kinderen op tijd in te lichten. Op onder houdende wijze wist dokter van der Bijl de tal- iijke da.mes omtrent dit probleem in te lichten. De presidente dankte hem na afloop voor iarftjn duidelijke en leerzame uiteenzetting. ONZE JONGENS KOMEN TERUG. 04 Naar wij van terzijde vernemen zullen de na- Cvolgende dienstplichtigen uit onze gemeente Spoedig uit Indonesië terugkeren. Zij zijn reeds afgevaren of staan gereed om te worden inge scheept. Het betreft: C. Gerritsma, G. J. Aaf- Hink, A. J. Bussink, Joh. KI. Teeselink, A. G. ^ieleman, H. A. Meesterberends, J. W. Hulsman, ^3. Kevelam (onverwijld), E. Veneklaas, J. G. bijenhuis, J. W. Nijenhuis, B. J. Mulder, A. B. Herder en G. J. Broekhuis. OPBRENGSTEN VOOR DE BAND. I De collectes voor de Band NederlandIndo nesië hebben in de maand Januari j.l. 55.84 op gebracht. Het betreft de collectes op het 50-jarig huwelijksfeest van de fam. B. J. WisinkH. G. 1- Wonnink, buurtfeest „Bargschild" en 't 25-jarig t huwelijksfeest van de fam. B. J. WissinkH. G. Hegeman. Tevens werd een bedrag van 19. aan kolenbonnen ontvangen. EN DE BOSSEN ZINGEN HUN LIED. pc Met dit mooie toneelstuk maakte O.C.H. Za terdagavond in Amicitia haar welgeslaagd de- 3.2(buut in het nieuwe jaar. Het is een toneelspel 3.5(in drie bedrijven van Rosita Peters en speelt in ).5(de barre wouden en bergen van Noorwegen. Het 5.6(prengt ons in aanraking met haar, door de na- Uftuur geharde bewoners, in de woning van de i\3fhoutvestersfamilie van Lars Kragh, waar zich _jal van dramatische voorvallen afspelen, die ten slotte met een gelukkig einde hun ontkno ping vinden. Het stuk werd door de spelers van O.C.H. iigoed vertolkt, al viel er wel eens een kleine hapering op te merken, Meer willen wij er voorlopig niet van zeggen, ^omdat het stuk ook Zaterdag 4 Febr. a.s. we derom in Amicitia wordt opgevoerd. Wij kunnen iedereen, die het nog niet gezien heeft, aan raden, zich nog op tijd van toegangskaarten te voorzien. De avond werd geopend door de heer H. Koop man, die in zijn welkomstwoord de Vereniging ,,Jong Holten" dank bracht voor het feit, dat zij ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan de uitvoering van dit stuk achterwege liet, omdat O.C.H. het in studie had. De toneel verzorging, als aankleding en decors, waren bij onze plaatsgenoten de heren P. A. Bos en H. H. J. Stokkers in goede handen, terwijl grimering en verlichting weer uitstekend wer den verzorgd door de heren Joh. van Geenhui zen en Jan van Bruggen. Met een kleine ver loting werd de avond besloten. „ALS DE POORTEN OPEN GAAN". Het viel Dinsdagavond toen de wegen moei lijker. begaanbaar waren dan een ijsbaan niet mee om in „Irene" te komen, doch de pl.m. 125 belangstellenden,- die de moeilijkheden hadden getrotseerd, hebben hiervan zeker geen spijt gehad, want men heeft ruim twee uur kumien genieten van „Als de poorten open gaan", een toneelspel in 3 bedrijven, hetwelk de Chr. Reci- teerclub „Excelsior" voor het voetlicht bracht bij gelegenheid van de 12e verjaardag van Prin ses Beatrix. Ds Hoogkamp opende deze bijeenkomst met gebed na het zingen van het le couplet van ons Wilhelmus, waarna „Excelsior" het stuk bracht. „Als de poorten open gaan" bracht ons in aan raking met de fabrikant Van Velsen, in wiens grote bedrijf wordt gestaakt, omdat de arbei ders een loonsverlaging van 15 pet. niet accep teren. Tenslotte doen de arbeiders via hun orga nisatie een voorstel tot verlaging van het loon met 8 pet. De arbeiders zal op een morgen door middel van de sirene worden meegedeeld, of de directie op hun voorstel ingaat. Aan de morgen van deze dag verzamelde het werkvolk zich voor de fabriekspoorten en om 8 uur ging de sirene, ondanks het feit, dat de directie besloten had, om op het voorstel van de werknemers niet in te gaan. Het bleek echter, dat Tilly, het 12-jarig dochtertje van Van Velsen, de sirene had inge schakeld, omdat ze wist, dat wanneer om 8 uur de sirene zou gaan, Anny Linssen, gouvernante (mej. T. Kolkman), haar tweede moeder zou worden. De heer Van Velsen had mej. Linssen tot vrouw gevraagd en deze had haar jawoord gegeven onder voorwaarde, dat de staking zou worden opgeheven. Tilly, die de gouvernante lief lieéft, klimt op de stoomketel om de sirene in werking te brengen en loopt hierbij zware brandwonden op. Haar offer is groot, doch wat ze zo vurig hoopte, werd vervuld. Anny Linssen werd haar tweede moeder en de poorten gingen open. Het stuk werd zeer goed gespeeld. De enkele kleine haperingen nemen we graag op de koop toe. Zonder ook de andere spelers maar iets te kort te doen, menen we even apart te mogen noemen de naam van de 12-jarige Dineke Beid- man Wd., die als „Tilly" haar rol subliem ver tolkte. Ds Hoogkamp sloot deze mooie avond met dankgebed, nadat gezongen was het 6e couplet van het Wilhelmus. SPANNENDE WEDSTRIJDEN VOOR DE SCHOOLJEUGD. Mede dank zij de spontane medewerking van de hoofden der scholen kon men Zaterdagna middag op de ijsbaan „De Noordpool" genieten van spannende wedstrijden voor de schooljeugd. Het bestuur van de ijsclub had aan de hoofden der scholen verzocht de snelste rijders(sters) te willen uitzoeken om deze te laten deelnemen aan de wedstrijden. Zowel voor de jongens als voor de meisjes bestond de hoofdprijs uit een paar complete schaatsen, terwijl de snelste rijder ook de medaille zou winnen voor de school. Het was heerlijk om te zien hoe de jongelui „vochten" voor de overwinning en vele ritten eindigden dan ook onbeslist. De prijzen werden tenslotte als volgt gewonnen: Meisjes. 1. Bertha Brinkman 2. Dini Vosman, ƒ5.- 3. Joke Aanstoot, ƒ3.- 4. Dini Voordes, ƒ2 (O.L. Dorpsschool). (O.L. Dorpsschool). (Chr. School). (O.L. Dorpsschool). Jongens. Wim Beijers Albert Meerman, 5 Jan Bronsvocrt, ƒ4.— Alb. Schippers, 3. Egbert Aaltink, 2.— (O.L. Dorpsschool). (O.L. Dorpsschool). (Chr. School). (O.L. School Espelo). (Chr. School). GECOSTUMEERD IJSFEEST WAS GROOT SUCCES. Spannende wedstrijden voor de schooljeugd. Het gecostumeerde ijsfeest, dat het bestuur van „De Noordpool" in verband met het 20-jarig bestaan der vereniging organiseerde, is in alle opzichten een succes geworden. De deelname was ruim voldoende en het was er Vrijdagmid dag zeer gezellig. Naar schatting waren er zeer zeker 750 a 800 mensen op de baan, die op de muziek van radio „Bouwhuis" hun baantjes maakten. De gecostumeerde rijders (sters) gaven aan 't geheel een apart cachet en de neerdwar relende sneeuw maakte het geheel een sprookje gelijk. De jury voor het gecostumeerde ij sf eest be stond uit mevr. Enklaar, mevr. Gerritsma, mevr. Nagelhout, mej. Wolters en de heer A. J. Gold stein. Nadat de deelnemers (sters) voor de jury hadden „geposeerd", duurde het nog geruime tijd, voordat de heer Goldstein de prijzen bekend maakte, wel een bewijs, dat de jury voor een moeilijke taak had gestaan. Op voorstel van de jury besloot het bestuur om aan alle deelnemers (sters) een prijs toe te kennen, gezien het vele werk, dat allen zich hadden getroost. De voor zitter der jury, de heer Goldstein, maakte hierna de uitslag bekend en reikte met een gepast woord de prijzen uit. 1. „Oosters echtpaar" (de heer en mevr. Beek huis) 2. „De Volendammers" (de heer G. J. Aaf- tink en verloofde); 3. „Roodkapje en de wolf" (Mini Paalman en Freek Lubbersen); 4. „Buf falo Bill" (de heer Joh. van Geenhuizen Jr.); 5. „Ijskoningin en Sneeuwwitje" (Willy Holter man en Fenni ten Velde)6. „Burgemeester en Secretaris" (mej. G. Goldstein en mej. Jo Stok kers) 7. „Twee clowns" (J. Reinaardes en W. van Geenhuizen)8. „Oud-Hollandse kleder dracht" (dames D. en R. Schuppert); 9. „De Negerinnetjes" (mej. Janny Stokkers en mej. Mini ter Horst)10. „Sneeuwman" (mej. Riki Lubbersen); 11. „De Bakker" (mej. Tilly Rei- singer)12. „Roverhoofdman' (de heer H. J. Arf- man)13. „Twentse Boerinnetjes" (Marietje Jansen en Marietje Kalfsterman)14. „Slaap wandelaar" (de heer Joh. Derksen). HANDSCHOENEN EN SCHAATSEN. Het schijnt, dat men het op „De Noordpool" zo warm heeft gehad, dat men de handschoenen niet nodig had. Niet minder dan 13 stuks (1 paar en 11 verschillende) werden gevonden, voor het merendeel kinderhandschoentjes. Ook werd nog een paar schaatsen gevonden van zeer matige kwaliteit. De handschoenen zowel als de schaat sen kunnen worden afgehaald bij de heer J. Wig- gers, Larenseweg A 304. MOND- EN KLAUWZEER. Bij het vee van de landbouwer J. A. Wechsta- pel te Dijkerhoek werd een geval van mond- en Idauwzeer geconstateerd. Dit is het eerste geval van deze besmettelijke veeziekte, dat sedert Sep tember 1949 werd geconstateerd. GESLAAGDEN. Te Deventer slaagden mej. R. Schuppert voor het diploma costumière, mej. D. Achterkamp en mej. R.Schlamilch voor lerares coupeuse en mej. M.Bosman te Dijkerhoek voor coupeuse. Zij werden opgeleid door de Deventer Mode-vak school te Deventer. DE TRENEN STOPTEN WEER, Toen Dinsdagavond door de gladheid de auto- busdiensten stagneerden, moest de spoor uit komst brengen. We hebben toen weer 'n avond en de andere dag enkele uren beleefd, dat de sneltreinen stopten om de gestrande reizigers veilig thuis te brengen. AGENDA. Zaterdag 4 Febr.: Uitvoering OCH in Amicitia Aanvang 7.30 uur. Vrijdag 10 Febr.: Ds Visser v. Apeldoorn spreekt in Irene over „Wij en onze kinderen". Aan vang 7.30 uur. Dinsdag 14 Febr.: Vergadering Ver. t.b.c.-bestrij- ding onder het rundvee in café Jansen. Aan vang 7 uur. Woensdag 15 en Donderdag 16 Febr.: Uitvoering van H.M.V. in Amicitia. Vrijdag 17 Febr.: Jaarvergadering Chr. Oranje vereniging in een der lokalen van de School met de Bijbel. Aanvang 7.30 uur. Zaterdag 18 Febr.: Jaarfeest C.J.M.V. „Vrien denschaar" in Irene. Maandag 20 Febr.: Jaarvergadering O.L.M. in hotel Vosman. Aanvang 7 uur. Dinsdag 21 Febr.: Film en lezing over Canada voor de Schoolkring Dijkerhoek in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: C. Hofstede en A. M. Traanman. Overleden: Gerritdina Harmina Klein Horst man, 78 jr., wed. van H. J. Koopman. VERTROKKEN PERSONEN. M. H. Raterink, weduwe van Kamphuis, naar Deventer; G. J. Krieger naar Markelo. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds Meijer van Olst (Voorb. H. Av.) en 7 uur Ds Knipscheer. Dijkerhoek. 10 uur Ds Knipscheer. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. ONDERLINGE PAARDENVERZEKERING. In café J. A. Jansen werd Woensdagavond de jaarlijkse ledenvergadering gehouden van de Onderlinge Paardenverzekering „Holten". De voorzitter, de heer J. Aaltink, opende deze vergadering met een kort woord van welkom, waarna de secretaris, de heer J. H. Sprokkereef, de notulen las der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd en vastge steld. Hierna bracht de secretaris het jaarverslag uit, waaruit o.m. bleek, dat het ledental stabiel was gebleven en op 1 Januari 1950 422 bedroeg. Het verzekerd kapitaal bedroeg ƒ864.380.In het afgelopen boekjaar werden 15 dieren overge nomen, waarvoor 5225.werd uitbetaald. Over 1949 werd 2 pet. premie geheven. De inkomsten over 1949 bedroegen met inbe grip van saldo vorig jaar ƒ15646.12; de uitgaven ƒ5770.59. Batig saldo 9875.73. De commissie voor kascontrole, welke bestond uit de heren A. Bekkernens en E. Vorkink, had alles in de gewenste staat aangetroffen, weshalve de penningmeester, de heer Sprokkereef, dé charge werd verleend voor zijn gevoerd beheer. In de commissie voor kascontrole 1950 werden benoemd de heren A. Bekkernens en H. J. Tee selink. Met bijna algemene stemmen werden de aftredende bestuursleden, de heren J. Aaltink en J. W. Stevens, herkozen, terwijl inplaats van de heer A. Bronsvoort, die als taxateur niet her kiesbaar was, gekozen werd de heer H. Volke rink. Door het bestuur waren verder nog candi- daat gesteld de heren H. Nikkels, E 18 en A. F. Nijland, E 61. De heer Volkerink werd als taxa teur gekozen voor het rayon Espelo, Nieuw-Hee- ten en Neerdorp (gedeeltelijk). Nadat de voorzitter een woord van dank had gesproken tot de heer A. Bronsvoort, volgde slui ting der vergadering. KOLENBON 544. Op bon 544 van de laatste levensmiddelenkaart kan ten Postkantore 1.worden terug ont vangen. Ten gerieve van onze lezers geven wij hier het volgende afhaalschema. Maandag 6 Febr.: Po t.m. Rod. Dinsdag 7 Febr.: Roe t.m. Scha. Woensdag 8 Febr.: Sche t.m. SI. Donderdag 9 Febr.: Sm t.m. Sto. Vrijdag 10 Febr.:-Str t.m. Tij. Maandaag 13 Febr.: U t.m. Vir. Dinsdag 14 Febr.: Vis t.m. War. Woensdag 15 Febr.: Was t.m. Woe. Donderdag 16 Febr.: Wof t.m. Z. Degenen, die hun bonnen reeds hadden moe ten inleveren en dat nog niet deden, hebben hier voor alsnog de gelegenheid. Bij voorkeur levere men de bonnen in de morgenuren in. Na 16 Februari kunnen absoluut geen bonnen meer worden ingeleverd. INENTING TEGEN DIPHTHERIE. Onze gemeente-geneesheer, dokter Nagelhout, zal de komende weken overgaan tot inenting van de schooljeugd tegen diphtherie, de gevreesde besmettelijke keelziekte, waartegen men door inenting immuun gemaakt kan worden. Daar voor is echter de bewilliging der ouders nodig, in verband waarmee de kinderen van school een briefje mee zullen krijgen, dat door het gezins hoofd moet worden ingevuld en ondertekend. Voor oudere kinderen, die reeds eerder werden ingeënt, moet de datum van deze vroegere in enting worden ingevuld. De dokter zal op school nadere mededeling doen wanneer de inenting dan zal plaats hebben.

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1