De Spoorwegen spreken. HOLTEN. NIH -*No. 3. Jaargang 2 ZATERDAG 21 JANUARI 1950 Verschijnt elke Zaterdag De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 0.75 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" i.o. te Holten. Telef. K 5483 - 234 Adv.-prijs115 m.m. (d contant1.00. Iedere m.m. meer f 0.06 feestavond van de bestuurdersbond VAN HET N.V.V. De Bestuurdersbond van het N.V.V. hield Zater dagavond in de feestzaal van hotel Vosman voor de leden van de plaatselijke afdelingen der vakorgani saties haar druk bezochte jaarlijkse feestavond. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer W. Beijers, er aan, dat de bestuurdersbond op 20 Januari 1947 werd opgericht en dus nog maar slechts haar driejarig bestaan vierde. Aangesloten lafejn thans 6 afdelingen, t.w. van de Ambtenarenbond, Spoor- en Tramwegpersoneel, Bouwvakarbeiders, Hjaand- en Zuivelarbeiders, Bakkersbond en Trans portarbeiders, terwijl de metaalbewerkers hier een ^correspondentschap hebben. Samen tellen de afde- fjlingen 128 leden, welk aantal nog aanmerkelijk uit gebreid kan worden, wanneer alle werkers beseffen, lafrelke grote belangen bij een hechte aaneensluiting lop het spel staan. Hij wees op de noodzaak van or- jganisatie en meerdere ontwikkeling der arbeiders, ""'opdat hun vertegenwoordigers bij de totstandkoming der publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties en onder- jnemersraden aan de besprekingen met de werk- Igevers kunnen deelnemen. Spr. bracht dank aan de Holtense neringdoenden voor de mooie prijzen, die zij beschikbaar stelden Pe' yoor de verloting om deze feestavond te doen sla gen, waaruit de prettige verstandhouding in de plaat- tSplijke samenleving blijkt. De districtsbestuurder van het N.V.V. te Apel- (doorn, de heer J. Witteveen sprak een kort propa gandistisch woord, waarbij hg het ontstaan van de ft moderne vakbeweging in herinnering bracht en de ddin die dagen dikwijls heersende ondragelijke ar beidsvoorwaarden. Voor de verbetering niet alleen ;n, van de stoffelijke maar ook van de geestelijke be- ze langen heeft het N.V.V. voortdurend op de bres gestaan en ook de tegenwoordige actie voor ver- g betering van de lonen is voor een belangrijk deel :t' te danken aan de initiatieven van het N.V.V. De n> bezoldigde bestuurders kunnen veel en goed werk v doen, maar zij moeten zich gedragen weten door j de arbeiders zelf, die trouw de vergadering moeten bezoeken, zich verder ontwikkelen en zich geregeld ^door krant en boek op de hoogte moeten houden. a£ Met vereende krachten kan veel bereikt worden en ov daarom is het lidmaatschap der vakbeweging een ste dringende eis, aldus spreker. >ve Nadat de voorziter de spreker had dank gebracht voor zijn komst naar Holten, kwam het feestelijk deel van de avond, dat verzorgd werd door de hu morist Henk Beerlage uit Enschede, die in zijn creatie van „Mans" de aanwezigen een paar genoe- Irai gelijke uurtjes bezorgd heeft en door de samenzang van zijn liedjes een gezellige sfeer wist te scheppen. Ook zijn laatste optreden als Klaartje Kregel oogstte een hartelijk applaus, zodat het al laat was toen met de goed met prijzen bezette verloting werd be gonnen. Met een gezellig bal werd de avond besloten. In de vooravond was koffie met koek en een con sumptie aangeboden. Het was een mooie avond, die de thuisblijvers gemist hebben. no§ r d 1 MOEDERCURSUS VAN HET GROENE KRUIS. I Door de districts-huisbezoekster van de Provin- [•gpieiale Vereniging „Het Groene Kruis", zuster Engel- t jlkes uit Hengelo, wordt in het stationskoffiehuis van 6 1de heer M. Kalf sterman voor een dertigtal dames 0nieen moedercursus gegeven, die tien weken zal duren. De eerste cursus werd Woensdagmiddag met een ;ot toepasselijk woord geopend door de voorzitter van I de plaatselijke Groene Kruis-vereniging, de heer W. Beijers, die er op wees, dat Nederland bijna aan de ellj spits staat wat betreft de verzorging van de volks gezondheid en vooral ook wat de geringe zuigelin gensterfte betreft. Dit is voor een belangrijk deel het werk van de Kruis-verenigingen, wier besturen, medici en verpleegsters belangrijk aan de verbete ring van de volksgezondheid meewerken. Daarvoor is echter steeds weer contact nodig met de jongere generaties, zoals ook nu weer met deze cursus, die op de hoogte moeten blijven met de zorgen voor moeder en kind en de pre-natale zorg. Spr. dankte zuster Engelkes, dat zij deze les komt geven en zus ter Ronner voor de voorbereidingen. Hij wenste de dames een prettige en leerzame cursus. GECOMBINEERDE VERGADERING C.M. EN C.J.M.V. IN BETHANIë. i Nadat de voorzitter van de afd. Dijkerhoek de 3Il(j vergadering had geopend met gebed en allen wel kom had geheten, verkreeg de Alg .Secr. van het C.J.M.V., de heer Jansen Klomp, het woord, om te spreken over het onderwerp„Christus en ons dage lijks leven". Spr. begon met op te merken, dat hier over in en buiten de kerk gesproken wordt. En vaak zegt de niet-kerk-mensde christenen komen altijd j achteraan, wat soms maar al te waar is. Het chris- j tendom maakt een crisis door, die misschien heil zaam werkt. En vele christenen hebben zichzelf een God gemaakt. Zo hebben ze zich God voorgesteld: •dit mag niet en dat mag niet, en dan is juist de spanning er uit. We hebben het leven gereglemen- Dteerd en het gebod van Christus hebben we uitge- sloten. De vraag is: hoe sta je tegenover Christus, ge loof je in Hem? Leer biddend luisteren naar Zijn WToord. Het leven van een christen moet anders zijn dan van de anderen. Maar meestal gebruiken we dezelfde wapenen in de wereld als de niet-christen. Bindend is niet, wat mag en niet mag, maar hoe je de dingen doet. Doen we het zo, dat anderen tot geloof ko men. Je werk, je ontspanning, je feest vieren? Spr. eindigt met de woorden van Gez. 228: Neem mijn handen, dat ze 't merk dragen van Uw liefdewerk. Na een ogenblik pauze was er gelegenheid tot het stelen van vragen, waarbij o.a. ter sprake kwam de wereldgelijkvormigheid en de verantwoordelijk heid. Spreker beantwoordde de gestelde vragen. Het was een leerzame avond, die met het zingen van Gezang 223 en gebed werd gesloten. BUURTVER. „BARGSCHILD" VIERDE FEEST. In „Amicitia" hield de buurtvereniging „Barg- schild" haar 2e jaarlijkse buurtfeest. De avond werd geopend met een toepasselijk woord door de Voor zitter, de heer H. Holterman. Opgevoerd werden een tweetal humoristische één-acters: „De Oom uit Amerika" en „Een potig Wijfje". Deze stukjes wer den zeer verdienstelijk gespeeld en brachten de lach spieren danig in beweging. Het muziekgezelschap Boeren uit Goor verleende haar medewerking en tot laat in de avond werd nog gezellig gedanst, onder leiding van de heer P. Rugenbrink. De Burgemeester, Mr Enklaar, die de uitnodiging der buurtvereniging had aanvaard, sprak de wens uit, dat dit gezellig buurtfeest zich telkenjare weer zal herhalen. Op het platteland hebben de „Naobers" vele plichten te vervullen, zowel bij feestelijke als droeve plechtigheden. Dit moet in ere worden ge houden. De burgemeester deelde nog mede, dat nu het pompstation van de O.A.D. op de Smidsbeld verdwenen is, de oude pomp aldaar weer zal her- reizen, welke mededeling met applaus werd begroet. Een collecte voor de jongens overzee bracht pl.m. 10.op. De grimering was in goede handen van de heer Joh. van Geenhuizen. COLLECTES BAND NEDERLAND—INDONESIë. De collectes voor de Band NederlandIndonesië hebben in de maand December 1949 opgebracht 73.48. De collectes zijn gehouden op de huwelijks feesten van de bruidsparen J. van der SelJ. Aan stoot en J. Stam—J. Snellink, het 40-jarig bestaan van de Geref. Meisjesvereniging en.de heropening van het gebouw Bethanië in Dijkerhoek. OPROEP TOT STEUN AAN DE BAND NEDERLAND—INDONESIë. De Band NederlandIndonesië schrijft ons: Elke maand kan men in de krant lezen: „Voor de Band is gecollecteerd bij bruiloften enz." en men denkt: dat gaat goed. Met bruiloften enz. zijn in 1949 bijeengebracht elf cent per inwoner. De lijstcollecte, gehouden in Maart 1949, bracht op acht en dertig cent per inwoner. Wij hebben echter in 1949 voor de mannen overzee twee en negentig cent per inwoner uitgegeven. Holten heeft 5122 inwoners. Tot heden hebben wij met andere inkomsten de uitgaven kunnen dekken. Onze kasmiddelen raken op en wij moeten nood zakelijk onze inkomsten vergroten. Het is thans dringend noodzakelijk dat wij de band met overzee versterken. Wij mogen ons* niet verschuilen achter het alge meen gezegde: „Ze komen gauw terug". Op het ogenblik zijn er nog 48 mannen overzee. Wij mogen niet rusten voordat de laatste man weer in het burgerleven is opgenomen. Wij overwegen weer een lijstcollecte, tenzij men ons binnenkort andere wegen aangeeft om onze fi nanciën te versterken. Inwoners van Holten, wij wachten Uw antwoord. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrikus, zoon van J. Achterkamp en J. Lichtenberg. Gerrit Jan, zoon van G. J. Schui- terd en E. van der Veen. Gehuwd: Hendrik Stoevenbelt, 26 j., en Hermina Luggenhorst, 25 j. INGEKOMEN PERSONEN. R. van Blokland en gezin van Gouda. M. Bak ker van Raalte. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds Schellenberg van Markelo en 7 uur Ds Knipscheer. Dijkerhoek. 10 uur Ds Knipscheer. Geref. Kerk. 10 uur Ds Beukenkamp van Deventer en 3 uur Ds de Boer van Nijverdal. JAARVERGADERING BIJENHOUDERS. De leden van de afdeling Holten van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt vergaderden onder voorzitterschap van de heer H. W. Overmeer in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman. In zijn openingswoord drukte de voorzitter er zijn spijt over uit, dat de belangstelling niet groter was. De slechte honingopbrengst der laatste jaren en daar bij genomen de hoge prijs van de bijensuiker zullen aan deze verminderde belangstelling wel niet vreemd zijn, volgens de voorzitter. De secretaris, de heer G. W. Aaltink, las hierna de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd en Besloten werd om dit vooijaar een spreker te laten komen om een lezing te houden over de bijenteelt. Hierna bracht de secretaris-penningmeester, de heer Aaltink, het jaarverslag en het financieel verslag uit over het afgelopen jaar. Het ledental was teruggelopen tot 74. Uit het financieel verslag bleek, dat er een klein nadelig slot was. De commissie voor kascontrole, welke bestond uit de heren B. H. Straatsma te Mar kelo en F. W. W. H. Bekkernens, rapporteerde bij monde van eerstgenoemde alles in de gewenste staat te hebben aangetroffen, weshalve de penningmeester decharge werd verleend voor zijn beheer. Als leden van de kascontrolecommissie 1950 werden benoemd de heren Straalman en E. Veneklaas. Met algemene stemmen werden als bestuursleden herkozen de heren G. J. Rietberg te Holten en G. J. Leferink te Markelo. Door de heer H. G. F. Masselink te Nieuw-Heeten werd verslag uitgebracht van de te Utrecht gehouden algemene jaarvergadering. Na bestelling van suiker en imkersartikelen en het houden van de gratis verloting van diverse artikelen onder de leden volgde sluiting der vergadering. AGENDA Maandag 23 Jan.: Ledenvergadering H.M.V. in café Kalfsterman. Zaterdag 28 Jan.: Toneeluitvoering O.C.H. in Ami citia. Dinsdag 31 Jan.: Uitvoering Chr. Reciteerclub „Ex- celsior" in Irene. 15 en 16 Febr.Muziekuitvoering H.M.V. in Amicitia. 25 Febr.: Familie-avond Band NederlandIndone sië in Amicitia. OPENING BEDRIJFSGEBOUWEN DER O.A.D. Vrijdagmiddag had onder zeer grote belangstelling de opening plaats van de nieuwe bedrijfsgebouwen der Overijsselse Autobusdiensten alhier. Dat dit steeds toenemende personenvervoersbedrijf ook de belang stelling heeft vaifr het Provinciaal bestuur van Over ijssel, getuigde wel het feit, dat de Commissaris der Koningin in deze provincie, Ir J. B. de Ridder de van der Schueren, de opening van deze prachtige gebouwen verrichtte. Ook de burgemeesters der gemeenten, waai de autobussen komen, waren bij deze opening tegen woordig. In een volgend nummer komen wij op een en ander terug. Bij het punt „Mededelingen" werd uitvoerig ge sproken over het aanschaffen van een honingslinger. Het bleek echter, dat de meningen hierover nogal ver deeld waren en gezien de prijs van deze slinger 175) werd besloten vooreerst niet tot aankoop over te gaan. In samenwerking met de afdelingen te Markelo en Diepenheim zal op Maandag 23 Januari te Markelo 'n propaganda-filmavond worden gehouden, bij welke gelegenheid de nieuwe Jubileum-Bijenfilm gedraaid zal worden. Verschillende leden gaven zich op voor bezoek aan deze propaganda-filmavond. HOLTEN 1—ZUID ESMARKE 1 1—3. Deze ontmoeting heeft niet gebracht wat velen gehoopt hadden, een ommekeer in de resultaten van onze plaatselijke favorieten. Ook nu weer een snel en doortastend begin van de gasten, dat na omstreeks 20 minutne spelen een doelpunt opleverde (01), gevolgd door een herstel van onze plaats genoten, doordat Traanman vijf minuten later uit een zeer goede aanval de gelijkmaker wist te scoren (11). Maar nu niet, zoals tegen Twente, een ge regeld gelijk opgaand spel zonder doelpunten, maar een even wat loslaten van de verdediging, hetgeen terstond werd afgestraft met twee doelpunten, even als het eerste, beide van de voet van de linksbuiten Koolgate, die hiermede de hattrick verrichtte. In de 10 minuten, binnen welke deze doelpunten werden gescoord, werd de wedstrijd beslist (13). Als Willy niet tussen de bedrijven in door kordaat op treden een zeker schijnend doelpunt van de voeten van een der gasten had weggepikt, was de zaak helemaal hopeloos geweest. Nu kon men na de pauze de wedstrijd hervatten met de mogelijkheid de ach terstand nog in te halen. Maar hoe er ook gezwoegd werd, de gasten toonden zich steeds iets sneller, wisten altijd even beter te combineren dan onze jon gens en in de stand kwam geen verandering. Ook de bezoekers wisten de geboden kansen niet te be nutten, waardoor het doel der rood-zwarten enkele malen door het oog van een naald kroop. Dat zijn soms van die situaties, dat men zegt: hoe is het mogelijk, op enkele meters bloot voor de keeper en nog huizenhoog over het doel heen schieten. Opvallend was hoe enkele spelers er totaal niets van terecht brachten en hoe b.v. van Geenhuizen en in mindere mate ook den Heijer steeds op tijd wis ten op te ruimen. De wedstrijd werd verloren, maar toch lag dit niet aan de beide backs en de keeper. Ook Traanman maakte een niet onverdienstelijk debuut in het nieuwe jaar. IJs en weder dienende, zegt men wel eens, komt Lonneker 1 Zondag op bezoek. De opstelling is als volgt: d.: F. Russ; a.van Geenhuizen en den Heijer; m.: G.Wissink, B. Stokkers en H. Oolbek- kink; v.: H. Tulier, Bulsink, Traanman, Fransen en Dollekamp. Weer een andere opstelling dus als de vorige Zondag. Het blijft maar experimenteren. Wat voor de aanvang der competitie had moeten gebeu ren: het beproeven en uitbalanceren der spelers, vindt nu nog midden in de competitie plaats. Het is logisch, dat men zo nimmer een homogene ploeg kan vormen. Een van de voorwaarden voor een be hoorlijk spel is toch, dat de spelers goed op elkaar zijn ingespeeld en zoveel mogelijk op dezelfde plaats staan opgesteld. Hopelijk begint bij Lonneker de vic torie, want dat is nodig, wil men niet het gevaar lopen te degraderen. Het is nog niet te laat, mannen Holten 2 moet Zondag naar Wierden 4, waar om 2.30 uur gespeeld wordt. De Directie der Nederlandse Spoorwegen heeft de vorige maand geantwoord op het adres, door een negental ingezetenen op 26 Sept. aan haar gericht betreffende de N.S. busdienst DeventerHengelo, waaromtrent wij uitvoerig geschreven hebben in ons nummer van 1 October d.a.v. Zoals bekend, werd door adressanten gewezen op het feit, dat de Spoor wegen met zware bussen een dienst onderhouden tussen Deventer en Hengelo, waarmede betrekke lijk weinig reizigers worden vervoerd, terwijl de ex ploitatie van deze dienst een uitgaaf van naar schat ting ƒ57.000.vraagt. Deze kosten zouden naar de mening van adressanten kunnen worden verme den, wanneer zoals, naar de president-directeur der Ned. Spoorwegen, Ir F. Q. den Hollander, her haaldelijk tegenover de pers heeft verklaard, de Spoorwegen dit wensen door samenwerking met andere vervoersmiddelen en in het onderhavige ge val door het aangaan van een tijdelijke belangen gemeenschap met de O.A.D. in het vervoer van de op de spoorwegen ingestelde reizigers wordt voorzien totdat het railverkeer op voornoemd baanvak zou zijn hersteld. De Spoorwegen zeggen in hun antwoord o.m. dat in de interessante beschouwing aan de N.S.-bus- dienst DeventerHengelo gewijd, de autobusdienst, welke de Overijsselsche Autobusdiensten N.V. (O.A.D.) op het traject DeventerAlmelo onder houdt, een der voornaamste uitgangspunten vormt voor de critiek van adressanten op de vervoersvoor ziening, welke de Nederlandse Spoorwegen momen teel tussen Deventer en Almelo bieden. „Hierbij dient echter te worden bedacht, aldus gaat men verder, dat deze dienst van de O.A.D. een streekdienst is en uit dien hoofde een geheel ander karakter dient te hebben dan de onderhavige N.S.- busdienst, die deel uitmaakt van een landelijk ver- voerapparaat der N.S. en derhalve gezien moet wor den in het verband van de taak der Nederlandse Spoorwegen als geheel. Het zou te ver voeren om in het kader van dit schrijven hierop nader in te gaan, doch wij menen dit punt toch wel onder Uw aandacht te moeten brengen. Het zal U inmiddels gebleken zijn en naar wij aannemen met voldoening dat de in de N.S.- dienst lopende Crossleybussen zijn vervangen door een kleiner type bussen, die bovendien eenmans- bediening hebben. Deze maatregel leidt uiteraard tot besparing van kósten." Ten slotte merkte de directie nog op, dat het haar heeft bevreemd, de voornoemde brief van 26 Sep tember j.l. grotendeels afgedrukt te vinden in ons blad van 1 October j.l., hetgeen haar niet wel in overeenstemming lijkt te brengen met het karakter van een briefwisseling. Op dit laatste willen wij gaarne antwoorden, dat de Spoorwegen na de bevrijding hun te voeren be leid dikwijls door middel van de pers aan het pu bliek bekend hebben gemaakt en dat het, wanneer dat beleid niet in overèenstemming is met de be ginselen, die zijn aangekondigd, naar onze mening en zo denken ook adressanten er over niet in strijd is met.de goede zeden, indien belangrijke af wijkingen, die gien constateerd, ook in de pers be sproken worden. Ir den Hollander heeft n.l. in het voorjaar van 1947 tegenover de pers verklaard: „Wij streven bij het vervoer in ons land naar harmonie en samen werking. Want wij weten, dat juist in deze tijd ons land er allerminst bij gebaat is, wanneer twee ver schillende vervoermiddelen geheel of gedeeltelijk dezelfde dienst onderhouden. Integendeel: bereikt moet worden een maximum aan prestatie met een minimum aan kosten". Wat met de N.S.-busdienst DeventerHengelo bereikt wordt is juist het tegenovergestelde, n.l. een minimum aan prestaties (heel weinig reizigers) met een maximum aan kosten (naar de oude toestand ruim ƒ57.000.per jaar). Als hier dan over geadresseerd wordt, mag men dit schrijven beschouwen als „een open brief" omdat ieder weldenkend mens het ongerijmde van deze toe stand opvalt en daarover gaarne iets zeggen zou, wanneer hij over de middelen daartoe beschikte. Het gaat hier om twee belangrijke dingen: Op 4 Mei 1947 zijn de stoptreinen voor enkele haltes aan dit baanvak vervallen en dat is blijkens de op 14 April 1947 te Wierden gehouden vergadering door velen ernstig betreurd en in de plaats van deze stoptreinen zijn nu bussen ingevoerd, die heel weinig reizigers aantrekken en jaarlijks een hand vol geld kosten. De adressanten behoren, naar ons bekend is, tot diegenen, die de opheffing van de onderhavige haltes ernstig betreuren, omdat zij van mening zijn, dat men voor het verkeer op de lange afstand, in dit geval b.v. naar of van het Westen des lands, op de plaats van inwoning moet kunnen instappen indien een spoorwegverbinding aanwezig is en dat men het geen vooral voor het in deze streken veelvuldig voorkomende vreemdelingenverkeer van belang is de reizigers niet lastig moet vallen met het over stappen in bussen, waarbij het vervoer van een uit gebreide bagage uitermate moeilijk is. Zij hopen, dat door middel van de electrificatie van het baanvak straks het rechtstreeks verkeer weer mogelijk is en zij zouden de Spoorwegen gaar ne willen adviseren, dan de verbinding met modern materiaal (b.v. diesels of electrische treinstellen), desnoods tussen Deventer en Almelo als pendel dienst, te doen onderhouden en niet met stoom- treintjes. Dit lijkt ook ons de enige kans om het publiek, dat zo dikwijls werd afgestoten, weer tot de spoorwegen aan te trekken. Dit houdt echter nog niet in, dat men het van de Spoorwegen verantwoord acht, dat zij, zolang de electrificatie nog niet is voltooid, dure bussen laten

Holtens Nieuwsblad | 1950 | | pagina 1