Fa. E. W0NNINK HOLTENS NIEUWSBLAD Er dreigt gevaar! Grote Opruiming SPAARBANK Tl DEVENTER Hoe Penicilline ontdekt werd. MIDDENSTANDER. Een afdoend middel VERKOUDHEID? DE GEHELE DAG GESLOTEN H. J AAFTIHK Zn. SAUCIJSEBROODJES GEBR. WANSINK BELTMAN Premievrij Staatspensioen Gebr. Dikkers DIKKERS' Mengvoeders Houtverkoop «Haarle» Houdt U van lekkere beschuit? Roomboterbeschuit GEBR. WANSÏNK O.C.H. „En de bossen gingen hun lied BIJKANTOOR HOLTEN Ingelegd kapitaal 20miliioen gulden Reserves 2 millioen gulden Jt Jhe KOPERSLAKBLOEM GEBR. WANSINK Adverteert in rijden, welke heel weinig reizigers vervoeren, en die tijdelijk, wat het vervoers-potentieel betreft, heel gemakkelijk door de parallel lopende busdiensten zouden kunnen worden vervoerd. Zelfs de uitgaven voor de door één man bediende kleinere bussen achten wij overbodig. Het is hier mede, zoals Ir den Hollander, de president-directeur van de Spoorwegen, het zelf heeft gezegd: „dat juist in deze tijd ons land er allerminst mee gebaat is, wanneer twee verschillende vervoermiddelen geheel of gedeeltelijk dezelfde dienst onderhouden". En dat is nu op het traject DeventerHengelo juist het geval. Maar daarop zijn de spoorwegen bij de be antwoording van de brief van de negen ingezetenen niet ingegaan. Ons land is arm. De spoorwegen werken met een tekort. De belastingbetaler moet dus bijspringen. Dat mag, wanneer het een verantwoord vervoer betreft. De N.S.-busdienst DeventerHengelo is naar onze mening niet verantwoord en er zijn zeker middelen te vinden om tot een tijdelijk samengaan te geraken, overeenkomstig de in het voorjaar van 1947 uit gesproken beginselen. Moge men deze althans pro beren te betrachten. Op een morgen in 1929 had in het laboratorium van de Engelse bacterioloog Dr Alexander Fleming een toevallige gebeurtenis plaats, die op zich zelf be schouwd niet de minste betekenis heeft, maar die op verrassende wijze een volslagen omwenteling in de geneeskunde meebracht. Wat was er geschied? In een bacteriologisch labora torium houdt men zich onder andere bezig met het kweken van ziekteverwekkende bacteriën. Voor dat doel gebruikt men ronde glazen schalen, die gevuld worden met een of andere stof, waarin ziektekiemen goed kunnen groeien, zoals bouillon of gelatine. Zo bevond zich die ochtend op Dr Flemings werk tafel ook een schaal, die dicht gevuld was met kolonies van 'n bepaalde bacterie, de z.g. staphylococcus aureus. Deze bacterie is schuldig aan 't veroorzaken van aller lei ernstige ontstekingsprocessen, die gezondheid en leven van de mens voortdurend belagen. Die schaal was, tegen de gebruiken in, toevallig niet door het bijbehorende glazen deksel afgesloten en zo kwam het, dat een door het open raam van het vertrek naar binnen zwevende schimmelspoor zich kon nestelen op de voedingsbodem met de staphylococcen. Natuurlijk heeft niemand dat terechtkomen van die kleine schimmelkiem op de bacteriecultuur opgemerkt. Pas na enige dagen kon men de gevolgtrekking maken dat dit gebeurd moest zijn, omdat op de kweekplaat drie ronde witte plekken te zien waren, bestaande uit schimmels, die zich uit de spoor ontwikkeld hadden. De voedingsbodem was dus „beschimmeld" en daar mee onbruikbaar geworden. Inplaats van de bedorven bacteriecultuur weg te gooien, zoals voor de hand zou hebben gelegen, bestudeerde Alexander Fleming het oppervlak van de kweekplaat nauwkeurig, omdat zijn aandacht getrokken was door een tot nu toe nog nooit waargenomen verschijnsel: om de drie schimmelplek- ken heen was de voedingsvloeistof, die tevoren er ge heel troebel uit had gezien als een gevolg van de dicht woekerende bacteriekolonies, nagenoeg helder ge worden. Bacteriën werden verdelgd. Al spoedig trok hij uit dit verschijnsel de conclusie, die een der grootste ontdekkingen van de medische wetenschap in onze tijd inhoudt: er bestaan stoffen, die door levende micro-organismen worden afgeschei den en die in staat zijn andere microscopisch kleine wezens, waaronder ook de verwekkers van allerlei ziekten, te verdelgen. Dat de voedingsbodem rondom de schimmelplekken helder was geworden, moest er n.l. aan worden toegeschreven, dat de schimmel een stof had geproduceerd, welke in staat was de groei van de staphylococcen te remmen en ze ook te vernietigen. Het lag nu voor de hand op grote schaal de produc tie van die stof ter hand te gaan nemen om daarmee een uiterst krachtig wapen te verkrijgen in de strijd tegen ernstige ontstekingsprocessen. Dr Fleming was reeds in de eerste wereldoorlog begonnen te zoeken naar een geneesmiddel, dat sterk desinfecterend (dat wil zeggen ziektekiemendodend) werkt, zonder dat het lichaam van de zieke zelf door dat middel wordt aangetast. Reeds de vader van de bacteriologie, de grote Louis Pasteur, had tegen het einde der vorige eeuw betoogd, dat zulk soort middelen hoogstwaarschijnlijk in de levende natuur zelf te vinden zouden zijn en hij voor zag de enorme betekenis, die zulke stoffen voor de behandeling van de zieke mens zouden kunnen krij gen. Na hem heeft het ook niet ontbroken aan onder zoekers, die zich bezig hielden met het opsporen van dergelijka desinfecterende middelen, maar helaas: steeds weer bleek, dat de ontdekte stoffen de gevaar lijke ziektekiemen inderdaad vernietigden, maar daar naast ook giftig voor het menselijk lichaam waren. Penicilline: de penseelvormigen. Alexander Fleming echter legde met zijn penicilline zo genoemd naar de producerende schimmel, die behoort tot de penicillia, d.i. penseelvormigen de hand op een geneesmiddel, dat niet giftig is voor de mens. Hij moest dif eerst onderzoeken bij proefdieren. Ook bij dit giftigheidsonderzoek is het toeval de mensheid tot hulp geweest. Dr Fleming n.l. bezigde hierbij konijnen en toen het was komen vast te staan, dat bij deze dieren geen sprake van giftigheid was, kon tot toepassing van penicilline bij de mens worden overgegaan (natuurlijk altijd nog met inachtneming van de grootst mogelijke voorzichtigheid). Had hij echter voor zijn proeven guinese biggetjes genomen, wat voor dit doel even voor de hand liggend zou zijn geweest als het gebruiken van konijnen, dan had hij waarschijnlijk zijn ontdekking als waardeloos terzijde moeten leggen: het guinese biggetje namelijk is het enige gewervelde dier, dat penicilline niet verdraagt. Het werk van Fleming werd op grandioze wijze aangevuld door dat van Howard Florey, die er in slaagde de stof in zuivere vorm uit de voedingsbodem te isoleren en die ook als handig organisator kans zag een begin te maken met productie van de stof op rui mer schaal. Zijn werk, dat juist omstreeks 1940 in volle gang was, moest in Engeland, waar zware bombarde menten de ontwikkeling der technische productie in de war stuurden, tot stilstand worden gebracht. Het werd overgenomen door wetenschap en industrie in de Verenigde Staten, die daarbij de grootst mogelijke steun van de overheid ontvingen, aangezien bij de eerste toediening van penicilline aan zieke mensen wel gebleken was, dat met het winnen van dit genees middel uitermate grote belangen gediend zouden zijn. Inderdaad kan men wel zeggen, dat penicilline de oorlog heeft helpen winnen. Nederland maakt het zelf. Na de oorlog evenwel heeft het middel zijn zege tocht over de wereld uitgestrekt, nadat zijn reeds zo krachtig bacterieverdelgende werking door allerlei technische en wetenschappelijke kunstgrepen nog aan merkelijk versterkt was. Interessant voor ons, Nederlanders, is wel vooral 't feit, dat de Gist- en Spiritusfabriek te Delft in de bange oorlogsjaren van 1943 tot 1945 geheel op eigen krachten, zonder enig contact met de grootscheepse wetenschappelijke en practische onderzoekingen, die in Amerika gaande waren, er in slaagde penicilline te fabriceren! Na de bevrijding werd vanzelfsprekend deze Nederlandse productie krachtig opgevoerd en zo komt het, dat we nu al sedert jaren in ons land voor de penicillinefabricage onafhankelijk van het buiten land zijn; onze eigen industrie is volkomen in staat aan de nog steeds stijgende behoefte te voldoen. Hij is zo druk als nijv're Betje, Hij zwoegt en draaft de hele dag, Hij zit doorlopend in zijn piepzak Of dat-ie dit en dat wel mag Hij is een slaaf en toch geen knechtje, Hij hangt zo tussen vlees en vis, En hij is heus niet te benijden Omdat hij klein-zelfstandig is. Wanneer hij 's morgens in zijn sokken En in zijn bovenbroekje schiet, Dan start hij practisch voor twee dagen, Want overuren telt hij niet; Soms kan zijn vrouw het niet verkroppen, Dan zegt ze: wat ben jij een vent, Zoek maar een baas, dat gaat veel beter, Dan dat je klein-zelfstandig bent Hij is een stille zenuw-lijder, Doch aan zijn vrijheid zeer gehecht, Maar hij verdient voor al zijn tobben Een beetje minder dan zijn knecht; Hij schokt het schrale huishoudgeldje Met hier een hort en daar een stoot, Toch houdt hij zich voor vriend en buren Als klein-zelfstandige graag groot. De fiscus stuurt hem gele kaarten, Daar hangt al weer een kwartje in; Als de kommies komt, kost 't een gulden In Naam van onze Koningin; Dan sjouwt hij gauw naar debiteuren, Hij piekert 's nachts nog op zijn bed, Dan is zijn klein-zelfstandig leven Weer voor een maand of twee gered Hij hoopt nog steeds op kindertoeslag, Die is hem jarenlang beloofd, Maar de minister heeft wat anders Dan dat gezemel aan zijn hoofd; Met 't vierde kind en dan nog halfjes. Misschien speelt dat de Kamer klaar! Voorlopig blijft de arme slokker Dus klein-zelfstandigbedelaar! (Nadruk verboden)JAAP MIJDERWIJK. tegen Voorlopig alleen: voorkomen! Dr John Brewster, arts bij de amerikaanse marine, heeft zojuist het coricidine ontdekt. Iedere opkomende verkoudheid wordt met dit middel al in de kiem gesmoord. Betekent dit het einde van de verkoudheids- ziekte? Wij zullen het moeten afwachten, maar om eerlijk te zijn: we zijn wat wantrouwig ge worden. En hebben wij daar niet alle reden voor Cori cidine is het eerste middel niet dat een radicaal einde aan alle gehoest en geproest zal maken! De ene maal bereiken ons immers opgetogen berichten over de geweldige resultaten, die men in Zweden heeft door fabrieksarbeiders dage lijks ascorbinezuur te laten slikken, een andere keer gaat er voor kantoorlokalen en fabrieks hallen niets boven verdampingsapparaten, die de inademingslucht met glycoldamp moeten ver zadigen. Onderwijl sluipen wij naar de linnen kast om te zien of daar nog een stapeltje schone en droge zakdoeken voor ons ligt, met de hoop in het hart, dat coricidine alle loopneuzen van de aarde zal wegvagen. Al vier verschillende soorten verkoudheid. Het is niet gemakkelijk te zeggen, wat we nu precies onder verkoudheid moeten verstaan. Het begrip „verkoudheid" is daarvoor nog steeds te slecht afgebakend en onvoldoende omschreven. Behoren de zeer verschillende klachten en ver schijnselen wel tot een en dezelfde ziekte? De verstopte neus, het branden in de keel, de hoofd pijn, de loopneus, het algemene ziektegevoel, de spierpijn en de temperatuursverhoging komen telkens weer in andere combinatie voor. Vaak is het moeilijk uit te maken waar de verkoudheid eindigt en de griep begint. Dr Dingle is er, met andere medewerkers van een organisatie, die de schoonklinkende naam draagt van „American Commission on Acute Respiratory Discases", in geslaagd vier verschil lende soorten van verkoudheid bij proefpersonen (vrijwilligers!) te veroorzaken. Ook in Engeland is men al jaren bezig de ver- koudheidsziekte op soortgelijke wijze te bestu deren. Het Harvard ziekenhuis te Salisbury heeft al een ervaring, die zich uitstrekt over 1500 van zulke vrijwillige proefkonijnen. Terwijl wij van ieder open raampje in de trein de meest ellendige kwalen oplopen, bleek men daar in Salisbury 40 van de proefkonijnen onmogelijk verkouden te kunnen krijgen Raampjes nog maar even dichthouden. Verkoudheid is een besmettelijke ziekte, de smetstof is evenals bij de influenza een virus. Toch is er voor het uitbreken van een verkoud- Voor de vele bewijzen van me'eleven, ondeivon- den bij het overlijden van onze innig geliefde Vrouw, Moeder, Zuster en Tante Tjalda Cornelia Jacoba Taconis-van der Leij betuigen wij onze hartelijke dank. Leeuwarden, Januari 1950. Uit aller naam: Mr. Tj. TACONIS. TE KOOP: 2 dragende B.B. Zeugen uitgeteld 4 Febr. en 18 Febr. Alle van prima afstamming Bij H. Markvoort, „March Hoeve", E 38 a, Holten WegeDs Familie-omstandigheden Haan dag 23 Januari a.s. Gevraagd slagersleerlfng of loopjongen bij J. DOLMAN, Slagerij, Holten. Gevraagd tegen 1 Mei net dagmeisje Zondags vrij. H. Hartsuiker, Bakkerij Wenst U op Uw Buurt- of andere Feestjes iets lekkers Neem dan onze en Uw feest is reeds half geslaagd. Met Uw Verl- en Stoomgoed naar Want op 1 Oct. 1950 loopt de Noodwet-Drees ten einde, de noodwet, die 'n stukje premievrij staats pensioen bracht. En wat zal er dan gebeuren? Zullen zij die na 1 Oct. 65 jaar worden dan weer zijn aangewezen op armoede of liefdadigheid? In regeringskringen bestaan plannen om te komen tot een systeem van verplichte verzekering, tot een bepaalde inkomengrens. Dat wil zeggen, dat al de lasten van deze verplichte verzekering met het daaraan verbonden noodzakelijke ambtenaren corps door de kleine man moet worden gedragen. Een systeem, dat niet door te voeren is, omdat een grote groep van het volk deze lasten niet kan opbrengen. Helpt ons dit gevaar bestrijden! Er ls maar één radicale oplossing de kosten hiervan te bestrijden uit de opbrengst van belastingen naar draagkracht. Ieder betaalt dan naar zijn vermogen en worden de onkosten van een leger ambtenaren bespaard, welk bedrag dan aan de uitkeringen ten goede komt. Bent U dit met ons eens? Helpt ons dan dit doel te bereiken. Dat kan, als ieder dus ook U lid wordt van onze Bond. De kosten van lidmaatschap zijn: voor gewone leden 1.voor huisgenoten 0.50 per jaar. U kunt zich opgeven bij onderstaande adressen. Mogen wij op U rekenen? Wij komen dezer dagen het antwoord halen. HET BESTUUR. J. F. VAN GEENHUIZEN Sr., voorzitter, A 76 G. J. LANTING, secretaris, A 57 H. MEERMAN, penningmeester, A 45 A. SCHEPERMAN, lid, D 21 H. TULLER, lid, A 52 Een grote sortering en eerste klas kwaliteit vindt U in KOEKJES bij Daarbij steeds vers! Neemt U eens proef met onze fijne ALLERHANDE van 22 ct. per ons. DIKKERS' KOEKJES... kwaliteitskoekjes! heid nog meer nodig. Om te beginnen zijn er grote individuele verschillen in ontvankelijk heid, zoals door de bovengenoemde onderzoe kingen in het Harvard Hospital onomstotelijk is bewezen. Daarnaast wordt er door de moderne onderzoekers een grote invloed toegekend aan plotselinge afkoeling. Reeds bij de verkoudheidsenquête, die om streeks 1925 in ons land werd gehouden, waarbij ongeveer 7000 mensen mededeling deden over hun wel en wee, bleek dat een plotselinge daling van de luchttemperatuur steeds grote verkoud- heidsgolven tengevolge had. Over het coricidine mogen de verwachtingen dan hoog gespannen zijn, voorlopig zijn er nog maar 500 mensen mee behandeld. In afwachting van de verdere berichten doen wij er goed aan te zorgen, dat wij niet verkouden worden. Het infectiegevaar in treinen, werkplaatsen en ver gaderingen moeilijk uit de weg te gaan, ook onze vatbaarheid kunnen wij moeilijk veranderen. Waar we iets aan doen kunnen is aan de plot selinge afkoeling. Wanneer het kouder wordt kunnen we ons daarop kleden, we behoeven in auto of trein niet voor een open raampje te gaan zitten, we kunnen de kraag flink opzetten als we ria kantoortijd op een tochtige hoek op de bus moeten wachten. Moeder kan voor het sla pen gaan nog even een kijkje bij de kinderen nemen of die zich in hun warme bedjes niet blootgetrapt hebben. Voorlopig is zeker bij de verkoudheid 't voor komen nog doeltreffender dan het genezen. Huisarts. So. VOEREN MET OORDEEL IS BOEREN MET VOORDEEL. Neemt daarom proef met Koeienmeel C 26.20 per 100 kg. netto. Koeienmeel B 25.50 per 100 kg. netto. V.D. eiwit-arm 25.40 per 100 kg. netto. V.D. eiwit-rijk 26.40 per 100 kg. netto. STAATSBOSBEHEER Dinsdag 24 Januari 1950 om 9 uur, in hotel VosmaT Oranjestraat A 204 te Holten, openbare verkoop opbod, van 132 perc. dennengeriefhout en 18 peir berkenbrandhout, alles gelegen in „Heihuizen". Aanwijzing op 23 Januari te beginnen om 9 uur l>j>4 de woning van G. J. Lubbersen, E 6 te Heihuizen b* Holten. üe Vanaf Maandag 23 f.m. Woensdag 25 Jan. a.s. Grote keuze Dames- en Kindermantels Heren- en Jongensjassen Gebr. Kindervesten Wollen Jongensblouses Wollen Dekens Diverse Lappen enz. HOLTEN Neem dan eens een proef met onze Jan. en Zaterdag brengt U op Zaterdag het toneelspel lm Zaal „Amicitia". Aanvang 7.30 uur. Entree 1.25. jno: Kaarten voor beide avonden verkrijgbaar vanaihe Maandag 23 Jan. bij Jan Oosterkamp. ne, VAN DE inl Jva i Stc jhij (Opgericht 1841.) Geopend 's Woensdag van 9.30-12.15 uur. ORANJESTRAAT A 203a. he Jge na 4 ee va Jaf Heeft U Uw grond laten onderzoeken en blijkt, dat zij kopergebrek heeft, dan is hiertegen het beste middel Het bevat naast koper nog verschillende andere sporenelementen, die Uw grond ook nodig heeft. Steeds in voorraad. hc w E

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 2