'I I. STOKKERS? „En ds bossen zingen hun lied.'P hardrijderij! o.c.KÏÏ „BERIN!" Rijwielhulpmotor Een beroemd kapper vertelt TJba-,1.-:v Adverteert in dit Blad Middenstandsdiploma Inst. „GALLUS", C. J. de Haan IJSCLUB „DE NOORDPOOL" O.S. OP TE RUIMEN Gebr. SCHEPPER^ O.C.H. Toneelliefhebbers O.CH. O.C.H DK.W. KALIZOUT Coöp. Landb. Handels vereen. „HolteiiHe Adverteert in p Holtens Nieuwsblad» herbouwen, maar een gevolg van het feit, dat 'n particulier architect zichzelf op grond van zijn Erecode niet aanbevelen mag. Dit voorschrift is uitgevaardigd, om de op drachtgevers te vrijwaren voor opdringerige architecten, die een aanstaande broodheer tegen zijn zin zouden kunnen bewegen hun een op dracht te verstrekken. Voor het toezicht op de naleving van deze Erecode wordt een strenge tucht gehandhaafd door een instituut, dat de B.N.A. daartoe in het leven heeft geroepen. Behalve de twee genoemde vragen, welke hij, die een architect nodig heeft, op de voorgrond stelt, is natuurlijk ook het bedrag, dat met het geven van een opdracht aan een particuliere architect gemoeid is, van groot belang. Over het honorarium van een architect doen de meest ongefundeerde verhalen de ronde. Het zou fabelachtig hoog zijn, de ruïne voor de op drachtgever. In landbouwkringen is 't praatje zelfs verspreid, dat een architect als honorarium bij de herbouw van een boerderij 12 procent van de bouwsom in rekening brengt. Zoals het meer gaat, de nuchtere feiten liggen anders en meer binnen het redelijke. Aan het architectenhono rarium ligt bovendien niets geheimzinnigs ten grondslag. Alles is geregeld in een door de Over heid goedgekeurd tarief, dat voor elke architect geldt en dat de boer op zijn verzoek aan het bureau van de B.N.A. te Amsterdam, Wetering schans 102, gratis wordt toegezonden. Het honorarium van de architect is slechts een fractie van de door het Rijk vastgestelde post van 12 pet. „algemene onkosten", welke men bij de herbouw van een boerderij bij de bouwsom moet tellen om tot de totale herbouwkosten te komen. Doordat die post „algemene onkosten" volgens de Rijksregeling altijd 12 pet. bedraagt, doet het hier niet ter zake, hoeveel honorarium het Rijk daarvan aan de architecten uitkeert. Volledigheidshalve delen wij echter mede, dat de architect bij een bouwsom van ƒ37.000 aan honorarium en onkosten ongeveer ƒ2000 ont vangt, dus ruim 5 pet. van de bouwsom en niet 12 pet., zoals ten onrechte wordt gezegd. Een ander voorbeeld: bij een bouwsom van 60.000 ontvangt de architect ongeveer 2850, d.w.z. nog geen 5 pet. van de bouwsom. Hierbij zij nog op gemerkt, dat het Rijk voor de bouwbureaux van de Stichting voor de Landbouw precies dezelfde regeling aanhoudt. Wat betreft het honorarium maakt het dus geen verschil voor de boer of hij zich tot een particulier architect of tot de Stich ting voor de Landbouw wendt. Wat betreft de ervaring op het gebied van de boerderijenbouw vestigen wij de aandacht erop, dat alleen reeds de laatste tien jaar ongeveer 600 particuliere architecten 'n groot aantal boer derijen bouwden en daarbij een schat van erva ring opdeden, van welke grote ervaring degenen, die nu gaan bouwen en aan 'n particuliere archi tect hun belangen toevertrouwen, ten volle kun nen profiteren. Uiteraard zitten aan het geven van een op dracht voor een te bouwen boerderij nog meer kanten, dan die in het bovenstaande zijn belicht. Het was echter niet onze bedoeling de lezer te vermoeien met kwesties, die voor hem nu nog op het tweede plan staan. Op dit moment staat de boer voor de vraag: zal hij herbouw van zijn boerderij opdragen aan een „Bouwbureau" of aan een „particuliere architect"? Uit het bovenstaande zal hem gebleken zijn, dat dit financieel voor hem geen verschil maakt en ook overigens bieden de „Bouwbureaux" hem geen bijzondere voordelen vergeleken bij de diensten, die een particulier architect zijn op drachtgever bewijst. De bouwbureaux beweren, dat het voor de boer voordeliger en gemakkelijker zal zijn, zijn opdracht aan het bouwbureau te verlenen. Al vorens te beslissen raden wij hen aan te over wegen of in het bovenstaande niet is aangetoond, dat onder de particuliere architecten voldoende bekwame krachten aanwezig zijn, in staat om zijn grote belangen bij het herbouwen van zijn boerderij, in rechtstreeks overleg met hem, vak kundig te behartigen. Het Dagelijks Bestuur van de Bond van Ned. Architecten. HET DOORGROEIEND HAAR VAN EEN DODE GAF HEM HET IDEE. Wanneer wij schrijven „een beroemd kap per", dan zullen de meeste lezers al wel ver moeden, dat het over de kapper uit Een gaat, de kapper die kaalhoofdigen weer aan hun sie raad, hun haar weet te helpen. Op een avond werden wij door een hotel houder opgebeld en deze vertelde ons, dat de kapper uit Een in zijn hotel vertoefde en ge zellig aan de praat was geraakt. Wij zouden niet van de krant zijn geweest als deze tip niet dankbaar was aanvaard en even later zaten wij aan de tafel in het hotel, een glaasje vol hartversterking voor ons, doch zonder potlood en papier, want dat zou deze beroemdheid stel lig afschrikken. De kapper uit Een bleek, eenmaal- op zijn praatstoel, een gezellig causeur. Hij vertelde, dat zijn uitvinding om kaalhoofdigen weer hun haar terug te bezorgen hem tot een be roemdheid had gebombardeerd. Ten bewijze liet hij verschillende brieven en aanvragen uit alle delen van de wereld zien. Eerst was dit wel een prettige gewaarwording geweest, maar zoals het met alle beroemdheden gaat, ook hier werd deze faam een blok aan zijn been. Rust kent hij niet meer. Overal en altijd valt iedereen hem lastig. Meestal is er iemand in zijn omgeving, waar hij ook komt, die hem herkent en dan duurt het niet lang of men maakt het hem danig lastig met vragen en een ongezon de belangstelling. Gaat hij op een vrijgemaakte Zondag eens met zijn gezin naar een restaurant in Groningen, dan wordt hij meestal herkend De ober roept een keer „Telefoon voor de kap per uit Een" en dan is het uit met de vrijheid en rust. Op den duur wordt dit een obsessie. Toch kan hij ook niet alle kaalhoofdigen hel pen. Een 'microscopisch nauwkeurig onderzoek gaat hieraan vooraf en aan de uitslag daarvan hangt het af of hij een behandeling met succes zal kunnen toepassen. Zo ja, dan neemt hij de klant aan; zo neen, dan moet ook de kapper uit Een deze kaalhoofdige als ongeneeslijk terug wijzen. Gaat hij tot een behandeling over, dan is suc ces verzekerd. En als om te bewijzen, dat zijn woorden waarheidsgetrouw waren, kwam er op dat moment een vertegenwoordiger binnen, die de kapper direct herkende en ook bij hem in be handeling was geweest. Het gevolg kon deze direct tonen en toen hij z'n hoed afzette, zagen wij een weelderige haardos. Ook de hotelier, die de vertegenwoordiger kende, was stomverbaasd over het resultaat. Trouwens, vele foto-opnamen van klanten voor, tijdens en na de behandeling spraken een duidelijke taal. Drie en dertig jaar! Vanzelfsprekend was de gelukkige kapper zeer dankbaar, ook nu nog. De uitvinding van het haargroeimiddel heeft 33 jaar gevergd. Een nogal griezelig iets heeft deze kapper aan het nadenken en onderzoeken gebracht. Hij moest vroeger n.l. nogal eens een overledene scheren en het doorgroeien van de haren, terwijl het leven geweken was, bracht hem aan het na denken en onderzoeken. Vele proeven werden genomen. Eindelijk werd zijn streven met succes be loond en nu is hij een beroemd man met een prachtige wagen, de nieuwe Kaiser-Frazer, type '49, een groot inkomen, meisjes op kan toor om de post in allerlei vreemde talen te beantwoorden en een haarwaterfabriek in Oldenzaal, waar een veertig vrouwen emplooi vinden. Zijn werk eist hem helemaal op. Zijn beide zoons en een assistent bewijzen hem belangrijke diensten, doch het microscopisch onderzoek, dat beslissend is, blijft hij zelf doen. Momenteel zijn er een vijftien steden in het land, waar hij zitting houdt en deze zijn steeds overdruk bezocht. Nog rustig. De coiffeur vertelde nog, dat hij bang was voor persmensen, daar hij nergens kon komen of hij werd uitgehoord door deze muskieten. „Ik zit hier nu nog rustig, maar misschien staat er deze week toch nog wat in de krant hier", merkte hij onderzoekend op. Wij vroegen hem nog, waarom hij, nu zijn zaak zo druk bezocht werd, niet ging verhuizen naar een centraal punt, Utrecht bijvoorbeeld. Daar was hij echter niet voor te vinden. „Nu ben ik de kapper uit Een, dat zou ik dan niet meer zijn, maar 't hoofdbezwaar is wel, dat ik vrees dan helemaal geen rust meer te hebben". De kapper zuchtte eens en ging behaaglijk in zijn stoel zitten. Ook hier had hij nu even rust gevonden en om deze niet te verstoren, lieten we hem alleen met zijn „haar-problemen". Toen wij buiten kwamen keken wij naar de fonkelende wagen met het nummer D 8000 en bedachten, dat roem toch wel duur wordt gè- kocht Waar is de kapper? De foto van de beroemde kapper uit Een is een zoekplaatje geworden. U ziet zijn auto, de Kaiser-Frazer 1949, met 't ronde nummer, maar de eigenaar is uit angst voor publiciteit achter zijn v/agen weggedoken. De omstan ders lachen Voor de zeer vele blijken van belangstelling en mede leven ondervonden tijdens de ziekte en het overlijden van onze geliefde Moeder. Behuwd- en Grootmoeder Hendrika Johanna Wegstapel geb. Jansen betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam Fam. J. A. WEGSTAPEL. Holten. Januari 1950. TE KOOP: Eiectrische kookplaat met vijf pannen en bakpan, ronde eikenhouten salon tafel, theekast, enkele stalen enz. Bezichtigen a.s. Maan dagmiddag. D. BELDMAN A 216. Bij inschrijving te koop enige percelen op stam staand hout in de Twijg waard bij Ve neklaas Slots. Briefjes in te leveren vóór of op 1 Febr. a.s. voor- middags 10 uur bij J. Sluiter - Jachtopziener Gerepatrieerden Herfstexamen 1950 Rijksvergoeding Spoedcursus Boomkamp 11 RIJSSBN DE O.A.D. HEEFT EEN NIEUW TEHUIS. Onder grote belangstelling uit vrijwel de hele provincie zijn Vrijdag der vorige week alhier de bedrijfsgebouwen van de Overijsselse Auto busdiensten N.V. door de Commissaris der Ko ningin, Ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schue- ren, officieel in gebruik gesteld. De Commissa ris verrichtte de opening door middel van een sleutel, welke hem door het dochtertje Ineke van een der directeuren, de heer A. J. Hodes, op een kussen werd aangeboden. De Holtense Muziekvereniging, die zich bij zonder onderscheiden heeft door muzikale mede werking te verlenen, speelde bij aankomst van de Commissaris het Wilhelmus. Een prachtig punt. Aan de voet van de Holterberg, op de splitsing van de wegen naar Deventer en Raalte, heeft de O.A.D. zijn nieuwe gebouwencomplex doen ver rijzen en het moet gezegd worden, dat dit schep pingswerk van de architect L. C. van de Boven- kamp een voorname indruk maakt niet alleen, maar bovendien aan vorm, kleur en opvatting één is geworden met Holtens natuurschoon. Een breed platform, kantoorgebouwen, garage en werkplaatsen zijn in een prachtige stijl uitge voerd en het geheel is in alle opzichten een ver rijking te noemen voor onze plaats. Het behoeft uiteraard geen betoog, dat bij de bouw van deze nieuwe O.A.D.-garage met de modernste eisen, welke zulk een bedrijf stelt, rekening is gehouden, doch bij 'n rondwandeling door het complex krijgt men onmiddellijk de in druk, dat er nog meer is gedaan dan dat. Alles is niet alleen doelmatig ingericht, doch men be ijverde zich kennelijk om nu ook meteen iets tot stand te brengen, dat in de toekomst in staat zal zijn het hoofd te bieden aan de steeds verder gaande verlangens. Want tenslotte is een auto busonderneming met vaste lijndiensten in de historie van de verkeersontwikkeling nog maar een betrekkelijk jong bedrijf. Toespraken. In de grootsegaragehal heeft burgemeester Enklaar o.m. naar voren gebracht, dat de /ge meente trots is op deze bloeiende onderneming en op dit kloeke gebouw, dat hij een sieraad voor Holten noemde. De heer A. J. Goldstein, sprekende namens V.V.V. Holtens Belang, wees op de gestadige vooruitgang, welke het bedrijf heeft gekenmerkt en op het grote belang van het bestaan van de busdiensten voor het vreemdelingenverkeer. Namens de V.V.V. bood spr. een driedelig wand bord aan. Velen voerden nog het woord en spraken hun beste wensen uit, terwijl tenslotte de heer Hodes allen dank bracht voor hun belangstelling en goede wensen. Heel wa»t moeilijkheden moesten uit de weg worden geruimd, eer de nieuwe O.A.D.-bedrijfs- gebouwen gereed kwamen en zoals de burge meester aan de Commissaris der Koningin ver zekerde, zijn er heel wat reisjes naar Den Haag mee gemoeid geweest. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Eén dode, één zwaargewonde en drie minder ernstige gewonden. Donderdagnacht om 1 uur reed een taxi van de taxi-onderneming J. Spoler uit Goor op een langs de weg geparkeerde vrachtwagen, waar van de olieleiding defect was. De taxi vervoerde enkele gasten, die van de bruiloft van de fam. Van der Pluym uit Holten naar huis terugkeer den. Het ongeluk gebeurde op de weg Holten Markelo ter hoogte van café De Poppe. Terwijl de taxi de stilstaande vrachtwagen wilde passeren, kwam van de tegenovergestelde richting een militaire personenwagen. De taxi reed op de vrachtwagen en werd aan de rech terzijde geheel uit elkaar gerukt. De heer V. uit Goor werd bij deze botsing gedood, terwijl de broer van de chauffeur, de heer Fr., zwaar gewond naar het ziekenhuis te Hengelo moest worden vervoerd. Drie van de overige inzittenden waren minder ernstig ge wond en werden naar het ziekenhuis te Deven ter gebracht. Dokter Wanrooy uit Markelo en dokter Nagel hout uit Holten verleenden geneeskundige hulp bij dit droevig ongeluk. De politie van Markelo heeft de zaak in onderzoek. De chauffeur, die wonder boven wonder ongedeerd is gebleven, werd te Deventer verhoord. Uit het onderzoek bleek, dat de bestuurder van de taxi geen alco hol had gebruikt. ZE ZIJN ER WEER! Bij GEBR. DIKKERS, van vooroorlogse samenstellin COCOSMACRONEN 11 cej COCOSKRANSEN 11 ce COCOSKOEKJES 35 ct. p. o IJs en weder dienende Zaterdag namiddag 28 Januari om 2 uur voor jongens en meisjes der lagere scholen. De snelste rij ders (sters) (ten hoogste 10 per school) komen aan de start. Prijzen: Prachtige Kunstvoorwerpen. HET BESTUUR. H.H. VEEHOUDERS VAN HOLTEN! ontvangt elke Maandagmorgen om 8 uur pretij NUCHTEREN KALVEREN op onderstaand adressen: j°^ G. H. Teeselink, N 81. |en J. W. Boode, E 39. Icha Coöp. Landbouwver. Dijkerhoek. ano En om 8.30 uur aan de Coöp. Landbouwver. Holten. >a z ;ehc MAANDAG EN DINSDAG VERWACHTEN^ WIJ DE HUISMOEDERS!. Wij hebben nog verschillende dingen 'ach Ichi itek y\i Aanbevelend, i >m Men, ils iet jeei tan denk U er aan fooi :en HEDENAVOND de eeste opvoering vaitrr het prachtige toneelspel L, Zaal Amicitia. Aanvang 7.30 uur. Entree 1.2ps Kaarten verkrijgbaar bij J. Oosterkamp; -Bijl Jin< Mfen spri kon hou iez< jisp vele heii gen trel hur Binnenkort verwachten wij de nieuwste 101 Komt eens kijken. Het verplicht U tot niets. -'P Tevens deze week gratis proefritten toegestaar^jn LAAGSTE IN PRIJS: ƒ239.—. Garage E.H.A. He I Vanaf heden kunnen wij alle soorten onbeperkt aanbiedenLg Met het oog op tijdige aanvoer is Lj opgave dringend gewenst. Eu, Beleefd aanbevelend. jWc Voor kwaliieil HEMGVQEDERS enz. naar Gebr. DIKKER^1 KOEIENMEEL C 25-27 pet. R.E. 26.2fï KOEIENMEEL B 20-25 pet. R.E. f 25.51™ VARRENSMEEL Eiwit-arm f 25.50e VARKENSMEEL Eiwit-rijk 26.6fr< SUPER 17 pet. los f 8.3p KALI 20 pet. los f 7.3?10

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 2